PUEOL Jiwwe sdvvate fiuid Van Overal Gemengd Nieuws 1 1 wel Middelburg, waar Vrijdag 23 dezer eene uit roering wordt gegeven in het Schuttershof. Men zal zich daar de be kende figuren als de heeren Willem Vogt Nico Treep en anderen leeren kennen en zich kunnen overlu'gen hoe zulkeen radio avond van de AVRO. in elkaar wordt gezet. Het uit 29 personen bestaande ge zelschap zal des middags te ongeveer 4 uur per vliegtuig van de K.L.M op het vliegveld bij Vlissingen aankomen en per welwillend beschikbaar gestelde autobus naar Middelburg rijden. De luistervinken, dat zijn zij, die aan gesloten zijn bij de A.V.R.O. zullen des Donderdags tusschen 10 en 1 uur plaat sen kunnen nemen in het Schuttershof, waarbij zij hun lidmaatschapkaarten moeten toonen, terwijl niet aangeslotenen voor zoover er nog plaatsen over zijn, die Vrijdag op dezelfde uren kunnen bespre ken. Overal waar de A.V.R.O. tot nu toe zulkeen avond gaf was de zaal uit verkocht en het succes groot, HE1NKENSZAND. Onder zeer groote belangstelling vierde het echtpaar J. Ver meulenvan den Dries alhier zijn 50 jarige echtvereeniging. Het jubileerende echtpaar herdacht dit feit te midden van hun zeven kinderen en ruim 40 kleinkinderen. KRUININGEN. De heer P. N. Kruithof alhier slaagde te Amsterdam voor het examen geschiedenis M. O. WILHELMINADORP. Tot Notabel der Ned. Herv. Kerk zijn gekozen de heeren P. Westdorp en M. Meeuse. WEMELDENGE. Door de sleepboot »Adja" is gistermiddag alhier binnenge bracht het ledige klipperschip «Pieter nella", schipper Verwijs van St. Philips- land, hetwelk op de Ooster Schelde met gescheurde zeilen aldaar werd aangetrof fen. en springende lippen Doozen 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten De kapitein van het Italiaansche s s. „Lianna" meldt, dat hij in den golf van Aden een 17-jarigen Duitschen scheepsjongen oppikte, die over boord was geslagen van het Duitsche s.s. „Rhein fels". De jongen had zich 14 uur lang boven weten te houden en werd door het Italiaansche schip uit zijn benarde positie gered. Een zieke, die na een radium-kuur in het St. Bartholomeus-hospitaal te Lon den van een kankerachtig gezwel genezen is, heeft den directeur een som van 14,000 pnd gezonden, die bestemd ziju om minvermogende lijders dezelfde kuur te kunnen doen ondergaan, en voorts voor aankoop van eenige grammen radium. Te Groningen wordt de vierde post bestelling weer ingevoerd. De stoomtreiler Sehoorl. IJM 39 heeft Dinsdag te IJmuiden een steur aan gebracht, die 230 K.G. woog. Een kindje van Nielsen in de An jeüerstraat te Harlingen is Maandagavond in een waschkuip gevallen en verdronken. Te San Cristobal, in de Spaansche provincie Eerrol, heeft de veertienjarige scholier Enrique Regueiro, uit woede dat het avondeten niet naar zijn zin was toe, bereid, zijn moeder met een mes de keel afgesneden Zonder tijdige tusschenkomst van de politie zou de razende bevolking van het dorp den knaap hebben gelyncht. Dinsdagavond heeft Prinses Juliana, vergezeld door haar Kamerheer baron Baud en enkele vriendinnen, de geheele voor stelling van Jushny's Theater Der biaue Vogel in het Theater Heerengracht te Den Haag bijgewoond. Uil Buenos Aires wordtgemeld.dat een cycloon in de provincie Cordoba groote schade heeft aangericht. In Villa Maria werden 80 gebouwen, w.o. de electrische centrale verwoest. Het aantal slachtoffers bedraagt volgens de laatste berichten 41 dooden en meer dan 150 gewonden. De Baptist Missionary Society te Londen heeft bericht ontvangen dat een van haar zendelingen in China, de 37- jarige miss Mann, overleden is na op haar weg naar Hsintsjau in de provincie Sjansi door bandieten te zijn aangevallen die op haar schoten. Naar uit Nanking gemeld wordt, hebben bandieten een stad in Noord- Mandsjoerije overvallen en 600 huizen in brand gestoken. Meer dan 120 menschen werden door de bandieten gedood. Den burgemeester van de stad hingen zij aan een lantaarnpaal op. De bandieten slaag den erin zich uit de voeten te maken vóór regeeringstroepen konden ingrijpen. Het Brifsche stoomschip „Vestris", dat Zaterdag van New-York naar Barbados is vertrokken, is ongeveer ter hoogte van Hampton Roads (Virginia V. S.) vergaan. Vele opvarenden worden nog vermist. De „Vetris", dat behoort aan Lamport en Holt Ltd. Woensdagavond is te Parijs een tramwagen in botsing gekomen met een taxi en een omnibus4 personen werden gewond Eén van lien, van wien het lin kerbeen geamputeerd moest woideu is in het ziekenhuis overleden, Iu een hnt in het bosch bij Breun lingen is, midden in een grooten bloed plas, het lijk gevonden van een 53 jarigen boschwachter. Het gerechtelijk onderzoek heeft uitgemaakt, dat de boschwachter, die voor een menschenschuwe zonderling gold, met zijn eigen bijl moet zijn vermoord. De opengebroken kast en de wanorde in de hut wijzen op een roofmoord, blijk baar gepleegd door iemand, die precies op de hoogte was van doen en laten van den verslagene. Prof. Alexander William Mair, hoogleeraar in het Grieksch aan de Edin- burgsche universiteit, is in zijn studeer kamer levend verbranl. Hij moet in zijn stoel in slaap gevallen zijn en pas te laat gemerkt hebben dat zijn studeerkamer in brand stond. De familie ontdekte den brand tenslotte, maar deed vergeefsche moeite om de deur open te breken. Toen de brandweer dit deed, stond de heele kamer reeds in lichter laaie. Naar de „Ned." verneemt, is de heer Kersten, leider van de Staatkundig Geref. partij, bezig plannen uit te werken, tot het slichten van een dagblad, orgaan van zijn partij. Men zal zich het drama herinneren, dat zich enkele weken geleden op een Zaterdagavond op den Noord-West Buiten singel in Den Haag heelt afgespeeld. Een L8—jarige jongen is toen bij een vecht partij door een politieagent doodgeschoten. De agent had van den jongen een dus danigen klap in het gezicht gekregen, dat hij geruiinen tijd thuis ziek heeft gelegen. Thans is hij weer in zooverre hersteld, dat hij sinds enkele dagen dienst kan doen Echter laat zijn toestand nog niet toe, dat hij bij den straatdienst te werk wordt gesteld voorloopig is hij met andere werkzaamheden, voornamelijk op het poli tiebureau, belast. In het gebied van de haven voor Nikolajef (Rusland) heeft een schildwacht, die bij een depot op post stond, op een Italiaanschen scheepsjongen, die ondanks herhaalde waarschuwingen naar het depot toeliep, geschoten. Terwijl hij overge bracht werd naar het ziekenhuis, stierf hij. Er is een nauwkeurig onderzoek van het gebeurde gelast. In het gehucht Courgerennes, onder Buchères, in de buurt van Troyes, heeft een man van twee-en-vijftig jaar zijn oude moeder mei een scheermes den hals afgesneden en daarna zich zelf van het leven beroofd. De man was een kleine rentenier, die, volgens de buitenwereld, met zijn moeder in uitstekende verstand, houding leefde. Men neemt aan, dat hij in een vlaag van neurasthenie heeft ge handeld. In verband met het dit jaar vallen van 24 en 31 December op Maandag moet het in de bedoeling van verschillende werk gevers liggen op die dagen hun bedrijven stop te zetten. Zij hebben van dat voor nemen kennis gegeven aan de Arbeids inspectie, met het verzoek het daardoor ontstane verzuim door overwek te mogen inhalen. In de maand December zou dan de werktijd met een half of één uur ver lengd moeten worden, al naar gelang een of twee dagen vrijaf wordt gegeven. De directeur-generaal van den Arbeid heeft dienaangaande de meening der verschil lende vakcentrales gevraagd, In Wormerveer heeft gisteravond een groote uitslaande brand gewoed, waarbij het kapitale fabriekspand Venezuela van de cacao- en chocoladefabriek der firma W. J. Boon Co een prooi der vlammen is geworden. Het vliegtuig dal de vlucht Indie- Nederland maakt, is gisteren te Boedapest aangekomen. Heden wordt het op Schiphol verwacht. De Pransche Kamer heeft een motie van vertrouwen in de nieuwe re geering aangenomen met 385 tegen 147 stemmen, Gisterenmorgen omstreeks 5 uur merkte de kustwacht te Rye Harbour, dicht bij Folkestone, vuurpijlen op die van een Duit.-ch stoomsehij bleken te komen. Ofschoon het verschrikkelijk weer was werd de reddingsboot bemand die onmiddelijk zee koos. Gebleken is dat het Duitsche schip vuurpijlen had afge schoten om een medeeling te doen over een aanvaring, waarbij evenwel geen menschenlevens te betreuren zijn. Parijsche nachtmerrie De instorting van twee huizen, één te Vincennes en één in de Champs Elysées, gevolg door de ontdekking van een aan tal leelijke scheuren in drie huizen op de Boulevard Moutparnasse, heeft de Parijze- naars wat bezorgd gemaakt over het wan kelbare van hun bestaan. Een vluchtig onderzoek naar de hechtheid der construe ties in eenige oude wijken heeft ze niet kunnen geruststellen omdat daarbij is ge bleken, dat er nog een groot aantal huizen is, die om zoo te zeggen van de eene mi nuut op de andere in elkaar zouden kun- uen zakken, o a. in de buurt van de Bou levard Raspail en de Boulevaid Saint- Germain. Tal van Parijsche ingezetenen worden door een ware nachtmerrie bebeerscht en dagelijks ontvangt de woningdienst, klack ten van bewoners, die verzekeren, dat hun huis het niet lang meer maken kan. Op het stadhuis peinst men erover hoe de burgerij gerust te stellen en haar van de ongegrondheid barer vrees te overtuigen Spoorweg-overweg en auto. Volgens een zoo juist gepubliceerde statistiek komt meer dan 20 pet. der on gevallen op spoorwegoverwegen in Amerika op rekening van automobilisten, die trei nen van terzijde aanrijden. Bij de 5596 ongevallen op de overwegen in hel jaar 1927 kwamen, alleen tengevolge van de roekeloosheid der automobilisten, 244 menschen om het leven, terwijl 1636 per sonen gewond werden. Het aantal van deze ongevallen was 66 hooger dan in 1926, in welk jaar op deze wijze 255 menschen het leven verloren en 1586 gewond werden. Volgens de statistiek reden in 1927 meer dan 1020 luxe-automobielen treinen van terzijde aan, met als gevolg 2 20 dooden In vele gevallen reden de roeke- looze automobilisten door afsluitboomen heen, alvorens in aanraking te komen met den trein. In 1926 bedroeg het aantal luxe -automobielen, hetwelk op deze wijze verongelukte 979, met 207 dooden. Zwendel met pensio'enen. Te Limoges in Frankijk is een merk waardige zwendel met pensioenen ontdekt, die nog een langen nasleep kan hebben In Juli van dit jaar werd de gewezen sol daat Maurice Martin in het militaire hos pitaal ter verpleging opgenomen, nadat hij pensioensverhooginghad gevraagd op grond dat hij in den krijgsdienst tuberculeus was geworden. Enkele oogenblikken voordat de geneesheer hem een bezoek zou komen brengen, zagen verplegers Martin den in houd van een fleschje in een drinknap ledigen. De verplegers namen hem de drinknap af, waarop de patiënt hun in blijkbaren angst geld bood, zoo zij er niets van aan den dokter zeiden. Tot ontsteltenis van allen, die in de zaak ingewijd waren, bleek de inhoud der drinknap bij analyse besmet met de Koch-bacil, den tubercu- lose-verwekker, die zooals nu vaststond, den inhoud had uitgemaakt van het myste rieuze fleschje. De zaak werd stilgehouden, maar het ministerie van pensioenen moest natuurlijk verwittigd worden, en instructie kwam af om na te gaan waar de bacillen vandaan waren gekomen en om een oogje te houden op andere pat enten, daar ano nieme brieven waren ontvangen, die zeiden dat de zonderlinge truc zeer algemeen ge bruikt werd. Inderdaad waren ^frauduleuze ziekte gevallen" van dezen aardin hetzelfde zieken huis reeds eenigen tijd voogekomen. Men had bevonden, dat in het sputum van als herstelleud beschouwde soldaten bacillen waren aangetroffen, waarna hun pensioenen met soms 100 °/0 werden verhoogd. Een soldaat als t.b.c.-lijder erkend en gepen- sionneerd ontving 18.000 21.000 francs per jaar. Een ander bedrog was dit, dat de pensioen-candidaten zich even vóór het bezoek van den dokter in het bezit stelden van het sputum van echte zieken. Een soldaat, die dezen truc gebruikte, zit thans in de gevangenis. De galante gevangene. Een dezer dagen stond voor de recht bank van Berlijn een jonge man terecht wegens meineed. Hij was klaarblijkelijk een goede bekende onder het Berlijnsche publiek, want de publieke tribune was flink bezet. Plotseling werd de aandacht gelrokken door een jonge vrouw, die haar hoed afzette, en haar haar begon te fri seeren. Maar al spoedig werd de menigte weer afgeleid door het verhoor, dat met een vonnis van èén jaar en drie maanden tuchthuis werd besloten. De politie had den veroordeelde reeds vastgegrepen om hem naar de gevangenis te brengen, toen deze verzocht nog een oogenblik met een dame te mogen sprei ken. Vol spanning wachtte de zaal, welke dame dit wel zou zijn. En van de tri bune kwam langzaam naar voren, zij die eenige oogenblikken van te voren haar haar had verzorgd. Toen de veroordeelde en zij tegenover elkaar stonden voor het nemen van een lang afscheid, boog de man lieht voorover en kuste de vrouw de hand. Welk een gracieus gebaar in een oogen blik van diepe vertwijfelingDe geheele rechtbank werd er door geïmponeerd, en men hoorde een der rechters zeggen „Pech heeft hij gehad, maar een „Kava- lier bleibt Kavalier". De Etna en de Vesuvius. Terwijl de activiteit van den Etna ver minderd, begint de Vesuvius weer te werken. De vulkaan spuit weder vloeibare lava en wel uit den kleinen krater, die zich binnen den N.-O. rand van den grooten krater gevormd heeft. De lava stroomt in het Valle d'Inferno, zoodat voorloopig vóór eenige der omliggende gemeenten geen ge vaar bestaat. Woensdag heeft de toenemende werking van den vulkaan een groot aantal nieuwsgierigen gelokt. Mussolini heeft last gegeven, dat bij het observatorium van den hoofdkrater een veld-radiostation zal worden opgericht opdat van daaruit be richten over den toestand kunnen worden uitgezonden. Hoe de Duitsche üuikbooten werden vernietigd. In de //Daily Telegraph" vertelt schout bij nacht Gordon Campbell van de ,/M steiy Ships", die tijdens den oorlog onder zijn bevel stonden en die ten doel hadden vijandelijke onderzeeërs te lokken. Oogen- schijnlijk waren het onschuldige koop vaarders, doch in werkelijkheid waren zij van een verdekt opgestelde bewapening voorzien, waarmee de onderzeeër bestookt werd. Om den schijn te versterken werden, zoodra er een onderzeeër werd gezien, de booten gestreken, waarin de bemanning plaats nam, of liever slechts een deel er van, doch dit wist men op den onderzeeër natuurlijk niet. Degenen, die aan boord bleven openden dan plotseling het vuur op den naderenden onderzeeër. De groep die met het verlaten van het schip belast was, werd de //panic party" genoemd, omdat dit verlaten in paniek en verwarring geschiedde, begeleid door het noodige geschreeuw. De officier, die het bevel voerde over de groep, verwisselde op de brug van hoofddeksel met den kapitein, Hij was de laatste die in de boot ging, vergezeld van een opgezetten papegaai in zijn kooi. (Zeelui houden er altijd een of ander lievelingsdier op na). Als de booten afgezet waren, placht een stoker met een zwart gelaat schreeuwend en gillend uit de stookruimte te voorschijn te komen, en dan ging een der booten terug om hem te halen. Inde booten zaten ongeveer dertig man, gekleed als vormden zij een volledige be manning. Oogenschijnlijk was het schip dan geheel verlaten, maar in werkelijkheid sponden de manschappen gereed bij de kanonnen, de hoofdmachiuist en zijn man nen waren bij de ketels en machines, de kapitein en de kwartiermeester waren op de brug (die door een houten schot aan het oog onttrokken was) en een seiner stond gereed om den witten oorlogsstandaard te hijschen. De marconisten waren over de //paniekgroep" en degenen die aan boord bleven, verdeeld. Drievoudige moord. Te Lodz is Maandag een misdaad ge pleegd waarbij drie personen het leven lieten. De eigenaar van een pianozaak werd na kantoortijd door twee onbekende lieden bezocht, die hem verzochten eenige piano's te mogen bezichtigen. De eigenaar ging met hen in het reeds door het per- soneel verlaten magazijn, waar hij plot- soling door de beide mannen werd ov.r- vallen en gedood. Zijn vrouw, die op zijn hulpgeroep toesnelde, werd eveneens ver inoord. Het dienstmeisje van den fabrikant werd Maandag dood aan den buitenkant van de stad gevonden. Het doel van de beide mannen schijnt geweest Ie zijn zich meester te maken van de kas, die ongeveer zestig duizend zloty beva'te. Op het laatste moment werden zij daarin verhinderd, waaropzij de vlucht namen. De nasporingen der politie bleven tot nu toe vergeefsch. De Scheepsramp. De kapitein van de Berlin, von Thuelen, verklaarde aan een vertegenwoordiger van Wolff over het aandeel van zjjn schip aan de redding der overlevenden van de VestrisWij bevondeu ons ongeveer 40 mijlen ten O. van Nantucket, toen het scheepsstation Tuckerton om 10 uur 's ochtends plaatselijke tijd, op Maandag, mededeeling deed van den nood van de Vestris. Om 11.15 uur ontvingen wij dan eeu direct noodsein van het schip. Wij waren op dit oogenblik ongeveer 200 mijl van de plaats der ramp verwijderd. De passagiers van de Berlin waren opgetogen, toen zij hoorden, dat wij de schipbreuke lingen ter hulp zouden snellen. Zij namen dadelijk deel aan de toebereidselen voor het overnemen van de overlevenden en stelden hun hutten ter beschikking. Wij ontwikkelden de grootst mogelijke snelheid en bereikten om 11 uur 's nachts de plaats van de ramp. Eerst was er niets te zien. Met het oog op den stroom, die de reddingbooten meegesleept moest heb ben. stoomden wij nog 12 mijlen verder. Langzamerhand kwamen andere redding schepen opduiken. Wij kruisten den gan- schen nacht over een gebied van 40 zee mijlen lengte en breedte. Soms hadden wij te kampen met zware stormen en regenbuien. De werking van de draad- looze werd daardoor tijdelijk belemmerd, 's Ochtends deelden de American Shipper en de Myriam ons mee, dat de redding booten van de Vestris gevonden waren. Wij stoomden dadelijk op. Op het water dreven nog drie ledige booten, waarvan de inzittenden reeds door andere schepen overgenomen waren. Een geredde ambtenaar van het Argen- tijnsche consulaat te New-York, die zich aan boord van de Vestris bevond, deelde mede, dat de bemanning zich in het be gin uitstekend heeft gedragen. De grootste moeilijkheden zijn later naar ieders mee ning ontstaan, doordien de bemanning bij het uitzetten der sloepen haar gezag niet meer wist te handhaven. Dientengevolge werden verscheidene sloepen te dicht be zet, waardoor zij later wel moesten kap seizen. Aanvankelijk bewaarden de passa giers, bij het bemannen der sloepen, hun kalmte, daar zij den ernst van de situatie begrepen. Toen de vrouwelijke passagiers echter zagen, dat zij van haar gezinnen geseheiden werden, begonnen zij heftig te snikken, daar zij door angst en schrik bevangen werden. De te Nieuw-York ontscheepte schip breukelingen hebben algemeen verklaard, dat volgens hun inzicht de kapitein van de Vestris te laat draadloos om hulp ge seind heeft. De machinekamer en de derde klas zouden reeds vele uren voor het uitzenden der noodseinen onder water gestaan heb ben en het schip zou toen reeds sterke slagzij gehad hebben. De kapitein heeft blijkbaar gehoopt, door het overboord gooien van een gedeelte der lading, het schip nog recht te krijgen. Ook zijn de reddingbooten zoo laat te water gelaten, dal er 2 of 3 door het zinkende schip mee in de diepte gesleept zijn. Daarbij zijn vermoedelijk een aantal menschen verdronken. De New Yorksche agenten van dereederij Lamport Holt, de eigenares van de Vestris, hebben thans de eerste officieele verklaring van de de toedracht van de schipbreuk gegeven. Volgens hen, werden in kisten gepakte auto's in het ruim door de onstuimige zee verplaatst. De kisten braken, een stalen tusschenschot werd verbrijzeld, de auto's vieleu naar stuurboord eu het schip kreeg slagzijde. Men meldt thans dat, op het oogen blik van de schipbreuk, het stoomschip Montoso zich op 25 mijlen van de plaats van de Vestris bevond. Maar aangezien de Montoso geen draadlooze installatie heeft, kon zij de draadlooze seinen om hulp niet ontvangen. AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Goes. Uitslag openbare verkooping, gehouden door notaris E. C. van Dissel alhier, op 15 November j.l. te Kloetinge in de herberg van den heer K. Meulpol- der voor de erven van den heer J. Tolhoek te Kloetinge, van een woonhuis en erf aan de Kloetingsche straatweg, groot 4 aren 53 centiaren. Kooper de heer C. G. de Vrieze te Kloetinge voor f 3610.—

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3