Grinnik*PiIletjes Uit de Radiowereld Bieten rooien Medische Rubriek. Sport. Buitenland Binnenland ProVincienieuWs Piet en Klaas werkten al jaren samen in dezelfde fabriek. Op een kwaden dag raakte Klaas tussdien een drijfriem en werd een paar maal rondgeslingerd vóór de machine stopgezet kon worden. Mee/ dood dan levend haalde men hem tus- schen de raderen uit. Piet. die het gebeurde stom van ontzet ting had staan aanzien, boog zich over hem heen en riep: „Klaas, jongen, hoe voel je je nou? Je mankeert toch niks? Spreek eens tegen Piet, je ouwen kame raad. Kom Klaas, jongen, zeg es wat!" Klaas opende langzaam zijn oogem. Met een verwrongen, spottenden glimlach keek hij zijn vriend aan en sprak veront waardigd „Spreken tegen jou? Nou nog mooier! Ik ben je daarnet drie maal voorbijge gaan en je hebt geen stom woord gezegd." „Is Willemsen werkelijk zoo gierig?" „Ja. Hij koopt bijv. geen kalender, |pm- dat hij bang is, dat hij zal sterven: voor het jaar om is." Bakvisch (tot directrice van ,de kost school): „Mijnheer Jansen komt mij ha len voor een autotochtje. Mag ik gaan?" Directrice: „Je kent de regels van de school: zooiets is niet geoorloofd, wannen je geëngageerd bent. Ben je verloofd mei dien mijnheer Jansen?" Bakvisch: „Ehnee. Maar als u mij laat gaan, zal ik het zijn, als we terugko men." i Moeder: „En als je op school altijd braaf je best doet en goed oplet, zul je nog eens net zoo veel weten als de onder wijzer." Zoonlief: „Dat zou ik nu al, als ik ooit altijd mijn boek voor mij had liggen." Heer in de comedie (tot praatziek be zoeker vóór hem): „Neemt u me niet kwa lijk. Wij kunnen geen woord verstaan van wat er gezegd wordt." Praatzieke bezoeker (verontwaardigd): „Het gaat u ook niets aan, wat ik mijn vrouw heb te zeggen." „Hoe is 'tmet dat tientje? Toen ik het Ije leende, beloofde je mij, dat je 'tniet lang zou houden." „Dat heb ik ook niet. Een half uur la ter was ik het al kwijt." Levend(ig). „Is dit werkelijk een boeiend verhaal?" vroeg de oude dame in de bibliotheek, toen men haar hlet boek overhandigde, waarnaar zij bad ge vraagd. ,,'t Hangt er van af, wat u boeiend noemt," was het antwoord. „Er komen drie moorden in voor." „Prachtig," zei de oude dame. „Ik hou van een boek, waar een beetje leven in zit," zien kunt; het is echter wel degelijk zaak om ook de modder en stof te verwijderen, die tusschen het leer en de zool zitten. Daar moet u dus flink langs borstelen. Pas op dat u niet met een mes aan het leer raakt. Sommige menschen wat ongeduldig aangelegd, trachten op die manier het vuil er af te krijgen ensnijden een gat in hun schoen. Wees zuinig met de was of schoensmeer, waarmee u poetst: hoe minder u gebruikt des te mooier wordt het leer doch u moet vooral goed opletten, dat u alle plekken van uw schoen behandelt en niet de hiel of den neus vergeet, evenmin 't lipje onder de veters. Wrijft de smeer met een oud lapje in het leer; borstel het dan uit met een zacht schuiertje en politoer de schoen ten slotte met een zeemenlap of een fluweelen kussentje. Een ouwe sok is best geschikt voor inwrijflapje. Wilt u bruin leeren schoenen wat opdonkeren, poets ze dan met een donkerder tint bruin of wrijf ze in met wat ammonia en melk. Het is echter verstandiger, als u dat donkerder maken door een vak man laat doen dan gebeurt het zooals het behoort. Suède schoenen mogen niet gepoetst worden. U schuiert ze schoon met een ijzeren borsteltje en verwijdert even- tueelc vetvlekken met wat petroleum of benzine (pas op voor de kachel of een gasvlam). In plaats van een ijzer- draad-borsteltje kunt u ook schuurpa pier gebruiken. Denk er om, dat u dan slechts in één richting schuren moogt. Satijnen of brocaat schoentjes wor den wel met broodkruimels gereinigd; tegenwoordig bestaan er ook poeiers voor. Gouden en zilveren schoeisel krijgt u met magnesia schoon. Zij mogen niet aan licht worden blootgesteld en moe ten daarom in zwart vloeipapier wor den bewaard. Als uw schoenen kraken, moet u de zolen met wat palmolie inwrijven en nu en dan het bovenleer met een tikje vaseline. Wanneer u de voeten dicht bij een heet vuur houdt, gaat hef leer kraken. Helpt het oliemiddel niet, dan dan kunt u de zolen eenige dagenlang in koud water weeken, waar wat zout in is opgelost. Zet ze daarna gedurende 24 uur in lijnolie en het kraken is voorbij. Genoeg van Jazz-muziek. De Zweedsche luisteraars hebben ge noeg van Jazz-muziek en wenschen meer volkswijsjes, boerenwalsen en harmonica-deuntjes in de programma's opgenomen te zien. Dit is gebleken uit de resultaten van een groot refe rendum onder de luisteraars, dateeni- gen tijd geleden door de Zweedsche postadministratie was georganiseerd. Volgens een medcdeeling van den heer J. Rabe, programmaleider van den Zweedschen omroep, vraagt meer dan 70 pet. van de luisteraars óf een ver mindering van Jazz-muziek, óf in het geheel geen jazz-muziek, terwijl slechts 4.2 pet. om vermeerdering vraagt. Aan den anderen kant wenschen deze luis teraars op 10 pet. na meer volks wijsjes, of althans amusementsmuziek van dit gehalte in de programma's opgenomen. Ook symphonie-uitvoerin- gen waren niet in trek bij de luiste raars. Eén-en-veertig pet. stemde voor vermindering, terwijl 17.6 pet. voor al- geheele afschaffing pleitte. Hetzelfde is het geval met kamermuziek, viool- en piano-soli enz., hetgeen 30 pet. wat minder wenscht te hooren, terwijl 5 pet. om afschaffing verzoekt. Korte opmerkingen over dagelijksche ge beurtenissen daarentegen, vielen alge meen in den smaak. Niet minder dan 98 pet. der luisteraars wenschte hier meer van in de programma's opgeno men te zien. Militaire muziek is blij kens het referendum ook zeer gezien bij de Zweedsche luisteraars. Twee- en-veertig pet. vraagt om meer, 1.5 pet. om heelemaal geen en de rest is tevreden. Den radio-enthousiasten werd ook gelegenheid gegeven, om hun voor keur kenbaar te maken omtrent de onderwerpen, waarover zij voordrach ten of lezingen wenschten. Van hen wilden 10.824 meer aardrijkskundige voordrachten en reisbeschrijvingen, 5822 geschiedenis, 2832 literatuur en 1921 kunst-onderricht, waaruit blijkt dat de zucht naar avontuur van de oude Vikingen in Zweden nog niet ge- geheel verdwenen is. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PUROL Kunstmatige ademhaling. Over de beste methode van kurtstmatig opwekken van de ademhaling vinden wij in het blad Eerste Hulp het volgende: Men legge het slachtoffer niet zoo als het bijna altijd gedaan wioird|t op den grond, maar op een tafel, dip meestal wel te krijgen is. Dat heeft twee voordeelen le. de armen kunnen daiarbij veel ver der gestrekt worden; 2e. de aa|n eiken arm stafanfe helper kan met meer kracht en met minder inspanning zijn taiak ver richten, beter dan op den grond giekniekl liggende. i De armen mogen tot over hot horizon tale vlaik gestrekt worden, waardoor de longen beter geventileerd worden. Dei borstkast welft zich daprbij meer; voor tegentrekking moet een helper de voeten vast houden. Een rol onder de schouders is niet noodig. Dc vierde helper knielt schrijlings over het slachtoffer en helpt ajlleon bij de uit ademing door met beide handpalmen op de onderste borstwandhelft te drukken, waairbij hij door voorover te buigen zijn geheele lichaalmsgewicht gebruikt. De aan de armen stalande helpers brengen de ge bogen armen van het slachtoffer langzaam maai" stevig van zijwaarts boven tegen den borstwand, wa|arbij zij den druk van den vierden helper versterken. Dc onderzoekingen van Von Bruns heb ben bovendien duidelijk aangetoond, Hat het toevoeren van zuurstof bij elke kunst matige ademhaling van het grootste be lang is. Dr. Bruns eischt daarom, dat alia brandweerkorpsen, reddingsstaitions, bad inrichtingen en dergelijke zuurstofappara ten moeten hebben. Dc kwestie van de tong wordt ook hier beschreven. Het beste zou zijn bij opzij gehouden hoofd de tong met een doekje te doen vasthouden. Bovendien moet alles in het werk ge steld worden om door middel van dekens, kruiken .massage, de lichaamstemperatuur van het slachtoffer op peil te houden of te verhoogen. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld L. O. N. G. A. -P. S. V. Wilhelmina— Roermond. EindhovenB. V. V. M. V. V.—N. O. A. D. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Zeelandia -Middelburg. Alliance -Vlissingen. BredaniaBreda. Dongen—R. B. C. D. O. S. K. O.- G. U. D. O K. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld HulstWalcheren. Vlissingen II—Zierikzee. S. I. N. O. T. O.—Middelburg II. OVERZICHT. Ontmoedigend. Hoewel staatshoofden elkaar altijd met eerbewijzen overladen, geven de volgende berichtjes toch te denken, 't Eene luidt „Mussolini heeft den Albaneeschen ge zant ontvangen, die hem het grootkruis van de hoogste Albaneesche orde heeft overhandigd, den minister-president door koning Zogoe geschonken*, 't Andere meldtDe koning van Italië heeft maar schalk Pilsudski ter gelegenheid van den tienden onafhankelijkheidsdag van Polen de hoogste militaire onderscheiding, het grootkruis van de Orde van Savoye, toe gekend». Zulke tijdingen geven te den ken want ze zijn de voorboden, de kiem van de verwezenlijking van Mussolini's ideaal een statenbond, waarin Italia, de hegemonie krijgt. Het zal een zeer sterke bond worden, die West-Europa £aan de landzijde vrijwel geheel omvangt. Een concentratie die zeer stellig niet de be doeling heeft om voor de handhaving van den vrede in de allereerste plaats te zorgen. Onder zulko omstandigheden kan het eigenlijk geen wonder heeten, dat ook andere landen, zooals Frankrijk, hun bewapening in stand willen houden. Die landen voelen zich oprecht bedreigd en meenen tegenover deze ontwikkeling niet met den mond vol tanden te mogen staan. Vandaar dan ook het Fransch- Engelsch vlootaccoord. Maar ondanks den Volkenbond, waar de staatslieden te genwoordig geregeld bijeen komen en dus voortdurend met elkander in con tact koinen, zijn de verhoudingen in de buitenlandsche politiek nog altijd danig gocompliceerd, evenals vóór 1914. Mis schien komt dat juist wel door dat voort durend contact. In ieder geval, hoe het dan ook komt, voortdurend stooten de verschillende echte of vermeende belan gen tegen elkaar. Zoo heeft het Pransch- Engelsche vlootaccoord, dat een zeer ra tioneele bedoeling had, alom kwaad bloed gezet. En zoo staat ook de zaak der ontwapening er tegenwoordig weer min netjes voor. Coolidge heeft op den wa penstilstandsdag de gelegenheid te baal genomen om te verzekeren, dat Amerika groote kruisers zal bouwen, zooveel als het noodig acht, om den vrede te ver zekeren. In Duitschland dreigt de minis ter van defensie af te treden indien de rijksdag hem zijn pantserkruiser niet mocht geven en in Frankrijk heeft de kabinetsorganisatie niet 't minste veranderd in Poincaró's plan om, zoo noodig door het stellen van de portefeuille-kwestie, de militaire credieten er door te krijgen die, in verband met de verkorting van den diensttijd, hooger zijn dan het vorige jaar. Ts het voor vrienden van den vrede, niet ontmoedigend Beslag op cacaopoeder. Door den provincialen Keuringsdienst in de provincie Groningen is beslag ge legd op aanzienlijke voorraden cacaopoeder dat gemengd bleek te zijn met ijzeroxide (doodekop). Nader wordt hieromtrent ver meld, dat zoowel in de stad als de pro vincie Groningen op verschillende plaatsen groote partijen van deze cacao van on deugdelijke samenstelling zijn aangetroffen tezamen vele honderden kilo's. De cacao moet afkomstig zijn van de Zaandamsehe firma Chr. K. en bevat behalve ijzeroxide ook schimmel. Vervoer van beschonken personen. Op de vragen van het Kamerlid Kleere koper, inzake het beschikbaar zijn van ver voermiddelen voor het transport van he schonken personen, hebben de ministers 7an binnenlandsche zaken en van justitie geantwoord, dat zulke transporten meeslal plotseling noodig zijn, zoodat de tijd of het personeel ontbreekt om transportauto's te laten komen. Daarom brengt men het „slachtoffer" ui den regel niet naar het hoofdbureau, maar naar een dichtbijgelegen politiepost. Ook in een gemeente als 's Graveuhage lie de beschikking heeft over een twaalf 'al transportauto'skan het gebruik daarvan voor het eerste transport, naar de naast bij gelegen bewaringsplaats, oin de aange. geven redenen niet steeds plaats vinden. Overigens hebben de ondergeteekende uit de berichten, die zij naar aanleiding van vragen van de burgemeesters en pjlitieauto- liteiten der groote gemeenten hebben, in gewonnen, den indruk kunnen krygen dat men daar oog heeft voor de bezwaren, aan transporten als deze verbonden en die naar vermogen beperkt, zoodat voor verdere bemoeiingen thans geen aanleiding be- taat Misstanden in den Radio-handel. Naar wij vernemen is een aantal groote firma's en bloc uit den Ned. Bond van Radiohandelaren getreden. Onder deze firma's zijn de grootste van ons land als de Ned. Seintoestellenfabriek te Hilver sum, de N V. Philips Radio te Eindhoven, de Holl. Draad- en Kabelfabrick te Am sterdam, Telefunken te Den Haag, R S Stokvis Zn. te Rotterdam en eenige andere groote handelsmaatschappen op radio-gebied. Deze firma's zijn van mee ning, dat de Ned. Bond van Radiohan delaren niet meer beantwoordt aan het doel, waarvoor hij in het leven geroepen is. Zij zullen, nu zij en bloc voor het lid maatschap van den bond hebben bedankt, al het mogelijke in het werk stellen om misstanden in den radiohandel tegen te gaan. Wildstroopers. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontmoetten 2 jachtopzieners A. Kramers en A. Hoebergen uit Gemert in het jacht veld Rouwenhorst onder de gemeente Gemert een tweetal lichtbak-stroopers. Bij de achtervolging loste één der stroopers een schot, waardoor H. ernstig in den arm gewond werd. In verband hiermede heeft de politie aangehouden een arbeider uit Boekeu en den metselaar A. E. uit Gemert. Laatstgenoemde bleek de dader te zijn. Hij is naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. Gevaarlijke vuurwapenen. Op last van den burgemeester van'Reek (N.-Br.) werd door de politie op verschil lende plaatsen een onderzoek ingesteld naar vuurwapenen. In een woning werd een dezer helsche machines gevonden, be nevens verschillende onderdeelen, terwijl in de onmiddellijke nabijheid dier woning in een deunebosch nog twee dier gevaar lijke instrumenten gevonden werden. Al deze toestellen waren met scherp geladen In een andere woning werden verschil lende onderdeelen van die gevaarlijke vuur wapenen gevonden. Deze helsche machi nes zijn uitermate gevaarlijk voor de wan delaars op de heide, omdat niets dan een draadje hun aanwezigheid verraadt. De be doeling van stroopers is natuurlijk het vangen van wild, doch het is vrij onver antwoordelijk deze gevaarlijke dingetjes in het vlakke veld te plaatsen, zoodat even goed meDsch als dier door een volle lading hagel kunnen getroffen worden. Vroeger werd reeds bij gedane proefnemingen met zulk een toestel, dat voor circa een jaar door de politie gevonden was, de gevaar lijke werking daarvan vastgesteld. Het is te hopen, dat, nu door de politie de ver vaardigers en de gebruikers vau dit nieuwe soort vuurwapen zijn opgespoord, de justitie een einde maakt aan dit schan delijk en gevaarlijk bedrijf. Bond van bedrijfsautohouders in Nederland. Donderdagmiddag vergaderde in hotel du Commerce te Middelburg het district Zeeland van den B. B. Nonder voor zitterschap van den heer A. de Graag. De heeren J. Duvekot en A. de Graag werden als bestuursleden herkozen. Vervolgens werden door den heer Rauh, algemeen secretaris, verschillende vraag stukken van den dag toegelicht en het standpunt van den B. N. N. ten opzichte van die vraagstukken uiteengezet. Allereerst behandelde spreker het tol— lenvraagstuk waarbij hij er op wees dat de minister veel doet voor het afschaffen van die tollen door afkoop enz. en zoo zijn er in 1928 dank zij zijn streven reeds 20 in het land afgeschaft. Een tweede punt gold de aanhangige wegenwet, waarbij spr. er aan herinnerde dat bij invoering van de wegenbelasting wet -er op gewezen werd door den Bond, dat men er dan ook spoedig goede wegen voor verwachtte, maar men moest eerst gaan betalen, al zegde de minister spoe dige verbetering van wegen toe. Een groote moeilijkheid werd echter onder vonden bij de onteigening van benoodigde gronden en spr, wijst er in dit verband op, dat de B. N. N. vraagt om wegen met 6 meter breed verhard gedeelte. Een der aanwezigen zei, dat de taxa ties wel eens eigenaardig zijn bij ont eigeningen, en dal voor twee aan elkaar grenzende stukken grond resp. f 4000 en f 7000 werd getaxeerd. Deze spr. maakte er ook bezwaar tegen, dat men in Zeeland een weg over de geheele breedte tegelijk onder handen neemt en niet zooals elders een halven weg tegelijk Sprekende over de wegenbelastingwet meende de heer Rauh, dat de ze ten ge volge zou moeten hebben vrije overtocht over alle veren, al voelt spr. dat dit vooral in Zeeland een moeilijk vraagstuk is. Vooral is dit ook het geval waar con cessies zijn verleend zooals aan de Rot- terdamsche tramwegmaatschappij waardoor bijv. het met een auto verla'en van Goeree en Overflakkee f 10 kost. Ook hier moet worden voorkomen, dat bijv. f150.000 winst wordt gemaakt, zooals de gemeente Nijmegen van een veer maakt Een ge ilede reorganisatie van de veerrechten is zeer gewenscht. Een groot congres ten deze is in voorbereiding en spr. hoopt, dat dit even groot succes zal worden als bij de invoering der wegenbelastingwet. Op een vraag uit de vergadering hoe de B. N. N. denkt over het invoeren van een tol op de Thoolsche brug, zegt de heer Rauh, dat hij de opening van die brug heeft bijgewoond en hij brengt hulde aan het gemeentebestuur van Tholeu voor hetgeen het alleen heeft weten te bereiken. Het was hier een moeilijk geval, maar er zal gewerkt moeten worden om den tol met hulp van rijk en provincies weg te krijgen. In ieder geval is het toch beter een brug met een tol, dan een veer, waarvoor men ook betalen moet en wat voor een veer dan nog. Vervolgens behandelde de heer Rauh de wet, waarbij een gemeentelijke ver teringsbelasting in de plaats zal komen voor de personeele belasting. Bij deze laatste was het reeds onbillijk, dat een paard bestemd voor het bedrijf vrij was en van de auto's alleen de vrachtauto's, dit zal men nu nog sterker gaan gevoelen, spr. meent, dat alle auto's die voor be drijf worden gehouden, vrij moeten zijn. Naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering, dat de boeren zwaar belast zijn door dijkgeschot, polderlasten enz. en het daarom billijk is, de bedrijfs- paarden vrij zijn, merkte de voorzitter op dat dit een kwestie is die buiten de B. B. N. staat, maar dat het goed is, dat ieder die van den weg gebruik maakt er ook voor betaalt en dat het gewenscht zou zijn als alle wegen bij rijk, provincie of gemeenten in onderhoud waren. Bet laatste punt was het standpunt van den B. NN. tegenover het verzoek aan den Minister van Waterstaat gedaan door de vereeniging van locaalspoor en tramwegen om een concessiestelsel voor het openbaar goederenvervoer per auto. Bij de rondvraag kwam naar voren het verstrekken van gcedkoope benzine door de Z L M. aan hare leden en werd gevraagd of de B. N.N, niet in dezelfde richting werkzaam kan zijn. Over dit onderwerp ontspon zich een discussie, waarbij voor namelijk naar voren werd gebracht, dat vroegere pogingen daartoe schipbreuk leden, dat men den handel als B. N. N. niet mag uitsluiten en het coöperatief inkoopen niet op zijn weg ligt. Wil men dit dan moet men daarvoor een afzonderlijke or ganisatie stichten. Hoogstens kan men aandringen op één prijs voor alle afnemers. De heer Rauh vond o.a. gelegenheid er op te wijzen, dat in geen land de ben zine zoo goedkoop is als in Nederland. Vervolgens kwam ter sprake het na het bietenvervoer opbrengen van macadam op de wegen en dit zoo, dat de banden der auto's er zwaar van te lijdon hebben, omdat de macadam niet wordt ingewalst. Men zal hier volle attentie aan wijden, terwijl ook de vraag naar voren kwam of het niet beter zou zijn de macadam uit te strooien tijdeus het zware vervoer, opdat wagen: en auto's het inrijden. Door een anwezige uit Zeeuwsch-Vlaan- deren werd gewezen op de onbillijkheid, dat men daar dubbel wegenbelasting j be taald, aan Nederland en aan België, terwijl men in Nederland slechts een korten af stand kan rijden. De heer Rauh, deelde mede er overleg gepleegd wordt om het wederzijds af te schaffen. Nog werd de wensch naar voren ge bracht dat de B. N. N. in 1929 zal in zenden op de Bakkerij tentoonstelling te Middelburg. De A. V. R. O. De bij iederen luisteraar bekend niA.V.R.O.» de neutrale omroepvereeniging die van nit Hilversum dagelijks zoovee' moois den aether inzendt, maakt seder eenigen tijd uitstapjes door het land o nader met de luisteraars kennis te make en voor haar werk, indien nog noodi propaganda te maken. Thans zal de ver eeniging, namelijk het volledige omroep orkest, met de Avrostaf en een aanta solisten ook Zeeland komen bezoeken e

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2