Bouwland, ALLEGRO Raadsfilm. FroVincienieuvVs Kamer - Overzicht. Rechtszaken. Laatste Berichten. Faberij de Jonge, Faillissementsgoederen Heeren-, Jongeheeren- en Kinderkleeding en Manufacturen. MANUFACTUREN, VISITEKAARTEN te Ovezande, terug aan ouders. Het een voertuig 's avonds rijden zonder lichtB. T. te Goes f 3 s. 3 d. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 18 November des morgens te half elf uur: Ds. J. Koekebakker. Toen de vorige week het bericht in zake de poging tot afschaffing van kermis en toondagen ons geen wasch- mand vol ingezonden stukken ople verde toen het zelfs niet één re kwest aan den gemeenteraad het le venslicht deed aanschouwenkwa men we bijna tot de conclusie dat het veelbesproken volksfeest in de harten der Goessenaren en omstreke- lingen toch niet zulk een groote plaats inneemt als door de voorstanders maar al te gaarne wordt aangenomen. De conclusie geheel trekken durfden we evenwel nog niet, o.a. niet omdat we den Zeeuw een beetje beginnen te ken nen, omdat we er na enkele jaren van aandachtige observatie achter geko men zijn, dat hij traag ter penne is. De Zeeuw is geen geboren ingezonden stukken-schrijver, en zijn aanleg neigt niet naar het verzoekschrift dan wel schriftelijk protest. Alvorens hij naar de pen grijpt als hulpmiddel om het bezwaarde gemoed te spuien moet er veel, oneindig veel gebeuren. Dit wis ten we de vorige week, toen we lust gevoelden aan het uitblijven van een extra-zending met 5 cent gefrankeerde brieven een conclusie te verbinden, die theoretisch niet ten goede gekomen zou zijn aan het voortbestaan der ker mis. Daarom ook konden we toen aan dezen lust weerstand bieden, en we troostten ons met de verzekering dat in 'Zeeland (maar dan ook alleen in Zeeland) de rubriek „Ingezondenstuk ken" in de plaatselijke bladen niet de thermometer is waarop men de jacht van het volksbloed kan aflezen. De avond van Woensdag zou uit maken of hef volk de kermis behou den wil. En die avond hééft het uitgemaakt. Nooit te voren hebben we in Goes voor een raadsvergadering zulk een overweldigende belangstelling gezien als voor die, waarin de club van 13 over het lot van kermis en toonda gen zou beslissen. De publieke tribune was tof in alle hoekjes bezet door stadgenooten van allerlei leeftijden en maatschappelijke aspiraties, en vele belangstellenden zelfs moesten in de hal de uitspraak van den raad op wachten. Op de gezichten van de hall bewoners kon men lezen hoe zij het betreurden dien avond verstoken te zijn van den lieflijken aanblik op de expositie achter het hek, die bij som mige bezoekers altijd weer herinnerin gen aan het circus Strassburger op roept. Aan het leeuwen-nummer dan altijd, onder leiding van Herr Direc tor, die zweep en vork verving door een knaap van een hamer. Ook voor enkelen, die Woensdag avond binnen het ijzeren hek vertoef den, had het geheel iets van een span nende voorstelling in een circus. Haar dat kwam natuurlijk door het publiek, dat zich verdrong alsof er een gewel dig sensatie-nummer opgevoerd zou worden. Op de artisfen in de piste was hef uitverkochte circus duidelijk merkbaar en opnieuw kwam uit wat een der tem mers van Hagenbeek schrijver dezes eens toevertrouwde„Hijn leeuwen werken nooit zoo goed als in een over druk bezochte voorstelling. Het is of ze dan weten dat ze het beste beentje voor moeten zetten". Genoeglijk brommend en spinnend zetten de koningen der Goessche woes tijn Woensdagavond het programma in, en Herr Director had slechts zel den den ge vreesden hamer te hanteeren. De inzet-nummers werden vlot af gewerkt. Bij het nummer, getiteld „on- derhandsche verhuring van een wo ning" maakte een V.-B.-leeuw in de richting van temmer en hulp-temmers eenige niet geheel ongevaarlijke uit vallen, doch tot een bloedig treffen kwam het evenwel niet. Het publiek volgde een en ander dan ook zonder veel enthousiasme. Heer effect be reikte het met nogal eenig vertoon aangekondigde nummer: „Bijzonder en openbaar onderwijs", een vrij originee- le vinding en knap als staal van vrij- heids-dressuur. Wat toch was het ge val. De hulptemmers lokten de leeu wen uit door een geheel andere po sitie aan te nemen dan steeds gedu rende de voor-repetities het geval was. Geen wonder dat er dus zeer veel pro testen werden gebromd en dat menige scherpe klauw werd uitgestrekt. De toeschouwers gnuifden, er zat span ning in de lucht. Het gewaagde en vrij onverwachte nummer kunnen we slechts aan eigenaren van de best ge dresseerde leeuwen aanbevelen. Ineen minder perfecte troep zou een zoo plotselinge wijziging vaa «Je opstelling der dresseurs (die heette voort te vloeien uit bezuiniging-overweging, maar toch ook wel sensatie!) een bloe dig treffen kunnen veroorzaken. Te meer omdat voor dit nummer de hulp van leeken was ingeroepen tijdens de generale repetitie. Het sensatie-nummer van de voor stelling van Woensdag was evenwel de „kermis". Elders in dit blad kan men over de verschillende toeren, die dit nummer tot zulk een attractie de- worden, meer lezen. We behoeven er dus hier niet over uit te wijden. Het ging er om hoeveel leeuwen op bevel van Herr Director door den kermis- hoepel zouden springen en hoeveel zouden weigeren. Hetgeen deze be slissende sprongen inleidde was hoofdzakelijk mime-dressuur, voor het publiek zeer interessant, maar voor hen, die geregeld in de piste verkee- ren sof. We begrepen dan ook niet goed waarom de leider van de voor stelling het applaus van het publiek verbood. Was dit om de toeschouwers nog meer te overtuigen van het denk beeldige gevaar dat aan hef experi ment verbonden was? De sprongen hadden onder immense stilte plaats. Zeven leeuwen deden hun sprong, zes weigerden onder kwaad aardig gegrom. Een zucht van verlichting ontsnapte het publiek dat voor dit onderdeel van het programma gekomen was. Toen het teneinde was gingen de meeste bezoekers heen. Onverstandig was dit niet want sen satie ging er van de overige nummers niet uit. Het laatste gedeelte van den avond verliep zeer rustig en ordelijk. Te half elf werden de hekken open geworpen. De muziek zette de laatste marsch inhet gebouw was spoe dig verlaten Op de markt waren intusschen de eerste kermiswagens gearriveerd, en de „echte" kermismannen liepen rus tig af en aan als was er in Goes nooit een poging gedaan om weer een stukje van het kermisberoep af te halen. 's HEER ARENDSKERKE. Bij de Donderdagavond gehouden stemming voor 4 leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Gemeente alhier, wer den met overgroote meerderheid van stemmen herkozen de heeren J. van der Haale Dz., J. van der Haale Hz., Jacs. Kodde en P. Hol. KATTENDIJKE. Donderdag werd al hier door notaris Pilaar publiek ver kocht een hoefje bestaande uitwoon huis, schuur en erf op hef dorp, groot 7 A. 64 c.A. aan Harinus van Waarde Jz. te Kattendijke voor f2670,Ac- cessoiren f30,—. Samen f2700,—. TWEEDE KAMER. Woensdag heeft minister De Geer de positie van het Kabinet verdedigd. Dr. De Visser had betoogd, dat er onder dit ministerie zooveel ontwerpen waren geschorst, ingetrokken of ver worpen en dat er zooveel was blijven liggen. Maar de minister voerde daar tegen aan dat er juist onder dit mini sterie verscheidene wetten tot stand zijn gebracht waaraan vorige kabinet ten, en in 't bijzonder het ministerie- Ruys. waarin de heer De Visser zelf zitting had, tevergeefs hun krachten hadden besteed. Als belangrijkste wet ten noemde Z.E. die op de naamlooze vennootschappen, het departement van defensie en de comptabiliteit. Deze laatste was al van 1851, zij het nadien eenige malen gewijzigd en opnieuw ingediend bij de Kamer, en met trots verklaarde hij dat het een eer was voor dit kabinet, die wet in het staats blad te hebben gebracht. Toe kwamen de kleine puntjes. Aan het verzoek van den heer Bulten om alsnog aan de gehuwde ambtenaren een salarisverhooging te geven van vier procent, wilde de minister niet voldoen. Scherp, doch hoffelijk en geestig was de repliek op de grief over de samenvoeging van oorlog en marine, een ontwerp waaraan de critiseerende dr. De Visser als minister zijn naam gaf, een voorstel geheel in den geest van den coalitie-kabinetsformateur van 1925; de rechtsche partijen mogen dankbaar zijn, dat het intermezzo-be wind dezen twistappel uit den weg heeft geruimd; hoe wreed zouden an ders de wittebroodsweken van een eventueel herstelde coalitie hierdoor verstoord kunnen worden. En ten slotte heeft de minister van financiën zijn financieele politiek nog eens verdedigd tegenover de politieke en technische bezwaren. Bij de replieken deed zich een ru moerig incident voor. Met groote warmte verdedigde de anti-revolutionaire heer Heemskerk zijn partij tegen de critiek van den heer Lingbeek, die de a.r. had verweten, dat zij het regeergestoelte ter wille van de macht op doopevsche wijze hadden geprofaneerd. De grijze leider kwam onder interrupties van ds. Ling beek scherp tegen deze lasterlijke aan tijgingen op. Ieder weet,aldus mr. Heems kerk, dat dr. Kuyper het >doopersche stelselsteeds heeft bestreden en niet tegenstaande dit, legt ds. Lingbeek hem dit ten laste. De heer Linbeek Ten deele.... De heer Heemskerk Deze uitlating maakt de zaak nog erger. Daaruit blijkt de booze bedoeling van ds. Lingbeek. Onder eenige beweging en met stem verheffing liet de heerHeemskerk daarop de mededeeling volgen, dat hij voortaan afscheid neemt van ds. Lingbeek als vaniemand, dien men in,hetparlementniet van antwoord kan dienen. Ds. Lingbeek zoo voegde de heer Heemskerk hier aan toe, heeft zichzelf uitgeschakeld uit de rij dergenen die het recht hebben in het parlementair debat op te treden. Er was na, deze woorden luide in stemming in 't a.r.-kamp. Maar ds. Ling beek was kwaad. Wit van woede, liep hij op de a.r.-fractie toe en riep onder het opheffen van den vinger: l'atlaat ik mij niet zeggen. Eenige Kamerleden liepen toen naar ds. Lingbeek toe om hem te kalmeeren. Ook gisteren was het weer een dag van replieken. Ds. Lingbeek schold weer wat op zijn vijanden, die zooals hij zei door de waarheid achterhaald zullen worden. In een knap betoog heeft ir. Albarda (S.D.) met de voorliefde der r.-kath. partij voor de oude coalitie en met de houding der andere coalitie-partijen afgerekend. Wat trekt de r.-kath. par tij naar A.-R. en C.-H., haar sociale eischen of haar religieuze Sociale hervormingen, die in ons land meer onder liberaal dan onder rechts bewind tot stand zijn gekomen Men denke aan van Houten, aan het Kabiuet-Borgesius, men denke ook aan wat Talma te lij den had onder oppositie uit den kring zijner coalitievrienden. Dat was alles aangenaam te hooren voor de liberalen, terwijl katholiek Nederland waarmee de S. D. A. P. overigens gaarne voor de «democratie» wil sa menwerken als sociaal-achterlijk werd afgeschilderd. En wat de speciaal- roomsche desiderata betreft,hheeft de heer Albarda met een serie citaten aangetoond, dat de voormannen der Chr.-Historischen in geschriften en redevoeringen eigen partij en de coali tie als het beste afweermiddel tegen roomsche eischen aan de geachte kie zers hebben voorgesteld 1 Ook over de ontwapening heeft ir. Albarda nog wat gezegd. We weten nu dat de S. D. A. P. zoo noodig ge weld met geweld zal keeren. In de avondvergadering is de be grooting van binnenlandsche zaken en landbouw behandeld. Verschillende Kamerleden kwamen met meerdere kleine wenschen voor den dag. Dood door schuld. J. F. S., 41 jr., koopman te Ovezande, werd verdacht dat hij op 29 September j.l. te 's Heerenhoek op den openbaren weg met een vrachtauto op grovelijk onvoorzichtige, roekelooze en onoor deelkundige wijze heeft gereden met een snelheid van 25 K.M. althans met eene grootere snelheid dan toen aldaar geoorloofd was, omdat daar een 50-tal menschen waaronder veel kinderen op den weg waren, waardoor h(j niet heeft kunnen stoppen, toen het jongetje Jacob Deurlo zich midden op den weg voor zijn auto bevond, en toen het jongetje heeft overreden, waarbij dat kind zware verwondingen op liep en toen ter plaatse is overleden, welke dood derhalve is te wijten aan de schuld van verdachte. Subsidiair werd hem ten laste gelegd dat hij met de door hem bestuurde auto zoodanig heeft ge reden, dat hij de vrijheid en de veilig heid van het verkeer aldaar in gevaar heeft gebracht. EischVrijspraak. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 16 November 1928. Gieser Wildeman f 15 a f 24, Klei- peren f 19 a f 23, Zure Bellefleur f 27 a f 29, Zoete Campagner f 16 a f 20, Kroetappels f 6, Blauwe Druiven f 86, Mispels f 7 a f 8, Spruiten f9 a f 18, Uien f3 a f6, Stekuien f 2 a f 3. Alles per 100 K.G. Bloemkool f 15, Roodekool f 3 a f 6, Wittekool f 1 a f 4, Savoyekool f I a f 5, Andijvie f 0,50 a f 2, Selderij f z. Alles per 100 stuks. Rapen f 2 per 100 bos. Bloemen f 15 per 100 pot. Hazen f 3,31 per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren Appolonia, d.v. Daniel Smit en Appolonia Boonman te Borssele. Huw. Aangifte Gerard Jan Broekhoven 23 j te Wolphaartsdijk en Johanna Jaco- rnina Geluk, 23 j. onlangs te Vlissingen Gehuwd: Pieter Baurdoux, 25 j. te Schore en Adriana Touw, 25 j. Dirk Lam- bertus Lansen, 20 j. en Cornelia Johanna Bevelander, 20 j. te Borssele. OverledenGilles Kriger, 59 jr., te 's Heer Arendskerke, wednr. van Maria Simonse. Matlheus Geene, 62 jr., te Kattendijke,echtgenoot van Maatje Reyerse_ WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 17 dezer Krachtige tijdelijk stormachtige Z. Z.W. wind betrokken met regen tijdelijk opklarend, aanvankelijk zachter. Sluis beschadigd. Hen meldt ons uit Vlissingen: Het Duitsche stoomschip „Smyrna" is met 11 schipbreukelingen van hef Letlandsche s.s. „Alice" de haven bin nen gekomen en het heeft bij het bin nenvaren de sluis beschadigd. We vernemen nader dat hef schip bij het binnenvaren door de groote schutsluis van het kanaal door Wal cheren bij Vlissingen tengevolge van een verkeerde manoeuvre een der bui ten-ebdeuren heeft stukgevaren. Voor- loopig zal met deze sluis alleen over den vloed kunnen worden geschut. Hen meldt ons nader: Hedenmorgen Is hef Duitsche stoom schip „Smyrna" alhier aangekomen met de geheele bemanning, bestaande uit 11 koppen van het Letlandsche stoom schip „Alice". Laatstgenoemd schip is gisteren in het Kanaal vergaan, door een aanva ring bij hevig stormweer. De reddingsboot van Rye, die ter hulp uitgevaren was, is met de ge heele bemanning van 15 personen ver gaan. Hiervan was bij de geredden en bij de „Smyrna" niets bekend. De geredden w.o. een vrouw, zijn alhier aan wal gebracht en zullen door de politie naar Antwerpen worden ge bracht, vanwaar zij naar Letland zul len terugkeeren. Op de S. O. S.-seinen van de „Ali ce" is geen hulp gekomen, evenmin als de sleepboot die verwacht werd. De geredden hebben alles aan boord moeten achterlaten. De retourvlucht. Hen meldt ons uit Den Haag: Het K. L. H.-postvliegtuig van de Indië-Nederlandvlucht is hedenmorgen 9.10 pl. tijd uit Boedapest vertrokken. Hen verwacht dat het hedenmiddag te 5 uur op Schiphol zal arriveeren. Bij ongunstige weersgesteldheid zal een landing te Neurnberg plaats vin den en zal de aankomst te Amsterdam eerst morgen zijn. De V.-B. in Zeeland. Hen meldt ons uit Hiddelburg: De centrale Zeeland van den Vrij heidsbond hield gisteren hier ter ste de een goed bezochte vergadering. Zonder hoofdelijke stemming werd aan genomen het voorstel van Schouwen- Duiveland om Zeeland met Gelder land bij de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer te verbinden. Tevens werd de bedoeling vastgelegd om het daarheen te leiden dat op de later vast te stellen gemeenschappelijke candi- datenlijsf het Tweede Kamerlid Mr. van Rappard en het Eerste Kamerlid Ir. de Muralt bovenaan zullen wor den geplaatst. ADVERTENTIËN. Heden overleed onze beste Va der, Behuwd- en Grootvader, de Heer JAN KAKEBEEKE, in den ouderdom van 72 jaar, Ktabbendijke .- J.Q.C.P. KAKEBEEKE. Rotterdam C. A. L. P. KAKEBEEKE en kinderen. Krabbendijke A. J. P. KAKEBEEKE. L. N. KAKEBEEKE- Koning en kinderen. W. G. P. KAKEBEEKE. Krabbendtfke, 16 Nov. 1928. Heden overleed onze lieve Moe der, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw de Weduwe JOHANNA ZWART, geb. Brinkeks, in den ouderdom van 71 jaar. Middelburg, J. J. ORBAAN—Zwart. dr. C, ORBAAN. Enschedé, H. SACHSE—ZWART. H. J. D. SACHSE en Kleinkinderen. Middelburg, 16 November 1928. Dam G 39. De teraardebestelling zal plaats hebben Dinsdag a.s. te Amster dam op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats. TE PACHTEN van de NEDERD. HERV. GEMEENTE te Goes, voor 7 jaren, ingaande 25 November 1929, in Kapelle in Bette Boomgaardhoek, groot 41 A. 20 c.A. met bevoegdheid om met bessenstruiken te beplanten. Thans nog in pacht bij den heer L. Eversdijk. Inschrijvingsbiljetten met opgaaf van 2 borgen in te zenden ten kantore van Notaris PILAAR, vóór of op 27 November a.s. Het beste aanzet en slijp- apparaat voor Gilette en Valet scheermesjes. Ook vele andere soorten Aanzetapparaten vanaf f 1.50 Probeert onze onovertroffen Swing Scheermesjes Prima Zweedsch fabri kaat f 0.90 per 6 stuks. FIRMA Wed. B. Lange Kerkstraat 24, OP CREDIET OP CREDIET DE WILDE HEIJBOER, Deurw., zullen verkoopen een groote partjj in ,0e Prins van Oranje', Nieuwstraai, Gaas, bestaande uit: Alle goederen worden verkocht tegen getaxeerde prijzen. Bijv.: Winterjassen, Regenjassen, Costumes van f20,—, f30,—, f40,—, f50,— voor f 10,f 15,f20,—, f25,—, van f60,—, f75,—, f85,—, f95,—, voor f 80,f 35,f 40,f 45, Jekkers, Jongens- en Kindergoed, Petten en Hoeden haast voor niets, zooalswit en geel Katoen, Flanel, Keper, Tafelkleeden, Schortebont, enz. Prachtige Flanelstoffen voor Dames-Costumes, Dames-Man tels en -Japonnen. Prachtige Bedstellen, bestaande uit Matras, Peluw en 2 kussens van f 50,f70,f80, voor f 26,f 35,f 40, Wollen Dekens, gestikte en molton Dekens. De verkoop heeft plaatsDinsdag 20 Nov., Woensdag 21 Nov., Donderdag 22 Nov., Vrijdag 23 Nov, en Zaterdag 24 Nov, van 10 8 uur. Betaaldag 1 Maart 1929. Contante koopers geen opgeld. Zijden Heeren Zelfbinders 50 cent. Zijden Dameskousen, alle kleuren, 96 cent. worden geleverd in BOEK- en STEENDRUK door de drukkerij va* DE GOESCHE COURANT

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3