Oratreii Tornt Van Overal Borstaandoenfhgen I Heeschheid-Hoesten B| klbesbval- swoop g Binnenland Kamer - Overzicht. Laatste Berichten. WOONHUIS genomen als lid van den Raad van Arbeid alhier. Het plaatsvervangend lid, de heer J. Luikenaar te Wol- phaartsdijk, zal zijn plaats innemen. Uitbreiding Ambachtsschool Reeds langen tijd is men doende om de ambachtsschool de zoo zeer noo- dige vergroofing te doen ondergaan. Thans kan worden medegedeeld dat in den loop van 1929 een aanvang met de verbouwing zal worden gemaakt. In de sloot. Maandagavond reed, om een botsing met paard en wagen, die uit de Voor stad naderde, te voorkomen, de vracht auto van den heer W. van Kattendijke in de sloot bij het gevaarlijke kruis punt Wilhelminastraat-Voorstad. De auto, die door de gladheid van den weg niet spoedig tot staan ge bracht kon worden, kwam op haar kant in de niet diepe sloot terecht en bleek slechts weinig beschadigd te zijn. ,b Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 21 koeien, 25 vaarzen, 10 ossen, 76 kalveren, 13 loopvar kens en 66 biggen. Onze landgenooten, Jan van Riemsdijk, de Veluwsche dichter-zan- ger en zijn gezelschap, zijn te New- York in het Earl Carroll Theatre op getreden voor een Amerikaansch pu bliek. Zij hebben veel bijval gevonden. De Ufa heeft met de World-wide pictures nic in New-York een contract gesloten, dat de plaatsing van haarge- heele productie in de Vereenigde Sta ten en Canada voor een groot aantal jaren verzekert. Dit is de eerste keer in de geschiedenis van het filmbedrijf dat het een Duitsche firma is gelukt, hare geheele productie in de Ameri- kaansche bioscoop-theaters te ver- toonen. In den oorlog hebben ruim 3500 Engelsche journalisten dienst genomen en van dezen zijn er 500 gesneuveld. Voor deze dooden is thans in het Instituut van Journalisten te Londen een gedenkteeken onthuld. Rudyard Kipling heeft het opschrift ervoor ge kozen. Dat luidt: „Wij hebben onzen dag gediend". Niet ver van het station Mindel- Altheïm hebben onbekenden een kilo- meterpaal op de rails gelegd. Een amb tenaar, die toevallig voorbij dit punt kwam, verwijderde de hindernis, kort voordat de sneltrein Stuttgart-Miin- chen het station passeerde. Iemand die een zaak heeft in de Jonkerstraat te Amsterdam, ontdekte Zondagmorgen, dat ongewenschte gas ten een bezoek hadden gebracht aan zijn kantoor. Het bleek, dat dc brand kast, geen groot exemplaar overigens, was medegenomen. In de kast zat een geldkistje met f 432,dat mede is verdwenen. Verscheidene sigarenmakers in Cuba hebben een protestbetooging op louw gezet tegen de toenemende in voering van machines in het sigaren- makersbedrijf. De betoogers trokken in een ongeveer 3 K.M. langen stoet naar het paleis van president Macha- do en overhandigden dezen een protest. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn er te Dublin drie bom aanslagen gepleegd. Twee ervan waren gericht tegen de standbeelden van ko ning George II en koning Willem III, den koniug-stadhouder. De derde had ten doel de herinneringsfontein die in de voorstad Balls Bridge voor het be zoek vanEduard VU is opgericht, te vernielen, wat echter niet gelukte. De heele voorstad trilde van den slag. De aanslagen moeten uitgegaan zijn van extremistische republikeinen wien het er om te doen was, de plechtige viering van den tienden Wapenstil standsdag te verstoren. De post- en telegraaf-, bij-, wijk en hulpkantoren, poststations en agent schappen, voor zooveel deze thans nog niet voor den belastingdienst zijn ge opend, zullen met ingang van 1 Ja nuari 1929 voor betaling van belasting opengesteld worden. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend tot goed keuring van het voorbehoud tot toe treding tot het Verdrag van Parijs van 27 Augustus 1928 tot uitbanning van den oorlog. Naar de „Stand." verneemt, heb ben zich voor de functie van tweeden propagandist van den bond tegen het schenden door het vloeken van Gods Heiligen Naam niet minder dan 208 sollicitanten aangemeld, waaronder en kele predikanten en tal van evange listen. verdwijnen en de a\I SHjmafscheiding fA£ER)J wordt bevorderd door VJL^al Bij apothekers cn drogisten verkrijgbaar. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het kerkgewelf van de oude Normandische kerk te Yoetot, een der klassieke Fransche bouwwer ken, ingestort. Gelukkig heeft de in storting des nachts plaats gehad, daar des daags de kerk voortdurend be zocht wordt. Op het internationaal concours hippique te New-York werd Vrijdag een fraai Hollandsch succes geboekt. Ritmeester Labouchère won n.l. den eersten prijs met „Copain" in het con cours voor officiers-dienstpaarden. Voor de rechtbank te Zutphen is een jaar gevangenisstraf geëischt te gen den 36-jarigen tandtechniker A. S. te Deventer, die gepoogd zou heb ben, onbetamelijke handelingen met vrouwelijke patiënten te plegen. Ver dachte was niet verschenen. De schoener „Jacob William Hook" is ongeveer 150 mijlen ten Z.- Oosten van Kaap Hatteras gezonken. Het stoomschip „Huron" redde drie matrozen en den kok. Over het lot van de overige opvarenden, den kapi tein en de andere leden van de be manning, waarschijnlijk in totaal acht tien personen, zijn nog geen berichten ontvangen. Zij zijn waarschijnlijk ver dronken. Toen de 10.000ste kwam. Men wacht in Helmond den 25.000- sten inwoner. In verband hiermee ver telt de Zuid-Willemsvaart, dat, toen de 10.000ste inwoner ten stadhuizezou worden aangegeven, het Eerste Ka merlid W. Prinzen, die naast het stad huis woonde, op het bureau van den Burgerlijken Stand een enveloppe, met bankbiljet er in, had laten bezorgen, als verrassing voor den vader van dien tienduizendsten Helmondschen inwo ner. Toen die man, een eenvoudige, arme werkman, de aangifte kwam doen Ijft m£n den hoogen buurman roepen, die den vader gelukwenschte. Daarna toonde men hem de enveloppe met het bankbiljet, zeggende: „Kijk, dat krijgt u nu van mijnheer Prinzen ca deau, omdat u den tienduizendsten inwoner komt aangeven". Ieder verwachtte nu dat de man, die met het bankbiljet zichtbaar blij was, zich met dank tot den heer Prin zen zou wenden. Dat deed hij niet, en toen men hem vroeg: „Nu, waf zegt u nu", antwoordde hij: „ik wou dat er meer zulke gekken waren!" De heer Prinzen genoot van dit ge zegde nog meer dan van spontane dankwoorden. In plaats van kienen.... toepen. In Limburg, waar op het oogenblik het oude kienspel om wild niet meer mag worden gespeeld, heeft men een handig middeltje gevonden om toch de klanten hun genoeglijken avond met hazen en konijnen te bezorgen. In Roermond n.l. zijn enkele café houders op het idee gekomen om thans te „kaarten om wild". Zij lieten hun klanten het bekende „toepe" uitspelen, waarvan hij, die nog de laatste punten had, winnaar werd. Het spel is bijna alleen in Limburg be kend en wordt nog veel gespeeld, om dat er hartelijk bij geklopt, gelachen en gepraat kan worden. De gelegenheidsgevers zijn natuur lijk weer in afwachting wat onze wet geving hierop zal vertellen, doch voor- Ioopig zal dit vermaak nog wel niet bij de bepalingen zijn opgenomen. Ontvreemding van een auto. De eigenaar van een restaurant aan den Singel te Amsterdam, de heer S., stalde aldus vertelt het „Volk" zijn auto, een Amerikaansche wagen, ter waarde van f4600 in een garage in de buurt. De heer S. wilde op een Zaterdagmiddag gaan rijden, belde de garage op en gaf opdracht, zijn auto gereed te maken, opdat hij hem na een uur zou kunnen halen. Men kan zich zijn verbazing voorstellen, toen de garage-bediende hem ten antwoord gaf, dat hij toch dien morgen om streeks tien uur al opdracht gegeven had zijn auto voor te rijden, hetgeen ook geschied was. Uit het onderzoek bleek, dat de ga rage 's morgens inderdaad was opge beld door iemand, die zeide, dat hij S. was en dat hij wenschte dat zijn auto dadelijk zou worden voorgereden aan een adres op de Keizersgracht. „Zet den wagen maar voor de deur, ik ben daar binnen en moet daarvan- daanTfirect weg", zei S. door de tele foon. Het garage-personeel voldeed aan deze opdracht, zonder er zich van te vergewissen of het inderdaad de heer S. was geweest die opgebeld had. Toen men zich naar het opgegeven adres aan de Keizersgracht spoedde, was de auto natuurlijk verdwenen. De politie van het bureau Singel, bij wie van dezen diefstal aangifte werd gedaan, ving het onderzoek dadelijk aan. Na een paar dagen speuren slaag den de rechercheurs er in den auto op te sporen. Deze bevond zich in Haarlem en reeds in de tweede hand. De persoon die zich eigenaar waande, had het voertuig n.l. Zondag, volgen de op den dag van den diefstal, van een autohandelaar in den Dolder (ge meente Zeist) gekocht, en deze had den auto Zaterdagmiddag voor den prijs van f 1800 van een onbekende gekocht. Toen was medegedeeld, dat de wagen verkocht werd ten be hoeve van een kennis, die reeds naar Indië was afgereisd. Thans voorzien van een signalement van den vermoedelijken autodief zet ten de rechercheurs hun onderzoek voort. Een paar maanden tevoren was na melijk van den openbaren weg aan het Rokin een luxe-auto ter waarde van pl.m. f15.000, die daar uren lang onbeheerd had gestaan, gestolen. Het bleek, dat deze wagen in Alkmaar was verkocht voor f 4300, en dat de ver- kooper dezelfde moest zijn als degene, die den gestolen auto in Den Dolder van de hand had gedaan. In verband hiermee is thans te zij ner opsporing en aanhouding in het Algem. Politieblad gesignaleerd de 29- jarïge A. W. P., van beroep chauf feur, zonder vaste woonplaats. Waar schijnlijk heeft hij de wijk naar Bel gië genomen. Doodgereden. Op den Biltsehe straatweg bij de Bilt ter hoogte van „Steynburg" is een 26- jarig Duitsch dienstmeisje in betrekking bij een familie te Bilthoven, door een auto bus aangereden. Zij kreeg zoodanige ver wondingen, dat zij na enkele oogenblik- ken overleed. Het meisje had langs den straatweg in de richting Utrecht gereden Gen autobus reed haar tegemoet, waarvan de chauffeur opmerkte, dat zij niet op het fietspad, doch ernaast reed. De chauffeur wilde nog iets uithalen, doch kon een botsing niet meer voorkomen, met het leeds bekende gevolg. Hem treft waar schijnlijk geen schuld. Brand in het Leidsche stadhuis ln het middaguur gisteren, toen er weinig personeel aanwezig was, werd er brand ontdekt in het mooie histo'ische stadhuis te Leiden. De mare bracht eenige ontsteltenis in de stad en toen de brand weer met materieel uitrukte, kwamen al drommen nieuwsgierigen opdagen Geluk kig bleek de brand niet van grooten om vang te zijn. ln de z.g.n. Artilleriekamer, was door nog onbekende oorzaak een kist met oude documenten in brand geraakt Door snel ingrijpen werd het vuur spoedig gebluscht en ontkwam het Leidsche stad. huis aan verwoesting. De retourvlucht. De reis van het vijfde postvliegtuig, dat op weg is naar ons land gaat zoo voorspoedig, dat volgens de directie der koninklijke luchtvaartmaatschappij, Smir noff heden te Constantinopel zal aanko- komen. Blijven alle omstandigheden gun stig, dan zal het vliegtuig Vrijdag 16 November op het Vliegveld Schiphol arriveeren. De onbewaakte overwegen. Eenige Tweede Kamerleden hebben bij de voorloopige beschouwingen over de be grooting van waterstaat, de aandacht ge vestigd op de talrijke, soms ernstige, on gelukken, welke op onbewaakte overwegen voorkomen. Bezuinigingsmotieven mogen voor de opheffing van de bewaking niet den doorslag geven. Bovendien is de daarmede bereikte bezuiniging naar hun meening slechts schijnbaar. Ontslagen per. soneel moet toch ook geholpen of aan het werk gezet worden. Deze leden drongen dan ook ernstig op herstel van de bewaking aan. Gevraagd werd, hoe het staat met de commissie, die een onderzoek ter zake heeft in te stellen. Heeft deze reeds een voor stel aan den minister doen toekomen Het vraagstuk is nijpend en oplossing daarvan kan niet wachten op het verslag der com missie, indien dit lang uitblijft. Daarom drongen enkele leden er op aan, intusschen de bewaking weer in te voeren op die overwegen, welke aanleiding lot klachten en ongelukken gaven. Andere leden merkten op, dat door het tegenwoordige stelsel ruim een millioen bezuinigd wordt. Daarom wenschen zij niet dat op alle overwegen een bewaking zou worden ingesteld. Wanneer men de sta tistiek der ongevallen onder het tegen woordige stelsel vergelijkt met die uit den tijd voordat aan een aantal overwegen de bewaking werd opgehevenj zal men be merken, dat het verschil niet groot is Eenige leden waren van «ordeel, dat een afdoende oplossing slechts zou kunnen worden gevonden door op drukke kruis punten de kruising a niveau te vervangen door een verhoogden overgang, hetzij van den weg, het zij van den spoorweg, zooals in Duitscbland reeds sedert eenige jaren geschiedt, TWEEDE KAMER. Gisteren hebben nog 7 Kamerleden aan dgemeene beschouwingen gedaan. Veel is er niet over te vermelden. In hoofdzaak waren het de dominé's die het woord voerden en die elkaar verwijten deden inzake geloofsopvattingen. Wat dit met de politiek te maken heeft is ons niet erg duidelijk. Ds. Kersten gaf natuurlijk de A.-R. weer danig met de zweep. Heden zou de premier aan het woord komen. fn de avondvergadering van gisteren is een begin gemaakt met de behandeling van de begiooting van buitenlandsche zaken. BURGERLIJKE STAND VAN GOESe Geboren: 14 Lucia Antonia, d v. Joan nes de Kok en van Augusta Rosalia Maria de Rijcke. Overleden 14, Adriaan Zuurveld 1 jr. te Wolpbaartsdijk zoon van Jan Zuurveld en van Adriana de Bokx AFLOOP AANBESTEDINGEN, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Goes. Uitslag openbare verkooping ge houden door notaris E O. van Dissel te Joes, op 13 November 1928 in de „Prins van Oranje» voor de fam. Joh. Westdorp alhier. Een woonhuis alhier, aan den Oostwal no 31. groot 78c.A kooper P. Reijnhout, q q. te Goes voor f 2800. Woon en winkelhuis alhier, aan de Sint. Jacobstraat no 18 groot 57 c.A kooper M. Vader te Koudekerke voor f1690. Uitslag openbare verkooping ge houden op 13 November 1928 door notaris E. C. van Dissel te Goes, in de «.Prins van Oranje voor de coöp Vereeniging de coöp. suikerfabriek en raffineerderij „üin- teloord» gevestigd te Dinteloord van een woonhuis met erf onder Goes, aan de 's Heer Hendrikskinderenstraatno 89 groot 3 A. Kooper hiervan werd de heer W. Kakebeeke te Goes voor f5320. WEERBERICHT. Verwachting tot den avond van 15 dezer: Matige Zuidelijke tof Weste lijke wind, betrokken tot zwaar be wolkt met tijdelijke opklaring, gelei delijk kouder. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 13 November 1928. PERENBeurré Alexander Lucas f24 a f55, Beurré Clairgeau f29, Doyenne du Cornice f 28 a f 62, Le Lectier f 31, Duchesse d' Angouleme f37, Comtes- se de Paris f 24 a f 31, Zwijndr. wijn peren f 19, Emile d' Heyst f 28, Delice d' Hiver f 30, Winter Bergamotten f 11 a f16, Winterlouwtjes f17, Jodenpe- ren f 18, St. Remey f 14 a f20, Ponds peren f 15 a f 18, Dorothea Royal f 20 a f 23, Limburger Chaumontel f 15 a f 20, Gieser Wildeman f 15 a f 27, Klei- peren f 14 a f22, Stoofperen f 13 a f16, Afval- en kfoetperen f2 a f8, alles per 100 Kg. APPELS: Goudreinetten f26 a f66, Baumans Reinetten f 21 a f 32, Anna- nas Reinetten f18 a f24, Kingappels f24, Notarisappels f23 a f29, Sterap pels f 30 a f 47, Hondsmuilen f23 a f26, Bramley Seedling f21 a f32, Zure Bellefleur f 23 a f 38, Dubbele zure Bellefleur f 22 a f 32, Fransche Belle fleur f 14 a f 21, Westlandsche Belle fleur f 18 a f 24, Zoete Campagner f 18 a f 25, Zoete Bellefleur f 17 a f21, Zoe te Armgaarde f 18 a f29, Zoete Ho- laart f17 a f22, Vlaamsche Grauw- zoet f 16, Huismanszoet f 15, Afval- en kroetappels f 4 a flO, alles per 100 Kg. DIVERSEN: Blauwe druiven f 82, Tomaten f6 a f 12, Mispels f 3 a f17, Spruiten f9 a f16, idem uitschot f2 a f4, Sjalotten f 12 a f16, Uien groote f5 a f7, Uien kleine f7 a f8, Stek- uien f3 a f5, Rapen f0,20, Wortelen fl a f3, Rammenas fl,10, alles per 100 Kg„ Bloemkool f10 a f 16, Roo- de kool f3 a f7, Savoije kool f2 a f5, Selderij fl a f3, alles per 100 stuks, Bloemen fó a f34, Prei f 12, Wortelen f 1 a f 7, Rapen f 1, Pieterse lie f 1,10, alles per 100 bos, Bloemen f6 a f 15 per loO pot, Hazen f 1,85 a f3,10, Fazanten fl,48, Eenden f 0,50, Snippen f 0,14, alles per stuk, Noten f 1,60 pet 100 stuks. LICHT OP. Donderdag 15 November 4.36 uur Vrijdag 16 November 4.35 uur Onze onbewaakte overwegen. Men meldt ons uit Kloetinge: Hedenmiddag is een luxe Ford-auto in botsing gekomen op den onbewaak- fen overweg van de locaalspoor aan den Kapelschen straatweg achter Kloe tinge, met een motorwagen. De auto werd door den motorwagen gegrepen en een eindweegs meege sleurd en totaal vernield. De bestuurder is boven verwachting slechts licht aan het hoofd gewond. Het ongeval is waarschijnlijk ver oorzaakt, doordat het uitzicht van den bestuurder belemmerd werd door de zon. Geslaagd. Men meldt ons uit Delft: Aan de Technische Hoogeschool slaagde voor het candidaats-examen electro-fechnisch ingenieur, de heer M. A. L. Beun, geboren te Hansweert. De scheepsramp. LONDEN, 14 Nov. Tot dusverre worden nog 125 personen vermist van de „Vestrit". Onder de tot nu toe ge redde 206 opvarenden, bevinden zich 152 leden van de bemanning van hef schip. De geredden zijn allen volwas senen. Het lot van 20 kinderen is on bekend, terwijl nog 27 van de 37 vrouwen ontbreken. Er bestaat nog eenige hoop dat zij door de 4 kleine, niet van radio-installatie voorziene schepen, die zich in de nabijheid van de plaats van de ramp bevonden heb ben, opgepikt zijn. Voorts wordt ge meld, dat een geheel bezette reddings boot van de „Vestrit" in de diepte verdwenen is. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November: 15 Kattendijke, hoefje, landbouwge- gereedschappen, Pilaar. 15 Kloetinge, woonhuis, tuin, van Dissel. 15 Kloetinge, boomen, van Dissel. 20 Den Burg (Texel), hofstede met bouw- en weilanden en duingrond, Mulder. 22 Kloetinge, woon- en winkelhui*, van Dissel. 29 Krabbendijke, huis en tuin, van Dijke. 29 Heïnkenszand, woonhuis met erf, Pilaar. 30 Noord-Kraaijert, woonhuis met schuur, garage, erf en tuin, Pilaar. Borssele, woonhuis met schuurtje en erf, boomgaard en bouwland, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November: 14 8 uur Raad. 16 17, 18 en 19, Bioscoop Slot O»- tende, „Faust". 24 Schuttershof, N.V. Groot Tooueel, „De witte non". December: Landbouw-Bioscoop, „Vlammende vleugels". ADVERTENTIËN. De Notaris JOH. PILAAR te Goes, zal op VRIJDAG 30 NOVEMBER 1928, namiddags 2 uur te 's Heer Arends- kerke, in de herberg van Jaos. van den Dries, in het Dorp Noord-Kraaij ert ten verzoeke van den heer J. C. SANDERS, publiek vetkoopens diens nieuw gebouwd, voor vele doel einden geschikte MET SCHUUR, GARAGE, ERF EN TUIN te 'sHeer Arendskerke. aan den Middelburgschen Straatweg, nabij ge meld dorp, groot 5 A. 25 c.A. Aanvaarding 1 Januari 1929. H. J. MESMAN, Melkverkooper _tc Goes, Westsingel 45, vestigt er de aan dacht op, dat de Karnemelk (met een te laag gehalte aan vetvrije droog- restj die werd afgekeurd door den Keuringsdienst van Waren niet voor de Consumptie maar voor VARKENS VOER bestemd was.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3