Uit den Westhoek School en kerk. Wetenschappen. LINTVELT's BAZAR Uit de Radiowereld ProvinciemeuWs Welk een voldoening, dat helder witte tafellaken. Ook de servetten zien er weer keurig netjes uit. Al Uw tafel linnen gaat nu veel langer mee, daar U steeds wascht met ZEEPPOEDER 1E SOORT Bij Scheren •ONSPORTIEVE POLITIE. Zooals men weet heeft aan het einde der vofige week de Kon. Ned. Motor wielrijders Vereeniging een kampioens- rit georganiseerd. De deelnemers aan dezen wedstrijd hadden tot taak een bepaalde route in een bepaalden tijd af te leggen, en hun weg voerde o.a. door Zeeland. Onder Provincie-nieuws in dit nummer kan men lezen, waar de rif door onze pro vincie op uit gedraaid is. Op niet minder dan 40 processen-verbaal. Het leek wel of de geheele politie-macht van Walcheren er op uit getogen was om de motorrijders dien dag in het verbalen-boekje te brengen. In totaal werden door de Walchersche politie mannen 40 overtredingen geconsta teerd en geboekt. In, dezen buitengewonen ijver der politie kunnen we ons met den bes ten wil der wereld niet verheugen. We zien er n.l. een heele boel klein zieligheid in. Het is natuurlijk zeer loffelijk dat de veldwachters en agen ten op Walcheren op naleving van de verkeérs-voorschriften letten, maar, ipo vragen we ons af, konden ze dat één dag niet wat soepeler doen Waarom op een sportief festijn de doode letter van de wet zoo op hef puntje af toegepast? Wat zou er van het genoeglijke der samenleving over blijven als de dienaren der wet steeds zoo stroef werkten als de Walcher sche politie tijdens den kampioensrit! Niets dan narigheid. O.l. verdient de politie op het Wes telijke eiland geen lof voor haar ijver, doch een meewarigen glimlach om hare pietluttigheid, en een boos woord voor de zeer slechte reclame welke zij voor Zeeland maakte. Het verheugt ons dat de Beveland- sche dienaren der wet dien dag niet met een snelheids-controle-instrumenf in de hand hebben gestaan en dat zij terwille van de sportiviteit wisten te geveff"en te nemen. Zoo en niet anders behoort het. Door de betrokken autoriteiten werd nu een brief geschreven, waarin ver zocht wordt eens na te gaan of geen grootere afbetalingen dan f 5,maan delijks mogelijk zijn. De omstandighe den van den betrokkene kennende, vreezen wij dat de kans daartoe wel niet zal blijken te bestaan. De 99 mille zijn verloren; voor te rugbetaling op basis van f5,per maand zou de man bijna veertienhon derd jaar oud moeten worden. Verdronken. Luitenant der infanterie Th. J. J. Vriezenga, op patrouille in de Dairi- landen, is bij Sidikalang door een brug gezakt, in een ravijn gevallen en verdronken. Inzegening vanauto's. Te Maastricht heeft Zondagnamid dag een niet alledaagsche plechtigheid plaats gehad. Op initiatief van de af- deeling Maastricht van de R.K. Han- delsreïzigersvereeniging „St. Christof- fel" zouden, met goedvinden van den bisschip van Roermond, de auto's uit Maastricht en Zuid-Limburg door den deken Wouters gezegend worden. Een oproeping tot de auto-bezitters was niet tevergeefs geweest. Tegen 3 uur reden honderden luxe-auto's en motorfietsen en een groot aantal vrachtauto's het Vrijthof op, dat in een minimum van tijd een reusachtig autopark geleek. Zelfs de postauto was op het appèl verschenen. Vóór de hoofdwacht op een geïm- proviseerde estrade stond deken Wou ters in zijn witte met kant afgezette rochette. Na het uitspreken van een gebed volgde het zegenen van de ver schillende auto's, waarop alle wagens weer in volgorde wegreden. Een groot aantal toeschouwers woon de deze plechtigheid bij. Veevoeder uit hout. Te Pitssburg in de Vereenigde Sta ten wordt van 19 tot 24 November een tweede internationaal congres ge houden betreffende bitumineuze kool Van de Duitsche delegatie voerde bij deze gelegenheid prof. dr. Friedricb Bergius het woord. Hij deed daarin een mededeeling over de bereiding langs chemischen weg van verteerbare kool hydraten uit hout. Onder inwerking van overgeconcentreerd zoutzuur bleek het mogelijk de samenstelling van hout dusdanig te wijzigen, dat bij vermin dering van het gewicht met twintig rritm.-6^ wordt verkre- Men is jaren lang"wt-kan vervangen, dit procédé. Maar thans is dan ook bereikt, dat de productie van voe dingsstoffen uit hout op groote schaal ter hand kan worden genomen. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. Volkenbond en radio. De Volkenbond heeft 92 rapporten ontvangen over proeven, in Mei en Juni j.l. genomen om draadlooze be richten en redevoeringen uit Genève naar overzeesche gebieden over te brengen, waarbij van den zender te Kootwijk gebruik wordt gemaakt. De proeven zijn blijkens de rapporten, waarvan 32 afkomstig uit Ned.-Indië een succes geweest, dat de voortzet ting wettigt. Bij nieuwe proeven zal getrachtwor- den telkens een bepaald werelddeel te bereiken. Late zomer. Te Oud-Vossemeer werden voor de tweede maal in een tuin rijpe frambo zen geplukt; half November nog sma kelijke vruchten plukken, behoort ze ker tot de hoogste uitzonderingen, en wijst wel op uitmuntend zomerweer. Uit den Vrijheidsbond. In de te Zierikzee gehouden verga dering van de centrale kiesvereeniging van de Liberale Staatspartij De Vrij heidsbond op Schouwen, waarin aan wezig waren de afgevaardigden van de afdeelingen BurgHaamstede, Re- nesse, Noordwelle, Brouwershaven, Zie rikzee, Ellemeet, Nieuwerkerk, Oos- terland en Bruinisse, werd met alge- meene stemmen besloten op de aan staande vergadering te Middelburg voor te stellen en te verdedigen een samengaan van den kieskring Zeeland met Arnhem, Nijmegen enz. Als no. 1 op de lijst zal mén dan voorstellen J. Ridder van Rappard en als no. 2 jhr. de Muralt. Verboden te dansen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Er wordt in den laatsten tijd van ker kelijke zijde nogal eens gestreden te gen de algemeen heerschende „dans woede". Maar wie meent, dat dit uit sluitend voor onzen tegenwoordigen tijd geldt, vergist zich. Een paar voor beelden uit een Zeeuwsch Kerkeraads- boek, daaruit geput door wijlen den heer N. Bal Snijders, duiden dit vol doende aan. In de consistorie, 24 Ja nuari 1580 te Arnemuiden, luidt het letterlijk; „En beslooten, dat Pieter Bartholomeus en Laurens Scrymes sul len aenspreken Corns. Bynsz. en hem vermaenen van het dansen in de bruy- loft van May Jansen en hem vraegen of syn huysvrou meede gedanst heeft, of welke van Steven de Ruyters doch ters meede gedanst heeft". En 10 Juni 1612: „Alzoo 't onzer kennis is gekomen, dat eenige perso nen lidmaten der gemeente Christi al hier (Arnemuiden), haar in eenige bruiloft door verleiding der jonge lui, in het dansen verloopen hebben en hetzelf weinig bekend is, zoo is met gemeenadvies des Kerkeraads goedge vonden, dezelve ernstig in het part! culier te vermanen en niet te laten komen tot de gemeenschap van des Heeren Avondmaal, tenzij dat men in haar op onze vermaning bespeuren een merkelijke brou, met belofte van zulks voortaan te vermijden". In een ander besluit een tweetal we ken later, n.l. 29 Juni 1612 besloot de Kerkeraad zelf een algemeene verma ning door een predikatie te houden over de danserië. „Gemerkt hebbende tot ons leedwezen dat in vele brui loften hoelang hoe meer de danserië inbreekt, zoowel van de bejaarden als van de jonge lidmaten der Gemeente Christi en wij metterdaad bevinden, dat de onstichtelijke gewoonte van dien niet wel kan geremoveerd of weerhouden worden door de bijzon dere vermaning der Dienaren aan hen gedaan, zoo is met algemeene eenstem migheid der consistorie noodzakelijk gevonden, dat de dienaren des Godde- lijken Woords met den eersten, wan neer het de inhoud en beleid van en tekst zulks meebrengt, openlijk het dansen met ernstigen Christelijken ijver bestraffen zullen, mits met goede Christelijke fondamenten aantoonende waarin de zonde van het dansen gele gen is, hoe groot zij is, en hoe ernstig alle oprechte Christenen het dansen, mitsgaders ook de oorzaak daarvan behooren te vermijden". Rinso Massa-bekeuring. Door de politie op Walcheren zijn Zaterdag j.l. een 40-tal deelnemers aan den kampioenswedstrijd van de Kon. Ned. Motorvereeniging bekeurd wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet. Benoemd. Tot opzichter aan het waterschap De Regge" te Almelo, is benoemd, den heer L. M. van Damme te Kort- gene, oud-leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzichter te Goes. BAARLAND. Zondag kreeg de Ned. Herv. Gemeente alhier weer een eigen predikant, na een zevenjarige vacature Dr. M. J. A. de Vrijer uit Amsterdam leidde den bevestigingsdienst, spreken de over Ps. 27 4. Daarna verbond hij cand. H. van der Loos aan zijn eerste gemeente. Des namiddags deed de be vestigde zijn intrede, daarbij spreken de over Handelingen 8 35, waarna hij werd toegesproken door een stu dievriend en door den consulent, die de aanwezigen verzocht hem toe te zingen Gez. 215 4. 's GRAVENPOLDER. Gistermorgen had alhier een aanrijding plaats op den hoek bij de gemeenteherberg. De luxe auto van den heer Dekker te Baarland reed met een flinke gang tegen de vracht-auto van den heer Schreurs te Ovezand. De laatstge noemde auto was aan de voorkant ge heel ingedeukt zoodat een en ander met wat materieele schade afliep. Per-1 soonlijke ongelukken hadden niet plaats HOEDEKENSKERKE. In de Maan dag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter deelde me de, dat de besluiten van den raad in zake verkoop gemeentegrond aan P. Walraven en A. Oele door Ged. Staten waren goedgekeurd en de desbetref fende acte van verkoop bereids was gepasseerd. In stemming kwam het voorstel van den heer M. Steijn, in zake het afschaffen van het presentie geld voor de raadsleden, over welk voorstel de stemmen in de voorgaande raadsvergadering hadden gestaakt. Het voorstel werd thans verworpen met 4 tegen 3 stemmen; voor afschaffing stemden de heeren Steijn, Boone en Walraven. Van den heer J. C. Masure, onder wijzer alhier, is een verzoek' ingeko men om in verband met zijn aanstaand huwelijk in Goes te mogen gaan wo nen, daar in deze gemeente geen ge schikte woning voor hem te krijgen is. Besloten werd hem mede te deelen dat de raad zich niet gerechtigd acht hem het wonen buiten de gemeente te verbieden, doch dat deze uitwoning niet in het belang van de gemeente: noch van het onderwijs door de ver gadering wordt geacht. Bij mogelijke uitwoning zal zulks op voorstel van den beer M. Walraven maatregelen worden genomen om hem ter zijner tijd als forens in de gemeentebelas ting aan te slaan. Mede is ingekomen een verzoek van den gemeente-ont vanger door Ged. Staten om bericht en raad in handen van deze vergade ring gesteld, met betrekking tot de uitwoning van den gemeente-ontvan ger. Met algemeene stemmen wordt besloten Ged. Staten te berichten dat de raad thans nog niet over verlenging van vergunning voor uitwoning van dien titularis wenscht te beslissen om dat hem deze vergunning tot 1 Mei 1929 is verleend, en er in dien tus- schentijd misschien voor hem nog een geschikte gelegenheid kan voordoen om een behoorlijke woning binnen deze gemeente te krijgen. Het 1ste suppl. kohier hondenbelas ting 1928 wordt opgemaakt tot een be drag van f 10,50, verdeeld over 7 con- tribuabelen. De aanbeveling voor een lid van het burgerlijk armbestuur noo- dig wegens periodieke aftreding van den heer Lous wordt met 5 tegen 2 stemmen naar dat college terugge stuurd ter aanvulling, zulks omdat als no. 1 op die aanbeveling voorkomt de heer L. Lous, die ter vergadering mededeelt, voor geen herbenoeming in aanmerking te willen komen. Aan J. D. Lucasse en P. Lokerse, beiden alhier woonachtig, wordt een vergoeding toegekend van f20,— per kind en per jaar voor het bezoeken van scholen door hunne kinderen die op meer dan 4 K.M. afstand van hun ne woningen gelegen zijn. De heer Johs. Boone brengt nog ter sprake on aangenaamheden door hem ondervon den in zijn kwaliteit van voorzitter der commissie van toezicht op het lager onderwijs bij het uitschrijven van een vergadering dier commissie, hetwelk zou geschieden door den secretaris dier commissie de heer J. de Rey. Spr. acht het goed dat de raadsleden de houding in deze door den heer J. de Rey tegenover hem aangenomen kennen en zal hiermede ook den in specteur van het lager onderwijs in kennis stellen. De vergadering werd daarna gesloten. Door verschillende brand-assu- rantie-maatschappijen is aan de di rectie der brandweer een premie van f100,in het geheel toegekend, voor het krachtdadig optreden van de brand weer, bij de plaats gehad hebbende brand op 14 October j.l., die zich aan vankelijk zéér ernstig liet aanzien en welke men door het verleenen van flin ke hulp, spoedig wist te beperken. MIDDELBURG. Het Utrechtsch Pro vinciaal Studentengezelschap „Zee land" zal deze week haar 40-jarig be staan alhier herdenken. Donderdag middag zullen de leden worden ont vangen door den Commissaris der Ko ningin. Des avonds heeft in de socië teit „St. Joris" de installatie plaats van 10 nieuwe leden, gevolgd door een souper. Vrijdag wordt des middags te één uur met autobussen van de Markt naar Veere gereden, om van daaruit met hoogaartsen een zeiltocht in het Veersche Gat en omgeving te maken. Bij terugkeer te Middelburg heeft in de sociëteit „St. Joris" een ontvangst plaats van in Zeeland wonende réu- nisten van het Utrechtsch Studenten corps, die dan ook aan het gemeen schappelijk diner zullen aanzitten, dat de viering van het 8sfe lustrum zal besluiten. Ook het 5de lustrum is hier gevierd. De middenstandsver. „Handels belang" alhier heeft in haar Dinsdag avond gehouden vergadering besloten actie te ondersteunen tegen de in over weging genomen wijzigingen in de te- lefoontarïeven, speciaal tegen het ge- sprekkentarief voor locale gesprekken. Medegedeeld werd, dat het bestuur in verband met het slechtzijn van het water uit de leiding in den afgeloo- pen zomer een uitgebreid onderzoek heeft ingesteld. Thans is het water be ter. Waar groote verbeteringen aan de prise d'eau enz. zullen plaats hebben, is ook de vraag naar voren gekomen of het niet mogelijk is aansluiting te zoeken bij de Zuid-Bevelandsche wa terleiding, die uitstekend water heeft. SCHORE. Aangesteld als brugwach tersknecht met ingang van 16 Nov. a.s. de heer Marinus Vernimmen, as- sistent-sluisknecht te Hansweert. WEMELDINGE. Met ingang van 16 Nov. a.s. is benoemd tot brugknecht aan de Postbrug alhier de heer C. Heijstek, thans hulp sluisknecht te Hansweert. YERSEKE. Maandagavond zijn her kozen als leden van het kiescollege in de Ned. Herv. Kerk, de heeren L. L. Bom, G. Schouwenburg, J. Lu- teijn, B. Korstanje, inplaats van wij len J. Kramer en M. C. Eckhardt. géén Pijn en na schrijnen of stukgaan der huid, indien men vóór het inzee- pen de ^aardoppervlakte inwrijft met Doos 30, Tube 80 ct. PÜRÖL Een adres. In verband met de winkelsluiting hebben de besturen van „Handelsbe langen" en „de Hanze" het volgende adres aan B. en W. gericht: le. Volgens Art. 7 mogen geen win kelbedienden na 8 uur of nadat hef publiek heengegaan is, meer in den winkel aanwezig zijn. De onmogelijk heid om naar deze bepaling te hande len (wijl de winkel toch eerst in orde dient gemaakt te worden enz., nadat het publiek vertrokken is) heeft tot onbillijke proces-verbalen aanleiding gegeven. Eveneens dat familieleden, niet inwonend zijnde, zich in den win kel bevinden na 8 uur, zoude naar het oordeel der politie, verbaliseering tot gevolg kunnen hebben. 2e. De sigarenwinkeliers vinden het, o.i. terecht, een onbillijkheid, dat in café's enz. sigaren, sigaretten en tabak verkocht mogen worden na den tijd, dat de winkels moeten gesloten zijn. Caféhouders toch hebben, na de af kondiging der verordening den handel in deze artikelen uitgebreid, en daar door worden de sigarenwinkeliers ern stig gedupeerd. 3e. Volgens art. li stib 2, worden barbierswinkels en kapperssalons me de als winkels beschouwd, zoodat het menigmaal voórkorht,' dat eenig pu bliek, dat vóór 8 uur aanwezig was, niet vóór half 9 kan worden bediend en ook daarvoor reeds verschillende proces-verbalen zijn opgemaakt. Naar aanleiding van bovenstaande, o.i. onbillijke toepassingen der betref fende verordening verzoeken wij Uw college de volgende wijzigingen aan den raad der Gemeente voor te stellen: le. Art. 7, sub 1 geheel te doen ver vallen en daarvoor te plaatsen de be paling: dat na half negen geen win kelbedienden of publiek dat koopt, aanwezig mogen of mag zijn. Voor het personeel der inrichtingen bedoeld in art. 1, sub 2 is een half uur later bepaald, dus 9 uur. 2. Art. 8 sub a. te wijzigen als volgt In de inrichtingen en lokaliteiten, be doeld in art. 3 onder c en d, siga ren, sigaretten en tabak te verstrek ken vóór en na den tijd in art. 1 sub 1 bepaald. 3e. Bij art. 6 te voegen: Voor bar bierswinkels en kapperssalons wordl deze laatgenoemde tijd bepaald op éér uur na de sluiting, dus negen uur. Ontslag genomen- De heer J. A, Flink heeft ontsla;

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2