MIJNHARDFS V IPIW -tabletten bij Verkoudheden en Koorts Binnenland Lraatste Bericbteu. Qrafschennershebbenophet Joodsche kerkhof te Hamburg groote verwoestingen aangericht. Tal van grafsteenen werden omver gegooid en vernield. Van de wan daad worden eenige opgeschoten jongens verdacht, die nog gearresteerd konden worden. De joodsche geneente heeft voor de arrestatie der daders een hooge be looning uitgeloofd De A ntwerpsche politie heeft een inval gedaan in een Chineesch restaurant in de Rijnstraat. De restauranthouder wilde, toen de politie binnendrong, op den knop van een elee'riscbe geleiding drukken, doch dit werd hem belet. Op de tweede etage vond de politie zes Cbineezen, die daar zaten te rooken in een perfect in gerichte opiumschuiverij. De opium-rookers en de restaurateur werden gearresteerd, terwijl een groote voorraad opium in be slag werd genomen. Te Chodirets bij Woronesj in Zuid- Rusland is tijdens een kindervoorstelling brand uitgebroken in een bioscoop. Het gebouw, dat bijna geheel gevuld was, brandde geheel af.Tal van kinderen kwamen hierbij om het leven. Slechts de verkoolde lijkjes der kleinen konden geborgen worden. Het juiste aantal slachtoffers is nog on bekend. Zaterdagj l.werdteGorinchem op het kazerneplein voor het front van de troepen aan den millicien C. Vriesman, voor her, halingsoefeningen onder de wapenen bij de schoolcompagnie torpedisten, de me daille voor moed en zelfopoffering uit gereikt. Deze onderscheiding is hem ver leend door den koning van Engeland wegens zijn aandeel in de redding der be manning van het op 17 Februari j.l. bij lJmniden gestrande stoomschip „Shonga*. De Etna schijnt tot bedaren te komen de lavastroom was gedurende twaalf uur tijds slechts 150 meter voorwaarts ge stroomd en gisteravond bedroeg de snel heid van den stroom te Giarre, waarheen de vluchtelingen zijn samengestroomd, slechts zeven tot acht meter per uur. Carabba en Anunziata worden op het oogenblik niet meer bedreigd. De schade, die door den lavastroom alleen aan den oogst werd berokkend wordt op 15 millioen lire geschat, De bewoners van heteiland Helgoland maakten, vooral in de omgeving van den vuurtoren, maar ook door middel van andere felle lichten, des nachts veel jacht op trekvogels, die, door deze lichten aan getrokken, in massa's konden worden ge vangen. In het heele rijk en in het buiten land werd steeds scherp tegen dezen vogel- moord geprotesteerd. Het nachtelijk vangen van vogels is thans verboden. Oud-minister de Visser heeft be sloten, zich in 1929 niet meer verkiesbaar te stellen voor de Tweede Kamer. Luitenant G. H. Madcocks van de Goldstream-garde is met zijn eenmans- vliegtuig uit een hoogte van 1000 voet boven Brooklands neergestort. Hij was onmiddellijk dood. Buitenlanders die naar Frankrijk komen om er een bezoldigde betrekking te bekleeden, moeten aan de Fransche grens een arbeidscontract overleggen dat behoor lijk geteekend is door de bevoegde diensten van het Ministerie van Arbeid of van Landbouw en van een medisch certificaat, van een door de Fransche autoriteiten erkend arts, De gemeenteraad van Opsterland verwierp met 10 tegen 6 stemmen het voorstel om op nationale feestdagen van openbare gebouwen niet meer de vlag uit te steken. Zaterdag heeft de directeur-generaal van posterijen en telegrafie, ir. M. H. Damme, het nieuwe radio-ontvangstation te Noordwijk, in tegenwoordigheid van een aantal hoofdambtenaren, ambtenaren en de pers, officieel geopend. In een decreet verbiedt Mussolini bet houden van openbare inschrijvingen of inzamelingen ten bate van de slacht offers van de uitbarstingen van den Etna. Hij motiveert dit verbod met de verkla ring, dat dit een regeerinszaak is Fe mi nisterraad is voor heden bijeengeroepen, teneinde alle maatregelen te treffen, die noodig zijn om de slachtoffers te helpen. Een bericht uit Sjanghai behelst, dat in de provincie Kiangsoe ettelijke honderden vrouwen zich hebben gewapend en aaneengesloten tot legertjes om de rondzwervende rooverbenden, uit ontsla gen of gedroste soldaten bestaande, baas te kunnen blijven. Onlangs is dat vrou wenlegertje met deze bandieten slaags geweest. Van de vrouwen sneuvelden er negenmaar de roovers moesten afdein zen. President Coolidge heeft zijn toe stemming gegeven tot het beschikbaar stellen van het Amerikaansche oorlogsschip Maryland aan Hoover, die hem in Maart a.s. opvolgt. Hoover zal met de Mary land een reis maken naar de republieken van Zuid- en Centraal Amerika. Het wordt een studie- en vriendschapsbezoek, De „Schlesische Zeilung* meldt uit NamslauHet echtpaar Rake werd in de nacht van 9 dezer door bandieten, die in een auto aankwamen, in hun woning overvallen. Terwijl de vrouw in bed moest blijven liggen, werd haar man met zijn beenen aan de beddestijlen vast gebonden, nadat de aanvallers hem een prop in den mond geduwd, en hem ge blinddoekt hadden. Toen het echtpaar niet verraden wilde, waar het zijn geld verborgen had, stak een van de bandieten den man telkens in het bovenbeen en bracht hem zoo dertig steken toe. Hierop stalen de bandieten 700 mark contant geld, waarna ze wisten te ontkomen. In het naburige plaatsje Dammer werd door dezelfde roovers een dergelijke overval gedaan. Zaterdag was de 16 jarige Geert ten Hoeve in de Florabuurt te Leeuwarden bezig turf op den zolder te brengen Toen, naar het oordeel van den patroon die de korven vulde, de jongen lang weg bleef, ging hij eens kijken en bemerkte dat Geert met zijn hoofd door een lus hing van een touw, dat de bewoners ge- brujkte bij het stappen van de trap op den zolder. Vermoedelijk heeft de knaap uit speelschheid het hoofd door de lus gestoken en daarbij den steun onder de voeten verloren. De dood was onmiddellijk ingetreden. Op den Nijl is een overbelaste feloek (inlandsch vaartuig) waarmee een aantal jonge meisjes werden vervoerd die bloemen gingen plukken aan den overkant der rivier, gezonken. Acht en twintig meisjes zijn verdronken. Het ongeluk gebeurde bij den radio- pjst Aboezabal, waarvan de beambte hulp ging bieden. Hij redde negen jonge meisjes doch stierf kort daarop tengevolge van krachten Te Boedapest is een proces be gonnen tegen een rechter, die beschuldigd wordt van frauduleuze handelingen rechtercommissaris in faillissementen. Hij zou met een aantal advocaten en deskun digen den staat voor groote bedragen heb ben opgelicht. In de akte van beschuldi ging wordt o.a. betoogd, dat de rechter, die een vrij gering salaris heeft, door zijn bedriegelijke praktijken gelegenheid kreeg huizen te koopen, dure reizen naar het buitenland te maken en een vroolijk leventje te hebben. Smith, de verslagen candidaat der democraten in Amerika heeft het plan zich in het particuliere leven terug te trekken. Uit New-York wordt gemeld, dat bij denkelijk président-commissaris zal worden van een groote bank in Wall street, die thans wordt opgericht. Zaterdag was het klaprozendag in Londen ten bate van wijlen burggraaf Haig's fonds voor de Engelsche oorlogs invaliden. Ofschoon het mistig was en het publiek niet zoo talrijk op straat was als andere jaren, hoopte men toch door betere organisatie de opbrengst van verleden jaar, n 1. 517,000 pond, te benaderen, zoo niet te overtreffen. In Noorwegen heerscht sedert enkele dagen een buitengewoon strenge koude. In Sokra daalde de thermomeler tot min. 34- gr. In Olesberg en Numedal daalde het kwik zelfs tot min. 22 Gr In Telemarken was de stand 15 gr. en in Frederikstad 13 gr. C. Naar het Zwitsersch telegraaf- agentschap meldt, zijn te Bazel op het nieuwe kerkhof bij graafwerk de resten van een mammoeth ontdekt. Let vooral op den naam 3anaplrin daar déze tabletten, wettig beschermd zijn tegen namaak* en) vervalschTffg Pril#-25. 40 en 75<ti» Berooving. Vrijdagavond is een Amerikaansch zee man te Rotterdam op stap gegaan. Hij geraakte verzeild in een pand aan de Zwijnensteeg. Toen hij dit pand verliet, in gezelschap van den chauffeur van den door hem gehuurden auto, voelde hij, dat iemand hem beetgreep. Even later was hij zijn portefeuille met 120 dollars kwijt. De chauffeur bood aan een agent te zoeken, maar de Amerikaan vond het beter als de chauffeur bij hem bleef. De chauf feur heeft daarop aan een kameraad ge vraagd een agent te gaan zoeken, maar tegelijkertijd heeft hij hem de portefeuille, die hij zelf had gestolen, hetgeen de Ame rikaan trouwens al vermoedde, meegegeven. De kameraad verdween, maar kwam niet terug. Later heeft de politie en den chauffeur en den kameraad aangehouden; zij zijn opgesloten. W erkloosheidsverzekering. Volgens „Het Volk* zal minister Slote- maker de Bruine een wetsontwerp op de werkloosheidsverzekering indienen. De minister wil de kleine commissie voor de rechtspraak een vertegenwoor diger van de gemeenten en een van de vakcentralen, onder voorzitterschap van mgr. Nolens laten voortbestaan, doch van haar beslissingen beroep open stellen bij den centralen raad van beroep te Utrecht. De commissie doet uitspraak in geschillen die mochten ontstaan tusschen kasbesturen en gemeenten of den rijksdienst- In dit ontwerp is niet vervat een bij drage van de werkgevers in de werkloos heidsverzekering. Incident in een circus. Bij de Zaterdagavondvoorstelling in het circus Straszburger te 's Gravenhage, heeft zich voor. de oogen van de duizenden bezoekers een opwindend voorval afge speeld. De leeuwen werden in de middelste ijzeren kooi door de loopgang binnenge laten om door den dresseur Petersen, als in elke voorstelling, te worden voorge leid. Voordat Petersen nog in de kooi was, waren de leeuwen met elkaar be gonnen te vechten. Petersen trad daarop de kooi binnen en probeerde de bijzonder wilde dieren uit elkaar te krijgen. Dit mislukte echter. Men reikte Petersen daarop door de tralies een ijzeren vork om zich te beschermen en mevrouw Petersen, die zich als altijd bij de deur der kooi bevond, loste twee revolver schoten met los kruit in de lucht. De deur naar den loopgang werd geopend en het gelukte Petersen, alle leeuwen in den leeuwenwagen terug te dringen. Nadat de leeuw Pascha van de andere dieren afgezonderd was, aangezien hij de voornaamste aanvaller van Petersen was, verschenen de leeuwen behalve Pascha nogmaals in de kooi, doch opnieuw be gonnen de dieren te vechten. Petersen zag zich genoodzaakt, de leeuwen voor den tweeden keer door den loopgang naar den wagen terug te dringen, om een anderen woedenden leeuw, „Lux", afgezonderd te krijgen Het gelukte den Leeuw „Lux" echter met de andere leeuwen weer in de kooi te komen, waar „Lux" direct op Petersen toevloog en dezen ernstig bedreigde. „Lux" sprong regelrecht op Petersen aan en verwondde hem niet onbeteekenend aan de rechterhand, zoodat het bloed van onder den handschoen te voorschijn kwam. Petersen wist nochtans „Lux* in den loopgang terug te drjjven en wilde met de in de kooi gebleven leeuwen zijn num mer ten einde te brengen. Eerst na aan dringen van den directeur gaf hij dit voornemen op en verliet hij de kooi, nadat hij de leeuwen eerst nog in den loopgang had teruggedreven. Het geheele voorval speelde zich in eenige minuten af. Ofschoon de rechterhand van Petersen tot op het been opengereten is, verzekerde hij, zijn nummer te kunnen blijven geven. „Lux" wordt echter eenige dagen uit de groep verwijderd. Huldiging Koningi n-M o e d e r. Men meldt uit Den Haag Zooals bekend zal het Donderdag 10 Januari 1929, 50 jaar geleden zijn, dat H. M. de Koningin-Moeder in Neder land kwam. Bij het Haagsche Comité 1929 bestaat het voornemen op dien gedenkdag H. M. de Koningin-Moeder, die een zoo bijzon dere j laats in aller harte inneemt, te huldigen door des avonds een muziek uitvoering te doen geven in de Groote Kerk aldaar. De uitvoering zal duren van 8'/2 tot plm. 10 uur. Dr. Wagenaar heeft de leiding welwillend op zich genomen een koor samengesteld uit allereerste krach ten, zal li capella 4-, 5- en 8-stemmig, toepasselijke liederen doen hoorenals soliste zal optreden mevr. Noordewier— Reddingius, terwijl ook eenige nummers zullen worden uitgevoerd met bobo, trom pet, bazuinen en orgel. De uitvoering, die èn door de tegen woordigheid van H. M. de Koningin- Moeder èn door het gekozen programma een zeer bijzonder karakter zal dragen, wordt uitgezonden door de Algemeene Vereeniging Radio.Omroep te Hilversum. Het is de bedoeling de muziek hier ter stede door middel van radio ook in andere kerkgebouwen te laten hooren. Dit zal ook in andere plaatsen kunnen geschieden „Hilversum" toch heeft medegedeeld, dat bij deskundige voorbereiding en inrich ting dit mogelijk zal zijn. In verband hiermee heeft het comité aan de colleges van B. en W. in alle gemeenten des lands verzocht de aandacht van kerkbesturen, van een Oranje-comité, van een Oranjevereeniging, of van een andere vereeniging in hun gemeente op het vorenstaande te vestigen, opdat ook in hun gemeente een bijeenkomst in een of meer kerken of zalen zal kunnen plaats vinden, waardoor op den gedenkdag, den lOden Januari 1929, op heizelfdeuur.de muziek, welke aan H. M. de Koningin- Moeder als huldiging wordt aangeboden door duizenden in den lande zal kunnen worden gehoord. D o o dv§ Ljj k motorongeluk. Zaterdagavond omstreeks zes uur is op den Haagweg tegenover de Kalkoven te Rijswijk de heer A. van Os uit Overschie met zijn motorfiets in botsing gekomen met een auto. De heer Van Os en de twintigjarige mej. J. van Dijk uit Rotter dam, die op het duo zat, werden over den weg geslingerd. De heer Van Os be kwam een schedelfractuur en een dubbele beenbreuk. Mej. Van Dijk was zoo erns- stig gewond, dat zij gedurende het ver voer naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage is overleden. De heer Van Os werd per politieauto naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Gravenhage vervoerd. Zij toestand is zeer zorgwekkend. Een brutale indringer. Tegen kwart over twaalf Vrijdagmid dag kwam een der zoons van den heer Giebels, hoofdopzichtei op de mijn „Laura* te Eygelshoven thuis. Hij vond zijn moe der in de keuken bewusteloos - op den grond liggen. Zij kwam door zijn pogiu gen spoedig weer bij en, alhoewel over spannen, kon zij het volgende verhaal doen. Ongeveer kwart over elf had [iemand met een actetasch onder den arm aange beld en gevraagd of de heer Giebels thuis was. Mevrouw G. antwoordde hierop ont. kennendde bezoeker wilde toen zijn boodschap wel op een papiertje schrijven, maar kon dat in de tasch niet vinden. Mevr. G. noodigde hierop den man in de gang, dan zou ze wel even papier halen Nauwelijks was de deur dicht, of de man greep de ontstelde dame bij de keel en er ontstond een worsteling. De kerel wierp de vrouw op den grond en trok een revolver. Daarop begon de worsteling opnieuw en samem kwamen aanrander en m.vrouw G. in de keuken terecht. Oaar dwong de man onder bedreiging met de revolver haar aan een fleschje te ruiken zij werd daarop bewusteloos. Mevr. Giebels herinnerde nog flauw op een vraag in Zuid.Limburgsch dialect van den in breker, waar zich het geld bevond, met den vinger naar boven gewezen te hebben De indringer is blijkbaar onmiddellijk daarheen gegaan en heeft twee slaapka mers van boven tot onder doorzocht. Uit de lade van een der kasten heeft de man twintig biljetten van honderd gulden, waarvan de nummers niet bekend zijn, meegenomen. Daarmee blijkbaar tevreden, heeft hij een verder onderzoek opgegeven en is zonder spoor na te laten ontkomen Een inbraak. Donderdagavond heeft een inbraak plaats gehad in een perceel aan de Amsterdamsche Vaart te Haarlem.be woond door den winkelier Klomp. De dieven hebben zich meester gemaakt van een blikken trommel, die zich in de kamer bevond. Deze trommel bevatte een aanzienlijk bedrag aan geld, n.l. een busje met 40 rijksdaal ders, een busje met f85, een doosje met vreemd goud, gestreept boterham menzakje, inhoudende f1600 aan gou den tientjes, bankpapier, rijksdaal ders en guldens, een sigarettenkoker met f45 aan gouden tientjes, een bruin lederen portefeuille met f 100 aan bank papier, een busje met f40 halve gul denstukken, een busje met f85, een doosje met vreemd goud zooals 10 markstukken, 1 Zwitsersch 20 frank- stuk, een Noorsch goudstukje, een En- gelsch pond, een Deensche gouden Kroon, een Hongaarsche Kroon, een 20-lire Italiaansch stukje, een polis R.V.S., 4 spaarbankboekjes en ver scheidene andere waardevolle papie ren. De inbrekers moeten van deze goed gevulde trommel kennis gedra gen hebben. Een tweede trommel, die onder het bed stond, werd echter on gerept gelaten. De politie onderzoekt de zaak. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 12, Pieter Jaspert, z v. Johannes van der Weele en van Paulina Heijnsdijk. Huw. afkondiging12, Maarten Hooge- steger, 26 jr. en Klazina Jacoba van de Kreeke, 26 jr. j 12, Jacobus Johannes Cornelis van de Put, 30 jr, en Bernardina Elisabeth de Kort, 30 jr. te Tilburg. Gehuwd 12, Adriaan Mattheus Hulmer, 25 jr, en Catharina Maria Jacoba Ver- beemen, 25 jr. Overleden 12, Martina Schipper, 49 jr. te 's Heer Arendskerke, echtgenoote van Elisa Rouw. .WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 770.3 te Cher- mont. Laagste barometerstand 726.6 te Reijkjavik. De verwachting tot aen avond van lo dezer luidtmatige tot krachtige Z. tot W wind, betrokken tot zwaar bewolkt, regen buien, later iets kouder Voorzitter lie Kamer. Men meldt ons uit DEN HAAG: Wij vernemen dat Jhr. mr. fiuys de Beerenbrouck, voorzitter der lie Kamer, die wegens een acute ongesteldheid in het r.-k. ziekenhuis alhier is opgenomen, voorloopig de Kamervergaderingen niet zal voorzitten. Brand. Men meldt ons uit HELMOND: In den afgeloopen nacht, ongeveer 2 uur, ontstond brand in de voormalige houtwolfabriek „Wilhelmina*. nabij de spoorbrug alhier. Een groot houten ma« gazijn dat er naast stond en dat gevuld was met wol, ging geheel in de vlammen op. Aan de achterzijde van het magazijn stonden onder een afdak verschillende kermiswagens, w.o 5 van den heer Lut- gens, waarin een draaimolen en een lucht- schommel waren geborgen. Deze zijn alle in vlammen opgegaan. Ook een vrachtauto en een pakwagen werden gedeeltelijk ver nield. Vermoedelijk is brandstichting de oorzaak. De schade is zeer groot. Bijna alles is verzekerd. Dreigend loonconflict. Men meld ons uit SAS VAN GENT Omtrent het dreigend loonconffict aan de suikerfabriek alhier kan gemeld worden In de gisteren gehouden vergadering van arbeiders- organsaties werden de vol gende mededeelingen gedaan Door de rijksbemiddelaar en de arbei ders-leiders werd op verzoek van den eersten het ultimatum, hetwelk aan de directie der suikerfabriek verzonden is, 8 dagen verschoven. Woensdag a.s. zal te Vlissingen een bespreking, gehouden worden worden door den rijksbemiddelaar met de directie der betrokken fabriek en de arbeiders.leiders. Het Fransche Kabinet. PARIJS, 11 Nov. De besprekingen van Poincaré met zijn vroegere mede werkers, die bereid zijn in het nieuwe kabinet zitting te nemen, zijn geëindigd. Volgens mededeeling van Havas is het ministerie als volgt samengesteld Poincarépremier, zonder portefeuille. ChéronFinanciën. BriandBuitenlandsche Zaken. TardieuBinneulandsehe Zaken, BarthouJustitie. PainlevéOorlog. LeyguesMarine. Bonnefous -, Handel. ForgeotPublieke Werken. LoucheurArbeid. Marraud Onderwijs. Laurent EynacLuchtvaart. Jean Hennessy (Fransch gezant te Bern) Landbouw. MaginotKoloniën. AntériouPensioenen. Toen Poincaré om halfzeven het minis terie verliet, antwoordde hij op de vraag, waarom hij de portefeuille van Financiën neerlegde, met de mededeeling, dat hij waarschijnlijk tijdens de voor Frankrijk zoo gewichtige onderhandelingen over het herstelvraagstuk Parijs zou moeten ver laten en naar Berlijn gaan. Op de vraag, of hij ook in verband met de sehul denregeling naar Amerika denkt te gaan, bleef hij het antwoord schuldig. Op een vraag betreffende den steun van het parlement, antwoordde Poincaré „Wij rekenen op den goeden wil van allen, aangezien wij niemand zullen aan vallen.' Het is de eerste maal sinds vele jaren, dat een minister president niet aan het hoofd van een departement staat. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 12 Nov. 1928. Vlasaanvoer3220 schoon Blauw f 1,30 a f 1,42, 200 halfschoon Blauw f 1, af 1.05, 3000 Groningen f 1,15 a f 1,30, f 0,— a f 0,—, 8000 Geel f 1,20 a f 1,40, 200 Dauwroot f 1,a f 1,10. Handel traag. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,80 a f 3,50; Bonten f2,80 a f8,50; Eigenheimers f 2,20 a f 2,50. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 16,25 a fHaver Canada f 11,50 a tMais Laplata f225. Binneulandsehe Tarwe Gerst Chevalier Haver Erwten f 11,40 a f 11,00 12,— a 12,50 11,— a 11,50 18,— a 20,25 Schokkers lager a Bruineboonen 89,a 42,50 Boekweit 14,15 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1059, eerste kwaliteit f 0,72-J- a f 0,75 tweede f 0,68 a f 0,70, derde f 0,64 a f 0,66zouter» f 0,— a f0,export f 0,67 a f 0,69. Handel redelijk.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3