Sport. ProVincienieuWs Stadsnieuws. Van Overal zien van talon met couponblad, uit gereikt, en geven dan 3°/o rente. Zoodra de eerste storting, dus min stens fl,heeft plaats gehad, speelt men gratis en voortdurend, dus ook in volgende loterijen, met het nummer van den schuldbrief mee voor 1/20 volgens de Nederlandsche Staatslote rij, met nog dit voordeel, dat bij het trekken van prijzen geen korting wordt ingehouden. Komt men in de eerste 4 klassen uit met z.g. eigen geld, dan ontvangt men telkens per post direct een wis selnummer, waarop men in de loo- pende loterij doorspeelt. Niet alleen dus, dat men eigenaar blijft van de maandelijks gestorte gel den, en men na volstorting in het bezit komt van een obligatie groot f200,—, doch men speelt voortdurend gratis mee volgens de Staatsloterij. Nadere inlichtingen worden verstrekt door den in de advertentie genoem den vertegenwoordiger Oostsingel 130 te Goes. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: R. S. V.Wilhelmina 50 N. O. A. D.-N. A. C. 2—3 L. O. N. G. A.-M. V. V. 4-1 Roermond—Eindhoven 21 B. V. V.Willem II 3-6 Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: -Middelburg—Alliance 2—1 Vlissingen-G. U. D. O. K. 5-0 Bredania—Zeelandia 3—0 R. B. C.-D. O. S. K. O. 0-1 Breda—Dongen 2—7 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen 7 6 0 1 12 25-8 Zeelandia 9 5 2 2 12 30—23 Dosko 7 4 1 2 9 14-11 Middelburg 8 3 3 2 9 14-11 Bredania 8 4 1 3 9 16-18 Alliance 6 2 3 1 7 17-10 Dongen 6 2 2 2 6 18-11 R. B. .C 9 2 1 6 5 14-24 Breda 5 2 0 3 4 10-20 Gudok 9 0 1 8 1 14-35 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zierikzee—Goes 1—3 Zeelandia II—Hulst 0 3 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 7 6 0 1 12 22-7 Hulst 7 3 4 0 10 15-7 Walcheren 7 3 3 1 9 18-12 Zeelandia II 7 4 1 2 9 18-16 Goes 8 3 3 2 -9 16-13 Sinoto 8 2 3 3 5 14-20 Vlissingen II 8 1 1 6 3 16-25 Midd. II 6 1 0 5 2 7—20 Zierikzee 6 1 1 4 1 9-15 Sinoto 2 verliespunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 verliespunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. BORSSELE. In de Vrijdag gehou den raadszitting werd de begrooting behandeld voor 1929. Zij werd onver anderd vastgesteld op een bedrag van f40.030,80 in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst en op f 1104,70 in ontvangsten en f 36,52 in uitgaven, dus met een batig slot van f 1068,18, kapitaaldienst. COLÏJNSPLAAT. Tot leden van het kiescollege der Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren W. Flip- se, G. Israël Sr., A. W. Potappel en H. Visser. DRIEWEGEN. De raad vergaderde Woensdag. Afwezig was de heer M. Nijsse. Tot lid der commissie van toe zicht op het onderwijs werd herbe noemd de heer H. Goetheer. Een suppletoir kohier hondenbelasting over 1928 werd opgemaakt op f12,—Aan het waterschap Ellewoutsdïjk zal wor den verzocht om bij het begrinden der voorgenomen wegen ook het vervoer van het grint te betalen, daar van kos teloos vervoer niets kan komen. Tot de regeling, bedoeld in het Werkloos heidsbesluit 1917, wenschte men voor alsnog niet toe te treden. De begroo ting voor 1928 werd op enkele posten gewijzigd. HANSWEERT. Nabij het station Kruïningen—Yerseke is gistermiddag door den sneltrein een koe overreden en gedood. De trein ondervond hier van circa 2Q minuten vertraging. HEINKENSZAND. Vrijdagkvbnd ont stond alhier bij den heer F. begin van brand tengevolge van het omval len van een petroleumlamp. Door krachtig ingrijpen der bewoners waren de vlammen spoedig gebluscht, zoo dat de schade betrekkelijk beperkt bleef. Vrijdagnamiddag kwam de ge meenteraad alhier in openbare zit ting bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. Aanwezig alle le-1 den. De notulen worden na een kleine wijziging en aanvulling goedgekeurd. Ingekomen is bericht van den heer M. de Wilde, dat hij zijn benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur aanneemt. Adressen van den R.K. zan- gersbond en de Kon. vereeniging voor luchtvaart om subsidie, worden voor kennisgeving aangenomen. Naar aan leiding van een request van den secre taris-penningmeester van het burger lijk armbestuur aan Ged. Staten heeft dit college besloten zijn goedkeuring te onthouden aan een raadsbesluit, waarbij was besloten tot verhaal van een gedeelte der ïnkoopsom voor pen sioen van dien ambtenaar. Goedkeu ring is ontvangen op een raadsbesluit tot aankoop van grond voor een al- gemeene begraafplaats. Op verzoek van de mondharmonicaclub en de tooneel- vereenigïng „Kunst naar Kracht" om gebruik van een schoollokaal tot het houden van repetities en het geven van uitvoeringen, wordt gunstig be schikt. Op een verzoek van het col lege van brandmeesters om een jaar- lijksche vergoeding als zoodanig voor den opperbrandmeester van f30,— en de overigen van f20,— werd afwijzend beschikt. Op voorstel van den heer Kreune wordt met algemeene stem men besloten om aan de brandmees ters de vergoeding toe te kennen die aan het overige personeel van de brandweer is gegeven. Met algemeene stemmen wordt besloten B. en W. machtiging te verleenen om de wo ning aan den Slaakweg te verhuren. De huur wordt bepaald op minstens f60,— per jaar. Op voorstel van den heer Steketee werd besloten de in dit gebouwtje aanwezige ledikanten af te staan aan de vereeniging „Groene Kruis". De heer Kreune heeft een schriftelijk voorstel ingediend tot in richting van een ophaaldienst. Nale zing en bespreking wordt dit voorstel gewijzigd aangenomen. Op 1 Jan. a.s. zal deze dienst ingaan met een proef tijd van een jaar, waarin zal worden nagegaan of de dienst op de vermeen de grondslagen zal kunnen worden gehandhaafd. Met algemeene stemmen wordt besloten behoudens nadere goed keuring een subsidie toe te staan aan „Eigen Erf" tot het stichten van een plaatsje. Op voorstel van B. en W. wordt besloten uit het goed slot van den dienst 1927 een buitengewone af lossing te doen op den kapitaaldienst van f4000,—. Met algemeene stemmen wordt besloten tot vaststelling der strafbepalingen der nieuwe politiever ordening. Bij de rondvraag vestigt de heer Kreune op de z.i. ongewenschte bepaling der verordening op het bur gerlijk armbestuur wat betreft de ver kiezing der leden. De voorzitter zegt de volgende vergadering met een voor stel tot wijziging te zullen komen. De heer Simonse vraagt toelichting op het besluit van Ged. Staten ten aan zien der niet goedkeuring van het in de vorige raadsvergadering genomen besluit tot verhaal op de ïnkoopsom van den secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur. De voor zitter licht een en ander toe, waarna hij de vergadering sluit. Zondagmorgen werd Ds. Booy, Geref. predikant bevestigd door Ds. Eggink van Willemstad en wel naar aanleiding van Jes. 6 vers 1 tot 9, waarna des namiddags Ds. Booy zijn intrede deed naar aanleiding van 1 Cor 3 vers 23a. Ds. Booy werd op ver zoek van Ds. van der Veen toegezon gen Ps. 134 3, terwijl hij verder werd toegesproken door ouderling J. Ste ketee en Ds. van der Veen als voor zitter van de classis. Behalve tot ver schillende andere aanwezigen richtte Ds. Booy zich ook tot het dagelijksch bestuur der gemeente, dat bij deze plechtigheid aanwezig was. Beide ma len was het kerkgebouw overvol. 's HEER ARENDSKERKE. Men schrijft ons: Zaterdagavond is in den ouderdom van bijna 62 jaren over leden de heer H. van Iwaarden, in leven gemeentegeneesheer alhier. Van 1 November 1899 tot 1 November 1.1., op welken laatstgenoemden datum aan den heer van Iwaarden, wegens ge zondheidsredenen eervol ontslag werd verleend, is de overledene als gemeen tegeneesheer alhier werkzaam geweest Hij was in het dorp en in de om geving een geziene persoonlijkheid. MIDDELBURG. Tot tech. ambtenaar van den Prov. Waterstaat in Zuid- Holland, werd benoemd de heer J. W. de Ridder, adjunct-opzichter, van den polder Walcheren en oud-leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzichter te Goes. WAARDE. Beroepen te Biggekerke (toez.) Ds. C. van der Waa te Waarde. WEMELDINGE. Door de sleepboot „Ideaal" werd Zaterdagavond assisten tie verleend aan het klipperschip „Volkerak", schipper Diepenveen, groot 250 ton en geladen met suiker bieten, hetwelk op den Westhaven na bij Dintel was gevaren en blijven zit ten. Genoemde sleepboot is het gelukt het schip af te trekken, waarna liet oogenschijnlijk zonder bodemschade de reis heeft kunnen voortzetten. De sleepbooten „Egalise" en „Curator" voeren Zaterdagavond ter assistentie uit naar een in het En- gelsch vaarwater omhoog gevaren sleep Bij aankomst bleek dat de boot be- hoorendc bij de sleep, het schip dat omhoog gevaren was, afgetrokken had, doch had daarbij een draad in de schroef gekregen. De sleepboot „Ega lise" bracht sleep en sleepboot „Pres to IV" behouden binnen. Door den voorzitter van het stembureau is in de vacature Karelse benoemd verklaard, tot lid van den raad de heer P. J. J. Dekker Wz., zulks in plaats van den heer Joh. Pol derman, die voor die benoeming heeft bedankt. De heer Dekker behoort tof de linksche partij. Doozeo 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten Sjef van Dongen. Voor een zeer goed bezette schouw burgzaal in de „Pr.ns van Oranje" heeft Sjef van Dongen, bekend geworden door zijn opsporingstocht naar Nobile en de zijnen, Vrijdagavond zijn aangekondigde lezing gehouden. Nadat burgemeester Hajenius, voor zitter van „Wetenschappelijke belangen", een korte inleiding had gesproken, was het woord aan den jongen beid. Dezei ver telde eerst bij een aantal lichtbeelden over Spitsbergen, het eenzame eiland in het Noorden dat slechts weinig (en soms in het geheel niet) communicatie met de buitenwereld heeft. Spreker wees op de positie van het eiland, op zijn ijs- en sneeuwvelden, hij verteld© een en ander van de Hollandsche nederzetting en van de wijze waarop de Hollanders daar hun leven doorbrengen. Er groeien boomen noch struiken op Spitsbergen, wegen zijn er niet, wie zich verplaatsen wil moet gebruik maken van ski's of van hondensle den. Het gelukte spr. zijn gehoor juiste indrukken bij te brengen van dit eenzame en harde land, dat gezocht is om de ko len, die men er vindt. In de pauze werden kaarten verkocht, met het portret van Van Dongen. Deze verkoop, die ten goede komt aan het Dorus Rijkers-fonds, bracht ruim f 17 op. Na de pauze bracht Sjef van Dongen verslag uit over zijn tocht, die hem be roemd maakte. In Maart leefde hij rustig als lid van de bewakingsplocg In Barentzburg. Begin Maart hoorde men cr de eerste berichten omtrent de Italia-expeditie. Op 26 Mei kwam het verzoek van den sysselmand (gouverneur) van Spitsbergen, of men be reid was ter redding van Nobile uit to gaan. Sjef vroeg te Rotterdam direct verlof en kreeg het onmiddellijk. Hij seinde den gouverneur, dat hij het span in orde zou maken. Zijn slee van Hykori- hout, Amerikaansch walnotenhout, was 4 meter lang, 75 c.M. breed en 30 c.M. hoog. Met 9 honden zou hij er op uit trekken. I Hij herinnerde aan de anderen, die aan de reddingspogingen zouden deelne men. Den 15den Juni ging hij met een motorboot, de Swalbard, naar Kingsbay, waar hij ma 18 uren varen doornat aan kwam. Van kapitein Romagna van de Citta di Milano kreeg hij onder geheim houding alle bijzonderheden en hij gaf de verzekering, zijn best te zullen doen. Varming zou meegaan. Op 16 Juni ver trokken zij met de Braganza, in gezel schap tevens van kapitein Sora. Zij na men drie compassen mede, die dianr echter evenmin als de kaarten te vertrou wen zijn. 's Nachts den 17dan Juni kwa men zij aan de Noordkaap aan. De hon den en de sleden werden in een bootje aan land gebracht. Het drietal had nog een slede gechar terd en nam voor 21 dagen pemmikan, koffie, thee enz. mee, benevens slaapzak ken. Met een troep met elkaar vechten de honden verdwenen zij achter de ijs klompen. Sjef spande de honden anders in en toen kregen de sleden een kolossale vaart. De mannen liepen 19 uur aan één stuk en hielden op bij Kaap Wredje, 110 K.M. verder. Hun gezichten deden pijn van de zon en Varming had last van zijn oogen. Hier zagen zij voor het eerst een groot vliegtuig, dat hen echter net opmerkte. Varming kon toen niet meer door de pijn aan zijn oogen. Alles werd voor hem klaargemaakt. Voor drie we ken proviand kreeg hij en de beide an deren moesten hem na een hartelijk af scheid achterlaten. Te middennacht van den 19den Juni kwamen zij op het eiland aan. Toen zij sliepen werden zij wakker van twee kleine vliegtuigen, die rond h.n cirkelden. Den volgenden dag gingen zij het pakijs in. Ook hier vloog een vliegtuig over hen heen. Later bleek, dat het Lüt- zow Holm was geweest, die een schrif telijke waarschuwing naar beneden moest werpen om niet het pakijs in te gaan. Zij hebben dit briefje echter niet gezien. Heel ver zagen zij Brog en Foyn, waarvan zij wisten, dat er noodkreten om hulp op stegen. Zij trokken langs een kanaal in het ijs, dat zij over moesten. Den 21sten Juni gingen zij noordwaarts 12 K.M. Zij keer den om, 400 M. per uur vorderende, jhoe- wel zij in werkelijkheid elk uur kilome ters aflegden. Alles hadden zij inmiddels afgezocht naar een spoor van Malmgren. Beiden hadden zij den onverzetlelijken wil het kanaal over te steken. Zij keerden terug naar het schiereiland, waar zij vandaan gekomen waren. Hel ijs dreef met een snelheid van 10 K.M. per uur. Den 24sten Juni gingen zij den stap wagen. Nogmaals verlichtten zij do slede, bliezen hun gummibootje op en gingen het Kanaal over met de honden en voor 8 dagen proviand. Van schol op schol liepen zij met honden en slede 16 uur achtereen, steeds op zoek naar .Malm gren, die echter afgedreven was. D.n der den dag bereikten zij Schubeler-eiland, waar zij tot de ontstellende ontdekking kwamen, dat zij niet konden, landen. Zij legden zich op een schots te slapen. De honden Prins on Bruno stierven. Zij aten ze op. Op 27 Juni bereikten zij Schu- beler-eiland. Elk hoekje snuffelden zij af; Malmgren kon daar niet geweest zijn, want er was geen enkel spoor te vinden. 28 Juni vertoefden zij weer den geheelen dag op zee. Zij gingen naar Brog-eiland, om te kunnen eten en slapen. Vlak vóór zij er waren, stierf Sjef's lievelingshond. Toen zij op het eiland waren, stak een ge weldige storm op, die tot 3 Juli duurde. Ook hier was niets van Malmgren te vin den; hij moest naar het Westen zijn afge dreven. De hond Vigo stierf en werd door zijn kameraden opgegeten. Sora moest Hans neerschieten om eir de andere dieren mee te voeden. Sjef kon het niet. De beide mannen waren uitgehongerd. Ze vonden een ei, zochten en vonden er 22 waaruit een boveoaardsche stank opsteeg. De schoenen werden kapot geloopen. Op 3 Juli werd het beter weer. Om Foyneiland te bereiken., moesten zij een zigzagweg van 7 K.M. afleggen over het pakijs. Zij deden er 31 uur over. 4 Juli waren zij op Foyn, maar zij vonden er geen teeken van leven en zij hadden geen voedsel. Zij leden vreselijke krampen, deden hun best een zeehond te schieten, maar een van hen verschrikte de zeehon den. Zes uur lang vervolgden zij vergeefs een ijsbeer. Zij moesten tenslotte den hond Tiger slachten. Het taaie vleesch zou nog te eten zijn geweest, indien zij zout hadden gehad. Ook hier geen spoor van Malmgren. Op 8 Juli klaarde het weer op. Zonder slede en honden gingen zij de zee in naar de plaats waar Nobile was gestrand. Maar daar vonden zij niets dan sneeuw en dansende en botsende ijsscïiotsBpj. Zij stonden er sprakeloos, afgemat, door nat. Voor het eerst kwam Sjef tot het be sef, dat zij in doodsnood verkeerden. Met een laatste sprankje van hoop trokken zij de zee weer in. Zij vonden niets. Den lOden Juli 's avonds, na drie dagen zon der slapen, af en toe bijtende op een stuk hondenvleesch, bereikten zij Foyn. Zij slachtten er Barnard en hoorden een vlieg tuig. Zij zwaaiden en schreeuwden, maar de vlieger hoorde hen niet. Den volgen den dag hebben zij 20 uur aan één stuk liggen slapen. Den daarop volgenden dag hoorden zij de sirene van een schip, de Krassin. Van 6 uur af hebben de beide mannen gezwaaid en geschreeuwd. Om 11 uur was de Krassin 6 K.M. vjan hen af. Van het schip zag men hen niet. Van 12 tot 15 uur hebben zij de Krassin nog nagekeken. Van verdriet en hoop hadden zij niet gegeten. De zucht naar zout had hen het meest op de Krassin doen ho pen. Zij waren moedeloos, nu zij denzelf den weg terug moest naar de Braganza of geheel te voet naar huis. Te 7 uur kro pen zij in hun slaapzakken. Om elf uur hoorden zij vliegtuigen. Drie toestellen waren het, die echter uit het gezicht ver dwenen'. Met hangend hoofd beerden zij terug naar de twee overgebleven honden. De vliegtuigen kwamen echter terug. Nu zagen zij de beide mannen, en lie ten proviand vallen. Twee der vliegtuigen haalden het onzegbare waagstuk uit, te dalen. Van Dongen en Sora holden naar de toestellen toe, moesten snel instijgen en waren spoedig 400 meter hoog in die lucht. Aan de Huilöpen Straat, waar de Quest lag, werden zij met gejuich begroet. Champagne stroomde en Sjef's gedachte ging uit naar zijn ouders, die v&n de Citta di Milano reeds de tijding van zijn ver ongelukken hadden gekregen. Te twee uur 's nachts kwamen zij te Kingsbay, waar vliegtuigen hen gebracht hadden. Op- qieuw stroomde de champagne. Smakelijk vertelde Sjef hoe hij twee maal reeds stevig had gegeten, toen hij van den dokter een klein beetje voed sel mocht nuttigen. Eenige dagen later vertrok Sjef. Met waardeering sprak hij van „den vader onzer arctische huishouding" en van de ontvangst in zijn vaderland. Tot slot vertoonde hij lichtbeelcten, die o.m. een goed begrip gaven van het gevaarlijke pakijs „de witte hel", waarin de kranige jonge man dagen lang zijn le ven voor anderen heeft gewaagd. Zijn lezing werd met groote aandacht gevolgd cn vond aan het slot een yaa waardeering en hulde getuigend applaus. Burgemeester Hajenius dankte den Keer Van Dongen met oanigp pakkende woorden voor den interessanten avond. Kermis en Toondagen. Naar we van ingewijden vernemen, heeft het voorstel van B. en W. tot afschaffing van de kermis en van de toondagen, welk voorstel Woensdag avond in behandeling zal komen, vrij wel geen kans om aangenomen te worden. De telefoonkabel. De aanleg van den nieuwen tele foonkabel tusschen Roozendaal en Middelburg, is reeds gevorderd tot Goes. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd in October op spaarbankboekjes inge legd f 15.213,46, en terugbetaald f 15.998,87, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f785,41. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 18. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboek jes ingeschreven nominaal f 900,— en afgeschreven f 100,derhalve meer in- dan afgeschreven f 800,Het aan tal nieuw uitgegeven staatsschuldboek jes bedroeg 3. -De gemeenteontvanger C. M. V. van Alblasserdam, die, zooals is gemeld, dezer dagen toen hij zich per auto naar de Belgische grens wilde laten brengen door de Dordtsche politie te Willems dorp is aangehouden, had, naar aan het Nieuwsblad van Rotterdam wordt be richt, een bedrag van f 4000 bij zich. In een vergadering van den Gemeenteraad van Alblasserdam werd met algemeene stemmen besloten hem te schorsen. De justitie heeft zijn administratie in beslag genomen. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend tot verlaging van den accijns op gedistilleerd en van dien op houtgeest, alsmede van het speiRfiieik© recht, dat in verband met die accijnzen, volgens de Tariefwet 1924 (Staatsbladj no. 568) geheven wordt van sommige pro ducten. Vrijdagavond achtervolgde een re chercheur te Delft vier meisjes, die hij had betrapt op belletje trekken aan woningen op den Ouden Langendijk. Hij liep daarbij tegen den 71-jarigen heerP. K., die naast eenjhel verlichten winkel stond. Het gevolg was dat P. K. met het achterhoofd op straat viel en een hersenschudding be kwam. De politie vervoerde hem naar zijn woning. Toen de landarbeider R. uit Steen bergen, met zijn wagen, beladen met suiker bieten, naar de suikerfabriek reed, kwam hij door gladheid van den weg te vallen. De zwaar beladen wagen ging over hem heen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het r.-k. gasthuis te Steenbergen vervoerd, waar hij is overleden. Vrijdagmiddag zijn op den onbe- waakten overweg te Beers een paard en wagen aangereden door den sneltrein die" om 1 unr 80 min. uit Leeuwarden naar Sneek was vertrokken. Het paard was dood. De bestuurder van den wagen is ongedeerd gebleven. Dezer dagen wilde iemand op be zoek bij een familie aan den Brankrasweg te Nieuwer-Amstel een buks laden. Op eens ging het schot afde kogel trof een der huisgenooten in den rug. Hoewel het geval zich ernstig liet aanzien, is de toe stand van de getroffene, die zich dadelijk onder geneeskundige behandeling stelde, thans vrij gunstig. De winter heeft thans inderdaad zijn intrede gedaan in Engeland. Vrijdagavond wees de thermometer te Londen 5 graden onder nul aan, terwijl te Winchester de temperatuur 10 graden onder nul was.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2