In dienst van allen. N° 155, Maandag 12 November 1928 115 Jaargang, Buitenland Rechtszaken. School en kerk. Uit de Radiowereld Kamer - Overzicht. GOESCHE ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12,- buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag- UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Vrijdagavond. Postcheque- en Girorekening Nd. 55571 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf cent per regel. Advertentiën worden Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 aangenomen tot 12 uur voormiddag. COURANT OVERZICHT. De kabinetscrisis in Frankrijk. In Frankrijk was het streven in de iaafsfe dagen er op gericht Poincaré terug te halen als premier. Thans heeft de staatsman zich in beginsel bereid verklaard voor Frankrijk een kabinet te vormen. Dit bericht zal een tegen valler zijn voor de Duitsche bladen, Zij kunnen Poincaré om begrijpelijke redenen niet erg goed zetten, al is de haat wel wat verflauwd. En er is dan ook al flink gejuicht, dat de po. litieke toestand, door het doen sprin gen van de nationale eenheid, nu ein delijk eens wat was opgehelderd. In dien men de zaak niet door eenDuit- schen bril bekeek, bleek er van die „opheldering" echter weinig. De par' tijen staan nog in verschillende groe pen verdeeld, tegenover elkaar. De socialisten willen niet met de radica len in een kabinet zitten en het radi cale congres heeft uitgemaakt, dat de radicalen niet meer met de midden partijen mogen samenwerken. Poincaré zelf voelt niet veel voor een baseering van zijn positie op een, mogelijk te construeeren, rechtsche meerderheid, waarin Marin alles te zeggen zou wil len hebben. Waarlijk: het is inderdaad wat veel gevergd, dezen toestand „hel der" te noemen. De Franschen zijn intusschen ver' heugd dat Poincaré's stevige handden teugel van het bewind hernemen zal. Niemand zoo was toch immers de algemeene overtuiging doet het zoo goed als hij. Toch mag men zich af' vragen of Poincaré, nu er kans is dat hij weer terugkomt met een ministe rie dat een broertje is van 't vorige, niet beter gedaan had, nooit het ont slag van het oude in te dienen, maar gewoonweg de vier radicale ministers, die hem verlieten, terstond door ande ren te vervangen. En een groot nadeel van zijn houding is, dat de kloof tus- schen de partijen van rechts en links nu nog veel breeder geworden is en het daarom nog moeilijker zal zijn dan vroeger om de eenheid zoo goed mogelijk te bewaren. Ook al zal het nieuwe kabinet niet zulke uitgespro ken persoonlijkheden bevatten als een Herriot en een Louis Marin. Natuur' lijk is op dit oogenblik nog niet met zekerheid bekend of het lukken zal de nieuwe combinatie samen te stellen. T roonbestijging. De nieuwe keizer van Japan heeft Zaterdag in tegenwoordigheid van alle leden van het keizerlijk huis, van het geheele diplomatieke corps en van tal van dignitarissen den troon bestegen. Over de plechtigheid seint de cor respondent van de „Lokal Anzeiger' volgende bijzonderheden: De feestelijkheden begonnen met een hulde aan Aneta-rasoe, de koningin van de zon, van wie de Japansche kei zers beweren af te stammen. Te Kioto 10 FEUILLETON Naar het Engelscfi van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Dominee Bill begon weer te rooken. Ik vermoed dat het hinderlijker voor jezelf is blind te zijn dan voor an dere menschen." „Poeh! Ik denk, dat alle godsdiens tige menschen er op zulk een manier over praten". „Wat bedoel je?" „Ik bedoel, dat ze een agnosticus als een blinde beschouwen". „Nu, hoe vat jij het dan op?" „Ik noem het gezond verstand.... de eenige logische houding. Wat u godsdienst noemt is niets anders dan een legende, een fabel, nonsens u heeft nergens eenig overtuigend be wijs van. Wij leven, wij sterven en dat is letterlijk alles, wat we weten. Enkele menschen zijn eerlijk genoeg dit ronduit toe te geven, maar het meerendeel weigert dit te doen". Hij kwam met een ruk overeind en in zijn oogen lag op dat oogenblik een vreemde uitdagende uitdrukking. „Dat is ook een gezichtspunt", heerschte sinds de vroegere ochtend uren een geweldige drukte, de straten waren feestelijk versierd, 's Ochtends vroeg werd eerst het zoogenaamde Kashikodokoro gehouden. Bij deze ce remonie betuigt de nieuwe keizer zijn eerbied aan zijn voorvaderen; hij brengt een offer voor de heilige schrijn en deelt aldus aan de 123 overleden voorvaderen zijner dynastie mede, dat hij den troon bestijgt. De tweede ceremonie, die kort daar op volgt, was het zoogenaamde Sisji- den. De met alle eereteekenen van zijn waardigheid bekleede keizer leest een boodschap aan zijn volk voor. Op hetzelfde oogenblik wordt door de bevolking in het geheele rijk driemaal Banzai (heil) geroepen. De troonbestijging zelf geschiedde later. Nadat de gasten, leden van het hof en diplomaten, in het keizerlijk paleis bijeen waren, namen de pro minente persoonlijkheden van het rijk plaats voor de voor deze ceremonie opgerichte troon. De weg naar deze troon was versierd door reusachtige zijden banieren, die aan hooge masten hingen. In het midden op den troon stond de met gouden symbolen ver sierde zwart gelakte stoel en daar naast een kleinere stoel voor de kei zerin. Stipt om 12.44, Japansche tijd, be steeg de keizer den troon. Hij droeg een mantel van roodbruin brokaat, de keizerlijke attributen, spiegel, zwaard en juweelen ketting lagen naast hem. Terwijl de aanwezigen op de knieën vielen, verhief de keizer zich om de keizerlijke proclamatie voor te lezen, waarna de minister-president een adres van hulde voorlas en driemaal ban zai riep. In de proclamatie wordt gezegd, dat na het overnemen van de keizerlijke symbolen, de troonsbestijging een vol dongen feit is. De keizer verklaarde, vervolgens dat hij getrouw aan de tra ditie, het land als zijn eigen huishou den, het volk als zijn eigen kinderen zal beschermen. De opvoeding en het moreele peil van het volk zullen wor den verbeterd, de vriendschappelijke betrekkingen met alle staten zullen worden gehandhaafd. Naar mate van zijn kracht wil de vorst den vrede en de algemeene welvaart dienen. De keizer hoopte hierbij op den steun van het volk te kunnen rekenen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Vrijdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Diefstal. C. F., 36 jaar, werkman te Kapelle 4 maanden gevangenisstraf. Openbare dronkenschap. F. J. S., 44 jaar, werkman te Krui- ningen, bevestiging vonnis van den merkte de dominee rustig op. „Welk ander gezichtspunt kunt u me geven?" vroeg Gaspard. Er speelde een fijne glimlach om Bill's lippen, toen hij antwoordde. „Wanneer de eene mensch helderder en verder zien kan dan de andere, zou het toch heel onredelijk zijn hem oneerlijk te noemen, omdat het hem gegeven is andere dingen te ontdek ken dan de overige menschen". De jongen bewoog zich onrustig heen en weer. „Maar jullie zijn allen zulke dwazen. Men beweert zoo dik wijls dingen te zien, die totaal niet bestaan". „Geloof je dus alleen in hetgeen zichtbaar is?" vroeg Bill. „Ik geloof in dingen van wier be staan ik het overtuigend bewijs heb", verbeterde Gaspard hem. „Ik begrijp het". De oudere man legde even zijn hand op den schouder van den ander. „Ik geloof niet, dat je je geheele leven een agnosticus zult zijn", zei hij. „Daarvoor ben je te menschelijk. Vertel me nu eens hoe je je voelt? Heeft de hartklopping opgehouden?" Terwijl hij dit vroeg, boog hij zich diep tot hem over. Gaspard slaakte een kreet van ver bazing. „Hoe kon u weten, dat ik last van hartkloppingen had?" „Ik ben nog niet zulk een dwaas, als ik wel lijk". kantonrechter 3 weken hechtenis en 1 jaar rijkswerkinrichting. Mishandeling. S. H., 59 jaar, zonder beroep, D. H., 28 jaar, koopman, beiden te Goes, S. H. f 20 boete of 20 dagen hechtenis, D. H. vrijspraak. Overtreding leerplichtwet. B. O., 49 jaar, opzichter te Kapelle, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak. Openbare schennis van de eerbaarheid. M. P., 41 jaar, slager te Yerseke, 3 maanden gevangenisstraf, voorwaar delijk proeftijd 2 jaar. Poging tot oplichting. J. V., 51 jaar, koopman te Kapelle, gedetineerd, 6 maanden gevangenis straf, met aftrek van het voorarrest. Niet genoeg uitgeweken. L. G., 27 jaar, autobus-ondernemer te Vlissingen, was door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis we gens het niet genoegzaam naar rechts uitwijken bij het tegenkomen van een motorrijwiel met zijspan op den Sloe- dam op 1 Sept. j.l., toen hij daar als bestuurder van een autobus reed. Verdachte was in hooger beroep ge komen. Deze zaak werd voor onbe- paalden tijd uitgesteld. De visscherijwet. P. S., 33 jaar, werkman te 's Hee- renhoek en J. G. H., 21 jaar, boeren knecht te Borssele, waren door den kantonrechter te Goes veroordeeld, respectievelijk tot 2 X f 10 boete of 2 X 10 dagen hechtenis en tot f20 boete of 20 dagen hechtenis, wegens overtreding der Visscherijwet te Bors sele op 17 Juli 1928. De verdachten waren in hooger berorep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis. Het mes. J. J. R., 28 jaar, landbouwersknecht te Wemeldinge, werd ten laste gelegd dat hij op 1 Sept. 1928 te Hansweert P. Sïnke met een mes heeft gestoken. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. Mr. Mej. Bolle verdedigde den verdachte en vroeg een lichtere straf. Vechtjas. P. W. M., 20 jaar, reiziger te 's Heer Arendskerke, werd verdacht dat hij op 16 Sept. j.l. te Vlissingen G. Jas- perse met een mes of ander voor werp heeft gestoken. Eisch: 3 maan den gevangenisstraf. Schoolborden van linoleum. Voor schoolborden maakt men in den laatsten tijd ook gebruik van lino leum. Zwart Waltonlinoleum van 3 tot 3.6 m.M., moet daarvoor zeer ge schikt zijn: het is gelijkmatig van op- „U maakt volstrekt niet den indruk van een dwaas", mompelde Gaspard. „Niettemin moet u dat toch wezen, anders zou u geen dominee zijn". „Ik dank je vriendelijk", lachte Bill Quentin. „Misschien heb je gelijk, doch niet om het motief, dat jij op geeft. Stap nu in, dan zullen we den wagen op gang zien te krijgen". Gaspard bleef echter aarzelend staan „Luistert u eens". „Wat had je nog te zeggen, beste jongen?" De jongen deed eenige schreden in zijn richting. „Ikik ben afschu welijk onhebbelijk tegenover u ge weest, nietwaar?" Bill omvatte de smalle, gebruinde hand. „Ik kan het me heusch niet meer herinneren", zei hij op harte- lijken toon. Een vuurroode blos van schaamte overtoog Gaspard's wangen. „U.... ik zou het heel prettig vinden, als u me eens kwam opzoeken", stamelde hij. „Ikik zal u niet op een der gelijke manier ontvangen, dat u maar éénmaal in het jaar wilt komen". „Prachtig. In orde, hoor" Voordat de jongen zich omwendde om in den wagen te stappen, voegde hij er aan toe. „Dat wü zeggen.... U moet niet komen, als u er zelf geen lust in heeft". „Maak je daarover maar niet onge rust", gaf dominee Bill ten antwoord. pervlak, gemakkelijk met krijt te be schrijven en goed te reinigen. Het li noleum wordt met harskit op het voor af met lijmwater bestreken muurvlak geplakt. Na het plakken moet hef goed en gelijkmatig op het muurvlak worden gewreven, zoodat het zich daarmede innig verbindt en geen holle plekken ontstaan. Zoo noodig kan een metalen of houten lijst ter bescher ming van de randen worden aange bracht. Men gebruikt ook schoolborden van linoleum, die zonder eind over rollen loopen. Het reinigen geschiedt in het algemeen met een vochtige, schoone spons. Indien na verloop van tijd door minder zorgvuldig reinigen een sterke vervuiling intreedt, kan het oorspron kelijke aanzien weer worden verkre gen door afwasschen met een mengsel van 60 pet. brandspiritus, 33 pet. wa ter en 5 pet, geconcentreerd zoutzuur. Na deze reiniging moet met helder water flink worden nagewasschen. In plaats van zwart kan men ook het voor de oogen aangenamere donker groene linoleum gebruiken. In het barre Noorden. Veel van de eenzaamheid en de af zondering, die eens het deel was van de deelnemers aan pool-expedities en andere mannen, die Jiun leven bij de Pool slijten, is, dank zij de radio thans voor goed verdwenen. Dit lee- ren wij uit de verhalen van de Raw- son-Mac Millan-expeditie naar het Noorden van Labrador en Baffinsland die veertien maanden in het poolijs heeft doorgebracht en nu kort gele den is teruggekeerd. Zoowel zend- als ontvang-apparaten had deze expeditie medegenomen en men heeft er geen spijt van gehad. Toen de Eskimo's en Indianen de gasten waren van de leden der expeditie, waren zij verrukt over de programma's, die door tien tallen stations in de Vereenigde Staten uitgezonden werden. Verder hielpen de radio-toestellen welke door Mac Millan aan de Moravische zendelingen en zelfs aan den gouv. van Groenland aangeboden werden, het leven in het barre Noorden niet weinig opvroolij- ken. Toestellen werden geplaatst in de huizen van zendelingen te Nam en Hippedale. De mannen waren in één woord opgetogen, toen het bleek, dat zij behalve de Amerikaansche pro gramma's ook die der stations in hun geboorteland: Duitschland, Tsjecho- Slowakije of Engeland konden opne- HOOFDSTUK IV. Molly. Toen dominee Bill de pastorie van Hatchstead bereikt had, kwam hij tot de ontdekking, dat er aardig wat men schen op bezoek waren. De verloving van Lottie Morton en den hulppre dikant was den vorigen dag publiek gemaakt en half Hatchstead scheen het noodig gevonden te hebben ge- lukwenschen aan te bieden. Het gelukkige paartje bevond zich met eenige familieleden en bekenden in den tuin. Er heerschte een feeste lijke, luidruchtige stemming en het gegons der stemmen deed aan het ge zoem van een zwerm bijen denken. „Het is goed en wel, dat ze hef zoo opvatten", dacht Bill, „maar ik zou wel eens willen weten, waarvan ze met zijn beiden moeten leven. Ik zou er wel wat onder willen verwed den, dat de kleine Bird geen penny bezit." De hulpprediker maakte een zieli- gen, armoedigen indruk' met zijn eenigs zins hoogen rug en verlegen manie ren. Molly, die niet bepaald op haar mondje gevallen was, beweerde, dat Bird bang was om een aardigheid te lachen, daar deze vermoedelijk dub belzinnig kon wezen. Met een ernstige uitdrukking op het gezicht nam hij de gelukwenschen van dominee Bill in ontvangst, TWEEDE KAMER. De groote vraag was Vrijdag: zou den machtigen leider der r.k. staats partij iets over de lippen komen, dat tot verheldering van den politieken toestand zou bijdragen? Het antwoord moet ontkennend zijn. Toch was mgr. Nolens' rede niet onbelangwekkend. Evenals de heer Marchant (en trou wens ook andere sprekers) was ook de heer Nolens van oordeel, dat men dit extra-parlementaire kabinet na de verkiezing niet zai weerzien. En ook de hoofdman uit 't r.k. kamp begaf zich, zij het ook zonder enthousiasme, in eenige bespreking over de moge lijkheden van na de stembus. De so ciaal-democraten, zoo merkte hij op naar aanleiding van de rede des hee- ren Albarda, verzekeren dat ze het parlementaire stelsel weer normaal wil len hebben en dus een parlementair kabinet wenschen. Maar hun liefde voor het parlementaire stelsel komt buiten den „democratischen" kring niet uit want ze willen alléén een „democratisch" parlementair kabinet; zoodra er gewaagd wordt van een rechtsch parlementair ministerie, zeg gen de heeren: Neen, dan liever een extra-parlementair. Overigens was afgevaardigde No- lens, gelijk ook de heer Van Vuuren in het algemeen ingenomen met minis ter De Geer's belastingbeleid. De laat ste hoopte echter, dat de toekomst nog verdere belastingverlaging zou brengen, in het bijzonder bij de suc cessiebelasting in de rechte lijn. Ove rigens moet vermeld worden, dat de sociaal-democratische afgevaardigde Van den Tempel, die met mr. Mar chant de allernieuwste herziening van de ambtenaarstraktementen als totaal onvoldoende wraakte, minister De Geer wel het besef bijgebracht zal hebben, dat op dit gebied algemeene tevredenheid bezwaarlijk te bereiken is. Dat ook de „contract-arbeiders", die „paria's" zouden zijn, op de volle deernis van den heer Van den Tempel kunnen rekenen, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Dan waren er nog mr. Arts, de eenling, die tegen zessen, als men den voorzitter wegcijfert, ook' in de andere beteekenis van het woord eenling was: geen Kamerlid toch hoor de hem meer aan, want ze waren al len reeds naar huis. VAN ONZE ADVERTEERDERS. De „Hilmif, Tot toelichting der advertentie, be treffende de wettig erkende schuld brieven der „Hilmij" te Den Haag, diene in 't kort het volgende: De schuldbrieven zijn groot f200,— en kunnen worden betaald metmaan- delijksche termijnen van minstens fl,Na volstorting worden ze, voor- „Ja, ik mag me zonder twijfel als een zeer bevoorrecht mensch beschou wen", zei hij bedaard. „Ik kan het me bij oogenblikken nog totaal niet voorstellen, dat dit groote geluk mij inderdaad te beurt is gevallen. Soms lijkt het me toe, alsof ik slechts droom". „Belachelijk individu", dacht Bill bij zichzelf. Hij slaagde er evenwel in een glimlach te voorschijn te roepen en terwijl hij zijn collega op den schouder klopte, zei hij op vriende lijken toon: „Nu dan wordt het zoet jesaan tijd, dat je ontwaakt, beste jongen. Trouwen is een heel ernstige zaak en dan heeft men heusch' geen tijd voor droomen over". „Jij kunt je den toestand eenvou dig niet indenken", protesteerde de hulpprediker. „Je moet niet vergeten, dat jij nog een vrijgezel bent, Quen tin, en totaal geen romantiek in je leven hebt gekend. Jij kunt daarom onmogelijk begrijpen, hoe groot een dergelijke stap is." „RomantiekGroote goedheid", liet een stem in Bill's binnenste zich' hooren. Deze liet zich op een gegeven moment niet tot zwijgen brengen en het drong heel duidelijk tot den jon gen dominee door, dat hij gauw moest maken dat hij wegkwam, wilde hij niet verraden, wat er in hem omging. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1