GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Karakterschets van de koningin. Medische Rubriek. Voop dc VrouW Klein Vee^Teelt. Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 9 NOVEMBER 1928 „Nederland kan er zich op beroemen, onder alle Europeesche staten de eenige te zijn, die door een vrouw geredeeijdl wordt" zoo begint een artikel in de „Hannoversdhe Kurier" over Koningin Wilhelmina. En dit Duitsche blad, dat waard eer end spreekt over Nederland's vorstin, vervolgt dan: „Voordat ko ningin Willbelmina aan de regeering kwam, werden de regeer mi sz aken even eens door een vrouw, namelijk door baar moeder, de koningin-weduwe Em ma geleid. Opnieuw zal de opvolgster een vrouw zijai, namelijk haar dochter, de tegenwoordige prin.es Juliana. Zoo is dan in Nederland voor drie genera ties verzekerd en voorbereid de voor de koninklijke familie zoowel als voor den staat geldende vrouwenopperheerschappij Het Nederlandsche voorbeeld toont, dat het een volk met een vorst van hot vrouwelijke geslacht uitstekend kan gaan. De dertig, regeeringsjaren van ko ningin Wilhelmma zijn voor Nederland tijden van buitengewone welvaart en vooruitgang op technisch en handelsge bied geweest. Nederland heeft zijn plaats als groote koloniale mogendheid niet slechts gehandhaafd, het heeft ook cp de geheele wereld moreele veroverin gen kunnen maken; de vermieerderiing van zijn aanzien is opmerkelijk. Sedert de eerste vredesconferentie in Den Haag gehouden werd en het internatio nale hof van arbitrage, latei* het Per manente internationale gerechtshof, naar Den Haag werd verplaatst, sedert ook de tegenwoordige Nederlandsdhe minister van buitenlaodsche zaken jhr. Beelaerts van Blokland meer dan eens in de vergadering van den volkenbond te Genève krachtig opgekomen is voor de naleving van internationale afslpirid- ken, geniet Nederland vooral in het buitenland een merkbaar aanzien. De be kwame regeling der Olympische spelen;, waarvan dit jaar de organisatie aan Ne derland opgedragen was, heeft er even eens toe bijgedragen zijn roep als een der betrouwbaarste leden van het Europee sche volkenconcert te verhoogen. Dezen sterken, moreelen invloed waarover Ne derland tegenwoordig, beschikt, heeft het echter niet alleen; te danken aan de gunst der omstandigheden, maar voor het groot ste deel aan zijn even verstandige als on dubbelzinnige politiek, de regeling van zijn staatshuishoudkunde, de overzichte lijkheid van zijn rechtsverhoudingen, voor rechten on feiten, welke minder duide lijk aan het licht zouden treden, als aan het hoofd van den staat een minder voor beeldige leiding, stond. Van energiek karakter, hetwelk n hoogs mate de oude deugden van het Oranje- geslacht, geduld en stilzwijgendheid ver toont, verstaat de Nederlandsche konin gin het zoowel in haar onmliddtallij'ket omgeving, als tegenover de ministers het gezag, te handhaven. Zij is zuinig van aard, een eigenschap welke nu juist niet de reputatie heeft van, genialen aard te zijn, maar toch op den post, dien de ko ningin bekleedt, tot de meest noodige deug den behoort. Koningin Wilhelmina is zui nig in haar persoonlijke behoeften vairt voeding en kleeding, in het beleggen van het familievermogen, de vermeerdering van haar particulier bezit aan roerende goe deren, huizen en effecten. Haar jaargeld bedraagt 1.200.000 gulden, waarbij nog extra toelagen voor het onderhoud van de koninklijke paleizen komen. Hiervan besteedt zij 10 pet. aan schenkingen. Prm- ses Juliana ontvangt jaarlijks 200.000 gulden. De koningin verlaat haar lairnd een- of tweemaal per jaar. Vroeger be zocht ze voor ontspanning graag Zwitser land, in de laatste jaren geeft zij de voor keur aan de Scandinavische landen. Ze reist incognito onder den naam „Gravin van Buren". Haar lievelingsbezigheden in haar ver loftijd zijn schilderen en fotograveeren. 's Zomers bewoont de koninklijke familie „Het Loo" bij Apeldoorn. Buitenland - sche gasten, vreemde diplomaten, die haar ambtsstukken hebben te overhandigen, moe ten de koningin daar in Gelderland' bezoe ken. Aangezien zij op den dag der audiën tie, vanwege den afstand, niet meer naar Den Haag kunnen terugkeeren, brengen ze den nacht meestal als gasten in hlet paleis door of in een van de villa's, welke de koningin in den omtrek heeft laten bouwen. De koningin staat 's morgens vroeg op. De dienstzaken beginnen s mor gens om 8 uur en de dagjndeeling van de vorstin is niet anders dan bij een man- nelijken vorst. Vroeger deed koningin Wil helmina ook aan tennis, nu geeft zij de voorkeur aan wandelen en paardrijden.. Dat zij egn, \rpm is* vlindert haar niet zich met ijver te wijden aan den soldatenstand. Zij houdt inspectie over de troepen, bezichtigt thuiskomende oor logsschepen, duikt met onderzeebooten onder den zeespiegel. Eenmaal per jaar verricht zij een officieele, plechtige han deling; de voorlezing van de troonrede in de Haagsche ridderzaal ter opening van de nieuwe zitting der Kamer. Zij rijdt dan in een gouden koets van het paleis naar het Binnenhof. Het is d|a eenige gelegenheid, waarbij het Neder landsche koningschap een kleine, theatrale voorstelling geeft. De Nederlanders koes teren intusschen voor hun vorstin een ge negenheid, welke boven allen twijfel ver heven is. Democratisch van natuur, voe len zij zich door Wilhelmina juist in die mate geregeerd, als zij het wenschent Het feit, dat zij een vrouw is, verzekert haar bovendien een grootere mate van eerbied. De Nederlander is te nuchter om rondom haar legenden te dichten; koningin Wilhelmina wordt door ha,ar volk met geen enkelen mystisehen stralen krans omgeven, het volk ziet haar net verkeerd, ze wordt werkelijk als degene die zij is, beschouwd en bemind Zij heeft tegenover haar volk nog nooit in een scheeve positie verkeerd. Er zijn anders genoeg: wrijvingsplekken. Er zij slechts aan herinnerd, dat het Neder landsche vorstenhuis protestant is, dat de koningin een trouwe kerkgangster is en zich voor het werk van de evange lische zending bijzonder interesseert dit alles ofschoon een groot deel van haar volk katholiek is. Haar optreden wordt door een buitengewonen tact ge kenmerkt, een tact, waarachter geen maar eerder een zeer beslist gevoel van verlegenheid of onzekerheid schuilt, haar vorstelijke plichten. Zoo vormt het Nederlandsche hof weliswaar het natio nale middelpunt, maar zonder dat van dit middelpunt voortdurend gesproken wordt. Het particuliere leven van de koninklijke familie is ondubbelzinnig en doorzichtig. Een paar onschuldige anecdoten zijn in omloop, docih in de officieele debatten en in de bladen der socialisten worden ze onbesproken 'en onaangetast gelaten. Het nageslacht zal zich wellicht enthousiaster uiten en zal haar plaatsen in het gelid der groote, loyale vorstinnen, waartoe ook koningin Victoria, van Engeland behoort, naturen zonder praal en romantiek, ontbloot van ajle hoogopgeschroefd individualisme, draag sters echter van een geheel eigen en vaste persoonlijkheidskern welke haar tot be kwame bestuursters van een groote- tra ditie, van een eervolle volkserfenis stem pelt." De waarde der versche lucht. De menschelijke longen bezitten een inademingsoppervlakte van meer dan 160 vierkante meters, waarvan elk punt in ge stadige en onmiddellijke aanraking is mei de ingeademd wordende atmospheer. De hoeveelheid lucht, die dagelijks door de longen verzwolgen wordt, verschilt naar mate van den ouderdom der mensehen, van hun gestel en hunine leefwijze. Vol gens een berekening van dr. Smith be draagt zij, bij elke gewone ademhaling, wanneer lichaam en ziel in een kalmem toestand verkeeren, omstreeks een liter. Wanneer wij nu aannemen dat wij achttien ademhalingen in een minuut volbrengen, dan kunnen wij geen enkele gezonde mi nuut beleven', wanneer niet omstreeks achttien liters versche lucht over het won dervolle net, dat den binnenwand' van onze longen vormt, worden uitgestort. Do hoeveelheid lucht, die wij gedurende een uur behoeven, beloopt dus 1080 liters; en wanneer wij deze rekening voortzetten, vin den wij dat er voor het doorleven vali één enkel gezond etmaal niet minder dan 25.920 liters of bijna 260 hectoliters ver sche lucht gevorderd worden. En deze berekening rust nu slechts op den maat staf van één liter voor elke ademhaling minuut; terwijl het vanzelf spreekt, dat wij bij buitengewone lichaamsinspanm'mg of bij hevige gemoedsbewegingen vaak meer dan twee maal achttien keeren in dat tijdsverloop ademen en onze longen bij elke dier ademhalingen veel meer dan een liter lucht verzwelgen. Die ontzaglijke groote hoeveelheid lucht nu is bestand om leven te geven aan het anders doode bloed'. Immers wanneer ide atmospheer geen werking op de vloeistof uitoefende, die door onze longen stroomt, zou die vloeistof geheel buiten staat zijn eenige functie te verrichten, leven en ge zondheid in het lichamelijk samenstel te onderhouden en het daarin «verbiruikite weder aan te vullen; want het behoort ook tot de taak der longen om door mid del van de ademhaling de aanzienlijke hoeveelheid giftige bestanddeelen te ver- ijderen, die het bloed bevat, en wier ge stadige ophooping in- het lichaam onmis baar de slooping er van ten gevolge zou den moeten hébben. Het gif dat wij be doelen is 't koolzuur, dat, indien het on vermengd door onze longen ingeademd wordt, onmiddellijk den dood veroorzaakt. Stellen wij ons nu een» een vertneik Op de scheepswerf Wilton te Schiedam wordt thans de laatste hand gelegd aan het nieuwe in aanbouw zijnde schip voor de Holland-Amerika-lijn „De Statendam". Het zeekasteel in wording. voor, ruim genoeg om vèërt g personen te kunnen bevatten, een gewoon school ver trek bijvoorbeeld, waar die veertig perso nen uit evenzooveel ijverige leerlingen bestaan. Het vertrek mist, gelijk ongeluk kig maar al te vaak voorkomt, alle door strooming van lucht; deur en vensters zijn wel zeer zorgvuldig, gesloten. Als wij nu den maatstaf van zooeven volgen, heb ben de longen -dezer veertig, leerlingen, van het oogenblik af dat zij het vertrek betraden, achttien ademhalingen per mi nuut volbracht en met elke ademhaling een liter lucht van een vierde gedeelte van haar zuurstof beroofd; terwijl telkens een gelijke hoeveelheid koolzuur met de atmospheer van het schoolvertrek ver mengd is. In het tijdsverloop van één mi nuut alzoo zijn maal 18, -dat is 720 liters waar wij niet van volwassenen spreken, zullen wij zeggen 600 liters van de in het vertrek besloten lucht beroofd gewor den van niet minder dan een vierde har-er levengevende zuurstof; terwijl een gelijke hoeveelheid koolzuur daarin is ontwikkeld, die bij elke nieuwe ademhaling der aan wezigen werking, op hun bloed uitoefent. Of (wat bij narekening op hetzelfde zal blijken neer te komen), in een enkele mi nuut hebben meer dan 150 liters lucht haar levengevende kracht verloren en is daarvoor een gelijke hoeveelheid vergif in de plaats getreden. Nu wordt, gelijk bekend is, de bloeds omloop in het menschelijk lichaam in 2V2 minuut volbracht, en gaat al bet bloed in dien tijd dus door de longen. Een ieder dus die 2^2 minuut lang een bedorven lucht inademt, moet in eik gedeelte van zijn bloed de verderfelijke werking dier be dorven lucht ondervindenelk gedeelte daarvan is alsdan verhinderd in levens veerkracht, in geschiktheid om kwade vochten af- en uit te scheiden; en hoe lan ger men zulk een lucht inademt, hoe be- dorvener deze, en derhalve hoe onzuiver der het bloed wordt. Een kinderjurk verlengen. Zelfs als er geen zoom meer uit te valt, dan nog is een jurk op mo derne wijze langer te maken. En op ee|n heel eenvoudige manier. Men knipt de jurk door in de breedte onder de armen en zet eenvoudig een lap van een ander© stof, maar van garneerende kleur tusschen de beide stukken in. En daar de jurk ook waarschijnlijk te nauw geworden zal zijn, knipt men ze daarna nog eens door in de lengte, op borst en op rug en zet daar precies zoon strook in de lengte in, liefst van onder wat wijder uitloopend, zooals de mode tegenwoordig vraagt. En klaar is Kees. Het jurkje kan met een kraagje gegarneerd worden. Voorkomen van verontreiniging van drinkwater Laat nooit een slang, die verbonden is aan een tapkraan der waterleiding, in het handwaschbakje of in den gootsteen hangen. Daardoor toch kunnen de in de riolen voorkomende witte wormpjes in de kraan kruipen. Indien dan weer watetf wordt afgetapt, worden deze wormpjes meegenomen en zij verontreinigen zoo doende het drinkwater. Verzorging van de kleinste verwonding Behandel ook de kleinste verwonding zorgvuldig. Verbindt haar direct meteen steriel verband (in geval van nood eeri s-choongewasschen zakdoek), zoodat zij voor verontreiniging bewaard en legen stooten beschermd is. Doet gij dit niet, dan zal zij U door ontsteking wekenlang hinderen, terwijl in sommige gevallen ern stige verzwering, bloedvergiftiging en. de dood kan volgen. Roept tijdig geneeskun dige hulp in. Winterhanden en -voeten „Voorkomen is beter dan genezen". Wie op grond van ervaring meent, in het komende winterseizoen weer last te krijgen van winterhanden en -voeten, doet goed, als de eerste najaarskoude intreedt, hiervoor voorbehoedende maatregelen te nemen, die het euvel kunnen beperken, zoo al niet geheel voorkomen. De behandeling bestaat in bet dagelijks baden van de hand-en cn voeten gedurende een kwartier in warm water, waarin een aftreksel van notenblaren. Na zorgvuldig afdrogen, inwrijven met een flanellen lapje met kamferspiritus en vervolgens poede ren met talk. Een uitstekend middel is voorts het dagelijks bestrijken van handen en voeten met uiensap. Een ander middel is het inwrijven met een mengsel van kamferge^st en Pe rubalsem of een zalf, bestaande uit 2 «kie len jodium tinctuur, 14 deelen zwavel- aether en 50 deelen collodion. Heeft men reeds pijnlijke plekken top handen en voeten, dan is het volgend middel uitstekend geschikt om d® pijn tei bestrijden: in een dik papje Nan gebluschta kalk wordt druppelsgewijze olijfolie ge mengd tot men een soort pommade ver krijgt (1 a 2 deelen olie op 1 deel kalk). Vervolgens voegt men hierbij 20 a 30 druppels laudanum en smeert 's avond® de plekken met deze zalf in. En tot slot het oude, eenvoudige, on feilbare middel: insmeren met een ver warmde vetkaars. Antidiphterin. Alvorens eenige bijzonderheden over deze entstof mede te deelen kan het zijn nut hebben eens na te gaan aan welk© voorwaarden in het algemeen entstoffen moeten voldoen en hoeverre de tot heden gebruikte vaccines tegfen diphtheric en pokken bij hoenders hieraan voldeden. Als eerste eisch dient aan een entstof gesteld te worden -dat zij onschadelijk is voor de dieren die er made- ingeënt worden. Hoogstens mogen ze een lichte z.g. entreactie vertoonen die van voorbijgaanden aard is; nadeelige gevolgen mogen er in geen geval uit voortspruiten. Een tweede eisch' van niet minder be lang is, dat de gebezigde entstof de die ren die er mede behandeld zijn, onvat baar of immuun maakt teg'en een bepaalde besmettelijke ziekte. Ten slotte is heiii ook een voorname zaak, dat die onvat baarheid van voldoend langen duur i$. In ons land werd aanvankelijk begonnen met de toepassing van de entstof van Beach die onder de huid wordt ingespoten en waarvan in Amerika veel gebruik is gje- maakt. Erkend moet worden, dat dé ge- ente hoenders geen enkel nadeel onder vinden van deze entstof, doch er staat een groot bezwaar tegenover n.l. dat ze slechts heel weinig onvatbaarheid ver leent. Uit controle-proeven is duidelijk ge bleken, dat met deze entstof behandelde kippen wel degelijk op de kunstmatig© besmetting reageerden. In dit opzicht viel weinig verschil waar te nemen met de controle-kippen die, zonder geënt te zijn kunstmatig op de kam werden besmet. De entstof van Prof. de Blieck en Dr. van Heelsbergen, die volgens een ander procédé bereid werd en feitelijk ver zwakte, doch nog levende smetstof van diphterie was, gaf over het algemeen uit stekende resultaten. Meermalen heb ik kunnen waarnemen, dat na enting ui een koppel waar diphtherie onder voorkwam, de ziekte spoedig tot staan kwam en de nog niet aangetaste dieren verder onvat baar bleven. Het is echter ook wel voor gekomen, dat onder invloed van verschil lende niet altijd bekende factoren een ie sterke reactie optrad, op meerdere plaat sen pokken ontstonden, zelfs aandosningen van de keel. Bij goede behandeling liep dit proces meestal wel goed af, doch (der gelijke reacties zijn voor den eigenaar van waardevolle kippen nu niet bepaald aan genaam en dienen dledbalve vekmieSMfc te worden. Aan de opgewekte onvatbaar heid van voldoend langen duur behoefde echter niet getwijfeld te worden, het geen herhaaldelijk aan de hand van con troleproeven werd vastgesteld. Het was dus zeer natuurlijk dat er naar gestreefd werd een entstof te verkrij gen, die onder alle omstandigheden on schadelijk is voor de geënte dieren en eveneens de noodige onvatbaarheid tegen besmetting verwekt. In deze richting is er dan ook al maanden lang geëxperimen- en inderdaad is het thans gelukt aan het Instituut voor besmettelijke en parasitaire ziekten te Utrecht een entst|of te ma ken, die aan deze voorwaarden voldoet, hetgeen dus als een gajoote verbetering mag worden beschouwd. Deze entstof, Antidiphterin genaamd, wordt verkregen -door d ierpas sage. Een andere diersoort wordt geënt met virulen te diphtheriesmetstof van hoenders af komstig en uit de pokken die hierna ont staan wordt de Antidiphterin bereiid Geheel h etzelfde principe dus als bij' ide bereiding van animale vaccine voor den mensch. Deze wordt immers verkregen door een kalf te enten met pokstof van den mensch en uit de pokken die zich bij dit dier vormen, wordt, de entstof of vaccine gemaakt, waarmede de mensch voorbehoedend of preventief wordt inge ënt tegen de po kz Lek te met het besltb resultaat. Na enting met antidiphterin treden uit sluitend op de geënte plaatsen pokken op, het proces blijft dus goed omschreven erf zuiver locaal, geen kwestie van uitbreiding op de oogleden en de keel. Bovendien is uit telkens herhaalde controle-proeven ge bleken, dat de geënte hoenders voldoende onvatbaar blijven tegen kunstmatige en natuurlijke besmetting met diphtherie smetstof. i Om afdoende resultaat te bereiken ia het evenwel zaak voorbehoedend te enten, in de allereerste plaats moet er een pre ventieve werking van verwacht worden. Derhalve liefst niet wachten totdat de ziekte is uitgebroken, dan is reeds een zeker percentage van de dieren besmet, al vertoonen ze nog dikwijls geen typi sche verschijnselen en mag van de enting niet meer het resultaat verwacht worden, dat men er anders mede kan bereiken. Wie de ellende heeft medegemaakt van een diphtherie en pokkenepidemie ia een hoenderfokkerij en de gevolgjen er van, voornamelijk bestaande in vermin-* derde, soms totaal opgehouden eierpro- ductie, zal ongetwijfeld met belangstelling kennis nemen van het resultaat dat door bovengenoemde wetenschappelijke onder zoekers op dit gebied werd verkregen. Is een wethoudereen ambtenaar? In een openbare vergadering van God. Staten van Noord-Holland is een kwes tie behandeld, die wel met eenige belang stelling wordt beschouwd. De gewezen wethouder der gemeente Schoten, de heer H. J, Klein, heeft bij het Haarlemsche gemeentebestuur het ver zoek ingediend om hem wachtgeld toe te kennen, omdat hij ten gevolge van de an nexatie als wethouder moest aftreden. Door Haarlem is dit verzoek afgewe zen; de heer Klein bracht nu bij Ged. Staten bezwaar in tegen deze beslissing. Aanvankelijk was hem ook als lid en voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur geen wachtgeld toegekend, doch Ged'. Staten hadden dit besluit vernietigd' en zijn wachtgeld bepaald op f 150 per jaar. De heer Klein meende, dat hem die f 1200 salaris als wethouder had geno ten en f 150 als lid van het B. A. f1350 wachtgeld toekwam. Nu hij in Haarlem tot lid van het B. A. is benoemd en f650 salaris geniet, zou hem dus nog f 700 per jaar toekomen. De heer Klein meende, dat het wet houdersambt een betrekking is als die van een ambtenaar en hij grondde die

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1