In dienst ?an allen. I BESTEVAER N° 154. Vrijdag 9 November 1998 115 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Tien jaren vrede. Irand en Tuinbouw Sport, ProVincieoieavVs Koloniën WÊÊM ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening' No. 55571 COIJRANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De maand November van 1928 is een jubileummaand. In November 10 jaar geleden werd de vrede gesloten, werd een einde gemaakt aan het gru welijke oorlogsbedrijf, dat duizenden en duizenden veelbelovende jonge le vens als offers op zijn bloedig altaar had geëischt, in November 1918 was hef dat de vredesklokken luidden, dat in de oorlogvoerende landen de vrou wen elkaar snikkend om den hals vlogen, dat de mannen handen schud den en met tranen in hun ontroerde stemmen over den vrede spraken. Nu 10 jaren geleden werd de wereldoor log begraven, en met groote vreugde begroette men den wereldvrede, die de volkeren nader tot elkaar zou brengen en waaruit geboren zou wor den de onmogelijkheid om ooit op nieuw weer Europa in vuur en vlam te steken. In November 1918 werd voor het eerst de kreet „Nooit meer oorlog' vernomen, in dat jaar was men met de beste bedoelingen vervuld, men dacht met afgrijnzen aan de vier schrikkelijke jaren terug en men kon zich niet voorstellen dat de vreese- lijke herinneringen aan bloed en pij nen, aan onmenschelijkè wreedheden ooit anders dan als levende afschrik kingen in het geheugen zouden voort leven. In 1918 vermoedde vrijwel iedereen dat binnen afzienbaren tijd een mach tig instituut, in het leven geroepen door verschillende vredelievende vol keren, den oorlog voorgoed tot de onmogelijkheden uit een ruw ver leden zou maken. Zoo dacht men in 1918, en op het 10-jarig jubileum van den vrede, dat zonder eenigen ophef gevierd wordt, doen we er goed aan die stemming even weer op te roepen. Wat is er van de nu 10 jaar ge leden gekoesterde verwachtingen in vervulling gegaan? Een instituut dat den oorlog defi nitief van de aarde verbande, bleef achterwege. In 1928 is een oorlog nog evengoed bestaanbaar als in 1914. De meeste landen zijn tot de tanden gewapend uit vrees z.g. voor andere staten. De diplomatieke vertegenwoordigers zijn nog niet in een museum bijgezet. Aan alle hoven vrijwel bestaat nog de mogelijkheid om door middel der di plomaten tot geheime, voor den vrede zeer gevaarlijke verdragen te komen. Wie weet welke landen zich fus schen 1918 en 1928 onderling weer verbonden hebben. In de herinnering van de volkeren FEUILLETON Naar het Eingelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. I„Oh, nu weet ik ineens wie je bent". Bill Quentin keek hem glimlachend in de oogen. „Ik veronderstel dat de zoon van mevrouw Rivers tegen over me staat. Ik' heet Quentin Bill Quentin, donqinee van Rickaby. Nee, ik beloof je, dat ik je ditmaal niet hardhandig behandelen zal, doch dit geschiedt niet omdat je het niet verdient. Ga mee, dan zullen wij den wagen weer op den weg zien te krijgen' Hij wendde zich om en boog zich kort daarop over den auto heen. Ge durende enkele seconden bleef zijn metgezel hem met wijdopen oogen aanstaren, daarna slikte hij een paar maal en begon hem te helpen. Na een weinig inspanning gelukte het hun den wagen overeind te krij gen. Na onderzoek bleek, dat deze inderdaad niet zwaar beschadigd was: het spatbord was een weinig verbogen en een der lampen was gebroken. „Dat is tenminste goed afgeloopen", merkte dominee Bill op. „Hoe voel jij je?" leeft de gruwelijke oorlog nog slechts zeer vaag. Van de in 1918 zoo sterk gevoelde realiteit is slechts een zwak ke weerspiegeling overgebleven. Ge noeglijk ziet men de menschen in de bioscopen naar filmen kijken die po gen de oorlogsgruwelen langer vast te houden dan ons geheugen deed. Na afloop der voorstellingen is er waarschijnlijk niemand die, denkende aan den oorlog, den slaap niet kan vatten. De menschheid, die in 1918 met felle ontroering, en snikkend den vrede be groette, leeft rustig verder. Het woord oorlog doet hem 10 jaren na den vrede niet meer opschrikken. Tijd slijt Het jonge geslacht kan zich in den oorlog weer verdiepen als in boeiend avontuur Onder de jongeren zijn er maar wei nigen, die zouden weigeren op een be vel naar het slagveld te gaan „Nooit meer oorlog" is voor de meer derheid van de in 1918 zoo diep ge schokte menschen nog slechts een for mule, niet meer een eed, afgelegd met vlammende oogen en plechtige stem Als we ons op het 10-jarig jubileum van den vrede even den tijd gunnen, als we even stil staan, dan zullen we tot de erkenning komen, dat de 10 jarige vrede niet bracht wat in 1918 gehoopt werd. Ongeschikt varkensvoeder. Op de vragen van den heer Lovink betreffende het instellen van een on derzoek naar de uit Amerika hier te lande ingevoerde voedergerst, ant woordde de minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw, dat reeds in September j.l. zoowel door de Rijksseruminrichting als door het Rijkslandbouwproefstation voor vee- voederonderzoek en door de mycole- ge van het Rïjksproefstation voor Zaadcontrole te Wageningen een gron dig onderzoek werd ingesteld naar de schadelijkheid van de uit Amerika in gevoerde voedergerst. Als resultaat van die onderzoekin gen kan worden medegedeeld, dat in de bedoelde gerst geen schadelijke bestanddeelen konden worden gevon den en dat niet is gebleken, dat er een direct verband bestaat tusschen hef sterven of ziek' worden van met bedoelde gerst gevoerde varkens en het voederen met die gerst. Wel is bij microscopisch onderzoek de indruk Hij stelde deze vraag, omdat het duidelijk merkbaar was, dat de jon gen in een hoogst opgewonden toe stand verkeerde, ofschoon hij zijn uiter ste best deed dit te verbergen. „Mij mankeert niets", zei hij op ru wen toon. „Ik wilde dat u nu maar wegging en me alleen liet". „Dat kan zeer zeker gebeuren", zei de dominee, „wanneer je werkelijk meent, dat dit het verstandigste is. Indien je echter van plan bent flauw te vallen, of iets dergelijks uit te ha len, lijkt het me beter, dat ik nog even bij je blijf om je de behulp zame hand te bieden". Flauw vallen! Ik' flauw vallen. Ver koopt u toch niet zulke onzinnige grappen. Ga alsjeblieft onmiddellijk weg." Hoewel hij op brutalen, uitdagen- den toon sprak, zag hij lijkbleek en zijn tanden klapperden. Bill Quentin keek hem aan, nam hem eens van het hoofd tot de voeten op en besloot toch maar te blijven. Hij moest zich echter even afwenden om zich kalm te kunnen houden en besloot een cigarette op te steken. Toen dit gebeurd was, wierp hij een blik over zijn schouder en kwam tot de ontdekking, dat de jongen thans tegen den auto geleund stond, alsof hij de kracht niet meer had zich over eind te houden. Hij wierp zijn ciga rette weg en ging naast hem staan. ontstaan, dat zich uit deze gerst meer schimmel kan ontwikkelen dan ge woonlijk, maar daaruit mag niet de conclusie worden getrokken, dat de oorzaak van de schadelijkheid moet worden toegeschreven aan de aanwe zigheid van schimmel. Ook is gecon stateerd, dat het gerstemeel zulk' een voor varkens onaangenamen smaak en geur heeft, dat het als varkensvoeder ongeschikt is. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld P. S. V.Wilhelmina. N. O. A. D.-N. A. C. L. O. N. G. A.-M. V. V. B. V. V. -Willem II. Roermond—Eindhoven. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Middelburg—Alliance. Vlissingen—G. U. D. O. K. R. B. C.-D. O. S. K. O. BredaniaeZelandia. Breda—Dongen. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Zierikzee— Goes. Zeelandia IIHulst. Een waarschuwing. De „Locomotief" verneemt, dat de eerste afdeeling van hef departement van Oorlog een rondschrijven aan de militaire commandanten heeft gezon den, waarin hun wordt opgedragen krachtig te waken tegen ruwe bejege ning en mishandeling van gevangen genomen verzetslieden en of bevol king- Zulke bejegening brengt ernstig nadeel aan den naam van het N. I.- leger en hef aanzien van het officiers corps. Bovendien kan zij mogelijk aan leiding geven tot gerechtelijke ver volging. Door den bliksem gedood. Maandagmiddag heerschte er nood weer nabij Ngaran. Van tien perso nen, die in een huisje nabij een sawah schuilden werden een man, een vrouw en drie jongens door den bliksem ge dood. De overige personen liepen lich te brandwonden op. „Luister eens, beste jongen. Het geeft je totaal niets of je probeert je groot te houden", zei hij op vrien delijken toon. Hij sloeg zijn arm om de tengere schouders van den knaap heen. „Het blijkt duidelijk dat je ge weldig geschrokken bent. Ga nu even zitten." Hij ondersteunde hem en dwong hem plaats te nemen. „Wat scheelt eraan? Je bent toch niet gewond, is het wel?' „Nee.... nee. Ik ben niet gewond.' Deze laatste woorden kwamen er hij gend uit. „Het was.... niets dan.... de schrik. Ik benik scheel niets' „Houd nu even je gemak", raadde de dominee hem aan. „Je hoeft toch niet zooveel haast te maken. Leun maar tegen mij aan, beste jongen. Je zult dadelijk wel weer in orde zijn. Is het zoo wat beter? Ik begrijp heel goed, dat je een geweldigen schok' hebt gehad. Vertel me nu eens, hoe je heet? Gaspard, is het niet? Ik meen ma tenminste te herinneren dat je moe der toen ze vanmorgen met mij Over je sprak „Watheeft mijn moeder ver teld?" hijgde Gaspard, terwijl hij zijn oogen gesloten hield. ,Oh, heel weinig. Ik had beloofd je eens te komen bezoeken, wanneer het toeval het juist niet gewild had, dat wij elkander vandaag zouden zien" „Waarom wilde u bij ons komen?" De kleur was weer wet tcruggeko- Gemeenteraad van Middelburg. In de Woensdag gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd tof onderwijzeres in de handwerken aan de op te te richten 7de klasse-school benoemd mej. A. M. Lahr, wachtgel- deres aldaar. Bij de algemeene beschouwingen over de gemeentebegrootïng werd door den heer Cornelisse (S.D.A.P.) uit voering van werken in eigen beheer bepleit en er op gewezen, dat de ge meente er financieel niet slecht voor staat en ook de bedrijven goede re sulfaten opleveren, want al sluit de begrooting van de waterleiding met een tekort, door de retributie voor het buizenrecht levert ook dat be drijf nog f 10.000,voor de gemeente op. Spr. wees er verder op, dat als men naar Vlissingen kijkt, blijkt, dat een eigen distributiebedrijf voor elec- trïciteit zooals te Middelburg voor deel oplevert. Spr. becritiseerf de hou ding van Ged. Staten ten opzichte van de electrificatie van Walcheren en vraagt naar de vordering der plannen voor de watervoorziening van het plat teland. Spr. protesteert tegen de hou ding van Vlissingen, dat zich niet hield aan den afspraak voor het gezamen lijk oprichten van een abattoir. Nog bepleit hij vermindering van den af trek van pensioen (thans 81/2 pet.) voor nieuwe ambtenaren. Door mevr. Weijl (V.D.) werd de instelling bepleit van een commissie voor verzoekschriften zooals te Am sterdam bestaat en zegt daarbij, dat dit niet bedoeld is als afkeuring van de houding van B. en W. inzake een bepaald adres. Spr. informeerde hoe het staat met de plannen tot het bou wen van woningen voor de allerarm ste gezinnen. Spr. meent evenals de heer Cornelisse reeds deed, dat ver laging der elecfriciteïtsprijzen moet worden overwogen, mede omdat het nieuwe contract met de centrale te Vlissingen de gemeente f20.000 voor deel brengt. De heer Jeronïmus (bezuinigingspar tij) ziet evenmin als verleden jaar den toestand der gemeente helder in en hij meent, dat er geen sprake van, ia dat de begrooting in het teeken der bezuiniging staat; het percentage van den H. O. zal niet verminderen. Men moet eerst de opcenten op de ver mogensbelasting verminderen. Uit een rapport van de Mij. van Nijverheid toont spr. aan, dat de schuldenlast van Middelburg van 1925 tot 1928 steeg van f 100,84 tot f 113,97 per per soon. Spr. wil bezuinigen door op heffing o.a. van arbeidsbeurs, woning- beurs, werkverschaffing, steun aan ver schillende lichamen, onderzoek naar de bedrijfseconomie van deinstellin gen der gemeente, vooral de gasfabriek en door alles aan te besteden. Spr. men op zijn bleek gezicht, maar het was duidelijk merkbaar dat hij van het hoofd tot de voeten trilde. „Het hoort nu eenmaal bij mijn be trekking 'de menschen te gaan be zoeken", legde de dominee uit. „Als ze me echter heel duidelijk te kennen geven niet bijster op mijn visites te zijn gesteld, val ik hen slechts een maal per jaar lastig en in het tegen overgestelde geval verschijn ik meer dere malen. Hoe voel Je je nu? Weer wat beter?" „Ja, ja. Ik ben heelemaal in orde. Maarwaarom gaat u de menschen eigenlijk bezoeken? Houdt u dan een preek?" Er lag een vragende, angstige blik in zijn oogen. Bill glimlachte. „De hemel behoede me. Ik heb het land aan preekten". „Waarom praat u dan met hen? Ge beurt dat alleen omdat u alles van ze te weten wilt komen?" „Oh, neen", antwoordde Bill. „Ik meng me nimmer in zakten, die mij niet aangaan". „Maar wat voert u dan eigenlijk uit?" vroeg de jongen norsch. Hij moest zich nog aan den auto vast houden om staande te kunnen blijven. „Ik moet je eerlijk bekennen, dat het me zelf niet recht uidelijk is", antwoordde de dominee op opgeruim- den toon. „Ik veronderstel evenwel, dat ik nu eenmaal iets te doen moest hebben, anders zou ik hcusch niet hier zijn." I heeFt een enofm ontwihheld peuk- instinct waap het 't vaststellen van poohlucht betpeft hy wacht zich 2V voop den brand te steken'in z'n pyp,waapvan de inhoud maap „zoo-zoo"is. b het wondep dat hy zweept by de zachte qeueiqe §$Ü2gefaars9a6ak zal echter geen afgeronde voorstel len doen, waarvoor hij toch geen steun zal kunnen vinden. De heer Hondius (A.R.) zegt, dat sommige posten samen f 30.000,—hoo- ger zijn en anderen samen f 10.000,— lager, dat is toch geen bezuinigen. Spr. acht den toestand niet zoo roos kleurig, gezien ook den uittocht van velen. Als men de winsten uit de be drijven beschouwt als een sluitpost der begrooting, maakt men zich schul dig aan indirecte belastingheffing. Spr. meent, dat men den midden stand niet op zijde moet zetten door alles aan te besteden. Spr. vraagt of men niet te groot leeft op het gebied van het aantal en de soorten van scholen. De heer Streefkerk' (C.-H.) wijst op de eindcijfers van verschillende hoofd stukken der begrooting en w(jsf es op, dat b.v. onderwijs is gedaald, maar gemeentewerken en werkloosheids- zorg zijn gestegen. De heer Vertregt (A.R.) meent, dat sommige werken zich beter leenen voor eigen beheer dan voor besteding, maar in het algemeen gaat dat niet Op. Hij vraagt ook hoe B. en W. denken over de voorgestelde nieuwe verhou ding tusschen rijk en gemeente. De heer v. d. Feltz (C.-H.) meent, dat alle bedrijven te samen f 19.000,— tot f20.000,— verlies opleveren en meent, dat de tarieven zoo moeten zijn, dat zulks niet kan. De heer de Veer (A.R.), wethouder van financiën en bedrijven, zegt, dat de heer Jeronimus geen verantwoor delijkheidsgevoel blijkt te bezitten, an ders moest hij met afgeronde voor stellen komen en niet alleen zitten „Is ueen goed mensch?" In deze woorden lag een ironische klank, doch de dominee ontdekte er ook nog iets anders in. „Volstrekt niet, beste jongen. Ik doe evenwel mijn uiterste best er een te worden. Verder ben ik' nog niet ge komen". „Is dat alles? Ik' veronderstel, dat u al eenige jaren predikant is?" „Ja, geruimen tijd", gaf BUI toe. „Dan had u geleidelijk al een hei lige moeten zijn", schimpte de jongen. „Bij den eenen mensch duurt het langer dan bij den ander", zei de do minee kalm, terwijl hij een derde ciga rette opstak. „Maar u vermoedt toch, dat u e* eens komen zult?" informeerds Gas pard. „Waar?" „De plaats.... uw doel.... in den hemel, of hoe u het ook moogt noe men". „Oh, dat is een geheel andere re deneering", zei Bill. „Mag ik je een cigarette aanbieden?" Gaspard schudde met het hoofd. „Nee, dank u wel. Luistert u eten». Ik ben een agnosticus. Gelooft u dat dit van eenig belang is?" ,Meer voor jezelf dan voor ande ren, stel ik me voor", zei de dominee. „Waarom?" Er lag een uitdagend* klank in zijn stem. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1