Uit den Westhoek Bij Boodschappen doen geen PUROL vergeten. Stadsnieuws. Binnenland NIET IN GOES.... DAN ELDERS. Als het onder „Stadsnieuws" ge melde bericht, volgens hetwelk B. W. den raad zullen voorstellen de ker mis af te schaffen, juist is, dan zul len de gemeenteraadsleden goed doen voor het stemmen te denken aan Utrecht. Ook daar is destijds tot afschaffing van de kermis besloten. Wat deden daarop de inwoners van Utrecht en omstreken, die zich het aloude ker misvermaak niet wilden laten ontne men? Ze organiseerden een kermis in Jut- phaas, die ieder jaar duizenden en duizenden Utrechtenaren tot zich trok De Utrechtsche raad had gedacht de kermis af te schaffen, doch inder daad had hij de kermis slechts ver plaatst naar een plaatsje buiten den kom der gemeente. Een andere ge meentekas plukte, dank zij de dwaze beslissing van den Utrechtschen raad de kermis-vruchten. Toen de raad van Utrecht zag wat hij gedaan had, toen hij van den protesteerenden midden stand vernam dat er ieder jaar vele vele guldens, die in Utrecht hadden moeten worden opgemaakt, elders be steed werdentoen koos hij eieren voor z'n geld. De kermis werd onder het masker van een volksfeest weer de bïsschopstad binnengehaald. Het kan geen kwaad de Utrecht sche kermis-grap onder de aandacht van de Goesche raadsleden te brengen. Want ook Goes ligt niet als eenige plaats op een eiland, ook in den naas sten omtrek van Goes zijn dorpen die ieder jaar best eenige duizenden gul dens aan staangelden zouden willen incasseeren. We hebben zoo de idee dat ook hier ter stede de afschaffing van de kermis slechts een verplaatsing zou zijn. Een verplaatsing met nul aan zede lijk gewin en met een finantieele schade! gemeenteveldwachter de heer W. Heij boer, agent van politie te Zierikzee. YERSEKE. Maandag vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen was ver slag van de werkloozencommissie over gedane werkzaamheden en vergade ringen in het verloopen seizoen. Een en ander geeft reden tot dankbaar heid. Gemiddeld 10 weken werkten 15 man aan meest productief werk, Uitgegeven werd f 1098,68 Va- De waarborgsom der Ned. Herv. school (verbouwing) a f102,zal worden belegd bij de Bank der Ned. Gemeenten. Ontheffing van vak j werd wederom verleend voor den tijd van 3 jaar. De vleeschkeuringsdienst (ge meente Kruiningen) stelt voor wegens ziekte van den hulpkeurmeester Ver burg de begrooting a f810,te ver- hoogen. De nieuwe hulpkeurmeester verdient f40,— plus vrij reiskosten. Aangenomen met algemeene stemmen, De commissie benoemd tot nazien der rekening Burgerlijk Armbestuur ad viseerde tot goedkeuring. Alzoo be sloten. Idem begrooting. Vastgesteld werd de vergoeding aan de bijzondere scholen over 1926Kakeldans f 1774,56, Dreef f 1515,78 en Kerkhoek f 1246,65. Nu komt aan de orde behandeling der gemeentebegrooting. Aan de al gemeene beschouwingen wordt alleen deelgenomen door den heer Ossewaar- de, die eenige opmerkingen wijdt aan hef verleden, het heden en de toe komst. Niemand gaat er evenwel op in, behalve de voorzitter, die niet in details zal treden, maar alleen op merkt, dat er meer dingen zijn waar aan anderen zich ergeren, maar die toch njet nagelaten zullen worden. De heer Ossewaarde wil de presen tiegelden dér raadsleden verhoogen en deze van f 108,brengen op f 250, De voorzitter brengt in herinnering, dat een vorige maal de raad afwijzend hierop beschikte. De heer Mol wil het brengen op f2,50f> per zitting per lid. De heer Bom is er tegen. De heer Willemsen ondersteunt het voor- stel-Mol, hetwelk wordt aangenomen. Bij behandeling der salarisverhoo- ging ambtenaren secretarie: 1. met f 150,—, 2. met flOO,— en 3. met f50,— is de heer Ossewaarde tegen. Hij achtte wenschelijker de posten van secretaris-ontvanger te splitsen en dan zou een der vorige ambtenaren ont vanger kunnen worden. Dit zou een besparing zijn vait f 1260,—. Spr. acht het wenschelijk een commissie te be noemen die deze zaak zou onderzoe ken om te informeeren bij Ged. Sta ten of dit kan. De heer Mol ondersteunt ten deele den vorigen spreker. De voorzitter merkt op, dat z.i. Ged. Staten abso luut geen medewerking daartoe zul len verleenen. Dit acht hij de huid verkoopén, vóór de beer geschoten is. De heer Bom vindt het belachelijk om te kunnen denken, dat een ont vanger zoo maar ontslagen zou kun nen worden, alleen om een post vrij te maken. De heer Scheele vindt,,de .verhoo ging voor de ambtenaren te klein. Hij wil bij den eersten ambtenaar be ginnen met f1800,en 5 jaarl. ver hoogingen van f100,max. f 2300,—: den tweeden f1300,— en 5 jaarl. ver hoogingen van f 100,—, max. f 1800, den derden f800,met 5 jaarl. ver hoogingen van f 100,—, max. f 1300,— De heer Willemsen acht het huidige salaris voldoende, natuurlijk is hef aangenamer om voor te stemmen. Maar dit kan niet. De heer Scheele vindt den heer Willemsen kapifalis tisch en reactionnair, wat de heer Willemsen uitvoerig bestrijdt. De heer Bom zou liever ieder der ambtenaren met f 100,verhoogen. In stemming gebracht, staken de stem men over het voorstel van B. en W. (5 voor en 5 tegen, 1 blanco, J. Sinke). Vóór Scheele, Bom, Ossewaarde, de Koeijer en de Jager. Tegen de heeren Willemsen, Hartoog, van Es, Mol en Daane. Bij den post nachtwacht acht de heer Ossewaarde het wenschelijk, dien persoon in uniform te steken, wat de voorzitter niet noodïg acht. De post in stemming gebracht, blijft ongewij zigd. Bij onderhoud der brandblusch- middelen, vraagt de heer Ossewaarde het woord. Hij stelt de vraag, of die middelen in orde zijn. In algemeenen zin meent de voorzitter bevestigend te kunnen antwoorden. De heer Scheele is van een andere meening, z.i. zijn de middelen niet in orde. Bovendien is bij den vorigen brand schromelijke nalatigheid pleegd, wat weer anderen bestrijden. De subsidie burgerwacht wil de heer Scheele schrappen. Ook de heer Os sewaarde wil zulks. In rondvraag ge bracht, wordt deze post aangenomen met 9 voor en 2 stemmen tegen, de heeren Ossewaarde en Scheele. De heer Ossewaarde wil een blik semafleider op den toren. Verworpen met 9 tegen tegen 2 stemmen voor. Dit jaar zal aan de haven f1000,— meer worden besteed dan vorig jaar. Bij onderhoud urinoirs etc. wil de heer Scheele dit verhoogen met f 15 en brengen op f 100,In stemming gebracht,, wordt dit aangenomen met 10 voor en 1 tegen. De heer Scheele stelt voor om 11 uur de vergadering te verdagen tot Donderdagavond, wat wordt goedge vonden. - Tot notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn herkozen de heeren Louis van Es en C. P. Filius. U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 cf. en in tuben van 80 cf. Stemdistricten. Ged. Staten, hebben besloten dat voor de verkiezing van de leden der Provin ciale Staten de gemeente Goes in stern- districten zal worden verdeeld als volgt: Stemdistrict 1 omvat het gedeelte der gemeente, gelegen binnen een lijn, ge trokken als volgt: brug, over de haven, Oostsingel, Voorstad, Gamz©poortstraat, Klokstraat, Singelstraat, Schoolstraat, St. Adriaanstraat, Wijngaardstr., Vlasmarkt, Gouden Muilstraat, Magdalenastraat, Kei zerstraat, Turf kade, Kleine Kade tot aan het punt van uitgang. Stemdistrict 2 omvat het gedeelte der gemeente, gelegen binnen een lijn, getrok ken als volgt: het punt waar de Oude Zeedijk de grens der gemeente verlaat, Oude Zeedijk, Polderweg, Westerstraat, vervolgens in een rechte lijn naar dein pril Westwal, Opril Westwal, Nieuw- straat, Roelof Benjamin van den Bosch- straat, 's Heer Hendrikskimderenstraat, Mattheus Smallegangesbuurt, Molendijk, Rozemarijnstraat, 's Heer Hendrikskinde- renstraat, Kleine Kade, brug over de haven, Oostsingel, Rozenplein tot de grens der gemeente en' vervolgens laatstgenoem de grens volgende eerst in noordelijke later in westelijke en zuidelijke rich ting tot aan het punt van uitgang. Stemdistrict 3 omvat het gedeelte der gemeente, gelegen binnen een lijn, getrok ken als volgt: het punt waar Poel weg I de grens der gemeente verlaat, Poelweg I, Noordparallelweg, Stationsplein, Ter- welstraat, D. D. van den Boutstraat, Wil- helminastraat, Rimmelandplein, Emma- straat, Jacob Valckeplein, Blanckstraat, Voorstad, Oostsingel, Rozenplein tot de grens der gemeente en vervolgens laatst genoemde grens volgende eerst in zuide lijke en daarna in westelijke richting tot aan het punt van uitgang. Stemdistrict 4 omvat het gedeel.e der gemeente, gelegei binnen een lijn, getrok ken als volgt: het punt waar Poelweg de grens der gemeente verlaat, Poelweg I, Noordparallelweg, Stationsplein, Ter weistraat, D. D. van den Boutstraat. Wilhelminaslraat, Rimmelandplein, Em mastraat, Jacob Valckeplein, Blanck straat, Voorstad. GanzepooTtsfcraat, Klok straat, Singelstraat, Zusters'raat, Wijn gaardstraat, Westwal, Dam Westvest, Westsingel, Schcngestraat, Rommerswa lestraat, Scheldestraat, Westsingel, Mid- delbur g sches tra a t's Heer Hendrik skinde- rendijk tot aan de grens der gemeente en vervolgens die grens volgende eerst in zui delijke en later in oostelijke richting tot aan het punt van uitgang,. Stemdistrict 5 omvat het gedeelte der gemeente, gelegen binnen een lijn, getrok ken als volgt, het punt waar de 'sHeer Hendrikskinden.ndijk de gi-ews der ge meente verlaat, 's Heer Hendrikskinde rendijk, MiJdelburgschestraat, Wests.ngel, Scheldestraat, Rommerswalestraat, Schen- geslraat, Westsingel, Dam Westvest, Westwal, Wijngaardstraat, Zusterstraat Singelstraat, Schoolstraat, St. Adriaan straat, Wijngaardstraat, Vlasmarkt, Gou den Muilstraat, Magdalenastraat, Kei zerstraat, Turfkade, 'sHeer Hendriks- kinderenstraat, Rozemarijnstraat, Molen dijk, Mattheus Smallegangesbuurt, 's He; HendrikskinderLnstraat, Roelof Benjamin van den Boschstraat, Nieuwstraat, Opril Westwal, vervolgens in ©ene rechte lijn naar de Westerstraat, Westerstraat, Pol derweg, Oude Zeedijk tot de grens dier gemeente en ten slotte die grens volg in zuidelijke richting tot aan het punt van uitgang. De indeeling geldt ook voor de verkie zing van de leden van de Tweede Kamer. Naar de afschaffing? Het gerucht gaat dat B. en W. in de eerst volgende vergadering, van den ge meenteraad zullen komen met een voor stel om de Goesche kermis af te schaf fen. Is dit gerucht juist, dan krijgt de raad dezer dagen voor het eerst te beslissen over een voorstel dat het directe gevolg is van de rechtsche meerderheid in het college van B. en W. Voor het verkeer. Sedert eenige dagen is het verboden aan de Groote Kade uit schepen bouw materialen en brandstoffen te lossen. B. W. hebben dit verbod uitgevaardigd omdat de Groote Kade vrij smal is en omdat het lossen van bouwmaterialen en brandstoffen daar ter plaatse aan het drukke verkeer niet ten goede kwam. De ze maatregel, dié de betrokkenen wellicht in den beginne onbehaaglijk ^aan doet (het is moeilijk om met een gewoonte te breken) zal op den duur blijken een voor treffelijke te zijn. De schepen vinden n.l. tusschen de twee poorten een uitstekend haventerrein, dat mecle dank zij den on- aangebrachten walmuur, prachtig voor los- en laadplaats geschikt is. Wellicht komt het nog eens zoover, dat de havenkom alleen voor het keeren van schepen en voor ligplaats gebruikt zal worden en dat de Groote Kade absoluut niet m©er aan het lossen dienstbaar ge maakt zal worden. Het steeds toenemen de verkeer toch eischt zulks langzamer hand. En in dezen tijd van snelle vervoer middelen behoeft een los- en laadplaats waarlijk niet meer in het hartje van een stad te liggen. We hopen nog steeds dat B. en W. ook hun gedachten eens zullen laten gaan over een maatregel die de Bierkade, voor al op marktdagen, van uit schepen ko mende verkesrsbelemmeringen zal bevrij den. I Gereed. De herstelling en gedeeltelijke vernieu wing van de Ko.epoortbrug; is- Maandag gereed gekomen. Het rij vlak op de brug is circa 40 c.M. bre.eder geworden en aan de zijd,em van de brugleuningen zijn trottoirs van 60 c.M, bre.edte aangebracht. De g.eheele restauratie be teekent weer een verbeteri'ngr"5p de brug kunnen auto s elkaar nu passeeren, terwijl de voetgangers dank zij de trottoirs niet langer allerlei acrobatische b.ewegingen behoeven uit te voeren teneinde de brug compleet te kun nen verlaten. Sommigen hadden de trottoirs wellicht bre.eder gewensdht, doch in verband, met den onderbouw van de brug en het benoo- digde rijvlak kon zulks niet. Als de voet gangers op drukke uren zich beter aan de van den weg, houden dan meestal het geval is, als iedereen practisch onder scheid maakt tusschen rechts en links, dan zullen d.e 60 c.M. breede trottoirs de diensten bewijzen, waarvoor ze in het le ven w.erden geroepen. Reclame. 1 Van de Hav-bank alhier ontvingen we een practisch bridge-blokj, uitnemend ge schikt voor het maken van aanteekeningen bij het bridgen. Niet doorgegaan- De opvoering van het tooneelspel „Zwaï te Griet" door een Rotterdiamsch gezel schap is Maandagavond bij gebrek aan belangstelling niet doorgegaan. In betrekkelijk korten tijd; is idit die tweede voorstelling die afgelast werd om dat er zoo goed als geen bezoekers warm Beroepstooneel blijkt in Goes geen schijn van kans te hebben. Zelfs volks stukken, die elders toch steedlft vto/llV zalen trekken, gaan in de ganzestad niet. Het eenige lichtpunt is, dat men door het niet opvoeren van de twee stukkerf niet veel gemist heeft. De val van eep. „schmiere behoeft men gelukkig niet te betreuren. Maar merkwaardig blijft intusschcnde houding van het Goesche publiek jegens het* volksstuk w,el. Huis toe- Te Vlissingen had een 11 -jarige jongen, die een standje had gekregen, de ouder lijke woning verlaten om de wijde wereld m gaan. De jongen is hier ter stede aangehouden en naar Vlissingen terugge bracht. Onbestelbare post. Brieven binnenland. A. Rui,aard, Baar land; mej. T. v. d. Have, Rijswijk; mej. A. Poortvliet, geen plaatsbesteirim'tv t G. de Vos, Fijnaart. Briefkaarten binnenland. Mej. A. Poort vliet, geen plaatsbestemming. tj- "i N.B. Den afzenders wordt aanbevo- Te W?°fde?. sPfken zich m nog an* len op alle stukken hun naam en adres te tj er e 0 I^en bewoord-ingjen uitte, vermelden, opdat deze bij onbestelbaar- ,m een Nigmensdb voor den dag, die heid aan hen kunnen worden teruggegeven. |LC1* ^^ten persoon als vader aansprak. Voorts is het geweoscht alle stukken f De heeT. Sternfeld vroeg het tweetal van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd: 35 koeien, 38 vaarzen, 1 stier, 1 os, 7 loop varkens, 69 biggen. foon behandelen kon en verzocht den cli ënt óf bij hem thuis te komen, óf goed te vinden, dat hij ten huize van den cliënt kwam. Het laatste, werd overeengekomen en de a f spraak gemaakt dat de heer St. 's avonds acht uur aan een adres in de Jan Lievenstraat (Zuid) zou komen. De particuliere defectieve voldeed aan de opdracht, maar toen hij zich aan het opgegeven adres vervoegde, bleek daar niet te wonen degene, wiens naam hij op gekregen had. Die woonde twee huizen er der. De heer St. dacht aan een onwille keurige vergissing, maar juist toen hij aan het goede adres wilde aanbellen, werd hij door een persoon van middelbaren leef tijd aangesproken, die hem vroeg: „Bent u meneer Sternfeld? en toen die vraag bevestigend beantwoord werd, veranderde vie onbekende plotseling van toon en voeg de hij den detective toe: „Zoo, dan kan ik nu eens met dien ploert en schurk ken nis maken". De heer St. begreep op dit oogenblik, dat de zaak niet pluis was, maar hafcl nog geen vermoeden, dat hij in een val was gelokt. Op het oogenblik, dat de onbekende Tien menschen in de sloot. nu, wat zij wilden en noodigde hen uit met hem naar het politiebureau Pieier .Aertzstraa't te gaan, teneinde daar Ue laten vaststellen, of er voor het optreden vande beide onbekenden misschien aan leiding bestond. Dit weigerden zij echter en evenmin waren de voortdurend schel dende mannen bereid, met den heer St. mee naar huis te gaan. Men yvas intussohen de Jan Lieven- straat uit en de Jozef Israëlkade opgeloo- ipen. Bij de Diamantstraat gekomen, wer den de beide onbekenden in hun beleeldi- Zondagavond zijn te Oegstgeest twee jijende uitingen steeds heftiger, zonder nochtans de oorzaak van hun verbolgen- tiCj te verklaren. Op oogenblik hield, vlak bij het vier tal, een «v£0 s^j £)e bestuurder stapje UI\v/ wa'8°\ voegde zich bij hen. c rS 1S ,fbeurd, weet de heer Sternfeld niet volledig Wel weet hij, dat hij door teil minste tweevan ^ie hem onbekende personen 2; hadden ge weigerd .zich bekend te makea.js gegrepen en geslagen, maar rec^ na (jeln eersten slag, hem onverhoeds op henAOO|<j toegebracht, verloor de debacti.e het g. wustzijn. p* Eenige omwonenden hadden de mishan deling gezien. De aanval ging echter zoo vlug in zijn werk, dat zij den tijd niet ha<J den tusschen beiden te komen. Zij moes ten zich er dan ook toe bepalen den heer Sternfeld, die bewusteloos op straat lag, bijstand te verleenen. Hij werd, na bij kennis te zijn gekomen, naar -zijn in dia buurt gelegen woning vervoerd. Toen de heer Sternfeld zich onder ge neeskundige behandeling stelde, bleek, dat hij een groote buil op het hoofd had en dat twee ribben gebroken wla'ren(. Dfe persoon, die op de kade met zijn autq kwam aanrijden, is op aanwijzing van om wonenden door een agent van politie naar het bureau Pieter Aertzstraat gebracht, waardoor kwam vast te staan, wie de drie personen zijn, die bij deze brutale mis handeling betrokken zijn. Gebleken is voorts, dat deze autorijder reeds op het tijdstip, dat de heer St. van huis ging, met gedoofde lichten in de omgeving van diens huis h een en weer gereden heeft. Toen de heer Sternfeld van de zijde der politie de namen en adressen van zijn belagers vernam, begrip hij, dat het ge beurde een wraakneming gpld. Hij heeft namelijk een jaar geleden in opdracht van den voogdijraad een onderzoek inge steld, naar een van haar man gescheiden vrouw, aan wïe voorloopïg het bezit van een kind gelaten was. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de heer Sternfeld voor nemens is, tegen den vader en zoon bo- endien een klacht wegens beleediging in te dienen. ongelukken gebeurd, waarbij tien men schen in een sloot geraakten. Het eerste ongeluk gebeurde ongeveer uur in de bodht nabij het Groene Kerkje, waar de heer M. C. de Coningh van Noyen uit Aalst (België), met vier andere personen van den voetbalwedstrijd Nederland-België terugkeerende, doorid.n mist misleid rechtuit reed en in een sloot terecht kwam. De auto sloeg om; de in zittenden wisten allen op het diroge te komen, zonder ernstig te zijn gewond. Om 11 uur reed de heer L. Swart, directeur van een sigaret tenfabriek in Den Haag, op den straatweg nabij de Zwaag, ook door den mist, rechtuit inplaats van rechtsaf te slaan. Ook deze auto geraakte in een sloot langs den weg; de inzittenden zijn eveneens ongedeerd op het droge ge komen. Gas-corruptie. In een te Katwijk gehouden raads- rgadering is met gesloten deuren be handeld een rapport van het Centraal Bu reau voor Verificatie, waaruit bleek, dat de directeur der gasbedrijven van verschil lende leveranciers, o.a-. van die fmma Wilton, kortingen had aangenomen, ver moedelijk tot een bedrag van circa f6000. De directeur voerde hier tegen aan dat hij deze gelden had aangewend1 ten bate der bedrijven, hetgeen volgiens het rap port aannemelijk geacht kon worden, n eerste instantie evenwel had de direc teur de gelden ten eigien bate besteed. De raad volstond met zijn gchetfpó afkeuring uit te spreken over de gedrags wijze van den directeur en besloot de niet in de boekhouding verantwoorde be dragen daarin alsnog te doen opnemen. De overstroomingen bij Deventer. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Sluis heeft aan den minister van wa terstaat gevraagd: 1. Is het den minister bekend, dat na de groote overstroomingen van 1926 nog niets is gedaan in de gemeenten De venter en Voorst om herhaling t£ voor komen 2. Is het den minister bekend, dat een hooge waterstand als in 1926 nog, eerder dan toen verwoestingen zal aanrichten, om dat een stukgeslagen zomerdijk nog niet hersteld is? 3. Kan de minister mededeelen, wel ke de redenen zijn, dat nog steeds gieen afdoende maatregelen zijn genomen om een herhaling van de catastrophe van 1926 te voorkomen? 4. Is de minister bereid om ernstig te bevorderen, dat aan dezen onhoudba- ren toestand een einlde wordt gemaakt? Wraakneming. De oud-rechercheur van politie de heer Sternfeld, thans leider van een con trole- en detective-bureau te Amsterdam, is Vrijdagavond het slachtoffer geworden van een met groote brutaliteit voorberei- mishandeling, die als een wraakneming tegen hem bedoelt schijnt te zijn. In den loop van den morgen was de heer Sternfeld door een onbekende op gebeld, die hem prijsopgave voor een on derzoek vroeg. De oud-politieman merkte op| dat hij dergelijke zaken niet per tele- htig met een wapen, was een heer, won:n- Onvoorzic Zaterdagmic de aan de Brouwerswijk te Elim, bezig een clandestien jachtgeweer na te zien. Om zich te overtuigen of een en ander nog functionneerde, had hij het geweer met een jachtpatroon geladen, waaruit hij den hagel verwijdend had'. Deze pa troon wilde hij, terwijl hij den loop op een achter zijn woning gelegen boschje richt te afschieten. Juist op het moment echter dat het schot afging, liep zijn vrouw vlak voor hei geweer voorbijmet het gevdg. dat ze de papierlading in haar gezicht kreeg. Hevig bloedend en met zwartge blakerd gezicht, werd ze in „Bethesda" te Hoogeveen opgenomen. Vermoedelijk zal ze een van haar oogen moeten missen. Tegen Z. is proces-verbaal opgemaakt wegens het in huis hebben van verboden vuurwapenen en het veroorzaken van li chamelijk letsel door schuld. Diefstal van van modeartikelen In het magazijn De Tijdgeest in de Bil derdijkstraat te Amsterdam heeft een

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2