overwerkte zenuwen ]ftyiwci/idts -pmmMMim Van Overal Binnenland Gemengd NieuvV; Laatste Berichten. EEN FLINK DAGMEISJE, kalmeeren en worden gesterkt door Bu's]e 75ct Bij Apolh en Drogisten 8748 bedroeg, op 31 Dec. was gestegen tot 8969. Het geboortecijfer bedroeg 178 (vorig jaar 182); bet sterftecijfer 102 (vorig jaar 89). Er vestigden zich bier 696 personen terwijl er 551 vertrokken Het aantal voltrokken huwelijken steeg van 51 in 1926 tot 56 in '27; vier aanvra gen tot echtscheiding kwamen binnen, te gen drie in 1926. Voor bet raadhuis van Dillingeft in het Saargebied heeft eon agent van politie een commissaris die hem eon standje had gegeven, neergeschoten. De commissaris is levensgevaarlijk gewond en de agent in hechtenis gpnoinen. Volgens de Radio-bode - zal het A.V.R.O.-tooneel op Woensdag 7 No. vember te 8.05 over don Hilversumschen zender een uitvoering in d© studio gpve» van Brusse's Boefje. Te Rotterdam is in bewaring ge steld de 37-jarige schoenmaker G. A. K., van den Schiedamscheweg, wegpns bedreiging met een misdrijf tegen het leven van den heer do J„ kantoorhou dend aan de Glashaven aldaar. K. was naar het kantoor van den heer de J. ge gaan, omdat deze voor het kantongerecht een verklaring zou hebben afgelegd, wel ke niet naar den zin van K. was. K. heeft den heer de J. de woorden toege- oegd: als je nog eens wat van me weet, zal ik je naar Crooswijk slaan. De (po litie heeft K. in bewaring gesteld, omdat hij ongunstig bekend staat. President Coolidge heeft aan den Republikeinschen candidaat voor het pre sidentschap, Hoover, een telegram ge zonden, waarin hij zegt, dat hij- de svaar- digheid van president der Ver. Staten in de han-den zou leggen van Hoover met de overtuiging dat de welvaart dés lands dan zal zijn gewaarborgd. Tijdens de pauze bij- een concert van den violist Vasa Prihoda te Wee- nen heeft de vroeger© ritmeester Felix Gartner drie revolverschoten afgevuurd op de jongedame, die in het hoofd' en jden hals getroffen werd. Onder d© aanwezi gen ontstond een paniek, die slechts ten gevolge van de tegenwoordigheid van geest van de zaalwachters bedwongen werd. De ritmeester zei, dat de dame zijn verloofde was. Als reden voor zijn daad gaf hij op, dat zij hem bedrogen bad. Het slachtoffer is een jonge Turksche. In de gemeenteraadsvergadering van Rijnsburg heeft de heer Van der Vij ver het voorstel gedaan, de kosten-, ver bonden aan het blusschein van branden, te verhalen op de meest belanghebben den, n.lde verzekeringsmaatschap pijen. De voorzitter zegde overweging van het denkbeeld toe. - Te Amsterdam is het bijkantoor voor vrouwelijke cliënten der Rotterdam- sche Bankvereeniging officieel geopend. Dit kantoor werd opgericht in navol ging van -de „ladies departments" in Ame rika en bedoelt vrouwen, die haar eigen geldmiddelen beheeren, het gemakkelijker te maken, haar zaken aan een bank (toe te vertrouwen. Het bijkantoor staat on der leiding van de dames C. Meyers ien mr. C. D. E. Kleinboonte. In een ketelfabriek te Dortmund is een oude carbidhouder ontploft en door het dak geslagen, dat geheel werd vernield. Twee arbeiders werden gedood. - Aan de Avenue des Champs Ely- sées te Parijs is een in aanbouw zijnd gebouw ingestort, waarin een groote mu ziekbal zou worden gevestigd. Het ge bouw was in beton opgetrokken en vijf verdiepingen hoog. Twee oppassers, die in het gebouw aanwezig waren, konden zich bijtijds redden. Blijkbaar is niemand omgekomen. Uit Loogway wordt gemeld, dat twee in Mont-Saint-Martin woneode Duif schers een wandeling naar Luxemburg hadden gedaan en bij hun terugkeer in twist geraakten met twee Luxemburgsche douane-ambten-aren, die hen op Fransch grondgebied achtervolgden en vervolgens een der Duitschers met een revolverschot doodden. Volgens berichten uit Virginia zijn twee Amerikaansche marinavliegtuigpn op een hoogte van ongeveer 1000 meter op elkaar gebotst. Beide vli-egieniers spron gen uit hun machines met de parachute. Terwijl een vai) hen gered werd, vond de ander door het niet werken van zijn valscherm den dood. Zaterdagnacht is ingebroken in een goudsmidswinkel in de eerste Anje- liersdwarssti-aat te Amsterdam. De da der heeft zich tot den winkel toegang verschaft door het tuimelraam boven do deur. Voor ongeveer f 1500 aan gouden ringen, horloges en kettingen en een aantal zilveren voorwerpen heeft hij meegeno men. Het huis is des nachts niet bewoond Daar de oogsten in bijna alle dee- len van China hoe langer hoe slechter worden, is het mogelijk dat er in den n.s. winter ernstige voedselnood zal ontstaan. De rijst, het voornaamste voedsel in Chi na, heeft in het bijzonder van de droogte geleden. De rijsth,andelaren verklaren, dat de oogst dit jaar ongeveer 53 pet. van de normale productie bedraagt en men vreest, dat er ernstig voedselgebrek zal zijn in een gebied, dat een uitgestrektheid heeft van 400.000 vierk. mijl met een bevolking van bijna 200 millioen inwoners. De National Automobile Chamber of Commerce raamt de automobielpro ductie in de Ver. Staten in October op 397.000 stuks tegen 228.000 stuks in Sep tember en 435.000 stuks ui October 1927 Vrijdagochtend is de rangeerder C. -Wennekers te Gendringen, toén hij op het emplacement stond te praten, van een hoopje sintels gegleden. Hij kwam op de tramrails terecht en werd door een tram oven-eden en gedood. De man was 38 jaar oud en vader van zeven kinderen. Uit Los Angeles wordt verno men, dat de aviateurs Collyer en Harry Tucker Zaterdagavond gedood zijn bij een poging om het record der non-stop- vluchten over den Atlantischen Oceaan te breken. Zij waren met bun eeodeklter „Yankee Doo-dle" opgestegen. Het on geluk had plaats bij Phoenix in Arizona Een zeventigjarige vrouw te Re gensburg heeft haar kleinzoon, die in een opvoedingsgesticht werd grootgebracht, door een snede in den hals gedoold en zich daarna in de rivier de Regen ver dronken. De heer D. G. van Beuningen te Rotterdam is de gelukkige winnaar ven m-et minder dan drie hoofdprijzen van de „Nenijto' -loterij, t. w. een Cadillac (de hoofdprijs) een Peerless, .(derd© prijs) en een Ford (achtste prijs). Dit feit heeft eenig opzien verwekt, doch de verklaring is eenvoudiger dan man al licht vermoedt. Toen bleek dat eenige duizenden loten onverkocht bleven, heeft de heer Van Beuningen, die zich bij de financiering van de Nenijto steeds zoo verdienstelijk heeft gemaakt, alle onver kochte loten gekocht. Op drie dezer zijn toevallig prijzen gevallen. Een schat gevonden. In een woning, toebehooremde aan de gemeente Alkmaar, en staand© aan de Laat aldaar, welke eenigen tijd heeft leeggestaan, nadat de laatste bewoners, het echtpaar Corino, is overleden-, heeft eergisteren een jong schildersgezel op een plank in eert alcoof een blikken siga renkistje gevonden waarin men een ander kistje met bankbiljetten vond tot een to taal bedrag van ruim 7000 gulden. In een apart zakje, dat gesloten was in twee and-ere zakjes, vond men nog 13 gouden tientjes, zoodat in totaal 7172 gulden is gevonden. Bij dit geld was een briefje, waarop stond: voor Neel. Verder vond men geen aanduiding. De directeur van gemeentewerken heeft t geld gedeponeerd in een kluis bij den gemeente-ontvanger, in afwachting vande uitspraak, wien het geld zal toekomen. Wie Neeltje is, weet men niet. Er wa ren vele Neeltjes in de familie Corino. Overigens zouden er vier gegadigden zijn. De politie-agent Webster, die het huis zou komen bewonen en het overge bleven huisraad had gekocht, natuurlijk dan de schildersjongen, die het vond, niets wetend van het geheimzinnig© kistje, voorts de gemeente, die eigenares van de grond ein het huis is, en voorts de erf genaam van den heer Corino-, iemand in Rotterdam. Gas met een luchtje. Vrijdagavond werd in de raadszit ting te Edam behandeld de zaak van den directeur der gasfabriek, den heer P. aldaar. Bij het destijds door de Justitie ingestelde onderzoek was niet gebleken, dat de heer P. zich zou hebben schuldig gemaakt aan eenig strafbaar feit. P. had evenwel van een of meerdere firma's gelden aangeno men voor toezicht bij werkzaamheden. Dit was hem bij instructie niet verbo den, doch het meerendeel der raads leden hadden het juister gevonden dat hij 'daarvoor toestemming aan B. en W. had gevraagd. Na langdurige dis cussie werd ten slotte hef voorstel van het raadslid Kikke met zeven te gen zes stemmen, aangenomen. P. werd een boete van f2000,— opgelegd, te storten in de gemeentekas. Het accountants-onderzoek en het rapport in deze zaak hadden de ge meente eveneens f2000,— gekost. De telefoontarieven. Over de voorstellen tot herziening van de rijkstelefuontarieveu, welke onlang zijn gepubliceerd, heeft de Nijverheidsraad aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, na eerst bij de industrie door de organisaties, die|in den Nijverheidsraad zijn vertegenwoordigd, een onderzoek te hebben doen instellen, een uitvoerig rapport uitgebracht. Met de gedachte, waarvan bij het doen van het voorstel, om het abonnements tarief te vervangen door een gesprekken- tarief met een vast grondbedrag is uit gegaan, r.l om aan |het telefonisch ver keer uitbreiding te geven door de telefoon ook in het bereik te brengen van degenen, die zich het gebruik daarvan thans wegens de hooge kosten moeten ontzeggen, heeft de raad zijn instemming betuigd en daaraan toegevoegd, dat hij bet zou toejuichen, in dien dat doel zou worden bereikt. Het onoverkomelijke bezwaar, dat de raad echter tegen het voorstel heeft, is, dat zulks niet moet geschieden ten koste van degeDen, die door hun bedrijf veel van de telefoon gebruik moeten maken. Daarom heeft de raad ontraden, om de abonnementstarieven door een gesprekken tarief met een vast grondbedrag, te ver vangen, doch hij heeft in overweging ge geven, om naast de thans bestaande ta rieven een gesprekkentarief in te voeren, en wel op deze wijze, dat aan de abonné's de keuze wordt gelaten, onder welke der beide tarieven zij wenschen te vallen Met de strekking van het voorstel, om de interlocale telefoontarieven over korten afstand te verlagen, heeft de raad zich ge heel kunnen vereenigen, doch hij heeft voorgesteld in deze nog iets verder te gaan, daar hij zulks niet alleen in het belang van het bedrijfsleven, doch ook in dat van den rijkstelefoondienst zelf acht. In de eerste plaats heeft de raad erop gewezen dat het grondtarief voor inter communale telefoongesprekken toen het prijspeil steeg, van 30 cent op 50 cent is gebracht, en dat nu dit peil weder eenigszins is gedaald, ook het grondbedrag voor het intercommunale telefoongesprek dient te worden verminderd, en wel tot 10 cent. In overeenstemming daarmede zouden voor telefoongesprekken tot een afstand van 7J K.M. 10 cent, van 7J tot 15 K.M. 20 cent en van 15 tot 35 K M. 80 cent kunnen worden berekend. Hieraan heeft de raad, teneinde aan vele klachten tegemoet te komen, het voorstel verbonden, om, nadat van een intercommunaal gesprek de eerste drie minuten zijn verstreken, de berekening voor het daarop volgende tijdsverloop van een gesprek per minuut te doen regelen. Voorts heeft d. raad in overweging gegeven, of niet een tariefregeling zou kunnen worden ingevoerd, waarbij bij het bereiken van een groot aantal inlereommu nale gesprekken per maand (bijvoorbeeld boven 500 gesprekken) een reductie van den eenheidsprijs per gesprek ware te ver- leenen. Bij verlaging van de interlocale telefoon tarieven werd het billijk geoordeeld, dat ook het tarief voor de huurlijnen naar evenredigheid zou worden verminderd. Ook heeft de raad op het bevorderen van streeknetten aangedrongen, aangezien bij hef ingestelde onderzoek gebleken is, dat het bedrijfsleven in talrijke streken des lands daaraan groote behoefte gevoelt. Poging tot doodslag. De 19-jarige fabrieksarbeidster H. T. leefde sedert Augustus van haar man gescheiden in een kosthuis in de Haven straat te Eindhoven. Vrijdag was haar echtgenoot, de 25-jarige mijnwerker B. van M. uit Heerlerheide, naar Eindhoven gekomen en hij had haar opgewacht, toen zij van haar fabriek naar haar kosthuis ging Wegens het ongfewoon lang nitblij ven van de vrouw waren drie kostgangers, die in dezelfde woning in de Havenstraat in pension waren, naar haar gaan zoeken, te meer waar een van de drie van M te voren in een van de omliggende stra ten had zien loopen. Zij troffen van M. aan in de Tongelschestraat in haar gezel ©hap. Op eenigen afstand verwijderd, loste van M. drie schoten, waarvan er een den 25-jarigen H. Doek trof On- middelijk daarop nam van M. de vlucht, achtervolgd door de drie kostgangers. Na eenige straten doorkruist te hebben, waren zij van M. uit het oog verloren. De ge wonde werd op last van dr Goyarls naar het ziekenhuis overgebracht en daar op genomen. Hoewel ernstig, is zijn toestand niet levensgevaarlijk; Het schot was op de borstbeen afgeschampt. Zaterdagnacht hebben zich rechercheurs ouder leiding van den commissaris van politie naar Heerlerheide begeven, om den dader op te sporen. De vrouw bleek drie jaar ge trouwd te zijn geweest, doch was wegens mishandeling van haar man gescheiden. Gemaskerde bandieten. Donderdagnacht omstreeks 12 uur klopte iemand aan de deur van den landbouwer H. v. d. Blaken te Oploo, welke persoon vroeg om water voor zijn lantaarn. Van den B. opende de deur en werd plotse ling aangegrepen door een gemaskerden bandiet, die hem onder bedreiging met een revolver sommeerde, zijn geld af te geven. Tegelijkertijd sprong nog een drie tal bandieten de woning binnen, van wie één gewapend was met een geweer. Een dezer greep de vrouw van v. d. B. vast en de beide anderen braken daarop met hun werktuigen alle kasten en laden open en haalden zelfs het bed geheel overhoop. Meegenomen werden ongeveer honderd gulden en de gouden sieraden der vrouw. Toen de bejaarde lieden wat van den schrik bekomen waren, zijn ze de buren gaan waarschuwen en deze hebben direct de politie met het feit in kennis ge steld. Van de daders is tot nog toe geen spoor ontdekt. Evenwel hebben Donderdag enkele personen terjplaatse een auto gezien, waaruit een drietal personen kwam, die nu juist geen prettigen indruk maakten. Het was een ouderwetsche wagen, met gebroken ruit Of deze personen evenwel iets met het geval hebben uit te staan, is niet be kend Een kranige jongen. Er zijn nog altijd helden in onzen onheldhaftigen tijd helden die hun eigen leven in de waagschaal stellen ter wille van dat van een ander. Maar zelden zal het voorkomen, dat een 16-jarige knaap, gelijk die Wesley Albreeht uit Fresno in Californië, een oud man als den voor maligen goudzoeker, den82-jarigen William Lucas vier dagen en dri e nachten lang voor den dood behoedde en hem ten slotte definitief redde. De geschiedenis begon al avontuurlijk, De oude man haalde het op een dag in zijn hoofd, zijn vroegere kartvijhet goud. zoeken in de bergen, weer op te vatten, Hij en de op avontuur bedachte Albreeht pakten hun spullen bijeen en begaven zich uit Henne naar de Boulder-canyon. Den volgenden ochtend begon dan de tocht de bergen in, waarbij de „pioniers» slechts met een houweel en een wichel roede gewapend waren. De oude Lucas schijnt al heel zeker van zijn zaak geweest te zijn hij gaf den weg aan. Doch blijkbaar kende hij dezen toch niet heel goed; althans zijn beschrij ving van de verdere route klopte niet, en toen na een zwaren tocht van het tweetal de avond daalde, begrepen de oude en de jonge man, dat zij reddeloos verdwaald waren. Zij gingen ten slotte liggen, zonder dekking en zonder voedsel, maakten vuur en sliepen in. Den volgenden dag liepen zij weer van zonsopgang tot zonsondergang, zonder den weg uit den canyon te kunnen vinden. Des tuatie werd steeds hopeloozer. 's N achts greep het kampvuur opeens zoo snel om zich heen, dat in een oogwenk het gra; en de boomen in de omgeving in vlam men stonden De jonge Albreeht had den halven nacht noodig om, in een moedigen strijd het vuur te verstikken. Den dag daarop had een nieuw onheil plaats De oude man viel en beliep ge vaarlijke kwetsuren aan den rug. Ga verder, zei hij tot den knaap „en laat mij hier. Ik kan niet meer." Maai Wesley wilde daar niet van hooren. Hij nam het houweel, de oude pakte het andere eind, en de jongen sleepte den grijsaard achter zich aan. Maar het duur de nog een dag en een nacht, eer zij den weg eindelijk vonden. Acht K.M. van een kamp verwijderd liet de oude man die hevige pijnen leed en volkomen was uitgeput plotseling los. Maar de 16-jarige, zelf uitgeput van honger, deed een uiterste inspanning en sleepte zich tot het kamp, waarvan de bewoners ten slotte redding brachten. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt be relt «tul, is de prijs per regel slechts 16 cent VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 2 November 1928. PEREN: Beurré Wllhelmina f9 a f 12, Beurré Clairgeau f 11 a f 18, Com- tesse de Paris f15, Bezy van Scho- nauwen f 12, Winterlouwtjes f 10 8 f 13, Pondsperen f 17, Gieser Wilde man f 15 a f21, Kleiperen fll a f14, Afval- en Kroetperen f2 a fö, alles per 100 Kg. APPELS: Goudreinetten f20 a f35, Groninger Kroon f 29, Sterappels f 26, Afval- en Kroetappels f4 a flO, alles per 100 Kg. DIVERSEN: Tomaten f3 a f 12, Mispels f6 a f8, Spruiten f 13 a f22, alles per 100 Kg., Bloemkool fó a fll, Bloemkool uitschot f 1 a f3,Witte kool f4 a f6, Roode kpol f4, Savoije kool f2 a f6, Andijvie f 2 a f 3,30, Kropsla f 0,60, alles per 010 stuks, Rapen f2 a f2,20 per 100 bos, Hazen f 1,52 a f3,90, Konijnen f 0,77, beide per stuk. L •«- LICHT OP. Dinsdag 6 November 4.51 uur Woensdag 7 November 4.49 uur WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 771.3 te Seij- desfjord. Laagste barometerstand 751.9 te Hamburg. De verwachting tot den avond van 6 dezer luidt: zwakke tot matige Z. tot W. wind, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen in bet Z., in bet N. meei< kans op regen, weinig, verandering in tem peratuur. Prof. Mr. W. v. d. Vlugt f, Men meldt ons uit Epe; Op het landgoed „Tongeren." is in den ouderdom van 75 jaar overleden prof. mr. W. v. d. Vlugt, in leven oud-hoogletraar in de wijsbegeerte van het recht en de encyclopaedic der rechtswetenschap aan de universiteit te Leiden. De overledene was van 19021907 lid der Tweedo Kamer. Hij is vooral bekend geworden door zijn werk voor het door Rusland onderdrukte Finland. De „Graf Zeppelin". BERLIJN, 5 Nov. De „Graf Zep pelin" arriveerde hedenmorgen te 8 50 uur boven Berlijn. Daar het weer zeer slecht was landde bet luchtschip niet direct doch eerst te 9.20. Het enthousias me van de Berlijners was zeer groot. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren; 5, Hendricus, z.v. Jacob de Bel en Maria Maas. Overleden: Willemina Slendebroek, 31 jaar, echtgenoote van Klaas Botter. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten Inter en voor Hanswaert ruim een half uur vroeger). i Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwat-.r Vrm. Nain Vrm. Nam. 6 Nov. 8.41 9.81 2.08 2.89 6 10.07 10.66 8.83 4 11 7 11.33 5.00 5.30 8 0.12 0.35 6.08 8.28 9 1.05 1.26 6.55 7.14 10 1.50 2.05 7.86 7.54 11 2.29 241 8.11 8.25 MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 5 Nov. 1928. Vlasaanvoer600 schoon Blauw f 1,25 a f 1,40, 100 halfschoou Blauw f 1, 5000 Groningen f 1,20 a f 1 80, Wit f 0,— a f 0,—, 10550 Geel f 1,15 a f 1,40, Dauwroot f 0,a f 0, Handel traag. Aardappelen Zeeuwsehe Blauwe f 3,— a f 3,70Bonten f 3,— a f 8,70 Eigenheimers f 2,20 a f 2,50. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 16,25 a fHaver Canada f1160 a tMais Laplata f225. Binnenlandsehe Tarwe f 11,50 a f 11,86 Gerst Chevalier 12,a 12,25 Haver 11,a 11 50 Erwten 1 7,a 20,25 Schokkers lager a Bruineboonen 40,,-42, Maanzaad 86,a 89, rwijzaad 88,a 40, Mosterdzaad (geel) 26,a 29, Lijnzaad (voer) 16,a 18, Lijnzaad (zaai) 19,a 21, Boekweit u 14,15 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 1059, eerste kwaliteit f 0,78 a f 0,75 tweede f 0,69 a f 0,71, derde f 0,64 a f 0,67 zouters f 0,a f0,J export f 0,67 a f 0,69. Handel redelijk. ADVERTENTIËN. WEGGELOOPEN een D. «t. jacht hond, bruintijger, feef (Nelly). Tegea belooning terug te bezorgen bij A. KRIGER, jachtopziener, Baatsdorp. Voor direct gevraagd niet beneden de 16 jaar. Mej. WEST- VEER, Slagerij, Wijngaardstraat, fta»

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3