Sport, ProvincienieuWs 's Morgens en 's Avonds Stadsnieuws. Ontploffing in een vkunvetk-fabriek. In de vuurwerkfabriek fe Gadang heeff een ontploffing plaats gehad, waarbij tien arbeiders werden gedood De directeur van gemeentewegen te Malang, ir. A. Grimberg, is, toen hij de lijken zag, flauw gevallen en aan hartverlamming overleden. Brand. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in het bijkantoor van de O.F.I.O. te Soerabaja in welk gebouw ook een Chineesche toko gevestigd is. De film- voorraad en de geheele toko-inrich ting werden een prooi van de vlam men. Bij het naspuiten is het lijk van een Chineeschen inwonende aange troffen. De familie van wethouder D. L. Rosenquist, welke de bovenverdie ping bewoont en bijna door de sterke rookontwikkeling gestikt was, is in nachtgewaad gevlucht. VOETBAL. Holland—België. Onder enorme belangstelling is gis teren te Amsterdam de voetbalwed strijd tusschen het Nederlandsche en het Belgische elftal gespeeld. De wed strijd eindigde in een gelijken stand (1-1). Vlissingen lParkestone. Vlissingen I speelde Zaterdag in En geland tegen „Parkestone" en won met 32. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: W ilhelminaB. V. V. 0-0 P. S. V.-M. V. V. 3-2 N. O. A. D.—Roermond 2—1 Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zeelandia— Breda 7—1 Alliance—Bredania 61 Dosko—Dongen 4—1 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Terneuzen—Middelburg 4—0 Sinoto—Zierikzee 2—0 Hulst—Vlissingen II 11 Walcheren—Zeelandia II 1—1 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: T eraeuzen 7 6 0 1 10 22-7 Walcheren 7 3 3 1 9 18-12 Hulst 6 2 4 0 8 12-7 Zeelandia II 6 4 1 1 8 18-13 Goes 7 2 3 2 7 13-12 Sinoto 8 2 3 3 5 14-20 Vlissingen II 8 1 1 6 3 16-25 Midd. II 6 1 0' 5 2 7-20 Zierikzee 5 1 1 3 1 8-12 Sinoto 2 verliespunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. Zierikzee 2 verliespunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. LUCHTVAART. 525 K.M. per uur. Luit, d'Arcy Greig heeft te Calshot met zijn watervliegtuig, de Superma rine N. 220, een snelheid bereikt van 345 mijl, d.i. 525 K.M. 780 M. (Het wereldrecord staat op naam van den Italiaanschen maj. De Bernardt met 510 K.M.). Er waren bij deze vlucht echter geen officieele tijdwaarnemers aanwezig. Zeeuwse he Handelsreizigersvereeniging, Zaterdagavond hield bovenstaande vereeniging haar jaarvergadering inde bovenzaal van „De Eendracht" te Mid delburg, onder voorzitterschap van den heer N. Thiery uit Goes, die de 3de jaarvergadering opende met een terugblik op de drie jaar, waaruit z.ï. het recht van bestaan der vereeniging blijkt. Getracht zal worden de Z.H.V. te maken tot een Handelsreizigersver eeniging, met welke rekening zal wor den gehouden, bij voorkomende reizi- gerslpelangen. Met trots meent spr. te mogen constateeren, dat reeds bij ver schillende aangelegenheden advies der Z.H.V. is ingewonnen. Spr. brengt dank aan de heeren, die aan de beurt van aftreding zijn als lid van het be stuur of van een der commissies, voor wat zij in aller belang hebben gedaan. Door onvoorziene omstandigheden is het ledental eenigszins terug geloo- pen, maar men zal trachten de Z.H.V. zoodanig tot bloei te brengen, dat iedere Zeeuwsche reiziger het als zijn plicht zal beschouwen lid te zijn van de Z.H.V. Hoewel de troonrede niets behelsde aangaande hst entwerp Rechtspositie van den handelsreiger en handels agent, hoopt spr. dat dit zoo spoedig mogelijk in de Kamer ter sprake zal worden gebracht. Ingekomen was een afschrift van een schrijven van Ged. Staten van Zee land aan den heer H. A. Baron Collot d'Escury, waarin naar aanleiding van diens wensch in de vergadering op 19 Maart in de Abdij gehouden om den laatsten dienst des Zondags op de lijn Walzoorden—Hansweert te vervroe gen, b.v. 4 uur uit Walzoorden en 6 uur terug, wordt gemeld, dat Ged. Staten meenen, dat bij de tegenwoor dige regeling aan alle redelijke eischen van het reizend publiek wordt vol daan. Het geuite verlangen zou moe ten leiden tot het inleggen van een vierden dienst op Zondag. Ged. Sta ten maken alzoo bezwaar aan het ver langen te voldoen. Ten tweede een verzoek van den Bond van bedrijfsautohouders in Ne derland, aan Ged. Staten om op de stoombootlijn Vlissingen-Breskens een dienst in te stellen na aankomst van trein 2769 (aankbmst Vlissingen 21 u. 56). Het verzoek om hieraan adhaesie te betuigen zal nader door de ver- keerscommissie onder de oogen wor den gezien. Ten derde een bericht van den heer Schrijver te Goes, dat hij zich niet meer als commissaris beschikbaar stelt Door den secretaris, den heer van Overbeeke, werd het jaarverslag uit gebracht, waarin hij er op wees, dat er wel eens tweedracht op de verga deringen ontstaat. De secretaris wijst verder op de ingestelde boete voor het niet bezoeken der vergaderingen en hoopt, dat daar weinig door in de vereenigingskas zal komen. Het volgende jaarverslag was dat van den penningmeester, den heer G. L. Groenendijk, die als bewijs, dat de handelsreizigers nog steeds den in vloed voelen, van den algemeenen eco- nomischen toestand, meedeelde, dat ook nu weer f 217,10 moest worden uitgekeerd als steun. De kas steeg tot f2054,45. Het vrijwillig ondersteu ningsfonds ging door feestvergadering en bal-masqué flink vooruit en be schikt thans over f 330,— op de spaar bank en f43,67 in kas. Het voornaamste verslag over de werkzaamheden der vereeniging is wel dat van den correspondent, den heer A. de Beste, over verkeersaangelegen- heden en ook! nu wijst deze weer op verschillende zaken. Ten opzichte van de spoorwegen zegt hij, dat geen wijzigingen van eeni- ge beteekenis en dus ook geen verbe teringen op de Zeeuwsche lijn zijn ingevoerd, en dat vele collega's die geheel of gedeeltelijk buiten Zeeland reizen, noodgedwongen Zeeland heb ben verlaten. Als een verbetering, die gewenscht zou zijn, noemt de heer de Beste het doen doorrijden als snel trein van de te Roosendaal uit de richting Breda te 20.11 aankomenden sneltrein 311, die dan te Goes aan sluiting zou kunnen geven op den avondsneltrein 2769, waarmede ook Arnemuiden zoo zeer zou geholpen zijn. Men zou eerder thuis zijn en la ter uit verschillende plaatsen kunnen vertrekken, terwijl ook een geschikte verbinding met Hulst en Terneuzen zou worden verkregen. Voor een goe de verbinding in de morgenuren ook buiten Maandag, bepleit de corres pondent het op meerdere dagen doeg rijden van trein 4, vertrek uit Vlis singen 5.42. O.a. wijst de heer de heer de Beste er verder op, dat nog niet gelukt is een motorwagen uit Goes des Woensdags te doen rijden naar Vlissingen, aansluitende op de boot van 7.30 naar Breskens. Wat de verbinding naar en van België via Roozendaal betreft, vernam de cor respondent in een onderhoud met de directie der N. S. te Utrecht, dat er thans een goede verbinding is naar en van België via Bergen op Zoom Putte per autobus en dat een goede of redelijk goede verbinding via Roo sendaal meer toeval is en daar geen speciale aandacht aan wordt geschon ken. Getracht zal alsnog worden ver schillende verbeteringen te krijgen, op dat het voor een handelsreiziger ook mogelijk wordt in Zeeland te wonen. Inzake de trammen noemt de heer de Beste hef eene verbetering, dat de tramtrein no. 3 uit Hoedekenskerke 7 minuten eerder te Goes aankomt en nu verbinding geeft op den trein, die 8.11 van Goes naar Vlissingen ver trekt. Jammer is het dat de ringlijn geen aansluiting geeft op den trein, die te 7.41 van Goes naar Roosendaal vertrekt. De aansluiting te Breskens op de om 9.45 aankomende boot laat te wenschen over. Men heeft geen tram voor 10.50 en moet dan te Schoondijke opnieuw 1.19 u. wachten, zoodat men 3.05 u. na aankomst van de boot eerst te IJzendijke is, een af stand van ongeveer 12 K.M. Betreffende de provinciale stoom bootdiensten zegt de heer de Beste, dat er voortdurend klachten inkomen zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. over den te duren overtocht Wol- phaartsdijkKortgene en dat getracht zal worden daarin verandering te bren gen. Jammer noemt hij het dat de bootcommissie nog steeds niet kan voldoen aan het verzoek om het ge heele jaar de retours verkrijgbaar te stellen. Klachten inzake de exploitatie aan de boot-commissie gericht, bleken steeds grondig onderzocht te zijn en werden tot groote tevredenheid óp- gelost. Inzake de diensten der prov. booten wordt wel getracht zooveel mo gelijk rekening te houden met alge- meene wenschen, doch komt het den correspondent voor, dat mettertijd de lasten voor de provincie te groot zul len worden, wanneer straks vrijwel alle booten door andere vervangen zullen moeten worden, steigers ver nieuwd enz., omdat daar wellicht mil- lioenen guldens mede gemoeid zijn. Zijn echter de diensten op de Wester- Schelde geen onderdeel van de ver keerswegen en zouden deze niet die nen ondergebracht te worden bij het geen door het Rijk dient bekostigd te worden? Tenslotte behandelt de heer de Beste de autobussen en brengt hij hulde aan de pioniers, die op eigen risico lijnen hebben gesticht, maar nu in de exploitatie belemmerd worden. Waar er ook klachten zijn over slordige ex ploitatie, als b.v. geen voldoende ben zine, waardoor aansluitingen gemist worden, zou dit aanleiding moeten zijn om bij meermalen voorkomen, daarvan de concessie te ontnemen. Bij het aanwijzen van vaste stop plaatsen binnen de kóm der gemeen ten dient het plaatsen van borden worden voorgeschreven, opdat ook niet ingezetenen, de stopplaatsen kun nen vinden. Deze drie verslagen werden alle met woorden van dank van den voorzitter en onder applaus goedgekeurd. Een voorstel van den heer West- strate te Goes, om geen bestuursleden zitting te doen hebben in de commis sie voor het V.O.F. werd niet aange nomen. De begrooting 1928—'29 werd vastgesteld op f 1025,als eindcijfer, met een goed slot van f195,—. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren N. Thiery en G. L. Groe nendijk te Goes en A. de Beste te Middelburg en gekozen de heer M. Vaane te Middelburg. Tot leden van de commissie voor het V.O.F. werden herkozen de heeren J. van Overbeeke, M. Vaane, A. Scher- der, C. Moens, F. G. C. Pape, allen te Middelburg, D. Mol, C. Mol, beide te Goes en gekozen de heeren L. A. M. Sampon en A. de Visser te Goes. Nog kon worden medegedeeld dat de V.O.F.-commissie overweegt op 23 November te Goes een feest-avond te organiseeren. DRIEWEGEN. Dezer dagen had de werkman K. het ongeluk, bij het bietenrooien met zijn mes in zijn hand te kappen, op zoodanige wijze, dat hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen van Dr. Fol- mer. HOEDEKENSKERKE. In October zijn ingekomen: A. M. Langenberg en gezin, rijksveldwachter, uit Zevenber gen. Vertrokken: Jozina Ruijsaard, dienst bode, naar Goes. 'sH. ABTSKERKE. De raad ver gaderde Zaterdag. Tegenwoordig waren alle leden. Het suppl. kohier der hondenbelasting werd vastgesteld met 2 aanslagen. Aan P. v. 't Westeinde werd een half jaar ontheffing verleend in bovongenoemden aanslag. De pensioengrondslag van dein gemeente-ontvanger werd op f 700 ge bracht. De raad gaat met 't plan uitbreiding waterleiding tot de buurtschappen Si- noutskerke en Ba ars dorp accoord, terwijl het Armbestuur met toestemming van Ged. Staten 10 jaar lang 't ontbrekende van de garantiesom (dat f 800 per jaar bedraagt) zal aanvullen. Van de 27 te bereiken perceclen heb ben zich bereids 15 voor aansluiting op gegeven. De voorzitter belast zich met lie aanvrage om een begrooting aan de Wa terleiding-Maatschappij. Bij de rondvraag vraagt de heer van Weele -naar de schoolgeldregpling. De secretaris antwoordt dat de aanslag is gebaseerd op de aan hem 't laatst ver strekte opgave van de inkomstenbelasting. HEINKENSZAND. Zondagmorgen had alhier de bevestiging plaats van Ds. van Kooten als predikant der Hektv. Gemeente, dooi zijn vader Ds. van Koo ten te, Rotterdam., ew wel naar aanleiding van Jes. 40 verzen 6, 7 dn 8. Des namid dags deed Ds. van Kooten zijn intrede naar aanleiding van 2 Cor. 7 vers 10. Na de preek richtte de nieuwe leeraar zich lot verschillende aanwezigen in het bij zonder, terwijl door eenigen het woord tot hem werd gericht. Op verzoek van den consulent werd Ds. van Kooten toe gezongen Gez. 268 vers 2. Bij beide kerkdiensten was het gebouw geheel ge vuld. KLOETINGE. In October zijn inge komen: Willem Joosse en gezin, van Goes, B 147; Ca. de Regt, van Wol- phaartsdijk, B 8; F. A. P. Kakebeeke, van Zeist, B 82; Ka. de Koeijer, van yerseke, A 138; Ca. de Visser, van Vlissingen, D 91; M. van de Velde en gezin, van Oudelande, B 106; W. van der Endt, van Kruiningen, B 77; C. H. Blanker, van Goes, B 129; S. de Clerx, van Middelburg, A 157. Vertrokken; Ba. Jansen, van 174, naar OudelandeNa. Louisse, van A 6, naar Vlissingen, Walstraat 86; J. A. van den Hout, van A 98, naar Poppel (België); H. H. Steinmeier, van B 169, naar Noordgouwe; H. J. Wijs, naar Goes, Scheidestraat. KAPELLE. Zaterjflgmi .'dag had d: eindles plaats van den cursus gegeven voor het verpakken en sorleeren van fruit Een der lokalen van hc! veilingsgebouw was door het bestuur daartoe vrijwil lig afgestaan. Door den Rijkstuinbouwccnsulent Ir. A. W. v. d. Plassche werd een diploma uitgereikt aan: Pieter Djivvwaarde, Jan Hoo'gstrate Johsz Mars. Hoogstrate Jz., Jz., L. Korstanje, Jacob Kosten, J, v. d. Kreeke, C. Lep02ter Jz., allen te Ka- pelle, Ant 11 Martens, Ha vsweert, C. de Schipper en C. Sinke te Bbzelinge, Dig- nis Schipper en Dirk Sonke tc Kapelle. Nadat de heer v. d. Plassche gewezen had op het nut van so'rteeren en verpak ken van het fruit en clank had gebracht aan allen, die den cursus deden slagen, inzonderheid aan den onderwijzer, den heer Glas, deelde stpr. mee-, dat de jury bestaande uit de heeren A. J. van Liere, Joh, Oele en Ir. v .d. Plassche, een eer ste prijs had toegekend aan D. Schip per, een tweede prijs aan P. Duivewiaarde een derde aan D. Sink©. De heer W. Glas sprak de leerlingen toe. Een der leerlingen, de heer Schip per, dankte voor het onderwijs en hij bood den heer Glas een blijvend souve nir aan. Gedurende de maand' October vestigden zich in deze gemeenteJ. T. Korstanje-Bolle, zonder beroep, B 10, van Wemeldinge; F. J. Hulshoff-Pol, zonder beroep, A 191, van Hengelo (O.) W. Slabbekoorn en gezin, landarbeider, D 102, van Schore; J. I. Hollestelle, zonder beroep, D 121, van Middelburg; J. Veerhoek, dienstbode, A 33kk, van Middelburg. Vertrokken: W. M. Treffers, bank werker, naar Dordrecht, Komatisstraat 2; J. J. Eekhoud, zonder beroep, naar Den Haag, Houtmarkt 6; A. Poortvliet en g,e- zin, handelsreiziger, naar Klaaswaal, Oud Cromstraat Dijk 201c; W. Gebuijs en gezin, arbeider, naar Sc'bore, D 1 P. Dek, dienstbode, naar Kruiningen, B 217; C. J. Sinke en gezin, koffiehuis- houder, naar Goes, Vlasmarkt 6; J. van de Vrede, arbeider, naar Eindhoven, Eckartscheweg 58; P. Paauwe, arbeider, naar Eindhoven, Eckartscheweg 58; J. Abrahamse, schippersknecht, naar We meldinge, C 84; D. R. Raberts, kinder juffrouw, naar Noord-Amerika. KRABBEN Dl JKE. Gedurende de maand October vestigden' zich in deze gemeente: J. D. A. Sneep en gezin, van Zeist, Kroostweg 134. Vertrokken: Jan Weststrate, naar Waarde, B 52; H. C. en A. M. van JLaïi gevelde, naar Katwijk, Kinderziekenhuis; Marinus Kievit, naar Eindhoven, Nieu we Boogaard, B 2; Pieternella de Kok, naar Rilland-Bath. O V EZ AND. De raad vergaderde Vrijdag. Aanwezig de voorzitter, 6 le den en de secretaris. Afwezig de heer F. J. Schuerman met kennisgeving. De vergoeding voor de bijzondere scholen over 1927 wordt vastgesteld voor de R.K. school op f 1734,99 en voor de Christ, school op f 704,67. De drie-jaarlijksche afrekening van de beide genoemde scholen werd in orde bevonden. In de begrooting van 1929 heeft eene administratieve wijziging plaats. De onderwijzerswoning wordt wederom voor 1 jaar verhuurd aan het Christ, schoolbestuur voor f300. Tot lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt herbe noemd de heer M. van 't Westende. Op het verzoek van Vreemdelingen verkeer om subsidie wordt afwijzend beschikt. Besloten wordt om in het volgend voorjaar het nog resteerende gedeelte in de Dreef te bestraten. RILLAND-BATH. Deu heer M. Pe tri, hoofd der school te Batb, welke met ingang van 1 Nov. zijne betrekking we gens het bereiken van den pensioeinge- rgchtigdgn leeftijd had. peergelegd, wertf Zaterdagnamiddag omstreeks 4 uur, een hulde gebracht door de inwoners [.left schoolkinderen van Batb, vertegenwoordi gers van Gemeente, schooltoezicht, col lega's en vele anderen, welke voor deze gelegenheid naar Batb waren giekomen. Nadat het muziekgezelschap „Vroo- lijk Voorwaarts" zich op bet schoolplein bad opgesteld, sloten zich hierbij vele inwoners, schoolknjeren en vertegenwoor digers aan. In een flink marsen-tempo ging, bet naar de woning van den heer Petri, die cadeaux werden i.i den stoet medege dragen. Aldaar aangekomen, verscheen de heer Petri met zijn eebtgénoote voor bun woning. De beer HL Dmokers, voorzit ter van „Vroolijk Voorwaarts", sprak' oen neer Petri tn zeer waardeeretidel woorden toe, niet alleen voor zijn werk .ds hoofd der school, doch ook voor wat hij in zijn ruim 27 jarig verblijf te Bath .oor bet muziekgezelschap was geweest. Spr. bood een rookstandaard aan. De heer Petri dankte dein heer Dron kers voor zijne woorden en het gezel schap voor hel mcoie tade.iu, waarvan hij hoopte nog vele jaren gebruik' te kunnen maken. - Bij monde van den heer Tomjpolü werd hem namens de schoolkinderen een schemerlamp aangeboden. Namens de inweners cn oud-leerling.n werd hem bij monde van den beer W. Dronkers Gz. een divan met kleed en kussens aange boden, en zijn echtgenoot© een bloemen mand. De heer Dronkers schetste, de verdiensten van den heer Petri, ten op zichte van de inwoners, maar vooral ook' van de oud-leerlingen,, waarvan enkelen voor deze gelegenheid van elders waren overgekomen. Hij sprak zijn dank uit voor alles, wat de heer Petri voor bet onderwijs van Bath had gedaan. Ook' mevr. Petri werd dank gebracht, voor het medeleven met de inwoners. De heer Petri sprak aangedaan woor den van dank. De gevers konden ver zekerd zijn, dat al de mooie cadeajutf een eereplaats In zijn nieuwe woning zou den krijgen en dat hij steeds aan Batb zou terugdenken. De school land er ei zongen hem voor die gelegenheid gemaakte liederen toe. Hierna spraken: de burgemeester me de namens bet gemecintebistuur; de pre- tikant der Ned Hcrv. Kerk, het hooft! Jer school te Rilland, waardee- rende woorden en zij wensebteh hem met zijn echtgenoote nog vele jaren een wel verdiende rust toe. Nadat de heer Petri de verschillende sprekers had beantwoord, waren de be sturen en vertegenwoordigers nog eeui- gen tijd in zijn woning bijeen.. De muziek trok daarna door het dorp. Tot tijdelijk hoof ld der school fe Bath is benoemd mej. v. d. Heiden te Wissekerke. SCHORE. Gister speelde de voetbal club „Zeeuwen II" uit Vlissingen tegen „Zeelandia I" van Hansweert-Scbore, uitslag 33. WISSENKERKE. In October zijn ingekomen: 22, Christoffel Hendrik Dijkman, molenaarsknecht, uit Nieu- werkerk. Vertrokken: 1, Jacob Robeijn, zon der beroep, naar St. Laurens; 5, Cor nelia Hendrika Sanderse, zonder be roep, naar Yerseke; 19, Anna Neeltje Lecndertse, leerling-verpleegster, naar Apeldoorn. YERSEKE. In October werden naar Nederland 252.341 oesters verzonden, naar Engeland 24(78.548, naar Duitsch- land 412.670, naar Frankrijk 18.450, naar België 180.650, diversen 10.450. In totaal 3.353.109 oesters. Het vorige jaar wer den in die maand 2.840.083 stuks ver zonden. i E. L. van Merveiuiée. Te Middelburg is Zondagmorgen, juist toem hij zich naar de R.K. kerk wilde be geven, in zijn woning, plotseling overleden de heer E. L. van Mervennée, gepemsi- OTinecrd provinciaal veearts eerste klasie. De overledene, die 7 Januari 1845 te Hulst werd geboren, is vroeger tal van jaren veearts bier ter stede geweest. Herkozen. Als leden van bet kiescollege der Ned. Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren C. A. Duvekot, J. Gunst, Jac. van Riet, G. L. Verburg, J. Vleug,el, I. Wessel, J. C. v. d. Weert en A. Zontie- vijlle en is gekozen in de vacature-C. K. Maartense, de beer L. Overgaauw. Eervol ontslag. Aan de kantoorbediende 2e kl. J. Do- minicus van bet Post- en Telegraafkan toor alhier, is wegens huwelijk eervol ont slag verleend bij het Staatsbedrijf. Onze bevolking. Uit het pas verschenen Gemeentever slag over 1927 zien wij dat het aantal .in woners van Goes, dat op 1 Januari '27

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2