In dienst van alien. N° 152. Maandag 5 November 1928 115 Jaargang, Buitenland Uit de Radiowereld Irand en Tuinbouw Binnenland Een kraakheldere wasch, waarvan ieder stuk er weer geheel als nieuw uitziet. Dit is Uwe belooning indien U de wasch regelmatig doet mei Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 12, buiten Goes 12, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen ea aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De atbeiders in Engeland. In Engeland hebben de gemeen teraadsverkiezingen plaats gehad. Ze hebben de Labourpartij een groot suc ces bezorgd. De tusschenzijdsche ver kiezingen voor het Lagerhuis hadden reeds onmiskenbaar aangeduid, dat zich een krachtige verschuiving naar links in het kiezerskorps voltrok. Bij deze raadsverkiezingen gaat het suc ces der arbeiderspartij op een kleine lawine gelijkenZaterdagmorgen werd uit Londen geseind, dat de winst der arbeiderspartij bij de raadsver kiezingen in het geheele land, tot dus ver meer dan 200 zetels bedroeg. In de kringen der Labourpartij houdt men het voor zeker, dat het politieke getij aan het verloopen is. De winst door de arbeiderspartij gemaakt gaat ten koste van alle andere partijen zoowel conservatieven, liberalen als „municipal reformers", de onafhanke lijke plaatselijke groep. De zwaarste verliezen lijden echter de conservatie ven. Behalve te Londen en de voor' steden, waar tientallen zetels der re- geeringspartij overgingen naar de op' positie zijn ook in groote provincie steden o.a. Liverpool en de Noorde' lïjke steden de conservatieven sterk aan het aftakelen. Ook in kleinere plaatsen dringt de roode Invloed door. Kenschetsend daarvoor is, dat zelfs te Twlcenham, de bakermat van minister Joynson Hicks, een der ergste socialistenvijan den in het conservatieve kabinet, de Labours 5 zetels in den Raad won nen, waarin zij tot dusver nog geen voet hadden kunnen krijgen. Totaal werd gestemd in 400 plaat sen voor 5000 vacatures. Van conservatieve zijde wordt op gemerkt, dat het roode succes nog niet direct tot gevolg zal hebben, dat het bij de parlementsverkiezingen vol gend jaar evenzoo zal gaan. De thans gehouden verkiezingen zijn van loka' len aard, allerlei plaatselijke belangen spelen een rol, die bij de groote ver' kiezïngen wegvallen. Daarbij komt nog dat de partij van Baldwin en Joynson Hicks alvast rekent op steun van de 5 millioen vrouwen, die door de nieu we wet aan de kiezerslijsten zijn toe gevoegd en die voor het eerst bij de a.s. Lagerhuisverkiezing haar stem zul' len uitbrengen. iets kleiner dan die van den eersten Een tuinder te Achim heeft het zelfs tof een tweeden oogst aardappelen gebracht. Hij plantte na hef binnen halen van zijn vroege aardappelen on middellijk nieuwe pootaardappelen van den ouden oogst. De aardappelen van den nieuwen oogst zijn in smaak en groote volkomen gelijk aan die van den eersten oogst. Een tiveede oogst. Door de over het algemeen gelijke temperaturen en zachte herfstnachten bloeien in vele streken van Duitsch- land de boomen voor den tweeden keer in dit jaar. Zoo heeft een boer te Borstel bij Achim dezer dagen zijn tweeden oogst kersen geplakt, meldt het „W.B.". De nieuwe vrachten zijn FEUILLETON Naar het Engelsch. van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. I „En als u hem eenmaal ontmoet heeft, dan zult u hem wel nooit kun nen vergeten", gaf de oude vrouw te kennen. „Maar mevrouw Rivers is heel aantrekkelijk en ze is erg vrien delijk. Ik hoop, dat ze weer eens gauw hier komt". „Ik hoop het ook". De huishoudster verliet even het ver trek om naar de keuken te gaan. Zoodra de deur achter haar gesloten was, leunde de dominee met zijn han den onder het hoofd en keek om zich heen. Hoevele jaren had hij reeds in dit vertrek doorgebracht? De stoe len, welke in een rij! tegen den muur waren geplaatst, maakten op dat oogenblik een verlaten indiruk en het kwam Bill voor, alsof ze ee® zwijgend verwijt uitten. „Zou alles er gezelliger uitzien, wan neer ik de stoelen opnietuw liet over trekken?" vroeg hij zi<;h onwillekeu rig af. Recht tegenover hem sta gd eeti leun De zend-uten van Hilversum. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de minister van Waterstaat aan het be stuur van de V.A.R.A. medegedeeld, het door die organisatie tot hem ge richte verzoek om uitbreiding van zendtijd, niet te kunnen inwilligen en wel op formeele gronden. De minister is van meening dat in afwachting van het advies van den Radio-Raad alle uren, die op Hil versum niet zijn afgestaan aan de V.A.R.A. en den V.P.R.O., aan den A.V.R.O. behooren en heeft het V.A. R.A.-bestuur naar de A.V.R.O. verwe' zen. Hij heeft medegedeeld, zich te zullen vereenigen met een door deze beide organisaties onderling overeen gekomen wijziging in de zend-uren. De V.A.R.A. heeft zich nu, tot de A.V.R.O. gewend met het verzoek, over deze uren de beschikking te krijgen. ELECTRICITEITSVOORZIENING Een wetsontwerp is ingediend, hou dende algemeene regelen ter zake van electriciteitsvoorziening. De Memorie van Toelichting geeft een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling der electriciteitsvoorziening hier te lande, beginnende met de oprichting van par ticuliere bedrijven, terwijl daarna de gemeentebedrijven en de districtsbe- drijven ontstonden, eindelijk de pro vinciale bedrijven. De ontwikkeling heeft er toe geleid, dat in vrijwel alle provincies de electriciteitsvoor ziening geheel of voor een groot deel in handen van de provincie is ge komen. De Memorie herinnert aan de in stelling van onderscheidene Staats commissies, die te onderzoeken had den op welke wijze het land zoo eco nomisch en doeltreffend mogelijk van electriciteit zou kunnen worden voor zien. Deze commissie adviseerde in 1921 o.m., dat men het in werking stellen van de bedrijven niet afhan- lijk moet stellen van een Rijkscon- cessie. stoel, die dicht bij de tafel was ge schoven. Deze had een hoogen, rech ten rug en zag er niet zoo armoedig uit als de overige stukken van het meubilair. „Ik geloof niet, dat ik nog langen tijd in staat zal wezen in jouw rich ting te kijken", zei hij zachtjes. Plot seling schoof hij zijn bord terzijde, leunde met zijn ellebogen op de tafel en bleef strak naar dien bewusten stoel staren. Welk visioen verscheen er voor zijn geest? Er kwam een peinzende blik in zijn oogen en de glimlach, welke kort tevoren om zijn lippen had ge legen, was geheel verdwenen. Hij was volstrekt geen droomer van natuur; integendeel: sommige menschen be weerden wel eens, dat hij wat al te practisch was. De oppervlakkige Molly Morton, die in de pastorie in Hatchstead woonde, placht meermalen te zeggen, dat wan neer dominee Bill zondigde, hij dit met wijd-open oogen deed. Het leek hem op dien wondermooien Meimor gen toe, alsof er een zekere toover- kracht in de lucht hing, want zijn oogen bleven als gekluisterd aan dien ledigen stoel hangen. Was het door den sfralenden zon neschijn, dat alles er zoo verlaten en armoedig uitzag? Het kwam hem voor alsof het dien dag voor het eerst ten volle tot hem doordrong. En die groo- Rvü-ie De minister is echter tot de over tuiging gekomen, dat genoemd begin sel niet in het ontwerp zou kunnen worden opgenomen. Immers het ver laten van het concessiestelsel zou ge heel ingaan tegen wat in den loop der tijden is gegroeid. In de jaren, dat de concessies gewerkt hebben is er een tijdvak van grooten vooruit gang geweest. Ook de provinciale be sturen hebben zich in 't algemeen vóór het concessiestelsel verklaard. Echter bestaat er naar het gevoelen van den minister wel aanleiding, over eenkomstig het advies der commissie, te breken met het stelsel, volgens hetwelk de provincies het uitoefenen van een electriciteitsbedrijf van een voorafgaande vergunning van het pro vinciaal bestuur afhankelijk stellen. Naast een Rijksconcessie is er voor te stoelhij wist zeker, dat die er nimmer zoo opvallend leeg had uitgezien als thans. 's Middags zou Ellen Barnet daarin vermoedelijk plaats nemen en haar mager figuurtje zou er geheel in ver dwijnen, terwijl mevrouw Winch be slag zou leggen op den stoel, waarop hij nu gezeten was. Het was de dag van het naaikransje en bij dergelijke gelegenheden trachtte hij zich zooveel mogelijk afzijdig te houden, niettegen staande hij toch nimmer verzuimde in de hall te komen tegen den tijd, dat de dames zouden vertrekken. Er verscheen weer een glimlach om zijn lippen. Zou het niet buitengewoon grappig zijn, wanneer Ellen Barnet den een of anderen dag de plaats aan zijn tafel innam.... Niet voor een of tweemaal in de week gedurende een naaïkrans, maar voor altijd.... De glimlach verdween, toen me vrouw Henderson weer binnenkwam hij deed zijn uiterste best de droom beelden te verjagen. De sneeuwvlok jespudding werd vol trots op de tafel geplaatst. „Hij is wat te bruin geworden, mijn heer, maar toch geloof ik, dat hij lek ker smaken zal", zei ze. „Die oven speelt me soms parten", „Ik veronderstel dat het niet de oven, maar de duivel is", merkte de dominee glimlachend op. „Maar tobt u alsejblieft nergens over, want Ik een provinciale concessie geen plaats Het is ook niet juist, dat provincies optreden als bedrijfsvoerders vanelec tricïteitsbedrijven. De Schelde-kwestie. De correspondent van het „Berliner Tageblatt" te Brussel verzekert van bijzonder goed ingelichte zijde te heb ben vernomen dat België de jongste van Nederlandsche zijde voorgestelde kanaalplannen als geheel onmogelijk beschouwt, aangezien het uitloopen van hef kanaal in de Schelde bij Bath het grootste gevaar voor de scheep vaart zou opleveren, daar op deze plaats te allen tijde botsingen tusschen schepen plaats hebben. De doorvaart door het Hellegat is eveneens uiterst gevaarlijk, gezien de daar bestaande strooming. De naam verzeker u, dat ik er flink van zal eten". „Is u met thee drinken thuis?" vroeg ze even later. „Ik vraag u dat, omdat de man van mijn nicht juist van de Antipoden is teruggekeerd en ik zou ze graag even gaan bezoe kenDat wil zeggen, als u ten minste uitging". „Óh, u kunt in elk geval gaan", verzekerde de dominee haar. „Ik zou ze graag zelf eens willen zien. Ik heb me meermalen afgevraagd, welken in druk ze zouden makende Anti poden bedoel ik. Ik moet vanmiddag naar Hatchsead om mijnheer Bird en juffrouw Lottie Morton geluk te wen- schen. Ze gaan binnenkort trouwen'' „Groote goedheid!" riep mevrouw Henderson uit. „Meent u dat werke lijk? Gaat hij met juffrouw Lottie trouwen? Wie zou dat ooit gedacht hebben?" „Ik hoop toch niet, dat u het een of andere feit bekend is wat een be letsel tot een huwelijk zou kunnen vormen?" vroeg de dominee op den ernstigsten toon van de wereld. „Oh, nee, volstrek niet", haastte zij zich hem te verzekeren. „En zelfs als dit inderdaad het geval was, zou ik het vóór me houden, nu ze toch eenmaal verloofd zijn. Ik hoop, dat ze samen heel gelukkig mogen worden" „Prachtig. Ik zal hun uw gelukwen- schen overbrengen". Hellegat zegt reeds hoe gevaarlijk deze plaats is. België zou echter accoord gaan met een kanaal dat iets ten Oosten in de buurt van de Zandvliet de Schelde zou verlaten om nabij Willemstad de zuidelijke monding van de Maas te bereiken. Tegen deze oplossing al dus besluit de correspondent be staat echter in Nederland verzet om dat het een begunstiging van de ha ven van Antwerpen zou bëteekenen, hetgeen men in Rotterdamischë scheep vaartkringen niet wenscht. Terug naar Nederland. De bemanning van het vijfde post vliegtuig, de heeren Aler, Smirnoff en Veenendaal, hebhen aan de directie van de Koninklijke Luchtvaart Maat schappij te Den Haag getelegrafeerd, dat het vliegtuig op Woensdag 7 No vember den terugtocht naar Amster dam zal aanvaarden. Oplichter gearresteerd. De politie te Delft heeft gearresteerd den fabrieksarbeider L'., die j.l. Maan dag den winkelier M. heeft opge licht voor een aantal radio-artikelen ter waarde van ongeveer f80,—. Ge bleken is nu, dat L'. zich" ooB reeds in November van het vorig jaar aan een dergelijk feit heeft schuldig ge maakt bij den winkelier v. d. B.,waar hij onder bedriegelijke voorwendsels een plaatstroom-apparaat in zijn be zit wist te krijgen. Bij de gehouden huiszoeking werden de door oplich ting verkregen artikelen in Beslag geno men en bovendien een flets, welkë L'. twee jaar geleden van een «rWeider, die bij hem op de fabriek' werkte, had gestolen. L'. heeft een Volledige bekentenis afgelegd. Misstanden Bij At politie. Bij het politiecorps te Hengelo be stonden misstanden ten aanzien van het toezicht op de naleving van de sluitingstijden van café's en tappe rijen. De burgemeester heeft krachtig moeten ingrijpen. Aan verschillende agenten zullen ernstige straffen wor den opgelegd. Ten aanzien van de leiding Keeft de burgemeester maatregelen in voorbe reiding, welke reeds met de voorzit ters der raadsfracties zijn besproken. Verdacht van vttduistering. De Raad van Justitie heeft een aan vang gemaakt met de verduisterings zaak van den heer J. v. D., oud- hoofd van de comptabiliteit van den Minahassa-raad. Hij wordt beschuldigd f 12.000,— verduisterd te hebben. Be klaagde bekende en verklaarde het geld aan derden geleend te hebben. Hij weigerde echter hun namen te noemen. De behandeling is daarna uit gesteld tot midden December. Mevrouw Henderson bleef nog steeds bij de deur dralen. „Het lijkt me heel prettig toe een eigen huishouden op te richten", zei ze veelbeteek'enenA De dominee wendde zich in zijn stoel om en keek haar aan. „Vertelt u me nu alsjeblieft niet, dat u er over denkt te hertrouwen, mevrouw Hen derson," zei hij op tragischen toon. „Ik zou het heusch niet kunnen ver dragen". Mevrouw Henderson glimlachte. „IW zou er niet over peinzen, mijnheer, dat verzeker ik u. Ik hoop niet dat u het me kwalijk neemt, maar hetgeen ik zei sloeg heelemaal op u. Ik heb dikwijls gedacht, dat juffrouw Lottie een uitstekende vrouw had kunnen wezen voor den dominee van Rickahy" „Het is te laat", gaf dominee quasi tragisch ten antwoord. „Ja, dat is zoo. Maar er zijn nog drie dochters over, behalve juffrouw Molly, die erg oppervlakkig moet zijn. Juffrouw Fanny bijvoorbeeld,..." „De hemel behoede me", mompel de de dominee. „Ja, ik weet wel waarom, mijnheer. Ze is wat ouder dan u. Maar dan zijn er nog twee, juffrouw Bertha en juf frouw Maude. Dat zijn heel aardige jonge dames", voegde zij er peinzend aan toe. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1