sar naat haar moeder toe, omdat zij niet alleen in haar woning wilde blijven. Toen zij later weer naar huis terugkeerde, vertelde het kamermeisje haar met sidderende stem, dat meneer juist was teruggekomen en in de eetkamer zat. Mevrouw diep in den rouw gehuld, dacht dat het meisje stapelgek was geworden en trok de deur van de eetkamer open. Wie beschrijft haar ver bazing, toen zij haar diepbetreurden echt genoot zoo gezond als een visch aan tafel zag zitten, zich te goed doende aan een heerlijk maal Meneer Nemes vertelde, dat hij op den bewusten dag plotseling met een kennis voor zaken op reis was gegaan. Hij had zich niet erg lekker gevoeld en hij had hel verzuimd zijn vrouw bericht te geven van zijn vertrek. Wel had hij ergens in de provincie een zakenvriend aanget offen, die naar Boedapest reisde en dien had hij ge vraagd zijn vrouw te vertellen, waar hij ui'hing. De vriend scheen dat echter niet te hebben gedaan en zoodoende had me vrouw Nemes zooveel bange uren door gemaakt. De beide echtlieden omhelsden elkaar nu lang en innig en Nemes heeft zijn vrouw moeten beloven een ander maal niet zoo zorgeloos te zijn en zijn vrouw zooveel ellende aan te doen. Zij zouden echter wel gaarne willen weten, wie de doode man is geweest, die op onverdiende wijze zulk een mooie begrafenis op kosten van mevrouw Nemes heeft gekregen. Een geheim, dat de man mee in het graf heeft genomen en dat waarschijnlijk wel nooit zal worden opgelost! De dood van Rey. Het overlijden in het ziekenhuis der gevangenis van Marseille van Pierre Rey roept de misdaden in de herinnering terug waarvan deze „Marseillaanscbe Landru» beschuldigd werd. Den 24sten Juni van dit jaar wurgde hij in een villa zijn laatste slachtoffer. Bij het onderzoek op grond van dezen moord ingesteld, werden de lijken van twee andere slachtoffers ont dekt, waarvan er één een Nederlandsehe van afkomst, mejruffrouw Ebels was. Te Algiers viel hij in handen der politie en onmiddellijk na zijn aanhouding, op 30 Juni, weigerde hij voedsel te gebruiken. Hij dronk alleen wat melk en limonade en moest met geweld gevoed worden Even hardnekkig als hij zich hierin be toonde was hij iu zijn weigering om te antwoorden op de vragen van den rechter commissaris. Landonteigening in Italië Voor de eerste maal sinds Mussolini den scepter zwaait, is in Italië het land van een boer, die slecht voor zijn bezittingen zorgde, onteigend, De boerderij, die gelegen is in het di strict Rovigo, is honderdvijftig aren groot en behoort aan een advocaat, Stefano Pe- retti genaamd. Sedert het einde van Juni bleef hij in gebreke het land te doen be- .ploegen, enz. De prefect heeft de waarde vermindering van het land, na twee des- kund gen geraadpleegd te hebben, vast gesteld op 35 °/0 en Peretti uit zijn eigen dom ontzet. De boerderij is in handen gegeven van een fascistisch boerensyndicaat, dat bevelen gekregen heeft menschen op het land aan het werk te stellen en dit te ontginnen. Juni van het volgende jaar moeten zij een gedetailleerde rekening overleggen van de uitgegeven gelden en de ontvangslen en den toestand van de boerderij. De boerderij zal eventueel aan „werkwilligen" worden verhuurd. Het is niet duidelijk of de vorige eige naar compensatie zal krijgen of niet. Onbewuste moordenaar. Te Lancaster diende een proces tegen een 48-jaiige man, die zijn vrouw had vermoord. Tot. zijn verdediging werd aan gevoerd dat hij in een toestand van pos- tepileptische automatisme gehandeld had. Hij werd schuldig, maar tegelijk krank zinnig verklaard en er werd last gegeven om hem in een gesticht op te nemen. Dr Barswei I, een Londensch specialist, zeide als getuige dat een toestand gelijk die waarin de moordenaar verkeerd had, in de geneeskunde zeer bekend was. Hij vertelde eenige gevallen uit zijn ervaring. Een man te Glasgow was midden in den nacht wakker geworden, had zijn kind dat naast hem sliep, beetgepakt en met het hoofd tegen den muur geslagen, waar aan het kind bezweek. Hij had geen be sef van wat hij deed. Hij ging weer sla pen en toen hij den volgenden ochtend wakker werd, herinnerde hij zich alleen een vreeselijken droom, waarin hij met een wild dier gevochten en dit gedood had. Hij werd krankzinnig verklaard. Een ander geval was dat van een epi lepticus die te Londen een moord gepleegd had, zonder te weten wat hij deed. Toch werd hij gehangen. Voorts had dr Carswell nog eens ge tuigd ten gunste van een zakenman, die zwaar dronk. Op een goeden avond ont moette hij een kennis en samen gingen zij later naar huis terug, 's Nachts werd de eerste man wakker en toen hij een anderen man naast zich in bed aantrof, schoot hij hem met een revolver dood. Deze moordenaar kreeg geen straf, want men nam aan dat hij in een vlaag van verstandsverbijstering gehandeld had. De „Graf Zepp'elin". Nadat gisternacht te 1 uur was aan genomen, dat de landing van de „Graf Zeppelin" in verband met de weersom standigheden niet eerder dan 8 uur in den morgen zou plaats hebben, werden omstreeks vier uur gisternacht de bewo ners van Friedrichshaven opgeschrikt door motorgeronk. Even over half 5 verscheen het lucht schip boven het vliegveld, waar ondanks het nachtelijk uur duizenden personen aanwezig waren, die het luchtschip en thousiast begroetten. De „Graf Zeppe lin" kruisle vervolgens over de stad en over de Bodensee. Te 5.43 naderde het luchtschip op nieuw het vliegveld doch het ging nog steeds niet tot dalen over, maar vloog te 5.47 weer weg. Intusschen trok de nevel, die de lan ding bemoeilijkte, op, eu te 6.50 kruiste net luchtschip weer boven de hal, mei de bedoeling, te landen Te 7 05 is de „Graf Zeppelin» na een vlucht van 71 uur vlot geland. Op het oogenblik van de landing ver brak de menigte de afzetting en stroom de over het vliegveld naar het luchtschip dat in enkele oogenblikken door een dichte menigte omringd was. Ernstige pogingen om de menigte tegen te hou den, werden niet gedaan, daar zulks nut teloos zou zijn geweest. Het gejuich was onbeschrijfelijk. Intusschen werd aangevangen met het in de hal brengen van het luchtschip om de reizigers in de gelegenheid te stellen, den gondel te verlaten. Te 7.25 was het luchtschip in de hal ondergebracht. Als eersten betraden twee douane-be ambten den gondel, wat een luid gelach uitlokte. Enkele minuten later verlieten de eerste passagiers den gondel, hartelijk begroet door familieleden en kennissen Na Mevr. Dr. Eckener betrad de Ame rikaansche consul-generaal het luchtschip Deze overhandigde den blonden passagier de papieren, die hij noodig heeft, om in Duitschland te worden toegelaten. Intusschen had ook de W urtenburgsche staatspresident zich in den gondel bege ven. In de groote recreatiezaal van het luchtschip had een hartelijke begroeting plaats. De directeur.generaal van den lueht- schipbouw „Zeppelin" noodigde de pas sagiers uit tot het bijwonen van een be- groetingsfeest gisteravond te 6 uur. Van alle openbare en particuliere ge bouwen wapperde de vlag. Van president Hindenburg werd een telegram van gelukwensch ontvangen. Dr. Eckener deelde onmiddellijk na de landing den specialen correspondent van het Wolff-bureau mede, dat het lucht schip een moeilijken tocht door den mist achter den rug had, waardoor het sturen niet gemakkelijk was geweest, vooral niet op het laatste deel van de reis. De Zep pelin heeft zich echter uitstekend gehouden eu het bewijs voor de mogelijkheid van het verkeer met luchtschepen over den Oceaan geleverd. Het feit, dat op de heen reis de tocht niettegenstaande de bescha digingen, zonder vreemde hulp, kon worden voortgezet en dat zelfs in de lucht de eerste reparatie kon worden verrieht, heeft in het bijzonder de veiligheid van de Zeppeling bewezen. De motoren hebben goed gewerkt. Dr. Eckener zeide tenslotte, dat hij het tijdstip voor den tocht naar Berlijn nog niet kon bepalen, daar de bemanning eerst rust noodig heeft en de Zeppelin nagekeken moet worden. De passagiers van de Zeppelin uitten zich na hun aankomst te Eriedrichshafen allen geestdriftig over hun indrukken ge durende den tocht. De eenige vrouw aan boord zegt, dat zij de tocht met het luchtschip volstrekt niet als een heldendaad beschouwt, want zij heeft met alle denkbare gemakken ge reisd. Zij is nu echter eenigszius vermoeid en moet eerst wat uitrusten. Een ander Amerikaansch passagier heeft verklaard, dat een van de mooiste indrukken op den kcht de blik op het verlichte Friedrichs- hafen geweest is. Zeer interessant hebben de passagiers de vlucht boven Dyon gevonden. Men vloog echter zeer hoog, zoodat men slechts een lichtzee kon zien. Iets eigenaardigs is gebeurd met den passagier William Ullman, die zich voor de opstijging onder de toeschouwers be vond en half uit scherts een extra bedrag van f 2400 boven den overtochtsprijs wilde betalen, indien hij mee mocht. Tot zijn verbazing werd zijn voorstel aangenomen en daarop begaf Ullmann zich zonder pas en bagage aan boord van het luchtschip. De consul-generaal te Stuttgart heeft in tusschen uit Amerika opdracht gekregen, Ullmann direct op te zoeken en hem de noodige papieren te overhandigen. Bij de aankomst van de Zeppelin te Eriedrichshafen werd Clarence Terhune zeer hartelijk begroet. Enkele enthousias ten nemen hem op de schouders en vele „hochs" werden op hem uitgebracht Daarna namen de Amerikaansche con sul en de hoofdcommissaris van politie hem een verhoor af. De formaliteiten leverden echter, zoowel van Amerikaansche De Willemsbrug over de Maas te Rotterdam viert een jubileum. Deze maand is het 50 jaar geleden, dat de verbinding tot stand kwam tusschen de beide Rotterdamsche stadsdeelen. De gouden jubilaresse in den tegen- woordigen tooi. als vau Duitsche zijde, geen moeilijk heden op. Terhune heeft den correspondent van het Wolff-bureau meegedeeld, dat hij het aan boord van de Zeppelin goed heefi gehad. Men heeft hem echter flink aan het werk gezetvatenwassehen, de cabine schoonmaken en de passagiers bedienen. Reeds jong heeft de lust tot reizen hem aangepakt en toen hij nu hoorde, dat de Zeppelin zou komen, was zijn besluit ge nomen. In zijn schuilplaats bield hij het niet lang uit, want reeds na twee uur kwam hij voor den dag. Op de vraag of dr. Eckener niet boos was geweest of gelachen heeft, schudde Terhune slechts met het hoofd en zei „he smiled". Ook de andere leden van de bemanning en de passagiers waren zeer vriendelijk voor hem geweest. Alleen het slapen heeft moeilijkheden opgeleverd hij moest zich maar ter ruste leggen, waar plaats was. Na de aankomst van het luchtschip vanmorgen, werd Terhune natuurlijk door alle verslaggevers eu fotografen gezocht Hij onttrok zich echter aan de drukte, terwijl hij met een geheimzinnige ge wichtigheid er op wees, dat hij „au arran gement» met dr. Eckener had, dat hem niet toestond ook maar iets te zeggen. De verstekeling zal overigens niet lang in Duitschland blijven hij hoopt, dat de afzender van één der vele brieven en telegrammen, die hem overhandigd zijn, het hem mogelijk zal maken, spoedig naar de Ver. Staten terug te keeren. Volgens de Duitsche bladen heeft dr Eckener positief verzekerd, dat de „Graf Zeppelin» haar rol als passagierslucht schip over den Oceaan reeds uitgespeeld heeft. „Ditluchtschip", zoo zei dr. Eckener, terwijl hij den zin nog één keer langzaam herhaalde, „komt, volgens mijn opgedane ondervindingen, niet voor het geregelde passagierverkeer in aanmerking. Wij moe ten snellere en sterkere schepen bouwen, wanneer wij 'n geregelden passagiersdienst willen inrichten". Bij Mussolini op bezoek. Een bijzonder correspondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan Mussolini in diens hoofdkwartier, het palazzo Chigi. Hij vertelt, hoe hjj allereerst getroffen werd door de stilte, die in dit paleis heerschte: de duce acht dit een eerste vereischte voor nuttigen arbeid. Toen hij werd binnengelaten kwam hij in een kamer van enorme afmetingen, waar in den tegen- overgestelden hoek een donkere figuur zat Veel kwam de man van Reuter echter niet te weten. Het was, zoo zegt hij, nog maar enkele dagen geleden, dat hij zijn befaamde toespraak tot de fascistische hoofdredacteuren had gehouden, waarin hij botweg verklaarde dat de Italiaansche pers de vrijste ter wereld is en hij toonde zich duidelijk ingenomen met die stoute poging, toen ik een zinspeling op die toespraak maakte. De leider was trouwens heelemaal in een opgewekte stemming dien minddag. Hij glimlachte toen die toespraak werd aangeroerd in verband met de vraag van de vrije critiek en zei vroolijk: „Ja, u kunt den dirigent critiseeren.» Toen ik nader bij hij hem aandrong in zake de vrijheid van critiek in Italië, zei bij, dat hij geen critiek op den fascistischen staat of de fascistische revolutie kon dulden die moesten beschouwd worden als een uitgemaakte zaak maar dat hij met vreugde critiek zou begroeten op de wijze van werken van het fascistische bestek en van de regeeringsdepartementen en. voegde hij er glimlachend aan toe, op mijzelf. Maar niemand heeft tot dusver gevolg ge geven aan deze uilnoodiging tot critiek op zulk een figuur. Hoewel hij uiterst vriendelijk met mij praatte, bleef de leider weigerachtig om eenige bepaalde verklaring af te leggen omtrent de vragen, die ik hem gesteld had in zake de werking van den fascistischen staat. Om een erfenis. Naar uit New York gemeld wordt, laat mevrouw Tsjaikofski, die beweert groot vorstin Anastasia te zijn, haar aanspraken op de erfenis van de onlangs overleden moeder van den tsaar, Maria Feodorofna, door middel van den advocaat Eduard Fallos gerechtelijk gelden. Fallos zelf, die als specialist in de eifprocessen bekend is, twijfelt niet aan de identiteit van de tsarendochter Anastasia. Tegelijkertijd wordt een brief van den Rus Botkin, wiens vader lijfarts van den tsaar is geweest, gepubliceerd, waarin hij grootvorstin Xenia beschuldigt heel goed te weten, dat mevrouw Tsjaikofski groot vorstin Anastasia is en dat zij haar des niettemin niet wil erkennen. Verdun. Allerheiligen, beeft Maginot, de oud minister van oorlog, te Verdun het ge- denkteeken onthuld, dat de gemeente heeft opgericht aan de nagedachtenis van haar leden, die als militair in den strijd om Verdun zijn gevallen. Het zijn er 531 geweest. Er was voor dit monument een prijs kamp uitgeschreven en toen de jury, die over de ingezonden ontwerpen bad te beslissen, haar keus gedaan had, bleek de ontwerper, Grange geheeten, een jon geman te zijn, die als kapitein vin de infanterie bij Verdun had meegestreden. Op het voetstuk van het monument staan slechts de woorden„aan de kinderen van Verdun, die voor Frankrijk zijn ge storven. Aanvankelijk was aan Poincaré ver zocht te Verdun het gedenkteeken te onthullen. Hij heeft zich verontschuldigd met overmaat van arheid. Morfine en cocaïnegebruik in Duitschland. Door het Rijksbureau voor de Open bare Gezondheid is een onderzoek inge steld naar het gebruik van morfine en cocaïne in Duitschland. Uit het rappoTt omtrent dit onderzoek blijkt, dat verge leken bij den tijd voor den oorlog het aantal morfinisten en van personen, die andere narcotische middelen gebruiken, zeer is toegenomen. Volgens de statistic» ken ter zake blijkt, dat in de jaren '23 en '24 het aantal van de in daarvoor aangewezen inrichtingen behandelde lijders is toegenomen voor mannelijke patiënten met 200 pCt, voor vrouwelijkemetl50 pCt Op 10.000 inwoners komen in Duitsch land 0.3 mannelijke en 0.1 vrouwelijke morfinisten. Wegens morfinisme en der gelijke vergiftigingen werden in inrich tingen verpleegd: in 19111913: 1497 personen in 1920—1922 3084 perso nen in 1923: 1283 patiënten, w.o. 376 vrouwenin 1924 1430 (423 vrouwen); 1925 1623 (476 vrouwen). Gestorven ten gevolge van morfinisme enz. in 1928: 32; in 1924: 18 en in 1925: 39 per- sonen. Het rapport is voorgelegd aan de Rijksdagcommissie voor de hervorming van het strafrecht, die naar het „H.bld.» meldt een resolutie aannam, waarbij d. rijksregeering wordt verzocht, maatregelen te treffen teneinde de vervaardiging van zulke bedwelmende middelen in Duitsch land te beperken tot de hoeveelheden benoodigd voor medische doeleinden. VEILINGSVEREENIGING .K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 31 Oct. 1928. Comtesse van Vlaanderen f 16, Jose phines de Malines f21, Beurré Clairgeau f20 a f31, President Roosevelt f28, Nouveau Poiteau f 16 a f21. Comtesse de Paris f 15 a f 23, Jodenperen f 12 a f 17, Zwijndrechtsche Wijnperen f 14 a f 19, Cons, de la Cour f 10 a f 16, St. Remey f 14 a f 16, Pondsperen f 12 a f 14, Gieser Wildeman f 18 a f23, Kleiperen f 12 a f 16, Chaumontel f 12 a f 17. Stoofperen f 10 a f 15, Goud Rei- netten f 20 a f 47, Sterappels f 20 a f 27, Lanes Prins Albert f21 a f27, Grauwe Reinetten f22 a f27, Reinett© dOr f 14 a f 18, Zure Bellefleur f22 a f30, No tarisappel f20 a f27, Rembou-r Mortier f 16 a f20, Zoete Armgaarde f 22, Zoete Campagner f20 a f25, Hollands- zoet f 16 a f 18, Hondsmuilen f 17 a f 30, Tomaten f4 a f6. Blauwe druiven f82 a f88, Spruitkool f 12 a f 18, alles per 100 K.G., Kipeieren f 9,80, Roode ltool f2 a f5, Witte kool f4 a f8, Sa- voyekool f4 a f6, Bloemkool f8 a f12, alles per 100 stuks, Kippen f 0,72 a f 0,80 per stuk. Bloemen Chrisanthiums f 14 a f 25 per 100 pot, Bloemen f 6 a f 9 per 100 bos. MARKTBERICHT. Middelburg, 1 Nov. 1928. Aangevoerd door Walchersche boe rinnen (officieele prijsnoteering). Boter fl,18. Eieren f9,75. Poelje-eieren f7,00. Eendeieren f8,00. Aangevoerd door handelaren: Boter fl,10. Eieren f8,75. Poelje-eieren fó,50. Eendeieren f 8,00. De noteering van den marktzetter en marktmeester zijn gelijk. Particuliere prijs boter f1,26, kip eieren f 10,50, poelje-eieren f 8,eend eieren f9, GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. Het is niet de waarheid, die aps pijn doet, maar de persoon, die ze ons zegt. Pessimisten zijn gelukkiger dan opti misten, want de pessimist beleeft alleen aangename teleurstellingen. Wee den mensch, als hij verleerde de zonnestralen op te vangen, die altoos nog door den mist en den nevel van het ver driet des daags heendringen. Welke ontdekking men ook moge ge daan hebben in het land: der eigenliefde, er blijft nog altijd genoeg over om ontdek! te worden. Hoe meer ge denkt aan de kortheid van het leven, hoe grooter en beter ge bruik gij er van zult maken. Ouderdom ontstaat niet slechts door het gewicht der jaren, maar vooral door het gewicht der droeve uren. Denk er bij de openbaring uwer gehei men aan, dat uw vriend van heden mor gen uw tegenstander kan zijn. Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt Berekend, is de p r ij per r» slechts 16 cent

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3