S/urf&ai' Sbe Politicus £iïtgrgrefa{tr*S!afo6 In dienst van allen. BESTEVAEK» 115 Jaargang, UNION CASTLE LIJN AgentenKuyper, Van Dam Smeer, Rotterdam. N° 151 Vrijdag 2 November 1928 ij dit nummer be- oort een bijvoegsel Samenstelling van den Gemeenteraad. School en kerk. NAAR ZUID AFRIKA Rechtszaken. Sport, Medische Rubriek. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- ©n Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De verkiezing voor den gemeente aad is veel belangrijker dan menigeen eseft. Immers, de uitslag van deze erkiezing zal van grooten invloed zijn p de levensvoorwaarden, het levens eil der gansche burgerij in de eerst- olgende vier jaren. Die uitslag zal eslissen over de inrichting der ge eentelijke huishouding, over de vraag f de gemeentelijke huishouding zal lijven op het hooge peil, waarop zij n den loop der crisisjaren is gebracht, an wel of zij zal worden verlaagd otdat zij meer in overeenstemming 's gekomen met de volkomen gewij zigde omstandigheden, met de ver minderde draagkracht der burgerij als geheel. Ziedaar, in korte woorden, de be teekënis der raadsverkiezingen. Om ons goed te doordringen van die be teekenis, dienen we even een terugblik te werpen. Vóór den oorlog een ze kere algemeene welvaart. In den oor log een ontwrichting van het econo mïsch leven als de geschiedenis nim mer heeft te zien gegeven. Een ont wrichting, die overal doorwerkte. Oude banden en betrekkingen op handelsge bied werden verbroken. Nieuwe groe peeringen vormden zich. Alles onder den drang der dooreenwerkende eco nomische krachten. Na den oorlog een herhaling van de economische wor' steling, waarbij weer veel werd vernie tigd, veel ook werd opgebouwd. Alle hoofden en handen, alle machinale en lichamelijke krachten, jarenlang voor orlogsdoeleinden gebruikt, gingen zich weer stellen in dienst van den vrede, De behoeften der menschheid konden weer ruimer worden bevredigd. En wie er nu maar hef eerst bij was met de aanbieding van zijn waren, zoo lang ontbeerd, maakte goede zaken, Een welvaart groeide, ongekend, snel en onnatuurlijk. Het was een schijn' welvaart, alleen ontstaan door te snel' le bevrediging van de eerste nieuwe behoeften. De tijd moes f komen, dat die eerste behoeftenbevrediging voor bij zou zijn en dat handel en nijver heid zich door allerlei schokken en stooten zouden dienen aan te passen aan de werkelijke, normale behoef ten van de menschheid. Die tijd is nu gekomen. Niet zoo snel als we gedacht hadden, misschien. Maar hij is er. Het tijdperk van schijn welvaart is definitief afgesloten, een tijdperk van economische consolidatie is begonnen. Maar de slechte gevol gen van het tijdperk van schijnwel vaart doen zich nog gevoelen. Ook en vooral in de gemeentelijke FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DE)LL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. Hij barstte in lachen los. „Maar dat 'ijs het nietAch, ik bedoel natuur lijk, dat dit wèl het geval is, tenminste tot op zekere hoogte. Ze gaat met den kleinen Bird, den hulpprediker, trouwen. De uitdrukking van haar gelaat ver anderde als bij tooverslag. Ze zuchtte van opluchting. Niettemin gelukte het haar niet een glimlach te voorschijn te roepen. Het grapje dat dominee ge maakt had, was volgens haar allesbe halve gepast. „Ik hoop, dat ze samen gelukkig mogen worden", zei ze kalm. „Dat zal zeer zeker wel, want ik geloof, dat ze erg verliefd op elkaar zijn", zei Bill Quentin. „Ik ga het jonge paar vanmiddag gelukwenschen. Gaat u soms ook mee?" Mevrouw Winch bedankte eenigs- zins uit de hoogte. Ze was op dat oogenblik allesbehalve met dominee Bill ingenomen; de grap was buiten gewoon misplaatst geweest. „Juffrouw Barnet en ik gaan van middag bij mevrouw Brace theedrin ken", zei ze. huishouding. Rijks- en gemeentelijke besturen hebben in dat tijdperk hun huishoudingen opgevoerd tot een hoog te, die zij nooit hadden bereikt. Van die hoogte moeten zij nu weer wor den teruggevoerd. De inrichting der gemeentelijke huis houding moet dus worden terugge bracht tot een voor de burgerij drage lijk peil. En dit is de taak van den gemeenteraad, de moeilijke en zeer ge wichtige taak. De gemeentelijke huis houding is er voor de gemeenfenaren en niet omgekeerd. In en na de ja ren van schijnwelvaart leek het wel, of de gemeentenaren er waren voor de gemeentelijke huishouding. Zij kon den maar betalen, steeds meer, naar mate de uitgaven zich gingen uitzet ten. Langzamerhand is er verbetering gekomen, heeft men weer leeren in zien, dat de gfemeentelïjke huishou ding zoodanig moet worden ingericht, dat zij niet drukt, maar dient. Op welk peil zij moet worden gebracht, op welken voet de gemeente mag gaan leven, moet de gemeenteraad uitma ken. In het tijdperk van economische consolidatie valt ook de consolidatie van inrichting der gemeentelijke huis houding. De gemeenteraad zal voor jaren vaststellen, onder welken druk de gemeenfenaren leven, onder welken druk van belastingen en van tarieven der bedrijven. Uit het bovenstaande blijkt dus over duidelijk welk een groote beteekenis de verkiezing voor een nieuwen ge meenteraad heeft, en waar deze ver kiezing eerst weder over drie jaren zal plaats hebben, kan op deze be teekenis in het algemeen thans wor den gewezen zonder dat van eenige politieke voorkeur of bij de bedoeling sprake is. Dominee Kersten en de radio. Dominee Kersten schrijft in de „Ba nier": „Een uitvinding kan wonderlijk groot zijn, maar de toepassing brengt ontzaglijke gevaren met zich. Zoo is het met schier elke zaak; denk om slechts één voorbeeld te noemen, aan de boekdrukkunst. Een ontzaglijke uit vinding. Gods woord is er door over geheel de wereld verbreid, maar ook Rheumaiiek kan chronisch worden! Dat kan U voorkomen door te zor gen steeds Spirosal-oplosslng in huis te hebben, om bij het eerste teeken van rheumatische pijnen de pijnlijke plekken met Spirosal- oplossing, die diep in de huid en spieren dringt, tn te wrijven. Een ftoyet-produci. Satan zoekt er sterkte uit voor Zijn rijk. De toepassing maakt dan ook de radio tot een gevaar. Het is daarom dat wij uit de woningen de radio toestellen liefst weren. Over de z.g, neutrale radio te Hilversum zal ik nu maar zwijgen. Te Huizen is een „Chris telijke" radio, een uifzendstation van de coalitie". En dan geeft ds. Kersten het radio programma op, wat in de Radio-pers was vermeld voor Zondag 28 October j.l., via Huizen. Des morgens morgen wijding, daarna kerkdienst; Lunchmu- ziek, Godsdienstonderricht vooroude ren, Hervormde Kerkdienst uit Delft en een muziekuitzending van de K R. O. uit Emmerik. „Wat levensvragen zullen dat zijn, in die Morgenwijding van de K. R. O, en welk een verhandeling opgeluisterd met gezangen. Ze mogen het houden in de Gereformeerde kerk in het Her steld Verband te Baarn en in Huizen. Is het niet voldoende elk met afkeer te vervullen tegen zulk een radio? Dit is dan nog wel de Christelijke te Huizen en een Zondagsprogram. Wel ke dominee van Gereformeerden huize leent zich er voor om van deze radio zich te bedienen? Wie wil een radio in huis hebben? Het gebruik bederft de uitvinding. per ,Wïlt u dan zoo vriendelijk wezen haar mijn groeten over te brengen? En dokter Brace eveneens. Wanneer een van beiden er iets voor mocht voelen morgenavond naar het Clubgebouw te komen, zou ik hun zeer veel dank verschuldigd zijn. Er wordt whist ge speeld. Moet u al weggaan? Wilt u niet blijven lunchen? Dat spijt me, Adieu en nog wel bedankt voor den pudding. Doet u alsjeblieft ook mijn vriendelijke groeten aan juffrouw Bar net. Een dezer dagen zal ik haar raad eens komen inwinnen omtrent die on deugende koorjongens, waarmede zij zooveel te stellen heeft. Adieu en nogmaals bedankt". Adieu", zei mevrouw Winch, ter wijl ze statig op het groote hek toe- stapte. Wanneer de dominee in een van zijn volgens haar „oppervlakkige buien was, had het geenerlei nut te probee- ren een verstandig woord met hem te praten, vond ze. Was zijn laatste op merking betreffende juffrouw Barnet bijvoorbeeld niet allerbelachelijkst? Hoe kon men nu ooit bij een derge lijk schepsel om raad komen? Stel je voor, juffrouw Barnet De dominee had zich intusschen naar zijn studeervertrek begeven en zich op de oude sofa in den hoek uit gestrekt. Hij had alle meubelen van de weduwe van zijn voorganger overge nomen. Het meerendeel daarvan maakte een eenigszins armoedigen in druk. Bill was evenwel niet de man om zich te bekommeren om de omge ving, waarin hij zich bevond. Er had dien morgen evenwel iets plaats ge vonden, wat hem hoogst onaangenaam had getroffen. Hij vouwde zijn han den achter het hoofd fezamen en staarde naar het plafond. „Het zou haar verdiende loon zijn, indien ik met die juffrouw Barnet trouwde", mompelde hij. „Ik geloof niet, dat ze meer dan vijf jaar ouder is dan ik. En ik ben er ook van over tuigd, dat ze me nemen zou als ik maar genoeg aandrong." Hij slaakte een diepen zucht en haalde zijn cigarettenkoker te voor schijn. Deze was leeg en hij smeet dien naar het andere einde van de sofa „Wat een leven!" zei hij, terwijl hij zijn oogen sloot. Eenige oogenblikken later kwam hij evenwel met een ruk overeind, rekte zich eens flink uit en ging voor het ouderwetsche bureau zitten, dat dicht bij het venster stond. Hij haalde eeni ge vellen papier te voorschijn en be gon te schrijven. Toen verslapte zijn energie eensklaps weer. Hij keek op en zijn oogen bleven weer rusten op de aloë, wier lange aar er zoo veel belovend uitzag. Hij begon op het uiteinde van zijn penhouder te bijten. „Dwaas, die je bent. Vervloekte dwaas!" mompelde hij. Op dat oogenblik werd het geluid van de gong gehoord. Hij sprong uit zijn stoel overeind. Oudwethouder veroordeeld. Het gerechtshof te Den Haag heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den koopman J. E. uit Beverwijk, oud wethouder dier gemeente, beschuldigd van eenvoudige beleediging van een agent van politie. In eerste instantie heeft de politierechter te Haarlem verdachte veroordeeld tof 14 dagen gevangenisstraf, in hooger beroep ver oordeelde het gerechtshof te Amster dam, den verdachte tot één maand gevangenisstraf. De hooge raad cas seerde echter. De zaak werd verwezen naar het Haagsche hof. Dit college heeft thans den verdachte veroordeeld tot f 200 boete subs. 50 d. hechtenis. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld P. S. V.-M. V. V. WilhelminaB. V. V. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: ZeelandiaBreda. Gudok—Middelburg. DoskoDongen. AllianceBredania. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Sinoto— Zierikzee. WalcherenZeelandia II. TerneuzenMiddelburg II. HulstVlissingen II. stpeeft naap vepbeteping var? toestanden en veceuiminó van bet menschelijk bestaan. 'tls vanzelf sprekend dat hij' bijde keuze vanz'n tabak hulde betuiöt aan het Fabpi kaat dat door prijs en kwali- tei't aan dezeefschentepemoet komt, aan de zachte geurige Slapeloosheid. Dit is de toestand, waarin men niet ge noeg slaap verkrijgt «n het is een kwaal, die ook haar oorzaken heeft: worden deze weggenomen, dan zal de natuurlijke slaap terugkeeren. Prikkels, zooals thee, koffie, tabak, alcoholische dranken, zijn er dik wijls de oorzaak van, al weet men dat niet altijd. Bier, wijn en sterke drariken veroorzaken slapeloosheid en toch drin ken velen een glas groc om te slajp De bewusteloosheid, die daarop volgt, is evenmin slaap te noemen als die, welke door een slag op het hoofd wordt teweeg gebracht, zij is gelijk aan die, door ver- doovende middelen veroorzaakt; men ont waakt weer spoedig en staat 's ochtends „Goddank!" riep hij uit. „Dit brengt tenminste wat afleiding in mijn ge dachten". Hij begon zachtjes te fluiten, legde de vellen papier in een der laden van het bureau, stak zijn cigarettenkoker in zijn zak en verliet het vertrek. Mevrouw Henderson zat in de scha mele eetkamer op hem te wachten. Haar dof haar was strak naar achte ren gekamd en het viel Bill op, hoe sterk haar voorhoofd glom. Zij was een uitstekende huishoudster, die zijn belangen steeds op de beste wijze be hartigde. Ze had een jong meisje uit het dorp tot hulp gekregen, doch ze stond haar nimmer toe den dominee te bedienen. ,Ik ben vanmorgen wat opgehou den", begon ze onmiddellijk. „Ik vrees dat de lunch niet zoo goed is als an ders, maar ik hoop, dat u het me niet kwalijk zult nemen". Dominee dineerde nimmer, doch ge bruikte 's avonds een koud souper, waaraan hij zich sinds geruimen tijd had gehouden en hij week hiervan nooit af, tenzij hij bij Generaal Far- jeon op bezoek ging. „Dat begrijp ik wel", zei hij la chend. „Alles is echter uitstekend in orde, mevrouw Henderson. Zullen we maar beginnen?" Mevrouw Henderson bloosde van ge noegen. „U is ook nooit lastig", zei ze verlegen. „Dat moet u heusch niet te hard zeggen", zei de Jonge dominee, terwijl vermoeid op. Te weinig beweging bevor dert ook -de slapeloosheid, ©venals eein maal, kort voor men naar bed gaat, hoe wel eenigen beweren, dat zij daar juist niet buiten kunnen, als zij willen slapen. Opwinding van iedere soort is slecht en houdt wakker. Laat iemand 's avonds door een brief vernemen, dat hij ean erfe nis heeft gekregen, of een ander buiten kansje hem te beurt viel, dan zal hij wei nig slapen. Laat in den avond studeeren, drijft te veel bloed naar <fe hersenen, en windt deze op, als ze rusten moeten. Ook moet men geen opwindende romans lezen. Koude voeten prikkelen eenige hersencellen en houden dus wakker. War me wollen sokken bij het naar bed gaan aantrekken is een goed middel daartegen. Drink 's avonds thee noch koffie, geen opwekkende dranken en rook niet. Ver moei het lichaam door dagelijksche bewe ging, Eet niet minstens drie uren voor het naar bed gaan. Doe een flinke wande ling als ge kunt, eer gij gaat rusten en lees wat lichte lectuur. Een afwrijving met een natten handdoek bevordert den slaap. Vermenigvuldig of tel eenige -getal len op om de hersenen te vermoeien en slaperig te worden. Als gij niet kunt slap- ppen, sta dan niet op om te gaan lezen; woel liever heen en weer dan da herse nen te prikkelen. Neem geen slaapmidde len, daar zij geen slaap kunnen geven, maar alleen verdooven en gevoelloos ma ken. Laudanum, chloraal, chloroform, al deze middelen zijn af te, raden en eep te groote dosis kan den dood veroorzaken. Iemand zal beter slapen, als het raaim een weinig open, is. Voeren bedden hou den sommige menschen wakker, andere kunnen niet onder zware dekens slapen. hij zijn wenkbrauwen samentrok. Ze lachte zachtjes, maar durfde het compliment toch niet te herhalen. Ze konden altijd uitstekend met elkander overweg. „Heb ik me vergist, of zag ik van morgen mevrouw Rivers van den„Beu- kenberg" hier?" informeerde ze, nadat ze hem de aardappelen had overge reikt. „Dat heeft u goed gezien", ant woordde de dominee. ,Zij is een heel knappe dame", was mevrouw Henderson's volgende op merking. „Als ze lacht lijkt het pre cies, alsof je een beekje hoort kab belen". Ja, dat is zoo", zei de dominee, terwijl hij zich in gedachten voor de tweede maal van zout bediende. ,En haar zoon?" luidde de vol gende vraag. „Had zij hem ook mee gebracht?" „Nee". „De jongen ziet er heel vreemd uit", vervolgde mevrouw Henderson. „Heeft u hem wel eens ontmoet? Hij is groot en mager en heeft dik, zwart haar, dat altijd slordig over zijn voorhoofd valt en er ligt een uitdrukking in zijn oogen, alsof hij een spook gezien heeft. Je wordt werkelijk bang, als je hem tegenkomt. Maar dat komt misschien, omdat hij een vreemdeling is". Ik heb hem nog nooit gezien", gaf de dominee ten antwoord. (Wordt vervolgd),.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1