een Hoefje, Bieten rooien Binnenland Gemengd NieuWs Lraatste Berichten. Openbare Verkoopingen, Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PUROL Te Bergen (N.-H.) heeft Zondag middag de houdster van een pension aam den Russenweg bij het aanmaken vam d© kachel met petroleum het ongeluk ge had dat haar kleeren vlaim vatten en zij daardoor ernstige brandwonden bekwam. Zij werd naar het ziekennuis te Alkmaar overgebracht, alwaar zij kort daarna is overleden. Maandag is de 69-jarige vrouw S. te Nieuw-Beijerland in de haven ge vallen. De vrouw vam schipper W. Kap- tein te Gouda sprong gekleed te water heeft de oude vrouw gered. Naar de „Pesti Pözode" bericht, is er sprake van, dat de stad Boedapest een verordening zal uitvaardigen, die voor schrijft, dat alle huizen van verlichte huis nummers moeten voorzien zijn, terwijl eveneens de straatborden verlicht zulletn zijn. Uil Nome in Alaska wordt ge meld, dat 5 Russen en 50 Eskimo's reeds gedurende 2 jaar op het eiland Wrangel zijn ingevroren. Men heeft thans getracht hen te ontzetten of hun door middel van een vliegmachine van levensmiddelen te voorzien. Ten gevolge van het ongunstige weer kon het plan niet uitgevoerd worden. Men vreest dat de 55 persomen reeds niet meer in leven zijn. Maandagmiddag heeft de ge meenteraad van Borculo afscheid genomen van den scheidenden burgemeester jhr. ir. R. R. L. de Muralt. Na sluiting van de raadsvergadering versidieen een groot comité uit de bur gerij in de raadszaal. Bij monde van ds. Van der Most van Speyk uit Geesteren werd den scheidenden burgemeester eem groote zilveren hors d'oeuvre schaal aam geboden, namens vrienden uit de burgerij. Terzake van de uitgifte van 1600 aandeelen der Overijselsche Hypotheek bank te Deventer is dusdanig ingeschre ven, dat een reductie op de grootere vrije inschrijvingen zal moeten plaats hebben In een café in de Rue de Chateau te Parijs werden Zaterdagavond drie per sonen bij een hypnotische séance gewond. Een hypnotiseur koos als zijn slachtoffer een 22-jarigen man en verklaarde, dat deze na korten tijd onder hypnose em ongevoelig voor pijn was. Om dit te be wijzen, gaf hij den man een fermen slag, waarop de gehypnotiseerde opsprong en den hypnotiseur te lijf wilde. Deze trok een revolver en schoot. Drie personen werden ernstig gewond; mem vreest voor hun leven. Een politie-agent te Leipzig heeft Maandagnacht den beruchten in- en uit breker Müller, die den laatsten^ tijd in de streek van Altenberg tal van^tnisdrijven had gepleegd, doodgeschoten. De gouverneur-generaal van Ned.- Indië zal op 1 November de officieele opening van de luchtlijnen van de Ko ninklijke Nederl. Indische Luchtvaart- Mij. bijwonen. Volgens de laatste sovjet-statis tieken heeft Petersburg nu een bevolking van 1.724.200 zielen, n.l. 853.500 mannen en 870.700 vrouwen. In den loop van het laatste jaar is de bevolking van Petiers- burg toegenomen met 73.300 zielen. >Het revue-gezelschap van Henri ter Hall zal aan het eiinde vain dit jaial worden ontbonden, daar het niet mogelijk is gebleken, de onderneming onder een andere directie voort te zetten. De stationschef van het Staats spoorstation in Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat het treinver keer op de lijn 's GravemhageGouda e enig en tijd vertraging heeft ondervon den. Het bleek, dat van een seinipaah staande op Haagsch grondgebied, de trekdraden met een ijzer draad vastgebon den waren, zoodat de seinwachter te Voorburg het sein niet op veilig kon stel len. Een onderzoek wordt ingesteld. M. de S., die in de Rijkswerkin richting te Veenhuizen verpleegd wordt en die 3 November in verband met de Cu- lemborgsche moordzaak voor de recht bank te Tiel wegens meineed moet terecht staan, is Zaterdagmiddag uit Veenhuizen ontvlucht. De gestichtsveldwachter Dijk stra heeft hem echter te Smilde weer aan gehouden. Hij was toen in het bezit van een rijwiel dat hij ergens ontvreemd had. De politie te Weemem heeft een uitgebreide bende Oosterlingen aangehou den, die er haar werk van maakte geld te wisselen en daarbij geld te stelen. Tot de bende behoort een groot aantal vrouwen. Men vond bij de leden der bende ee(n verbluffende hoeveelheid geld van aller lei landen. (De raad van beheer dier Neder- landsche Nijverheidstentoons^telling 1928 brengt ter kennis, da,t de oftigieele eind- trekking der Nenijto-loterij zal worden gehouden op Woensdag 31 October van 's morgens halftien af in een dbr zalen van het café-riestauramt Tivoli te Rotter dam, ten ov'erstaan van notar# G. Vlug. De tr'ekki-ngslijstem zullen alom verkrijg baar zijn. Voor de eerste inaal wordt dit jaar heden door den Nederlandschfen Spaarbankbond een propaganda voor het sparen georganiseerd. Deze propaganda wordt over de geheele beschaafde we reld gevoerd op initiatief van het „Inter nationale Instituut voor het Spaarwezen", op 28 Juni 1925 te Milaan gesticht en al daar gevestigd. Hussmann, de scholier die in Es sen terecht stond, verdacht van moord op een kameraad, is vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Twee landmeters, die in opdracht der Poolsche regeering: geologische op metingen bij Wielun dedien, zijn door circa vijftig boeren met do rsch vlegels en mestvorken overvallen en gruwelijk mis handeld. De eerste werd zwaar gewond, in een riviertje gegooid en later door on derwijl gehaalde politie ge,red. De boeren hebben verkeerd in de mee ning, dat de opmetingen geschiedden in verband met de vaststelling eventueel ver- hooging van de grondbelasting. De justitie te Hamburg had een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tot den Duitschen chef van een Ejigelsch filiaal op Sicilië. Hij werfd gearresteerd en zou uitgeleverd worden. Daartoe werd hij -eerst in de gevangenis gestopt in de ijzers gelegd en met kettingen geboeid. Toen werd hij heel Italië doorgesleept van dorp tot dorp, deels te voet, deels per spoor. Dat reisje duurde 35 dagen. En toen hij in Hamburg aankwam, bleek het bevel tot inhechtenisneming....i een vergissing. Prinses Juliana zal na de Kerst- vacantie aan de Leidsche Universiteit ook de colleges in de Russische taal- en letter kunde van prof. dr. N. van Wijk volgen. Rey, de Landru van Marseille, i* in het ziekenhuis overleden. Naar de „Avondster" verneemt is te Bergen op Zoom sinds Zaterdag een drietal gevallen van nekkramp geconsta teerd. De patiënten zijn in een afzonder lijke barak van het Algemeen Burger Gast Kuis opgenomen. De politie te Maastricht heeft aangehouden mej. M. Remri uit Luik, die aldaar zich aan ver,iui:t vmg van diamanten, brillanten en ee i b ;n'.mantel van groote waarde he ifc u i gehaakt De politie heeft zich mot do politie te Luik in verbinding gesteld o/er do uitle vering van het meisje. Naar wij vernemen zal, evenals bij de vorige wedstrijden geschied is, de A.V.R.O. Zondag a.s. den voetbalwed strijd Nederland-België, die in het stadion te Amsterdam gespeeld wordt, uitzenden. Mogen wij „der Früchtehandel" gelooven, dan is er in Europa no,g eten land waar de verbouw van aardappelen geheel onbekend is. Dit is Albanië. Reedis sedert tientallen van jaren is dikwijls ge tracht, den aardappel in Albanië in te voeren, maar al deze pogingen zijn op den tegenstand van de Albaneezen gestrand, die den aardappel niet verbouwen of eten willen. In de gisteravond te Delft ge houden vergadering van de sigaren makers, werkzaam bij A. Hillen's Si garenfabriek te Delft, hebben de vier organisaties besloten, onder geen en kele voorwaarde de aangekondigde loonsverlaging te aanvaarden. De hoofdbestuurders der organisaties zou den hedenochtend met de directie con- fereeren en haar het besluit van de werklieden mededeelen. Indien de di rectie haar standpunt niet wijzigt, wordt het werk gestaakt. Bij deze sta king zullen ongeveer 120 personen be trokken worden. Nederland beviel hem niet. Regen, zoo'n echten viezen Holland- schen motregen. Aan de kade komt een passagiers- boot uit Indië aan. Een dame, die om gezondheidsredenen naar Nederland komt, staat op het dek met haar ze ven spruiten, zoekend naar familie en bekenden, die haar zullen komen halen. De jongste, een jongetje van een jaar of zes, vraagt, haar bij de mouw trekkend: „Moeder is dit nu Holland?" „Ja jongen". Met een ruk heft hef ventje het hoofdje op: „Nou, dan heb ik het al gezien, ga dan nu maar weer mee te rug naar papa". W egen ve rbetering. In verband met reeds verschenen berichten wordt thans van bevoegde zijde meegedeeld, dat de minister van Waterstaat voornemens is, een com missie van overleg inzake wegenverbe tering in te stellen, ten einde tegemoet te komen aan den in de Tweede Ka mer meermalen geuiten wensch, be langhebbende te moeien in het vraag stuk der wegenverbetering. In deze commissie zullen zitting hebben ver tegenwoordigers van vereenigingen en bonden op hef gebied van verkeer, automobielbedrijf, landbouw, nijver heid, natuurschoon, gewestelijke plan nen enz. De instelling van de com missie zal vermoedelijk vóór half No vember plaats hebben. De zending op Bali. Op de vragen van den heer Bïjleveld betreffende een door den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië ge houden rede bij zijn bezoek aan Bali, heeft minister Koningsberger geant woord dat de juiste tekst van de woor den, door den Gouverneur-Generaal in zijn op Bali gehouden toespraak ge bezigd, niet meer kan worden vast gesteld; de Landvoogd heeft haar on voorbereid moeten uitspreken en de lezingen, in verschillende dagbladen gegeven, loopen uiteen. De door den Gouverneur-Generaal gesproken woorden moeten niet wor den opgevat als een door hem aan de bevolking gedane belofte van bescher ming tegen de toelating der Christe lijke zending op dat eiland. De Land voogd heeft bij het uitspreken zijner woorden niet speciaal gedacht aan toe lating van missie of zending. Hij heeft in de bewuste passage bedoeld uiting te geven aan den wensch der regee ring, om de eigen Balische cultuur - die uiteraard berust op de onder de bevolking nog levende godsdiens tige grondslagen zooveel mogelijk te eerbiedigen en tegen aantasting van buiten te beschermen, waarbij hij ter illustratie zijner bedoeling heeft ge noemd de voornemens der regeering, om de bestuursvoering te herzien door aanpassing aan de oude instellingen, waardoor feitelijk het bestuur wordt gelegd in handen van autonome rechts gemeenschappen onder volkshoofden met raden en waardoor de taak van het Europeesch bestuur wordt terug gebracht tot leiding en advies. De „Graf Zeppelin" Omcrent het vertrek van de „Graf Zep pelin" worden nog eenige bijzonderheden bekend. Den passagiers was reeds Zon dagavond medegedeeld, dat de Zeppelin één der komende dagen zou vertrekken, zoodat zij zich allen in de omgeving van het luchtschip moesten ophouden. De mededeeling van het vertrek was echter zoo plotseling gekomen, dat de pas sagiers geen gelegenheid meer hadden om te dineeren. Doordat zij te laat in Lake- hurst aankwamen, moesten zij genoegen nemen met limonade en warme worst die in de cantine verkrijgbaar waren. Een der passagiers, Josef Jessel uit New York, wien dit niet beviel en die met zijn auto wegreed om in de omgeving nog ergens te dineeren, kreeg onderweg een auto-ongeval. Met pleisters overdekt, kon hij nog juist op tijd in de passagiers gondel worden gebracht. Toen de „Graf Zeppelin" zich eenige uren in de lucht bevond, zond dr Eckener aan president Coolidge, aan den staats secretaris van marine, Wilburg en aan den officier, die in Lakehurst het com mando voerde, telegrammen, waarin hij den dank uitsprak voor de ontvangst, in Amerika aan de bemanning van het lucht schip bereid. Al spoedig werd, ondanks de strenge controle bij het vertrek een verstekeling aan boord van het luchtschip de „Graf Zeppelin" ontdekt. Het is een 17—jarige blonde Amerikaansche jongen, die bij een advocaat werkt. De verstekeling had verleden week op geheimzinnige wijze aan zijn vrienden ge zegd, dat hij binnenkort naar het buiten land zou vertrekkenzijn vrienden me.nden toen, dat hij van Oalifornië sprak, Volgens berichten van boord van de „Graf Zeppelin» moet de verstekeling de borden wasschen. Na zijn ontdekking kreeg hij eerst wat te eten, daar hij volslagen uitgehongerd was. Overigens is hij geen nieuweling op het gebied van gratis-reizen daar hij reeds als verstekeling den proef tocht meegemaakt heeft van het grootste Amerikaansche motorschip California. Waarschijnlijk zullen de passagiers ge- zamelijk zijn overtocht betalen. Hij is voorloopig niet gestraft. Een bijzondere correspondent van Wolff meldt, dat men er in „de kringen van den Zeppelinbouw» op rekent, dat het lucht schip eerst Donderdagmorgen te Friedrichs hafen zal aankomen. Het is weliswaar mogelijk, dat het reeds heden boven Duitsch land komt maar dan zal de Graf Zeppelin het vaderland toch bij het aanbreken der duisternis bereiken. In dit geval zal het luchtschip waarschijnlijk 's nachts blijven kruisen en b.v. een omweg over Berlijn maken om vervolgens bij daglicht in Frie- drichshafen te kunnen landen. Aldaar zijn reeds alle voorbereidingen voor de ont vangst getroffen. De hotels zijn vol Er zijn maatregelen genomen om zooveel mo gelijk menschen bij het landen te kunnen toelaten. Een gedeelte van het veld is tegen betaling van entree voor de menigte beschikbaar gesteld en de politie doet alles om eventueele geestdriftige doorbraken te kunnen voorkomen. Men is zeer nieuwsgierig wat er met den blinden passagierzal geschieden. Volgens ingewonnen informaties zal hij onmiddellijk door de politie worden gearresteerd die dient na te gaan of hij wel een pas heeft. Op dit delict staat een geldstraf van 20 mark. Of men hem zal kunnen ten laste leggen, dat hij de passage niet heeft be taald? Dat zal wellicht niet gaan, omdat meevliegen tegen een bedrag aan geld niet mogelijk was. Als sportprestatie neemt men de zaak van den humoristischen kant op en in het algemeen neemt men hel feit ook zoo op. Er hangt natuurlijk veel van af hoe de Amerikaansche consul te Stuttgart er over denkt. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mobilisatie-slachtoffers. In hotel „Terminus» te Utrecht is Maandag voor genoodigden en de Pers een vergadering gehouden, belegd door den Bond van Mobilisatie-Invaliden en van hunne Nabestaanden, gevestigd te Drachten. Aanwezig waren vertegenwoordigers van verschillende richtingen, waaronder de Kamerleden Mr. Bakker-Nort en K. ter Laan. De Voorzitter van den Bond, de heer P. de Boer, heeft een inleiding gehouden. Uitvoerig schetste spr. daarna ondei welke moeilijke omstandigheden de ge- mobiliseerden destijds hun diensten moes ten vervullen. Slechte huisvesting en de geleden ont beringen zijn oorzaak geweest, dat veel dienstplichtigen door de mobilisatie vreese lijk zijn gedupeerd. De hulp, welke tot nu toe aan som migen van deze menschen van Regeerings- wege is verleend, bleek in elk opzicht onvoldoende. Nadat bij monde van Ds. J. A. Hoek, rechtzinnig predikant te Nijega enOpeinde den inleider namens de vergadering een woord van warme hulde was gebracht en verschillende vertegenwoordigers daarna het woord hebben gevoerd en de vergadering algemeen van oordeel was, dat in den toestand van de mobilisatie-slachtoffers dringend verbetering moet worden gebracht is opgericht „Het Alzijdig Nationaal Comité tot verkrijging van volledig recht voor de Mobilisatie-Invaliden en hunne Nabe staanden*. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Margaretha Adriana d.v. Adriaan Jacobs en Margaretha Lutjks; Cornells z.v. Henricus Capello en Maatje van Dalen. Gehuwd: Klaas Jacobus Kikkert 28 j. en Geertrui Margaretha Abeleven 28 j. Aardenburg.' Men meldt ons uit Den Haag: Het gerechtshof te 's Graveohage heeft vandaag arrest gewezen in do zaïak tegen den rustend landbouwer W. J. v. V. uit Aardenburg, die in eerste instantie door de rechtbank te Middelburg terzake van huisvredebreuk i. c. het opzettelijk weder rechtelijk vertoeven in de vergadering van het College van Regenten over het Bur ger Gasthuis te Aardenburg, is veroor deeld tot f25 boete sub. 25 dagen hech tenis. Het hof achtte niet wettig en over tuigend bewezen, hetgeen aan verdachte ten laste was gelegd. Het hof overwoog hierbij, dat ver dachte toch in het bezit was van den door den reglementair daartoe bevoegden bur gemeester afgegeven verklaring, vermel dende zijn benoeming tot regent. Het hof sprak derhalve verdachte vrij. De Proc.- Generaal had bevestiging van het vonnis gevraagd. Raadsman van verdachte was Mr. Du Ry van Beest Holle te 's Gravenhage. LICHT OP. Donderdag 1 Nov. 5.00 uur. Vrijdag 2 Nov. 4,5.8 uur, WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 769.8 te Vest- manoer. Laagste barometerstand 745.3 te Holyhead. De verwachting tot den avond van 1 November luidt: matige tot zwakke wind aanvankelijk uil Z. richtingen, meest zwaar bewolkt, weinig of geen regsn, weinig ver andering in temperatuur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. November. 6 en 20 Den Burg (Texel) hofstede met bouw- en weilanden en duingrond, Mulder. 7 en 14 Stellendam, hofstede met bouw en weiland, bouwland, Van der Sluijs 7 Heinkenszand, meub. goederen, vil la, Beth. 7 Oudelande, woonhuis, Van Dissel. 8 Krabbendijke, bouwland, Van Dissel. 8 Krabbendijke, 4 woonhuizen, Van Dissel. 8 Krabbendijke, schuur en bouwland, Van Dissel. 13 Goes, woonhuis, Van Dissel. 13 Goes, woon- en winkelhuis, Van Dissel. 14 Goes, inboedel, Van Dissel. 14 Goes, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. 14 Nisse, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. 15 Kattendijke, ho;efje, landbouw gereed schappen, Pilaar. Borssele, woonhui: met schuurtje en erf, boomgaard en bouwland, Pilaar'. Kloetinge, woonhuis, tuin, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. November. 1 Bioscoop Slot Ostende, De Spion. 5 Prins van Oranje, Zwarte Griet, Rot terdamsch Tooneelgezelschap. 9 Prins van Oranje, Jef van Dongen. 24 Schuttershof, N.V. Groot Tooneel, „De witte non". December Landbouw-Bioscoop, „Vlammende vleugels". AANBESTEDINGEN. November. 12 Krabbendijke, 3 dubb. woonhuizen met schuurtjes, A. Wab.eke, WATERGETIJEN VOOR i WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert raira een hialf uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 31 Oct. 4.28 4.40 9.51 10.13 1 Nov. 5.07 5.26 10.40 11.09 2 5.54 6.14 11.82 11.69 3 6.4,1 7.09 0.27 4 7.36 8.11 0.57 1.28 5 8 41 9 31 2.03 2.39 6 10.07 10.56 3.33 4.11 ADVERTENTIËN. HUN, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de na latenschap van den heer JACOBUS SMIT Jacobszoon, overleden te Kat tendijke 24 October l.l„ wordt ver zocht daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van Notaris PILAAR vóór of op ïo November a.s. te Kattendijke voor de Erven van den heer JACs. SMIT Jacobszoon, ten overstaan van Notaris PILAAR te Goes, op DONDERDAG 15 NOVEMBER 1928: A. des namiddags te één uur in de herberg bij A. Spruit van: bestaande uit woonhuis, schuur en erf, op het dorp Kattendijke, groot 7 A. 64 c.A. Op gebruik na de betaling. B. na afloop daarvan op gemeld hoefje tegen contante betaling van: windmolen, moesmaker, handzaaima- chine, handwiedmachine, rolblok, aard appelmolen, aardappelzeeft, graanzeef- ten, ruiters, vorken, griepen, rijven, keviën en eenige huiarend.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3