Uit den Westhoek Van Overal GEBED IN DE STATEN VERGADERING. Wij hebben nooit kunnen sympathise ren met menschen, die bij wijze van de monstratie blijven zitten als de vergade ring, waarvan ze deel uit maken, staande het Wilhelmus zingt. Natuurlijk heeft niet iedereen met ons Wilhelmus op, doch het is niet fijn van zijn afkeer te getuigen te midden van personen die door datzelfde lied inner lijk bewogen worden, en voor wie het hulpmiddel is om een emotie te vertolken. Iemand die zijn stoel niet verlaat als an deren zich verheffen teneinde het vader- landsche lied te zingen of aan te hooren, is o.i. een tikje een op hol geslagen dwaas, een politiek heethoofd (wat vrijwel op hetzelfde neerkomt) of een hardhuidig ongevoels-mensch, die geen respect heeft voor de meest eenvoudige omgangsvor men, zonder welke het leven veel van zijn glans zou verliezen. Sympathiseer en doen we met zittende anti-Wilhelmus-blazers noch met perso nen, die in een biddende vergadering de aan het gebed verbonden uiterlijkheden verwaarloozen. (b.v. zij, die den hoed o-phouden als de biddenden het hoofjd ontblooten.) De laatsten maken zich aan een nog grooter fout schuldig dan de te gen het Wilhelmus demonstreerenden om dat voor biddende menschen over het algemeen het gebed meer nog be teekent dan voor de eerst bedoelden het Wilhel mus. t Daarom betuigen we hier dan ook absoluut geen sympathie met de houding, gisteren door verschillende leden van pro vinciale staten aangenomen tijdens het zeggen van het formulier-gebed in de statenvergadering. We kunnen ons voorstellen dat de de monstranten het gebed iki een politieke bijeenkomst verafschuwen, zelfs dat ze het, zooals de heer Van Poelgeest het in den Goescben raad eens zei1, „beschou wen als vloeken doch deze beoordeeling van het formulier-gebed wettigt geens zins de gisteren gehouden demonstratie. De meerderheid valn de staten heeft destijds tot het gebed besloten en aange nomen mag worden, dat die meerderheid in het gebed een godsdienstige daad be-, lijdt. De minderheid heeft zich daar (uif hoofde van burgerlijke beleefdheid alleen al) bij aan te passen. Iets anders wordt het als de anti-gebed menschen de vergaderzaal eerst binnen treden nadat het gebed uitgesproken is doch onvoldoende deelname dioét de po gingen van degenen, die een cursus willen Oprichten, dikwijls falen. Ook het bezoek aan de Rijksiandbouwwinterschool moest veel grooter zijn. Krielaardappelen. Hoewel het Dagelijksch bestuur in de zen diligent was, is het niet overgegaan tot het leveren hiervan aan de aardap pelmeelfabrieken. De aardappelmeelfa briek waarmede reeds zaken werden ge daan en steeds de meest mogelijke mede werking heeft betoond, was overvloedig van grondstof voorzien. Niettegenstaande dit, was de directie bereid ons van een eventueel aanwezige hoeveelheid af te hel pen. De prijzen waren echter te laag om hiertoe over te gaan. Overeenkomst Purfina. Vele leden hebben geprofiteerd van de overeenkomst met Purfina. Afzet goedgekeurd zaaigraan en poters. Dank zij de connecties op de tentoon stelling te Brussel door den heer Boeren- donk aangeknoopt en de juiste voorlichting van Rijkslandbouwconsulenten in België en Frankrijk zijn reeds eenige partijen poters naar België en Frankrijk verkocht. Een paar afnemers van het vorige jaar vroegen weer offerte, omdat het afge leverde pootgoed hun uitsteltend had vol daan. Dit toont wel het groote nut vairt onzen gewassenkeuringsdienst. Verder is verbinding gekregen met een paar zus terorganisaties in het oosten van ons land. Ontwikkelingsdagen. Het Dagelijksch Bestuur heeft aan een kleine commissie bestaande uit voorzit ter en secretaris, adviseerende leden en de voorzitters van de vereenigingen van leerlingen van R.L.W.S. en cursussen ver zocht een voorstel uit te werken. Telefoontarieven. Het hoofdbestuur der P.T.T. heeft in studie een wijziging in de telefoontarie ven, waardoor de kosten van aanleg bedui dend lager worden. Tuberculosebestrijding. Door de regeering zijn nieuwe voor waarden opgesteld voor het verkrijgen van steun bij de bestrijding van de tuber culose. Alleen vereenigingen komen voor steun steun in aanmerking. Er wordt f 0,50 per onderzocht dier subsidie verleend, Verder wordt f 25 per dier uitbetaald wanneer de dieren geslacht moeten wor den. De gereageerde dieren moeten ech ter gemerkt worden met een gat in hét linkeroor. In Npord-jBarabfliit is een vereeniging tot bestrijding van de rundertuberculose op gericht. Begrooting 1929. Het ontwerp begrooting voor 1929 geeft in ontvangst en uitgiaaf f27906,30 tegen f29656,30 in het afgeloopen jaar. Het ontwerp begrooting bureau voor Landbouwboekhouden 1929 geeft in ont vangst en uitgave f2205. Beide begrootingen worden goedge keurd. Merriekeuringen 1928. Na bespreking met het Nederlandsch Trekpaardenstamboek stelt het D. B. op grond van de verkregen inlichtingen voor, dat de paarden van hen, die dioor bedanken of royement hat lidmaatschap verloren hebben, als ingeschreven be schouwd zullen blijven worden, zoodat be kroningen kunnen worden uitgereikt. Wijziging reglement merriekeuringen. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor art. 7 ad 1 luidende: „zij moeten ingeschreven zijn in een der boeken van de vereé- niging: Stamboek voor het Nederlandsch Trekpaard (Belgisch Type", te wijzigen en daarvoor te lezen: „le. Zij moeten in geschreven zijn in een der boeken van de Vereeniging Stamboek voor het Ne derlandsen Trekpaard (Belgisch type) of van het Zeeuwsch Belgisch Stamboek." Toelichting: Nu de minister van binnen- landsche zaken en landbouw aan het Z. B. S. de in art. 16 der Paardenwet be doelde bevoegdheid heeft verleend en de Prov. Regelingscommissie de paarden in geschreven in het Z. B. S. toelaat op da premiekeuringen, mieent het Dagelijksch Bestuur deze wijziging te moeten voor stellen, zoodat alle stamboekpaarden aan de keuringen kunnen deelnemen. Hierdoor kan eventueel voorkomen worden, dat deze wijziging door het College van Ged. Sta ten zou worden opgelegd, dat wel aan de verstrekking van het subsidie een of meer dere voorwaarden worden gesteld. Op dit voorstel is een amendement in gekomen met de strekking art. 7 le alinea van het Reglement op de merriekeurin gen te doen luiden„Zij moeten afkomstig zijn van geregistreerde ouders, ingeschre ven in een der boeken van de Vereeniging Stamboek van het Nederlandsch Trek paard (Belgisch type) of van het Z.B. Stamboek en de officieele inschrijvmgs- bewijzen voor de keuring aan de jury of een ander aangewezen persoon vertoornen." De heer Hanken licht dit toe. Het voorstel van het D. Br wordt aangenomen. Het D. B. stelt voor, naar aanleiding van een voorstel van den kring O. Z. Be veland, art. 16 als volgt te wijzigen: „De hoofdbestuursleden worden benoemd door de kringen. In de wijze van verkiezen ook ten aanzien van tusschentijdsche ver kiezingen zijn de kringen volkomen vrij. Zij regelen hieromtrent nader een en an der bij huishoudelijk reglement. Een kring met minder dan 600 gewone leden benoemen twee hoofdbestuursleden. Een kring met meer dan 600 gewone le den benoemt voor elke 300 of gedeelte van 300 leden één hoofdbestuurslid tot een maximum van vier ledein. De twee volgende alinea's blijven on gewijzigd. Toegevoegd wordt: „Het Dagelijksch Bestuur stelt een rooster van aftreding op" Over dit voorstel ontspon zich een lange discussie. 'De heer J. Welleman verdedig de het voórstel met warmte; de meeste kringen voelden echter niets voor wijziging en wilden de vrije keuze i handhaven. Vooral werd de nadruk gelegd op het feit, dat de nieuwe regeling mogelijk zal ma ken, dat een bestuurslid lid van twee land- bouwmaatschappijen kan zijn. In stemming wordt gebracht een voor stel van het D. B. om in principe de her kiesbaarheid der hoofdbestuursleden te wijzigen. Dit voorstel wordt verworpen met 187 stemmen. Hiermede valt dus tevens een deel van het tweeledig bestuursvoorstel. Met algemeene stemmen wordt aan genomen het tweede lid van dit voorstel, n.l. de alinea's 2 en 3. Kringtentoonstellingen. Naar aanleiding van een schrijven van den kring O. Zuid-Beveland, inhoudende de vraag, of het met het oog op het groo te risico en de vele werkzaamheden wen- schelijk is, met het huidige "kringtentoon stellingssysteem door te gaan, geeft het D. B. als zijn meening te kennen, dat de kringen zelf moeten uitmaken hoe zij dé tentoonstelling willen inrichten. Het D. B. acht het echter wel gewenscht, dat de tentoonstelling in de toekomst op eenvou diger schaal worden ingericht op grond van de argumenten in het schrijven van den kring O. Zuid-Beveland genoemd. Het stelt echter voor om ook voor de klei nere tentoonstellingen crediet toe le staan; mits deze tentoonstellingen in overeen stemming zijn met den leidraad. Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Crediet. Ingevolge art. 2 van den leidraad van de kringten toonstellingen stelt het D. B. voor aan den kring Westelijk Zuid-Beve land voor zijn in het jaar 1929 te Goes te houden tentoonstelling een crediet van f 600 te verlcenen. Zonder hoofdelijk stem ming aangenomen. Algemeene vergadering. Het Dagelijksch Bestuur stelt voor de algemeene vergadering te houden op Woensdag 28 November 1928, des voor middags te 91/2 uur te Middelburg en als spreker uit te noodigen prof. dr. J. H. Aberson te Wageningen over „nieuwe in zichten in de bemestingsleer" en P. Zwart te Tietjirk (Fr.), voorzitter van de Jonge- rein over „Doel en streven van de jonge renbeweging in den landbouw". Zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rondvraag. De heer Dees dringt aan op meer voorlichting inzake de uitvoermogelijkhe- den van aardappelen en uien Dit in ver band met de slechte conditie, waarin veel zendingen aankomem. De secretaris deelt mee, dat deze kwes tie reeds door het bestuur onder oogen is gezien, en zegt nadere voorstellen van wege het bestuur toe. De voorzitter deelt mede, dat de vol gende hoofdbestuursvergadering wordt gehouden le Tholen op 21 Nov. a.s. Onze wiegfen. De bond van bledrijfsautobusihouders *1 Nedlerland heeft in een adres aan de Ko ningin verzocht het besluit van den Raad der gemeente Goes van 28 September j.l., waarin met uitzondering van eeni'ge wegén alle overige wegen binnen de be bouwde kom diier gemeente zijn ingedeeld in klasse III, als zijndé in strijd met het verliieers- en dus met het algemeen belang, te willen vernietigen. Verbetering. In het ingezonden stuk: „Een mislukte greep naar de macht", in ons nummer van Maandag, stond een hinderlijke zet fout. Men he.eft gelezen: „Deze greep naar de macht Ls gelukkig jamm'erlijk gelukt". Dit moest zijn „jaimmferlijk mis lukt", hetgeen trouwens den aandachtigen lezer uit het zinsverband wiel direct ge bleken zal zijn. „Zwalrte Griet". Het Rotterdamsch Tooneelgezclschap zal Maandagavond a s. in de „Prins van Oranje" opvoeren het tooneelsiuk „Zwar te Griet" van Rosier Faassen. Métt zie de advertentie hierover in dit nummer. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd: 14 koeien, 1 stier, 26 vaarzen, 75 kalveren, 63 biggen. ProVinciemeirsVs Provinciale Staten. Gisteravond werd de tweede zitting der Provinciale Staten van Zeeland in dit jaar door den commissaris der Ko ningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford in naam der Koningin geopend. Aanwezig waren 41 leden, afwezig de heer Fruijtier. De voorzitter verzocht de leden op te staan en sprak daarna voor de eerste maal het gebedsformulier, aan genomen in de eerste zitting 1928, uit. Van de leden bleven zitten de Vrij- heidsbondsche leden Reilingh, Moel- ker, van Dixhoorn en Erasmus en de 5 soc. dem. Onderdijk, Overhoff, Cats- hoek, de Pauw en de Baare. Ingekomen stukken. Van de ingekomen stukken werden een verzoek van de N.V. Stoomtram Walcheren om subsidie tot dekking van het exploitatietekort 1927, bedra gende voor het Stoomtrambedriji f 13.034,50 en een verzoek om subsidie voor de verharding van een weg van den Hellegatpolder naar den Groote Huissenpolder om bericht en raad ge steld in handen van Ged. Staten. Het verzoek van het comité tot ver krijging van electriciteit in Goes en omgeving om spoedige voorziening in de behoefte van electriciteit, werd ge voegd bij het voorstel inzake de elec- trificatie van de middengroep. De overige ingekomen stukken zijn de een dankbetuiging voor de subsidie in de kosten van oprichting van een proef- en demonstratie-tuin op Schou wen, en enkele koninklijke besluiten tot goedkeuring van statenbesluiten, werden voor kennisgeving aangenomen Mededeelingen. Bij de mededeeling over uitgaven door Ged. Staten gedaan uit de pos ten onvoorzien 1927 en 1928 zeidé de voorzitter o.a. dat een gratificatie is uitgereikt aan den heer P. Adri- aanse, bij diens 40-jarige dienstver vulling op de griffie. Daar de heer Adriaanse in de vergadering aanwe zig was, was spr. overtuigd namens alle leden te spreken, als hij hem ge- lukwenschte en de hoop uitsprak de heer Adriaanse nog meermalen aan wezig zal mogen zijn. De leden gaven blijken van instemming met deze woor den. De mededeeling van de resultaten van het onderzoek naar de werkloos heid in Zeeland werd op voorstel van den voorzitter naar de afdeelingen ver wezen. Bij de mededeeling over de uitbrei ding van het personeel bij den Prov. Waterstaat, stelde de voorzitter voor, dit voor kennisgeving aan te nemen. De heer Onderdijk acht dit geen mededeeling, doch een voorstel, om dat het aantal ingenieurs van 2 op 3 wordt gebracht en wil het punt naar de afdeelingen verwijzen. De voorzitter zegt, dat volgens het reglement een derden ingenieur kan worden benoemd. Het stuk wordt naar de afdeelingen verwezen. Dit geschiedt op voorstel van den voorzitter, ook met de mededeeling betreffende het passagiersvervoer op Zondagen op de lijn Hansweert—Wal- zoorden. Aan te houden verzoeken. Aangehouden werden de verzoeken van de „Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland" om subsidie voor 1929 en om subsidie voor den autobusdienst tusschen Kamperland- sclie veer en Kortgene (steiger). De electrificatie van de middengroep. Aan de orde kwam nu het voorstel van Ged. Staten om het vraagstuk van de electrificatie van de midden groep voorshands aan te houden. De heer Overhoff wilde dit stuk naar de afdeelingen verwijzen. De voorzitter zeide, dat nog in dit jaar nadere mededeelingen, eventueel voorstellen van Ged. Staten te dezer zake zijn te verwachten. Hierop werd z.h.s. tot aanhouding besloten. Overige voorstellen. Al de overige, reeds vroeger vermel de voorstellen werden naar de afdee lingen verwezen. i Vervolgens werd de vergadering in afdeelingen gesplitst. In de eerste afdeeling hebben zit ting de heeren: de Koster, Adriaanse, Joziasse, de Jonge, Laernoes, Hendrik- se, Catshoek, Overhoff, Boender, Eras mus, v. d. Wart, en de leden van Ged. Staten van Rompu en Dieleman. In de tweede afdeeling de heeren: de Ridder, Kakebeeke, Kodde, de Pauw, Sonke, Moelker, v. Waesberghe, Welleman, Reilingh, de Baare, van Dix hoorn, Wallien, en de leden van Ged. I Staten v. d. Weijde en v. d. Putte. I In de derde afdeeling mevr. Bergs- ma en de heeren Timmerman, Dumo- lijn, Brandsma, van 't Hoff, Fruijtier, v. Oeveren, Onderdijk, Vogelaar, Boon man, v. d. Beke Callenfels, Staverman en de leden van Ged. Staten v. Dus- seldorp en Stieger. Op voorstel van den voorzitter werd besloten de eerstvolgende vergadering te houden op Maandag 19 November a.s. des namiddags te half twee. Hier op werd de vergadering gesloten. Het stadhuis te Middelburg. Naar aanleiding van vragen van de raadscommissie van fabricage en fi nanciën deelen B. en W. mede, dat de herstelling van het raadhuis, zooals die talrijke jaren met rijkssteun werd uitgevoerd, is voleindigd. Er moet nog een beeld (van Karei de Stoute) wor den afgeleverd, waarvoor intusschen het restant-crediet bij wijziging op de gemeente-begrooting 1928 is gebracht. Op een andere vraag antwoorden B. en W. dat het raadhuis op beurspolis tegen brand is verzekerd voor f 1.263.000. Voor den beroemden Abdij- toren (Lange Jan) is dit f900.000. Een aanklacht. De secretaris der gemeente Aarden burg, den heer R. E. de Milliano, heeft bij den officier van justitie te Middelburg een aanklacht ingediend wegens beleediging, tegen den heer J. J. van der Hooft, wethouder van Aar denburg. Deze zou tijdens de publieke terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage, toen de gasthuiskwestie van Aardenburg in hooger beroep werd behandeld, hebben gezegd, dat de ge meente-secretaris notulen had ver- valscht. Ontslag verleend. Met ingang van 1 November is den heer H. Dronkers op diens verzoek door de hoofddirectie der Bank-Asso- ciatie eervol ontslag verleend als di recteur van het kantoor Middelburg, plaatsvervangend kantoor Breskens en adviseur, tevens pl.-directeur van het kantoor Goes, doch blijft hij adviseur van het kantoor rfdiddelburg. HANSWEERT. Dezen morgen had in de buitenhaven een aanvaring plaats tusschen het binnenkomende schip „Diana 2" en het uitgaande schip „St. Gilles", waarbij laatstgenoemd schip belangrijke averij bekwam. Het schip heeft de reis paar Gent voortgezet. Te Lillo had gisterenavond een aanvaring plaats tusschen het sleep- schip „Henry Damour" en het douane bootje aldaar. Beide schepen bekwa men aanzienlijke schade, doch heeft de „Henry Damour" de reis naar Straatsburg voortgezet. KLOETINGE. Om eens in wat na der contact te komen met de korfbal sport buiten Zeeland, toog j.l. Zater dag de korfbalclub „E.L.T.O." alhier, naar Breda, tot het spelen van een vriendschappelijke match tegen „B. K. C." aldaar, spelende in de 2de klasse Nederlandsche Korfbalbond. Als kam pioen van Zeeland, competitie 1928, heeft „E.L.T.O." op waardige wijze de Zeeuwsche korfbalsport vertegenwoor digd, door „B. K. C." met 7—1 te ver slaan. VLISSINGEN. Alhier is Maandag middag in tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genoodigden in hef nieuwe stadsgedeelte geopend de Oran- jescliool, de nieuwe school van de vereeniging ter bevordering van chris telijk onderwijs. Behalve door den bur gemeester, den heer C. A. van Woel- deren, die het bestuur gelukwenschte en den voorzitter der vereeniging, den heer ds. A. de Voogd, die wees op het groote belang van het openen van deze school, voerden nog een elftal sprekers het woord. WISSENKERKE. Maandag verga derde de gemeenteraad. Afwezig was de heer S. J. de Regt. Een aanvrage van de Bataafsche Import Petroleum- Maatschappij om vergunning tot het plaatsen van een benzinetank met bo- vengrondsche pomp-installatie in den gemeentegrond bij het voormalige wachtstal werd ingewilligd. Een ver zoek van P. A. van Damme, motor en rijwielhandelaar, om 4 M. lengte vijver bij het voormalige wachtstal te mogen dempen, werd op voorstel van B. en W. onder voorwaarden goedge vonden. Op voorstel van B. en W. werd het voormalige ziekenhuisje aan de dorpsdijk te Wissenkerke aan A. Vis ser verhuurd voor den tijd van 5 ja ren als bergplaats. Besloten werd voor de drie O. L.-scholen ontheffing te verzoeken voor het vak onderwijs in lichamelijke oefening. B. en W. stel den voor om te Kamperland des nachts drie straatlantaarns te laten branden, n.l. een op de haven, een bij het postkantoor en een aan het einde van den veerweg. Het voorstel werd aangenomen. Daarna kwam aan de orde de begrooting 1929. Niemand wenschte algemeene beschouwingen te houden. De post subsidie bewaarschool wensch te de heer de Ridder van f50,te brengen op f 150,Het voorstel werd aangenomen. Na enkele opmerkingen werd de begrooting goedgekeurd. Ge wone dienst ontvangst f 88.645,22V2, uitgaaf idem onvoorzien f 5283,l®1/^. Kapitaaldienst ontvangst f7989,031/2» uitgaaf f 3500. Batig saldo f4489,031/2- Bij de rondvraag informeerde de heer Kramer naar de opruiming van het vuil op den veerweg. Voor den ge meentewerkman zal voor dit doel een kruiwagen worden aangeschaft. De heer Kramer vroeg verder naar het toege zegde onderzoek tot plaatsing van een of twee lantaarns aan het Molenpad te Kamperland. De voorzitter zei, dat na onderzoek gebleken is, dat bedoeld pad hoewel verbinding gevende met de Kamperlandschen dijk geen hoofdweg is. Het gaat moeilijk overal tusschen de kommen der gemeenten bijv. van Kamperland naar Stroodorp en nog andere huizengroepen, lantaarns te plaatsen. De heer de Boer zou er prijs op stellen als op verjaardagen van leden van het vorstelijk huis van alle open bare gebouwen in de gemeente werd gevlagd. Mocht de raad het bezwaar lijk vinden gelden voor vlaggen te voteeren, dan zouden die gelden wel komen uit de zakken der voorstan ders. Verder vroeg de heer de Boer beter toezicht op het onderhoud van den lijkwagen. Te Steensel bij Eindhoven is d chauffeur Wouters van de sloom wasache- rij te Steensel Maandagmiddag met een luxe-auto tegen een boom gereden. De schok was zoo hevig, dat een der voor wielen van de as liep, terwijl W. zelf twee ernstige beenfracturen kreeg. In beden - kelijken toestand is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Eindhoven over gebracht, waar hij bij aankomst nog niet tot bewustzijn was gekomen. Tijdens een jachtpartij in Aspe- ren, bij Leusden, had een der jagers, terwijl hij op een eend wilde schieten, die laag bij den grond vloog, het ongeluk zekere Van Herwaarden uit Asperen te treffen. Een deel van het schot kreeg deze in het voorhoofd. In bewusteloozen toestand werd de man naar huis vervoerd en zoo spoedig mogelijk onder geneeskun dige behandeling gesteld. Zijn toestand is redelijk wel.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2