In dienst van allen. N° 150 Woensdag 51 October 1928 118 Jaargang, Buitenland Koloniën LINTVELT's BAZAR School en kerk. Sport Rechtszaken. Stadsnieuws. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening' No, 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrage* 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De presidentsverkiezing in Amerika. Blijkens statistieken, opgest ld door de correspondenten van ide „Associated Press" van kust tot kust en van de Cana- deesche grens tot d«e Rio Grande bestaat er een ongekende belangstelling voor deze presidentsverkiezing. De vrouwelijke zoowel als de manne lijke kiezers blijken vastbesloten, actief deel te nemen aan de groote nationale gebeurtenis van 6 November a.s. Uit bovenbedoelde statistieken blijkt, dat ongeveer 43 millioen mannen en vrou wen, dat is verreweg bet grootste aantal, dat ooit aan de stemming deelnam, be voegd is, deel te nemen aan de verkiezin gen voor bet presidentschap en het con gres op 6 November. Het totaal aantal kiezers is dus bijna veertien millioen grooter dan bij de stem ming in 1924. De staat New York staat aan het hoofd van de lijst met 4.875.721 kiezers tegen 3.256.319 in 1924, dan vol gen Pennsylvanië, Illinois en Ohio. Het aantal vrouwen, dat zal stemmen, is geweldig gestegen. De politieke leiders en regeerings-ambtenaren zijn het er al gemeen over eens, dat de vrouwen de be slissing in den strijd zullen brengen. Het Koninklijk Huis en Indië, Eenige bladen keuren op scherpe wijze de uiting van de Indische Courant af, waarin dat Blad zich naar aanleiding van het a.s. bezoek aan Indië van den Belgi schen kroonprins teleurgesteld betoont over gebrek aan persoonlijke belangstelling van ons Koninklijk Huis. Zoo schrijft de Locomotief, dat het een inbreuk op bet "oede gebruik is, het Koninklijk Huis» te betrekken in polemiek en critiek. Het is zeer wel mogelijk, den wensch uit te spreken, dat leden van ons Koninklijk Huis Indië zullen bezoeken, zonder dat men daaraan critiek verbindt. Het blad hekelt voorts op scherpe wijze de in dit verband door de Indische Courant ge bruikte uitdrukken: „belangstelling uit de verte". De Locomotief noeimt de Ko ninklijke belangstelling voor Ned. Indië evident. Deze bij talrijke gelegenheden op treffende wijze geuit. Ook het Nieuws van den Dag v. Ned. Indië spreekt zijn levendige verontwaar diging uit. Java en Cu ha. In een interview met den nieuwen te Batavia geplaatsten consul-generaal van Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON Naar het Bngelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. HOOFDSTUK II. De ledige stoel. „Ik kan niet bepaald zeggen, dat ik erg met haar ingenomen ben, merkte mevrouw Winch op. „Dat spijt me ten zeerste,' zei de do minee. „Hoe denkt u over haar?" In die vraag lag een besliste uitdaging. Hij keek naar buiten naar den zonini- gen tuisn en daarna gingen, zijn blikken in de richting van de aloë, welke vlak onder zijn venster stond. „Het ligt niet op mijn weg hierover na te denken, mevrouw Winch. Ik moet niet vergeten, dat ik slechts een dienaar ben." Door dit antwoord werd zelfs mevrouw Winch uit het veld geslagen. Ze veran derde onmiddellijk het onderwerp van gesprek. „Ik wilde u even vertellen, dat juf frouw Mason met alle mogelijke klachten bij mij is gekomen. Ik moet u eerlijk be en Kinderen^ nemen bij het begin der rkoudheid. hoesten of heeschheid fiESt VAL-siroop goedsmakend* fëoye* 'product, Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. Cuba, den heer G. O. Mustelrer, heeft deze gewezen op het belang van een sa mengaan van Java en Cuba inzake sui kerrestrictie en export. De heer Mustelier is van plan met verschillende leidende per soonlijkheden in het suikerbedrijf te be raadslagen om tot een overeenkomst te komen. V er duistering door een notaris. Notaris R. V. te Batavia is in voorloo- pige hechtenis gesteld. Naar de „Rreangerbode" nader ver neemt, heeft R. V. van de familie Hey- man Cohen 30.000 gulden geleend, welk bedrag geregeld zou worden afbetaald doch tot dusver is hierop slechts 4000 gul den gestort. Als zekerheid werd een risi copolis van 40.000 gulden in handen ge steld van de familie Heyman Colhien, doch de laatste premies hiervan zijn niet betaald. Later zou de risico-polis vervan gen worden door een andere van een ton welke op het oogenblik in het bejzit van mevrouw R. V. Radio op de lagere sch ooi. Op de vragen van den heer Van Wijn bergen betreffende het geven van onder wijs per radio op de lagere school ant woordde de minister van onderwijs o. De radio-voordracht binnen het school verband zal geen andere leerstof mogen behandelen dan die binnen het leerplan valt. Een bijzondere voorziening ter uitvoe ring van de voorschriften, welke art. 25 en 90 in zake leerplan en leerstof behel zen, komt den minister overbodig voor, omdat het per radio gesproken woord wel ten deele het onderwijs van den on derwijzer vervangt, maar deze daarvoor niet ontheven wordt van de volledige ver antwoordelijkheid voor zijn taak. De vraag, of de docenten, die per dio aan openbare en bijzondere scholen onderwijs geven, geacht worden tot het personeel dier scholen te behooren, be antwoordt de minister ontkennend. De ra dio-spreker zal dus ook niet behoeven te voldoen aan de eischen van bekwaamheid en zedelijkheid, die de wet aan de onder wijzers stelt. Niet hij is verantwoordelijk te stellen wegens de door hem gehouden voordracht, maar de klasse-onderwijzer voor het feit, dat hij de leerlingen' daarnaar laat luiste ren. Of de kosten van aanschaffing enz. eener radio-installatie voor een openbare» school uit de gemeentekas zullen worden betaald, is een vraag, welke in de eerste kennen, dat ik haar vrij onredelijk vind, maar wellicht heeft u 'n ander gezichtspunt" De dominee verwierp deze mogelijk heid niet; hij glimlachte slechts. Hij had een knap, door de zon gebronsd gezicht en er lag een prettige uitdrukking in zijrt oogen. Als hij glimlachte, kwamen er twee rijen hagelwitte tanden te voorschijn, waar door hij er nog aantrekkelijker uitzag. Mevrouw Winch ging op eenigszins ge- strengen toon voort en het was duidelijk merkbaar, dat zij allerminst eenige sym pathie van zijn kant verwachtte. „Juffrouw Mason 'beweert, dat juf frouw Phipps op een buitengewoon hin derlijke wijze tegenover haar optreedt en geen van haar kinderen naar de Zondags school stuurt. Verder vertelde ze me, dat de oude Pemberton voortdurend zit te pruimen en te spuwen, terwijl ze tegen hem praat. Ik vind het erg kinderachtig van haar zich zoo spoedig uit het veld te laten slaan, want we kunnen toch werke lijk niet alleen voor ons pleizier op de wereld zijn. Tengevolge van di't alles dreigt ze er mee haar werk op te geve)n. Wat raadt u mij nu aan te doen?" Tot haar verbazing had dominee onaf gebroken naar de aloë zitten kijken en er lag op dat oogenblik zulk een droomerlgje blik in zijn oogen, dat zij zelfs vaag ver moedde, dat hij totaal geen acht ha|d geslagen op hetgeen ze zei. Ze stond op het punt de stilte, welkja pijnlijk werd, te verbreken, toen bij zei; plaats ter beoordeeling van dun gemeente raad staat en vervolgens van Ged. Sta ten bij de goedkeuring dier gemeen te be- I grooting. Een groote luchtvaar tonde r- n emin g. Er is in Engeland een particuliere maat schappij in oprichting, waarvan kapitein Frederick Guest, die in 1921-'22 staats secretaris van luchtvaart is geweest, presi dent-commissaris wordt, en die ten doel heeft de burgerlijke luchtvaart te ontwik kelen onder centrale leiding. De maat schappij wil zich belasten met speciale diensten ter voeding van de rijkslucht lijnen, een net van vliegveldien aanleggen over het heele land, voorzien in de oplei ding van vliegers en het oprichten vian bergloodsen voor particuliere vliegtuigen bevorderen. De zaak moet den steun heb ben van het ministerie van luchtvaart. De maatschappij is voornemens ten minste twee-en-twintig moderne vliegkam pen aan te leggen op daartoe aangewezen plaatsen en daar tusschenin ongeveer een hondertal eenvoudiger landingsterreinen. Op de belangrijkste velden zullen de noo dige vliegtuigen en instructeurs beschik baar worden gesteld. De maatschappij heeft zich reeds verzekerd van een voor naam Londensch vliegveld, dat het eerst gemoderniseerd zal worden en voorzien zal worden van een sociëteit om de vlie gers aan te trekken. Naarmate de zaken zich uitbreiden zal de maatschappij haar bemoeiingen verder uitstrekken. Zij rekent de eerste jaren op steun van het ministerie van luchtvaart op denzelfden grondslag als de vereenigingen voor lichte vliegtui- Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 29 October had plaats de behandeling van de uitgestelde zaak tegen B. O., 49 jaar, opzichter te K(a- pelle. Verdachte was door den kanton rechter te Goes veroordeeld; tot f 15 of 15 dagen hechtenis wegens het doen ar beiden van een leerplichtig kind (bessen plukken) op 19 Juni 1928 te Wemeldinge. Verdachte was in hooger beroep ge komen. De officier van justitie eischte thans vrijspraak. De Veend. Hyp. Bank. Cisteren sprak voor het Hof te Am ster dam de Proc. Generaal zijn requisitoir uit. Spr. gelooft, dat het hof het rne/t hem eens zal zijn, dat hèt voninis van* de rechtbank niet zal kunnejn wordfeW gehandhaafd. Naast een technische fout in het vonnis, kan spr. zich ook niet ver eenigen met de uitspraak. Voor spreker staat het vast, dat er ook bij de d|po(r de rechtbank vrijgesproken M. boos op zet aanwezig is geweest. Uitvoerig be „Ik kan juffrouw Mason's standpunt vol komen begrijpen tenminste ten opzichte van juffrouw Phipps, want dat is een verschrikkelijk mensch. Het is dan ook het beste, dat juffrouw Mason haar maar niet meer gaat bezoeken." „Ligt het in uw bedoeling: juffrouw Phipps totaal aan haar lot over te laten? vroeg mevrouw Winch. Er lag; een klank van verontwaardiging in haar stem. Bill Quentin lachte. „Ik moet er nog eens over nadenken. Ik weet op het oogen blik werkelijk niet, wat de beste behande ling zou zijn. Ik vermoed, dat ik Vader Gregory eens ga raadplegen." „Meent u dat?" riep mevrouw Winch verbaasd uit. „Of den Kapitein van het Heilsleger," vervolgde de dominee lachend. „Ik dienk, dat ik een vergadering, zal uitschrijven, waarbij ik den genoodigden zal vragen op welke manier men het beste met lastige menschen kan omgaan. U wordt natuurlijk ook vqrzocht die bij- te wonen, evenals vader Gregory, dominee Banner en kapi tein Short van het Heilsleger. Ik geloof heusch, dat wij de beste resultaten zullen bereiken." „Als u maar begrijpt dat u, wanneer u een dergelijk iets wilt doen, allerminst op mijn medewerking kunt rekenen. Ik hoop en veronderstel, dat u slechts een grapje maakt, mijnheer Quentin, ofschoon ik niet kan zeggen, dat ik van zulke aardigheden loud." 1 toogt spr. dat alle drie verdachten te- samen en in vereeniging hebben gehan deld. Mocht het hof dit niet aannemen, dan is er nog altijd van medeplichtigheid als uitlokking sprake. Wat het opzet betreft wijst spr. er op, dat tijdens de onderhandelingen de waarde der aandeelen steeg. De verdachten wisten, dat de zeker heid der pandbrief houders in gevaar kwam. De procureur generaal komt dan tot de conclusie, dat het primair ten. laste gelegde bewezen is. Spr. zegt, dat op alle punten de kwade trouw van M. is bewezen. De advocaat-generaal vroeg op tech nische en juridische gronden ten slotte vernietiging van het vonnis der recht bank en veroordeeling van de beide verdachten W. namelijk tot dezelfde straf fen als door de rechtbank opgelegd, n.l. tegen W. Sr. 4 jaar gevangenisstraf en tegen W. Jr. 1 jaar gevangenisstraf. Te gen verdachte M., die door de recht bank was vrijgesproken, eischte hij 1 jaar gevangenisstraf. Hoofdbestuursvergadering Z.L.M. (Vervolg.) Mededeelingen van den voorzitter. Tentoonstelling Zierikzee. Dank zij het bijzondere mooie weer zijn de Iandbouw- feesten, welke gehouden zijn van 10 tot en met 13 Juli uitstekend geslaagd en is het bezoek aan de tentoonstelling zeer groot geweest. De financieele resultaten zijn voor den kring «liet ongunstig geweest, dank ook de vlotte medewerking van ge heel het eiland. Mond- en klauwzeerbestrijding. a. In de maand Juni werd met den In specteur van den Veeartscnijkundigein Dienst geconfereerd betreffende het ne men van maatregelen tegen mond- en klauwzeer, welke ziekte zich boven den Moerdijk in erge mate uitbreidde en Zee land hiervan nog verschoond bleef. Aan vankelijk kon het Dagelijksch Bestuur er zich mede vereenigen, dat Zeeland en N. Brabant tot een kring werden samenge voegd mits dit gebied voor export werd gereservees-d en de mogelijkheid van in voer open bleef voor dieren, die met serum ingespoten waren. Aangezien echter de minister hiertoe niet direct overging en het te laat werd met het oog op den groo- ten jaarlijkschen veeinvoer in September, heeft het Dagelijksch Bestuur tegen de kringvorming stelling genomen. Wanneer de provinciale grenzen n.l. in September gesloten zouden- blijven, zou het vee slechts clandestien- ingevoerd kunnen wor den, waardoor de boei- een verhoogde prijs zou moeten betalen. Verder zou er dan geen enkele controle op de ingevoerde dieren bestaan. De practijk heeft geleerd, dat in de zomermaand-en het mond- en klauwzeer geen verbreiding heeft verkre gen. Nu echter de veebeweging Noord- Zuid is begonnen, zijn gevallen reeds ge constateerd. b. Het ligt in de bedoeling van de re „Dat spijt me ten zeerste," gaf do minee <op berouwvollen toon te kennen. „Laten wij over iets anders praten. Tus- schen twee haakjes: heeft u het laatste nieuwtje al gehoord? Lottie Morton gaat trouwen." „Wat zegt u," riep mevrouw W'incii uit. „Lottie? En met wien?" „U moet eerst raden," zei de dominee. Mevrouw Winch nam hem met on derzoekende blikken op. Er lag een eigen aardige, ondeugende blik in zijn blauwe oogen, alsof hij haar uitdaagde iets ge waagds te zeggen. Maar ze ging er vol strekt niet op in. ,Ik kan me niet voorstellen dat er een enkele man bestaat, die lust voelt Lottie Morton's echtgenoot te worden," gaf zij te kennen. „Nu, dan ken ik er wel een." „Weet u wel heel zeker, dat u Molly niet bedoelt?" zei ze. „Heel zeker," klonk h-et lachend. „U zult bovendien moeten toegeven, dat Molly op het oogenblik ook nog wat te jong is om den gewichtigen stap- te w-agen. „Dat is een kwestie van opinie, merkte mevrouw Winch op. „Nu, vertel me eens gauw, wie de ongelukkige map is, dien Lottie Morton tot een huwelijk met haar heeft kunnen overhalen." ,U moet nog éénmaal raden," plaagde de dominee. „Ik hoop toch niet, dat u het is?" bracht ze staraelW uit. geering een mond- en klauwzeerinstituut op te richten. Op het oogenblik is deze aangelegenheid in behandeling bij de land bouworganisaties, aan welke de minister advies heeft gevraagd. Het is een verblij dend teeken dat de regesring in dezeti het mogelijke wil doen, om deze ziekte die enorm veel schade veroorzaakt, te bestrijden. Sluiting Zeeuwsch-Belgische grens. Hoewel de Z.L.M. zich uitgesproken had voor het niet sluiten- van deze grens, heeft de minister toch genteend hiertoe te moeten overgaan, zulks ter beteugeling van den smokkelhandel, waardoor insle ping van mond- en klauwzeer werd ge vreesd. Om-dat het instellen van een grens strook voor de grensbewoners veel last veroorzaakt, heeft het Dagelijksch Bestuur gemeend, hiertoe niet te moeten advi- seeren, omdat gebleken was, -dat de smok kelhandel niet zulke afmetingen had aan genomen dat een dergelijke krasse maat regel te rechtvaardigen was, terwijl ook n België weinig of geen besmettelijke veeziekten heerschten. Na met den mi nister mondeling overleg te hebben ge pleegd, heeft Z.Ex. maatregelen genomen opdat de lasten voor de grensbewoners zoo gering mogelijk zouden zijn. Centraal Bureau. De reorganisatie van het Centraal Bu reau is een feit geworden. In Zeeland zijn twee kringen gevormd n.l. de kring Zie rikzee (Schouwen en Duiveland) en Goes (overig Zeeland). De -uitwerking der re organisatie heeft de volle aandacht van het Dagelijksch Bestuur. Financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Door de Z.L.M. ig er bij het K.N. L.C. op aangedrongen de financieele ver houding tusschen Rijk en Gemeente ia studie te nemen. Intusschen is te dezer zake een wetsontwerp door den minister van Financiën ingediend dat in zeer vele opzichten voor het platteland een verbe tering inhoudt. Landbouwhuishoudonderwij's. De belangstelling voor dit onderwijs is goed te noemen. De school te Zierik zee heeft pas de eerste tweej. cursussen beëindigd. De toeneming van het leerlin gental is goed. Ambulante cursussen zijn loopende te Axel, Schoondijke, Wol- phaartsdijk, terwijl we binnenkort, wan neer onze aanvraag om subsidie goedge keurd wordt een cursus hopen- te begin nen te Kapelle. Te Oudelande stuitten onze pogingen af op het negatieve besluit van den gemeenteraad. Er worden nu po gingen in het werk gesteld om een cursus te Ellewoutsdijk te organiseerem. Als in- spectrice van dit onderwijs was tot j.l. 1 October in functie mevrouw M. E. Le- liman-Bosch. Voor de bijzondere welwil lendheid waarop zij ons steeds met raad en daad terzijde stond, dienen we haar buitengewoon erkentelijk te zijn. Landbouwonderwijs. Bij de jongens blijkt niet zoo'n belang stelling voor dit onderwijs te bestaan dan bij' de meisjes. Er konden veel meer cur sussen in onze provincie gegeven worden. „En waarom zou dat niet mogelijk kunnen zijn?" Ze keek hem recht in de oogen. „Dus..., het is zoo?" Hij beantwoordde haar vraag met een wedervraag. „Gelooft u niet dat zij een uitstekende dominee's vrouw zou zijn?" „Wordt u haar man?" bleef mevrouw Winch aandringen. „En waarom niet?" zei de dominee opnieuw. „Dus het is werkelijk waar?" Haar ademhaling kwam met horten en stooten e«i ze voelde een verlangen bij zich opko men hem door elkander te schudden. „Ik hoop, dat u er niets op tegen heeft" zei hij op nederigem toon. „Hoe zou dat mogelijk zijn?" Er was een koude blik' in haar oogen verschf:- var. „Welk verschil zou dit voor mij te weeg kunnen brengen?" „Zij is een heel aardig meisje," pleitte de dominee. ,Oh, ja, dat is best mogelijk," klonli het verre van vriendelijk© antwoord. ,Dus u wilt me niet gelukwenschen?" „Wanneer de kwestie inderdaad een felicitatie waard is, waarom zou ik dat niet doen?" merkte mevrouw Winch op. (Wordt vervolgd.) I

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1