In dienst Tan allen. IV 129. Maandag 29 October 1928 118 Jaargang, Buitenland genomen, hoesten Voorkomen Koloniën W etenscbappen. Rechtszaken. ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENT1EN van 15 regels f1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrage® 15 cent per regel. Adverteotiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Vertrapten. Vermoedelijk geeft men er zich 'Westersche landen geen rekenschap van, dat in Engelsch-Indië bijkans een zesde gedeelte van de bevolking van 3230 millioen zielen, tot de verdrukte klasse be hoort. Deze groote groep van vertrapte menschen kan haar lot niet verbeteren ten gevolge van godsdienstige opvattin gen, die zoo diep wortel geschoten heb ben, dat de geheele, in kasten ingedeel de bevolking terugdeinst voor eiken omgang met de „onaanraakbaren" de letterlijke vertaling van het woord, waar mee de klasse der paria's wordt aange duid. De bijzondere correspondent van de „Morning Post" te Poona vertelt, dat de commissie-Simon te Bombay in de gek genheid gesteld is, kennis te nemen van het lot van twee millioen „onaanraakba ren", die alleen te Bombay wonen. Hun Indische broeders, die tot kasten behoo- ren, behandelen hen in alle opzichten als onreinen. Een paria mag geen water put ten uit een openbare bron. Als er een ri vier langs zijn kampement stroomt, mag hij alleen wasschen in bepaalde gedeelten, die als „onrein" zijn afgebakend. Hij mag geen Hindoesehe tempels binnen gaan, al is hij ook een belijder van den Hindoeschen godsdienst. Het is hem ver boden, van openbare vervoermiddelen ge bruik te maken en wanneer hij een kaste- Hindoe tegenkomt, is hij verplicht te ver klaren, dat hij „onrein" is, opdat de an dere Hindoe zich niet zal bezoedelen Gewoonlijk wordt aan de paria's ook de toegang tot dorpen ontzegd. Zij moeten hun kamp opslaan op een plaats daarbui ten, en indien een van hen de onbeschaamd heid mocht hebben, in het dorp te komen, wordt hij niet alleen verjaagd, maar ook geboycott. Bij wijze van straf mag hij niet werken, zelfs niet in de nederigste bediening. Tracht hij zijn kost te verdie nen, dan betaalt men hem noch geld noch vergoeding in natura. Hij wordt tenslotte verjaagd en moet ergens een goed heen komen vinden, om aan den kost te komen. In Engelsch-Indië worden aldus ongeveer zestig millioen menschen door het kaste- stelsel uit de gemeenschap ge-stooten en naar de gelederen der „onaanraakbaren verbannen. Onlangs heeft nu een vertegen woordiger der uitgestooten klasse te Bom bay de zaak van deze ongelukkigs® voor de commissie-Simon bepleit. In de laatste jaren hebben de „onaanraakbaren", on danks bijna onoverkomelijke moeilijkheden, pogingen gedaan om hun levensstandaard te verbeteren. In individueele gevallen zijn zij hierin geslaagd, maar het verderfelijke kaste-stelsel blijft onaangetast. De uitge stootenen stellen de volgende eischen: le. dat zij als een onafhankelijke minderheid behandeld zullen worden en grootere be scherming zullen genieten, met het oog op de vooroordeelen tegen hen, die zoo diep geworteld zijn; 2e. dat zij behoorlijk vertegenwoordigd woi'den in de plaatse lijke en centrale regeeringen, teneinde on partijdige behandeling voor hun klasse te kunnen afdwingen. FEUILLETON Naar het Bngelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. - „Het zal hem niet gelukken," zei ze ge ruststellend. „Ik heb bet veel te druk om aan dergelijke dingen te kunnen denken. Ik moet aan mijn zoon, Gaspard, denken Zijn gezondheid is uiterst zwak en daarom kan hij geen school bezoeken, zoodat wij samen wat werken. Wanneer hij zich over eenigen tijd wat sterker voelt, hopen we naar Parijs te vertrekken, waar hij zich geheel aan de studie kan wijden. Ik vrees echter, dat hiervan vooreerst nog geen sprake zal kunnen zijn." Er was een blik van medelijden in de oogen van den jongen dominee verschenen. „Hij zal hier gauw genoeg sterker wor den," gaf hij te kennen. „U woont in een buitengewoon glezond gedeelte van Engeland." „Ja, ik denk ook wel, dat dit een groot verschil te weeg zal brengen," zei me vrouw Rivers. „Ik hoop het tenminste van harte. Maar in elk geval vereischt zijn Ontploffing. Donderdagmiddag halftwee heeft een hevige ontploffing plaats gehad in Hoeks zuurstoffabriek te Ngagel. Den Europee- schen geëmployeerde P. Wencel werd een been afgeslagen; een inlander werd in den buik getroffen en zeer zwaar gewond. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. Het bedrijf is stopgezet. Prins Leopold's reis. De reis van dein Belgiscihiein kroonprins Leopold met prinses Astrid wordt in een artikel in de „Indische Courant" bespro ken. Het blad zegt, dat Indië den Belgi schen troonopvolger van harte welkom zal he et en. De schrijver vindt hier echter an dermaal reden tot leedwezen bij het be denken, dat ons eigen koninklijk huis zich bepaalt tot belangstelling uit de verte. De activiteit van het Belgische vorstenhuis ten aanzien van de overzeesche gebieden is, aldus schrijft het blad, een voorbeeld, dat nieuw voedsel geeft aan de op dit punt ge voelde teleurstelling. Radio -echo iji het wereldruim? De Noorsche professor Stoermer heeft buitengewoon interessante radio proefnemingen gedaan, welke het resultaat hadden, dat in het wereldruim uitgezonden radio-signalen na drie tot tien minuten van in punt, liggende verder dan de maan, op id), aarde teruggeworpen werden. De afstand van het punt, van waar de echo uit het wereldruim terugkeerde, kan uitgerekend worden, daar bekend is diat de radio-gol ven een snelheid hebben van 300JO0Ö K.M. per seconde. Rechtbank te Middelburg. Mishandeling. S. H., 59 jaar, zonder beroep, en D H„ 28 jaar, koopman, beiden te Goes, werden beklaagd dat zij op 28 en 29 Aug. jl. te Goes H. P. Praat hebben gesla gen. Eischieder f 10 of 10 d. hecht. Diefstal. C. F., 36 jaar, werkman te Kapelle, werd ten laste gelegd, dat hij op 15 Sep tember 1928 te Kattendijke een porte- monnaie inhoudende f68,35, toebehooren- de aan Nicolaas Hoogstrate, heeft weg genomen. Eisch 4 maanden gevangenisstraf. toestand op het oogenblik nog beel veel zorgen. Oh, is dat de aloë, waarvan u me zooveel vertelde? Men beweert, dat die plant slechts eenmaal in de vijftig jaar bloemen dragen? Dan moet er zeker iets wonderbaarlijks gebeuren." Ze boog zich over de aloë heen, welke geruimen tijd geleden door een der voor gangers van den dominee geplant was. „Ik kan een plant, die slechts eenmaal gedurende een menschenleven bloeit, niet bijster aantrekkelijk vinden," merkte do minee Bill op. „Wanneer ik voldoende zedelijken moed bezat, zou ik haar uit den grond laten halen en weggooien." „Iets dat slechts eenmaal in het leven komtmoet toch heel mooi zijn," merkte mevrouw Rivers peinzend op. „Laat de plant in elk geval eerst tot bloei komen, voordat u uw toevlucht tot zulke harde maatregelen neemt." Mevrouw .Winch scheen het thans noo- dig te achten zich een weinig te laten gel den. Ze vond dat het meer dan tijd- werjd, dat die mooie indringster vertrok. „Het zou eenvoudig schandelijk wezen een dergelijke oude plant te vernietigen," zei ze langzaam en nadrukkelijk. „Geen enkele boom zou die ooit kunnen vervan gen." .Gelijk de wetten der Meden en PerJ zen, welke nimmer veranderen," merkte dominee Bill ondeugend op. „Zoo zijn wa De leerplichtwet. B. O., 49 jaar, opzichter te Kapelle was door den kantonrechter te Goes ver oordeeld wegens overtreding der leer plichtwet (als werkgever een knaap, die nog leerplichtig was en ingeschreven op de lagere school, gedurende den school tijd bessen laten plukken) veroordeeld tot f 15 of 15 d. hecht. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Deze zaak werd uitgesteld tot 29 No vember a.s. Dronkenschap. F. J. S„ 44 jaar, werkman te Kruinin- gen (Hansweert) was door den kanton rechter te Goes veroordeeld tot 3 weken hechtenis en plaatsing in een rijkswerk inrichting gedurende den tijd van een jaar, wegens dronkenschap bij 4e herhaling. De verdachte was in hooger beroep geko men. Eisch bevestiging van bel vonnis van den kantonrechter. De vergunning. P. C. F. V„ 51 jaar, rivierkoopman te Wemeldinge, was door den kantonrechter te Goes wegens het niet vertoon® aan de rijkspolitie van een vergunning als rivier- venter, veroordeeld tot f 10 of 10 dagen hechtenis, tegen welk vonnis de verdachte en de ambtenaar van het openbaar minis terie waren in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De familie opgelicht. Een raadselachtige geschiedenis is voor de Zwolsche rechtbank behandeld, die ook door deze behandeling niet tot klaar heid is gekomen. Een vrouw van 25 jaar uit Nunspeet, getrouwd met een man die goed zijn brood heeft, heeft haar eigen moeder en zusters opgelicht voor belang rijke bedragen. Zij wordt vervolgd voor oplichting van hen voor ongeveer f2000, maar in totaal moet zij voor ongeveer f7000 opgelicht hebben. Het is begon nen in Juni 1925. Toen vroeg zij f500 omdat zij een huis gekocht hadden. Zij deed aan haar moeder een heel verhaal van een rijke mevrouw, die „zoo gek mei haar was" en haar zooveel gaf. Zij leende steeds meer van moeder en zusters, tot in November 1926 zij f 1200 loskreeg. Daarna vertoonde zij zich niet meer. Toen zij gemaand werd, zeide zij eerst dat de rijke mevrouw voor alles wat zij gegeven had, quitanties gezonden had. Men begon te twijfelen, de zaak werd aangegeven, en toen ging verd. naar de politie om te ver klaren, dat er in de jaren 1925 en 1926 telkens twee mannen op een motorrijwiel waren gekomen, die haar onder bedrei ging gedwongen hadden al het geld af te geven. Op 29 Maart 1927 was er weer één geweest, maar nu kwam zij het aan geven. Al die verhalen bleken onwaar te zijn. Het merkwaardige is echter dat nie mand kan nagaan waar het geld gebleven V.erd. weigert elke opheldering. Vol- nu eenmaal in Rickaby, nietwaar, met vrouw Winch? Onze zonden worden zelfs na enkele jaren dierbare gewoonten. 114 maak natuurlijk maar een grapje," voegdö hij er onmiddellijk glimlachend aan toe, toen hij de sombere uitdrukking van me vrouw Winch's oogen zag. „Het spreekt vanzelf, dat ik de oude aloë voor geen geld van de wereld zou willen laten ver wijderen. Indien ik dit wel deed', kon er wellicht voor eeuwig een vloek op mij blij ven rusten." „Maar als u de plant tot bloei laat ko men, zal die u geluk brengen," merkte mevrouw Rivers op. „Dat spreekt toch vanzelf, denkt u ook niet?" „Het is niet onmogelijk," zei de domi nee op eenigszins cynischen toon. „Laten wij er in elk geval maar het beste vaii hopen. En als dit niet mocht gebeuren, dan moet de plant er toch maar aan ge- looven, mevrouw Winch." „Het wordt tijd, dat ik naar huis ga," zei mevrouw Winch op beteekenisvollen toon. „Oh, nu al? Blijft u niet lunchen? Ik heb mevrouw Rivers ook uitgenoodigd. Dit laatste werd als terloops opgemerkt, doch deze enkele woorden hadden ten gevolge, dat mevrouw Winch ternauwer nood een uitroep van verbazing kon weer houden. In het zachte lachje van de jonge weduwe lag evenwel 'n geruststellende klank gens haar zo-u haar man niets van alles afweten. Eisch: zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak 8 Nov. Steekpenningen. De vroegere directeur van de gasfa briek te Harderwijk, verdacht van het aannemen van steekpenningen, heeft voor de rechtbank te Zwolle terechtgestaan. Op 3 Januari is hij eervol ontslagen en ge pensioneerd wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Hij erkende herhaalde lijk giften te hebben aangenomen, wetende dat deze hem gedaan werden om aan bepaalde firma's leveranties le gunnen. Toen de burgemeester van Harderwijk hem hierover onderhield, heeft hij ter stond f 2300 a f 2400 in de gemeentekas teruggestort, meer dan hij genoten had. H. Rietsnijder uit Amsterdam en W. Wilson te 's Gravenhage, werden als ge tuigen gehoord. Zij verklaarden den direc teur giften ter hand te hebben gesteld al leen om de zakenrelatie te behouden. De officier van justitie, vond de daad van verdachte een hoogst ernstig feit en vroeg een maand gevangenisstraf. De verdedi ger voerde verzachtende omstandigheden aan en verzocht met het oog op verdachtes leeftijd een geldboete of voorwaardelijke veroordeeling. Over 14 dagen zal de recht bank uitspraak doen. Dé electrificatie. Ged. Staten ontvingen van de P.Z.E.M. het volgende schrijven Met uw terzijde aangehaald schrijven, waarbij uw college ons mededeeling doet van het besluit van Provinciale Staten van 20 Juli 1928, no. 11, nopens het in mar- gine vermelde onderwerp, worden wij uit genoodigd, in onderhandeling te treden met de Société Anonyme en u den uitslag van die onderhandelingen mede te deelen. Te vens verzoekt uw college, den uitslag te vernemen van de besprekingen, welke naar u vermoedt, geopend zijn of zullen worden met het gemeentebestuur van Middelburg omtrent het schrijven van 17 Juli j.l. van dat bestuur aan Provinciale Staten. Met betrekking tot het laatste punt be richten wij uw college, dat wij bij brief van 26 Juli aan het gemeentebestuur van Middelburg mededeelden, dat het in dat schrijven geopperde denkbeeld, dat onze vennootschap den door die gemeente be- noodigden stroom voor haai' zou opwek ken, in beginsel onze sympathie had en dat wij ons ten spoedigste met voorstellen ter verwezenlijking van dit denkbeeld tot dat bestuur zouden richten. Het besluit van Provinciale Staten stel de echter het overleg met de Sociiété Anonyme op den voorgrnod en allereerst moest dus onderzocht worden, of deze be- reid was haar bedrijf tegen redelijken prijs te verkoopen, dan wel op aannemelijke voorwaarden een stroomleveringscontract te sluiten. Over beide punten werd met de Société Anonyme onderhandeld. Tot verkoop van haar bedrijf bleken- de gevol machtigden der Société Anonyme minder geneigd dan aanvankelijk vroeger en in geen geval wenschte men den vroeger ge- „Het is heel vriendelijk van u, maar ik kan van uw invitatie heusch geen gebruik maken," verklaarde ze. „Ik ben alleen met u meegekomen om de gelukbrengende aloë te zien. Mijn jongen wacht op me en ik moet zoo gauw mogelijk naar huis gaan." „Ik zou graag kennis willen maken met uw zoon," gaf de dominee te kennen. Mag ik u eens op een avond komen be zoeken?" Het duurde enkele seconden, voordat de jonge weduwe antwoordde en mevrouw Winch wierp haar een onderzoekenden blik toe. Verbeeldde zij het zich, of werd deze jonge, mooie vrouw inderdaad Idbor, een geheimzinnig waas omgeven? Of stel de zij zich slechts aan? Terwijl zij zich dit nog stond af te vra gen, antwoordde mevrouw Rivers kalm: „Hij voelt zich op het oogenblik niet erg goed, maar ik zal het natuurlijk heel prettig vinden, als u eens met hem komt praten. Mag ik u laten weten, wanneer het een geschikte dag is? „Oh, u hoeft zich niet zooveel moeite te geven. Ik kom wel eens aanloopen," gaf de dominee ten antwoord. „Plet is heel vriendelijk van u." Lieve hemel, gebruikte die vrouw al tijd dezelfde uitdrukkingen, vroeg me vrouw Winch zich af. Zij leek haar een hoogst onbetrouwbaar schepsel toe. Plot- noemden prijs van f2.000.000 in overwe ging te nemen, doch althans de werkelijke bedrijfswaarde als koopsom te ontvangen. Overeengekomen werd toen, dat de be drijfswaarde per 1 Januari 1928 zou wor den vastgesteld door twee deskundigen, van wie elke partij één zou benoemen; uit den aard der zaak verbond daarmekke geene van partijen zich tot iets. De beide deskundigen de heeren W. Weinstock uit Parijs voor de Société Anonyme en de heer H. Lohr, directeur van de Provin ciale Geldersche Electricileits-Maat9chap pij te Arnhem, voor onze vennootschap hebben in overleg met elkander de bedrijfa waarde per 1 Januari 1928 op f 2.750.001) bepaald. Uitgaven voor na 1 Januari 1928 tot stand gebrachte werken én waarde van magazijnvoorraden waren in dit be drag niet inbegrepen. Wij hebben daarop de Société Ano nyme gevraagd of zij bereid was, haar be drijf voor deze som, verhoogd met een# vergoeding voor uitbreidingen en maga- zijnvoorraad, aan onze Maatschappij op 1 Januari 1929 over te dragen en, zoo ja, welke voorwaarden zij daaraan wenschte te verbinden. Het antwoord op de eer ste vraag luidt bevestigend, terwijl de voorwaarden, welke gesteld worden, in hoofdzaak op het volgende neerkomen: a. betaling van de in 1928 op kapitaal rekening uitgegeven bedragen. b. vergoeding van de waarde van de in magazijn aanwezige goederen. c. overneming van alle loopende con tracten; vrijwaring van de Soc. An. voor niet-nakoming daarvan (onder contracten ook te verstaan de nog niet officieel ba- vestigde nieuwe overeenkomst met Mid delburg en de eveneens nog niet officie»! bevestigde concessie van Vlissingen). d. overneming van het geheel# perso neel op zoodanige voorwaarden, dat hun positie niet slechter wordt. e. betaling van koopsom en verder# bedragen terstond na overschrijving van concessies en vergunningen en overdracht der onroerende goederen en vergoeding van rente ad 6 's jaars over een en an der van 1 Januari tot den dag van be taling. f. herziening van de koopsom, zoo uit de boeken mocht blijken, dat bij het ver strekken der cijfers, waarop de deskundi gen de bedrijfswaarde hebben berekend, vergissingen- zijn gemaakt. Wij zijn op het oogenblik nog niet in staat, ons over de aannemelijkheid van prijs en voorwaarden uit te laten en zullen ons daaromtrent vooraf advies doen uit brengen- door den Algemeenen Raad van Advies en door Professor Feldmann. Met betrekking tot het aangaan van een stroomleveringscontract werd door do Société Anonyme nog aan verschillende bedenkingen en wenschen onzerzijds ge heel of gedeeltelijk teglemoet gekomen. Met name betroffen deze bedenkingen en wenschen: a. de omzetting der S. A. in een Ne- derlandsche Maatschappij. b. de naastingsmogelijkheid. c. de zekerheidstelling. d. afwijking van het contractueele ta rief, voor het geval dit in bijzondere ge vallen in den weg blijkt te staan aan leve ring tegen concurreerenden prijst seling keerde zij zich om en richtte zich tot den dominee. „Nu ik toch hier ben, mijnbeer Quen- tin, zou ik u graag even over den komen den bazar gesproken willen hebben. Ik be loof u, dat ik slechts enkele minuten van uw kostbaren tijd in Beslag zal nemen." „Uitstekend," zei de dominee, doch er lag een lichte aarzeling in dat ant woord. „Adieu en wel bedankt," zei mevrouw' Rivers. l Ze boog even en glimlachte. Daarna wendde zij zich om en liep in de richting van het groote hek. Voordat zij dit ech ter bereikt had, bad de jonge domine» haar reeds ingehaald. Er lag een lichte blos op zijn anders zoo bleek gelaat. ,U had niet op die manier moeten weggaan," bracht hij haperend uit. Ze glimlachte weer op haar wonder lijke, innemende wijze. „Op welke manieir bedoelt u?" vroeg ze. Ze boog nogmaals en liep door, zonder zijn antwoord ti t» wachten. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1