Uit den Westhoek Kunst. Buitenland Koloniën ProviBcieiïieuWs Kamer - Overzicht. Stadsnieuws. hand en Tuinbouw Rechtszaken. Van Overal WAAR BLIJFT ZE? Iedere gemeente heeft van tijd tot tjjd haar kwestie, een of ander vraagstuk, dat de aandacht van alle gemeentenaren trekt. Soms wordt het opgelost, soms valt de poging om het op te lossen in het water,... soms geraakt de kwestie geheel in vergetelheid. Het laatste komt niet het minst dik wijls voor. Het heeft er veel van weg alsof een van de kwesties, die de Goesenaren het laatste jaar bezig hebben gehouden den laatst bedoelden weg op gaat. Men herin nert zich dat de plaatselijke pers en de ge meenteraad onlangs veel aandacht wijdden Ban de op te richten tuinbouwschool, die volgens sommigen in Goes, volgens ande ren in Kapelle zou moeten komen. Op den storm die destijds over het geval op ging, is een drukkende stilte gevolgd; van de tuinbouwschool hoort men in Goes niet meer reppen. Is ze in den doofpot gestopt? Is de tuinbouwschool voor Goes ver keken? Of werkt men in stilte en staan we al dichter bij de opening van de nieuwe on derwijsinrichting dan de buitenstaander vermoedt ,We hopen het laatste. Tegen vervalsc&iing van schilderij en. Om het hoofd te bieden aam dein stroom vam onechte schilderijen, welke door ver- valschers op de markt worden gebracht, zal de Vereeniging van Amerikaansche kunstkoopers autografiscbe certificaten, die oorsprong em geschiedenis der schilde- der ij en vermelden' van alle werken, welke clioor genoemde vereeniging echt bevon den zijn, naar Londen sturen. Deze stap wordt gedaan om Engeische en andere Europeesche kunstkoo-pers, die in bet bui tenland doeken van Amerikaamsche kun stenaars koop en, te beschermen. In dein laatsten tijd zijn vele klachten binnenge komen van handelaars en verzamelaars, die door handige vervalschers zijn beet genomen. OVERZICHT. De Fransch-Engelsche vlootoverecnkomst Volgens de „Morning Post' zijn de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland inzake de vlootoverecnkomst nog niet geëindigd. Beide regeeringen houden zich op het oogenblik bezig met de bcstudeermg van de antwoorden van Amerika, Italië en Japan om na te gaan of het zijn nut kan hebben de onderhandelingen voort te zet ten. Op een later tijdstip zullen directe besprekingen aangevangen worden. De medewerker van het blad meldt verder, dat de huidige Brit scire regeering zich gebonden acht aan de concessie in zake de militaire reserve voor het leger te land, doch dat zij van meening is, dat een latere regeermg geen verplichtingen in deze heeft. Frankrijk breidt zijn vloot uit. Ondanks Volkenbond en Kellogg-pact meent Frankrijk, dat zijn veiligheid,-., den aanbouw van 31 nieuwe oorlogsschepen vereischt Het volgend jaar zal met den bouw worden begonnen van twee kruisers, zes verkenningsvaartuigen, zes torpedo jagers, tien Oceaan-duikbooten, tien mij- nenleggers en vier kust-duikbooten. Het grootste gedeelte der te bouwen schepen zijn dus duikbooten. Uit de technische toelichting op het program blijkt, dat de nieuwe kruisers van 10.000 ton elk de snelst loopende ty pes ter wereld zullen zijn en 35 knoopen per uur zullen loopen. De verkennings vaartuigen zullen de grootste zijn, welke tot dusver zijn gebouwd en- het zwaarste geschut bezitten. Ook de overige schepen zullen van een grooter gevechtskracht zijn Verduistering door eennotaris Aneta verneemt, dat de Raad van Jus titie heeft besloten, notaris R. V. in ver band met de aan het licht gekomen ver duisteringen voor een tijd van zes maan den te schorsen. Inmiddels is< aan den gou vemeur-generaal voorgesteld R. V. te ont zetten uit het ambt van notaris. I Verdwenen belastinggelden. Toen de Chinccsche wijkmeester van Tjiandjoer, die onlangs eervol ontslag als zoodanig gekregen heeft, zijne functie over gaf aan zijn opvolger, bleek in zijn kas een tekort te bestaan groot f 15.000. Vol gens den Chineeschen wijkmeester betreft deze post belastinggelden, die hij ten eigen bate heeft aangewend. De wijkmees ter werd onmiddellijk jn voorarrest ge steld. i De officier van justitie te Batavia zal een nader onderzoek instellen. Zeeland naar bulten. Hedenavond wordt voor de deelnemers aan bet internationale congres van bet Roode Kruis in hotel „De Witte Brug" te Den Haag een ontspanningsavond ge organiseerd. Een gedeelte van het zeer interessante en uitvoerige programma wordt gevuld door een groep Zeeuwscbe meisjes en jongens in nationaal costuum, die onder leiding van den heer Mazui^a uit Middelburg, dansen en liederen zullen uitvoeren. De koningin en prins Hendrik zullen de uitvoering bijwonen. Morgenavond zal de Zeeuwsche groep in Amsterdam optreden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de middel baar-technische school aldaar. Het zedenschaniaal. Onlangs heeft in de Zeeuwsche pers een klein berichtje gecirculeerd, waarin werd medegedeeld, dat in Serooskerke een zedendelict was geconstateerd, en dat de politie de zaak in onderzoek had. Bij dit bericht bleef het. Door geheel Zee land deden evenwei spoedig, de meest fantastische geruchten de ronde, zoodat het sobere berichtje tot een geweldig ze- denschandaal uitdijdde. Geruchten berus ten meestal niet op waarheid, doch deze, op het gebeurde in Serooskerke betrekking hebbend, bij uitzondering wel. Men kan ze in het navolgende sobere relaas samenvatten: De politie consta teerde dat een moeder te Serooskerke haar jeugdige dochters (één van 15 jaar!) voor onzedelijke doeleinden exploiteerde en dat verschillende bewoners van Schou wen, inzonderheid inwoners van Zierik- zee bij de strafbare feiten betrokken wa ren. De politie gaf de zaak in handen van de justitie en deze is thans druk doende de overtreders te verhooren. In totaal zou den ruim 80 personen uit Schouwen bij deze strafzaak betrokken zijn. Benoemd. De heer G. F. Lindeijer te Vlissingen is benoemd tot lid van den Raad van Ad vies van de P.Z.E.M. 'sH. HENDRIKSKINDEREN. Tot hoofd der Chr. school alhier is be noemd de heer J. L. Back, onderwijzer aan de Chr. school te Vlissingen. VLIS1SINGEN. Gisteravond werd al hier een vergadering gehouden van den Chr. Metaalbewerkersbond ter herinne ring aan den strijd tegen de maatschappij De Schelde. Aan enkele leiders werden souvenirs aangeboden, terwijl door den heer Wetselaar geprotesteerd werd tegen de aanvallen op zijn persoon van den mo dernen bond, die ten onrechte doet voor komen of het niet juist gezien was dat men met 1 cent genoegen nam. TWEEDE KAMER. Woensdagmiddag heeft de Kamer zich voornamelijk bezig gehouden met de voor stellen van minister Lambooy tot wijzi ging van de bevorderlngswet voor de land macht. De strekking van de voorgestelde wij zigingen komt ui hoofdzaak op twee puin- ten neer: vooreerst wil de minister de mogelijkheid openen om de bevordering bij keuze uit te breiden met een „buiten gewone bevordering bij keuze", waarbij dan de gelukkige in de ranglijst van zjjn ranggenooten wordt ingeschoven. In de tweede plaats wil de minister bepalen, dat overcompleete officieren niet meer op nonactiviteit zullen worden gesteld, maar evenals burgerlijke ambtenaren met wacht geld zullen worden ontslagen. Verschillende sprekers hadiden een aantal bezwaren. De verdediging vain den minister was vrij zwak en het slot ia ge weest, dat hij schorsing van het debat verzocht teneinde eenige wijzigingen in het voorstel aan te brengen. Toen dit was afgehandeld interpelleer de de heer v. d. Heuvel over de suiker industrie. Hij klaagde steen en been over die industrie en vreesde dat het volgend jaar niet voldoende uitgezaaid zal kun nen worden.Hij vroeg dus maatregelen. De minister kon niets toezeggen wijl het rapport der interdepartementale commis sie juist verschenen is en dit heelemaal geen houvast gfeeft omdat het allo maat regelen die te bedenken zijn afwijst. De minister studeert dus nog vlijtig op het rapport en broedt zelfs op maatregelen, maar het baat nog niet veel. Intusschen gelooft de minister niet dat het zoo erg slecht gesteld is met deze industrie. Graag werkt hij mede aan een nieuwe suiker-conferentie maar dat schiet niet hard op. Gisteren is de behandeling van (de suiker-kwestie verder voortgezet, maajrds interpellatie-Van den Heuvel heeft niets opgeleverd. Er is veel gesproken, doch een uit spraak heeft niemand aan de Kamer pogen te ontlokken. Men besloot t!pt rapport van de interdepartementale com missie af t e wachten. Minister De Geer zegde nog toe, in antwoord op aandrang van den heer Ebels, dat de Directie van den Landbouw een onderzoek naar de landbouwtechni- sche zijde van het vraagstuk zal instellen, als daaraan na het rapport der interdeparte mentale commissie nog behoefte mocht bestaan. Een der sprekers, dr. Korten- horst, had de oplossing van den concur rentiestrijd tusschen biet en riet gezocht in een soort Europeesche tol-unie tegen de rietsuiker-produceerende landen, een aandrang, dien men met het oog op Indië niet van Niederlandsche zijde zou ver wacht hebben. Minister De Gaer zocht ook de oorzaak van de moeilijkheden meer in de concurrentie tusschen riet suiker en suikerbiet dan tusschen de bietproduceerende landien onderling. Minister De Geer deelde nog mede, zooeven uit Genève vernomen te hebben, dat m en met de a.s. suikerconferentie in de richting wil gaan van de rietsuiker in de conferentie te betrekken, voor ons land ongetwijfeld de beste oplossing. Dat was alles wat deze interpellatie opleverde. De tweede mterpellant wens de heer Drop (S.D.) die vragen stelde over de ongelukken in de mijnen. Spreker zoekt verband tusschen het aantal ongevallen en de werkmethode. In de avondvergaide- ring werden de besprekingen over deze kwestie voortgezet. Wanneer? Daar minister Kan den wensch te ken nen heeft gegeven, dat de giemeentebe- grootingen voor 1 Nov. afgehandeld zul len worden, vragen we ons of wanneer de Goesche begrooting in den raad zal ko men. Vóór 1 Nov. kan dit niet meer. We hopen evenwel, dat hier de begrootings- vergaderingan niet, zooals dat het vorige jaar het geval was, tot in December uit gesteld'zullen worden. Waar wachten B. en W. eigenlijk op? Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzeres in de hand werken aan de O. L. School B alhier is benoemd mej. J. Beenhakker te Kloe- tinge. Vergadering. In de hier ter stede gehouden verga dering van den Kring West-Zuid-Beve land der Z.L.M. werd de rekening goed gekeurd met een batig saldo van f 89,52 Va De heer D. W. Lindeubergh te 's H. Arendskerke werd bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over het, in verband mst de in 1929 te Goes te houden Kringtentoonstelling, voorstel van den Kring Oostelijk Zuid- Beveland om te breken met de tot heden gebruikelijke kringtentoonstellimgen, om wel de Alg. Vergadering met de traditio- neele rijtoer te behouden, maar verder er aan te verbinden een z.g.m. paarden-, rundvee- of ontwikkelingsdag. De vergadering ging evenwel accoord met het advies van het Kringbestuur om de Kringtentoonstelling te houden, zij het op wat kleiner schaal als het stamboek niet meewerkt. Vervolgens kwam de agenda voor de a.s. Hoofdbestuursvergadering der Z.L. M. in bespreking. Daarbij werd ook in discussie gebracht het voorstel Oostelijk Zuid-Beveland, om de aftredende H. B.- Ieden der Z.L.M. niet terstond te doen herkiezen. Met 14 tegen 7 stemmen werd be sloten aan de afgevaardigden ter H. B.- vergadering vrij mandaat in deze zaak te geven. De vergadering verklaarde zich wel met 11 tegen 8 stemmen vóór het idee om de H B.-leden verplicht te laten aftre den. s 1 Op voorstel van het Bestuur werd besloten aan de commissie voor land bouwwerktuigen uit de Z.L.M. te vra gen een eggenwedstrijd in Westelijk Z.- Beveland te organiseeren. De Kring zegt een crediet van f200 voor dit doel toe. De voorzitter deelde nog mede, dat de vrachten op de Zuid-Bevelamdsche lo- caalspoor 15 pet. hooger zijn dan vorig jaar (de toen verleende reductie is van 30 op 15 pet. gebracht.) Het bestuur heeft getracht dezelfde tarieven van het vorig jaar te verkrijgen, maar mocht geen resultaat boeken. De toondagen. Onze tweede kermis die dit jaar van 20 tot en met 27 Nov. gehouden wordt, heeft slechts een gering aantal kermis exploitanten naar de ganzestad gelokt. Ge durende de toondagen zal men zich kun nen wijden aan een auto-drome, een som- nabule, een gebakkraam, een werptent, een zweef-caroussel en een Wembley-attrac- tie van Janvier, Slechts een gedeelte der markt wordt door de kermis-spullen in genomen, het andere gedeelte wordt ge reserveerd voor de Dinsdagschc markt venters. i In totaal brengen de staangelden op de toondagen f1285 op. Bioscopen. In de Landbouwbioscoop gaat deze week: „What price glory", een realistische film, waarin de oorlog van 1914 is uitgebeeld. In de hoofdrollen spe len Dolores Del Rio, Edm. Lowe, en Victor Mac Laglen. Het is een rolprent van de Fox Superproductie. Het Slot Ostende brengt op het nieuwe programma de bekende film van Fritz Lang: „De Spion", een werk dat uitmunt door een boeiende intrigue en door een sensationeel verloop. Voor bij zonderheden zie men de advertentie in dit nummer. „Mottige Janus". Het „Vereenigd Tooneel van Amster dam" zal hier Zondagavond in de „Prins van Oranje" een opvoering geven van het bekende volksstuk „Mottige Janus". In en uit- Ingekomen. Wed. G Luijck, zonder bercep, van Wetteren (België), Groote Markt 22; R T. de Kok, zonder beroep, van Oostkapelle, Westsingel 15; M. J. Moerland, slagers knecht, van 's Gravendeel, Korte Kerk straat 7M. E. Franse, dienstbode, van 's Heer Arendskerke, Emmastraat 20 M. P. van Hese, tuinman, van Noordwijker hout, Alb, Joachimikade 14; J. Ruijsaard, van Hoedekenskerke, Vlasmarkt 6H. van der Weele, smid, van Kattendijke, Piet Heinstraat 4; JJGeluk, zonder beroep, van Vlissingen, Westsingel 89 B. J. v. d. Velde, zonder beroep, van Kattendijke, J. A. v. d. Goeskade 23 A. Walrave, dienstbode, van Rilland-Bath, J. A. v. d. Goeskade 71 C. J. Sinkeen gezin, caféhouder, van Kapelle, Vlasmarkt 6J. S. Rothuizen, onderwijzeres, van Venr, Wilhelminastraat 5. Vertrokken: J. Coppoolse en gezin, koopman, naar Haarlem, Spaarnhovenstraat 9; J. J. B van den Ende, kleermaker, naar Tegelen, TrapistenkloosterJ. Gorsse, fitter, naar Terneuzen, van Bovenstraat lG C Harinck, kellner, naar Zierikzee, Appel markt P. van Wijk geb. de Bruijne, zonder beroep, naar Voorburg, Noorden- burgerlaan 38 J. de Kramer en gezin, monteur, telegrafie, naar Bergen op Zoom, Woudsehebaan A. Corstanje, predikant, naar Oude Pekela, Vrij Evang. Pastorie E. S. Sijpkens, leerares, naar Groningen, Parklaan 13C. H. Blanker en geziD, zonder beroep, naar Kloetinge B 129: I. van Harpen, handelsreiziger, naar Hil versum, Eikenlaan 61; H. J. Slahhekoorn en gezin, timmerman, naar Rotterdam. Carnisselaan 74aJ. Polderman, slagers knecht, naar Kruiningen 0 455. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding In een waterleiding dienende tot af voer van des poldersbinnenwater eenvisch tuig plaatsen: W. S. te Goes f 10 s. 10 d. Als schipper een rijkskanaal bevarende zijn naam niet op zijn vaartuig hebbende: C. v. D. te Zierikzee f3 s. 3 d. Als voren geen reglementen aan boord hebben: J. v. H. te Terneuzen 2 X f2 s. 2 X 2 d. Met een rijwiel de veiligheid1 van het verkeer in gevaar brengen: A. C. S. te Hoogerheide f5 s. 5 d., J. d. V. te 's Heerenhoek een berisping. Een trekdier zonder toezicht laten staan S. B. te Utrecht f5 s. 5 d. Met een motorrijtuig rijden zonder spie gel: J. v. d. M. te Rijswijk fis. ld. Door W. S. te Goes is cassatie aange- teekend tegen het vonnis van het Kan tongerecht te Goes waarbij hij is veroor deeld wegens overtreding van. het regle ment van politie voor de polders of wa terschappen in Zeeland. Vereeniging van Vrijz. Godsdienstiglen. Zondag 28 October des morgens om IOV2 uur zal een godsdienstoefening ge houden worden onder leiding van Prof. M. C. v. Mourik Broekman van Breda. Cuba en de suiker Het economisch Volkenbondscomité heeft van de zijde der Cubaansche re geering een rapport over de suiker ont vangen. De Cubaansche regeering deelt daarin mee, dat het haar onmogelijk is, een nieuwe suikerconferentie bijeen te roepen. Zij is evenmin bereid voort te gaan met de politiek der beperking van de suikerproductie, zooals in het accoord van Parijs was vastgelegd. De voornaamste reden hiervan is, dat de staten, die tot het accoord zijn toegetreden, de verplichting tot productiebeperking niet hebben nage leefd. Cuba daarentegen heeft de produc tie ingekrompen en verliezen geleden, om dat de suikerprijzen er niet op zijn ver beterd. Dc Cubaansche regeering laat de verdere bestudeering van het suiker probleem aan de economische Volken bondsorganisaties over en zal inmiddels voortgaan met een politiek van niet-be- perking der suikerproductie. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken Verijdelen handeling ambtenaar C. P.. 30 j werkman te Terseke, f 15 of 15 dagen hecht. Straatschenderij P. H., 15 j gfoenteventer, M. D., 14 j., arbeider, beiden te Kapelle, bevesti ging van liet vonnis van den kantonrech ter, behalve voor wat betreft de opgelegde s.raf, ieder f 10 of 1 m tuchtschool. Poging tot oplichting J. J. V., 52 jkoopman te Kapelle, gedetineerd te Middelburg, werd verdacht dat hij in het begin van 1928 Ch. Buig- dens, handelaar te Lokeren (B.) heeft ge poogd op te lichten voor een hoeveelheid van 10.000 K.G. roggekers, nadat hij reeds te voren een partij van 5000 K.G. onbetaald van dezen had ontvangen. De verdachte had om de [roggekerns te krij gen een mandaat afgegeven groot 10300 frs hoewel hij daar geen geld of crediet had en bovendien in staat van faillissement verkeerde. Ook had hij aan de zuster van verdachte medegedeeld dat hij het geld voor de lijumeel reeds had afgezonden, hetgeen ook niet waar was. i)e roggekerns waren reeds per spoor af gezonden maar konden nog ingehaald worden. Eisch1 jaar gevangenisstraf. Mr. van der Weel, verdaehte's raadsman refereerde zich aan het oordeel der rechtbank. In de haarpoederfabriek Cuellio te flasserode (Duitschland), heeft zich een bloedig drama afgespenld. De gehuwde laborant Briiuing, die in deze fabriek werkzaam is, schoot de 28-jarige pleeg dochter van de fabrikant Schumann met een parabellum pistool neer. Het meisje overleed na enkele oogeublikken. Briining trachtte de hand aan zich zelf te slaan,- doch bracht zich slechts een zware hoofd wonde toe. Briining had met het meisje een ver houding. Woensdagavond werd een agent van politie te Zeist door een vrachtauto over« reden en deerlijk gewond naar het zieken huis overgebracht. De agent surveilleerde per rijwiel op den Utrechtschen weg en reed rechts van den weg, terzijde van de tramrails, daar een tram in de richting Zeist hem achterop reed. Achter de tram reed een vrachtauto die de tram links wou voorbij rijden en den agent niet opmerkte, doch na de overrijding onmiddellijk stopte. Met een groote beenwond en inwendige kneuzingen werd het slachtofler onder de auto weggehaald. Prinses Juliana heeft een belang rijke bijdrage geschonken aan het Natio naal Lorentz Comité, dat zich ten doel stelt een gedenkteeken op te richten ter nagedachtenis van prof. dr. Lorentz. De benzinetram van de lijn Rot- terdam-Overschie is opgeheven. De tram metjes staan te koop. Men weet hoeveel er over te doen is geweest toen bekend werd dat het En geische leger zich met Amerikaansche loestellen schoor. Het zal nu anders worden. De minister van oorlog maakt bekend, dat het met een firma te Birmingham een contract heeft gesloten voor de levering van 16.000 veiligheidstoestellen voor het leger en daarin zullen mesjes van Shef- fieldsch staal gebruikt worden. Een militair vliegtuig is boven de stad Prerau in Tsjecho-Slovakije, gevallen, Het toestel kwam op het dak van een woonhuis terecht. Op het oogenblik, dat het vliegtuig op het dak neerkwam vloog het in brand, waardoor ook het huis in brand geraakte. Het vuur werd spoedig gebluscht. De vlieger en een bewoner van het huis kwamen in de vlammen om. De rechtbank te Leeuwarden ont sloeg een 25-jarigen arbeider uit Zwaag- westeinde, tegen wien twee jaar gevan genisstraf was geëischt wegens doodslag van zijn tegenstander bij een vechtpartij, van rechtsvervolging op grond dat ver dachte uit zelfverdediging had gehandeld. De mijnwerker Johann E uit Mül- beimDiimpten heeft te Essen de 28- jarige dienstbode Greta Bergmann, met wie hij tot voor korten tijd verloofd was, in het huis, waar zij in dienst was, ge dood, door haar met een slagersmes een veertigtal steken toe te brengen. De moorde naar werd tot zijn daad gedreven, wijl de vermoorde de verloving had uitgemaakt.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2