Pijnlijke Kloven PÜROL Gesprongen ni jlim ■Hawderaf r Stadsnieuws. Rechtszaken. Kamer Overzicht. Van Overal verzacht en $ene«i men met Noord-Beveland vastgesteld delfwerk in dien polder, waarvan de kosten worden geraamd op ongeveer f 10.000 en waarvan een vijfde deel ten laste van den polder Nieuw-Noord-Beveland komt. Door de polders Wissenkerke en Vliefce was afwijzend beschikt op de aanvraag om een verhoogde bijdrage in de on derhoudskosten van wegen, welke door deze polders worden stukgereden. Getracht zal worden door het ver strekken van nadere gegevens de betrok ken polders van opvatting te doen ver anderen. Aan de gemeente Colijnsplaat, die af wijzend beschikte op het verzoek den Middenweg in overeenstemming te bren gen met de eischen van het provinciaal wegenplan, zal nu een bijdrage in de onderhoudskosten van genoemden weg worden gevraagd. De heer J. K. A. Varel, onder wijzer aan de Christelijke school alhier is benoemd tot onderwijzer aan de Chris telijke school te Renswoude. 's HEER ARENDSKERKE. In de op Maandag gehouden raadsvergdaering waarbij de heeren De Jager, Van Gor- sel en Lindenbergh afwezig waren, deel de de voorzitter na opening der verga dering mede, dat van Ged. Staten goedge keurd was terug ontvangen de rekening der gemeente over het jaar 1927. Aangeboden werd de gemeentebegroo- ting voor 1929, welke bij de raadsleden zal circuleeren. Nadat eene wijziging was aangebracht in de gemeentebegrooting voor 1928, kwam ter tafel een verzoek van het bestuur der R.K. Bijz. Lagere School te Noord-Kraayert, om uit de gemeentekas de benoodigde gelden te verstrekken voor vergrooting zijner school welk verzoek werd ingewilligd. Verder werd besloten adhaesiie te be tuigen aan het adres van den raad val* Arnemuiden betreffende toepassing van, art. 104 der Lager onderwijswet 1920* Een verzoek van de Oudercommissie van de openbare lagere school te 's Heer Arendskerke om een schuilplaats voor de kinderen, tusschen de schooltijden, werd gesteld in handen van B. en W. ter af doening. HOEDEKENSKERKE. In de Maan dag gehouden vergadering van den Raad was de heer M. Walraven met kennisge ving afwezig. Onder meer werd mede gedeeld, dat door Ged'. Staten was goed gekeurd het besluit van het Burgerlijk Armbestuur om over 1929 f 100 te geven in de kosten van den geneeskundigen dienst en f 100 In de kosten verbonden aan de aanstelling van een wijkverpleegster. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1929, werd daarna goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f6490,91 met een post van onvoorziene uitgaven groot f 1063,23. Een verzoek van het bestuur van het waterschap Hoedekenskerke om weder om gebruik te mogen maken van den raadszaal in het gemeentehuis voor het houden van de zitdagen van den ontvan ger-griffier van d ie polder werd opnieuw ingewilligd zulks op de oude voorwaarde ad f 25 huur 's jaars. Een verzoek van den onderwijzer J. C. Mazure om ver gunning om in Goes te mogen gaan wo nen in verband met zijn voorgenomen huwelijk daar hier geen woningen in huur te verkrijgen zijn, werd aangehouden tem zal om advies naar den inspecteur vain het L. O. worden gezonden. Op voorstel van B. en W. werd na eenige discussie in beginsel besloten gelden beschikbaar te stellen voor den bouw van een nieuwe R.K. school voor jongens te K waden- damme. De voorzitter deelde dienaan gaande "nog mede, dat zoo tot den bouw van een geheel nieuwe school overeen stemming zou kunnen worden verkregen het R.K. kerkbestuur gratis de daarvoor benoodigde bouwgrond aan de gemeente zal beschikbaar stellen. Het bekende adres van den Raad der gemeente Arnemuiden inzake toepassing van art. 104 der wet op het Lager Onderwijs 1920 werd voor kennisgeving aangenomen. Zonder discus sie of hoofdelijke stemming werd op voor stel van B. en W. afwijzend beschikt op een verzoek van de Koninklijke Ne- derlandsche Vereeniging voor Luchtvaart om subsidie uit de gemeentekas. Aan H. Uiterboeve zal worden bericht dat de Raad geen termen aanwezig acht om af te wijken van de verordening op het ge bruik van de haven-, los-, laad- en lig plaats in deze gemeente met betrekking tot de verbodsbepaling om schepen groo- ter dan 350 ton in de haven alhier ge durende de maanden September, Octo ber en November toe te laten. Vervolgens was aan de orde de behandeling van de gemeentebegrooting 1929. Deze gaf geen aanleiding tot algemeene beschouwingen. De voorzitter deelde mede, dat d'cze gemeentebegrooting door B. en W. zoo zuinig mogelijk was opgemaakt en dat hij den wensch uitsprak dat op deze begroo ting door de raadsleden weinig zoude worden geschrapt zijnde dit zijns inziens niet in het belang der gemeente daar wan neer geen voldoende gelden worden be schikbaar gesteld het onderhoud aan de gemeente eigendommen te wenschen over moet laten, wat behalve moeilijkheden voor B. en W. iin de uitoefening van hun taak medebrengt ook niet in het belang van het onderhoud van de eigendommen moet worden geacht. Bij de artikelsge- wijze behandeling van deze begrooting wenscht de heer M. Steijn het presentie geld voor de raadsleden te zien afge schaft, waarover de stemmen staken, zoo dat hierover in een volgende vergadering nogmaals zal moeten worden beslist. Voorts zegt de heer Steijn dat de kos ten van de stembureaux ad f20 per stem bureau hem te hoog voorkomen. De voor zitter antwoordt, dat reeds meermalen over de hooge rekeningen van de berber giers voor de leveranties aan de stem bureaux is geklaagd, het ook wel is voor gekomen dat eenvoudig geweigerd werd een dergelijke nota te voldoen, deze zaak zal intusschen de aandacht van B. ein W. blijven h ouden. Bij de post onderhoud van wegen dringt dezelfde heer aan op het afschaffen van de hulpkantonnier, waartegen de voorzitter zich verzet. Hier voor is f200 over het geheele jaar uitge trokken. Ten slotte werd deze post met f 75 verminderd, welke gelden worden overgebracht naar de post kosten van straatverlichting, zoodat voor een hulp kantonnier voor 1929 nu slechts f125 beschikbaar blijft. Bij de post onderhoud van voetplanken acht de heer Steijn het uitgetrokken bedrag van f 50 te hoog, hetwelk echter gehandhaafd blijft. Bij de post jaarwedde van den havenmeester zegt de heer J. Louisse dat hij de jaar wedde van dien titularis thans te hoog vindt in verband met de veel verminderde werkzaamheden aan deze betrekking ver bonden. De heer Jobs. Boone acht ver ing van de jaarwedde moeilijk, doch wenscht dien titularis nog enkele andere bezigheden ten behoeve van de gemeente op te d ragen. De voorzitter zegt toe hier over in een vergadering van B. en W. te zullen spreken. Bij de post kosten van verpleging van armlastige krankzinnigen bepleit de heer M. Stein Jr. overbrenging van deze verpleegden naar een ander ge sticht. Spreker acht de verplegingskosten in het Christelijk Krankzinnigengesticht ,Vrederust" te Bergen op Zoom in ver gelijking met andere krankzinnigengestich ten, zeer hoog. De voorzitter zegt, dat B. en W. hierover reeds meermalen met heeren Ged. Staten dezer provincie heb ben gecorrespondeerd. De overbrenging naar andere gestichten is evenwel zoo gemakkelijk niet als de heer M. Steijin zich voorstelt, daar de nabestaanden hier- dienen toe te stemmen. Bij de post kosten verbonden aan de uitvoering van het werkloosheidsbesluit 1917 wordt be sloten deze post op de gemeentebegroo ting 1929 te handhaven, zoo dat die toe treding voor dat jaar wederom verze kerd is. Bij de daarop volgende behande ling van de ontvangsten dezer begrooting wordt opgemerkt, dat de voor de haven opbrengst 1929 uitgetrokken som ad f4000 wel hoog moet worden geacht en naar het oordeel van enkele raadsleden wel een f500 minder zal bedragen. De voorzitter merkt op, dat zijns inziens hier omtrent niets nog valt te zeggen daar het er van af zal hangen of er het volgend jaar misschien suikerbieten aan de haven zullen worden verscheept. Tein slotte wordt nog besloten het aantal opcenten op de vermogensbelasting van 60 op 70 te brengen, w aarna de gemeentebegrooting 1929 wordt vastgesteld in ontvang en uit gaaf ad f37065,79 met een post van on voorziene uitgaven groot f 886,61 Va- De belasting naar het inkomen is daar bij uitgetrokken op f 10500 tegen f 10.000 voor 1928 en de opbrengst der opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting op f2100 tegen f 1600 in 1928. RILLAND-BATH. Maandag werd te Bergen op Zoom aangehouden en naar hier overgebracht zekere K. M., die zich in de maand Mei j.l. heeft schuldig ge maakt aan diefstal met braak in den Hoogerwaardpolder alhier. In samenwer king met P. O. werden een partijtje zak ken, koper en lood ontvreemd. De aange houdene is ter beschikking van den offi cier van justitie te Middelburg gesteld. WEMELDiINGE. In de op Zater dag j.l. alhier gehouden raadsvergade ring was de heer Smits met kennisgeving afwezig. Aan het bekende adres van dien Raad der gemeente Arnemuiden wordt adhaesie betuigd. Een verzoek van miej. M. Lindenbergh om ontheffing van ver haal pensioensbijdragen wordt aange houden. Verscheidene ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen o.a. een schrijven van het bestuur van het waterschap De Breede Watering Bewes ten Yerseke, waarbij wordt medegedeeld, dat tegen het teren van den Nieuwendijk geen bedenking bestaat mits dit geschiedt op kosten der gemeente. Medegedeeld wordt, dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn opgenomen en in orde bevonden. De begrooting, dienst 1929, van het Burgerlijk Armbestuur» wordt ter goedkeuring aangeboden. Als oommissie voor het nazien dezer begroo ting worden aangewezen de heeren A. Dominicus, J. A. Dominicus en J. Ka- relse Az. In behandeling komt de ge- meente-begrooting, dienst 1929. De heer A. Dominicus brengt namens de com missie rapport uit. Spreker zegt, dat de commissie als zoodanig geen op- of aan merkingen maakte over de ingediende be grooting, benevens die van het Gasbedrijf. De heer Karelse verklaart in de commis sie-vergadering te hebben opgemerkt, dat het wenschelijk was over te gaan tot her ziening van de brandweer. Spreker zou zoowel een nieuwe organisatie van het per soneel als nieuwe brandbluschmaterialen ingevoerd willen zien en geeft iin overwe ging een vrijwillig brandweercorps vian 16 man in te stellen en te trachten de be schikking te krijgen over een motor of een motorbrandspuit. Spreker stelt voor B. en W. uit te noodigen den Raad hier voor van praeadvies te dienen. Aldus wordt besloten. De begrooting wordt daarna ongewijzigd vastgesteld. De be grooting 1928 wordt gewijzigd volgens overgelegd ontwerp. Aan het bestuur der landarbeidersvereeniging Eigen Erf te Goes wordt onder bepaalde voorwaarden een voorschot verleend van f 10556,82 voor de uitgifte van drie plaatsjes. Vast gesteld wordt een bouwverbod voor de in kaart gebrachte perceelen grond ten be hoeve van een nieuwen verbindingsweg van den, Bonzijweg naar den Breedenweg. De voormalige onderwijzerswoningen en de houten noodwoning worden weder ver huurd voor den tijd van 1 jaar op de oude voorwaarden behoudens goedkeuring van Ged. Staten'. Het onderwijzend per soneel van de openbare lagere1 school wordt aangewezen voor het geven van on derwijs aan het openbaar vervolgonder wijs. Tot leden der Gascommissie worden benoemd |d e heeren A. Dominicus en J. A. Dominicus,- ter voorziening in de va cature, ontstaan door het ontslag nemen van de heeren J. Karelse en J. Smits. Ten behoeve van het gasbedrijf wordt een kasgeldleening aangegaan van ten hoogste f4000. De voorzitter doet eenige mededeelin- gen omtrent de onderwijzersbenoeming. De heer A. Dominicus verzoekt om in lichtingen aangaande de rioleering. Spre ker herinnert aan het besluit tot riolee ring overeenkomstig het door den heer Karelse in een der vorige vergaderingen geopperd plan. Spreker meent, dat, wan neer dit besluit om financieele reden over den dienst 1928 niet kan worden uitge voerd, het wenschelijk is dit besluit in te trekken. De heer Karelse zegt, dat tot uitvoering zal moeten worden overgegaan. De heer Hoogesteger mieent, dat dit zal gebeuren, wanneer de raad het noodige crediet van plm. f225 hiervoor wil toe staan. De heer J. A. Dominicus geeft in overweging dit vooralsnog niet te doen, althans niet voor deze begrooting, omdat hij zich nog van de noodzakelijkheid hier van wil overtuigen. Na breedvoerige be- preking wordt overeenkomstig! het voor stel van den heer A. Dominicus besloten het Eestpad (z.g.n. Brouwerijpad) te slui ten voor het verkeer met motorrijtuigen en dit aan te duiden door waarschuwings borden. De heer Karelse deelt mede, mede in verband met zijn voorgenomen vertrek, ontslag te zullen nemen als lid van den raad. YERSEKE. De 67-jarige Johannes Griep viel aan boord van de YE 23 in het ruim. Hij bekwam een hersenschud ding, en overleed bijna onmiddellijk. Teruggegeven. Naar wij vernemen wordt een groot gedeelte van de gelden, die indertijd ge schonken zijn voor de oprichting van een Protestantsch ziekenhuis, aan de gevers, die bekend zijn, terugbetaald. Emiel Hullebroeck. De Vlaamsche zanger Emiel Hulle broeck, die in ons land in vrijwel iedere stad en in elk dorp- populair is, heeft Maandagavond in de „Prins van Oranje" alhier wederom een Iiederenavond gegeven De opkomst (hebben de meesten dezen zanger al niet te dikwijls gehoord?)was beneden het middelmatige. Hullebroeck heeft Maandag op de hem eigen Vlaamsche sappige wijze van zijn liefde voor het goede lied getuigd. Hij leidde zijn liedjes met een aardig praatje in, vertolkte ze daarna aan de piano, en na de pauze deed hij de aanwezigen aan den zang deelnemen. Als steeds oogstte de Vlaamsche Bard een warm succes. We hebben misschien al wel twintig keer een avond van Hullebroeck beschre ven, zoodat de Maandag-voorstelling geen bijzondere perspectieven opende. Daar om volstaan we hier met een korte ver melding. ill Eigenaardig is het, dat de Hullebroeck- avonden in Goes in hoofdzaak bezocht worden door menschen, die men bij geen enkele andere uitvoering opmerkt. RijksLndbouwwïuterschool. Tot de eerste klasse werden alsnog toe gelaten: P. J. Bom te Colijnsplaat en P. Klompc te Dreischor. Tot de tweede klasse kon na afgelegd examen worden toegelaten: J. B. Becu te Groede. De lessen vingen heden aan met 17 leerlingen in de tweede en 14 leerlingen in de eerste klasse. Jef van Dongen. Vrijdag 9 November a s. zal Jef van Dongen, de bekende Arnhemmer, die in de Noordpool-expeditie van Nobile zulk een mooie rol gespeeld heeft, hier ter stede in cle „Prins van Oranje" een lezing met lichtbeelden houden over zijn erva ringen in het Noordpool-gebied. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd: 7 koeien, 18 vaarzen, 72 kalveren en 63 biggen. De moord t e S i 11ard. Voor de rechtbank te Maastricht werd gisteren behandeld de zaak tegen den woonwagenbewoner Dieteren uit Sittard, die terecht stond wegens moord op vrouw Salden en mishandeling van haar man te Sittard gepleegd. De officier van justitie eischte tegen verdachte 15 jaar gevange nisstraf. De Veen dammer Hypotheekbank. De geruchtmakende strafzaak der Veen dammer Hypotheekbank aan welker be handeling de rechtbank te Amsterdam niet minder dan 12 zittingen heeft moeten wijden, is gistermorgen, ruim drie maan den na de uitspraak der rechtbank, ten opzichte van drie verdachten voor het Amsterdamsche gerechtshof ter behande ling van het hooger beroep voortgezet. In vier dagen hoopt het Hof zijn onder zoek betreffende de gepLegde malversa ties te voltooien. De uitvoerige tenlastelegging komt in het kort hierop neer, dat verdachten zich tezamen of in vereeniging of ieder aif- zonderlijk hebben schuldig gemaakt aan bedriegelijke bankbreuk. Zij hadden n.l. in Juni 1927 ter bedriegelijke verkorting van de rechten der schuldeiscbers, van de op 5 Januari 1.1. door de Amsterdam sche rechtbank in staat van faillissement verklaarde Veendammer Hypotheekbank, behalve verschillende goederen als villa's, auto's en vorderingen, 26 hypothecaire schuldvorderingen ten bedrage van ruim twee millioen gulden aan den boedel ont trokken, althans om niet of beneden de waarde vervreemd. Ter herinnering diene dat het aandee- len-bezit der familie Woltman in de Vee dammer f 965.000 waarop 10 °/o gestort was voor niet minder dan twee en een half millioen gulden werd ver kocht aan de Discontobank voor Crediet- mstellmgen, alias den beruchten Salomon Liebermann, die kort geleden in Finland is gearresteerd. Op deze wijze werd ge noemde Discontobank eenige aandeel- houdster van de Veendammer. Er werden nieuwe commissarissen' en een nieuwe di rectie gekozen en deze nieuwe leiding was het, die er op 25 Juni 1927 toe overging, de vordering der familie W. op Lieber mann van 2V2 millioen te voldoen door voor ongeveer een gelijk bedrag aan hypo theken en vaste goederen der Veendam mer over te dragen, zonder dat daartegen over een zakelijke zekerheid voor de pandbriefhouders bestond. Subsidair was aan vader en zoon w. ten laste gelegd, het plegen van de boven beschreven feiten te hebben uitgelokt; terwijl subsidiair alle vier verdachten er van beschuldigd werden, dat zij geza menlijk die verschillende goederen heb ben verduisterd. Voorts werd aan verdachte M. afzon derlijk ten laste gelegd bedriegelijke bankbreuk, n.l. doordat hij, nadat het faillissement der Veendammer was uitge sproken, als directeur dezer Bank bedra gen heeft onttrokken, door deze af te ge ven aan Salomon Liebermann en aan Paardekooper, directeur der Buitenland- sche Handelsbank. W. Sr. was ten slotte verduistering ten laste gelegd, doordat hij van anderen ilgestorte aandeelen heeft overgenomen) en zich de op die aandeelen vrijwillig ge storte 90 pet. door de Veendammer Hy potheekbank heeft doen uitbetalen. Zooals men zich herinnert is mr. K. op 26 Juni 1.1., tijdens de achtste zitting, door de Rechtbank uit de voorloopige hechtenis ontslagen; daar zij toen reeds den indruk had, dat mr. K. de speelbal is ge weest van gewetenlooze lieden. Ten aanzien van hem vorderde het O. M. op 29 Juni vrijspraak. Tegen W. Sr., W. Jr. en M„ wier schuld de offi cier bewezen achtte, eischte hij resp. zes jaren, één jaar en drie maanden en even eens één jaar en drie maanden gevange nisstraf. Op 16 Juli 1.1. wees de Rechtbank vonnis. Daarbij werden de verdachten mr. K. en M. vrijgesproken, en wel over de geheele linie, terwijl de \erdachten W. Sr. en W. Jr. terzake van het ten laste ge legde sub 1 (bedriegelijke bankbreuk) werden veroordeeld, resp. tot vier jaar en één jaar gevangenisstraf. De Recht bank nam aan, dat K. en M. te goeder trouw hadden deelgenomen; zij overwoog voorts, dat W. vader en zoon gemeen schappelijk en tezamen hebben gehandeld. Zij verklaarde voorts niet bewezen, wat overigens aan beide laatsten was ten laste gelegd en sprak hen daarvan vrij. Vader en zoon W. gingen van dit von nis in hooger beroep; de officier deed dit ten aanzien van W. Sr. en M. TWEEDE KAMER. In het wetsontwerp inzake het mijn recht, waarover we Maandag schreven, heeft de minister gisteren eenige wijzigin gen aangebracht, waardoor het Vrijdag wel zal worden aangenomen. Het ontwerp betreffende de Raden van Beroep in belastingzaken deed verschei dene leden bezwaar maken tegen het be noemen van den secretaris door den mi nister van Financiën in plaats van door den h. i. meer onpartijdigen minister van Justitie. De heer Van Gijn wilde zelfs alles bij het oude laten, maar een daartoe strekkend amendement werd \erworpen met 68 tegen acht stemmen. De eindstem ming vindt Vrijdag plaats. Ten slotte werd de wijziging der pro cedure voor den kantonrechter behandeld, die eensdeels ten doel heeft het moge lijk te maken, dat de kosten van den ad vocaat of van den zaakwaarnemer der winnende partij door den kantonrechter worden opgelegd aan de verliezende en anderdeels dat een zaakwaarnemer kan worden gewraakt door den kantonrechter. Tegen dit laatste rees nog al veel verzet. Te Dessau heeft een 17-jarig meisje op vreeselijke wijze zelfmoord ge pleegd. In een grot d ie zich in het park van de stad bevindt goot zij een flesch petroleum over haar kleederen uit en stale zichzelf daarna in brand. Ze werd nog levend door spelende kinderen gevonden, overleed echter een paar uur na aankomst in het ziekenhuis. Men vermoedt dat het meisje, een leerlinge van een handels school, uit liefdesverdriet een einde aan haar leven heeft gemaakt. De Pressa heeft volgens de „Düs- seldorfer Stadsanzeiger" een deficit van ongeveer 35 millioen mark opgeleverd. Nu de Engelsche vlieger Mac- Donald als verloren is te beschouwen, is het aantal menschen dat bij vliegtoch ten boven den Noordelijken Atlantischen Oceaan is omgekomen tot 16 gestegen. Voorts hebben er bij pogingen om den Zuidelijken Atlantischen Oceaan over te vliegen, drie menschen het leven verlo- 1. In Zarzecze bij Wilna werden in een boerenwoning 4 opgehangen kinder lijkjes van 4 tot 14 jaar gevonden. Men neemt aan, diat tijdens de afwezigheid van de ouders de 14-jarige zoon eerst zijn 3 broertjes en zusjes opgehangen' heeft en daarna uit berouw de hand aan zich zelf heeft geslagen. Naar de „Maasbode" verneemt zal met ingang van 1 November a.s. de nieu we kleeding voor de r.k. geestelijkheid het Haariemsch bisdom worden inge voerd. De nieuwe kleeding onderscheidt zr- yan de vorige door de lange broek in plaats van de korte en door de gekleede in plaats van de z.g.n. statiejas. Nabij de oude Elbe te Maagden burg is de onder-officier Kosdh van den rijksweer gevonden met een ernstige schot wond. Eenige uren later is hij in het ziekenhuis overleden. Ongeveer tegelijker tijd werd uit de oude Elbe een meisje gered en naar het ziekenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek in of het hier moord of zelfmoord betreft. Gistermiddag viel de grondeige naar en sportvlieger R. Kramer uit Ha- senberg (Oost-Pruisen) met zijn Flamin go-vliegtuig op de heide te Staaken te pletter. Het vliegtuig vloog in brand en de bestuurder werd verkoold onder het wrak te voorschijn gehaald. Te Johannesburg zijn Maandag claims uitgegeven voor een nieuw ontdekt goud- en diamantveld op 17 K.M. van de stad. Bij vorige gelegenheden hadden de gegadigden beroeps-hardloopers ge ëngageerd om er het eerst bij te zijn, maar ditmaal waren er 20 motorfietsen, omdat het terrein vrij goed te berijden was. De gewone loopers beleefden echter het ge noegen, dat 4 motorfietsen bandenpech opliepen, zoodat eenige der vlugsten er nog eerder waren. Ten slotte bleek ech-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2