In tot ran allen, NENYT0 LOTERIJ N° IÖ6. Maandag 22 October 1.928 Ii8 Jaargang, Buitenland hoesten en heeschheld vooral bronchitis KRESIM SIROOP Koloniën Kamer Overzicht. Sport Kunst. ProVinciepieuvVs LAATSTE WEEK Nog slechts enkele dagen ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOME B COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant J en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No.55571 T"lj:1 n non kt_ oaa Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENT1EN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De Duiische herstelschuld. Plotseling is er vooruitgang te bespeu ren in herstel-onderhandelingen. Minisber Churchill is Vrijdag onverwacht naar Pa rijs overgewipt en samen met Parker Gilbert heeft hij Poincaré opgezocht. Het onderhoud met dezen duurde ruim een uur en liep over de samenstelling van de commissie van fiwancieele deskundigen, waartoe te Genève is besloten en wier voornaamste taak zal zijn het vaststellen van 't definitief bedrag der Duitsche her stelschuld. Het resultaat van het onderhoud wordt nog geheim gehouden. Het feit echter, dat van dit gesprek officieel mededeeling is gedaan aan de Duitsche regeering, heeft de regeeringskringsn le Berlijn hoopvol gestemd. Duitschland wenscht dat nu eindelijk zijn totaalschuld spoedig zal worden vastgesteld. De voorloopig te Londen opgemaakte betalingsstaat gaf aan dat Duitschland 132 milliard goudmarken in een reeks van jaren aan de geallieerden zal hebben te betalen. Nooit heeft Duitschland die fabelach tige som definitief erkend en steeds be toogd, dat het |dHe hooge som nooit kan opbrengen. Tot dusver hielden Frankrijk en België vast aan het voorioopige eind cijfer. Allengs is echter de stemming je gens Duitschland er in zoover op ver- terd, dat zelfs Poincaré tot een nieuw accoord bereid is gevonden'. Het is te verwachten, dat bij vaststelling daarvan ook het totaalcijfer op lager niveau zal komen. Voorts wordt verwacht, dat bij snellere aflossing der Duitsche herstel schuld ook het Rijnland spoediger ont ruimd zal worden. Het komt er allereerst op aan, een financieele regeling te treffen, die de par tijen in Europa niet alleen bevredigt, maar die ook Amerika goedkeurt. Daar bijv. Engeland verklaard heeft van de staten, die het tijdens den oorlog aan geld hielp, slechts zooveel terug teeischen als zijn eigen oorlogsschuld aan Ame rika bedraagt, is dit laatste land ook ge ïnteresseerd bij de vraag of en met hoe veel de Duitsche herstelschuld zal wor den verminderd. De „Evening Standard" zegt, dat En geland er geen belang bij heeft, de voor waarden voor Duitschland te gemakke lijk te maken, zoolang Amerika geen con cessies heeft gedaan, daar het anders te voorzien is, dat Engeland den zwaarstem last zal krijgen te dragen. Er is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat het vraagstuk der herstelbetalingen slechts met medewerking van de Ameri kaan sche regeering en van de groote ban kiers te New York kan worden opgelost. Van veel beteekenis acht men daarom de aanwezigheid van John Pierpont Mor gan, den bekenden Amerikaanschen ban kier, aan het noenmaal dat op het En- gelsche gezantschap te Londen aan Par ker Gilbert werd aangeboden. Zoo kan men de jongste besprekingen 1 FEUILLETON Naar het Eingelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER. EERSTE DEEL. HOOFDSTUK I. Dominée's pudding. „Ik ben zeer zeker van mijn plan baai- een bezoek te brengen," gaf mevrouw Winch te kennen. „En ik zal den dominee aanraden betzelfde te doen." „Ik ben er van overtuigd, dat bij uw raadgeving zal opvolgen," merkte juf frouw Barnet op kruiperigen toon op. Zij was de gezelschapsdame van mevrouw Winch en nam steeds een dergelijke hou ding tegenover haar meesteres aan. Deze laatste vond het evenwel zelden noodig eenige notitie te nemen van de opmerkingen, welke juffrouw Barnet ten beste gaf. Ze had evengoed tegen zich zelf als tot 'haar gezelschapsdame kun nen spreken. „Ja," ging ze peinzend voort. „Ik zal haar gaan opzoeken. Ik vraag me af, wel ke dag haar het beste zal schikken, Mor. Bij apothekers en drogisten verkrijgbaar. van Gilbert en Churchill beschouwen als een poging om een gemeenschappelijk Engelsch-Fransch plan ter regeling van de Duitsche herstelschuld in elkaar te draaien een poging die blijkbaar geslaagd is, daar Churchill bij zijn vertrek uit Parijs voldaan scheen. De „Information" berichtte, dat de bovengenoemde commissie van deskundi gen op 15 December zou bijeenkomen. Volgens Havas is echter nog geen tijdstip van bijeenkomst vastgesteld. Bescherming van schepen tegen zeeroovers. De schepen van de Java-China-Japain- lijn, die de lijn naar China bevaren, zullen ter bescherming tegen aanvallen van zee roovers voortaan voorzien zijn van een' detachement van twaalf man der gewa pende politie onder commando van kader. Deze maatregel is ingegaan met het stoomschip Tjisonclari, welk schip 17 Oc tober naar China is vertrokken. De sterk te van het detachement is overigens nog niet definitief vastgesteld, doch is mede afhankelijk van het aantal koelies, dat met het schip vervoerd wordt. Noodweer in Tjikampek. Een hevige storm, die een uur, duur de en gepaard ging met slagregen en donder, teisterde een gedeelte van Tjikampek. Een bioscoopgebouw werd met den inventaris geheel vernield. Diverse woningen van de Staatsspoor werden weggerukt. Ver schillende hoornen op den grooten weg werden ontworteld. Op de onderneming Tjiselang werden vijfhonderd rubberboo- men beschadigd, terwijl ettelijke ontwor teld werden. Pseudo-w edana. Hij was, zoo vertelt het „Biat. Nwbl.", Inlandsch klerk bij de factorij' te Ban doeng, namelijk in zijn vrije uren, want zoo langzamerhand was zijn hoofdbetrek king een andere geworden, welke hem meer kopzorgen gaf. De geldbeweging bij de bankinstelling, waar hij werkzaam was, had hem op het idee gebracht gel den op te nemen, zij het ook op een wijze bij de bank zeker niet gebruikelijk. Voor het doel had hij zich geassocieerd met een Inlandschen klerk bij de S.S., een kantooroppasser, ook bij de S S., en twee Inlanders, dieven en inbrekers van pro fessie. Het zaakje ging eenigen tijd goed, tot zij op het idee kwamen per auto een minder vreedzaam bezoek te brengen, le gen acht uur 's avonds, bij een eerzamen Inlander in het naburige Tanioeng Sari, waar zij zich uitgaven voor pastih, weda- na en handlangers der politie. Zij beweer gen moet ik een vergadering bijwonen van de „Vereeniging tot behartiging van de belangen van het kind", den dag daar na heb ik naaikrans in de pastorie en den daarop volgenden dag ben ik ook bezet. Ik weet werkelijk niet hoe ik er tijd voor zal vinden," „U heeft het ook zoo druk," mompel de juffrouw Barnet. „Misschien zou ik het kunnen klaar spelen, voordat ik naar de naaikrans ging" zette mevrouw Winch haar alleenspraak voort. „Nee, dat is ook uitgesloten. Wan neer ik haar dan thuis trof, zou ik een poos met haar blijven praten en dan ben ik genoodzaakt de menschen op me te laten wachten, terwijl ze totaal van mij afhankelijk zijn." „Wie is dat niet?" haastte juffrouw Barnet zich uit te roepen. „Oh, nu zou ik bijna iets vergeten," zei mevrouw Winch. „Ik heb die arme mevrouw Henderson beloofd even bij haar aan te komen om haar te vertellen, hoe ze een sneeuw vlokjes-pudding voor dominee's lunch moest klaarmaken. Zij beweert, dat hij zoo weinig eet, maar dat komt natuurlijk alleen, omdat hem allesbehalve smakelijke dingen worden voorgezet." Juffrouw Barnet giebelde. „Oh, dat is weer juist iets voor u, mijn beste me vrouw Winch. Ik weet zeker dat alles wat u klaarmaakt, hem heerlijk zal sma ken, Het zal een echte tr&ctatiie wie-zen. den, dat de huisheer een communist was, bij wien zij huiszoeking moesten doen, hetgeen zij dan ook deden, ondanks de nadrukkelijke ontkenning van den huisheer wat betreft communistische gevoelens. Toen deze wat lastig begon te doen, werd hij) met zijn vrouw gekneveld en de laatste geblinddoekt. Toen de pseudo-wedana en zijn handlangers uit alle laden en kasten een f400 bij elkaar hadden gegaaid, ver trok hij met zijn gevolg per auto, even elegant als hij gekomen was. Door een toeval was zijn vertrek niet onopgemerkt gebleven, daar een Inlandsche knaap, die vóór de woning had gestaan en het onge woon bedrijf gadegeslagen, zich naar den tjamat spoedde en dien het geval mede deelde, benevees het nummer van de auto. De tjamat onderzocht het geval en tele foneerde ijlings de Bandoemgsche politie, die zoo gelukkig was, den naar de kotto terugkeerenden pseudo-wedana met zijn gevolg in de auto nog denzelfden avond op den weg op te pikken. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft zich Vrijdag den ge- heelen middag bezig gehouden met 'het wetsontwerp tot wijziging, van de wet tot heffing van een recht op de mijnen. De bedoeling van het wetsontwerp is het recht te verlagen van 25 op 10 cent met ingang van 1 januari en de tijdelijke schorsing van het recht op te heffen. Van de 25 cent per 1000 ton kreeg het rijk vroeger de helft, de provincie 10 pet. en de ge meenten 40 pet. en gedurende de schorsing werden provincie en gemeenten schade loos gesteld. Volgens het wetsontwerp zal de opbrengst van het nieuwe recht geheel aan de gemeenten komen, doch de mijn ondernemingen mogen de zakelijke be drijfsbelasting in mindering brengen. Bo vendien bevat het ontwerp een verlaging van het recht voor bruinkolen van 7 op 3 en van steenzout van 5 op 2 cent. Bij de artikelsgewijze behandeling kwamen amendementen-Hermans in be handeling om het mijnrecht te stellen wiet op 10 cent, maar op 12ty2 cent., van de opbrengst af te trekken wat in enkele gemeenten aan zakelijke bedrijfsbelasting wordt betaald, en de rest zoo te verdiee- len, dat de provincie 20 pet. krijgt en de gemeenten 80. Tot stemming kwam het nog niet. Mor gen zal over deze wijziging en over het het ontwerp worden beslist. LUCHTVAART. MacDonald verloren geacht. Vrijdag koesterde men nog eetnige hoop, dat MacDonald, die, zooals bekend, Woensdagmiddag opsteeg voor een po ging om den Atlantisctien Oceaan over te vliegen, op een of andere wijze zou blijken in leven te zijn, doch met ieder uur, dat verstreek zonder dat berichten „Die arme mevrouw Henderson is verre van origineel," ging mevrouw Winch nog steeds peinzend voort. „Ze is natuur lijk een uitstekende respectabele huishoud ster, maar ze fieeft totaal geen onderne mingsgeest. En wat haar gebak betreft...." Een welsprekende stilte duidde aan, idat hierover eenvoudig niet te praten was. „Ja, dat is zoo," mompelde juffrouw Barnet. „Het is niet bepaald prettig voor den dominee," merkte mevrouw Winch zuch tend op. „De menschen verwachten nu eenmaal zooveel van een dergelijk iemand als hij, maar er zijn er slechts weinige, die ten volle begrijpen, welke een een tonig bestaan hij heeft. Ik vind dat wij het als onze plicht moeten beschouwen zijn bestaan zooveel mogelijk te veraange namen." „Oh, natuurlijk, natuurlijk," beaamde juffrouw Barnet opgewonden. „Ik vraag me af, of mevrouw Rivers bereid zou zijn een Zondagsschool-klasse onder haar hoede te nemen," ging me vrouw Winch voort. „Ik moet niet verzui men haar dit te vragen. Wij kunnen heel goed extra krachten gebruiken." „Zonder twijfel," verzekerde juffrouw Barnet. „En indien zij muzikaal is, zou ze wellicht over te halen wezen in het koor mee te zingen." De voorstellen van juffrouw Barnet werden door haar meesteres evenwel nim mer gunstig opgenomen. werden ontvangen, werd die hoop minder. Nu tot Zondagmorgen niets is vernomen, heeft men echter aüe hoop opgegeten. Geheimzinnig vliegongeluk. De „Berl. Ztg." ontving uit Zurich 't bericht van een eigenaardig vliegongeval in het Jungfrau-gebied. De luitenant-vlieger Mauerhofer was met een jongedame, miej. Clara Gerber uit Bern, van het militaire vliegveld Thur opgestegen om een vlucht te maken, die op uitdrukkelijk verzoek van de dame boven het Jungfrau-gebied zou zijn. Toen de vlieger zich, bij het overvliegen van den Aletschgletscber, naar zijn gezellin wendde, zag hij. tot zijn schrik, dat de waarnemersplaats leeg was. Er is geen andere mogelijkheid dan dit mej. Gerber uit het vliegtuig is gevallen en op den 1000 meter lager gelegen glet- scher is terechtgekomen. Het lijk kon tot nog toe niet geborgen worden. Een on derzoek wordt door de militaire justitie ingesteld. KORFBAL. Voor de tweede ronde van de serie wedstrijden, uitgeschreven door de Da- mes-gymnastiekvereeniging „Achilles" te Middelburg, speelden Zaterdag V.kO.S. 'tZand tegen H.B.S., Middelburg, met 50 tot uitslag; Zeelandia, Hansweert, en V.iV.C., Goes, waren niet opgekomen. De finale zal plaats hebben Zaterdag 27 October op het terrein van V.I.O.S. tusschen D.O.S., Middelburg, V.I.OiS., 'tZand, en den winnaar van den wed strijd ZeelandiaV.V.C. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N.V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt; N.O.A.D.B.V.V. 4-1. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt; VlissingenR.B.C. 60. ZeelandiaDosko 40. Alliance—Gudok 41. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Terneuzen-Goes 30. Middelburg II -Vlissingen 31. SinotoWalcheren 22. De Nobelprijs voor literatuur. Volgens een bericht uit Stockholm heb ben de literaire deskundigen van het co mité voor den Nobelprijs het comité ge adviseerd, den Nobelprijs voor literatuur dit jaar toe te kennen aan de Spaansche schrijfster Concha Espinosa. Provinciale stoombootdiensten. Aan de verscliillcr.de staten overge- „U weet maar al te goed," zei ze op gestrengen toon, „dat wij er al geruimen tijd naar streven een jongenskoor te kun nen samenstellen. Het zou dus al heel dwaas zijn, mdien bet vrouwelijk element nog meer uitgebreid werd." „Ja, dat is zoo," gaf juffrouw Barnet ootmoedig toe. „Dat was ik heelemaal vergeten. Het is erg dom van me." Uit het zwijgen, dat hierop van me vrouw Winch's zijde volgde, bleek maar al te zeer, dat zij het met de laatste op merking volkomen eens was. Juffrouw Barnet was eigenlijk nooit anders dati dwaas geweest en nu zij den middelbaren leeftijd had bereikt, konden haar tijdge- nooten moeilijk verwachten, dat zij plot- leling verstandig zou worden. Het feit, dat kinderen dol op haar waren, wend door velen niet als een bewijs van. de aan wezigheid van intellect beschouwd. De dominee van het dorp had evenwel eens de opmerking gemaakt, dat een school feest zonder juffrouw Barnet s hulp nim mer als geslaagd kon worden beschouwd. Zij wist precies hoe ze met kinderen moest omspringen en ze kon de aardigste ipelletjes verzinnen. Juffrouw Barnet was van verrukking bloedrood geworden; hoe was het mogelijk, dat men een dergelijk iets van haar gezegd had en het ook wer kelijk gemeend was. Want dominee meen de altijd, wat hij zei. Hiervan was ieder een ten vollê overtuigd. Hij was een wpnderlijk iemanden. HOOFDTREKKING ONHERROEPELIJK 31 OCTOBER A.3, LOTEN ALOM VERKRIJGBAAR Nog enkele NENIJTO loten ver krijgbaar bij den hoofd-vertegen- woordiger A. A. SOMER, Wijn gaardstraat, Goes. legd bij de Provinciale begrooting voor 1929 ontleenen wij betreffende de stoom- bootdiensten de volgende gegevens Diensten op de Wester-Schelde. De begrooting voor 1929 wijst aan uit gaven aan f635.300 en aan ontvnagstesi f397.300, alzoo een tekort van f238.000 Een bedrag van f 204.411,70 komt in aan merking voor berekening der rijksbijdrage. Deze bedraagt 80 procent en is dus f 163.529.36 of rond f163.000. Voor de provincie blijft dus een geraamd te kort van f 75.000. In 1927 werden op de lijn Vlissingen Breskens en terug 2385 reizen gemaakt, met een vervoer van 117.546 eerste en 88032 tweede klasse passagiers, met resp. f 71768,47 en f 46099,61 opbrengst. De ze dienst bracht met andere vrachten to taal op f 159.714,61. Op de lijn VlissingenTerneuzen wer den 1329 reizen heen en weer gemaakt met 17247 eerste en 35545 tweede klasse passagiers met resp. f22448,93 en f30.617,98 opbrengst. De totale ontvang sten waren f73.289,21. Op de lijn NeuzenHansweert werden 648 reizen been en weer gemaakt en nog 1058 reizen NeuzenHoedekenskerke met 13043 eerste en 30114 tweede klasse passagiers met resp. f 13.728,45 en f 21.369,79 opbrengst. De totale ont vangsten waren f 46.734,44. Op de lijn HansweertWalzoorden be droeg (bet aantal reizen heen en wieer 1734, met een vervoer van 15801 eerste en 46354 tweede klasse passagiers met resp. f 13.101,41 en f 29.139,19 opbrengst De totale ontvangsten waren f66.808,45. De tram VlakeHansweert maakte 1982 ritten met 55449 passagiers, een op brengst aan personenvervoer f8317,35 en totaal f 8625,50. De totale ontvangsten van booten en zoo menschelijk. Hij liet zich nimmer op iets voorstaan en- het scheen volstrekt niet tot hem door te dringen, hoe hij door iedereen vereerd werd. Hij was in Ellen Barnet's oogen het „beau idéal" van een predikant en wan neer iemand het in haar tegenwoordigheid durfde wagen de een of andere opmer king over hem te maken, dan konden haar oogen vlammen schieten. Had hij niet gezegd, dat zij precies wist, hoe met kinderen om te springen? Ze aanbad hem en zelfs al zou hij de vreemdste dingen hebben gedaan, dan had zij er nog een excuus voor kunnen vinden. Mevrouw Winch was echter heel an ders. Zij had den moed van haar over tuiging en het was meermalen voorgeko men, dat zij het in verschillende dingen niet met hem eens was geweest en haar meening ook allerminst onder stoelen of banken had gestoken. Ze was ten zeerste op hem gesteld en ze geloofde ook, dat hij haar wel mocht lijden, doch dit ver hinderde niet dat haar opvattingen dik wijls lijnrecht tegenover de zijne ston den. I i Ze stond hem in alle mogelijke zaken, de gemeente betreffende, met raad en daad bij en zij bewees de parochie inder daad groote diensten door haar onver moeibare werkkracht. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1