Purol bij Brand-en Snijwonden Ons schaakhoekje Onze damrubriek. Eventjes denken. Sport Gemengd Nieuws Voor de Jeugd. nog ongunstiger zal worden en dat een toestand zal ontstaan, waarbij een ver dere ontvolking van bet platteland niet zal kunnen worden tegengehouden. De groote vrees van liet comité is nu, dat wanneer de wet in dit zittingsjaar niet tot stand komt, de behandeling voor loop ig van de baan zal zijn en daardoor niet alleen een toestand van groote on rechtvaardigheid, maar tevens een gevaar voor ontwrichting van onze gefheele sa menleving blijft bestaan. In een te Utrecht gehouden vergade ring van de adviesclub voor de gemeen- tefimanciën van den Nederlandschenboind van gemeente-ambtenaren is het wets ontwerp besproken. Eenstemmig was men van oordeel, dat het zeer gewenscht zou zijn, de gemeenten geen eigen verteringsbelasting te doen heffen, doch de heffing en invordering door het rijk van de tegenwoordige per- soneele belasting te bestendigen, met be paling, dat het rijk de hoofdsom en het door elke gemeente vast te stellen aantal opcenten aan de gemeenten afdraagt. VOETBAL. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: BredaMiddelburg. BredaniaDongen. Alliance—Gudok. VlissingenR.B.C. ZeelandiaDosko. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: TerneuzenGoes. SinotoWalcheren. Middelburg IIVlissingen II. De dochter van den Tsaar De Figaro" bevat een uitvoerige ver klaring van de leden der voormalige Rus sische keizerlijke familie aangaande de persoonlijkheid van mevr. Tsjaicliowsky, de vrouw, die naar men weet ver klaart grootvorstin Anastatia te zijn, een van de dochters van Tsaar Nicolaas II. Zij beweert te zijn ontkomen aan het bloedbad van Jekaterinenburg en eischt nu haar rechten als dochter des overleden keizers op. Veel is er reeds te doen ge weest over deze vrouw, die door de leden der keizerlijke familie voor een bedriegster, of althans een geëxalteerde wordt gehouden, door anderen echter is herkend. Het door grootvorstin Olga, de zuster van Tsaar Nicolaas II, geteekend stuk, is door grootvorst Alexander van Rusland ge contrasigneerd, en goedgekeurd door de zoo juist overleden keizerin-weduwe Maria Feodorovna (Dagmar), door de groot vorstinnen Xenia en Olga (haar dochters) en door een groot aantal andere familie leden. Aan de hand van getuigenissen van intimi aan het voormalig keizerlijk hof, van gouverneurs der tsaristische kinderen en van medici wordt nadrukkelijk mede gedeeld dat de vrouw, die zich Mme Tsjaikowsky noemt en zich voor groot vorstin Anastatia uitgeeft, in geen enkel opzicht op dezen naam aanspraak kan maken. Monument voor S ij men. De onbekende belastingbetaler krijgt een monument. Te Manila, op de Philippijnen, zal het verrijzen. De afgevaardigde Benito Soliven heeft het voorstel in het parlement gedaan en de vooruitzichten zijn gunstig. Weldra zal het monument voor den onbe kenden belastingbetaler er zijn. Hij zelf. de onbekende, zal het mogen betalen. Het zal tevens een gedenkteeken zijn voor de onsterfelijkheid van invallen. De idee van dit beeld was, gelijk bij zooveel uitvindingen het geval is, bij een aantal menschen gelijk tijdig opgekomen. Het was in den tijd, dat in de hoofdsteden der wereld de onbekende helden der naties in praalbedden ter ruste werden gevlijd. De man, die het eerst het eerbetoon aan den onbekenden soldaat op den onbekenden burger wilde overbrengen, was vermoedelijk een politiek caricaturist. Hij meende het niet in ernst. Ook de Hon- gaarsche minister van financiën Johann Bud was niet ausérieux te nemen,toen hij in open bare zitting van hel parlement voorstelde om, in plaats zooals men gevraagd had de bela8tingschroef een paar slagen losser te draaien, een monument op te richten voor den door hem zoo hoog vereerden belasting betaler. Maar den afgevaardigde der Phili- pijnen is het wél hooge ernst, Het mo nument, beweert hij, zal het volk burger deugd en opoffering in vredestijd leeren Een monument voor een onbekenden soldaat past niet voor de Philipijnen, een veroverd land, dat niet denkt aan oorlog. Echter moet eerlijke en offergrage burgerzin be loond worden en dat kan niet beter ge beuren dan door zulk een monument. Hongersnood in China. In de provincie Sjansi is hongersnood uitgebroken. Volgens de officieele gege vens zijn hierbij 800.000 menschen be trokken. Deze hongersnood is zoowel een gevolg van den burgeroorlog als van het mislukken van den oogst. De gouverneur- generaal van de provincie heeft een tele gram gezonden aan de regeering te Nan Xing, waarin onverwijld om het treffer van de noodige maatregelen verzocht wordr Indien niet tijdig hulp verleend wordt, zal volgens hem de bevolking tot alles ui staat zijn en plunderingen kunnen dan waarschijnlijk niet meer worden tegenge gaan. Onder de hongerlijdende bevolking heerschen epidemieën en er zijn reeds meer dan 3U00 mensehen gestorven. Hei Rockefeller Instituut te Peking heeft een speciale afdeeling ingericht voor de bestrij ding der heerschende ziekten. Internationaal bankoplichter. Naar V.D. uit Berlijn verneemt is door de nasporiugen der recherche-afdeeling van de Duitsche Bank thans een gevaarlijk oplichter gearresteerd, die sedert verschei dene jaren een reeks groote Europeesche banken door middel van vervalschte cheques en accreditieven voor aanzienlijke sommen benadeeld heeft. Het is een zekere Hans Friedlander, die uit Tsjecho-Slo- wakije afkomstig is en sedert 6 jaren door de politie van Praag voor omvangrijke bedriegerijen gezocht wordt. De bedrieger welkte zoo, dat hij, waarschijnlijk met behulp van verscheidene helpers, chèques voor kleine bedragen van bekende bank instellingen door het uitwisschen van de oorspronkelijke sommen met behulp van chemicaliën deze in hooge bedragen ver anderde. Zoo kocht een zekere Emii Mueller bij den Wiener Bankverein te Weenen 8 chèques van 24-, 26 en 29 Zwitsersche franken op de Zwitsersehe Lombard Bank te Zürich en eenige dagen later werden zij dan door hem een zich noemenden dr. Alfred Beer in Duitsch- land weer verkocht. Thans waren het echter chèques van 10.000, 10.000 en 12.000 Zwitsersche frankeD. In Juni 1927 ver scheen bij het Hamburgsche filiaal van de Duitsche Bank een heer, die zich Louis Goldschmied noemde en zich met een Oostenrijksche reispas behoorlijk legiti meerde. Hij vroeg op een op zijn naam luidend crediet 100.000 Rijksmark dat door de Zivnestenska bank te Praag zou zijn uitgegeven. Inderdaad bevond zich onder de op dien dag ingekomen post van de bank ook dit crediet en aan Gold schmied werd op zijn verlangen 90.000 mark uitbetaald. Bij alle credieten stelde men later evenals hier vast, dal de onder- teekeningen der uitschrijvende banken in orde waren. De bedragen waren echter op geraffineerde wijze vervalseht. Tot nog toe waren de nasporingen zonder succes gebleven, tot enkele dagen geleden een kostjuffrouw te Weenen, die vroeger door een zich noemenden Karl Keller was opgelicht, den man op straat ontmoette en liet arresteeren. Bij zijn eerste verhoor op het bureau vau politie noemde hij zich Leopold W esely en ontkende alle schuld. De Weensche politie stelde echter spoedig vast, dat een Leopold Weseley in den oorlog vermist was, en dat de ver dachte dus een anderen naam moest dragen, ofschoon hij reeds 8 dagen lang dezen naam voor den zijnen uitgaf en ook 2 echte passen op dezen naam gekregen had. Na lang onderzoek kon men eindelijk vaststellen, dat men een uitstekende vangst had gedaan. De gearresteerde ontpopte zich als Hans Friedlander uit Goldo- Jenika in Tsjecho-Slowakije. Op het oogen blik is men bezig ook de overige leden van het vervalschers-consortium op te sporen en den geheelen omvang der be driegerijen na te gaan. Men heeft een sterk vermoeden, dat deze bende ook eenige groote slagen in Zuid-Amerika ge slagen heeft. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen, 19 Oct. 20 21 22 28 24 25 Hoogwater Vrm. Nam 6.05 6.89 7.17 8.10 9.30 11.03 6.17 6.54 7.41 8.52 10.19 11.44 0.21 Laagwater Vrm. Nam. 11.41 0.86 1.27 2.44 4.19 5.89 11.56 0.19 1.00 1.59 3.24 4.58 6.04 INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.l Bouw Oostwal. Geachte heer redacteur. De satirieke wijze, waarop de heer S. G. op het ingezonden schrijven „Oost- singel Geneugten" reageert, versterkt mij in de meening dat meerdere Oostsin- gelaars de „Geneugten" hebben beleefd. Overigens was de toezegging om tot bet bestrijden van den stank van de „Oost vest het water in beweging, te houden door middel van een gondel volkomen nieuws. Mij lijkt het, dat men hierbij de spierkracht der beide aanwezige zwanen economisch zal kunnen aanwenden door ze de gondel te doen voorttrekken. En mogelijk kan het vertoonen van een gon del, bespannen met zwanen als trekkracht, ook nog wel iets opleveren. Als voor een degelijke opvoering van Lohengrin in de Oostvest, eventueel gecombineerd me'die Lorelëi-sage, door het „Eilandje" tot Lorelei te benoemen, met daarop een goe de tweedehandsch watergeest, die den Zwanenridder met haar gezang, zou kun nen verlokken, een goede reclame werd gemaakt, ben ik stellig, overtuigd, dat het een Schlager werd. Den vertolkers van de beide sagen geef ik in welwillende! overweging zich terdege van gasmaskers te voorzien. You never can tell! Men gelieve er op te letten, dat de recette ook werkelijk wordt besteed voor verbeteringen en verfraaiingien van de stad. Voor de Oostsingel is dat niet zoo noo- dig. Daarvoor heeft men de opbrengst van de gerooide en de te rooien olmen bestemd. Q. N. LICHT OP. Vrijdag 19 Oct. Zaterdag 20 Oct. Zondag 21 Oct. 5.26 uur. 5.24 uur. 5.22 uur. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 17 Oct. 1928. Goud Reinetten f20 a f53. Sterappels f26 a f36, Zure Bellefleur f22 a f30, Hondsmuilen f20 a f28, Groninger Kroon f 16 a f26, Princesse Noble f25, Court Pendu f 18 a f 23, Gulderlingen f 16, Ganzebout f 18, Zoete Campagner f 15 a f22, Zoete Armgaarde f 17 a f22, Hollandszoet f 15 a f 18, Huismans- zoet f 15, Pomme de Oranje f 19, Bis marck f 15 a f20, Bijenkorf f 17 a f20. Afval en Kroetappels f 6 a f 14, Do yenne du Cornice f 40 a f 60, Comtesse de Paris f 14 a f 25, Beurré Clairgeau f 15 a f23, Nouveau Poiteau f 14 a f20, Jodenperen f 8 a f 14, Kleiperen f 10 a f 15, Gieser Wildeman f 16 a f 23, Fop- peperen f 10 a f 14, Pondsperen f12 a f 13, St. Remey f 12 a f 15, IJzerperen f8 a f 12, Afval- en Kroetperen f 1 a f 10, Mispels f6 a f 12, Tomaten f 4 a f6, Prinsesse boonen f 10 a f 18, Blauwe druiven f81, alles per 100 K.G., Noten f 0,70 a f 1,30, Roode kool f4 a f6, Witte kool f2 a f6, Savoye kool f4 a f5, Bloemkool f6 a f 11, Andijvie f0,50 a f 2, Kipeieren f 8,60, Poeleieren f 7,50 alles per 100 stuks, Kippen f 1,03 per. stuk. 1 i VRAAGSTUK van F. H. J. Ortmans. Zwart: 2. Wit: 5. De diagramstand behoort te luiden: Wit K d6, L f8, P f3 en een pion op g5. Zwart K f5 en een pion op f4. Wit speelt en geeft op fraaie wijze mat in drie zetten. Een der weinige werkelijk mooie voorbeelden van de mogelijkheid een tempo-probleem driezettig te doen zijn, inplaats van zooals steeds 2-zettig. Oplossing probleem van Henri Rinck (met oplossing.) De diagramstand moet zijn: Wit K e6 en T a6. Zwart K h8 en vier pionnen op c3, d2, f3 en f2. Wit forceert op de vol gende keurige wijze de remise: Wit K c6-f7 (K h8 h7), T a6al (K h7— h6), Kf 7—f6 (K h6—h5), K f6 —f5 (K h5—h4), K f5f4 (IK h4-h3), K f4 x f3 (K h3—h2). K f3—f2 (K h2—g2), T al-fl (c3—c2 en T. fl f2. .1 i L.- VRAAGSTUK van Mr. C. Blankenaar, A'dam. Zwart: 2. Wit: 4'. De diagramstand in cijfers moet zijn: Zwart 1 dam op 25 en 1 schijf op 38. Wit twee dammen op 6 en 11, voorts twee schijven op 17 en 35. Wit speelt en for ceert de winst. Oplossing probleem van Ir. W. Vrijlandt, Dordrecht De diagramstand in cijfers moet zijn: Zwart 1 dam op 3 en een schijf op 15. Wit drie schijven op 23, 35, 47 en een dam op 5. Wit speelt als lokzet 2319, zwart verleidende tot 38, waarna zou volgen 514 en.... 1420 met winst. Een eenvoudig maar zeer leerzaam vraagstuk. Een schitterende slagzet. De heer P. Visser te Emmer Erfschei- denveen vervaardigde den onderstaaniden stand, waarin met geheel bezette zwar te damlijn de volgende diepverborgen combinatie mogelijk is: Wit 15—10 (zwart 4 x 15 ged.); 4440, 3328 (zw. ad libitum); 4741 (zw. wederom naar keuze); 41-36 (dito); 3430, 45 40, 50 X 10, 32-28, 27 x 38 en 31 x 4 Stand: zwart 15 sch. op 15, 7, 9, 12 —14, 16, 18, 23, 24 en 35. Wit 15 sch. op 15. 20, 21, 25, 27, 29, 3134, 39. 44, 45, 47 en 50. GEDACHTEN VOOR IEDEREN DAG. Eenzijdigheid kweekt kleingeestigheid; beschouw de dingen ook eens van eens anders standpunt. Een zuivere, zekere en verstaanbare uitspraak, een vrij optreden, een ernstige houding van geheel uw persoon, zeggen wat tot verduidelijking der te bespreken zaak noodig is, en zulks beslist en leven dig. 1 Nieuwsgierigheid is altijd zeer verwant aan belangstelling. Wat ons duurzaam in den hoogsten graad als mensch doet leven en ons tot een zelfstandig held naar den geest maakt, die in zijn eigen centrum staat, wat ter wereld zou het toch anders kunnen zijn dan onze eigen veredeling en de toene mende groei van ons innerlijk wezen. Tusschen de persoonlijkheid van den werker en het eindresultaat van den arbeid bestaat wederkeerige wisselwerking. Het groote nut der gewoonte ligt in het besparen van overtollige inspanning. Hoe meer wij ons allerlei dingen tot een gewoonte maken, hoe meer wij onze krachten voor anderen arbeid kunnen be sparen. Niets siert de huiskamer zoo goed en zoo goedkoop als een goed humeur. NIEUWE OPGAVEN. VRAAGSTUK No. 1. Een knoop-puzzle. Haal van een dubbel geslagen touw de lus eind en van dat touw door een der* handvaten eener schaar, baal dan de te genovergestelde einden van het touw door de lus heen, vandaar door het tweede handvat en t enslotte bindt men de einden vast om een stok. Hoe kan men nu dd schaar los krijgen zonder het touw lost te maken, door te knippen, van den stok te laten glijden of iets dergelijks? VRAAGSTUK No. 2. Een „vierkante" geldkwestie. Indien men een zeker aantal centen in rijen opstelt, zóó, dat zij een vierkant vormen, dan houdt men 146 centen over. Indien men echter langs twee der 4 zijden van het vierkant nog één rij centen zou willen aanbrengen, zou men fir nog 31 centen bij moeten hebben om aldus weer een vierkant te construeeren. Hoe groot is het bedoelde aantal cen ten? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. De geketenden. Laat de heer de lus van zijn eigen lint, van den arm, naar buiten door de lus ha len, die den pols der dame omgeeft; dan over de hand heen en weer terug, waarna beide personen bevrijd zijn van de b n- dende ketenen. Het is een opgave waarmede men steeds zeer veel succes heeft. Een eigenaardige breuk. De gevraagde breuk is 240/253; om tot dit antwoord te komen neemt men drie noemers: één pond, één shilling en één penny; herleid ze alle tot pennies en voeg ze te samen. Het totaal (240 plus 12 plus 1) is 253 geeft ons den noemer van de vereischte breuk, terwijl de waarde van één pond, in pennies 240 zal zijn. Langs algebraïschen weg, is deze oplossing ge makkelijker te vinden. OPLOSSINGEN DER RAADSELS uit ons vorig „Hoekje". Voor grooteren .- 1. Paradijsvogel. Parijs, paard, Loes, grijs, vaas. 2. Avon'd leng lama eik bier eer garen inkt neus iris stand maal oever els ivoor laan ijver kaas. Alle begin is moeilijk. 3. Paramaribo. Voor kleineten.- 1. Arend, mes, boor, sommen, koe, gras, boord. 2. Ik hoorde, dat de scha ver over de honderd gulden bedroeg, (haver). Gingen Jacob, Iet en Johan samen fietsen? (bieten). Dat heele verhaal is bedrog geweest, (rogge). De slager stond wel een kwartier vóór den overweg te wachten, (gerst.) 3. Brem, Bram, tram. 4. Water. NIEUWE RAADSELS. Voor grooteren: 1. Schrijf onderstaande woorden elk op een apart smal strookje papier, maar schrijf alle letters afzonderlijk. Leg nu deze strookjes in volgorde onder elkaar en verschuif ze zóó lang naar rechts lof naar links, dat twee op elkaar volgende verticale rijen van boven naar beneden een bekend spreekwoord vormen: blauw groen trio Sneek ragdun Hoorn Heerlen Lindt land man koorts scheef Otto. 2. 1 2 3 4 Een 1, 2, 3, 4 is eert vervoermiddel. 5 8 Een 1, 5, 6. 7 is een metalen bak. 6 9 Een 4, 8, 9, 10 is een deel van een schip. 1 1 7 8 9 10 Een 7, 8. 9, 10 is een slimme streek. 3. Mijn geheel is een stad in Schot land, die met 8 letters geschreven wordt. 2, 1, 4, 3, 8, 5 is een jongensnaam. Een 5, 6, 8 is een boom. Een 2, 3, 7, 8 is een deel van je li chaam. 2, 1, 4 beteekent verschrikkelijk. 4. Mijn geheel is nooit gped, mijn tweede is het grootste gedeelte van een gezonde vrucht en mijn geheel is even eens een vrucht. Voor kleineren: 1. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen, de naam van een bloem. X Ie rij een diepe plaats in 't water. X 2e rij een metaal. X 3e rij iets wat heel licht is. X 4e rij een deel van je been. X 5e rij een zwemvogel. X 6e rij een klooster. X .1 7e rij een voorwerp, dat X om te verlichten. X 8e rij een vaartuig. X 9e rij een jongensnaam. 10e rij een metalen haak. 2. Met g als eindletter ben ik een insect en met d als eindletter een, inhouds maat. I ti 3. Mijn eerste is een huisdier, mijn tweede een gedeelte van een stad en mijn geheel is een dorp aan de Noordzee. 4. Verborgen bloemen. Hoe gauw ik Kees ook achterna liep, ik kon hem niet pakken. Jaap van Hille liet zijn heele boeksn- tasch vallen. Tante Juul, is chocolade niet gezond? Grootmoeder was terstond bereid, toen moeder haar hulp inriep. i i

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 4