Gemengd Nieuws Binnenland DOOR DE VEREENIG1NG „HET NEDERLANDSCHE WEGEN CONGRES" werd Dinsdag een excur sie georganiseerd naar Den Haag en om streken met het doel verschillende wegconstructies en in uitvoering zijnde wer ken te bezichtigen. Een rupswalsmachin e die zeer veel bekijks had. wacht kan worden. De bevolking neemt elke maand zeker toe met 750, d.i. per jaar"9000, Voorts staan er nu 1500 wo ningen op stapel. Daar de industrie alleen groote gezinnen naar Eindhoven haalt, beteekent dit binnen 't jaar eveneens 9000 inwoners meer. De minister van financiën maakt bekend, dat de ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen als teeken voor de bestuurders van motor rijtuigen en andere voertuigen en voor wielrijders, dat zij bet rij- of voertuig of het rijw'el moeten doen stilhouden, zoo veel mogelijk gebruik zullen maken van een claque, geschilderd in de nationale kleuren, namelijk een hart van 5 c.M. middellijn in rood en daaromheen kringen van 2} c.M. breed in wit en blauw. Op het terrein van de eerste linie aan de landzijde blijft echter de douanevlag in gebruik. Een prinses stuurman bij de groote vaart. Prinses Ileana, de negentienjarige doch ter van wijlen koning Ferdinand van Roe menië en van de koningin-weduwe Maria heeft dezer dagen met goed gevolg aan de zeevaartschool te Constanja het examen voor stuurman van de groote vaart afge legd. Zij heeft met de andere candidaten tezamen schriftelijk en mondeling van hare kennis moeten getuigen en de praktische proeven vau haar bekwaamheid afgelegd aan boord van een der kanonneerbooten der koninklijke marine. Het brevet voor stuurman voor de groote vaart is haar daarop in tegenwoordigheid vanhaar moeder door den admiraal, commandant van het marinestation der Zwarte Zee, met bijzon dere plechtigheid uitgereikt. Blakend van geestdrift voor alles wat de zee betreft, stoutmoedig en beslist van karakter, schrijft de Balkancorrespondent van de „N. R. Crt.", heeft prinses Ileana sedert drie jaren zich voor het stuurmans schap geoefend Zij bezit een eigen jacht de „Isprava", dat een model in zijn soort is en waarmede zij van uit Monnia of Baltsjik, waar de koninklijke familie een villa heeft, op de zoo wispelturige wateren van de Pontus Euxinos tochten onderneemt welke van haar kunnen en durf sprekende bewijzen afleggen. Baldwin's zonen. Stanley Baldwin, de eerste minister van Engeland heeft twee zoons die hun eigen weg gaan. Oliver de oudste, is gelijk bekend is, lid van de arbeiderspartij en bestrijdt de politiek van zijn eigen vader. De Evening Standard verneemt nu, dat Wyndham, de tweede zoon ofschoon hij geen socialist is geen toelage van thuis wil hebben en van een paar pond in de week leeft die hij in het zweet zijns aanschijns in de blik- fabriek van zijn vader, Baldwins Ltd., verdient. Een familiedrama. Men meldt uit Berlijn Te Charloltenhurg heeft zich een erns tig familiedrama afgespeeld tuscchen een 62-jarigen sigarettenfabrikant en zijn 28. jarigen zoon, die hoogloopende ruzie kregen Plotseling ging de zoon den vader te lijf en velde hem met vuistslagen neer, waarop de vader een revolver trok en op zijn zoon schoot. Zwaargewond is het slachtoffer naar een ziekenhuis gebracht. De genees- heeren hopen hem te kunnen redden. De vader is in voorloopige hechtenis genomen Uit het onderzoek is reeds gebleken, dat hij in zelfverdediging heeft gehandeld. Jackie Coogan over sport. Een medewerker van „L'Auto* heeft den jongen filmacteur Jackie Coogan, die op het oogenblik met zijn ouders te Parijs vertoeft, opgezocht en een gesprek met hem gehad over zijn liefhebberij voor sport. Jackie is niet langer „het jochie» van weleer. Hij is een stevige uit de kluiten gewassen knaap geworden. Mevr. Coogan vertelde den journalist dat Jackie dol op Parijs was. Hij is reeds naar Longchamps geweest, heeft er gewed en gewonnen. Vandaag speelt hij golf, morgen zal hij lawntennis gaan spelen» Jackie vertelde zelf, dat hij golf een prachtig spel vond. „Vandaag heb ik papa geslagen. Ik train echter te weinig. Ik ben een ver woed golfer. Verder oefen ik me veel op geweer en pistool.» Jackie's manager kwam toen vertellen, dat de jongen een uitstekend schutter is Ook zwemmen is zijn fort. Op zijn school te Los Angeles behaalde hij een eersten prijs. „Maar van paardrijden houd ik toch 'tmeest», zei Jackie. „Niet van 't rijden op ponnies, zooals vroeger, maar op goede rijpaarden.» Jackie bleek ook bekwaam in lawntennis en zijn moeder vertelde met veel trots, dat hij op het stoomschip „France* alle passagiers had geslagen. Zijn leermeester is niemand anders dan Big Bill Tilden. Van boksen en wielrennen wilde Jackie niets weten. Van vliegen en autorijden hield hij veel, maar zijn ouders willen er niets van weten. „Ik word, wat dat be treft, nog beschouwd als een kind van zes jaar„, mopperde Jackie. De schrijve eindigt met de bewering, dat Jackie voor het eerst wat Fransch sprak. Hij sprak de woorden met een „kostelijk Los Angeles- accent» uit. Overbevolking. De bevolking in Japan neemt snel toe en de vooruitgang van den landbouw houdt daarmee geen gelijken tred. In 1920 had Japan een zielental van 55,960,000. Omstreeks 1867 was de bevolking van Japan nog 26,000,000, Maar in 1872 het 5de jaar van het Meije tijdvak was zij geklommen tot 30,000,000. In de eerste jaren van de twintigste eeuw kwamen er jaarlijks 500,000 meer kinde ren bij, dan er ouderen stierven. In 1920 was het accres 600,000, in 1921 700,000, in 1925 900,000. Voor 1926 zijn de getallen nog niet definitief bekend, maar de Japansche statistici achten een accres van 1,000,000 voor dat jaar niet onwaar schijnlijk. Dan is er de trek van het platteland naar de steden. In 1889 woonden er in de steden met een zielental van over de 10,000 in totaal 6,200,000 menschen. In 1925 was het aantal 21,800,000. Van de toeneming der bevolking van het geheele land in het tijdvak 18841925 was 80 pCt. terechtgekomen in de groote steden, waar zij voor een groot deel althans, emplooi vond in handel en nijverheid. In den wereldoorlog verkeerde de indu strie van Japan in grooten bloei. Daarna kwamen de aardbeving van 1928 en de paniek van 1927. De industrie kreeg een knak, werkeloosheid was het gevolg, temeer doordat de voor landbouw ge schikte bodem van Japan slechts 15 pCt, van het totaal uitmaakt en al de vrijge komen werkkrachten niet kan opnemen. Deze vijfde oorzaak maakt, dat Japan zelf niet in staat is zijn voedingsmidde len in voldoende hoeveelheid te produ- ceeren. Er is een groot tekort aan rijst, tarwe, boonen, suiker, enz. Per jaar voert Japan voor 150,000,000 jen aan voe dingsmiddelen uit, doch de invoer be draagt 400,000,000 jen. Wel heeft in tensiveering van den landbouw en het gebruik van betere arbeidsmetboden in den landbouw een groote verhooging ge bracht van de oogstenmaar ook in die richting schijnt men spoedig de grens te zullen bereiken Eigenaardig is, dat het tekort in de rijstvoortbrenging nog meer voortspruit uit het verbruik per hoofd dan uit de toeneming der bevolking. Huis ingestort. Te Vincennen is een huis in aanbouw ingestort. Zestien werklieden werden be dolven onder het puin. Gisteravond was het opruimingswerk zoover gevorderd, dat men een gedeelte van het gebouw vrijgemaakt had, waar onder zich nu nog 6 arbeiders bevinden Van de drie omgekomen arbeiders heeft men er tot nog toe slechts één herkend. Een bouwvakarbeider, die tegen 4 uur, op straat, getuige was van de instorting zag de muren van het huis wankelen en aan de zijde van den tuin in elkaar stor ten Tevens ontwikkelde zich een dichte rookwolk Hij verklaarde, dat er zich reeds een maand geleden scheuren in hel huis vertoond hadden, men had echter de noodige reparaties verricht. Zijn vriend vermoord? Met groote spanning volgen de bewoners van Essen het proces, dat begonnen is tegen den gymnasiast Hussmann, die er van verdacht wordt in den nacht van 22 Maart nabij Gladbeck zijn vriend Daube te hebben vermoord, wiens lijk afschuwe lijk verminkt voor de woning van zijn ouders werd gevonden. De vermoorde was na een bieravond met zijn vrienden met Hussmann, die evenals hij in de hoogste klasse van het gymnasium zat, naar huis gegaan. Toen het lijk van Daube gevon den werd, viel aanstonds de verdenking op Hussmann, die door de politie ver- aoord en korten tijd vastgehouden, doch later weer losgelaten werd om na een paar dagen, toen er verdenkingen rezen, weer gearresteerd te worden. Sindsdien zat hij preventief. Omtrent de behandeling van de zaak voor de rechtbank meldt de „Voss. Zei tung» het volgende: De aanklacht tegen Hussmann is op aanwijzingen opgebouwd. Bloedsporen be vonden zich op Karl's jas en twee bloed vlekken op zijn schoenen. Bloed van den vermoorden jongen Uit een bloedonder zoek is gebleken, dat de vlekken op zijn jas Karl's eigen bloed waren, op zijn schoenen echter van het slachtoffer. Vraag: hoe komen die bloedvlekken op Karl': schoenen Niet vergeten moet worden, dat de jongen op de plaats van den moord is geweest, toen hij geroepen was. Men heeft bij Karl het foudraal van een mes gevonden. Waar was het mes? Hij heeft verteld, dat hij het bij het kruipen door een hek verloren hadin de gevangenis maakte hij een schets, gaf aan, waar hij het mes verloren had, op welke plaats hel mes ook gevonden werd. „Gij hebt in den moordnacht niet gesproken met de moeder van den ver moorde», „Mevrouw Daube weende voortdurend. Ik kon niet met haar praten met iemand van mijn leeftijd had ik kunnen spreken, maar wat moest ik zeggen tegen mevrouw Daube „Gij zijt niet bij de begrafenis ge weest*. „Ik had willen gaan, maar iedereen ried het mij sterk af, zoodat ik toegaf". De officier zoekt de verklaring van het raadsel, waarom een van de twee school vriendjes, die samen een fuifje hadden bijgewoond en naar het scheen, in vriend schappelijke stemming huiswaarts togen, den ander plotseling op een beestachtige wijze vermoord zou hebben, in wrok wegens teleurgestelde liefde. Karl ontkent de verliefdheid, den wrok en de heele geschiedenis. Hij wil zijn onschuld bewijzen en is bang voor een vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Er zijn 150 getuigen gedagvaard. VERGADERINGEN VOORSTELLINGEN EN ENZ. October: 19, 20, 21, 22, 23,24en25Landb.-Bios- coop, ,,'t Circus van Charlie Chaplin. 19, 20, 21 en 22 Bioscoop Slot Ostende, De wereldoorlog en Milak, de Es kimo. 1 22 Prins van Oranje, Emile Hullebroeck. November. 24 Schuttershof, N.V. Groot Tooneel, „De witte non". December Landbouw-Bioscoop, „Vlammende vleugels". VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. October: 25 Wolphaartsdijk, huis en erf, Pilaar. 25 Wolphaartsdijk, woonhuizen en hoveniering, Pilaar. 23 Goes, automobielen, De Wilde en Heijboer. 31 Poortvliet, hofstede met bouw- en weiland, v, d, Velde. 31 Wemeldinge, bouwland, Kram. Goes, inboedel, Van Dissel. Oudelande, woonhuis, Van Dissel. Krabbendijke, bouwland, Van Dissel. Heinkenszand, hofsteedje met bouw- en weiland, Verbist. Krabbendijke, 4 woonhuizen. Van Dissel. November. 2 Ellewoutsdijk, woonhuis, smederij, erf en tuin, Pilaar. 6 en 20 Den Burg (Texel) 'hofstede met bouw- en weilanden en dumgromd, Mulder. 14 Goes, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. 14 Nisse, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. Een auto-maniak. In verschillende streken van ons land zijn garagehouders de dupe gewoiden van een meneer, die zich nu eens uitgeeft voor overste Rijckevorssel, dan weer zegt doctor of ingenieur te zijn, en die auto's huurt waarmee hij respectabele tochten onderneemt, om telkens als het op betalen dreigt aan te komen, listiglijk te ver dwijnen. Hij is nu al werkzaam geweest o a. in Zwolle, Utrecht en Hilversum Eergisteren is hij verschenen aan een aatogarage te Rotterdam, waar hij zich uitgevend voor dr. van Rijckevorssel, een auto kwam huren, omdat hij, gelijk hij den directeur van de garage meedeelde, een patiënt moest vervoeren van de woning van dr. de B. te Rotterdam naar Klaas waal. Men stelde een wagen te zijner beschik king en nauwelijks was de pseudo-dokter in den auto gezeten of hij zei den chauf feur, die blijkbaar van de juiste opdracht aan de directie verstrekt niet op de hoogte was, regelrecht naar Klaaswaal te rijden, hetgeen geschiedde. In Klaaswaal werden verscheidene menschen bezocht waarmee „zaken* werden gedaan. Vervolgens werd naar Numansdorp ge reden, waar wederom zaken gedaan wer den en van Numansdorp ging de tocht over het veer naar Willemstad. Den veerknecht vertelde „dr. van Rijckevors sel" dat hij alleen maar beschikte over een bankbiljet van f 1000,maar hij zou zoo aanstonds weer terug komen en dan gelijk de f 7,20 pontgeld voldoen. De veerknecht liet den reiziger door en over Willemstad ging de reis toen naar Zevenbergen. Daar werden landmetingen gedaan, want hier wilde meneer, zoo ver telde hij den chauffeur, een villa laten bouwen. Zoodra deze werkzaamheden waren verricht, kreeg de chauffeur op dracht naar Breda te rijden, in welke stad eerst eenige zakenvrienden werden bezocht, waarna bij een hotel werd afge stapt. De chauffeur kon hier wat eten, meneer had geen trek. Er werden kamers besteld en de auto werd gestald. In den loop van den avond, ging me neer de stad in, om vrienden op te zoe ken. De chauffeur had zich inmiddels ter ruste begeven. Toen hij den volgenden ochtend werd gewekt, was zijn passagier nergens te vin den. Hij was niet meer in het hotel terug gekeerd. Een ingesteld onderzoek wees uit dat de man in Breda een auto was gaan huren, waarmee hij was vertrokken naar Eindhoven. De chauffeur is naar Rotterdam terug gekeerd om aangifte te doen van zijn ervaringen. Staking in de suikerindustrie Aan de directie van de coöperatieve beet' wortelsuikerfabriek te Roosendaal, heeft de Nederlsindsche r. k. landarbeidersbond in samenwerking met den r. k. fabrieks- arbeidersbond, in welke beide organisaties de arbeiders in de suikerindustrie voor' namelijk zijn georganiseerd, een ultimatum gesteld teneinde de directie er toe te be wegen de eisehen der organitaties inzake het collectief contract en andere in te willigen, ln het ultimatum wordt mede gedeeld, dat, indien de redelijke eisehen niet worden ingewilligd, het in de bedoeling ligt om op een voor de organisaties gunstig tijdstip destakingteprcclameeren. Volgende week Woensdag zal een nieuwe conferentie van de hoofdbesturen met de directie plaats hebben. Brandkast gestolen. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het kantoor van den heer Koeken, gem .-ontvanger en administeerend arm- meester van het Burgerlijk Armbestuur te Megeu. Iu het voorjaar is daar een der gelijke inbraak gepleegd, waarbij de ge meente-brandkast werd geplunderd. De dieven hebben zich thans op dezelfde wijze toegang tot de woning verschaft, door het opschuiven van een raam, nadat door een boring de sluiting was verbroken. Ze hebben toen de brandkast van het Armbestuur meegenomen. Dinsdagmorgen vroeg is die gevonden bij den molen. Met een kruiwagen, die op eenigen afstand stond, hebben zij dekast daarheen vervoerd. Ze was geheel open gebroken. De gelden zijn eruit ontvreemd tot een bedrag van ongeveer f1100. Hoog bezoek. Zaterdag zal een escadrille Engelsche vliegtuigen van Kopenhagen naar Londen vliegen en in een daarvan zal zich bevinden de Duke of York, de tweede zoon van den Engelschen Koning, die heeft deel genomen aan de begrafenis van de ex- keizerin van Rusland en Zaterdag huis waarts keert. De Hertog van York is dezer »en met de nachtboot aangekomen en verder per trein naar Kogenhagen. Het eskader zal te Amsterdam een tusschen- landing maken om benzine en olie in te nemen. Nederland België. Ten vervolge op het onderhoud, dat de ministers van buitenlandsohe zaken van Nederland en van België te Genève heb ben gehad op 10 September j I., hebben de beide regeeringeu besloten, een nader onderzoek in te stellen naar de oplos singen, die in aanmerking kunnen komen voor de regeling van de Nederlandsch. Belgische quaestie. Dezer dagen zullen besprekingen plaats hebben tusschen deskundigen om voor eenige belangrijke punten de grondslagen te zoeken, waarop de onderhandelingen hervat zouden kunnen worden. De Nederiandsche regeering heeft als deskundigen aangewezen ir. C. H. A. Rosenwald, administrateur bij het depar tement van waterstaat en ir. J. F. Scbön- feld, hoofd.ingenieur van den rijkswater staat; de Belgische regeering heeft aan gewezen de heeren Delmer, secretaris generaal bij het ministerie van openbare werken, Melotte, directeur-generaal der waterwegen bij hetzelfde ministerie, Devos, directeur van het zeewezen, en Woestijne, directeur der binnenscheepvaart aan het ministerie van net zeewezen. K. L. M, vliegtuig verongelukt Het K. L. N. verkeersvliegtuig H. N. A. D. R. is gistermorgen bij het starten in de gemeente Stellingen bij Hamburg, waar het Woensdag een lauding heeft moeten maken, ernstig beschadigd. De bestuurder, Scholte, en de werktuigkun dige, Buitenhuis, bleven ongedeerd. Het verongelukte vliegtuig was Woensdag middag van Amsterdam naar Hamburg vertrokken. Zooals gewoonlijk werd een tusschenlanding gedaan te Bremen. Na het vertrek uit Bremen werd het weer zoo slecht, dat het vliegtuig Hamburg niet kon bereiken. Daarom werd een noodlanding gemaakt bij het park van Hagenbeek, vlak bij Hamburg. Deze landing verliep goed en de eenige passa gier kon spoedig per auto Hamburg be reiken. Toen het vliegtuig gistermorgen wilde starten, verongelukte het, blijkbaar door het drassige terrein. De chef van den technischen dienst der K. L. M., de heer Spit, heeft zich per dienstvliegtuig naar Hamburg begeven om de schade op te nemen en tevens te onderzoeken, wat de oorzaak van het ongeval is geweest. Vliegtuig-botsing. Bij het Marinevliegstation te Schelling- woude waren tweè Nederiandsche water vliegtuigen aangekomen. Deze konden ten- gevolge van den mist niet vertrekken. Er werd een poging gedaan te vliegen, doch er moest een noodlanding gemaakt wor den. Hierbij kwam het vliegtuig, bestuurd door den officier-vlieger 2de kl. W. J. Stemmerik in botsing met het andere vliegtuig.Beide vliegtuigen werden bescha digd. Er zijn geen persoonlijke onge vallen. Rijk en gemeenten. Het Koninklijk N ederlandsch 1 and- bouw-comité heeft aan de Tweede Ka mer een adres gezonden, waarin het verzoekt, te willen bevorderen, dat do behandeling van het ingediende wets ontwerp betreffende de herziening van de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeente zoo spoedig mogelijk geschiedt. Men zou het op 'hoogen prijs stellen indien het afdeelingsonderzoek zoo spoedig mogelijk geschiedde, aangezien men vreest, dat anders de afhandeling in dit zittingsjaar niet meer mogelijk zal zijn. Dat het comité zich tot de Kamer richt, vindt zijn grond in het zeer groote belang, dat de zwaar belaste gemeenten bij dit ontwerp hebben. Voor een groot deel behooren deze zwaarbelaste of nood lijdende gemeenten tot de plattelandsge meenten, dus de gemeenten, waarin de leden van de bij het landbouw-comité aangesloten landbouworganisaties wonen. Het is van oordeel, dat, wanneer in de financieele betrekking tusschen rijk en gemeenten niet wordt ingegrepen, het te voorzien zal zijn, dat deze verhouding

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 3