Grinnik-Pilletjes rheumatisdte pijnen. Buitenland Koloniën ProViricierueuWs Land en Tuinbouw Van Overal Nieuwe commensaal: O, juffrouw Goedkoop, ik heb gisteravond vergeten te zeggen, dat ik 's morgens altijd een warm bad neem. Is bet erg veel moeite om mij wat beet water te laten brengen?' Juffrouw Goedkoop: „Heelemaal niet, mijnbeer, u kunt bet direct krijgen. Hier Marie, vul jij het eierpannetje eens even. Een blik in de toekomst. „Thomas wilde niet met die rijke weduwe trouwen, toen bij boorde, dat zij doof was. „Wat maakt dat nu uit?" „De buren zouden hem kunnen hoorem, als hij haar om geld vraagt." Mevrouw Brein: „Juf! Hoorde ik u daareven niet de uitdrukking „vervelend mormel" gebruiken?" Kinderjuffrouw: „Ja. mevrouw. Neemt u mij niet kwalijk, maar jongejuffrouw Peggy is zoo kribbig vandaag." Mevrouw Brein: „O nee, dan is het goed, juf. Ik dacht, dat u tegen Bello sprak." Lfel 1 Gast (die miaar af en toe komt): ,,Die kellner is ook niet te vlug met den wijn. Moet hij er misschien de spinnewebben nog afhalen?" Gast (die geregeld komt): „Nee, hij mö&kt ze er juist om." Zeer bescheiden goochelaar: „Ik kan maar tien minuten lang werken. Wat zal ik nu doen, als men om een toegift vraagt?" Theater-eigenaar: „Maak je daar maar niet ongerust over. Daar zorg, ik wel voor. Als ze om een toegift vragen, zal ik ©en boon worden." Volgens professor Bramer legt een vlieg duizend eieren per week. Den hemel zij dank, dat vliegen niet kunnen kakelen 1 Een kaalhoofdig heer zat in een scKeer- etoel bij den kapper. „De laatste maal, dat ik hier was, heb je mijn hoof^^ge- zeept," zei hij tegen den bedien do. „Macht der gewoonte, mijnheer," was het antwoord. „Voordat ik kapper was, witte ik plafonds, ziet u." Zeer treurig. Tim: „Sara Smith - jeweet wel, Willem z'n vrouw ^is gis teravond in het water gesprongen. Tom: „Arme Sara!" Tim: „En een politieagent heeft er haar weer uitgehaald." Tom: „Arme Willem!" Zij (teeder): „Wanneer wist je het voor 'teerst, dat je van me hield? Hij: „Ik merkte 't, toen ik woedend begon te worden, als de menschen zei den, dat je een leelijk mormel zonder hersens was." andere lectuur het feuilleton moeten ver slinden. Aan romantiek', aan spannende, zij het dan niet op de realiteit afgestemde, gebeurtenissen, geen gebrek. Het aangenomen: kind van een zonder-' ling (die later heel rijk blijkt te zijn) gaat, als de pleegvader sterft, de wijdie wereld in, waar ze veel gevaren' en veel verliefdheid ontmoet, doch die ze alle weet te ontloopen. Met een gerust hjart kan ze dus ten slotte na alle leed de ware liefde incasseeren. Het boek is prettig geschreven, is zeer boeiend en zal als ontspanningslectuur zijn diensten ongetwijfeld bewijzen. Meisjes- en Jongensjaarboek. (H. P. Leopold, Den Haag.) De bekende Haagsche uitgever brengt ook dit jaar weer de prachtige boeken van onze jeugd, die in den lande terecht al populair zijn geworden. Zooals de uit gave werd ingezet, zoo is ze vervolgd, beide werken bevatten' weer ecu keur van boeiende en leerzame verhalen, welke uit stekend geïllustreerd zijn. Het is een genot van den inhoud kennis te nemen, zelf9 al is men de kinderschoenen ont wassen. De verhalen zijn behalve met teekeningen met kleurigje reproducties verlucht. Het jonge volkje zal van dezen derden jaargang niet minder smullen dan van de twee voorgaande., „Nederland". (Leidsche Uitgeversmaatschappij Van den inhoud van de October-afle- vering van dit letterkundige maandblad, noemen we: „Julian door Annie Hirsch, het vervolg van „De roman van een schil der, door Jan van Lumey^ het begin van „De zonderlinge bruigom", een vroohjk spel van het huwelijk in drie bedrijven, door Joh. W. Broedelet; „De kracht der gedachte", door Elsa Kaiser; „Het gym nasium", door H. G. Cannegieter en „De bedrogene", door Charles van Iersel. Hen ri Borel verzorgt het tooneel-overzicht en M, C. v«A Z#ggelen de „Kroniek". „Licht". (W. de Haan,, Utrecht)'. Nummer drie van de tweede reeks le vert artikelen over: „Wat begrijpen wij van architectuur"; „Moderne Koloniale politiek"; „De heerschappij van het geld"; „Psycho-analyse"; en „De elemenlen". Verder tal van fraaie toelichtende repro ducties en foto's. Verschillende uitgaven. In de serie „Liturgische hand boekjes" verscheen bij de Hollandia- drukkerij te Baarn „Hernieuwde bezin ning. Herdenking' der gestorvenen". ByafXXtK&n a\ dragiinn OVERZICHT. Rood contra rooder. Men zal zich herinneren, dat in Duitsch land door de regeering is goedgekeurd 'n besluit tot den bouw van twee pantser kruisers. Dit besluit verwekte groote „ver wondering" bij de communisten, omdat de meerderheid der regeeringi uit sociaal democraten, dus voorstanders van ontwa pening, bestond. De communisten zagen dan ook dadelijk in deze idaad der regee ring een mooi propagandamiddel voor hun partij. Thans konden ze hun vijan den, de sociaal-democraten, eens leelijk dwars zitten! Wat deden ze? Lijsten werden door het geheele Duitschland verspreid, waar op handteekeningen werden verzameld. Ieder, die teekende op de lijsten, keurde dus als het ware de daad der regeering ten strengste af, of met andere woorden, die der sociaal-democraten! Deze lijsten hebben thans 14 dagen gecirculeerd. Ofschoon de eindcijfers nog niet bekend zijn, kan worden geconsta teerd, dat de communisten een volkomen échec hebben geleden. Te Berlijn, waar het succes nog betrekkelijk g;root was, werden tot Maandagavond 345.786 stem men geteld. Zelfs, wanneer men aanneemt, dat het aantal geplaatste handteekeningen de 400.000 zou overschrijden, dan zou daarmee niet meer dan ongeveer een vier de deel van het aantal onderteekeningen van het „Volksbegehren" nopens de in beslagneming der vorstelijke vermogens zijn bereikt. Volgens de „Voss. Ztg." inag men aan nemen, dat de communisten in totaal niet meer dan twee millioen stemmen bij elkaar hebben gekregen, terwijl zij bij de jong ste rijksdagverkiezing.en 4'/2 millioen op hun candidaten vereenigden. Het orgaan van de soc. partij, de „Vorwarts", juicht natum-lijk over het fiasco van de communisten, die hoopt uit de crisis in de soc. partij in verband met den bouw van een pantserschip munt te slaan en de noodige zieltjes naar hun zijde over te zien gaan. Opening van de luchtlijnen. Ondanks het feit, dat de Koninklijke Indische Luchtvaart-Mij. pas over twee van de door haar bestelde vliegtuigen kan beschikken, zal de opening van, de lucht lijnen toch op 1 November geschieden. Voorloopig zullen van Batavia uit dan slechts de trajecten Bandoeng en Sema- rang bevlogen worden. Tegen onvoorzichtige auto bestuurders. Het deel van den Nieuwen Vlissing- schen weg, waar Vrijdag j.l, een aanrij ding door een auto met doodelijk gevolg heeft plaats gehad, behoort tot de ge meente Koudekerke. In den raad dier gemeente is door den heer Sanderse naar voren gebracht, dat vooral Zaterdags en Zondagavond met auto's razend snel over dien weg wordt gereden, terwijl niemand voldoet aan de verordening om te stoppen als de tram bij de halte Ijsbaan stil staat. De burgemeester deelde mede, dat hij in den zomer meermalen de maximum pnel heid heeft doen nagaan, thans zal hij vooral ook des avonds en 's nachts laten controleeren en trachten overtreders te pakken te krijgen. Ook hij vindt dat er door vele automobilisten met menschen- levens wordt gespeeld. Uit Zeeuwsch-VIaanderen. De vier samenwerkende katholieke so ciale organisaties, die den raad van over leg vormen, hebben een commissie inge steld, die tot taak beeft te onderzoeken, op welke wijze middelen kunnen worden aangewend om den economische»! opbloei van Zeeuwsch-VIaanderen te bevorderen. Verleden Vrijdag is deze commissie in Den Haag geïnstalleerd door mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van den raad van overleg. 1 In deze commissie hebben zitting:voor de Algem. R.K. Werkgpversvereeniging dr. L. G. Kortenhorst in Den Haag; voor den Nederl. R.K. Boeren- en Tuin- dersbond de heer A. E. Langenhorst, directeur der R.K. Landbouwwinter- school tc Hulst; voor den Nederl. R.K. Middenstandsbond de heer Em. Lecke- feer, industrieel te Hulst, en voor het R.K. Werkliedenverbond de 'heer A. J. Loerakker, te Schoten-Haarlem. Tot voor zitter van de commissie werd dr. Kor tenhorst gekozen; als secretaris is aan de commissie toegevoegd mr. F. Houben, in Den Haag. Aan den minister van binacn'andsche zaken en landbouw is de instelling van de commissie meegedeeld. Eenigp concrete punten, die in de eerste bijeenkomst naar voren kwamen, zullen onder de aandacht van de Tweede Kamer gebracht worden. BORSSELE. Donderdag vergaderde de Raad der gemeente Borssele. Eervol ont slag werd verleend als gemeente-genees heer aan den heer N. J. G. Pen. Men benoemde den heer A. Folmer, arts te Driewegen, tot tijdelijk gemeente-genees heer, tot in de vacature zal zijn voor zien. Een verzoek van het schoolbestuur der Bijz. school om een uitkeering voor den tweekeling met acte, aan die school ver bonden, werd ingewilligd. Ten laatste lesloot men adhaesie te betuigen aan het bekende adres van den Gemeenteraad vaD Arnemuiden. DRIEWEGEN. Het varken van den werkman N., dat circa 300 pond woog, is aan vlekziekte gestorven. Men vond het dier 's morgens dood in het hok. Ten overstaan van notaris Beth te Ovezand, is ten verzoeke van de erven Wed. P. Leijs, geveild: 1.03.10 H.A. bouwland en veldvruchten gelegen te Drie wegen, perc. 1, 38 A. 70 c.A. bouwland, voor f 1370, aan Jb. van Liere te Bors sele; perc. 2, 64 A. 40 c.A. bouwland, voor f1250, aan F. Koole; perc. 3, 270 roeden aardappels voor f 155, aan J. Timmerman; perc. 4, 140 roeden aard appels voor f75, aan dezelfde; perc. 5, 140 roeden suikerpeeën voor f71, aan A. Krijger te Oudelande; perc. 6, 180 roe den bruine boonen voor f 134, aan M. Vermaire. Alles per gemet. Koopers wier woonplaats niet vermeld is, wonen te Drie wegen. I Woensdagmiddag werd in de her berg van den heer A. de Korte ten over staan van den notaris L. A. Beth te Ove- zande voor de erven van mej. C. Rooze in het openbaar verkocht: le. bouwland in de gemeente Driewegen, groot 38 A. 70 ,A., aan den heer Jacob van Liere te Borssele, voor f 1351,15 en 2e. bouwland aldaar, groot 64 A. 40 c.A., aan den heer F. Koole te Driewegen voor f2051,48. HANSWEERT. De surnumerair der Directe Belastingen J. van Haam is met ingang van 17 Oct. gedetacheerd ter in spectie der Directe Belastingen alhier, HEINKEN8ZAND. Tot den dienst des woords en der sacramenten werd gisteren na examen door de classis Goes der Ger. Kerken toegelaten cand. J. Booy beroepen predikant alhier. Cand. Booy hoopt Zon dag 11 Nov. a.s. intrede te doen, na be vestigd te zijn door ds. J. W. Eggink te Willemstad. Ds. N. Beukema te Nieuw- dorp zal de classis vertegenwoordigen bij de intrede en werd benoemd als consu lent. MIDDELBURG, in de Woensdag middag gehouden vergadering van den gemeenteraad kwam o.a. aan de orde de verlenging van de wachtgeldregeling voor het personeel van de meelfabriek tot 1 Januari a.s. De voorzitter kon daarbij mededeelen, dat op 22 October alle werklieden weer aan het werk gaan en dat op zijn minst voor acht weken. Toch werd besloten de regeling te handhaven, omdat het niet onmogelijk is, dat tusschentijds nog. weer een week of meer van stil staan zal ko men. In ieder geval mag het een geluk worden genoemd, dat er na een paar jaar van stilstand weer leven in het bedrijf blijkt te komen. •Een tweede belangrijke kwestie was die tot het aangaan van een nieuw contract met de Société Anonyme te Vlissingen in zake het betrekken van stroom uit haar centrale en dit wel op voorde gemeente voordeeliger voorwaarden, zoodat f 20.000 per jaar op stroominkoop zal worden be zuinigd. De voorzitter deelde mede, dat in het contract geen wijziging kan worden ge bracht, omdat het contract een onderdeel vormt van de onderhandelingen, dia de Soc. Anonyme voert met de P.Z.E.M. over overneming van haar bedrijf. Uit deze inedodeeling zou blijken, dat de P.Z.E.M. toch weer is afgestapt van het door de Prov. Staten reeds goedge keurd plan om een eigen centrale te bou wen voor voorziening van de middengroep der provincie. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Bij de behandeling van de rekening over 1927 ontspon zich een discussie over de wenschelijkheid, dat een beter over zicht werd verkregen over de uitgaven op de verschillende onderdeelen van de ge meentewerken. Van de zijde van het dage- lijksch bestuur werd toegegeven, dat de administratie bij dien tak van dienst niet overzichtelijk is en aan de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten is dan ook een onderzoek opgedragen. W1LHELMINADORP. Men schrijft ons Te Wilheluiinadorp vierde heden Me juffrouw 8.A. Arnoldi, hoofd der bewaar school aldaar, haar 80 sten verjaardag. Nog dagelijks heeft deze vriendelijke en nog zeer krasse vrouw de kinderen vaD het dorp onder haar trouwe hoede, in het zelfde schoolgebouw waar zij reeds meer dan zestig jaren onderwijzeres is. Van vele kinderen, die bij haar op school zijn, hebben vader en moeder zelfs grootvader en grootmoeder bij haar op de bankjes gezeten en nog wil zij van het neerleggen van haar zware taak niet weten, een taak echter die voor haar licht schijnt, door dat haar geheele leven is geweest een zich met liefde geven aan de jeugd. Geen wonder dan ook, dal het geheele dorp in feeststemming was. Het school- jebouw was versierd en van alle huizen, ook van het gemeentehuis, wapperden de vlaggen. Hoewel zij zelf niets wilde ontvangen en alle giften aan de kinderen besteed wenschte te zien, werd haar door de be- olking een rustbank aangeboden en zorgde dat haar kamer vol bloemen stond. De kinderen der „groote school» zongen haar een feestlied toe en boden een bloemstuk aan. Naar wij vernemen zouden des avonds de muziek en zang van het dorp haar komen huldigen. Schadelijke gerst? Het Tweede Kamerlid Lovink heeft den minister van binmenlasidsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat ,in den Iaatsten tijd uit Amerika voeder- gerst is ingevoerd, die blijkens de erva ring op verschillende plaatsen in ons land en ook elders opgedaan, niet geschikt blijkt voor varkensvoer? 2. Is de minister bereid, naar de schan delijkheid van deze gerst een grondig on derzoek te doen instellen en de resulta ten van dit onderzoek aan de Kamer mede te deelen? In de kas der Gem. lichtbedrijven te Zaandam is een tekort ontdekt van ongeveer f 8000. In verband hiermede hebben B. en W. den ambtenaar die met het beheer der gelden was belast wegens verduistering ontslagen. Bij de te Amsterdam gehouden veiling van de collectie Six werd een ets, van Rembrandt: Burgemeester Six, ver kocht voor f 90.000. Dat is de hoogste prijs, die ooit voor een ets is betaald. .Woensdagmorgen is te Venray op het gehucht Veulen de boerderij van Schreurs afgebrand, waarbij de 25-jarige dochter in de vlammen is omgekomen. Aan de Noord-Brabantsch-Belgi- sche grens, nabij Stramproy, is de 24- jarige B. uit Tungelroy, die een partij suiker per vrachtauto naar Nederland trachtte te smokkelen, door marechaussees aangeschoten. Hij kreeg een schotwond aan hand en schouder en is naar een gasthuis vervoerd. Suiker en auto werden in beslag genomen. Te Nijmegen had Woensdag, in stille plechtigheid de viering plaats van het eerste lustrum der R.K. Universiteit. De Schot John L. Baird gaat on vermoeid voort met het nemen van proe ven betreffende zijn televisie-systeem. Thans weer meldt men uit Londen, dat hij voor een klein aantal toeschouwers een voordracht van de bekende tooneel- speelster Peggy O'Neill uitgezonden heef t, die zeer goed is geslaagd. Zoowel de voordracht zelve als de mimiek en de bewegingen der oogen van Peggy waren zeer duidelijk te volgen. De uitzending geschiedde o,p 1 kilo meter afstand van de ontvanginstalltaie. Ingevolge Koninklijk besluit wordt het aan officieren en onderofficieren ver gund, bij de donkere uniform een over jas of mantel te dragen, voor de jagers van groen, voor de cavalerie van licht blauw, en voor de overige wapens en dienstvakken van zwartblauw, nagenoeg zwart laken van fijne wol of van water-t diohte stof van die kleur, met knoopem overtrokken met dezelfde stof als de jas, ,q. de mantel. Door de Haarlemsche recherche is aangehouden de reiziger D. te Haar lem, die bekend beeft acht rijwielen te hebben gestolen, waarvan vier te Haar lem, drie te Utrecht en één te 'sGra- venhage. Voorts heeft hij een rijwiel en, een bedrag groot f30 verduisterd te Utrecht. De man is in verzekerde bewa ring gesteld. In een perceel aan de 2e Vogel straat 19 te Amsterdam is Woensdagmid dag een geval van gasverslikking ontdekt. Een 76-jarige man, de V. genaamd, wiens vrouw in het ziekenhuis verpleegd wordt, vond men dood in de keuken liggen, nadat de buren sinds Maandag niets van |den man vernomen hadden. Het gaskraantje was geopend. De politie stelt een onder zoek in. Hermann SuJerinann. de 71-jarige Duitsche schrijver, is ernstig ziek. Hij is een sanatorium ter verpleging opge nomen. Twee stoomschepen van de China Merchant Steam Navigation-Maatschap- pij zijn bij Takoe in botsing gekomen. Tien leden der bemanning en 60 passa giers zouden omgekomen zijn. Gisternacht is te Hooge-Mierde (N.-Br.) afgebrand de boerderij van den landbouwer Lorniet. De 70-jarige bewo ners kwamen in de vlammen om. De oor zaak is onbekend. Assurantie dekt de schade. In de laatste jaren is in Duitsch land een intensieve propaganda gevoerd voor een uitgebreider toepassing van do melkcontrole, waarin de Duitsche autori teiten het beste hulpmiddel zien om tot erhooging van de melkopbrcngst van den Duitschen veestapel te komen en aldus nader tot het groote doel: de voorziening de behoeften der Duitsche bevolking zonder buitenlandschen invoer. In het gehucht Laugerolles, hij Roche d'Agoux (Frankrijk) is een drie- oudige moord gepleegd. Een grijsaard van 76 jaar, zijn schoondochter van 44, haar dochter van 21 zijn vermoord ge- ■onden. De moordenaar had den vrouwen den hals afgesneden; den ouden man had hij twaalf steken met een hooivork in de borst toegebracht. Vermoed wordt, dat een jongeman, een familielid, de moorde naar is. Hij had, gekomen uit de Arden nen, een paar dagen bij het gezin doorga- bracht. Na den moord bleek hij verdwe- 1. I De plannen zijn gereed gekomen voor den bouw van een wolkenkrabber aan de Lexington Avenue nabij het Cen traal Station te New York, welk gebouw hooger wordt dan de Woolworth Building, De nieuwe wolkenkrabber zal een hoogte hebben van 808 voet of 16 voet hooger dan de Woolworth Building. Het gebouw zal 86 verdiepingen hebben en zal veertien millioen dollar kosten. Het plan gaat uit van Walter Chrysler, den president van de Chrysler Motor Corporation. Het ge bouw zal in 1930 gereed zijn. Naar Wolff uit New York meldt deelt dr. Eckener mee, dat de terugreis van de Graf Zeppelin 28 of 29 dezer be ginnen zal. Als de weersgesteldhci J niet ver andert, zal hij een Zuidelijker koers ne men dan op de heenreis. I De Vereeniging het Nederland sche Wegencongres heeft besloten, op zijn in December te houden jaarlijksche ver gadering de vraag aan de orde te stellen; Op welke wijze is het mogelijk, de tollen in ons land te doen verdwijnen, en wat kan worden gedaan ter bespoedigingdaav- van. L 1 Paul Wegener, die, naar we al eerder meldden in Amerika gaat filmen, zal daar in sprekende films optreden. Met méér Europeesche beroemdheden wordt voor „the talkies» onderhandeld. Charlie Chaplin heeft een nieuwen Kid* ontdekt en wel den drie-jarigen Richard Allan Smith, die een groote rol te spelen krijgt in Chaplins nieuwe film werk. De transportarbeiders bij de firma Wilson uit den Haag, die de waterleiding aanlegt in de gemeente Ubbergen en Groe beek, zijn in staking gegaan om een loon- quaestie. Terwijl aan georganiseerde ar beiders het contractloon van f 0.6 2 wordt betaald, ontvangen de ongeorganiseerden slechts 85 cents. De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp tot wijziging der Indische staatsregeling aangenomen, In Breda werd het 100-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie onder veel be langstelling gevierd. Eind dezer maand verwacht Eind hoven haar 75.000ste inwoner. Indien dit een te Eindhoven geboren kind is, of anders 't eerst in Eindhoven geboren kind na den 75 000ste zal het van de gemeente een spaarbankboekje ontvangen. Met de ofticieele viering wil men wachten tot de 100.000ste, die binnen 8 jaar ver»

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2