Ik* Uit den Westhoek ProVincienieuWs Stadsnieuws. 'itmfdoel iedvteen Gemengd NieuWs Sport. Rechtszaken. Laatste Berichten. een nette DIENSTBODE. Een 70-jarige. Zondag a.s. zai de heer H. A. Han- ken, directeur van den Wilhelmiiiapolder, voorzitter of bestuurslid van wie weet hoeveel precies veraenigimgpn op land. en tuinbouwgebied, zijn 70sten jaardag vieren. We zijn in den „Westhoek" niet altijd serieus, we tappen er wel eens e:n grapje en daarom kunnen we ons voorstellen, dat de lezer ook ditmaal denkt dat we het getal 70 in een speelsche bui neer schreven, Maar met de band op bet hart we wijken niet van de waarheid af; de beer Hanken zal boe omgeloofelijk bet ook klinkt Maandag de 7 kruisjes ge passeerd zijn. Hoewel de bijna 70-jarige niet veel van couranten-gescbrijf moet hebben als hij er zelf in betrokken wordt (betgeen ons onlangs nog eens bleek toen we in een interview de band schroeven moesten aanzetten voordat we een heel klein beetje te weten kwamen over zijn persoon en werk), hoewel hij misschien vanavond brommen zal; „Hoe komt de Westhoek achter mijn verjaardag," kunnen we toch niet nalaten hem uit te noodigen zich hier even op te stellen, opdat we hem kunnien vertellen wat ons op het hart ligt. Voelt u er niets voor, mijnheer Han ken? 't Spijt ons, maar dan doen we het toch. Op een kroonjaar mag men zich |nu eenmaal in Zeeland ongestraft dingen pcr- mitteeren, die op andere berdenksdagen kwalijk worden genomen. Daar gaat ie dus; Mijnheer Hanken, H. A., U is yrijwel de eenige officieels peïsoon, wiens voor letters iederen Zeeuwschqn verslaggever in het geheugen geprent zijn,, zelfs ctam meest vergeetachtige. Dat is misschien merkwaardig, gemakkelijk is het voor de betrokkenen zeer zeker, want hoeveel van hun kostbaren tijd zou in de afgeloopen jaren niet verloren zijn gegaan als ze voor ieder vergaderingsverslag waarin U maar genoemd werd, het telefoon-boek hadden moeten opslaan om de voorlet ters te weten te komen. Wellicht hadden de oudsten onder de collega's er in totaal uren mede verloren, want de keer en dat Uw naam in versla gen voorkomt, zijn niet gering in aantal. Worden er eigenlijk hier in den omtrek wel vergaderingen van eenige beteekenis gehouden, zonder dat we U, zooals dat heet, „verslaan" of „opmerken"'? Ais de veiling vergadert zien en hoo- ren we den heer Hanken, als de Z.L.M. bijeenkomt, eveneens, in samenkomsten over paardenfokkerij dito, de leerlingen van de rijkslandbouwwinterschool zou den hun diploma's niet voor echt aan zien als de heer Hanken niet voor de uit reiking een woordje had gesproken, op.... maar och wat doet deze opsomming er toe. We zouden beter een staatje kunnen geven van de instellingen waar Uw naam niet aan verbonden is, wilden we hier een beeld geven van de rol die Uw persoon in de Zuid-Bevelandsche samenleving speelt. Het is in een kort bestek niet moge lijk de beteekenis van Uw optreden in het stuk „Zuid-Bevelanid in de laatste 25 jaren", ook maar bij benadering te schetsen. We willen er hier zelfs niet de poging toe doen, en alleen verklaren; „Uw taak was grootsch, maar zwaar, en ge vervult haar tot op den dag van heden met een liefde, een energie en een kracht, die haar weerga onder de zon nauwelijks zal hebben. Dank zij Uw toe wijding en Uw inzicht, dank zij Uw koppig volharden zijn verschillende in stellingen in dit gewest tot leven gewekt en dermate volgroeid, dat niemand zich heden Zuid-Beveland zonder deze Uw geesteskinderen kan voorstellen." Dit was het, mijnheer Hanken, dat ons op Uw 70sten verjaardag van het hart moest. Moge het U nog vele jaren gegeven zijn in het belang van Zuid-Beveland te werken. „Ik ben al 70, nu moeten de jongeren het maar eens opknappen", hooren we U protesteeren? Niets daarvan. Dinsdag zijn we allen de openbaarmaking van Uw leeftijd weer vergeten, en iedereen zal dan weer als gisteren denken: „Iemand van een dikke vijftig. Hij kan nog veel voor de mensch- heid doen." De Vlissingsche Courant. De „Vlissingsche Courant' deed giste ren een nummer van niet minder dan 16 pagina's verschijnen. Aanleiding, tot deze bijzondere uitgave was het in bedrijf stel len van een nieuwe lb-zijdige rotatie machine met moderne slereotypie-airidh- Het blad ziet er typogratiscn uitste kend verzorgd uit. Stukken voor de Provinciale staten. Ged. Staten stellen nog voor enkele bui teugewone werken uit te doen voeren in 1929. Ten eerste aan den steiger te Sta- venisse, die reeds eenige jaren in versleten en verganen toestand verkeert on thans zoo, dat het hoe langer hoe bezwaarlij ker wordt dit kunstwerk in stand te hou den en vernieuwing g,ecn langer uitstel ge doogt. De kosten worden geraamd op f 100.000. Ten tweede de steiger enz. te Kortgono Hier is de toename van het verkeer over het Kortgeensche veer oorzaak van do wenschelijkheid, de kruinsbreedts van den 529 M. langen veerdam te Kortgene te vergrooten van 5 tot 7 M. met gelijktij dige verbreeding der kunstbaan. De kunst baan komt dan van 3.50 op 4.60 M. en komt er een rijwielpad van 1 50 M. breed. Nabij het zeeëinde van den veerdam zal de verbreeding zooveel meer bedragen dat eene directe aansluiting verkregen wordt met 'het landeinde der laagwater- brug. De kunstmatige verdediging van Je westelijke flank van den dam zal met deze werken gepaard gaan. De kosten worden globaal geraamd op f 15.000. Ten derde den straatweg Schoondijke- Belgische grens, die de directe verbinding vormt tusschen Walcheren en een deel van Westelijk Zeeuwsch-Vlaandercn met Gent, Antwerpen, Brussel en met zuide lijk en oostelijk België, terwijl voorts een deel van het verkeer tusschen oostelijk en westelijk Zeeuwsch-Vlaandcren zich langs het wegvak tusschen de Ponte brug en den Weg-naar-Turkije beweegt. Het komt Ged. Staten daarom wenschelijk voor, tot verbetering van dezen weg, over eenkomstig de eischen van het Prov. we genplan, waarop hij is geplaatst, over te gaan, in de eerste plaats van het deel Schoondijke-IJzendijke, waarlangs op een wegberm de trambaan ligt en voorshands geen rijwielpad aanwezig, is. Voorgesteld wordt aan het begin en het einde van dit deel twee vakken, samen 2610 M. te ver- breeden tot een kunstbaan van 4.50 M. breed en daarnaast een rijwielpad van 1.50 M. De kosten ad f38.000 zullen voor 50 pet. uit de bijdrage aan de Pro vincie uit de Rijkswegenbelasting worden terug ontvangen. HEER ARENDSKERKE. De heer W. L. Harthoorn Johz. slaagde voor de hoogste klasse (piano) van het Koninklijk Muziek-Conservatorium te Gent. KLOETINGE. Donderdagvoormiddag is door B. en W. aanbesteed het maken van bestiatingswerken op het Vogelzangse pad Ingeschreven werd door M. C. Duijnhouwer, Goes vooor f 1387. M. W. Knuist Goes voor f 1897. L. van Boven, Ellewoutsdijk voor f 1475. HetwerkisgegundaanM. C. Duijnhouwer. KATTENDIJKE. In de gisteren ge houden raadsvergadering werd met alge- meene stemmen besloten (de heer Hun dersmarek was afwezig) om het verzoek van de gemeenteraad van Arnemuiden voor kennisgeving aan te nemen, daar dergelijke adressen aan de Regeering meer toevertrouwd zijn aan de vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Het verzoek van Jan Verheijke te Ellewoutsdijk om een tegemoetkoming in de kosten van aanschaffen van zand werd niet ingewilligd. Op het adres van de vereeniging van Vreemdelingen verkeer in Zuid- en Noord Beveland werd afwijzend beschikt. Het in de vorige raadsvergadering ge nomen besluit tot heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting werd om een redactioneele wijziging in getrokken en opnieuw werd een besluit genomen tot heffing van 80 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De begrooting der gemeente voor 1929 werd op voorstel der Commissie cot na zien der begrooting vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f87559,81. Het 2e suppletoir kohier hondenbelas ting word vastgesteld. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur voor 1927 werd vastgesteld met een nadeelig slot van f75,16-}; de be grooting van dat Armbestuur voor 1929 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van f 1646,17. Bouw Oostwal. Gisteravond troffen we in de „Zeeuw" het onze lezers bekende ingezonden stuk van den heer Van Riet over den bouw Oostwal, welk stuk o.a. gericht is tegen de redactie van ons blad. f Het heeft ons eenigszins verwonderd dat de redactie van de „Zeeuw" een plaats voor dit stuk inruimde, want het behoort nog steeds tot de goede journa listieke zeden om alleen ingezonden stuk ken, tegen een blad gericht, op te ne men als het aangevallen blad zulks wei gert. Wij plaatsten het schrijven van den heer Van Riet en de „Zeeuw" had dus geen enkele reden om van die journalis tieke etikette af te wijken. Het spijt ons dat het christelijke dag blad, in zijn ijver om zijn lezers op zoo veel mogelijk „anti-Goesche Courant-lec- tuurte vergasten, (sedert eanigen tijd kunnen we bij de „Zeeuw" maar geen goed meer doen; zelfs onze simpele wordt gezond en sterk hot krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten Indien gij het des morgens Inwrijft met een weinig Purol nieuwtjes worden met een of ander hate lijk commentaar weergegeven) zich tot ©eln dergelijke inbreuk in de goede, onder ide Nederlandsche journalisten gangbare, vor men 'heeft laten verleiden. Geslaagd. Voor het examen apothekers-assistente slaagde mej. M. T. Koen alhier. Onze stemdistricten. In de Staatscourant van 16 Oct. is op genomen de nieuwe verdeeling van Goes in 5 stemdistricten voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer en der Pro vinciale Staten. Aanbesteding. Aanbesteed is een vergrooting, van de orgelfabriek van de firma A. S. J. Dek ker alhier. Ingeschreven werd als volgt: Jac. de Graaff, Goes, f 15.100; Gebr. Allewijnse, Hoedekenskerke, f14 500; J. C. Allewijnse, Hoedekenskerke, f 14,450; S. Dekker, Kloetinge, f14.426; Goede- mond, Goes, f 13.750; Kok Van Sprang Goes, f 13,441Joh. Jansen, Nisse, f 13.253; J. M. J. Schrijver, Goes, f 13.244; v. d. Weert, Goes, f 12.854. Het werk is gegund aan den Iaagsten inschrijver. Architect is de heer F. G. C. Rothuizen. Philatelistisdh nieuws. A.s. Zaterdag zai te Goes wederom ge opend zijn des nam. van half vier tot 5 uur het loket voor verzamelaars. O.m. zullen dan ook nog verkrijgbaar zijn zoolang de voorraad strekt, opdruk ken vliegzegels, welke gebruikt moeten worden voor het verzenden van poststuk ken van Indië naar Nederland. Personen, die zelf niet in de gelegjen- heid zijn aan dit loket te koopen, kunnen wederom bij den secretaris der afd. Goes Omstreken van Pbilatelica, Comelis Eversdijkstraat 3, Goes, opgaaf doen van verlangde zege.ls, die dan voor aankoop en toezending zal zorg dragen. Historisch. Een der onderwijzers van de M. U. L. O.-school alhier had zijn klasse ge sproken over de samenstelling van een courant, over de rubrieken enz. Aan een der leerlingen vroeg hij daarna: „Wat versta je onder „Varia"? Het antwoord luidde: „Grinnik-pil- letjes". Bioscopen. In het „Slot Ostemde" worden deze week niet minder dan twee hoofd nummers vertoond, het eerste heet; „De wereldoorlog", een beeld van den oor log van 1914", het tweede is getiteld; „Milak de Eskimo". De „Landbouwbioscoop brengt van hedenavond af de vermaarde Chaplim- film „Het Circus", waarover men in een advertentie in dit nummer bijzonderheden kan lezen. Op verschillende dagen worden zoo lang deze film in Goes is, in de .Landbouw" eenige voorstellingen ge geven. 1 Doopsgezinde Gemeente. Zondag 21 October des morgens te Kalf elf uur Ds. J. Koekebakker. Schaft het gezin af! Een tot dusver weinig gehoorde op vatting omtrent de factoren, noodig om een huwelijk te doen slagen, is dat het gezinsleven dient te worden afgeschaft, de kinderen den ouders moeten wordien ontnomen!Een zekere mrs. Dora Russell, leidster eener jeugdschool, heeft het zoojuist in de vergadering eener vrou wen vereeniging te Londen betoogd, schrijft het „Hbld." De geliefkoosde illusie dat het gezin de beste huwelijks instelling is, is een illusie, welke moet worden teniet gedaan, Het opsluiten van vrouwen met haar kinderen in de steencm doozen, die wij huizen noemen, zal lei den tot een toeneming van het aantal leeg hoofden onder de vrouwen, die de vloek der beschaving zijn. Mrs. Russell wil de kinderen aan den invloed der ouders onttrekken, daar zij van oordeel is, dat deze in de meeste gevallen schadelijk is. De kinderen wor den te afhankelijk, te zeer gewend om gunsten te vragen. Zij worden belemmerd in hun ontwikkeling. In kleine gezinnen kan de aanwezigheid eener moeder zelfs gevaarlijk zijn Zij, die tot een vorige generatie be- hooren, zullen moeite hebben ook maar één enkel element voor waardeering in dergelijke theorieën te vinden. Doch mrs. Russell spaart ze niet: Dieren verlaten hun ouders wanneer zij physiek daartoe in staat zijn. Waarom dus menschen niet De gave om kinderen op te voeden is lang niet bij eiken ouder aanwezig, van daar dat het werk in handen moet worden gelegd van lieden, die ©en werkelijke toewijding voor kinderen bezitten en ze psychologisch kunnen hanteeren. Ieder een, die de capaciteiten daartoe bezit, moet dus veeleer in dienst der gemeen schap dan in die van een bepaald gezin worden gesteld. De gezinstyrannie moet tot eiken prijs worden teniet gedaan, de kinderen moeten zelf hun levensweg ex- ploreeren. De familiebanden behoeven daarom nog niet te worden verbroken; het moet den kinderen vrij staan zich later tot hun ouders te wenden of zich van hen af te keer en. Toen de vergadering een resolutie voor stelde, waarin zij zich uitsprak ten gunste van „de afschaffing van het gezin", werd deze met negentig tegen vijftig stemmen aangenomen. De voorstemsters waren voor het grootste deel jonge meisjes. De aan wezige mannen protesteerden lievig. LUCHTVAART. Een nieuwe Oceaainvlucht. De eerste poging om den Atlantischen Oceaan door de lucht over te steken in een licht vliegtuig is Woensdag gewaagd. De kornettenkapitein H. C. MacDonald, een vroegere officier der Britsche marine, die ontslag genomen heeft, steeg om 16.51 uur Greenwichtijd op in een klein Havil- land Gipsy Moth-vliegtuig, met een vlieg- lengte van slechts 7.93 M. MacDonald wadhtte gunstig, weer af. Het vertrek was onverwacht. MacDonald is 28 jaar oud. Hij vliegt alleen, zonder draadlooze in richting en zonder drijvers. Zijn vliegtuig heeft brandstof mee voor ongeveer 3600 mijl en om 35 uur in de lucht te blijven. Vóór zijn vertrek verklaarde MacDo nald, dat hij naar Londen vloog. Een deskundige van het Amerikaansche meteorologische bureau zeg;t, dat het weer bijzonder gunstig is voor een Oceaan- vlucht. Er bestaat geen enkel stormge- bied en de vlieger zal in den rug een wind hebben van 30 K.M. per uur. Tot vanmorgen was omtrent het lot van dezen waaghals niets bekend. Rechtbank te. Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken A. W. de V., 89 jaar, schipper te Oude Wetering tot f 50 b. of 10 dagen hech tenis en een geldboete van 112266 gulden of 6 maanden hechtenis,en) verbeurd verklaring van het schip, wegens vervoer en verboden invoer van een groote hoeveel- heed spiritus over de Westerschelde. J. H., 81 jaar, thans zonder beroep te Schore tot f 100 b. of 1 maand hechtenis en f 25 b. of 5 dagen hechtenis, wegens het niet doen uitklaren van zijn vaartuig aan de laatste wacht (te Bath). Nederland—België. Men meld ons uit DEN HAAG: Naar wij vernemen zijn heden de be- rekingen, tusschen Nederlandsche en Belgische deskundigen, betreffende de Ne- l.rlandscbe Belgische kwesties in het De- rtement van Buitenlandsche Zaken te s Gravenhage aangevangen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 17, Jacobus Gerardus zoon van Pieter Ouwendijk en Anna Louise Wingender18, Hermau Johan zoon van Gerardus Marinus Timmerman en van Janna Braamse. Huwelijksaangifte: David Kosten 25 jr. te Kattendijke en Cornelia de Jonge 26 jr. Antonius Jacobus Johannes Verbeemen 28 jr. en Rosalia Maria de Waele 21 jr. Gehuwd: Wolfert Daniël Jumelet 29 jr! •n Jannetje Doininieus 26 jr VEILINGS VEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 18 Oct. 1928. PEREN: Doyenne du Comice f37 a f42, Soldat Laboureur f 14 a f2G, Comtesse de Paris f 12 a f 15, Duch. d Angoulème f 11 a f 15, Beurré Clair- geau f 10 a f 16, Beurré Durandeau f 9 f 12, Beurré Capiaumont f 10 a f 12, Beurré Superfin f 11 a f 17, Beurré Alex ander Lucas f 12 a f 20, Beurré van der Ham f 11 a L 14, Beurré Bachelier f6 a f 9, Nouveau Poiteau f8 a f 12, Groene Ohaumontel f6 a fll, Bruine Chau- montel f 5 a f 10, Zwijndrechtsche Wijn peren fll, le Curé f 10, Bezy van Scho- nauwen f8 a f 12, Jodenperen f8 a fll. Winter Louwtjes f6 a flO, Win ter Bergemotten f6 a f8, Winter Suike- rijen f6 a f8, IJzerperen f8 a flO, Pondsperen f 10 a f 15, St. Remey f 12 a f 15, Gieser Wildeman f 12 a f24, Kleiperen f9 a f 15, Afval- en Kroet- peren f 1 a f 6, alles per 100 K.G. APPELS: Goud Reinetten f 19 af 36, Lemoenappels f24 a f28, Groninger Kroon f23, Sterappels f22 a f30, Cal ville le Cans fll a f 16, Baumans Rei netten f 16, Bismarck f 15, Jacques Le- bel f 18, Hondsmuilen f20 a f21, Paul Kruger f8 a f 12, Zure Bellefleur f 16 a f 26, Fransche Bellefleur f 10 a f 14, Grauwzuur f 13 a f 14, Roode bakker f 14, Court Pendu f 13 a f 22, Reinette d'Or f 10 a f 13, Pomme d'Oranje f19 a f 21, Zoete Bellefleur f 14 a f 18, Zoete Campagner f 16 a f 20, Zoete Armgaardo f 15 a f 22, Zoete Ruster f 12, Huis- manszoet f 10 a, f 12, Lindenappel f 17, Afval- en Kroetappels f 1 a f 10, alles per 100 K.G. DIVERSEN: Tomaten f4 a f7, Mispels f5 a f 10, Kweeperen f 15, Spruiten f8 a f 19, Perfectboonen f 39, Aardappelen f 1,70, alles per 100 K.G., Noten f 1,40, Bloemkool f7, Roode kool f2 a f5, Savoye kool f3, alles per 100 stuks, Rapen f 3, per 100 bos, Hazen f 2,60 a f3,16, Patrijzen f 0,45 a f 0,51, Eenden f 0,21 per stuk. Veiling van 19 Oct. 1928. Spruiten f 14 a f22, Snijboonen f27, Groene boonen f21, Wagenaarsboonen f 14 a f 15, Tomaten f2 a f5, Aardap pelen f2,10, alles per 100 K.G., Bloem kool f3 a f 15, Savoye kool f2 a f6, Witte kool f2 a f6, Roode kool f 6, Meloenen f5, Andijvie f0,80 a f2,80, Kropsla f 1,70, alles per 100 stuks, Ra pen f 5, Bloemen f 5 a f 6, per 100 bos. MARKTBERICHT. Middelburg, 18 Oct. Op de graan markt was de aanvoer matig. Tarwe fllf 12,25, witte boonen f 47f 49, lange bruine boonen f 42 f 43, ronde bruine boonen f 43f 46, maanzaad f 38f 39, kroonerwtcn f 22 f23. Middelburg, 18 Oct. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officicele prijsnoteering) Boter f 1.07V2. Eieren f9,50. Poelje-eieren f6,50. Eendeieren f9. Aangevoerd door handelaren: Boter f 1,02Va- Eieren f9, Poeje-eieren f6,50. De noteering van marktmeester en marktzetter zijn gelijk. De particuliere prijzen waren: boter f 1,15, kipeieren f 10,50, poelje f7,05, eendeieren f 10. ADVERTENTIËN. Zij, die iets te vorderen heb ben van, verschuldigd zijn aan of stukken onder hunne berus ting hebben, behoorende tot de nalaten schap van den heer J. TOLHOEK, gewoond hebbende a.d. Willem Zelleweg B 86 te Kloetinge, en aldaar overleden 24 Juli 1928, worden verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen ten kantore van Notaris VAN DISSEL te Goes vóór of op 25 October 1928. MOTORDIENST Goes Dordrecht Rotterdam, v. v. OSSEWAARDE DEKKER. Vertrekt uit Rotterdam Woensdagmid dag 12 uur, Telefoon 2708, uit Dor drecht Donderdagmorgen, Telefoon 236, uit Goes Maandagmorgen vroeg, Telefoon 189. Met Nov. gevraagd Adres: I. PIK, Slagerij, Goes.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2