BESTEVAER 125 Vrijdag 19 October 1928 115 Jaargang, De Electrificatie, Het Medaillon van Lord Stair UNION-CASTLE LIJN AgentenKuyper, Van Dam Smeer,-Rotterdam. dilqgel&ar^ %6a& Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Uit de Pers. Binnenland NAAR ZUID AFRIKA ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Go-esche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrage* 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Over een artikel, waarin het Goesche comité tot geduld wordt aangemaand; is Augustus wel een vacantie-maand als een belang rijke zaak wacht; ambtenarij en koopmanschap. De Zeeuwsche medewerker van het „Protestantsche Zuiden", (vermoedelijk een lid van de Provinciale Staten van ons gewest) die de „brandende" Zeeuwsche kwesties geregeld onder de aandacht Idler j lezers brengt, heeft deze week een arti- j keltje gewijd aan de electrificatie der middengroep; en wel naar aanleiding van het adres van het Goesche comité van actie, waarvan ook in ons blad nota is genomen. In het „Protestantsche Zuiden" lezen I we o.m. „Het is verklaarbaar, dat het comité vreest voor stilstand in de oplossing (van de electrificatie). Toch wordt er naar wij vernemen, wel gewerkt. Immers de M.A.B.E.G.-kwes- j tie is reeds opgelost. Bovendien loopen er sinds lang ge ruchten over de onderhandelingen van de P.Z.E.M. met de Société Anonyme te Vlissingen. Maar, nu zal het zelfs voor de leden van het comité te Goes duidelijk l zijn, dat men hierbij niet altijd even spoe- dig tot een resultaat komt. Stel dat deze onderhandelingen weer loopen over de overname van het Vlissingsche bedrijf en de eene partij vraagt bijv. f2.700.000 en de andere heeft de waarde laten taxeeren op f2.600.000, dan is dit verschil viam een ton gouds nog wel een oorzaak om eens een nader onderzoek in te stellen naar de reëele waarde van het bedrijf. Of, we maken maar veronderstellingen, I er wordt een contract opgemaakt voor levering van electrischen stroom voor (kracht en licht, waarin de eene contractant een clausule wenscht opgenomen te zien, waarbij de overname van het bedrijf na taxatie, mogelijk zou worden, dan kan men begrijpen, dat dit van weerszijden 1 overleg vordert, wat weer tijd kost. Bovendien, als de eerste veronderstel ling een-s juist zou zijn, dan zou de pro vincie misschien tegelijk met de overname een trambedrijf moeten exploiteeren. Maar ook hieraan zijn weer moeilijkheden vier bonden. En we denken hierbij niet aller eerst aan de overname van het personeel, dat dan in een semi-overheidsbedrijf zou opgenomen worden, wat meerdere uitgaven na zich zal slepen, maar wel aan .de moei lijkheden die de tramdienst op Zondag weer mede zal brengen, gezien het streven der Staten om Zondagsdiensten zooveel mogelijk te beperken. Wordt hieraan nu nog een onderzoek vastgeknoopt, naar de mogelijkheid, dit trambedrijf te doen ex ploiteeren buiten de provinciale overheid, of de P.Z.E.M. om, zoodat hiervoor een combinatie gevonden moet worden, dan is het dunkt ons duidelijk, dat men nu nog geen oplossing mag verwachten. Van de zomerzitting der Staten tot he den zijn ruim drie maanden verloopen, waarbij dan de Augustus -maand geteld werd, de vacantiemaand dus. En het wil ons voorkomen, dat het complex van vraagstukken en moeilijkheden, die aan de orde zijn, nu er opnieuw met de Société onderhandeld schijnt te worden, zóó groot is, dat hiervan in twee maanden tijds geen oplossing mocht verwacht worden." Ten slotte wordt het Goesche comité van actie door den schrijver tot geduld aangemaand. Met dit laatste, en met de bewering: „De moeilijkheden schijnen zoo groot dat hiervan in twee maanden geen oplos sing mocht verwacht worden", kunnen we ons toch niet erg best vereenigen. Even min met de veronderstelling, dat men d vacantie-maand Augustus eigenlijk buiten beschouwing moet laten. Het laatste is een echte ambtenaarlijke opvatting, die door geen enkelen zakenman gedeeld zal worden. Een zakenman n.l. kent geen vaoantie zoolang er een kwestie van groot gewicht in het geding is. Als hij kans ziet zijn slag te slaan, dan slaat hij die, 't zij op een middernachtelijk uur, 'tzij gedurende een praohtigen vacantie-d 'tzij op een ziekbed. Wachten en uitstel len zijn woorden die voor hem alleen ham dels-strategisohe waarde bezitten; in alle andere gevallen negeert hij ze. We kunnen de voorstelling van den schrijver in het „Prot. Zuiden" als zou een rustige afwikkeling der moeilijkheden alleszins gewettigd zijn, dan ook geenszins bijvallen. Het is toch juist die onzakelijke rust, welke de middengroep al 11 jaren aan het sleeptouw heeft gehouden, de ver foeilijke ambtelijke tijdnemerij is het die de electrificatie van Zeeland tot nu toe onmogelijk heeft gemaakt. Na de zomer zitting van de Staten hadden we toch mogen verwachten, dat de P.Z.E.M. de kwestie eens zakelijk ter hand had geeo men. Zakelijk: dat is hier direct. Had men een handig koopman en een goed in- dustriëel in Juli de opdracht verstrekt: „Brengen jullie de zaak zoo spoedig mo gelijk in orde", dan had de kwestie uiter lijk binnen een maand haar beslag gehad Wellicht nog eerder, want een handig koopman en een goed industriëel kenmietn de waarde van iedere minuut, ze weten dat men zich aan een reeds jaren geleden vastgestelden vergaderdag niet moet hou den als het belangrijke zaken betreft, zo weten dat ieder uitstel de tegenpartij mo gelijkheden tot nieuwe bezwaren en an dere voorstellen oplevert De P.Z.E.M. geeft blijk van al deze 48 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK Lil. Ik vrees, dat ze u niet zal willen ont vangen, zei Ethel, toen haar vader zijn voornemen te kennen gaf. Toen ik het haar voorstelde, bestierf ze het bijna van 'schrik. Waarom stelde je het haar voor? Omdat ik geen invloed op haar had en haar niet kon bewegen me te gaan ver trouwen. Ik vertelde haar hoe vriendelijk u is en dat ze haar geschiedenis aan nie mand beter dan aan u zou kunnen vertel len, omdat u zelf ook veel verdriet heeft gehad, maar ze verzette zich' heftig tegen dat idee. Waarom zou ze bang zijn mij te zien? vroeg Lord Stair verwonderd. Ik denk dat dat in verband staat met haar geheim, vader. Ze wilde me niets vertellen. Het eenige dat ze telkens en tel kens weer vroeg, was haar met rust te laten en haar te vergeten. Als ze uit die gevangenis wordt ontslagen wil ze naar Amerika gaan en nooit meer terugkomen. Dat is heel merkwaardig. We zijn er nu zeker van dat ze niet ge stolen heeft en ik kan niet aannemen dat ze de kamenier is. Ze wil u niet alleen niet ontvangen, maar het hooren van uw naam alleen agiteerde haar zóó, dat ik' er niets van begrijp. Maar dat zou juist je theorie beves tigen dat ze inderdaad Phoebe Askem is. Neen, papa, zei Ethel zacht, ze kan Phoebe Askern niet zijn. Maar als ze een vreemde is, wat heeft ze dan te vreezen? Als ze Phoebe As- kern is, kan ik me begrijpen, dat ze me niet wil zien, maar anders Toch ben ik er zeker van dat het niet zoo is, papa. Juffrouw Grey is evenmin Phoebe Askern als ik. Dan ga ik haar opzoeken of ze het wil of niet. Ik wil dit raadsel oplossen. Van het oogenblik af dat de beide me daillons terug zijn, heb ik geen' oogenblik rust meer gehad. Lord Stair bleef bij zijn besluit. Hij verzocht toestemming om de gevangene te bezoeken. Hij kreeg ten antwoord, dat de vrouw elk bezoek weigerde. Maar Lord Stair gaf zijn plan niet op. Hij consulteerde een bekend rechtsge leerde en vroeg hem of hij, niettegenstaan de de weigering van de gevangene, toch niet zou kunnen gaan. Als uw eenig doel is om haar te identi- ficeeren, dan zou u haar vermoedelijk wel kunnen zien zonder dat zij dit merkt, zeide deze. Het wordt meer dan eens ge daan; niet lang geleden heb ik op dezelfde manier een van de grootste dieven van inzichten niets, maar dan ook niets, te beseffen. De P.Z.E.M. is een instituut van amb tenaren, geen lichaam van kooplieden en Industriëelen en daarom als electriciteit- verkoopster een onding. Het was o.i. van den schrijver in het „Prot. Zuiden" zeer verkeerd om de P.Z.E.M. in haar rustige onderhandelingen nog te stijven. Het moet deze maat schappij na 11 jaren maar eens erg dui delijk worden gemaakt, dat men haar werkmethode niet op prijs stelt. Vallen.... en opstaan. Het „Hbld." schrijft: Drie van de vijf vliegtuigen, die de reis naar Indië hadden ondernomen, heb ben hun vlucht onderbroken gezien. Hel eene, dat in Rangoon averij beliep, gaat over zee verder, de beid© andere zullen waarschijnlijk weldra de ruime lucht weer kunnen kiezen. Onze vreugde over de stoutmoedige onderneming,, die door het aanvankelijk verloop der vluchten werd gestreeld en een tikje ook onz© nationale ijdelheid, hebben door de jongste tegjen- slagen een gevoeligen duw gekregen. Wij hadden gehoopt, dat wederom d'e Nectar- landsche luchtvaart aan de overige wereld zou toonen, dat voor de practijk van het vliegverkeer, anders dan voor sensatie- makende records, onze vliegers aan d© iüöt der wereld de leiding gaven. Dat blijft waar, maar het wordt door deze vluchten niet opnieuw bewezen. Er zal zelfs in bepaalde kringen wel eenig leedvermaak worden gekoesterd. Men heeft met zekere spijtigheid moeten vaststellen, dat ons land op dit gebied on betwistbaar vooraan stond in de rij der luchtvarenden. Het blijft waar, zeiden wij, dat voor de ontwikkeling van het regelmatig lucht verkeer niemand meer do©t dan wij, want de tegenslagen onzer vliegers zijn voor een zeer groot deel te verklaren uit den nog volstrekt onvoldoenden toestand van den hoogst belangrijken gronddienst op de route. Wanneer een vlieger als Smirnoff stuk ken maakt, dan kan men bijna van te voren verzekerd zijn, dat daarbij omstan digheden onafhankelijk van den wil en de capaciteiten van den vlieger een rol spelen van beteekenis. Dit geldt waar schijnlijk ook wel van de bestuurders der in Rangoon en Cawnpore gestrande toe stellen, maar van Smirnoff staat het wel haast vast. Daarom is er dan ook geen reden zich te laten ontmoedigen door hetgeen thans geschied is. Men leert nu eenmaal niet loopen zonder nu en dan te vallen. Dat de gronddienst op de route naar Indië gevaren met zich bracht, wist men van te voren. Ze zijn alleen nog ernstiger bleken dan men had verwacht. Hetgeen thans geschied is, zal juist, omdat aan de bekwaamheid van een man als Smirnoff niet kan worden getwijfeld, kunnen en moe ten bijdragen tot de hoog noodige verbe tering van den gronddienst. In samenwer king o.a. met de regeering van Groot- Brittannië, dat evenzeer als ons land be> lang heeft bij de toekomst van een gioed© snelle luchtverbinding met Indië en via Indië straks met Australië. Wanneer straks Smirnoff zijn reis zal hebben volbracht en de K.L.M. beschikt over de rapporten van zijn navigator Aler, dan wordt het dringend, dat onze regee- ring het overleg met de Britsche ernstig ter hand neemt. Geen baby, maar smokk elwaar. De douane van het grenskantoor Strasz heeft een echtpaar uit Kerkrad© aange houden, wegens smokkelarij. Bij het pas seer en van dit kantoor reed de vrouw, die een kinderwagen duwde, langzaam door. Haar man meldde zich bij den beambte. In de dioos, die hij bij zich droeg, bevond zich natuurlijk geen smok kelwaar. De houding van het echtpaar kwam den douanebeambte echter vreemd voor. Door „nieuwsgierigheid" gedreven ging hij een onderzoek instellen naar den gezondheidstoestand van de baby. Moe- per Engeland geïdentificeerd. Ik kon hem zien door de tralies van de celdeur, maar hij kon mij niet zien. Toch vind ik het niet fair op deze wijze een vrouw te identificeeren, zei Lord Stair. Dat is waar, maar het is uw eenige kans, antwoordde zijn raadsman. Het duurde geruimen tijd voor Lord Stair er toe kon besluiten het op die ma nier in te kleeden. Maar zijn verlangen om eindelijk klaarheid te krijgen in. de zaak en Ethel's gedrukte stemming brachten hem er ten slotte toe, om todhi maar tot dit middel zijn toevlucht te nemen. Hij kreeg toestemming om de raadsel achtige vrouw door het luikje in de cel deur te bespieden. Op een middag liep hij door de som bere gang welke leidde naar de cel van no. 44. Kapitein Mayne en de directrice vergezelden hem. Hij had de twee me daillons bij zich en ook den brief waarin Marguerite afscheid van hem had ge nomen. Lord Stair was uiterst nerveus. De directrice duwde zachtjes den schuif weg, zoodat men in de cel kon kijken. Lord Stair keek naar binnen. De kleine ruimte was vrij donker, alleen tegen den zijmuur blonk wat licht. Na eenige oogen- blikken l|;merkte hij de tenger© gestalte van de gevangene, het gezicht was afge wend, maar er was iets in de houding van het hoofd, dat hem eigenaardig be kend aandeed. In weerwil van de stijve gevangeniskleeren w»s het lichaam van Ide vrouw slank en voornaam. Zoo keek hij eenigen tijd in spanning toe. Kapitein Mayne was weggegaan, de directrice sloeg Lord Stair met de grootste aandacht gade. J Langzaam keerde de gevangene zich' om. Lord Stair wist het eerste moment niet wat hij zag; dat gezicht, dat zich langzaam naar hem toewendde, kende hij. Hij keek scherper.... en opeens wist hij; Dit was het gezicht van Marguerite, zijn vrouw! Zijn vrouw! Ze was volko men onbewust van zijn tegenwoordigheid en keek weer naar het werk dat zij in de hand hield. Marguerite! Bijna even mooi als toen hij haar in Inisfail voor het eerst zag, maar met een onuitsprekelijke droe fenis op haar schoon gezicht gegriftJ HOOFDSTUK LI1I. Zijn vrouw, die hij zeventien jaar lang dood en begraven had gewaand! Hij was zoo verbijsterd, dat hij nau welijks een gedachte kon vormen. .Was dit een beklemmend vizioen? Op dat oogenblik hief de gevangene het gezicht op naar het raaoi en toen het licht voller op haar viel, wist Lord Stair met zekerheid: dat was Marguerite! Hij wilde haar naam uitspreken, maar zijn stem stokte hij scheen door een vreemde verdooving bevangen. Na enkele o ogenblikken kon hij zich weer bewegen en' spreken. Hij keerdie zich naar de directrice, die verwonderd naar hem had staan kijken. U moet die deur openen; deze vrouw wset maap al te doed hoeveel di aden aan de marnf zijn,vaar= van de waande beneden „par>i" staat Hij is bedachtzaam,'voorzichtig en Kieskeurig en pookt daapom de geuriqe.volrijpe der had evenwel haar kindje thuis gelaten en den kinderwagen gevuld met koffie, thee, sigaren en sigaretten. Alles werd natuurlijk in beslag genomen en hetsmok- kelpaar werd in arrest gesteld. De vrouw, die in Duitschland geboren was, werd later weer vrijgelaten. Oplichters. Dinsdagmiddag kwamen te Zwolle twee heeren voorrijden in een auto bij een Indische familie. De een sprak vloeiend Fransch, samen spraken zij Maleiscb. Zij hadden een tentoonstelling in ons land gehouden van Indische artikelen en Bel gische stoffen. Bij terugzending naar Bel gië zou van de stoffen 75 °/o invoerrech ten betaald moeten worden. Daarom bo den zij de coupons aan voor f 50 per stuk. Zij lieten heel aardige Indische ar tikelen zien en ook verscheidene coupons. Bij niet bevallen zou een kleermaker te Kampen, met name genoemd, bereid zijn de coupons tegen f 75 terug te nemen. De heer des huizes ging. weg: en mevrouw onderhandelde verder met de heeren. Een van hen ging even met de auto naar een andere familie, ook met name genoemd, waar hij voor f 1500 aan stoffen zou geleverd hebben. Mevrouw kocht daarop 24 coupons en gaf een cheque af op een bank te Zwolle. De heeren reden naar de bank, de een liet zijn pas zien, ten name van E. de Winter, de foto op de pas klopte, de bandteekening eveneens, zocdat de cheque werd uitbetaald en de hieeren vertrokken. De heer des huizes vertoonde later de coupons aan een Zwolschem kleermaker. Het was slechts Tilburgsche stof, nog geen f20 per coupon waard. is uit den doode herrezen! zei hij met een afwezige klank in zijn stem. t De directrice riep kapitein Mayne; deze kwam en vroeg aan Lord Stair: heeft u haar kunnen identificeeren? In 'shemelsnaam, open die deur! her haalde Lord Stair, ik moet haar zien; ik moet haar spreken! Ik verzeker u dat ik niet gek ben geworden; de vrouw die hier is opgesloten, is mijn vrouw, Lady Mar guerite Stair, die ik ze'ventien jaar lang dood gewaand heb. Maar dat is immers onmogelijk! rie pen de directrice en de kapitein tegelijk. Het is waar; zoo waar als God leeft! Open die deur! Ik moet haar spreken. De directrice keek naar kapitein Mayne Onder deze omstandigheden, zei dieze, zal het het beste zijn, om Lord Stair's verzoek in te willigen. Open u de deur! Ik neem alle verantwoordelijkheid op me, zei Lord Stair met een heesche stem. Laat me binnen! De zware deur werd langzaam ge opend; hij liep wankelend de cel in en de deur sloot zich achter hem. Marguerite zat nog steeds met haar gezicht naar het raam gekeerd om zoo veel mogelijk licht te hebben voor haar, werk. Ze had niet opgekeken toen dei deur geopend werd. Marguerite, stamelde Lord Stair, met een stem, schor van ontroering. (Wordt vervolgd.) LüliÜLilïi

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1