Purol bij Ruwe Schrale Huid Gemengd NieuWs deur op den uitkijk moet gestaan hebben, wist te ontkomen. Propaganda voor Nederland De algemeene Nederlandschevereeuiging voor vreemdelingenverkeer had dezer da gen weder eenige persvertegenwoordigers bijeengeroepen om de voor ons land zoo noodige propaganda in Amerika te bespre ken. In 1923 is hier te lande reeds een speciale Amerikaansche propagandacom- missie opgericht De propaganda werd toen opgedragen aan de Nedeilandsche kamer van koophandel .e New-York, waarin een groot aandeel nam de secretaris dier kamer dr. Neil v. Aken. Doch het aantal Ame rikanen, dat naar Europa ging, werd van jaar tot jaar grooter. Daarbij werd ge vreesd, dat een groote stroom ons land zou voorbijgaan. Uitbreiding der propa ganda werd noodzakelijk geacht. Nu staat men voor het geval, dat de propaganda opnieuw moet worden uitgebreid want de naar Europa trekkende Amerikanen wor den van jaar tot jaar talrijker. Wanneer men nu ziet wat andere landen doen om de Amerikanen tot zich te trekken, dan maken wij wel een heel poover figuur. De meeste landen hebben een eigen bureau. De reclame, die Duitschland maakt is enorm 1 Ons land ziet echter nog steeds hes belang daarvan niet in. De heer Bo- velli, die in Amerika veel werk voor ons land doet, zou gaarne veel meer doen indien er slechts geld was. Zoo heeft hij reeds 55.000 brochures uitgezonden. Hij is bezig met het afreizen van de 3000 reisbureaux, welk aantal tot nu slechts voor een gedeelte kon worden bewerkt. Zoo is de heer Rovelli er verderin geslaagd door een tijdschrift een speciaal Holland-nummer te doen uilgeven. Er werd echter niet dén advertentie voor ontvangen uit Nederland, zoodat de uitgever zooiets niet gauw voor den tweeden keer zal doen. De heer Rovelli heeft o.m. bereikt, dat op de booten der Holland-A merika-lijn tusschen New-York en Plymouth films over Nederland worden afgedraaid en dat op de transatlantische booten lectuur over Nederland wordt gedeponeerd. Er wordt dus wel gewerkt, maar om de vleugels wat verder te kannen uitslaan, zou een 30.000 dollar per jaar noodig zijn. Men ziet dus nu uit naar middelen om de propaganda krachtiger ter hand te kunnen nemen. De gedachte is opgekomen aan een groot nationaal fonds, doch dit zal niet gemakkelijk te stichten zijn, ge zien den geringen steun van regeering en direct-belanghebbenden, de hotelhouders. Gehoopt wordt dat de zoo zeer noodige steun niet zal uitblijven. Uit de dakgoot gesprongen. De hulp van de Amsterdamsche brand weer werd Maandagmiddag ingeroepen voor een zwakzinnige vrouw, die in een onbewaakt oogenblik naar het dak was geklommen van het gebouw van het Ne derlandsch Bijbelgenootschap aan de Hee rengracht. De vrouw, die reeds geruimen tijd aan verstandsverbijstering leed en bij een der bewoners van het gebouw ver pleegd werd, ontving gistermiddag bezoek van haar geneesheer. Deze vond den toe stand van den patiënte minder gunstig en oordeelde het wenschelijk, dat zij naar een ziekenhuis vervoerd zou worden. Zoo kwam een ziekenauto voor het huis. De vrouw, die iets scheen te vermoeden, nam de vlucht en begaf zich naar boven, waar zij in de goot klom. Daar levensgevaar voor de ongelukkige aanwezig was, deed men een beroep op de brandweer. Omdat niet bekend was of de vrouw zich in de voor- of achtergoot bevond, werd met een motorspuit en met een motorladder uitgerukt. Bij aankomst bleek den bevelvoerder, dat de vrouw in de ach'ergoot stond, op een hoogte van ongeveer 18 meter. In allerijl werd een springzeil naar achter gedragen. Intus- schen begaven eenige personen, waaronder personeel van den geneeskundigen dienst, zich naar de goot, ten einde de ongeluk kige uit haar gevaarlijke positie te redden. Juist jwerd het springzeil uitgetrokken, toen de vrouw, die in de goot waggelde omlaag keek en vóór iemand iets had kunnen doen, liep zij snel naar het uit einde van de goot en sprong omlaag. Met een hevigen slag kwam zij terecht op een binnenplaats. Daar vond de brand weer haar, zwaar gewond. In zeer zorg- wekkenden toestand is de ongelukkige met den gereedstaanden auto naar een ziekenhuis gebracht. Een krasse vrouw. Te schellingwoude ontstond Maandag avond door te fel branden van de kachel in perceel 491 een schoorsteenbrand. De 72-jarige bewoonster snelde terstond naar de buren om een ladder, plaatste die te gen de dakgoot, liep met een emmer water naar boven en verwijderde eenige dakpannen waarna zij op de nok van het dak den emmer in den brandenden schoorsteen ledigde, tot groote verbazing van de toe- «chouwers. Toen spoedig daarna een motorwagen van de brandweer verscheen, behoefden de mannen geen dienst te doen. Hun kindje jvergiftigd? Te Rotterdam is een kindje van twee maanden onder verdachte omstandigheden overleden. De huisdokter, noch de politie- arts heeft een noimale doodsoorzaak kunnen vaststellen, 's Avonds is het kind, naar de verklaring van de ouders gezond in de wieg gelegd, Den volgenden morgen bleek het te zijn overleden. De politie heeft het lijkje in beslag genomen. Er zal sectie op worden gehouden. Yoorloopig is nog geen toestemming tot begraven gegeven. Vrijdom van port. Het Tweede Kamerlid de heer Van Braambeek, heeft aan den minister van waterstaat gevraagd Is het den minister bekend, dat aan het postkantoor te Apeldoor eenige malen een aantal exemplaren van het Chistelijk Volksblad, welke artikelen ter aanbeveling van den bijzonderen vrijwilligen landstorm bevatten, ter verzending zijn aangeboden, welke verzending daarna portvrij plaats had Indien deze mededeeling juist is, wil de minister dan doen weten op grond waarvan die portvrijdom is verleend Zoo deze verzending niet overeenkom stig de bepalingen is, wil de minister dan beletten, dat deze voortaan portvrij geschiedt Een vrouw verbrand. Zondagavond hoorden de bewoners van de Vijverlaan te Overschie in de woning van een der buren een slag, gevolgd werd door een hevig gegil. Het bleek, dat in het bovenhuis brand was uitge broken en dat de vlammen reeds de ach, terzijde van het huis hadden aangetast. Op dit oogenblik snelde de bewoonster van het bovenhuis, de 31-jarige mevr CampagneBeren, over de waranda naar buiten en sprong naar beneden. Zij kwam op eeD in den tuin staand schuurtje terecht en bleef daar liggen. Het bleek, dat al haar kleeren verbrand waren. De vrouw is met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd Daar is zij aan de gevolgen van haar brandwonden overleden. Zij laat vier kinderen achter. Voorts heeft het onderzoek uitgewezen, dat de vrouw olijkbaar bij het handwerken in slaap is gevallen. De «Graaf Zeppelin". Toen men Maandag de Zeppelin boven Noith-Island kon signaleeren wist men, dat de tocht, wat men noemt, op een oor na gevild was, gesproken natuurlijk van zoo'n langen vliegtocht. Om 8 u. 15 (Amst. tijd) werd dan ook Kaap Charles in Virginië gepasseerd, en om 4 uur vloog 't over Eastville in Virginië. Toen volgde al spoedig een bezoek aan Washington. Als een eerbewijs aan president Coolidge. boven het Witte Huis. Coolidge kwam naar buiten en keek minutenlang het luchtschip na. Toen volgde een bezoek boven de steden Wilmington, Philadelphia en Trenton (New Jersey), en eindelijk arriveerde 't om 9 u. 10 Amst. tijd boven New-York. Het draadloos station Konigs wusterhausen heeft via Schenectady de Europeesche luisteraars in staat gesteld het verslag van de aankomst van de Zep pelin direct te hooren. Wellicht hebben velen van die gelegenheid gebruik gemaakt. De speaker deelde mede, dat zoo juist de Zeppelin naderde uit het Z. O. over Brook lijn, omringd door een krans van vlieg tuigen. Men hoorde het luchtschip ronken, en de eerste saluutschoten van de schepen in de East-River. Verteld werd, hoe im posant dit schouwspel was, en door dit uit de verte mee hooren, hebben luisteraars, met een beetje fantaisie, deze aankomst ook kunnen zien. Het luchtschip vloog dwars over Central Park en later over Pallisade Park, waar op de hooge rotsen duizenden toeschouwers een plaats gevon den hebben. Aan enthousiasme dus nergens gebrek. De Graaf Zeppelin is daarop om 10 over 5 (half elf Amsterdamsche tijd) boven Lakehurst aangekomen. 't Is dus schitterend verloopen. Er heeft tijdens het heele verloop geen enkel onge val plaats gehad. Die heeft precies II1 u. geduurd. Alleen zijn de passagiers wat luchtziek geweest. Dat is in ieder geval langer, dan het eerste vliegtuig dat over ging- Natuurlijk zijn de noodige telegrammen gewisseld. Dr. Eckener zond direct van de landing een begroeting aan Coolidge Hindenburg en Muller telegrafeerden aan Eckener. Ook Stresemann heeft zijn geluk- wenschen aan Eckener getelegrafeerd. Wij weten dat de «Graf Zeppelin» on derweg nog eenige schade heeft opgeloopen. Wat niet wegneemt, dat de stormproef goed doorstaan isde kleine beschadiging van het stabiiisatievlak zal gemakkelijk hersteld kunnen worden, en geen vertraging van den terugtocht tengevolge hebben. Zeshonderd vierkante meter stof zal voor het herstel noodig zjjn. Technisch is de tocht van de Zeppelin in ieder geval een groot succes. Ondanks veel stormweer, kan 't dus, dat een lucht schip den Oceaan oversteekt. l)e Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken Grzesinski, die als vertegen woordiger van de Pruisische regeering aan boord van de «Graf Zeppelin" was, ver haalt in de «Vorwaerts" het een en ander over den tocht. Hij vertelt over de gebeurtenissen na di landing: «Na het verlaten van het luchtschip hetwelk eerst geschieden kon na een uur wachten, hebben de passagiers eenige on aangenameervaringen opgedaan. Zij werden door een aantal politie-agenten omgeven en in het douanekantoor geleid, alsof zt- alle smokkel-bedoelingen hadden. Daarbij legde de Amerikaansche politie manieren aan den dag die de passagiers steik bevreemdden. Verschillende malen werden de reizigers geschopt en gestooten, ja, één kreeg zelfs een slag in het gezicht. Eén van hen, die zoo behandeld werd, was de Duitsehe gen. consul Lewinsky. De houding der Amerikaansche politie gaf mij aanleiding tot de officieele ver klaring, dat, indien iets dergelijks in Prui sen zou voorkomen, de beambte nog den zelfden dag zou worden ontslagen. Daai mijn reis echter niet officieel was, zal ik van een klacht afzien". Er is nog geen datum vastgesteld voor den terugtocht van den Zeppelin, maar Dr Eckener hoopt over ongeveer tien dagen te vertrekken. De knoet weer in eere. Het dorpje Loedarwai, in een der af gelegen streken van de Sovjet-unie, is den laatsten tijd herhaaldelijk in de Rus sische kranten genoemd, voor een geva van openbare geeseling dat onlangs aan den dag gekomen is. Het is al in Juni gebeurd, maar de ontdekking is pas zoo laat geschied, dat eerst dezer dagen eenige leden van den dorps-sovjet van hun arnbi ontheven zijn, omdat zij nagelaten heb ben tegen dezen terugkeer van de aloude knoet met de noodige kracht op te (tre den. Het onderzoek moet hebben uitge maakt, dat het een geval van vreesaan- jaging van de dorpsarmoede door de Koelaki gold en dat de aangewezen Sov- jetorganen en partijinstanties geheel iD gebreke gebleven zijn. Het schijnt zelfs dat de onverschilligheid en het wanbegrip van deze organen ook nu nog het onder zoek belemmeren en een beletsel zijn om de vereischte wijzigingen aan te brengen. De communistische partij heeft nu 25 functionarissen naar Loedarwai en eenige dorpen in den omtrek gezonden, die daar vijf maanden lang zendingswerk zullen doen. Van de wereld afgesloten. De bevolking van het ten Noorden vaD de kust van Siberie gelegen Wrangel eiland die uit vijf Russen en veertig leden van den stam der Tsjoektsjen beslaat, verkeert in groot gevaar, door honger en ziekten te gronde te gaan. Tengevolge van het ongunstige weer van den afgeloopen zomer zijn namelijk de beide Russische stoom schepen, die de bewoners van levensmid delen en geneesmiddelen moesten voorzien, er niet in geslaagd het eiland te bereiken tengevolge waarvan de indertijd afgeleverde voorraden, die voor twee h drie jaar be rekend waren, vrijwel geheel zijn uitgeput Voor de laatste maal is het Wrangel- eiland in 1926 door een Russisch schip aangedaan. Deskundigen, die te Moskou over de mogelijkheid van spoedige hulp verleening beraadslagen, verklaarden, dat momenteel noch door schepen, noch door vliegtuigen hulp kan worden verleend. De eenige mogelijkheid zou wellicht in het zenden van een hondenslee-expeditie van de Noordkust van Siberië uit bestaan, doch het is in hooge mate twijfelachtig, of zulk een expeditie inderdaad zonder ongelukken over de ijsmassa's der Pool- zee zal kunnen heenkomen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Bouw Oostwal. Mijnheer de Redacteur. In verband met het ingezonden stuk in de Goesche Courant van 12 October 1.1. en het daarmede, in hetzelfde no. dezer courant voorkomende „Stadsnieuws betreffende: Bouw Oostwal, verzoekt on- dergeteekende een plaats in uw blad ter weerlegging van daarin geschreven ge dachten. Bij voorbaat dank voor de plaatsing. Het spijt mij, dat schrijvers dezer stuk ken niet hun naam willen of durven schrij ven. Ik voor mij strijd liever met open vizier. Daarom neem ik de vrijheid inzender van het ingezondene (wat betreft bouw Oostwal) die zichzelf Oostsingelaar noemt, Kladdelaar te noenu». Ik moet n.l. tot de conclusie komen, dat genoemde schrijver absoluut de bevoegdheid mist, te kunnen oordeelen dat genoemde bouw beestachtig leelijk en nog, eens: gemeen leelijk is. Het mag zijn eigen meening zijn, maar dat die meening niet gefundeerd is op technischen grond, blijkt mijns inzien door het niet openlijk uitkomen wie hij is. Het gaat mijn begrip te boven, dat zoo iets in een blad als de Goesche Courant neergeschreven wordt. Zelf durf ik be weren, dat het gebouw uit architecto nisch oogpunt beschouwd, geen fouten heeft, en ook wat omgeving betreft, op zijn plaats is. Dit blijkt ook wel, en nu kom ik op het terrein van de Stadsnieuws- schrijver, uit de goedkeuring van verschil lende zijden voor dit bouwplan gegeven, zonder zelf de minste bemerking. Deze schrijver beklad Schoonheidscommissie, Burgemeester en Wethouders en den Ge meenteraad, van een te slappe behandeling van de zaak. Ik kan hier niet te uitvoerig zijn, maar zou schrijver aanraden, voor dat hij alles zoo klakkeloos neerschrijft, eerst degelijk te informeeren wat er voor het vergunning, geven tot bouwen gebeurd is. Daaruit zou blijken, dat er nog ver standige, ter zake kundige menschen zijn. Over de genoemde hoogtekwestie zal ik niet veel zeggen. Alleen dat het voor schrijver beter geweest was hierover te zwijgen totdat hij beter op de hoogte van de zaak was. Het geschrijf hierover be rust in hoofdzaak op veronderstellingen. En nu nog iets over de Oostwal-ontsie- ring en het treuren der Oostsingelbewo- ners. Nooit beter dan nu is tot mij door gedrongen de groote liefde die velen heb ben voor onze schoone golhische Maria Magdalenakerk. Ook ik gevoel daar veel, heel veel voor. Ik eindig echter met den wensch uit te spreken, dat ook diezelfde aanhangers van onze oude kunst, mede gaan voelen voor goede, gezonde, moderne architec tuur, die aanpast aan onze tegenwoordige begrippen. Met dank voor de plaatsing, J. M. VAN RIET, Kloetingsche weg 16, Goes. (Het wil ons voorkomen dat de heer Van Riet de beteekenis van het woord „bekladden'' niet wel verstaat, of dat hij het stukje „Bouw Oostwal" zeer opper vlakkig gelezen heeft. Feiten constatee- ren kan men nooit bekladden noemen. Dat de inzender over de hoogte-kwestie niet veel zegt, spijt ons. Misschien doen wij dat dan later nog wel eens. Reeds Vrijdag gaven we te kennen, dat de zaak nog in onderzoek is en dat we ons niet gerechtigd achten de resultaten daarvan vooruit te loepen. Over het slot van het ingezonden stuk, dat aan knalvuurwerk doet denken, kun nen we al heel kort zijn. We hopen, zoo als d e schrijver hoopt. Vermoedelijk be doelen we echter andere moderne archi tectuur dan de heer Van Riet. Niet waarover schoonheid valt te twis ten. Hoofdred. G. C.) LICHT OP. Woensdag 17 Oct. 5.31 uur. Donderdag 18 Oct. 5.28 uur. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. October: 18 Kattendijke, materialen, De Kok. 19 Goes, vrachtrijdersinvenlaris enz, loodsen, De Wilde en Heijboer. 25 Wolphaartsdijk, huis en erf, Pilaar. 25 Wolphaartsdijk, woonhuizen en hoveniering, Pilaar. 31 Poortvliet, hofstede met bouw- en weiland, v. d. Velde. 31 Wemeldinge, bouwland, Kram. Heinkenszand, hofsteedje met bouw- en weiland, Verbist. Krabbendijke, 4 woonhuizen, Van Dissel. Krabbendijke, schuur en bouwland, Van Dissel. Goes, woonhuis, Van Dissel. Goes, woon- en winkelhuis, Van Dissel. Goes, inboedel, Van Dissel. Oudelande, woonhuis, Van Dissel. Krabbendijke, bouwland, Van Dissel. November. 2 Ellewoutsdijk, woonhuis, smederij, erf en tuin, Pilaar. 14 Goes, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. 14 Nisse, verpachting bouw- en weilan den, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. October: 19, 20, 21, 22, 23, 24 Landbouw-Biqs- 'coop', ,,'t Circus van Charlie Chaplin. 22 Prins van Oranje, Emile Hullebroeck. Bioscoop Slot Ostende, „Da spion". December: Landbouw-BiöSfioop, „Vlammende vleugels". AANBESTEDINGEN. October. 18 Kloetinge. maken bestratingswerken, C. van Maris. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 16 Oct. 1928. Exportveiling Tomaten: A f4,50, B f3,50, C f2,50 en CC f 1,50 per 100 Kleine veiling. PERENDoyenne du Cornice f 40 a f87, Soldat Laboureur f 10 a f 16,Wil liams Duchesse f 12 a f 27, Josephines de Malmes f 15, Bezy van Scbonauweh f9 a f 15, Comtesse de Paris f 16 a f28, General Totlebcn f 17, Beun-é Alexander Lucas f 20 a f 28, Beurrc Clairgeau f 12 a f30, Beurré d'Aremberg f 17, Beur- ré Diel f 12 a f 16, Beurré Bachelier f 15, Beurré Durandeau f8 a f 14, le Lectier f 10, He gewas Triumpbe de Vienne f 10 a f 14, Nouveau Poiteau f 10 a f 18, Duch. d'Angoulême f 12 a f 15, Groene Chaumontel f9 a f 13, Bruine Chaumontel f 8 a f 12, Des deux Souers f 12 a f 16, Calabasse Tirlemont f12. Doyenne d'Alencon f 13, ZwijnJrechtsche Wijnperen f 10 a f 14, Roem van Vlaan deren f 14 a f 16, Rietperen f9 a f 14, Jodenperen f 8 a f 14, Peren zonder zaad huis f 8 a f 12, Dorothea Royal f 9 a f 12, Brederode f 18, Foppeperen f 12, Win ter Louwtjes f 10 a f 15, Winter Berge- motten f9 a f 12, Winter Suikerijen f 9 a f 13, IJzerperen f 10 a f 13, St. Remey f 10 a f 16, Pondsperen f9 a f 15, Gie- ser Wildeman f 10 a f 20, Kleiperen f 9. a f 17, Afval- en Kroetperen f 1 a f 10, alles per 100 K.G. APPELS: Goud Reinetten f20 a f 50, Landsberger Reinetten f 13 a f 25, Annanas Reinetten f 18, Baumans Rei netten f 17 a f 19, Cox Oranje Pipping f24 a f61, Blenheims Pipping f 14 a f 18, Grimus Golden Pipping f 12 a f 15, Reinette Tulpa f 15, Cox Pomona f 20 a f29, Transperant de Croncels f27 a f39, Signe Tillish f24 a f31, Sterappels f'25 a f42, Notarisappels f41, Lemoen- appels f 29 a f 32, Lanes Prins Albert f 20 a f 27, Groninger Kroon f 23 a f 35, Dubbele zure Bellefleur f 20 a f 24, Zure Bellefleur f 17 a f31, Fransche Belle fleur f 10 a f 17, Present van Lunteren f 17 a f 26, Salomé f 14 a f 18, Bramley Seedling f 18 a f 26, Hondsmuilen f 18, Golden Noble f 12 a f 18, Jacques Le- bel f 27, Roode Paradijs f 18, Court Pen- du f 13 a f 22, Reinette d'Or f 9 a f 12, Belle et Bonne f 13, Pomme d'Oranje f 18 a f25, Zoete Armgaarde f 15 a f28, Zoete Campagner f 16 a f 23, Zoete Bel lefleur f 15 a f 20, Zoete Ruster f 10 a f 14, Huismanszoet f 15, Afval- en Kroet- appels f 2 a f 16, alles per 100 K.G. DIVERSENBlauwe druiven f 76 a f90. Witte druiven f 15, Tomaten fl a f6, Mispels f8 a f 14, Kweeperen fll a f40, Kleine Uien f5, Witte kool f2, Wortelen f 2, Aardappelen f 2 a f 3, idem poters f2 a f3, alles per 100 K.G., No ten f 1,10 a f3,10, Meloenen f7 a f 12, Kropsla f 0,80 a f 1,70, Bloemkool f 3 a f8, alles per 100 stuks, Hazen f 1,13 a f3,10, Fazanten f 1,31 a f 1,52, Patrij zen f 0,50 a f 0,60, Eenden f0,25, alles per stuk, Bloemen f6 a f7 per 100 bos. Veiling van 17 October 1928. Spruiten f 18, Snijbooncn f23, Rheini- sche Spekboonen f 8, Perfectboonen f 36. Rentegevers f21 a f38, Wagenaars fll, Groene boonen f 14' a f 15, Postelein f 14, Uien (groote) f6, idem (kleine) f3, alles per 100 K.G., Meloenen f5, Komkom mers f 2 a f 4, Bloemkool f 1 a f 13, Roo de kool f2 a f8, Witte kool f5 a f8, Savoye kool f3 a f9, Andijvie f2,40 a f3,30, Kropsla f 1,10, alles per 100 stuks. Rapen f5, Wortelen f5, Prei f 18, Sel derij f 1, alles per 100 bos. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: 16, Gerrit Thomas, z.v. Hu- brecht Joosse en Heiltje Jacoba van der Heil; 16, Susanna, d.v. Cornells Dron- kers en Elisabeth Gunst; 17, Elisabeth Hendrika Catharina, d.v. F. A. Aarts C. L. F. Hoste. Gehuwd: 17, Jacobus van Wijk, 24 jaar, en Pleuntje de Bruijne, 23 jaar. Overleden: Engel Comelis Kole, 19 jaar. 1 1 WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 18 dezer luidt: matige Z. tot Z.W. wind, meest betrokken, waarschijnlijk eenige re gen, des ochtends iets zachter. BRIEFWISSELING. E. A. de G.j Goes. Uw bericht hoort op. de advertentie-pagina thuis.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3