Het Medaillon van Lord Stair N° 125 Maandag 15 October 1928 £15 Jaargang, Buitenland W etenscbappen. Koloniën Kunst. Rechtszaken. Met welk een genoegen be kijkt U het schoone bedde- goed. En toch hebt U er niet zoo veel moeite aan besteed om het te wasschen als vroe ger. Doch thans gebruikt U Land en Tuinbouw ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2 buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE OH HUW' UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf oi cixt. eccTï snsató^iasss# -r.i r1 n i n on XT- O AA Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvrage» 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Lloyd George voorspelt. Lloyd George, de vroeger zoo bekende leider der Engelsche liberalen, heeft zich in de laatste jaren slechts zelden op bet politieke tooneel laten zien. Nu echter het volgend jaar de groote verkiezingen zullen gehouden worden, komt hij uit zijn schuilhoek, een landhuis ergens in Surrey, te voorschijn, en tracht hiy de liberale partij nieuw leven in te blazen. Op het congres van de liberale partij te Yar mouth heeft Lloyd George voorspeld, dat bij de algemeene verkiezingien een over weldigend aantal stemmen zal uitgebracht worden om de tegenwoordige conserva tieve regeering te veroordeelen en dat de liberalen ontzaglijk aan kracht zullen win nen. Hij is er zeker van, dat de socialis ten geen meerderheid zullen krijgen. Het is, volgens hem, mogelijk, dat geen van de drie partijen een stellige meerderheid zal krijgen, die haar in staat zal stellen een regeering te vormen. Antwoordende op de vraag, welke de houding van de liberalen in het nieuwe parlement moest zijn, verklaarde Lloyd George: „Wij zijn evenzeer gekant tegen de socialisten als tegen de conservatieven en wij hebben voor geen van beiden een bepaalde voorkeur. Indien een liberale regeering te verwezenlijken was, zou er veel gemeenschappelijk terrein zijn, waar op alle partijen konden samenwerken L den overgangstijd zonder hun beginselen of idealen te verzaken. De voorwaarden voor samenwerking moeten echter eervol en niet vernederend zijn en de liberalen zullen in het nieuwe parlement als een onafhankelijke partij optreden." Maar de heer Peng liet zich door niets van zijn stuk brengen; hij bleef kalmpjes doorwerken en ruimde 's avonds 6 uur met zijn gewone zorg, z'n schrijftafel op. Het geld komt immers wel Een laconieke Chinees. De Chineesche geëmployeerde aan het hoofdkantoor der N.-I. Escompto Mij. te Batavia, de heer Peng, had een lot in de loterij „Onder de Bogen", dat netjes thuis opgeborgen lag, vertelt het Nieuws. Het nummer had hij echter in het hoofd, gelijk deze mnemo-tecbnische alles in zijn geheugen geprent houdt, wat hij noodig heeften nog een beetje meer! Des morgens tegen tienen kwam bet bericht binnen, dat de 100 000 gevallen was op No. 22236. Hé, dat is mijn nummer, als ik mij niet vergis," zeide de heer Peng laconiek, en ging met zijn arbeid door. (Dat kon, want het lot van dit cijfer was in de benedenstad verkocht. En men weet op de bank, hoe een geheug(en de heer Peng heeft ,Ga het lot even halen," zeide één zijner chefs. „Waarom? Ik kan het geld toch nog niet krijgen," repliceerde de winnaar phlegmatiek. Het lot is later evenwel gehaald en het was 22236. 46 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK L. Het spijt me dat ik u verdriet neb ge- "daan, zei Ethel na een pauze. Ik zal <u vertellen, waarom ik er alles voor zou over hebben om te weten hoe u in bet bezit van dat medaillon gekomen bent. Ik heb u dikwijls verteld van mijn moeder, die op zoo'n tragische manier om het leven kwam. Ik heb u verteld, dat mijn vader, Lord Stair, twee medaillons liet maken; een voor mij en het andere voor mijn moeder. Mijn moeder wikkelde het mijne in een papier en schreef erejp: „Voor mijn dochter Ethel, als ze oud genoeg zal zijn om haar vaders gezicht te herkennen". Dal medaillon is mijn groot ste schat geweest! Moeder droeg het hare steeds en mijn tante, Lady Holt, die toen moeder leefde, ook op Oakcliffe woonde, herinnert zich, dat zij het medaillon aan had op dien fatalen dag van baar reis naar Londen. De vraag is nu, gmg Ethel verder, als Onbekend uitgestorven ras. Een Amerikaansche wetenschappelijke expeditie, welke geëxploreerd heeft op de Aleöetin eilanden, die tot Alaska be- hooren, heeft van daar een viertal uitge droogde lichamen van menschen meege bracht. Er zal moeten worden uitgemaakt of men hier te doen heeft met overblijf selen van een uitgestorven onbekend men- schenras uit de oudheid. Vermoedelijk zal men wel niet zoo ver terug moeten zo© ken. 1 De lotgevallen van een schilderij. Te Londen verkocht een kunsthandelaar een schilderij van Van Dijck, een „Afne ming van het kruis", voor 120.000 gulden naar Amerika. Het stuk werd dertig jaar geleden ontdekt in de katholieke kerk te Wapping Old Stairs, een doodarme pa rochie van Londen, gelegen aan de Theems. Men schreef het aan Rubens toe en had reeds menig bod op het scboone werk ontvangen en afgewezen. Maar bij de toenemende armoe dier gemeente be sloot het kerkbestuur eindelijk het aanbod van een kunsthandelaar te aanvaarden die „De Kruisafneming" verkocht naar Ame rika. Intusschen bleek, dat de vermeende Rubens een echte Van Dijck was. Daar Wapping in de 18de eeuw een bekend smokkelaarsnest is geweest, dat een druk verkeer met de Vlaamsche kust onder hield, veronderstelt men dat het schil derij destijds bij nacht en ontij aan de Theems is geland. Rechtbank te Middelburg. De motor- en rijwielwet. Door J. C. N., 19 jaar, zonder beroep, te 's Heer Arendskerke, is cassatie aange- teekend tegen het vonnis der Rechtbank van 5 October j.L, waarbij zij met beves tiging van het vonnis van den kantonrech ter behalve voor wat één opgelegde straf is veroordeeld tot f 10 s. 10 d. h„ en f 25 s. 25 d. h„ wegens overtreding van de motor- en rijwielwet. C. P., 30 jaar, werkman te Yerseke, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 3 op 4 September j.l. te Kattendiijke toen de rijksveldwachters Hendrikse en Moerdijk zich begaven naar droog val lende gronden in de rivier de Oosfcar- schelde, om aldaar visscherijovertredingen te bekeuren, dit heeft belemmerd of ver ijdeld door 2 maal hard te fluiten, waarop moeder het medaillon dien dag droeg,, hoe komt het dan in uw bezit, meer dan ze ventien jaar later? Dat is het raadsel dat we niet kunnen oplossen, dat ons onge lukkig maakt, O, als u het verlangen en het verdriet kon zien in de oogen van mijn vader Langzaam stond Margjuerite op. Haar gezicht was niet langer zoo wanhopig. U ziet nu juffrouw' Grey, van hoe groot belang' het voor ons is, te weten hoe u in het bezit kwam van het medaillon. Vader zegt, dat het op veel manieren verklaard kan worden. Het is mogelijk dat het, toen moeder op het sta ion lag, gestolen is, ofschoon haar horloge en ketting wel op haar zijn gevonden. Wij willen niemand leed doen of in moeilijk heden brengen, maar wij zouden de waarheid zoo gaarne weten. Vertel me de waarheid. Ik beloof u dat, wat het ook moge zijn, niemand leed zal worden ge daan. Alles wat u zegt, zal geheim blij- n. Juffrouw Grey vouwde haar handen, boog haar hoofd, maar antwoordde niet. Een glimlach kwam op Ethel's gezicht. Misschien heb ik het geheim toch opge lost, zei ze, ofschoon u me niets heeft willen vertellen. Dat is niet mogelijk. En toch is het zoo, zei Ethel zacht. U heeft uw geheim goed bewaard, maar toch weet ik wie u is. het licht dat de vermoedelijke wetsover treders bij zich hadden, terstond gedoofd werd. 1 Eisch: f 15 s. 15 d. h. Diefstal: C. J., 33 jaar, arbeider te Woensdrecht f20 s. 20 d. h. Verder werden nog veroordeeld -en vijftal vaders van kinderen, die de school verzuimd hadden. De Rechtbank veroor deelde hen tot f3 s. 3 d. h. ieder. Ontslag inspecteur dr. Van der Zamde. Aan dr. K. H. M. van de Zande, in specteur van het landbouw-onderwijs met den persoonlijken titel van raadsadviseur bij het Departement van Binaenlandsche De trillende lippen stamelden ver schrikt: U weet wie ik ben? Ja, antwoordde Ethel, u kwam ver momd naar Clavering en ik begrijp waar- Een trek van pijn kwam om den droe ven mond. Mijn moeder, ging Ethel voort, had een kamenier Phoebe As kern Deze ka menier verdween op den avond van mijn moeders dood. Niemand wist wat er met haar gebeurd was. De algemeene indruk was, dat ze weggeloopen is en geld en ju- weelen heeft meegenomen. Denkt u dat dit waar is? Ik? Hoe zou ik dat kunnen weten? U is de eenige in de heel© wereld, die het kan weten, zei Ethel. Ik? Waarom zegt u dat? Waarom zou ik dit weten? Omdat, zei Ethel weer glimlachend, terwijl ze de bevende handen van juf frouw Grey in de hare nam, als ik het goed heb geraden, u mijn moeders kame nier bent, Phoebe Askern! Ik uw moeders kamenier? O, neen, duizend maal neen, riep juffrouw Grey. Toen zweeg ze plotseling, Wees niet bang, zei Ethel, als u werke lijk Phoebe Askern is, en iets in me zegt, dat ik gelijk heb, dan heeft u niets te vreezen! Zelfs als u voor de verleiding bezweken is en iets heeft weggenomen dat aan mijn moeder behoorde, we zul- Zaken en Landbouw is op zijn verzoek met ingang van 1 Maart 1929 eervol ont slag verleend uit zijn voornoemde betrek king onder dankbetuiging voor de belang rijke diensten, door hem bewezen. Hij is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. Gered. Vrijdagmiddag, ging vanuit Breskensde Duitscher R. Brunt met zijn kano de Schelde op. Hij was op weg van Calais naar Antwerpen. Door den sterken stroom geraakte de Duitscher de macht over zijn kano kwijt en deze sloeg om. De man wist zich aan het omgeslagen vaartuig vast te grijpen en dreef snel in de richting van de Wielingen weg,. len u alles vergeven ter wille van haasr. Ik ben Phoebe Askern1 niet. Nu niet meer, maar eens was. u Phoebe Askern. Alles bewijst het, mijn vader zegt, dat Phoebe groot en blond was en u is blond ofschoon u uw haren donker geverfd had. Terwille van mijn moeder vertel me de waarheid. Geef me tijd om te denken, mijn hoofd barst. Ethel zou nooit vergeten hoe de ge vangene met een gebaar van namelooz© wanhoop haar hoofd tegen den muur legde. Marguerite trachtte te bedenken wat eir zou gebeuren als ze bleef ontkennen, dat ze Phoebe Askern was. Dan zouden ze hun onderzoek voortzetten en op de een of andere manier zouden ze wellicht iets van de waarheid begrijpen en heel haar jarenlange opoffering zou vergeefs zijn geweest! Als ze aan den anderen kant voor Phoebe bleef doorgaan en bekende dat ze het medaillon had gesto len, dan zouden ze haar allerlei vragen doen, vragen die haar tot wanhoop zou den brengen. Wat moest ze in 's hemels naam doen? Midden in dezen woesten chaos van ge dachten hoorde ze de heldere stem van haar dochter: Wees toch niet bang om me alles te vertellen. Wat u ook gedaan moogt hebben, we zullen u om moeders wil vergeven en we zullen verder voor u Een en ander was van het strand af waargenomen door den heer J. Bootsge zel, die zich naar de haven terug spoed de. Hier werden in allerijl maatregelen genomen om den drenkeling; hulp te bie den. O.a. voer de heer Jac. v. d. Heu vel hem achterna en mocht het geluk smaken bij Nieuwesluis den Duitscher, die reeds 40 minuten in het water lag, te redden en hem, geheel uitgpput, te Bres ken s aan wal te brengen. Ondeugdelijke waar? Een tweetal ingezetenen van Vlissingpn hebben bij de politie geklaagd; dat zij in een winkel te Vlissingen zg^i taai-taai hadden gekocht, welke volgens hun in zicht ondeugdelijk was en waarvan zij nadat zij daarvan hadden gegeten, ziek waren geworden. De politie heeft dadelijk, in samenwer king met den rijks'keuringsdienst voor wa ren te Goes, een onderzoek ingesteld en een hoeveelheid van de koek in beslag genomen. Een onderzoek zal nu worden ingesteld in hoeverre schadelijke bestanddeelen in de verkochte koek zich hebben bevonden. Ernstig ongeluk. Op het veel te smalle gedeelte van den Nieuwen Vlissingschen weg, dat tusschen Middelburg en de Abeele, waarvan id© verbetering reeds is aanbesteed, heeft Vrij dagavond weder een ernstig; ongeluk plaats gehad. Een 18-jarig,e winkeljuf frouw, wonende tusschen de Abeele en Souburg, begaf zich te ruim 8 uur als ge woonlijk per rijwiel huiswaarts. Op ge noemd deel van den weg kwam van de andere zijde een reclame-auto aanrijden. Het meisje werd door den auto aangere den en zoowel zij als de auto kwamen in de sloot terecht. De wielrijdster werd be wusteloos en met een groote hoofdwond© per uit Middelburg ontboden auto naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht, terwijl ook de bestuurder van den auto verwond was. De politie heeft onmiddel lijk een aanvang gemaakt niet een onder zoek naar de oorzaak van de aanrijding, terwijl de auto in beslag werd genomen. Het rijwiel werd deerlijk gehavend. Nader meldt men ons: Het auto-ongeluk, dat Vrijdag op den Nieuwen Vlissingschen weg heeft plaats gehad is er helaas een geworden met doo- delijken afloop. De aangereden© wielrijd ster, mtej. P., wonende op de Abeele, is Zondagmorgen, zonder bij bewustzijn te zijn gekomen, in het Gasthuis te Middel burg aan de gevolgen overleden. De bestuurder van den auto, L. v. B., die slechts licht gewond was, zal zich zeker wel voor de rechtbank hebben te verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Naar wij namelijk ver nemen, is het vrijwel zeker, dat de auto mobilist hard heeft gereden, de linkerzijde van den weg hield, terwijl de remmen van den wagen niet aan de gestekte eischefa van veiligheid voldeden. Daar komt nog zorgen. We zullen een aardig rustig huisje voor u zoeken en u helpen zoo lang u leeft, maar zeg me de waarheid, laat m© niet langer in deze vreeselijk© spanning. Langzaam keerde de vrouw haar ge laat van den muur. Ik heb nagedacht, zei ze, maar ik moet blijven zwijgen. Ik kan u niets meer zeggen. Ik kan u niet ver tellen of ik Phoebe Askern ben of niet. Ik bevestig het niet en ontken het niet. Laat me uit uw leven verdwijnen, riep ze hartstochtelijk. U kunt maar één ding voor me doen: laat me alleen en ver geet me. HOOFDSTUK LI. Ethel wist niet meer wat ze zeggen moest, alles had ze nu berpoefd. Plotse ling schoot haar een nieuwe gedachte t© binnen en ze zei: Juffrouw Grey, ik heb gefaald in mijn opdracht. Nu heb ik nog één verzoek aan u. Wilt u mijn vader, Lord Stair, niet toestaan u te bezoeken? Er kwam een blik als van een opge jaagd dier in de oogen van no. 44. Mijn vader, ging Ethel voort, is zacht en vriendelijk. Hij ook heeft groot leed gekend. Laat hij u bezoeken, juffrouw Grey Lord Stair me hier komen bezoeken? klonk het heesch. Ze had moeite om staande te blijven. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1