Handwondjes PUROL ProVincienieuWs Sport. uwstillend Rechtszaken. Stadsnieuws. Binnenland doen pijn bij den arbeid en leiden vaak tot verzwering of bloedver giftiging. Reinig ze altijd dade lijk en behandel ze verder met Doos 30-60-90 ct. loste vraag der lepras-infectie op te hel deren. Aan Kirsteyn wordt op zijn eigetn ver zoek gratie verleend. Een soortgelijk experiment is tot nu toe slechts éénmaal toegepast en wel door prof. Aiming,, doch er was toen geeml goed resultaat te verkrijgen, wijl de toen maals geïnfecteerde misdadiger tot een familie behoorde, waarin reeds lepra voor gekomen was. Prof. Snikers gelooft, dat hij, ingeval Kirsteyn door de melaatschheid wordt aangetast, hem m het leven zal kunnen houden. 1 De opbouw van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vrijdag heeft te Middelburg op het Provinciehuis de perste bespreking plaats gehad tusschen Ged. Staten van Zeeland en de permanente ambtelijke vlascom missie over hetgeen, zou kunnen geschie den voor den opbouw van Zeeuwsch- Vlaanderen. De besprekingen hebben thans meer in het bijzonder geloopen over de toe passing van de Lan c] arbeid ars we t. Het bleek, dat Gedeputeerden en de vlascom missie eenstemmig van oordeel waren, dat de pogingen, welke thans worden aan gewend en reeds gedeeltelijk met succes zijn bekroond, om in hel O^sïefijkM leeel van Zeeuwsch-Vlaanderen drie vereeni- gingen op te richten, welke het gdheele hier bedoelde gebied bestrijkende, zul len trachten, de Landarbeiderswet zoo goed als mogelijk is, toe te passen, met kracht dienen te worden voortgezet. Vreemdelingen-bezoek* Het aantal vreemdelingen der Belgische badplaatsen,dat in het afgeloopen zomer seizoen den Middelburgschen marktdag bezocht, is dit jaar weer veel grooter geweest dan in 1927. Van 14 April tot en met 30 September werden, op Donder dagen van Breskens naar Vlissingen over gezet in 1927 totaal 27696 en in 1928 gedurende het overeenkomstige tijdvak 30090 of 2403 meer. De Ziekenhuisvereeniging. Nadat in het voorjaar van 1928 op ini tiatief van het bestuur van het Middel- burgsch Ziekenhuis besloten was tot de oprichting van een Vereeniging tot verze kering tegen de kosten van Ziekenhuisver- pleging, is in die richting doorgewerkt met een zeer gunstig resultaat, en wel zoo, dat met I October de vereeniging, waar bij vobrloopig Vlissingen nog niet is aan gesloten reeds 7886 leden belde en 2900, zoodat zij reeds 10786 personen omvatte. Deze komen behalve uit Middelburg uit .alle plattelandsgemeenten van Walcheren, behalve uit Zoutelande. Provinciale Staten. Door de benoeming van den heer S. Brandsma, inspecteur van het L. O. in de inspectie Middelburg, tot inspecteur in de inspectie Brielle, ontstaat een© va cature voor de Anti-Rev. Partij in de Provinciale Staten van Zeeland. Op de lijst is opvolger de heer J. hos selaar, burgemeester van Aagtekerke. COLIJNSPLAAT. Door notaris J. K. C. Matthijs te Kortgene werd Zater dagavond in café „Dorpzicht" te Colijns- plaat.. voor den heer G. Slimmen in het openbaar verkocht: een woonhuis met 2 schuurtjes,"gemélseld fornuis, erf en tuin te Colijnsplaa.t aan de Achterkerkbuurt, groot 2 Aren 59 centiaren. Kooper de heer C. van den Hoven te Colijnsplaat voor f 2045. Onkosten 8V2 °/o en 1 °/o premie voor den hoogsten inschrijver. ELLEWOUTSDIJK. Donderdag vergaderde de Raad. Aangeboden werld de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1929, met een eindcijfer in ontvang en uitgaaf van f 24031,99*4 en een post voor onvoorziene uitgaven van f556,57V2. Op een verzoek van de Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenver keer op N.- en Z.-Beveland om een jaar- lijksche' bijdrage in hare kosten, wordt afwijzend beschikt. Aan het bekend adres van den Raad "van Arnemuiden gericht aan den Mi nister van Ondferwijs enz. betreffende de toepassing van art. 104 der L. O. wet zal adhaesie worden betuigd. Behandeld wordt een verzoek van Ged. Staten van Zeeland tot wijziging van art. 1 sub 3o. der Bouwverordening, omdat daarin wordt veruoden het plaat sen van hekken pn afheiningen buiten de rooilijnen, als gevolg waarvan het niet mogelijk is vóór een woning eenige afsluiting te hebben', waartoe art. 679 van het Burg. Wetboek echter wel de bevoegdheid verleent. B. en W, stellen voor de verordening overeenkomstig het verzoek te wijzigen. Na eenige bespreking wordt het ver zoek aangehouden tot een volgende ver gadering. f De hondenbelasting wordt van resp. f2.en f 1.verhoogd tot f4.en f2.—. De Opcenten op de Vermogensbe lasting-hoofdsom worden voor het eerst ingevoerd en bepaald op 50 en evenzoo opcenten op de hoofdsom der Rijksinkom- stenbelasting ten getale van 50, een en ander te rekenen sedert 1 Mei 1929 altemaal van den minder rooskleurigen finantieelen toestand. Bij de rondvraag wordt geïnformeerd of een aangebrachte, voor voetgangers gevaarlijke, stoep bij het Verenigings gebouw naar aanleiding van een genomen raadsbesluit, al opgeruimd is. Bij het ontkennend antwoord van den Voorzit ter zegt deze toe, dat hij het noodige zal doen om spoedige opbreking te ver krijgen. Eveneens wordt in overweging gege ven er bij Ged. Staten op aan te clrinv- gen tot het nemen van een spoedige beslissing betreffende de ter goedkeuring ingezonden verordening regelende de maximum snelheid voor motorwagens. HANSWEERT. Door de douaneis gisteren alhier in beslag genomen circa 1800 L. spiritus welke fraudu 1 eus>?was in gevoerd uit België door het zeilschip „Neeltje", schipper Faarsse. De spiritus was verborgen onder de lading steen. Het schip is door de ambtenaren in beslag genomen'. 1 KAPELLE. Zaterdagmiddag werd in het veilingsgebouw te Kapelle een uit voering gegeven ten bate van de T.B.C.- bestrijding, uitgaande van de wijkzuster en enkele andere dames. Opgevoerd werd .Lentebloemen", kn- derzangspel. De opkomst was bevredi gend en alleen voor kinderen openge steld. I Des avonds werd hetzelfde program ma afgewerkt. Dr. J. B. Schmidt te Ka pelle sprak hierbij een openingswoord tot de talrijke aanwezigen. Het geheel werd een succes voor de uitvoerenden en voor de dames die de uitvoering tot stand deden komen. De op komst was buitengewoon groot. Door de firma Goldsmeding filiaal dhr. H. Wolzak uit Goes, was een piano belangeloos voor den avond afgestaan. KRABBENDIJKE. Mej. M. Kou semaker, onderwijzeres aan de Chr. school alhier, is benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Amersfoort. MIDDELBURG. Door het bestuur der Coöperatieve Veilingsvereenig ng Wal cheren W. A., is bij onderhandsche aan besteding het bouwen van een veilingge bouw op het spoorwegemplacement opge dragen aan den heer T. L. J. van Doorn te Krabbendijke. Het maken van de paalfumdeering voor het gebouw, waarmede deze week nog be gonnen zal worden, werd opgedragen aan A. Kelfkens te Dordrecht. SCHORE. De heer M. Snoep, al hier, is aangewezen tot brugknecht aan de Schorebrug in los-vasten dienst, belast met d en nachtdienst. In Ide ledenvergadering van het zieken- en ondersteuningsfonds „Onder linge Hulp" alhier, werd besloten om de uitkeering bij ziekte met f0,25 per dag te verhoogen en aldus te brengen op f 1,50 per werkdag. 1 VLISSINGEN. Dr. C. A. Duyvis, tot vóór eenigen tijd directeur van het gasthuis te Vlissingen, thans te Den Haag wonende, heeft aan het gemeentebestuur van Vlissingen een rapport over het gast huis uitgebracht, waarvan de conclusie luidt, dat de toestand niet meer houdbaar is. Daar verbetering van de tegenwoor dige inrichting onmogelijk is, meent de rapporteur, dat moet worden overgegaan tot het bouwen van een op eenvoudige leest geschoeid nieuw ziekenhuis op het daarvoor reeds beschikbare terrein. WEMELDINGE. Zaterdag werd al hier door de vereeniging „Eigen Erf" aanbesteed het bouwen van 3 plaatsjes. Inschrijvers waren: I. van Baal f9687; Adr. Kosten f9678; Adr. Wabeke f8912 M. Moerman f8590; C. van Gorp f8364; Abr. Willemse f8320; L. P. Korstanje f7864. De inschrijvers wonen allen te Wemeldinge. YERSEKE. Ds. Kersten te Rotter dam heeft bedankt voor het beroep naar Y erseke. Ook Ds. Karelse van Veendam heeft bedankt voor het beroep naar hier. KORFBAL. Zaterdag had de finale der seriewedl- trijden plaats tusischen de nos. 1 van Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland en Walcheren, resp. Rapide uit Axel, Zee- landia uit Hansweert en D.O.S. uit Mid delburg. De uitslagen luiden' als volgt: RapideZeelandia 1—JU D.O.S.Rapide 00. ZeelandiaD.O.S. 10. De wedstrijden, die alle p rider leiding stonden van den heer Van der Heil, secr. Z.K.B., hadden een prettig verloop. Er werd zeer sportief gespeeld, vooral door D.O.S. en Rapide. Zeelandia heeft dus het kampioenschap behaald dezer series Rapide is no. 2 en D.O.S. no. 3. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: N.O.A.D.—M.V.V. 0—T. B.V.V. - Eindhoven 02. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Vlissingen--Dongen 21. ZeelandiaGu-dok 53. Alliance—Middelburg 00. BredaniaDosko 20. Breda-R.B.C. 5-1. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: GoesZeelandia -II 2 —3. HulstZierikzee 3- 0. TerneuzenSinoto 3—1 Goes IZeelandia II 23. Gisteren had alhier op het terrein van „Goes" aan den Polderschen weg die aangekondigde wedstrijd plaats tusschen Goes I en Zeelandia II uit Middelburg. Met de rust was de stand 11. Na de rust, to en Goes overwegend sterker was, kon zij het niet verder brengen dan een 32 zege voor Zeelandia' II. zenuw- S^lsterketid Rechtbank te Middelburg. Zitting van 5 October 1928. Niet uitgeklaard. J. H, 31 jr, zander beroep te Sehc>re, stond terecht wègens het niet doen uit- klaren aan de uiterste wacht van zijn motorboot, waarmede hij op 2 Sepl 1926 van nit Hauswtert naar België voer. Eiscb een boete van f 300 en een van f 26. Spiritus ingevoerd. A W. de V., 39 jr., schipper, zonder vaste woonplaats, stond terecht wegens het invoeren langs de Westerschelde van Belgisch op Nedeilandsch gebied van 1600 liter Spiritus, zonder te Hansweert aangifte te doen 2e wegens vervoer van die hoeveelheid spiritus zonder toestem ming. Eisch f 112363,boete en verbeurd verklaring van het schip. Politierechter te. Middelburg. De volgende personen waren gedag vaard A. E35 jr., binnenschipper op het chip „Dranaeo 5», zonder vaste woon plaats, wegens het niet vertoonen van eenig bewijs van aangifte voor de rijks belasting voor schippers op 7 April 1928. Eisch f 7,50 boete of 4 dagen hechtenis. Ui'spraak idem. B. J. M., 28 jr., schipper op het schip Disponible", wegens eenzelfde overtre ding te Hansweert op 22 September 1928. Eisch fl 1,50 boete of 6 dagen hechtenis Uitspraak idem. G. A. D. M 29 jr., drukkersknecht, te Wissenkerke. wegens het niet vertoonen van een belastingkaart betreffende de Wegenwet te Kortgene op 7 April j 1. Eisch f 5 boete of 3 dagen hechtenis, Uitspraak idem. G. J, P. N., 23 jr., koopman te Schore, wegens overtreding van de rijwielbelas, tingwet te Schore op 23 Februari j.l. Eisch f25 boete of 12 dagen hechtenis. Uitspraak idem. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft P. de K. te Heinkenszand wegens het rijden met een voertuig zonder spiegel veroordeeld tet f 3 boete subs. 3 dagen hechtenis. P. WM, te's Heerenhoek werd wegens het rijden met een rijwiel op zulk een wijze, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht veroordeeld tot f 15 boete suhs. 15 dagen hechtenis. Wegens het niet op de eerste Torde- riug van een ambtenaar toonen van zijn rijbewijs werd C. A. O. te Goes tot f 0,50 boete subs. 1 dag hechtenis veroordeeld Een boete van f 5 subs. 5 dagen hech tenis werd opgelegd aan J. de M. te Wemeldinge wegens het niet zorgen, dat een op zijn last op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is, Ten slotte werd mej J. v. H. te Wemel dinge veroordeeld tot f 3 boete subs. 3 dagen en G. de J. te Waarde tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis wegens het loopen op een anders grond Verkocht. De voormalige appelstroop-fabriek, ge legen achter het station alhier, in de wan deling ook wel de strop-fabriek gehieeien, heeft eindelijk na een rustperiode van vele vele jaren een bestemming gevon den. De fabriek is n.I. aangekocht door de coöp. melkfabriek te 's Heer Arends- kerke, die de gebouwen aan haar bedrijf dienstbaar wil maken.Deze aankoop is om tweeërlei redenen voor de stad een gelukkige. Eerstens zal een improductief gebouw (naar we hopen) productief ge maakt worden en vervolgens krijgen we in ons midden een zuivelbedrijf. Dit be drijf gaat ongetwijfeld in een behoefte voorzien, (men herinnert zich maar eens wat men dezer dagen in ons blad hee.fl kunnen lezen over het maken van boter op sommige boerderijen) en eigenlijk ver baast men er zich over dat Zuid-Beveland bet tot nu toe zonder een flinke zuivel fabriek stelde. Laten we hopen dat hiet Noodlot de gebouwen der appelstroop- fabriek inmiddels den rug heeft toege keerd. Een naaktlooper. Eenige inwoners van Goes, die Zater dagavond te Middelburg een vergadering hadden bijgewoond, keerden in den nacht van Zaterdag op Zondag per autobus naar hun woonplaats terug. Toen de autobus over den 's Heer Hendrikskinde- rendijk Goes naderde, bemerkten de inzit tenden op den weg bij het café „Oranje boom" een gedaante. Zij waarschuwden den bestuurder en deze bracht de auto bus tot stand. Spoedig bleek dat men' te doen had met een man die geheel naakt zich in de nabijheid van de bus bevond. De inzittenden besloten dien naaktlooper te omsingelen en hem naar het politie bureau in Goes over te brengen. De „arrestatie" geschiedde zonder eenige moeilijkheid en men dwong den man in de autobus plaats te nemen. In Goes werd de nachtelijke wandelaar, die tijdens bet vervoer zeer zonderlinge antwoorden gaf, overgegeven. Bij het politioneel onderzoek kwam men te weterir dat de aangehoudene een Duitscher was en dat hij teekenen van krankzinnigheid vertoonde. Gisteren is bij op last van den burgemeester van 's Heer Arendskerke, in wiens gemeente de man is aangehouden, in bet r.k. ziekenhuis „St. Joanna" voorloopig ter verpleging opgenomen. In den nacht der arrestatie begaf de politie zich nog naar de plaats waar de krankzinnige naaktlooper was aangetrof fen. Men vond daar de kleeding, die de ongelukkige zich van het lichaam had ge scheurd, en een paspoort. Het portret van den betrokkene was evenwel uit den pas verdwenen. Men kon nagaan dat de naam van den Duitscher H. N. was, dat hij vermoedelijk uit Vlissingen kwam en op weg was naar Rotterdam. Schietvaardiglheidsproeven. Zaterdag werden door leden van de Goesche Burgerwacht in tegenwoordigheid van den inspecteur der Zeeuwsche Bur gerwachten, den heer Van Aalst, schiet* vaardigheidsproeven afgelegd. Voor klasse A (diploma met zilveren kruisje) slaagde de heer J. M. van Riet, 135 p.; voor klasse B (diploma met bronzen kruisje) deheeren A. A, Nederhand, 120 p.; G. M. den Herder, 123 p.; P. Droogers, 119 p.; en A. Jansen, 128 p., en voor klasse C de heeren H Snoek, 118 p., en J. Kriekaard, 119 p. Door de politie doodge schoten. Toen eenige politieagenten Zaterdag avond in de Teellustlaan te Den Haag een dronken man arresteerden en een der agenten in de straat achterbleef om op de rijwielen zijner collega's te passen trachtte de 19 jarige schoorsteenveger H Brand, een vriend van den arrestant tusschen beide te komen. Dit mislukte Uit woede, dat hij er niet in geslaagd was zijn kameraad te bevrijden, wilde de schoorsteenveger nu op den achtergebleven agent afgaan, die reeds in zijn bewegingen belemmerd door de fietsen, zich nu niet in een bepaald aangename situatie bevond. Deze rumoerige omgeving, in een Zater» dagavondstemming, behoort n 1. niet tot de gemakkelijkste. Dat moesten jullie mij eens lappen, zei de woedende schoorsteenveger tegen den agent en op hetzelfde moment liep hij op dezen toe. Een in de buurt woonachtige juffrouw wist echter den man opzij te duwen, onder den uitroep Dat is laf, zoo die man aan te vallen In plaats van zich te verwijderen, trachtte Brand nu langs de juffrouw te dringen. Op den agent toeloopend gaf hij dezen plotseling zulk eeu ontzettende vuistslag op zijn linkeroog, dat de man bijna neer stortte. De slag was zoo aangekomen, dat 't oog direct hevig opzette. De aanvaller liep even terug, keerde direct daarop weder om en wilde voor de tweede maal den agent aanvallen. Deze was genoodzaakt de fietsen neer te gooien en ter zelfverdediging zijn-revolver trekken. Toen Brand den tweeden vuist- ...g wilde toebrengen, richtte de agent zijn revolver op de beenen van zijn aan valler en vuurde. Hij raakte hem langs de lies in den buik, maar de getroffene bemerkte er in zijn zinnelooze woede niets van en kwam voor de derde maal in ge bogen houding met de vuist vooruit op den agent aanzetten. Deze vuurde opnieuw en ti of den man nu in de borst. Dit schot was doodelijk en stervend zakte de aanvaller ineen. De Eerste-Hulp- dienst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar bet Gemeente-Ziekenhuis, waar hij tien minuten na aankomst overleed De agent had door den bevigen vuist- !g een lichte hersenschudding bekomen, begon te braken en moest naar zijn woning worden overgebracht. De „Telegraaf' aangeklaagd. Iu het avondblad van de „Telegraaf" van 24 September kwam een artikel voor .Politieke Beschaving", waarin o.m. werd opgemerkt „Zijn onze inlichtingen juist, dan is de minister van waterstaat gezwicht voor den aandrang der heeren Perquin en van der Deure terzake van de samenstelling van den Radioraad, zoodat de door deze heeren ertegenwoordigde politieke organisaties van ae meerderheid in dezen Raad verzekerd zijn, en het aanvankelijk voornemen om althans den Radioraad buiten de politiek te houden, is opgegeven. Als tegenprestatie kreeg de heer Van der Vegte de toezegging de verkiezingen van 1929 als minister ook van een uitgesproken coalitiekabinet te zullen worden gehandhaafd. Het offi- cieele bericht over de samenstelling van den Radioraad zal de bevestiging van dit moeten brengen." Naar het blad verneemt, is deze voor den heer Van der Vegte aanleiding geweest tot het indienen van een klacht wegens smaad. Een man neergeschoten. In den nacht van Vrijdag op Zaterda hal? twee heeft op de Oostenburgergracht te Amsterdam een twist plaats gehad tus schen de twee gebroeders Huisman. De twist liep zoo hoog, dat de politie tusschen beide moest komen. S. Huisman had zijn broer door een winkelruit gesmeten, doch toen een politieagent te hulp kwam, ver zoenden zij zich met elkaar en richtten zich tegen dm agent, die eenige klappen tegen het hoofd en 't gelaat kreeg, Spoedig kwam een collega hem te hulp, die het raadzaam achte een van de broers te ar resteeren. Hiertegen verzette zich de ander" en trachtte den agent in het water t gooien. Na sommatie loste dén der agente een schot, dat S. Huisman in de maag streek trof. De man werd in vrij ernstige toestand naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, terwijl J. Huisman gearresteerd werd Goederenwagen ontspoord In den nacht van Zaterderdag op Zon dag is een wagon van een uit Amsterda komenden goederentrein nabij Maarsse ontspoord. Het gevolg was, dat eenig wagens dwars over de rails kwamen t staan, zoodat een der baanvakken wer versperd. Het verkeer werd toen deel over enkel spoor en voor een ander de over Hilversum geleid. Een en ander ga natuurlijk aanleiding tot aanzienlijke ver traging. Omtrent de oorzaak tast men no in het duister. S t e e n e n-w e r p s t e r, Vrijdagmiddag ongeveer half zes is va een auto, komende van Delft en gaan in de richting Overschie eeu ruit ing gooid door een vrouw, die op den lan den weg loopenden berm wandelde. Of men hier met een zwakzinnige, d wel met iemand te doen heeft, die pure baldadigheid vernielt, was niet ie maken. De auto passeerde de vrouw in kal vaart toen zij plotseling zonder een enk argument 'n flinken steen naar den wag wierp, waardoor een ruit verbrijzeld we en 2 van de vier in de auto zitten heeren bloedend aan hand en gelaat v wond werden. Toen één der heeren vrouw op haar zonderling gedrag we werd hij door haar nog op een paar fikse klappen onthaald. De zaak is in onderzoek. De Spoorwegen in August Over de maand Augustus van dit j is een millioen gulden meer ontvan door de Nederlandsche Spoorwegen over de maand Augustus in 192" ontvangsten in Augustus 19? f 17.169.220, die van deze)fda£aantl 1 1927 bedroegen f 16.20'" f 966,484,12 minder.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2