Een genot dat heldere ondergoed N« 120. Het Medaillon van Lord Stair Maandag 8 October 1928 118 Jaargang, Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Ziekenzorg Buitenland ZEEPPOEDER EER5TE SOORT W etenscbappen. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIËN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. De afdeeling Zuid- en Noord-Beve land van de Ned. Maatschappij tot be vordering der geneeskunst, het instituut van de medici in cns gewest, ontplooit den laatsten tijd een verheugende activiteit naar buiten. Dank zij de Kring kwam de bekende we mogen wel zeggenreeds popu laire vereeniging tot stand, door mid del waarvan alle toekomstige ziekenhuis patiënten uit de Bevelanden, ongeacht hun inkomsten, zich van een gedeelte dier kosten, aan een eventueel \erblijf in een ziekeninrichting verbonden, kunnen ont lasten. En nauwelijks is deze eerste activi- teits-vorm van den mediscben kring met warmte door de buitenwereld ontvangen en in practische banen geleid of iaën tweede uiting van het verenigingsleven der Bevelandsche artsen vraagt onze aan dacht. N.l. het ziekenfonds, dat op stapel ligt. De bedoeling is een fonds in het leven te roepen, dat verder zal gaan dan de ziekenhuisvereteniging voor hare leden doet, omdat het in tegenstelling met be doelde vereeniging een algeheele verze kering tegen ziekte-kosten wil zijn. De leden van het fonds zullen voor hun con tributie het navolgende genieten: medisch onderzoek door den kring-arts (naar keu ze), medicijnen, als de arts het noodig acht onderzoek en behandeling door een specialist, operatiekortom alles wat een zieke van noode kan hebben. (Het fonds bekostigt niet de opname in een ziekenhuis). Als tegenprestatie voor de geheele lijst van gunsten verlangt het fonds van zijn leden een contributie van f 0,25 per iweek en per hoofd (voor ge zinnen zullen in het reglement nog eeni- ge gunstige voorwaarden worden opge nomen, doch deze mogen hier buiten be schouwing blijven). Tegen een bedrag van rond f 13 per jaar zullen de leden van het fonds zich dus tegen alle kosten aan het ziek worden verbonden, kunnen ver zekeren. Maar.... (er komt een „maar" bij) niet iedereen die het verlangt zal zich als lid van het fonds kunnen doen inschrij ven. Zij, die een inkomen hebben, dat het bedrag van (ruw genomen) f 2000 per jaar overschrijdt, zullen geen toegang tot deze ziekenvereeniging verkrijgen. Het fonds is dus bedoeld voor een speciale klasse der Bevelandsche bevolking en het omvat niet, zooals de andere vereeniging, ontsproten aan het initiatief onzer me dici, de geheele samenleving op de Be velanden. 1 1 Dit is zeer jammer, en bovendien leidt deze uitgesproken voorkeur voor een be paalde groep tot eenige komsekwenties. In een volgend nummer hopen we deze konsekwenties aan te duiden. OVERZICHT. De r.k. kerk in Frankrijk. De Fransche radicalen zijn ontevre den op Poincaré en Briand tengevolge van j het regeeringsvoorstel inzake die toela ting der missie-congregaties en gedeelte lijke teruggaaf der nog niet gelikwideerde kerkelijke goederen. Lange jaren voor den oorlog onder 43 FEUILLLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Toen zei Lord Stair, met een stem heesch van aandoening: Er zijn twee portretten, Ethel, een gaf ik aan je moeder, een aan jou. Een bijna angstige stilte volgde. Ethel verliet de kamer en kwam eeni ge oogenblikken later terug met het 'weede medaillon. Ze legde ze naast el,aar, met bevende handen. "der, zei ze, wat kan dit beteeke- ne zijn alle nu beide hier. Lord ^ajj. nam ze beide in zijn handen <- <,jng ernlee naar het raam. Een genot, zoo helder als dat ondergoed er uitziet. Elk sta peltje, dat ge uit de linnenkast neemt is een lust voor de oogen. De heerlijke frissche geur, de absolute zuiverheid doen U elk stuk met vol doening dragen. En het prettigste is, dat dit alles geen extra inspanning van U heeft gevergd. Hebt ge er vroeger tegen opge zien om de geheele wasch aan huis te houden, het gebruik van Rinso heeft U tot andere gedachten gebracht. Wat een verschil als ge terug denkt aan den zwaren, afmattenden waschdag van vroeger, toen ge uren lang gebogen stond over de wasch- tobbe en alleen door hard boenen het goed schoon kon krijgen. Daar heeft Rinso voorgoed een einde aan gemaakt. De Rinso waschmethode is niet alleen de eenvoudigste, maar tevens de meest volmaakte. Zonder boenen, alleen door weeken laat al het vuil geheel los, zonder dat ook maar in één enkel opzicht een nadeelige invloed op het weefsel wordt uitgeoefend. Een ge- heelen nacht weeken in het prachtige vette Rinso sop is het beste; daarna den volgenden morgen in een versche Rinso oplossing koken en vervolgens spoelen om het losgelaten vuil te ver wijderen. Alleen de erg vuile plekken moeten met wat droge Rinso worden ingewreven. 1 Een van de kenmerkende eigen schappen van het Rinso Zeeppoeder is de absolute zuiverheid, waardoor dan ook die schitterende resultaten worden verkregen. DE LEVER5 ZEEP MAAT» VLAARDIMGEh De hemel alleen weet, wat dit be- teekent, Ethel, zei hij plechtig. Het mijne werd hier gebracht door Mr. Barton, zei de hertogin. Daf weet ik zeker omdat dat in het papier zat gewikkeld. Dan, zei de hertog plechtig, dan is het duidelijk dat het medaillon daf in de koffer van juffrouw Grey werd gevonden, niet uit onze safe was ge stolen. Neen, in onze safe lag het andere, dat met het papier erom. Lajrd Stair viel hen in de rede. Als dat niet het jouwe was, Ethel, van wie is het dan? De uitdrukking op zijn gezicht ver ried een angstig vermoeden HOOFDSTUK XLVIII. U gaf een medaillon aan mij en een aan moeder, zei de hertogin lang zaam, de groote vraag is nu, wat heeft zij ermee gedaan? Wat is er geworden van haar eigen medaillon, papa! U moet dit weten. De herinnering aan dien ongelukki- gen dag herleefde in hem. Hoe weinig aandacht had hij geschonken aan wat zij deed en wat zij droeg, ofschoon hij haar met heel zijn ziel had lief gehad! U moet het weten, papa, herhaalde Ethel, droeg ze het hare of had ze het weggeborgen, net als ik het mijne? Neen, ze droeg het, antwoordde hij, ik herinner me dat ik haar ermee ge zien heb. Was het bij haar andere juweelen, na haar dood? Dat herinner ik me niet. Al haar juweelen heb jij later gekregen, pre cies zooals zij ze had achtergelaten. Ik weet zeker, dat het medaillon daar niet bij was. Dan zullen we moeten uitvinden waar het portret zich bevond, toen je moeder stierf, Ethel. Dan pas kun nen we beginnen te onderzoeken hoe het jn den koffer van die ongelukkige vrouw verborgen kon zijn. Het beste zal zijn tante Phamer te vragen, riep de hertogin, zij zal het zich misschien herinneren. Ik ben bijna bang voor de twee medaillons. Het is me of ze een groot mysterie voor ons verbergen. Lord Stair schreef dadelijk. Het antwoord van Lady Holt was, dat zij zich duidelijk herinnerde dat den laat sten keer dat zij Lady Stair had gezien, op den dag van het spoorwegonge luk, deze het miniatuur had gedragen. Hoe kan het dan in het bezit van juffrouw Grey gekomen zijn? Nie mand wist het te verklaren. Eindelijk vroeg Ethel: Papa, waar om zouden we het niet aan juffrouw Grey zelf ktmuen vragen? Zij is de de kabinetten Waldeck Rousseau en voor al onder zijn opvolger Emile Combes werd in Frankrijk een heftige campagne gevoerd tegen de congregaties, die ein digde met de aanneming in 1901 van een wet op de scheiding van staat en kerk en een leekemvet, die de congregaties op hief. Sedert den oorlog is in Frankrijk echter veel verandert. Het anti-clerica- lisme heeft zijn scherpe kanten verloren, de houding der regeering werd in vele opzichten welwillender tegenover de kerk, het gezantschap bij het Vatikaan werd, hersteld. Thans heeft de regeering voorstellen ingediend, die er op gericht zijn aan verjaagde congregaties een deel der oude rechten terug te geven. Bij wijze van post op de begrooting had de regeering voor gesteld, eenerzijds dat de goederen, die vroeger tot de gebouwen van den kerke- lijken dienst behoord hebben en die nog niet gelikwideerd zijn, thans aan de nieuw opgerichte cultureele vereeniging zouden kunnen worden toegekend, anderzijds, dat de congregaties van missionarissen op nieuw aanvraag zouden kunnen doen om autorisatie van haar huizen en hospitali seering enz. in Frankrijk. In zijn toelichting in de Kamercommis sie van financiën, waar het voorstel in behandeling kwam, had de heer Poincaré betoogd, dat de maatregel noodig was wegens het gevaar voor het verminderen van den Franschen invloed in het Oosten door de verdwijning der Fransche mis sie. De Fransche missionarissen zijn, volgens de huidige regeering, onmisbaar om in het buitenland, speciaal in. het Oos ten en in Syrië den Franschen invloed, o.a. door het geven van onderwijs te ver sterken. De regeering, ziet er een politiek voordeel in, de missie-congregaties weer toe te laten. Ondanks het verzet van radicale en socialistische zijde, nam de commissi^ met 9 tegen 6 stemmen, het regeerings voorstel aan. In de limksche pers wordt nu alarm geblazen tegen, wat zij noemt een be langrijke wijziging in de Scheidingswet. Men ziet in de voorstellen het resultaat van onderhandelingen tusschen de regee ring en het Vatikaan. die gericht zijn op de opheffing van de bepalingen van de wet van 1901 en op. het officieele .weer toelaten van h et meerendeel der religeuze congregaties op Fransch gebied. I Te verwachten is, dat de linkerpar- tijen een krachtige agitatie in het land zullen gaan voeren, alvorens de nieuwe voorstellen in de Kamer komen. Vele radicalen eischen een uitvoerig en prin cipieel debat in het parlement. Het feit echter, dat het kabinet waarin, vijf radi cale ministers zitten., de voorstellen in diende, bewijst, dat in het radicale kamp ook over dit geval groote verdeeldheid heerscht en het lijkt niet onmogelijk, dat de nieuwe voorstellen ook door de Ka mer zullen worden aanvaard. Opmerke lijk is daarbij, dat Briand, die indertSjld een der promotors van, de Scheidings wet was, thans medewerkt aan het af brokkelen ervan. Proefneming op een t er dood veroordeelde. De lepra (melaatschheid) onderzoeker, professor Snikers, chef van het militaire gezondheidswezen te Riga, zal binnenkort den ter dood veroordeelden moordenaar Kirsteyn, met lepra-bacillen, pogen te in- fecteeren, om de tot nu toe nog onopge- eenige die dit geheim kan oplossen. Een verstandig idee, zei de hertog. De vraag is, wie zal haar gaan op zoeken? Ik zou, vrees ik, weinig opvloed op haar hebben, zei lord Stair, ik heb de vrouw nooit gezien. Misschien zou ze zich het gemak kelijkste uitspreken tegenover mij, ze hield van mij, zei Ethel. Neen, Ethel, viel de hertog in, ik zou voor niets ter wereld willen, daf jij een voet zette in een gevangenis. Dat zou me niets kunnen schelen. Ik kan je niet vertellen hoe of waar om, maar ik houd van juffrouw Grey Heusch, Fulke, ik zou graag willen gaan. Je zou met haar mee kunnen gaan, stelde Lord Stair voor, dat zou mis schien het beste zijn. Ik wil dat dit geheim wordt opgelost. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1