Grinnik*PiIIetjes ProvincienieuWs Denkt aan de klok Van Overal Van twee kwadem,Gaat Jansen dat eeuwige pruilen en mokkan van zijn vrouw niet de keel uithangen?" „Ik geloof het niet. Hij zegt, als ze in haar humeur is, zingt zij." Twijfelachtig. Zij zaten aan tafel, hij en zij, en keken in eikaars oogen, terwijl hij werktuigelijk de spijs at, die voor hem stond. „Ik ben blij, dat je het lekker vindt," zei ze. „Moeder zei altijd, dat ik maar twee dingen goed kon klaarmaken aardappelsla en abrikozentaart.' „En wat van die twee is dit nu?" vroeg hij. Angelina: Verhardt je hart toch niet tegen mij, lieveling!" Edmund: „Dat doe ik niet, kindje. Dat is mijn sigarettenkoker, waar je tegen aan leunt." Oude man (in queue voor een bios coop): „Dring niet zoo! Dit is jouw plaats niet." Kleine jongen„O ja, dat is mijn plaats wel. Ik ben er alleen maar even uitgegaan om een paar toffees te koopen' „En hoe weet je dan, dat je op de goede plaats bent teruggekomen?" „Omdat ik met krijt een groot kruis op uw rug had gezet." „Wat zou bij u het zwaarste wegen in uw toekomstige echtgenoot geld, bekwaamheid of zijn verschijning?" vroeg het aardige meisje. „Verschijning, lieve kind," antwoord de de oude vrijster. „Maar dan mag hij wel héél gauw verschijnen! Bemoedigend. „Professor, denkt u, dat ik met mijn stem nog eens iets zal kunnen bereiken?" Muziekleeraar: „Wel, in geval van nood, bij een schipbreuk bijvoorbeeld, zou u buitengewone diensten kunnen be wijzen." „Dichters zijn toch rare menschenl Hier heeft het er bijvoorbeeld een over „het ledige niets, dat pijnt en schrijnt." Hoe kan een ledige ruimte nu pijn doen? „Heb je dan nog nooit hoofdpijn ge had?" was, dus voor geen pensioen meer in aan merking kwam. Hij zou eerst moeten be wijzen, dat hij niet dood was en naar verluidt zijn de burgemeester en de mi nister er aan te pas gekomen om hem, weer els levende te boek te stellen. Zuid-Afrika over onze koningin. Naar aanleiding van den verjaardag van Koningin Wilhelmina bevatten de Afrikaansche bladen waardeerende artike- lan over onze vorstin en ons land. Zoo wijdt „Die Burger» uit Kaapstad van 81 Aug haar „Bui elandse Oorsig" aan „Koningin Wilhelmina vanNederland" Bij een der laatste portretten schrijft het blad o m„ dat deze verjaardag in haar land altijd is ,,'u feestdag wat met baie geesdrit gevier word, want koningin Wilhelmina is in haar eie land baie po. pulêr. In die eerste plek omdat sy as vrou 'n teer plekkie in die hart van haar onderdane besit, maar ook om haar gave van hoof en hart. Die aandeel wat sy in dia beleid van Nederland gedurende die Wereldoorlog gemeen het, is nog nie volkome bekend nie maar wat ons weet, het reeds die bewondering van die wereld gewek Toe die oorlog uitgebreek het en Holland sy maatreëls van verdediging moes neem, was dit koningin Wilhelmina wat haar Ministers verbaas het deur haar uitgebreide kennis van alle moontlike staatsake en die helderheid van haar oor deel. Binne die grense van haar gesag het sy in die dae van die wereldoorlog met 'n geeskrag en 'n toewyding gewerk wat alle staatsliede in Nederland, van welke party ook, eerbied en bewondering vir die eerste burgeres van Nederland gegee het. Deur haar voorgaan het «y geweet om die eenheid van die Neder landse volk te bewaar en die strikte on- sydigheid te handhaaf. Met haar Ministers het sy hard saamgewerkt om Nederland vir 'n oorlogsramp te behoed, sonder daarom die land en die volk In die oë van die wêreld te verneder Dis haar on- verwelkbare verdienste. En soos sy as •erste burgeres is, en so is sy ook as moeder. „De Volksstem» van Pretoria meent dat het «onnoodig is eraan te herinneren dat de Nederlandsche vorstin steeds ge ëerd wordt in Zuid-Afrika, o m omdat zij tegen 't einde van Pres. Kruger's leven zulk 'n moedige daad verrichtte». ....«Nederland dat met zooveel recht trots gaat op z'n landbouwkundige weten schappelijke en techniese en artistieks verdiensten, bekleedt nog steeds 'n eer volle plaats onder de volkeren. Dank zij de wijze waarop 't deelneemt aan de werk zaamheden van de Volkebond is die recht matige fierheid eerder toe» dan afgenomen in de laatste tijd. Zoals men perioden in 't bestaan der engelse, franse, duitse en russiese natie benoemt naar de Tudois de Bourbons, de Hohenzollerns en de Romanoffs, zal 't nageslacht de Oranje tijd in Holland gelukkig prijzen om meet dan één reden. Omringende landen, met misschien één uitzondering, gunnen Ne derland van harte z'n bevoorrechte positie en achten z'n hoge prestige terecht be lichaamd in Koningin WilhelnJtea. De Unie heeft aan de nederlandsche invloeden veel te danken en herbergt ook vandaag oog duizenden Nederlanders zowel als hun onmiddellijke afstammelingen. Namens 'n ruime lezerskring van Afrikaners in de nauwere zin biedt. Die Volkslem eerbie dige en welgemeende gelukwenschen aaD bij deze telkens weer vreugdevolle ge legenheid". EeD berooving op de Zuiderzee In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de salonboot «Jan Nieveen*, die van tmsterdam naar De Lemmer voer, in rep en roer gebracht. Een juffrouw ontdekte plots dat haar beurs met geld ontrold was, zij wilde weten wie de schuldige was en baar bezit terug ontvangen. Toevallig het was een geluk voor de bestolene was aan boord een rechercheur van de Amsterdamsche politie die, zoo is nu eenmaal een techercheur, onmiddellijk een onderzoek instelde en"na korten tijd een medereizigster als de zakkenrolster ontdekte. Zij had de juffrouw het geld afgenomen en de beurs, als onwelkome herinnering aan haar snood bedrijf, in zee geworpen, De snoode juffer had korte vreugde van haar bezit, dat zij. dank zij des recher cheurs scherpzinnigheid, weer aan de recht matige eigenares had af te staan Oplichter aan het werk. De laatste dagen is in het Oostelijk deel van Noord-Brabant een sluwe op lichter aan het werk geweest. Een net gekleed heer, in bezit van een auto, ver voegde zich in de dorpen bij personen, welke een kennis of familielid hebben, die eveneens zich verheugen in het bezit van een auto. Onder een vloed van woorden vertelde hij dan hoe hij op eenige uren afstand door dien kennis of dat familielid was aangeroepen. Deze hadden n i aan hun auto averij opgeloopen en moesten een reparateur la'en komen uit de dichtbij gelegen stad. Wijl men echter niet over voldoende geld beschikte, had men hem verzocht even een bedrag van f 25. - te gaan leenen. Daar zulks niet onaannemelijk voorkwam en de bezoeker bovendien een heel relaas gaf over zaken enz van degene, die hem zijn diensten zou hebben ge vraagd, werd het gevraagde bedrag meestal gegeven, waarna men met ongeduld bleef wachten op tijding over dengeue, die de z.g. autopech had. De berichten hiervan bleven echer uit; weshalve men op onder- zoek uit ging en tot de ontdekking kwam, dat men de dupe was geworden van eeD geraffineerden oplichler. De marechaussee is den bedrieger op het spoor. Vergiftiging. Omtrent de vergiftigingsgevallen in het St.-Joris krankzinnigengesticht te Delft, verneemt V. D. nog Door nog niet geheel opgehelderde oor zaken kon de schoorsteen van de centra le verwarming hedenmorgen den rook en gassen van de stookinrichting der centrale verwarming niet voldoende afvoeren. Dien tengevolge geraakte de stookruimte vol koolmonoxyde gas, dat door de vloereD naar bovtn trok. Op de verdieping ge lijkvloers waren vijf slaapkamertjes van verpleegsters van het gesticht. Toen de verpleegsters tegen half twaalf gewekt zou den worden, kreeg men geen gehoor en bij het openen der kamertjes werden zij bewusteloos in haar bedden gevonden Onder leiding van den waarnemende direc teur van het gesticht, dr. Bruin, werden de pogingen om de levensgeesten van de bewustelooze verpleegsters op te wekken aangevangen. Geen groet aan den Keizer Naar aanleiding van de aanhoudende geruchten dat de Zeppelin langzaam over Huize Doorn zou gevlogen zijn en de ge- heele familie van den ex-keizer het lucht schip toegewuifd zou hebben, deelt dr Eckener officieel mee dat hij van Nijme gen den loop van de Waal gevolgd is onmiddellijk op de goed verlichte haven stad Botterdam aan. Op het naaste pnnt is de Zeppelin tenminste 40 K.M. van Doorn verwijderd geweest en het geheele verhaal over de Keizerlijke familie berust op fantasie. Brand in een klooster. Gisternacht is bij de paters van Mil Hil trappisten St. Paulklooster te Arcen, Klein Vink met veel uitgebreide bezittin gen, een hevige brand uitgebroken. Om ruim één nur werd de brandweer van Venlo te hulp geroepen om met 500 meter slang te komen. Toen de zware motorspuit iu de nabijheid kwam geraakte zij in eeo moeras, hetgeen een vertraging gat in het watergeven. De stallen en hooi schuren, alsmede de hooizolders, gingen alle in vlammen op, zoo ook veel land bouwgereedschappen. De geheele hooi en korenoogst, die juist was binnenge bracht, is verloren. Het vee, ongeveer 60 koeien, 10 paarden en een 100 var. kens, is gered. Het kloos'er ligt in de nabijheid vaD uitgestrekte bosschen. Aan de andere zijde van den weg liggen talrijke hooibergen, die dank zij de richting van den wind onaangetast gebleven zijn. Oorzaak is onbekend. In den nacht van Zaterdag 6 op Zon dag 7 October treedt de normale tijd we der in werking. Men denke er dus om morgenavond voor men zich ter ruste begeeft de uurwerken één uur achteruit te zetten. i Koopen over de grens. In de vergadering van den gemeen raad van Ijzendijke kwam o.a. aan de orde het voorstel om niet te voldoen aan het verzoek tot een officieel© ontvangst van de feestcommissie voor een winkel week. Opgemerkt werd, dat de winkeliers door h et opvoeren der prijzen er zelf de schuld van zijn, dat zoo velen in België koopen. Over het voorstel staakten de stemmen. Wel werd met 5 tegen 1 stem besloten f 100 subsidie te verleenen. De veelbesproken motorveerboot. In „Zelandia" troffen wij het volgende bericht uit Breskens aan: „Maandag 1 October met het storm weer, was niet de ferryboot, maar wel d© gewone boot in de vaart". Daar dit bericht tot onjuistheden kan leiden, hebben wij daaromtrent een on derzoek ingesteld. Toen bleek ons het volgendet Reeds in Juni j.l. werd ons medege deeld dat men hoopte op 15 Juni de boot in dienst te stellen na een grondige in spectie en haar dan onafgebroken te la ten varen tot 15 September (wat als e:n zeer lange periode was te beschouwen) alvorens de boot weer werd opgelegd. Het is nog later geworden, want eerst in d en loop der vorige week is die „Kon. Wilhelmina" naar de binnenhaven over-> gebracht en zal daar een paar weken lig gen voor machine-inspectie en gjrootie schoonmaak, zooals op haar tijd met iedere boot het geval is. De suikercampagne. De suikercampagne aan de suikerfa briek „De Zeeland" te Bergen op Zoom is Dinsdag begonnen. Dank zij de uiterst goede voorbereiding kon reeds het eerste uur op volle kracht worden gewerkt. De aanvoer van de bie ten blijft zeer goed. De eerste suiker werd Woensdagnacht verkregen. Er kan van een hoog, suiker gehalte gesproken worden. De biet zelve is over het algemeen groot, zoodat d"Q campagne gpede resultaten zal kunnen opleveren. Vele arbeiders uit Bergen op Zoom en omgeving zullen in de komend© campagne weer een goed stuk brood kun nen verdienen. 1 YERSEKE. De oesterverzending in Sept. was als volgt: naar Nederland 104.763 stuks, naar België 58.000 stuks-, naar Duitschland 126.550 stuks, naar Engeland 1.802.700 stuks, diversen 8.800 stuks, totaal 2.100.813 stuks. In Sept. 1927 werden 2.073.981 oesters verzon den. KRUININGEN. Tot tijdelijk onder wijzer aan de openbare lagere school alhier is benoemd de heer Jac. Kok NISiSE. Woensdagavond vergaderde de raad der gemeente Nisse. Aanwezig alle leden. De gemeentebegrooting 1929 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f 20366,22 Vb. met een post onvoorzien a f 563,091/2- Tot lantaarnopsteker werd benoemd P. Bos man. Het verzoek van de gemeente Arne- muiden om adhaesie te betuigen aan haar adres tot herziening van art. 104 dor L.O. wet 1920 werd aangenomen. Zondag 28 Oct. zal Ds. van Oeve- ren, uit Ten Boer zijn intrede doen in de Ned. Herv. Gemeente alhier. VLISSINGEN. Woensdagmiddag heeft de burgemeester de V. A. M.I.T. II geopend, eene tentoonstelling op het gebied van middenstand en industrie, met doel het koopen in eigen land te bevor- d§r«n. iii .t i DeMuider-to! waarover den laatsten tijd zooveel te doen is geweest, zal spoedig worden afgeschaft. Te Glanerburg is iemand uit Lonue ker op den onbewaakten overweg bij den Zwarteweg door een uit Enschede komende locomotief gegrepen. De man was terstond dood. De ongelukkige laat vrouw en kinderen achter. De vliegmachine waaruit de Bel gische financier Loewenstein in het kanaal viel, is door zijn erfgenamen verkocht aan een Engelsch amateur vlieger, die ze zal gebruiken voor vluchten van Europa naar Afrika. Een twintigjarig roover drong ge wapend Jin den postwagen van den trein van Detroit naar Toronto (Amerika), maakte zich meester van 22.000 dollars en verdween bij het volgend station. Later werd hij te Detroit geariesteerd met het geld in zijn bezit. Hij werd in den laatsten wagen verborgen gevonden. In Noorwegen is een wet ingevoerd welke de artsen, die hun recepten niet duidelijk en verstaanbaar schrijven en niet van een leesbare handteekening voor zien, bedreigt met. een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden De tooneelcensuur heeft te New York weer eens ingegrepen. De politie arres teerde na de eerste opvoering van «Plea sure Man" in het Biltmore Theatre de looneelschrijfster en actrice Mai West en alle leden van haar gezelschap, die in celwagens naar het politiebureau werden ge bracht. waar zij werden vrijgelaten na een borgstelling te hebben gestort Een locomotief, die zoowel met olie als steenkool kan worden gestookt en ge bouwd is door de firma Kitson te Leeds wordt thans geprobeerd bij de London and North Western RaTway te Darling ton. Zij zou een groote snelheid kunnen ontwikkelen en de stookkosten met zes tig pet. verlagen. De directeur der firma verklaart, dat, indien de proef slaagt, men de grootste revolutie zal beleven wat betreft de locomotieftractie sedert Siephenson de eerste stoommachine uitvond Te Rhenen lagen gedurende een viertal weken eenige schepen, welker be wonets propaganda maakten voor hun godsdienstige meeniDg. Daartoe hielden zij in de naaste omgeving bijeenkomsten. Een iertiental ingezeten sloten zich bij deze sekte aan. Om lid te worden moest men een onderdompeling in den Rijn onder gaan. Hetgeen gebeurde. In Utrecht zijn Woensdag de nieuwe uarktgebouwen en - terreinen aan de Croe selaan officieel geopend, ter vervanging van de vee- en paardenmarkten op het Vredenburg. Bij deze gelegenheid werd een landelijke tuinbouwtentoonstelling ge houden. De zalmvisseherij levetde in de afgeloopen week op onze rivieren weer weinig van beteekenis op. De gemeente-telefoon te Amsterdam is thans geheel vol-automatisch. Voorlaan zijn alle abonnés in staat hun verbindingen met behulp van de op hun loestel geplaatstejkiesschijf zelf te maken. Hiermede is een omvangrijk en belang rijk werk door den Amsterdamschen tele foondienst tot een goed einde gebracht 6J jaar is aan het automatisch-maken gewerkt. Donderdag 11, October a s. wordt te Bergen op Zorm de West-Brabantsche Onderwijzersdag gehouden voor de onder wijzers uit Roosendaal, Bergen op Zoom en aanhoorige distrieten. De architect A. A. Kok schrijft in «Heemschut» Ambachtslieden worden er niet meer gekweekt, is ook niet noodig want jon getjes van ambachtslieden gaan naar de H.B.S., krijgen een hoedje op en worden kantoorbediende, dat is deftiger dan het ambacht. Als 't nog een menschengeslaeht verder is kan er in Nederland geen fatsoenlijk huis meer gebouwd worden bij gebrek aan beoefenaars van het edel ambacht». De schrijver ziet de zaak wel wat erg somber in, gelooven we. Dezer dagen is een 'uitstekend ge slaagd kruisgesprek gevoerd, het eerste in Nederland, op een gewoon abonné toestel van een telefoonbezitter te 's Gravenhage met Buenos Aires. De bijenhouders in Barneveld zijn over den honingoogst goed tevreden Vooral het gewin op de heide is, dank zij het mooie weder, over het algemeen uitmun tend geweest. Het Tolstoj-Museum te Moskou heeft een bibliographie gepubliceerd van de boeken en tijdschriftartikelen over Tolstoj, verschenen in Rusland in de laatste tieD jaar. De catalogus bevat 1400 titels. In Amsterdam ging Dinsdag de première valt ,llet verraad" een tooneel- stuk naar het gelijknamige werk van A. M. de Jong. De rol van Merijntje Gijzen is vervuld door de 14-jarige SiecaCremer, die zeer goed spel te zien gaf. Over het geheel zijn de reeensenten der groote bladen niet zoo enthousiast. In verband met den aanslag van den Japanschen anarchist op den keizer heeft de politie te Tokio 47 personen gearresteerd. Verschillende omroepvereenigingen hier te lande beginnen deze maand weer school-uitzendingen. In Duitschland vormt de radio reeds een belangrijk onderdeel van het muziekonderrichf aan enkele conservatoria. Zelfs in Cuba wordt van de diensten der radio voor het schoolonderwijs ge bruik gemaakt. De meeste petroleummaatschappijen, die aanvankelijk te Rotterdam hun hoofd kantoor hadden geveBtigd, hebben in den loop van den tijd hun zt tel overgebracht naar Den Haag. Eenige jaren geleden verliet de A. P. C., die geenszins de eerste was Rotterdam en thans zal de Texaco, de dochtermaat schappij var. de Intercontinental Petro leum Cyvolgen. Het hoofdkantoor van deze onderneming zal 1 November naar Den Haag worden overgebracht. In de ondergrondsche werken van Je staatsmijn Maurits te Lutterade is de 25-jarige sleeper R. Leyk, uit Geleens van een kooi, welke in een tusschen- schacht dienst doel. omstreeks 12 meter naar beneden gevallen. Hij overleed vrij wel onmiddellijk. L. was Duitscher, ge huwd en vader van één kind. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in het kantoor en het woonhuis van notaris L. te Merkel beek (Limburg) De dieven hebben alles ondersteboven gehaald en hebben gestolen ongeveer f 1500, een hoevetlheid postze gels, een gouden horloge, een fiets, vier kistjes sigaren en eenige doosjes sigaretten. In Pruissen zullen vier hooge- seholen voor paedagogiek worden gesticht. De wereld-kampioen bokser, Tunney, is in Rome in den echt getreden met de dochter van een Amerikaanschen millio- nair. Wolff meldt uit Huntsville, in den staat Texas, dat gevangenen, die aan tu berculose lijden, en die waren geplaatst in het hospitaal van de staatsgevangenis te Wynne, daar brand hebben gesticht in de waschinrichiing en de electrisehe cen trale. Deze twee bijgebouwen van de ge vangenis zijn tot den [bodem afgebrand echter is geen enkele gevangene er in geslaagd om te ontsnappen. Dit is in de laatste maanden reeds het achtste geval van brandstichting door strafgevangenen. Woensdagochtend is in een snel trein uit Leipzig een reiziger, Serra ge naamd, bij het station Zschortau door een treinroover overvallen, zwaar gewond en beroofd. Het gelukte Serra tijdens de wor steling met den aanvaller aan den nood rem te trekken, waarop de roover, die Cosmella heet, uit den trein sprong. Hij is later zwaar gekwetst aan den dijk ge vonden en naar een ziekenhuis overge bracht. De Duitsehe minister van buiten- landsche zaken, Dr. Stresemann, die ge- ruimen tijd rust heeft moeten houden zal aan het einde dezer maand zijn werk zaamheden hervatten. Lord Woolavington, vroeger Sir James Buchanan, hoofd van de bekende Glasgowsche whiskey-stokerij, heeft 125,000 pd.st. geschonken aan het zie kenhuis van Middlesex voor het inrichten van ziekenzalen voor den middenstand en 50.000 pd.st. voor de voltooiing van het herstel van de St. Joris.kapel te Windsor. De eigenaar van een groot ver koophuis te Bonn, August Rushild, heeft, wegens achteruitgang van zijn zaak ge tracht, zichzelf, zijn vrouw en twee kin deren door gasvergiftiging van het leven te berooven. De twee kinderen zijn be. zweken, de ouders zijn in een kliniek op genomen. Tegen hen zal een vervolging wegens moord worden ingesteld. De ijsbreker «Krassin» welbekend uit Nobile's Proeftocht zal heden te Le ningrad terugkeeren. Aan de van 28 tot en met 27 October te 's Gravenhage te houden der tiende internationale Roode Kruisconfe reutie zullen niet minder dan national Roode Kruisvereenigingen uit 51 lande deelnemen. Woensdag had de rietdekker J. V. die met zijn broeder werkzaam was o het dak van de boerderij van J. B. t Vinkeveen, het ongeluk van het dak t vallen. De man was bijna onmiddellij dood. Hij was ongehuwd en 72 jaarou In een klein Slowakijsch dorp b Nove Mesto aan de Waag is liet iu de nacht van Maandag op Dinsdag tot ee hevig gevecht tusscuen de dorpsbewone

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2