PUROL GOESGHE COURANT OtuWtfwid J BIJVOEGSEL De arbeidsbeweging in Amerika Voor de Vrouw Land en Tuinbouw School en kerk. Binnenland VAN DE VAN VRIJDAG 5 OCT. 1928. Iin het Amerikaansche blad „Vale Review" heeft de bekende arbeiderslei der John Spargo, een man, die tal van jaren met Samuel Gompers heeft samen gewerkt en de geschiedenis van de Ame rikaansche arbeidersbeweging uit de laat ste tientallen jaren kent, een artikel ge schreven, waarin hij een en ander vertelt over de oorzaken en redenen \an het merk waardige verschijnsel, dat de Amerikaan sche arbeider in het algemeen onverschil lig is tegenover het theoretische Marxisme en tegenover alle andere doctrines. In de Vereenigde Staten zijn er onder de erkende leiders van de arbeidersbewe ging maar zeer weinig socialisten in den gewonen zin van het woord. Zij, die dat wel waren en indertijd met him theore tische principes invloed trachtten te krij gen op de massa, weten het gebrek aan succes daarbij aan den persoonlijken in vloed van Gompers en zij hoopten, dat na den dood van dezen gezagjhebbenden man een nieuwe aera zou komen en de Amerikaansche arbeidersbeweging een voorpost van het socialisme zou worden. Maar die verwachtingen zijn na den dood van Gompers in geen enkel opzicht ver wezenlijkt. Onder den tegeciwoordigien leider Green is de arbeidersbe weging eer der nog verder van het socialisme afge raakt dan vroeger het geval was. Zonder zich verder om theoretische principes te bekommeren, is het hoofddoel van de arbeidersbeweging in de Veree nigde Staten verbetering van het lot van den werknemer. De arbeidersbeweging in Amerika heeft geen filosofische basis, zij is niet afhankelijk van een sociale of economische theorie, zij legt zich niet vast op een formule, omdat zij meer practisch dan dogmatisch is georgani seerd. Zij droomt niet van een reorgani satie of van een omverwerping van de bestaande orde als eerste conditie om haar eigenlijke doeleinden te verwezen lijken, zij doet niet anders dan langs een- voudigen, practische weg haar doel na streven. En daarbij heeft de arbeiders beweging in Amerika minstens even groote successen behaald als de op andere wijze optredende bewegingen in andere landen. Zij heeft dat bereikt door volgens de richtlijnen van de steeds gevolgde poli tiek te streven naar een nauwe en vrucht bare samenwerking met de werkgevers, inzonderheid met de groot-industrie. Mis schien zijn de arbeidsconflicten in de Vereenigde Staten tusschen kapitaal en arbeid vaak critieker geweest dan in an dere deelen van de wereld, maar niette genstaande dat is er aan de Marxistische leer van den klassenstrijd door 't Ameri- sche proletariaat nooit geloof gehecht. Slechts enkele kleine groepen herhalen steeds weer de phrase, dat werkgevers en werknemers geen gemeenschappelijke be langen hebben, dat de belangen van beide groepen elkaar nooit raken, maar altijd tegenstrijdig zijn. Maar deze opvatting der dingen is door de meerderheid' van de Amerikaansche werknemers nooit aan vaard en dat is een gevolg van de Ameri kaansche sfeer, waarin een dergelijke doc trine van strijd en haat niet past. Natuurlijk bestrijdt de Amerikaansche arbeidersbeweging niet, dat er conflicten zijn tusschen werkgevers en werknemers, maar zij bestrijdt wel de opvatting, dat dergelijke conflicten als de normale en onvermijdelijke toestand tusschen beide groepen beschouwd moeten worden en dat daarom een loyale samenwerking een ver raad is aan de arbeidersbeweging,. De Amerikaansche arbeider protesteert tegen de meening, dat er een niet te overbruggen verschil bestaat tusschen de belangen van beide klassen. De leiders van de arbei dersbeweging in Amerika hebben leeren inzien, dat er, afgezien van enkele belan gen, die tegenover elkaar staan, een groot gebied is, waarop samenwerking moge lijk en noodig is. Dat is het gebied valn alle problemen, die er zijn tusschen kapitaal en arbeid, naast het terrein der di(r*ect economische verhoudingen. En zelfs op dat terrein bestaan er nog gemeenschap pelijke belangen, die men ook in de arbei derswereld belangrijker acht dan de te genstellingen, die er zijn. Wanneer bij voorbeeld wettelijke maatregelen een of andere industrie in haar bestaan bedrei gen, dan hebben werkgevers en werkne mers een gelijk belang erbij, om die maatregelen te verhinderen, en dan wer ken zij broederlijk samen, om dat doel te bereiken. Maar dat samenwerken bepaalt zich niet alleen tot de uren, waarin een een crisis heerscht. Het antwoord op de vraag hoe het mogelijk is, dat men in Amerika zoo an ders staat tegenover quaesties als deze dan in tal van andere landen, moet ge zocht worden in het eigenaardige karak ter van de Amerikaansche industrieele wereld. Dat karakter in de eerste plaats heeft geleid tot een afwijzen van star- doctrinaire opvattingen en datkarakter geeft grond voor een samenwerken tus schen werkgevers en werknemers, omdat er tal van gemeenschappelijke belangen zijn. Weliswaar bestaat die samenwerking niet altijd, maar het verschijnsel doet zich voor, dat zij hoe langer hoe meer aan den dag treedt. De Amerikaansche arbeidersbeweging is tot samenwerken met andere groepen der bevolking bereid. Dat blijkt nu weer uit het feit, dat men niet, zooals voor vier jaren, een derde partij, die een radicaal programma had opgesteld, bij den presidentsstrijd wil steunen. Men laat den strijd uitvechten tusschen republikeinen en democrat n en denkt er niet aan een onafhankelijke ar beiderspartij in het geding te brengen bij den strijd om den presidentszetel. Uit dit eene feit blijkt al wel, dat de verhoudin gen in Amerika anders zijn dan in Europa Douïtü 30-60 ca 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. ca Drogistco Het schoeisel. Heeft u dat grappige plaatje in „Punch" gezien? Een getrouwde dochter, die in Londen woont en bij haar moeder in de provincie woont, komt bij deze de slaap kamer binnen terwijl mama zich optuigt voor 't diner: een snoezig jurkje tot de knieën, zijden kousen, zilveren schoen tjes. De dochter daarentegen draagt do nieuwste mode: een rok tot op den grond en roept met een gebaar van afkeer„Ach hoe vreeselijk. Ik zie uw beenen." Nog één of twee jaar en wij lachen allemaal hoonend over de modeplaatjes van nu met die malle lange beenen. In die één of twee jaar dient u echter nog goede zorg voor uw schoeisel te hebben, want nu is daar nog alles van te zien en boven dien: alleen met gaaf, goed passend en voldoende onderhouden schoeiselblijven uw voeten en beenen toonbaar. Zakt uw schoen uit, loopt u uw hak scheef, dein verandert ook de stand van uw voet en u maakt den indruk O- of X-beenen te hebben. Dus: controleer geregeld uw schoeisel, houdt het zoo mogelijk zelf schoon, pas goed op, dat de leesten er recht in staan, wees niet zuinig met uw reparaties. Het is het behoud van uw voet. Het is een zuinigheid, die de wijsheid bedriegt, wanneer u goedkoop schoeisel aanschaft. Koop bij voorkeur met de hand gemaakte schoenen; zij zijn sterker en duurzamer dan die met de machine werden gemaakt doch ook duurder. Het komt het schoeisel ten goede, wan neer u het niet iederen dag draagt, doch eenige paren tegen elkander heeft, zoodat de schoenen goed uit kunnen luchten en indien u ze bij regen djroeg en door en door kunnen drogen vóór u ze weer ge bruikt. Zet uw leesten niet onmiddellijk in de schoenen, nadat u deze uittrok; laat het schoeisel even uitluchten. Heeft u geen leesten bij de hand, dan kunt u de schoenen met papier opvullen. Als uw schoenen nog nieuw zijn en u gaat ze niet dadelijk dragen dan moet u het leer met wat vaseline insmeren, ze in bruin papier pakken en op een koele, droge plaats op bergen tot u ze noodig heeft. Natuurlijk kunt u ze dan niet dadelijk zoo dragen, maar moet het vet er eerst afgeveejgjd worden en de schoenen opgepoetst. U mag leeren schoenen nooit in een warme kast of bij een warmwaterleidings- pijp plaatsen. Hierdoor zou het leer te veel uitdrogen en gaan barsten. Indien u uw schoenen dikwijls met nat weer draagt en bijv. 's winters als het sneeuwt en regent, dan moet u het leer inwrijven met een mengsel van traan en talg, hierdoor blijft het zacht. Strijk het met een penseeltje vooral tusschen de zool en het bovenleer, en wrijf ook nog een weinig olie over dat bovenleer; hier door wordt de schoen waterdicht, maar natuurlijk kunt u hem dan niet poetsen vóór het vet er geheel is afglehaald. Het vet verwijdert u het beste door het leer te bewerken met een lapje, dat in zeepsop is gedoopt; spoel de zeep daarna af en wrijf het leer droog. Uitvoer van tuinbo uw- producten. De waarde van den totalen uitvoer van fruit in Augustus bedroeg f 2.913.000, tegen f 1.992.000 in Augustus 1927. Deze stijging is in de eerste plaats1 te danken aan den belangrijk grooteren uitvoer van peren en van druiven. De uitvoer van pe ren was in Augustus pelfo gro^ter dan sedert 1921 ooit het geval is geweest; hij bedroeg 3486 ton ter waarde van f 392000 Ook met den uitvoer van druiven was dit het geval; van dit product werd .in Au gustus 795 ton uitgevoerd ter waarde van r 637.000, tegen 486 ten ter waarde van f362.000 in Augustus 1927. De waarde van den totalen uitvoer van groenten bedroeg in Aug. f9.866.000, tegen f6.395.000 in Aug. 1927. Tot deze stijging hebben alle producten bijgedra gen, maar in het bijzonder de tomaten, waarvan de uitvoer in Augustus een re cord bereikte, hij bedroeg 26.342 ton, voor een waarde van f5 051.000, tegen 19.059 ton ter waarde van f3.915.000 in Augustus 1927. Tot de producten, waarvan de export in Augustus belangrijk steeg, behooren voorts bloemkool, witte, roede en savoye kool en augurken. Van de totale waarde van den uitvoer van fruit, groenten en aardappelen in Au gustus ad f 15.283.000 (v. j. f9.537.000) kwam f 8.753.000 voor Duitsche en f 5.247.000 voor Engelsche reken'ng. Vervroeging van aardbeien. Het vervroegen van aardbeien wordt hoe langer hoe algemeen ;r. De hoogcre prijzen zijn dan ook wel aanlokkelijk. De meerdere moeite en kosten in oogeo- schouw genomen is het een winstgevende cultuur. Maar.... zooals overal in het tuinbouwbedrijf, verstandig werken is hier wel geboden, want mislukking is spoediger ons deel, dan we denken. We zullen de cultuur onder plat (koud glas hier alleen behandelen. Die onder warm glas (paardenmest of kunstmatige warmte) is niet uit een artikeltje te leeren en wie de warme vervroeging wil toepas sen, kan ik niet te sterk aanraden": Ga (pra ten en kijken meerders mal.n, bij iemand, die het al eens toegepast heeft. Dan pas zult ge eenigszins beslagen ten ijs komen. Bij de vervroeging onder plat glas moe ten we in het bezit zijn van éénruitens. Particulieren kunnen het ook toepassen. Gewone ramen, zooals in vele tuintjes nog te vinden zijn, voldoen evengoed. Op den gewonen tijd (Aug.Sept.) worden de jonge aardbeiplanten uitgepoot op de plaats, waar ze vervroegd zullen worden. Verplanten gaat wel, maar dan met flinke kluit en goed vastgieten. De ramen komen er pas op in het begin van het volgende jaar. Er zijn tuinders, die in Januari hun glas al aanbrengen, maar zelfs tot in Maart wordt het gedaan. Hoe vroeger glasbedekking, hoe meer kennis er voor noodig is. Wie voor 'teerst begint, kan beter in Februari, 2de helft, pas met glas bedek ken. De gure winden zijn nu buitengeslo ten, terwijl alle zonnewarmte benut wordt. Een aardbei voelt zich heel niet thuis in groote hitte. Ze houdt van frissche lucht. En dit is een groote fout, vooral van be ginners, dat ze de ramen te veel dicht hou den. Luchten is noodzakelijk, flink luch ten. Als het weer niet al te koud is, dag en nacht. Als er niet of te weinig gelucht wordt, zullen de planten in het begin veel flinker opschieten, maar tegen den oogst tijd vindt ge blad in plaats van vrucht. En daar dit niet de bedoeling is, herhaal ik nogmaals en onderstreep het: lucht veel Een aardbei houdt van water, maar wie dit zou aanbrengen door gieten, zou weer een fout begaan, die ook alweer zichzelf straft. Het voorjaar is te koud om te gieten. De aardbeien rotten weg. Als we zeker zijn van een flinke regenbui, mag het glas er af. Verder wordt er alleen gegoten als het beslist noodzakelijk is, dus nog maals: als het heel niet anders kan. We moeten zorgen goed vochthoudeïi- den grond te hebben, dus zeer humusrijke. Turfmolm doet hier goede dienst.n en ook stalmest werkt hier verbeterend. Kunst mest werkt ook best, maar op niet te hu musrijke gronden liever voor deze culture: stalmest. Te veel stikstof werkt hier ver keerd, dus geen gier. De soort aardbei heeft ook grooten in vloed. En het moge waar zijn, dat het met elke soort „mogelijk is, de tuinders met ondervinding verkiezen alleen Dutch Evern. Deze doet het 't best van allemaal. Ik sprak vorige week nog twee groote kwee kers, die elk jaar aardbeien forceeren, en beiden gebruikten hiervoor Dutch Evern. In den vroegen zomer valt de oogst. Daarna doen we de planten weg. Ze heb ben voor ons hun dienst gedaan. Jonge planten geven ons prima kwaliteit eti hoo- ge prijzen. Alleen wanneer door een of andere oorzaak de eerste oogst niet nor maal is geweest, houden we de planten nog een jaar. Dan s zomers goed schoon houden en niet laten ranken. De fut moet er in blijven. De oogst van zoon gewas zal in kwaliteit niet zoo zijn als de eerste, maar het groot aantal ponden zal dat wel in orde maken. Beginners, volgt bovenstaande wettkem goed op. Ziet eens, hoe anderen in Uw omgeving het doen. Werkend met ver stand, moet U succes behalen. Lijmbanden om vruch tboomeft. Ter bestrijding van de wintervlinders en van hare rupsen de zgn. trekmaden moe ten thans lijmbanden om de stammen der vruchtboomen gelegd worden. EEN SPOOKSCHIP. Op de Ami genomen met het draadloos besturen va „bemanning' bestaat uit een antenne en Deze banden dienen om de weldra uit den grond kruipende vrouwelijke vlinders, die geen vleugels hebben te vangen, als deze langs den stam naar boven loopeö om hare eieren aan de takjes te leggen. Voor boomgaarden, waarin trekmaden voorkwamen, zijn lijmjbanden het aange wezen en goedkoopste bestrijdingsmiddel. De banden bestaan uit een reep voor vet ondoordringbaar papier, die met twee touwtjes op 1 a U/2 M. hoogte rond den stam wordt gebonden en waarop een spe ciaal bereide zeer lang klevende rupsen- lijm, ter breedte van 8 c.M. gesmeerd wordt. Onzedelijkhaar? In de laatst gehouden kerkeraadsver gadering der Gereformeerde Gemeente te Rotterdam predikant ds. G. H. Ker sten, is besloten, geen huwelijken meer kerkelijk te bevestigen van paartjes „waar van de bruid zonder noodzaak zich het haar heeft laten afsnijden". De Indië-vluchten. Omtrent de averij, welke het derde vliegtuig H.-N.A.F.C. in Britsch-Indië bij Cawnpore heeft gekregen, deelt de di rectie der N.I.L. het volgende mede: Uit een telegram, ontvangen van de bemanning Prillwitz, Wegner en Lischer, blijkt het volgende: Op weg van Nasirabad naar Allahab|ad heeft het vliegtuig met krachtigen tegen wind te kampen gekregen en is door de duisternis overvallen, alvorens het doel was bereikt. De eerste bestuurder heeft toen een landing uitgevoerd op de renbaan van Cawnpore. Hierbij heeft het linker- wiel een lage hooischelf geraakt', die op de renbaan lag en is het bij het gedeelte van het landingstoestel beschadigd. Het vierde vliegtuig neemt een spe- cialen werktuigkundige en het benoodigde materieel mede. De post werd onmiddel lijk per trein doorgezonden. Stagnatie. Tengevolge van een defect in de Cen trale is Woensdagmiddag een groote en langdurige stagnatie ontstaan in het tram verkeer te 's Gravenhage. Om 2.27 urn' werd de stroom in het laagspanningsnet verbroken, als gevolg waarvan alle trams van het stadsnet, alsmede de z.g. blauwe trams tot stilstand waren gedoemd. Langs alle lijnen stonden tramwagens met verwonderde passagiers, terwijl be stuurders en conducteurs hun gemak er ersee nabij Mi'nchen werden weer proeven vaartuigen. De motorboot Asle welker een pop. van hadden genomen, toen bekend werd, dat de storing nog wel even zou aanhou den. 1 Zooals vanzelf spreekt, zijn tal van menschen, die van de tram willen gebruik maken, b.v. om naar het station te gaan, door de stagnatie gedupeerd, te meer omdat, als gevolg van de storing bij de verschillende garages alle wagens in ge bruik waren, zoodat men slechts na lang wachten over een auto kon beschikken. Philips' postverzending. Sinds eenige dagen is er voor de post verzending bij Philips een geheel nieuwe regeling getroffen, daar de duizenden brie ven, die iederen avond, aan het postkan toor werden afgeleverd, niet snel genoeg konden worden geëxpedieerd en vaak te laat hun bestemming bereikten. Tijd is geld! Philips verzendt thans zijn post zonder tusschenkomst van het postkantoor De brieven worden in de centrale postafdeeling eerst automatisch gesloten en met behulp van twee fran keermachines van het vereischte porto voorzien. De postzegels zijn hierbij ver vangen door een speciaal stempel. Daar na worden de brieven door Philips-be- ambten gesorteerd, en voor zoover noodig afgestempeld met door de posterijen ter beschikking gestelde poststempels. De controle op de behandeling der aangeteekende stukken geschiedt hierbij door een postambtenaar van het kantoor Eindhoven, die deze stukken in de post afdeeling van de firma tegen bewijs in ontvangst neemt en inpakt. Hij deponeert pakketten met aangeteekende stukken in de postzakken, bestemd voor het over brengen van de gewone correspondentie en sluit deze zakken. De postzakken wor den dan door personeel van Philips recht streeks naar de posttreinen vervoerd.. De administratie blijft aansprakelijk voorde juiste verzending en eventueel verlies van de aangeteekende stukken, voor de ove rige post berust deze verantwoordelijkheid bij de firma. Het is te begrijpen, dat de posterijen niet zonder meer bereid waren hiervoojr vergunning te verleenen, daar, voor zoo ver bekend, nog nerg,ens dergelijke facili teiten aan een particuliere onderneming zijn verleend. Nadat echter enkele post- autoriteiten een bezoek aan de centrale postafdeeling van Philips hadden gebracht verklaarde het hoofdbestuur zich bereid hare toestemming te verleenen. Dat onze posterijen het belang van deze regeling voor een groote industrieele onderneming ten volle beseffen en óp deze wijze hare medewerking hebben verleend, getuigt van een ruim inzicht en verdient ongetwij feld bijzondere waardeering. Het levende lijk. De arbeider P. S. in Haarlemmermeer schrijft „De Maasbode", heeft eenigo jaren geleden gedurende zijn militairen diensttijd een ongeluk gekregjen, waardoor hij voor den dienst werd afgekeurd en hem een klein pensioen werd uitgekeerd, dat hem per kwartaal wordt uitbetaald. Zijn verbazing was onlangs zeer groot, toen hij, zich wederom voor het ontvan gen van zijn geld aanmeldende, van den betaalmeester hooren moest, dat hij dood

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1