Uit den W estboek Buitenland Sport. StadsoleaWs. ProVinciemeuWs Binnenland Van Overal Rechtszaken. ZENDING. In de harten van een niet gering gedeel te der Nederlandsche bevolking wordt de zending als een der dierbaarste instel lingen van het leven warm gekoesterd. Enkele groepen van ons beschouwen het als een taak te kerstenen, als een plicht om volkeren elders de overtuiging welke zij de eenig zalig makende achten, bij' te brengen. Deze groepen spreken van hei denen, van kinderen der duisternis, van de zegeningen der zending enz. De zen deling is deze groepen zeer dierbaar en wee degenen die zich met het werk en de bedoelingen van dezen afgezant der kinderen des lichts niet vereenigen kun nen. 4 Dit is dezer dagen weer eens geble ken. Toen de gouverneur-gen. van Ned.- ïndië Bali bezocht had, verklaarde hij zich bereid den godsdienst der bevol king steeds tegen vreemde penetratie te beschermen, m.a.w.: „Ik zal de zende lingen uit Bali weren". Het A. R. Tweede Kamerlid, de heer Bijleveld heeft naar aanleiding van dieze verklaring den minister van Koloniën schriftelijke vragen gesteld We er wachtten deze vragen uit een of anderen hoek want het was te voorzien, dat de zetn- dings-ijveraars zich niet bij de onttreking van een nog te bewerken streek zouden neerleggen. Welk antwoord de minister den vra ger zal geven is niet te voorspellen. We hopen evenwel, dat uit het antwoord zal blijken, dat de minister niet bereid is de Balineezen hun godsdienst te laten ont nemen. Zooals de „Middelb. Crt." zeer juist opmerkt. „Die godsdienst heeft waarlijk wel zijn hooge waarde voor het leven der Baliërs getoond in hun maatschappij en samenleving, in hun kunst enz." Als de zendelingen toegang op Bali kregen zou heel veel moois verloren kun nen gaan, want het is reeds eerder voor gekomen, dat door de zending de cultuur van een volk ten gronde werd gericht en Idlat zeer zeker goed bedoelde ker stening tot verderf en verwording, leidde. De N.V. stoomtabaksfabriek v.h. Theodorus Niemeijer te Groningen zond ons een exemplaar van het pas uitgeko men plaatjes-album, getiteld „Japan en China". Dit album, dat, zooals algemeen be kend, verstrekt wfcirdt op bonnen van Niemeijer's Ster-Tabak, Friesche Hee renbaai, enz., is evenals de vorige uitga ven, versierd met 100 gekleurde plaatjes, terwijl de tekst eene zeer interessante en leerrijke beschrijving bevat der twee groo- te rijken in het verre Oosten. OVERZICHT Geheime diplomatie. Het begon er den laatsten tijd beden kelijk op te lijlken, alsof de beruchte ge heime diplomatie, die in hoofdzaak ver antwoordelijk kan worden gesteld voor den wereldoorlog, weer de teugels der internationale politiek in handen zou ne men. 'tls daarom eigenlijk een zeer ge lukkig teelten, dat de algemeen© opinie in alle landen, die daar bij betrokken zijn, zulk een storm van verontwaardiging, heeft losgelaten over de geheimhouding van het Fransch-Engelsche vlootaccoord. Vooral in Engeland is men daarover ten zeerste ontstemd, ook in kringen die anders de conservatieve beginselen plegjen te zijn toegedaan. Dat beteekent, dat het nu e.n- delijk uit moet zijn met de geheim© diplo matie, dat de bevolkingen deze niet langer dulden, niet langer daaraan overgeleverd willen zijn. In dit geval heeft nu de ge heime diplomatie al een heel droeve figuur geslagen. Dat komt natuurlijk voorname lijk door de jongste nota der Vereenigd© Staten, die met een grootsch gebaar ter stond ter publicatie is afgestaan. Dat heeft een prachtigen indruk gemaakt en aanlei ding gegeven tot commentaar, dat voor de minder openhartigen bijzonder onaan genaam uitviel. Dat zulks in Engeland nog meer het geval is als elders, komt omdat eigen lijk iedereen het regeeringisbeleid en voor al dat van 't ministerie van buitenlandsehe zaken, meer dan moe is. Men kan oolk werkelijk niet zeggen, dat Chamberlain op een succesrijken ambtstermijn kan terug zien. Die bewindsman heeft zich nog niet aan de nieuwe tijden en de nieuwe zeden kunnen aanpassen. Dat heeft wel iswaar geen enkele zijner collega's ge kund, maar bij een zoo ontoegankelijke natuur als Chamberlain, die bovendien niet, zooals Briand, de goe-gemeente met machtig schoone woorden vermag te im poneer en, valt dat meer op. Hij en zijn plaatsvervanger lord Cushendun zijn zelfs nog niet zoover gekomen, dat zij het noodig achten althans den schoonen schijn te bewaren. Immers: vroeger was dit ook niet Doodif. Maar nu wel. Dus is men in Engeland ontevreden over de buitenlandsehe poli tiek. En daarom heeft de socialistische leider en oud-minister-president Mac- Donald aan de groote vergadering der arbeiderspartij een dringend manifest voor gelegd, waarin geprotesteerd wordt, ja eigenlijk tegen het geheele doen en laben van het ministerie van buitenlandsehe za ken tegen de voorbehouden op het Kel- loggpact, tegen het geharrewar bij de ont- wap en in gsp ogin g en tn natuurlijk tegen de geheimdoenerij. Verder staat er in het manifest, hoeveel beter de arbeiderspartij het zou doen, als zij regeerde. Dan zou er een krachtige beperking der bewapenin gen op internationale leest worden door gezet, zou het Rijnland onmiddellijk ont ruimd zou worden, zou alles openbaarge maakt worden, wat er voorviel. Enfin, tzou ineens alles botertje tot den boom zijn. Het lijkt wat bedenkelijk. Want als dat allemaal opeens zoo op rolletjes zou moeten loopen, dan zou de heel© wereld door MacDonald geregeerd moeten wor den. Wat misschien nog niet eens zoo kwaad zou zijn. Maar dat gebeurt nu eenmaal niet. En d aarom bevat het manifest een groots dosis humbug. Gelukkig is het verschijnsel intusschen toch. Want achter dien eisch tot open baarheid zit de openbare meaning, zitten vooral de economische machten, die meer en meer de wereld gaan regieeren. Het internationale verkeer eischt nu eenmaal, dat men ten allen tijde wete, waar men aan toe is. En dat internationale verkeer wordt steeds machtiger, zal tenslotte de politiek der diplomaten, wier machtspo sitie toch eigenlijk op niets berust, giaan beheerschen en zelfs overheers eken. Of de wereld dan Idlen eewigen vrede zal kennen, is zeer te betwijfelen, maar in ieder geval zal er dan toch veel verbe terd zijn. De schadevergoedingen van het Rijnland. Bij de besprekingen te Genève over de Rijnlandontruiming is, zooals men zich zal herinneren o.m. besloten tot de in stelling van een commissie van deskundi gen, welke den financieren kant van het probleem zal hebben te bestudeer en. Deze commissie van deskundigen zal volgens de Intransigeant begjn December te Parijs bijeenkomen. Het blad schrijft, dat waarschijnlijk overeenstemming zal worden bereikt op de basis van 40 mil liard goudmark, waarvan ca. 30 milli ard ten bate van Frankrijk zou komen. De Duitsche schuld zou gemobiliseerd worden ld. oor jaarlijksche tranches van 215 millioen. Men zou beginnen met tk> plaatsing van alle spoorweg- en industri- eele obligaties van het Dawes-plan, die de markt zal kunnen opnemen. Aan den anderen kant zou de ontruiming van de laatste twee Rijnlandzones binnen 18 maan den geheel kunnen gjeschieden. Primo de Rivera. Primo de Rivera heeft een manifest uitgegeven, waarin een uiteenzetting wordt gegeven van het door het directorium in de afgeloopen vijf jaren verrichte werk en waarin hij herinnert aan de beginselen der controle van de regeering,, die, naar hij zegt, de leiding van de zaken moet handhaven. Voorts geeft hij een program voor de komende vijf jaren. Hij schetst ten slotte den toestand in Spanje in het jaar 1933, met degelijk georganiseerd© verbindingen, onderwijs, góed geëxploi teerde waterkracht en ander© verbete ringen, die zullen maken, dat het SpaaD- sche volk het Directorium zal prijzen voor zijn activiteit. i VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: EindhovenN.A.C. B.V.V.-Looga. NoadWilhelmina. Willem II—P.S.V. RoermondM.V.V. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: BredaR.B.C. VlissingenDongen. ZeelandiaGudok. AllianceMiddelburg. BredaniaDosko. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: GoesZeelandia II. MiddelburgHulst. T erneuzenSinoto. Zondagmiddag a.s. zal alhier op het terrein aan den Poklerschem weg een wedstrijd gespeeld worden voor de Zui delijke 3e klasse A, en wel tusschen het eerste elftal van Goes en het tweede, elftal yan Zeelandia uit Middelburg. Geslaagd. Te 'sGravenhage slaagde voor het examen in Fransch, Duitsch en Engelsch ten behoeve van den post, telegraaf- en telefoondienst, de telefoniste 2e klasse C. den BoerReijerse van het post- en telegraafkantoor alhier. De veiling. 1 We redeneerden als volgt: „Als het voor den tuinbouw een goed jaar is ge weest, dan moet dit o.a in. de omzetcijfers van de veilingsvereeniging „Zuid-Beve land tot uiting komen". En dus belden wede veiling op om te vragen of mein te vreden was over de behaalde resultaten. Medegedeeld werd het volgende Over het algemeen zijn we zeer tevre den over den onlzet, hoewel er nagenoeg geen zwarte bessen werden aangevoerd, en hoewol de oogst der kruisbessen niet vergeleken kan worden bij die van het vorige jaar. De aardbeien-oog:st daaren tegen was prachtig. Tot nu toe is er aan zienlijk meer geveild dan verleden jaar tot op dit oogenblik. Het feit dat er zoo goed als geen winterfruit is, zal evenwel den omzet van de nog komende weken sterk drukken, zoodat over het eindresul taat vooralsnog geen optimistisch beeld mag worden gegeven. Het geheele vorigje jaar werd op onze veiling voor f 730.000 omg,ezet. Tot he den bedroeg de omzet van 1928 reeds f670.000. Tot zoover de mededeelingen die ons door de veiling werden verstrekt. Het „goede jaar" blijkt uit den omzet dus niet zoo duidelijk als we gedacht hadden. Verschillende oogsten bereikten niet de cijfers, waarop men had gerekend. Echter: de prijzen van de producten wa ren aan den hoogen kant, en ook de prij zen mag men bij de beoordeeling, van de uitkomsten van een oogst niet over het hoofd zien. Zoo hoorden we dezer dagen, dat iemand voor 700 K.G. appelen f425, ontving. Een adres. f Het comité tot verkrijging van electri- citeit in Goes en omgeving heeft het vol gende adres verzonden: Het Comité tot verkrijging, van electri- citeit in Goes en Omgeving heeft met belangstelling kennis geno men van de besluiten der Provinciale Staten, in de Zomerzitting van dit jaar, inzake de voorziening van de Midden groep; heeft zich verheugd over het feit dat nu aan een groot levensbelang van de stad Goes uitvoering zoude worden ge geven; is overtuigd door de tegenstrijdige voor stellen die Gedeputeerde Staten van Zee land in de laatste 11 jaren hebben gedaan, dat deze materie grondig door genoemd College is bestudeerd; gelooft dat de ond erliandeliaïg.en met die Société Anonyme derhalve niet van lang durig en aard behoeven te zijn, te meer wanneer gerekend wordt met de groote belangen die de betrokken streek daarbij heeft; betreurt ten zeerste, dat nu bijna 3 maanden na de Zomerzitting nog steeds niets naders is vernomen omtrent den voortgang der electrificatie spreekt haar vrees uit, dat ook ditmaal wederom de langdurige weg wordt bewan deld, waardoor de belangen der inwoners wederom onmoedig ernstig, worden ge schaad verlangt dat ten spoedigste uitvoering worde gegeven aan de electrif icatie van Goes, opdat deze plaats als een der wei nige vooruitgaande gemeenten in Zeeland, niet langer in hare ontwikkeling, worde gekort; brengt dezes ter kennis van Gedepu teerde Staten, Provinciale Staten, Ge meentebestuur van Goes en de Pers. „De medailles*, van een oud© vrouw". Over de opvoering van dit stuk, dat de volgende week Vrijdag hiier ter stede in de „Prins van Oranje" gaat, schreef mevr. Jacqueline Reyneke van Stuwe: Het stuk speelt tijdens den grooten wereldoorlog in Londen, toen vrijwel iedere vrouw in zorg was over een man aan 'tfront; een echtgenoot, een zoon, een broer of een verloofde. Het gesprek als de vrouwen bijeen waren, liep altijd over; „de mannen aan het front". De oude juffrouw Dowey praat dapper mee; haar zoon is ingedeeld bij het keurcorps, de Black Watch Hooglanders, hij schrijft haar elke week en zij toont zelfs aan haar vriendinnen een heel pak brieven, die zij van hem ontvangen heeft en die zij zuinig bewaart, tezaarn gebonden meteen breed zijden lint. Maar juffrouw Dowey is nooit getrouwd geweest, heeft nooit een kind bezeten; zij tracht met deze leugen haar eigen armoede te bedekken en zij voelt zich in het bedrog gelukkig tot.... de wijkdominée haar vertellen komt, dat haar zoon in Londen met vijf dagen verlof, van het front terug is. Dc Hoog lander, die zelf geen ouders meer bezit en (door den dominéé van zijn pseudo» moeder hoort, komt nieuwsgierig en ook wat wrevelig het huisje van juffrouw Dowey binnenvallen en een verklaring volgt. De jong© man toont onomwndoen zijn boosheid over dit bedrog, waarvan hij den zin niet begrijpt. Men moet dit zien spelen door Willem van der Veer als Hooglander; hij maakte van dit too- neel een juweeltje.. De jonge man gjaat van zijn proef moed er houden en zij van hem; in die vijf dagen doorleven zij ©en heel menschenbestaandan komt het af scheid. De ontroering waart over 't too- neel de zaal in, de toeschouwers ver roeren zich niet, durven amper te ademen en als de Hooglander door de deur ver dwijnt, wordt dit leed zóó medcgekdeii, dat men hardop snikken en snuiven hoort. In lang heb ik niet zulk innig, sterk en diep doorvoeld spel genoten. Onvergetelijk zal deze schoone ontroering in mijn her innering blijven staan. En hoe prachtig was de laatste acte, waarin de oude vrouw al de bezittingen van haar gesneu velden zoon bijeen legt en daarvan af scheid neemt. Dat was hooge kunst van het zuiverste gehalte. In honger beroep* Door C. van der Slikke, 34 jaar, auto- busdienst-onderinemer alhier, is cassatie aangeteekend tegen het vonnis der Recht bank te Middelburg van 28 September j.L, waarbij de verdachte, met bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, ter zake van het houden van een autobusdienst zonder daartoe vergunning, te hebben, is veroordeeld tot 2 geldboeten alk van 10 gulden of 2 maal 10 dagen hechtenis. Ziekenhuisverpleging. De Vereeniging voor Ziekenhuisver pleging, op Zuid- en Noord-Beveland neemt nog steeds geleidelijk in ledental toe. Op 1 October, toen de vereeniging dus een kwartaal in werking was, was haar ledental reeds de 5000 gepasseerd en bedroeg het 5148. Reeds is aan 24 le den, die in een ziekenhuis moesten wor den opgenomen, een uitkeering gedaan. Cijfers als deze bewijzen wel dat de vereeniging in een groote behoefte voor ziet. 1 Het ligt in de bedoeling van het be stuur binnenkort de propaganda ter hand te nemen in die gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland, waaruit nog slechts wei nigen als lid toetraden. T oaneel. In de „Prins van Oranje" zal Zon dagavond a.s. het „Vereenigde tooneel van den Plantage-Schouwburg" (dat hier tijdens de kermis optrad) een opvoering geven van „Paljas", het bekende drama in 5 bedrijven. Men zie de annonce hierover in dit nummer. Bioscop©n. Het „Slot Ostende" brengt deze we©k weer een Ufa-film n.l.„De dolle Lo la", een sterk-humoristisch werk. De hoofdrollen spelen Lillian Harvey en Hans Junkermann. H et hoofdnummer van de „Lamd- bouw-Bioscoop" is „Rasputin de heilige duivel". Het filmwerk is vervaardigd naar ware gegevens en aanduidingen uit de geheime |d,ocumenten van een Russisch diplomaat. Doopsgezinde Gemeente. Zondag 7 October des morgens te half elf uur Ds. J. Koekebakiker. WEMELDINGE. In September ves tigden zich in deze gemeente: J. K. C, Steketee, van Yerseke, Nieuw bouwplan; C. Snoep en gezin, van Yerseke, Oranje boomstraat B 85; Wed. Joh. Fluijt Wisse en P. C. Fluijt, van Middelburg, Westelijke Kanaaldijk C 4d; Wed. P. MannieVan der Have, van Dreischor, Oranjeboomstraat B 88. Vertrokken: P. C. Fluijt, naar Broe kerhaven, KI. Wegland 182, gem. Bo- venkarspel; C. A. Drost, Hoensbroek, Komenstraat 210; J. Vermeulen en ge zin, naar Dordrecht, Lijnbaan 75 rood; J. F. Bolle naar Kapelle, Maalstedle B 10. Schip in nood In de Ochtendbladen van gisteren werd melding gemaakt van draadlooze berichten uit den Atlantischen Oceaan, volgens welke het Nederlandsche stoomschip „Celaeno* (een vaartuig van 8544 ton van de Mij. Zeevaart Hudig en Veder te Rotterdam) zich in zinkenden toestand zou bevinden ingevolge van stormschade. In den loop van gisternacht ontving Vaz Dias nog de volgende telegrammen Uit New-York een draadloos station meldt dat het s.s. „Baltic" het Ned. ss „Celaeno» hnlp verleende. De „Celaeno» is in een storm beschadigd. Het s.s. „Laurentic" meldt dat de „Ce laeno" Woensdagavond te half tien nog drijvende was. Het schip is met de „Ce laeno" in verbinding. Het s.s. „Amerika", dat Woensdag aan de „Celaeno" is ter hulp gesneld meldt dat het zijn reis naar Portsmouth heeft voortgezet, daar het Duitsche s s Albert Ballin" mededeelt, dat 't zich op slechts 150 mijl van de „Celaeno" bevindt en hulp zal verleenen. Volgens een bij de reederij ingekomen telegram heeft de kapitein Woensdagavond te 11 u. 1S het volgeud draadloos telegram aan de „Baltic' gezonden. „Zullen trachten het uit te houden. Hartelijk dank en goede reis. IJ lstra. De sleepboot „Gele Zee» van L. Smit en Co's internationale sleepdienst is uit Queens'own vertrokken om de „Celaeno» assistentie te verleenen. Het 4e vliegtuig naar lndië. Het vierde van de vijf Holland-Indië- vliegtuigen is gistermorgen kwart voor zeven gestart. De bemanning bestaat uit: le bestuurder J. Schott, 2 e bestuurder le luitenant C. J..T M. Waltmann, en werktuigkundige D. Seaton. Ook is mee- g'gaan de speciale lasscher der ïokker- fahcieken de heer Weichmann, die onder- deelen heeft meegenomen, voor het door Prijlwitz bestuurde vliegtuig, dat licht beschadigd is. Het vliegtuig nam een nog grootere hoeveelheid post dan de vorige vliegtuigen nl. 237 k.gmee Er was ook nu groote belangstelling van de zijde van het publiek. Ter erkenning van de verdiensten van prof. Hugo Junkers voor de lucht vaart, is hem in opdracht van het bestuur van de Oostenrijksche Aero-club de gouden medaille van verdienste overhandigd, die na den oorlog voor den eersten keer over handigd was aan dr. Hugo Eckeuer in verband met diens Amerikaansche reis met het luchtschip Z,R. Til De leden der Tweede Kamer zijn bijeengeroepen ter vergadering op Dinsdag 16 dezer te een uur. In deze vergadering zal de voorzitter voorstellen het wetsont werp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de ge meenten en tot wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet te verzenden naar een commissie van voorbereiding. De Britsehe vliegerster, Cady Heath, heeft gisteren het hoogterecord gebroken voor vliegtuigen met één inzittende. Zij bereikte een hoogte van 8000 M. In de op 22 October te houden buitengewone algemeeue vergadering van aandeelhouders der N.V. Philips gloei lampenfabrieken zal voorgesteld worden het maatschappelijk kapitaal, dat op het oogenblik f 40.000.000 bedraagt, te ver- hoogen op f 100.000.000. O Een jonge Welshman, Williams, is er in geslaagd in een auto van 7 P.K. den afstand LondenBagdad af te leggen over Calais, Weenen, Belgrado, Konstan- tinopel, Konia, Alexandrette, Beyrouth, Damas. De tocht door de Syrische woestijn iu zulk een kleinen wagen wordt als een merkwaardige prestatie beschouwd, Volgens de voorloopige opgave van de postkantoren hebben de Olympiade postzegels ruim f 60 000 boven de fran- keerwaarde opgebracht. Dinsdag a.s. wordt de „Graf Zep pelin» naar Amerika overgebracht. Aan boord zullen zich behalve de be manning ongeveer zestien personen bevin den, van wie vier betalende passagiers, Amerikanen, die zich op het oogenblik in Duitsch land bevinden en op deze wijze naar Amerika willen terugkeeren. De Amerikanen betalen voor den overtocht drieduizend dollar per persoon. Te Klundert zijn Woensdagavond twee stapels haver en een stapel tarwe van C. V. verbrand, vermoedelijk door onvoorzichtigheid van kinderen. Op een dier stapels was een broeder van den eigenaar met bet blusschen bezighij werd door een der brandhaken zoo hevig op het hoofd getroffen, dat hij in zorg- wekkenden toestand thnis gebracht is. Door den hevigen rook hadden de brand weermannen hem niet opgemerkt. De schrijfster, Alie Smeding, is ondertronwd met ds. M. C. van Wyhe, predikant te Nieuwveen. Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft J. L. G. S. te Wissekerke veroordeeld tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis wegens het als bestuurder van een motorrijtuig een weg berijdende, waar mede een weg zich vereenigt, het punt van vereeniging naderende nagenoeg gelijktijdig met een bestuurder van een motorrijtuig, die den anderen weg be rijdt, en dien hij aan zijn rechterhand

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2