Van Overal Laatste Berichten. Bij inschrijving te koop 52 Olmenboomen, man oneerlijke bedoelingen had. De klant praatte aan één stuk door en- vroeg haar honderd nit over prijzen, kleuren, echt heid, overdruk, gaafheid, stempeling, enz. Maar tegelijkertijd zag de winkeljuffrouw die geduldig alle vragen beantwoordde, dat de meneer met zijn rechterband tel kens bij een stapeltje losse postzegels kwam om even later te gesticuleeren, waarna de hand in zijn jaszak verdween. De juffrouw zag kans een klein meisje te wenken, dat de politie zou gaan waarschuwen Maar toen het meisje zoo haastig den winkel verliet, kreeg de klant opeens haast. Hij zei dat hij geen keus kon maken en later wel eens terug zou komen. He winkeljuf frouw wilde den man niet laten vertrek ken en begon nu op haar beurt bewijzen van welbespraaktheid te geven Zij bab belde onverdroten voort en liet den klant nu eens dit en dan weer dat zien. Toen de man geen kans zag weg te komen, zonder onbeleefd te zijn, verklaar de hij op eens dat hij zich onwel ging voelen en hij informeerde, of hij zich even zou mogen verwijderen. De juffrouw zei dat het haar 9peet, maar dat de gelegen heid in kwestie juist in gebruik was De klant gaf het op en besloot liever onbeleefd te zijD dan op de komst van de politie te wachten. Opeens was zijn ziekte genezen en hals over kop liep hij den winkel uit. Uit den winkel worden eenige postze gels vermist ter waarde van ongeveer f 70. Bedrijfs ongeval. Gisterochtend is bij het bedrijf d.-r maatschappij Wegenbouw uit Utrecht aan de Snippeling bij Deventer een ernstig ongeluk gebeurd.Toen de 39-jarige arbeider C. ten Bosch afkomstig uit Amsterdam bezig was den in werking zijnden beton molen te smeeren, werden zijn kleeren door een draaiende as gegrepen en hem van het lijf gerukt. De man werd ernstig inwendig gewond en is kort daarna ge storven. Hij was gehuwd en vader van een kind. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de molen volgens de voorschriften der Veiligheidswet was beveiligd. De vorige week zijn 6 504 000 eieren van ons land naar Engeland uitgevoerd. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat einde dezer maand en in aansluiting daarop in de maand November, alsmede voor zooveel noodig ook in de daarop vol gende maand, een examen zal worden ge houden voor het verkrijgen van certificaten voor radiotelegrafist eerste of twee klasse Onder Aardswoud (Noord-Holland) is zeilende uit zee zonder bemanningkomem aandrijven een Groninger sloepje, waarin een oveijas, een fiiets merk Gruno, met Michelin-banden, twee riemen en een hoos vat, waarop gesneden de naam J. de Vries De sloep is voorzien van sprietzeil met giekje, zwaard en roer. Ze is iets bescha digd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is te Lisse op vijf plaatsen ingebro ken. In twee huizen zijn de dieven blijkbaar gestoord, daar wordt althans niets vermist. In de drie overige werd alles overhoop gehaald en doorzocht en werden bedfagen varieerende tusschen f 25 en f 500 gestolen. Volgens een officieele mededeeling zijn in Amerika gedurende de laatste twee maanden drie personen, die betrrpt werden op het smokkelen van alcohol door de drankbestri;dingsbeambten neergeschoten Gedurende de laatste jaar hebben de probibitiebeambten in functie 184 per soneu gedood. In het Saargebied zijn de typografen in s'aking gegaan, in Sjanghai en Peking de postbeambtenaren De Duitsche rijksdag zal tegen 1 Nov. worden bijeen geroepen. President Hindenburg vierde gisteren in den familiekring op zijn jachtslot bij Potsdam zijn 81en jaardag. De regeering van het rijk en van Pruisen hebben hem gelukwenschen gezonden. Uit de Hindenburg-inzameling zijn gis 425,000 mark aan behoeftige gezinnen verdeeld, die zwaar onder den oorlog hebben geleden. Tusschen Montreal en New York is gisteren een dagelijksche luchtdienst voor post en passagiers geopend. De z. g. „nicotine-vrije» sigaren bevatten alle nog belangrijke hoeveelheden nicotine en personen, wien het rooken door hun arts is verboden en die hun toevlncht nemen tot de nieotine-vrije sigaren, in de meening, dat zij daarbij veilig gaan, komen bedrogen uit. De politie te Tokio heeft Maandag een anarchist gearresteerd, die voornemens was een aanslag op den Japansche keizer te plegen. De keizer woonde de eerste Japansche rechtzitting met een Jury bij. Bij het verlaten van het gebouw trachtte een anarchist den keizer met een voor werp aan te vallen. De man werd door de politie gegrepen. Tijdens het congres ter bevorde ring van het geboortecijfer, dat te Reims wordt gehouden, is de goudeu medaille der Familie Franchise uitgereikt aan de 89-jarige Mme de Tassigny, die demoe der van twaalf kinderen was Verschei dene dezer kinderen hebben thans zeven of acht kinderen. In het geheel bezit Mme. de Tassigny 142 kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. - Per jaar brengt de Rijkstelegraaf in ons land een 6—800 000 gelukwen schen over; slechts in 125.000 gevallen, een vijfde gedeelte van het geheel dus, wordt de ontvanger met een gelukstele gram verblijd. Drie toeristen uit Innsbruck zijn, naar Wolff meldt, in het Karwendelge bergte verongelukt. Een bulpverleenings- expeditie moesi wegens den sneeuwstorm onverrichterzake terugkeeren. Men vreest, dat de drie slachtoffers zijn omgekomen Op 1 October is in Engeland bet voorschrift ingegaan, dat gedurende 12 maanden 5 pCc. der films, in bioscoopen vertoond, Britsche films moeten zijn Aldus wil het de filmwet van 1927, meer bekend als de «Quota Bill', die op 1 Januari vau dit jaar van kracht is ge worden Na 30 September 1929 moet, tot October 1938, het percentage 7^ zijn, waarna het wordt verhoogd tot 10 pCt In 1933 wordt het 12 pCt.' De wet loopt in 1938 af. De K. L. M. klaagt er over dat de Nederlandsche Spoorwegen niet tot samen werking bereid zijn. In het buitenland is dat geheel anders. Hier schijnen de spoor wegdirecteuren het nooit te leeren. In Augustus namen in ons land in totaal 635 vaartuigen aan de zeevisscherij deel, tegen 686 vaartuigen in Augustus 1927. Hoeveelheid en waarde der aangevoerde visch bedroegen volgens voorloopige op gave respectievelijk 11,631,400 KG. en f2,70 5,4 50 (12,966,800 K.G. en f2,504,750 in Augustus 1927). De Rotterdamsche Elect rische Tram vervoerde in September 5.262,129 reizigers tegen 5,729,022 in September van het vorige jaar. De Amsterdamsche gemeentetram heeft in September 11,220 000 passagiers vervoerd, tegen 11,050,892 in September van het vorige jaar en 12,192,418 in Augustus j 1 In Leiden ïijn Maandag de jaar lijksche feesten ter gelegenheid van Leidens ontzet ingeluid. De vliegers van het tweede post vliegtuig naar Indië hebben slecht weei gehad. Vooral op het traject Rangoon- Sengora had men last van den stroomenden regen. De liberale fractie van den Haagschen gemeenteraad zal haar oud-voorzitter mr. P. Droogleever Eortuyn, vóór zijn vertrek naar Rotterdam, een afscheidsmaaltijd aan bieden, op Zaterdag 13 dezer in het hotel Witte Brug. Bij de K. L. M. bestaat het voor nemen om in 1929 een regelmatigen dienst van Nederland naar Indië te beginnen Voorts zal de K, L. M. dezen winter de lijn AmsterdamHamburgKopenhagen Malmö exploiteeren. Het anti-rev. Tweede Kamerlid Bijleveld heeft den Minister van Kolo niën schriftelijke vragen gesteld nopens de bedoeling van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië, toen deze bij zijn bezoek op Bali zich steeds bereid verklaarde den godsdienst der bevolking tegen vieemde penetratie te beschermen. Te Rochester gelukte het twee Ita lianen het gebouw binnen te dringen, waar zich gouverneur All Smith, de candidaat voor 't presidentschap, bevondZij konden doordringen tot de door Smith bewoonde kamers, doch werden hier door geheime politie-agenten gearresteerd. Een der ge arresteerden had een in een zakdoek ge wikkelde revolver bij zich. Tijdens het verhoor beweerde hij dat hij den revolver bij zich droeg sinds zijn broeder vermoord was. Van alle misdaden, in Frankrijk begaan, worden er 10 pCt door buiten landers gepleegd. In 1925 steeg het percentage onrustbarend van de 1333 veroordeelden waren er 231 buitenlanders. De oorzaak hiervan is natuurlijk in de eerste plaats het groote aantal vreemde lingen in Frankrijk. In 1921 waren er op de 39.309 518 inwoners 1.550 459 vreemdelingen in 1926 bedroeg dit aan tal 2.505.047 op de 40.743.897 inwo ners. Bij de gemeenteraadsverkiezingen e Geesthacht (üuitschland) is het tot botsingen gekomen tusschen communisten en soc.-democraten. Hierbij werden 18 personen zwaar en 80 personen licht ge wond. Bij het haar wasschen met benzine s gisteren freule de Zanties de Frymerson op haar slaapkamer in de villa van haar vader te Posterholt (Limburg) bijna ver brand Zij stond met haar hoofs tr dicht bij een petroleumlamp, waardoor de haren bij het overgieten vlam vatte. Zij bekwam ernstige brandwonden aan hoofd en armen. In Engeland is een verordening in de maak die de bedoeling heeft het straat lawaai tegen te} gaan [Toch gebruiken in Engeland de autobestuurders den sig- naalhooren niet zooveel als in ons land, In een gezin te Amstelveen kwam gistermorgen demoeder tot ontdekking dat zich in de wieg van bet kind van 6 maan den een groote rat bevond, Het dier dat ijlings de vlucht nam, had het kind in het oor en in de kin gebeten en de speen van de zuigflesch afgeknaagd Op een diepte van ongeveer 1 meter is te Budel in de Zandbergen bij het Budelerbosch een urn opgedolven. Men veronderstelt, dat er daar meer in den grond zitten. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 2 October 1928. Exportveiling Tomaten: A f 12,10, B fx 7,10 a f9,10. C f 10 en CC f 1. per 100 K.G. Kleine veiling. PERENBeurré Hardy f 22 a f 40, Beurré Superfin f 1 7a f 36, Beunré Alex ander Lucas f 16 a f 30, Beurré d'Arem- berg f 16 a f 24. Beurré Lebrun 13 a f 26, Beurré Diel f 17, Beurré Wilbel- mina f 10 a f 14, Beurré Clairgeau f 11 a f26, Beurré Durandeau f 14 a f21, Beur ré Baclielier f 11 a f 13, Beurré Napo leon f 18, Beurré St. Nicolaas f 13 af 16, Doyenne du Comice f 32 a f 78, Bonne Louisse d'Avranches f29 a f57, Tri- umphe de Vienne f23 a f36, Williams Duchesse f 16 a f30, Souv. Simson de Boevee f 17, Duch. d'Angoulême f 12 a f 20, Nouveau Poiteau f 12 a f 19, Maag deperen f 14 a f 19, idem Fransche f 13 a f 15, Spaansche Wijnperen f 22, Zwljn- drechtsche f 13 a f21, Des deux Souers f 15, Comtesse de Paris f 15 a f 25, Con- ferance f 18 a f 23, Soldat Laboureur f 15 a f24, le Curé f8 a f 14, Bruine Chaumontel f 12 a f22, Groene Chaumon tel f 10 a f 14. Bezy van Schonauwen f 10 a f 19, Herzogin Elsa f 16 a f25, Calabasse Tirlemont f 13 a f 18, Clabas- se Carafon f 18 a f22, Cons, a la Cour f 8 a f 13, Le Lectier f 10 a f 14, Joden- peren f 10 a f 14, Peren zonder zaadhuis f8 a f 12, Winter Suikerijen f 12 a f 14, Winter Bergemotten f9 a f 14, Winter Louwtjes f 12 a f 15, Oranje Bergdemot- ten f 13, Rietperen f 10 a f 13, Jules de Aroles f 14, Brederodes f 16, St. Remey f 12 a f 14, Pondsperen f 10 a f 14, Gie- ser Wildeman f 14 a f 16, Kleiperen f9 a f 14, Afval- en Kroetperen f2 a f8, alles per 100 K.G. APPELS: Sterappels f28 a f45, Tranp. de Croncels f22 a f52, Signe Tillish f30 a f48, Lanes Prins Albert f25. Present van Lunteren f23, Ganze- rodes f 27, Mank's Cod 1 in f 36, Cox Oranje Pipping f 25 a f 60, Cox Pomona f22 a f26, Jacques Lebel f 17 a f37, Bismarck f 14 a f 25, Hondsmuilen f 16 a f22, Goudreinetten f22 a f55. Oranje Reinetten f 16 a f 27, Annaoas Reinetten f 17, Landsberger Reinetten f23, Burg- bart's Reinetten f 18 a f22, Fransche Goudreinetten f 18 a f 24, Notarisappels f22 a if 30, Groninger Kroon f21 a f37, Lemoenappels f20 a f38, Adam's Permain f 16 a f 19, Lineaus Pipping f 18 a f22, Paergood Nonsuck f25, Eng. Winter Gold Permain f 16 a f 19, Presi dent Kruger f 14 a f 17, Zure Bellefleur f21 a f25, Dubbele Bellefleur f21 a f24, Fransche Bellefleur f 13 a f 17, Bramley Seedling f 15 a f 24, Koolappel f 14 a f 18, Zomer Court Pendu f 16, Grauwzuur f 14 a f 18, Zoete Campag- ner f 16 a f21, Zoete Bellefleur f 14 a f 18, Zoete Armgaarde f 15 a f 23, Zoete Ruster f 15, Zoete Ribbeling f 23, Geld. Holaart f 19, Pomme d'Oranje f 19 a f 22, Herfstblomzoet f 14 a f 17, Afval- en Kroetappels f 4 a f 16, alles per 100 KG DIVERSEN: Blauwe druiven f60 a f71. Witte druiven f26, Groene Noten f31 a f41, Tomaten f 1 a f6, Snijboonen f6 a f 29, Perfectboonen f 12 a f 15, Princesseboonen f 15 a f 28, Groene boo nen f7 a f 10, Spruiten f 15, Spinazie f 16, Koolrapen f0,50, Stekuien f4. Kleine Uien f4 a f6, Sjalotten f3 a f 13, Aardappelen (groote) f 3 a f 3,50, Aardappelen (kriel) f 1,20 a f 1,50, alles rer 100 K.G., Bloemkool f3 a f 10, Roode kool f 1 a f6, Savoye kool f 3 a f7, Kropsla f3, Meloenen f 16 a f33, Komkommers f6, Augurken 0,15 a f 0,24, Perziken f5, Vijgen f 1,30, alles per 100 stuks, Hazen f 1,80 a f2,20, Fa zanten f 1,50 a f 1,70, Patrijzen f0,65, alles per stuk. Veiling van 3 October 1928. Snijboonen f 18 a f 22, Rheinische Spekboonea f 7, a f 10, Princesseboonen f 25 a f 30, Rentegevers f 28, Perfect boonen f 23, Wagenaarsboonen f 12, Groene boenen f 1, Tomaten f0.17 a f6, Kleine Uien f5, Stekuien fl, alles per 100 K.G., Meloenen fll a f 15, Kom kommers f5, Augurken f 0,17, Bloemkool f3 a f 13, Roode kool f6 a f7, Witte kool f 6, Savoye kool f5 a f8, Andijvie f3,90, Kropsla f2 a f2,10, alles per 100 s tuks, Wortelen f 2 per 100 bos. Frauduleuze invoer Men meldt ons uit Den Haag Het Gerechtshof alhier heeft vernietigd het vonnis van de rechtbank te Middel burg, waarbij J. II. zonder beroep te Scbore, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde frauduleuze invoer van ciga- rettenpapier. Het Hof veroordeelde verdachte tol f 50 boete subs 25 dagen hechtenis. De „Graaf Zeppelin". BERLIJN, 8 Oct. Heden 9 uur arri veerde bet luchtschip de «Graaf Zeppelin" (men zie ook het bericht onder «Binnen iand" in dit nummer. Red.), begeleid door een groep vliegtuigen, boven Berlijn Spoedig was geheel Berlijn op de been op alle straathoeken en pleinen vormden zich groepen kijklustigen en weldra stond het verkeer s'op Overal luidden de klok ken en loeiden de sirenen. Tegen 9.20 uur verdween het luchtschip in Zuidelijke richting uit het gezichtsveld der Berlijners Or. Eckener richtte uit de lucht een groet tot de bevolsiog, en aan boord werd het Deutschland-lied gezongen Boven het paleis van den president der Republiek werden uit de «Graaf Zeppelin" bloemen omlaag geworpen. Bewusteloos. Men meldt ons uit Delft Hedenmorgen vond men in een der slaapkamers van het St Joris Gasthuis alhier de verpleegsters in bewusteloozen toestand. Het bleek dat zich eenige ge vallen van lichtere en een van zwaardere vergiftiging door kool monoxyde hadden voorgedaan. Waarschijnlijk in een lek in de centrale verwarming oorzaak van het gebeurde. Omtrent den toestand der ver pleegsters kan men ons niet inlichten. Ontspoord. Men meldt ons uit Lage Zwaluwe Doordat hier een goederentrein ont spoorde is vandaag belangrijke vertraging ontstaan in het treinenverkeer tusschen Holland en het Zuiden. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw. aangifte: 2, Wolfert Daniël Jumelet, 29 jr. jm. en Jannetje Domini- cus, 26 jr. jd. Overleden2, Jacobus de Voogd, 42 jr te Kruiningen. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Go©s, 1 October 1928. Mijnheer de redacteur, mag ik U een klein plaatsje verzoeken in Uw veelge lezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Van de week wns ik getuige van het in- en uitgaan van de school op den Dam. Het verbaasde mij, dat door het drukke verkeer daar ter plaatse van auto's en an dere motorduivels (die uit verschillende richtingen komen aanvlieg|en) niet meer ongelukken gebeuren. Vele moeders durven hun pas school gaande kinderen niet alleen sturen, ze zijn dus verplicht ze te halen en te brengen, fan gedwongen uit hun huiswerk te loopen. Is het niet mogelijk, dat bij het aan- en uit gaan van genoemde school een politieagent een wakend oog houdt over het verkeer? U mijnheer de redacteur dank zeg gend voor de betoonde medewerk-ng, tee- ken ik, Hoogachtend, EEN OOGGETUIGE. Bezoek de Rijkslandbowvwintetschool te Goes! Na het verschijnen van dit nummer res ten nog slechts enkele dagen en de aan gifte voor de Rijkslandbouwwinterschool te Goes zal zijn gesloten Naar wij vernemen is de aangifte tot nog toe beslist onvoldoende en de vraag mag gesteld worden, hoe is het toch mo gelijk? Zoo had Leeuwarden er 31 en Drachten 21, dus Friesland totaal 52 aan giften. Het zou een blaam voor Zeeland zijn, dat men de school te Goes met een uitstekenden naam in binnen- en buitenland niet zou kunnen bevolken. Er is echter nu nog tijd voor onze landbouwers, om de vraag te overwegen: „zal mijn zoon naar de R.L.W.S. gaan. Moest dit eigenlijk een vraag zijn? O.i. nietl Men mag immers aannemen, dat de landbouwende stand van deze tijden be seft, dat ontwikkeling en kennis belang rijke en onmisbare factoren zijn in het be drijfsleven, ook in dat van den boer. Hij zal toch weten, dat het een- eisch van den tijd is, dat de grondslag voor de later te verkrijgen practische ervaring is en moet zijn: theoretische kennis. Hoevele vraagstukken van technischen-, economischen en socialen aard dringen bij voortduring in den landbouw naar voren, Meer en meer wordt van den landbou wer geeischt, dat hij voor zijin bedrijf en zijn stand zelf zal opkomen? Wat moet er van onzen landbouw in de toekomst te wachten zijn, wanneer de ouders van heden niet zorgen voor een ontwikkeld jonger geslacht? Wij weten het, dat er helaas ook in den boerenstand nog zoovelen zijn, die de beteekenis van goed onderlegde theore tische kennis, die men aan de landbouw- winterschool kan opdoen, onderschatten, ja zelfs durven geringjschatten en bedekt of openlijk ook doen. En toch hebben dezen zoo volslagen ongelijk. Niet, dat men in Goes van de jongelui practische boeren maakt; we weten het maar al te goed, dat de practijk en ondervinding, dit alleen zelve kan, doch wel leert men daar het „hoe en waarom", verduidelijkt men de vaak moeilijke problemen en leert daarin wegwijs te worden, om zoo de grondslagen te vormen, waarop de latere practische kennis zal moeten worden op gebouwd. Geen theorie alleen, niet enkel practijk doch na de theorie de practijk, op dat streven moet ook de landbouwer zijn ingesteld en dat eischt het moderne landbouwbedrijf. Reeds meermalen is het in ons land bouwblad gezegd, dat het meest waarde volle, dat men aan de jeugd om den strijdl voor het bestaan in het verdere loven mee kan geven is: „gped onderlegde kennis". Laat ze leeren, die lust hebben om hun kennis te vermeerderen, moedig de studie van de theorie, gebaseerd op de weten schappelijke en practische kennis van di recteur en leeraren, zooveel mogelijk aan, opdat de jongeren later met des te meer ijver en voldoening zich zullen toeleggen op de beoefening van het landbouwbedrijf de oplossing zijner tallooze problemen, opdat ze in staat geacht mogen worden later mede te kunnen werken aan de ver heffing van den Zeeuwschen landbouw en om leiding te geven aan het organisa tieleven van den boerenstand. Wanneer er boerenzoons bun wensch te kennen geven „boer" te willen worden, laat het antwoord der ouders dan zijn: „Dat is goed, doch eerst de R.L.W.S. door!" Dat is een soortgelijke eisch, die in zoovele andere leringen wordt gesteld. Er is een bijzondere reden, waarom men dit aan onze tegenwoordige land bouwers en boerenzoons in de komende jaren zal moeten voorhouden om te trach ten de meest mogelijke kennis theore tisch als practisch zicih eigen te ma ken. Er zal een tijd komen wij doelen hier op de drooglegging der Zuiderzee dat er grond en bedrijven beschikbaar komen, die aan hun leiders de hoogste eïschen aan kennis van den vaderlandschen bodem en cultuur zullen stellen. Niet hij hopen we die het meeste geld kan bieden zal daar een bedrijf kunnen ver krijgen, doch wel degene, wiens bekwaam heid de waarborgen biedt dat met te ver wachten succes hem de cultiveering van een deel van Nederland's twaalfde pro vincie in handen kan worden gegeven. Ook op onzen Zeeuwschen boerenstand zal dan het oog gericht zijn, omdat de historie leert, dat er in Holland als elders zelfs tot in Drenthe toe, Zeeuwen ondier de voortrekkers zijn geweest. Nu nog is het tijd voor hen die weife len, om een1 spoedige beslissing over d© vraag: „zal mijn zoon naar Goes" te ne men. We weten wel, dat de kosten voor hen, die over de Wester- of Ooster-Scheld© wonen, niet onbelangrijk zijn, en de win sten in de laatste jaren niet overmatig groot, ja zelfs gering waren, doch men bedenke, dat het kapitaal besteed aan op voeding en vermeerdering van kennis van de jeugd, de hoogste rente zal opleveren, welke mede berekend kan worden uit d© dankbaarheid van het toekomstige ge slacht en waardeering van de geheele sa menleving. 1 SIEBENGA. LICHT OP. Woensdag 3 October 7.02 uur Donderdag 4 October 7.00 uur ADVERTENTIEN. a contant staande in den boomgaard van Gebr. Burger, in Zwake gemeente 's Graven polder. Inschrijvingsbiljetten in te leveren vóór of op 17 October a. s. bij B Burger te Kapelle, die verdere inlichtingen ver strekt. Aanwijzing door D. Joziasse te 's Gravenpolder.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3