N° 118 Het Medaillon van Lord Stair Woensdag 5 October 1828 115 Jaargang, Een te-veel aan winkeliers LINTVELT's BAZAR Buitenland Koloniën Kunst. Rechtszaken. ProViDciemeuvVs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2.— buiten Goes {2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 ADVERTENTIEN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het schijnt een algemeen kwaad te zijn in ons land, dat er te veel win keliers zijn, met name in de groote steden. Een kwaad zóó groot en zoo ernstig, dat vele Middenstandsvraag stukken niet tot oplossing kunnen wor- nen gebracht, zoolang niet dit ééne op afdoende wijze verholpen is. Dit kwaad heeft in de eerste plaats ten gevolge een algemeene verzwak king van den winkelstand. Het moge waar zijn, dat de goede winkelier de behoefte bij het publiek weet op te wekken, zoodat van een teveel van goed-georganiseerde middenstandsbe- drijven nimmer sprake zal zijn daar waar één winkel een loonend be staan oplevert, kunnen er twee, te dicht in elkanders nabijheid, niet dan een kwijnend leven hebben. Soms dwingt de concurrentie nog tot prijs verlaging, die niet wordt opgeheven door grooteren omzet en dikwijls loopt het dan op den ondergang van een van beide, soms van beide winkels, uit. Maar bovendien is deze versnippe ring, die tot onmiddellijk gevolg heeft een vergrooting van de onkosten, uit algemeen oogpunt een sociaal nadeel. De goede winkelier, die weet te be zuinigen op zijn onkosten door een doelmatiger inrichting van zijn bedrijf, dient daarmede zijn eigen belang en tevens dat van de gemeenschap. Doch een opvoering van de onkosten wegens een te groot aantal tusschenpersonen is schadelijk voor alle partijen, zoo wel voor de consumenten als voor de producenten. De oorzaken van het kwaad zijn ge makkelijker aan te geven dan weg te nemen. Onbekend met de eischen, die het vak stelt, begint menigeen een win kel in de hoop wel te zullen slagen. Een heel enkelen keer gelukt het, in den regel loopt het echter spoedig op een groote mislukking uit. Velerlei maatregelen worden ge noemd, welke het roekeloos opzetten van winkels kunnen tegengaan: men wil zich niet bepalen tot het waar schuwen van degenen, die zonder vol doende kapitaal of vakkennis een be drijf beginnen, doch sommigen ver langen zelfs Overheids-voorschriften inzake mïnimum-eischen, waaraan de winkel moet voldoen. Het is duide lijk, dat dit slechts een incidentieele bestrijding van de gevolgen van het kwaad is, doch de oorzaken niet weg neemt. En waar deze oorzaken liggen in de algemeene maatschappelijke omstan digheden, zal men dit probleem ook in algemeenen zin moeten behande len. Het is ook niet de winkelstand alleen, waar men een overcompleet aantreft! Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 41 FEUILLLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK XLVI. Het was een stralende zomerdag. Oakclifft was op zijn mooist, de ro zen en lelies waren in vollen bloei, heliotroop en reseda vulden de lucht met zoeten geur. De hertog en her togin waren nog altijd op het land goed gelogeerd. Lord Stair scheen niet van hen te kunnen scheiden. Ze stonden op het prachtig onderhouden grasveld en waren gekomen om de duiven te voederen. Fulke, zei Ethel plotseling, kunnen we dit jaar niet naar het buitenland gaan? Als jij het graag wilt, zei hij, maar niet voor lang. Tegen den herfst moe ten we weer op het kasteel zijn. Ik denk, zei ze, dat ik me nooit meer heelemaal gelukkig zal voelen op Neath Castle, ik zal daar altijd moeten denken aan den diefstal. Ep zijn maar weinig landgoederen OVERZICHT. De Engelsche Labourpartij. Te Birmingham is het door 10DO af gevaardigden bijgewoonde congres |der Engelsche Labourpartij geopend. Op voorstel van den uitvoeren dein mad werd met verpletterende meerderheid vain stemmen besloten tot uitsluiting van de communisten uit de partij. Vermelding verdient voorts de verkla ring \an Lansbury, dat elke poging die gedaan wordt om de arbeiderspartij te doen samengaan met de bouwvallige over blijfsels van de liberale partij, tot falen zijn gedoemd. Aan deze uitspraak wordt groote be- teekenis gehecht in verband met de ge ruchten over een mogelijke overeenkomst tusschen de liberalen en de arbeiderspartij voor de a.s. verkiezingen. Het initiatief hiertoe moet van liberale zijde zijde zijn genomen. Het zou niet in de bedoeling liggen een coalitie tot stand te brengen, maar om bepaalde districten, die over tuigd vooruitstrevend zijn, 4niet in han den van de conservatieven te laten val len. Een bewijs van de ontstemming, die in arbeiderskringen heerscht over de bui tenland sche politiek der regeering vormt het manifest van Mac Donald, dat aan de vergadering zal worden voorgele^, en dat den volgenden inhoud heeft. In de eerste plaats protesteert het manifest te gen de bekende Britsche voorbehouden waarvan Chamberlain het Kelloggpact heeft voorzien. In de tweede plaats somt het al de zeer belangrijke punten (op, waarin de Britsche regeering, volgens Mac Donald, inzake de beperking van wape ning van den goeden weg afgedwaald is. In de derde plaats formuleert het wat van een buitenlandsche politiek der ar beiderspartij, zoo deze aan het land na de algemeene verkiezingen zijn ministers zou leveren, te verwachten is. Volgens dit manifest wettigen de bestaande toe standen een onmiddellijke krachtige be perking van alle soorten van wapening bij internationale overeenkomst en moet een effectief ontwapenmgsverdrag ook ge oefende reserves omvatten. Het manifest spreekt zich verder uit voor onmiddel lijke teekening zonder voorbehoud van een algemeene wet voor arbeiders verzoe ning en judicieele regeling, door de laatste vergadering vain den bond aangenomen, voor onmiddellijke ontruiming van het Rijin land en verklaart ten slotte dat een even- tueele arbeidersregeering alle intematio nale overeenkomsten, waarover geen of geen volledig uitsluitsel gegeven is, open baar zal maken. Vechtpartij. Tusschen Japansche visschers en matro zen van den stoomer Van Doom van de Kon. Marine ontstond Zondagavond een woordenwisseling in een bar te Menado, welke woordenwisseling op straat werd voortgezet. Een handgemeen was het ge waarover niet de schaduw van de een of andere misdaad hangt, Ethel, was het rustige antwoord. Ik heb altijd het gevoel dat ik er gedeeltelijk verantwoordelijk voor ben. Als ik dat arme schepsel niet had ge vraagd te komen, zou het nooit ge beurd zijn. Dat ben ik niet heelemaal met je eens, vooral niet als ze, zooals alge meen gedacht wordt, met een voorop gesteld doel naar Clavering kwam. Dat zal ik nooit gelooven, zei de hertogin ernstig. Maar laten we er niet verder over spreken; het heeft ons mooie tehuis voor me bedorven. Ik zou nooit naar Clavering kunnen rijden, zonder No. 9 van „De Linden" voorbij te komen en dat zou ik niet kunnen hebben. En ik wil nooit meer een voet zetten in de kamer waarin die vreeselijke scène plaats had. Dat is overdreven van je, Ethel, zei de hertog ernstig. Op dat oogenblik viel Lord Stair hen in de rede: Daar is Groves met een telegram. De oude butler, grijs geworden in den dienst van de Stairs, bracht het telegram op een zilveren blad. Voor u, mylord, zei hij, zich tot den hertog wendend. Deze opende het bericht zonder volg en twee Hollandsche matrozen wer den met Inuppeb neergeslagen. Eén moest met een hersenschudding naar het hospi taal worden gebracht. De Japanners zijn aangehouden. Esther De Boe rV an R Ij k. Mevrouw Esther de BoerVan Rijk zal Donderdag 11 October in den Stads schouwburg te Amsterdam, in de titelrol van „Moeder" van Cor Hermus, ter ge legenheid van haar 75sten verjaardag en haar 55-jarige tooneelloopbaan, gehul digd worden. Van Burink voor de ree htbank. De rechtbank te Rotterdam heeft gis termiddag de strafzaak behandeld1 tegen het 37-jarige gemeenteraadslid G. van Bu rink, wien ten laste was gelegd, dat hij op 29 Maart, toen hij, als lid van dein raad der gemeente Rotterdam, oen open bare vergadering van dien raad bijwoon de, opzettelijk door het verwekken van wanorde en het maken van gedruisch, de vergadering heeft gestoord en geweigerd heeft zich te verwijderen. Volgens het oordeel van den vertegen woordiger van het O. M. is verdachte strafbaar volgens artikel 144 en artikel 185 van het Wetboek van Strafrecht. Mocht de rechtbank niet van oordeel zijn, dat de verdachte volgens deze artikelen strafbaar zou zijn, dan blijft volgens spr. meening nog, artikel 184 van het Wetboek van Strafrecht. Ten aanzien van de strafmaat zei 6pr. dat zoowel de waarnemende burgemeester als Van Buriink deze zaak als een prim- cipieele beschouwden. Spr. vindt geen ter men om hiervan af te wijken, het is hier een prmcipieele zaak, daarom eischt spr. een geldboete van f 0,50, subsidiair 1 dag hechtenis. Einde zomertijd- Wij herinneren eraan, dat de zomer tijd a.s. Zondagochtend 3 uur eindigt, zoo dat in den nacht van Zaterdag op Zon dag de klokken een uur moeten worden achteruit gezet. De staking aan de „Schelde". Volgtens een verslag in „Het Volk' had de heer P. Danz, voorzitter van den Modernen Metaalbewerkersbond op de Vrijdagavond te Vlissingen gehouden ver gadering gezegd, dat de voorstellen van den Rijksbemiddelaar twee ton- zouden kosten, wat f40.000 meer is dan de ar- berseischen. De directie van de „Schelde" heeft aan de „Vliss. Crt." daarom het volgende op gemerkt I „Voor de staking hebben wij den vak- vereenigingsleiders medegedeeld, dat wij bereid waren de looneti met gemiddeld groote belangstelling, maar toen hij het gelezen had, uitte hij een kreet. Ze zijn gevonden Ethel, riep hij, alles is terecht. Hoort u Lord Stair? Alle juweelen zijn terecht. Ik zal u het telegram voorlezen. Van Henry Barton, Londen, aan den hertog van Neath Oakclifft. Dief gearresteerd; berucht inbreker James Bentley. Alle juweelen in zijn bezit. Moet ik juweelen brengen? Alle juweelen nog in zijn bezit! riep Lady Stair. Dan hebben ze de buit niet durven verkoopen! Wat zal die inbreker woedend ge weest zijn, dat ze hem en zijn buit na zoo'n langen tijd tenslotte toch te pakken hebben gekregen. Groves, de juweelen zijn gevonden! Ik ben zeer verheugd dit te hooren, mylord, zei de butler. Zal ik hem maar antwoorden, dat hij hier dadelijk moet komen met de juweelen, Ethel? vroeg de hertog. Ja, dat lijkt me het beste. Het telegram was spoedig verzon den. Er heerschte een algemeene op winding op Oakclifft. Na het diner zat Ethel voor het open raam van dezelfde kamer, waar jaren geleden haar moeder zoo dik wijls had gezeten in gezelschap van Darcy Este, bewaakt door de achter U/g cent per man en per uur te verhoo- gcn. Hiermede was een bedrag van f79.000 per jaar gemoeid. Wanneer hiervan de Chr. feestdagen en 3 vacantiedagen, waarvan wij reeds de helft vergoedden, geheel vergoed, waren dan zou er een verhooginlg van 0.85 cent gemiddeld per man en per uur zijn overgebleven. Het voorstel van den Rijksbemiddelaar vroeg 1 cent per man, d.i. dus 0.15 cent per man meer dan wij hebben aangeboden en bovendien U/2 vacantiedag met behoud van loon in jaren, waarin dividend zal uit gekeerd worden, indien geen dividend uit gekeerd wordt, zullen de werklieden de U/2 vacantiedag zelf inverdienen. Deze beide verhoogingen kosten resp. f7875 en f 12.400 is te zamtn n een jaar van dividend f20.275; in een jaar zonder dividend f7875. Wij verbazen er ons over hoe de heer Danz er in slagen kan om van f20.000 twee ton te maken. Waarschijnlijk heeft hij punt 4 van het bemiddelingsvoorstel evenzeer be schouwd als een stakingsresultaat. Het is echter duidelijk, dat de „Schelde" die, evenals haar collega's, bij verlenging van den werktijd de uurlooncn verlaagd heeft, ze omgekeerd bij verkorting, weer even redig verhoogt. Dit heeft echter met de staking niets te maken. De directie der „Schelde' heeft aan de poorten doen aanplakken, dat ieder die oneenigheid over de staking in of buiten de fabriek voortzet of herhaalt, zich bloot stelt aan onmiddellijk ingaand ontslag. Provinciale Staten. De leden der Provinciale Staten zijn bijeengeroepen tot bijwoning van de twee de gewone zitting der Staten, waarvan de opening door Ged. Staten is vastgesteld op Dinsdag 30 October a s., des avoi te half acht. Het ligt in de bedoeling om de verslagen der afdeelingen betreffende de ingediende voorstellen zooveel moge lijk te behandelen in eene vergadering op Maandag 19 November, des middags te half twee. Aan de leden werd toegezonden een voorstel betreffende wijziging van het pp 17 Januari j.l. vastgestelde reglement be treffende den rechtstoestand van de amb tenaren in dienst der provincie, tegen welk reglement bij de regeerin-g bedenkingen zijn gerezen. Verder o.a. een voorstel inzake subsidie-verleening aan enkele autobusdiensten in Zeeuwsch-Vlaan-deren, een voorstel om aan het schoolmuseum te Middelburg f 100 subsidie te verleeaen. Storing telefoonverbindingen. Wegens een kabelstoring tusschen Rot terdam en Dordrecht, zijn alle recht- streeksche telefoonverbindingen van Am sterdam met Zeeland verbroken. Het verkeer wordt met groote vertraging langs andere wegen onderhouden. Geen pacht betaald. Op de vragen van den heer Drop be treffende de dagvaarding van pachters van schelpdieren-visscherijperceekn te Bruinisse, ter betaling van op 1 Maart verschenen pachtsommen over het ver- dochtige oogen van Lady Perth. Ethel's gelaat had een bezorgden trek. Beteekende het terugvinden van de juweelen kwaad voor juffrouw Grey? De beide heeren liepen het terras op en neer, natuurlijk waren de juwee len het onderwerp van hun gesprek. We zullen, meende Lord Stair, misschien ook nieuw licht krijgen in het mysterie dat over die vrouw hangt. De oplossing zal eenvoudig genoeg zijn, antwoordde de hertog. Ze zal wellicht de vrouw of de zuster zijn van dezen James Bentley en door hem vooruitgestuurd zijn om het pad te effenen. Maar ik zal blij zijn als alles achter den rug is. Ethel's le ven is er de laatste paar maanden totaal door bedorven. Ik zal haar meenemen naar het buitenland. Ik maak me bepaald ongerust over waf ze zei over Neath Castle. Ze zal er wel overheen komen, zei Lord Stair. Ze is jong en erg vatbaar voor indrukken, 't Is de eerste keer in haar leven dat ze met misdaad in aanmerking komt. Je moet dit niet zoo ernstig opvatten, binnenkort is zij weer net zoo opgeruimd als vroe ger. Den volgenden morgen bracht de post een langen brief van den detec loopen jaar, heeft minister de Geer ge antwoord, dat het hem bekend is, dat dertien pachters van schelpdieren-vissdhe- rij-perceelen te Bruinisse, met hun borgen, tegen 12 September j.l. voor de rechtbank te Middelburg zijn gedagvaard, ten gevol ge van de niet-betaling van de over het jaar 1 April 1927—31 Maart 1928 op 1 Maart j.l. verschenen pachtsommen. Daar de aanzuivering van de pacht sommen, verschuldigd door de in andere plaatsen wonende mosselpachters den Staat weinig reden tot klagen geeft, meent de minister dat het tegenover hen, die hun verplichtingen behoorlijk nakomen, niet billijk zou zijn, zoo den Bruinisser visschers vrijheid werd gelaten hun pacht sommen met te voldoen. De minister is dan ook niet bereid roye ment der aangebrachte rechtvorderingpn te gelasten, alsmede door overleg met de betrokkenen en hun vereenigingen, een redelijke betalingsregeling der verschul digde pachtsommen te treffen. 'sHEER HENDRIKSKINDEREN De heer F. J. W. Boogaard, hoofd der Chr. school alhier, is met 1 Jan. 1929 be noemd tot hoofd eener Chr. school te Vlaardingen. HOEDEKENSKERKE. In Septem ber zijn ingekomen: Adriaan van Zwe den, boerenknecht, uit KapelleMaat je Buteijn, dienstbode, uit Borssele. Vertrokken Huibrecht Izaak Helm- strijd, zonder beroep, naar Oudelan- de; Pieternella Adriana de Putter, zonder beroep, naar 's Heer Arends- kerke; Franciscus de Bilde en gezin, rijksveldwachter, naar Hoofdplaat; Ni- colaas Andries de Regt, controleur plantenziektenkundigen dienst, naar Terneuzen. VERSEKE. De raad was Vrijdag avond onder voorzitterschap van den burgemeester voltallig bijeen. Ingeko men waren een dankbetuiging van den hetr Maas voor zijn benoeming tot gemeentewerkman, een dankbetuiging voor de portretten van de Kóningin- Moeder van het hoofd der Ned. Herv. school. Verder een mededeeling dat de kas van den gemeente-ontvanger in orde bevonden is. Enkele schippers, liggende aan het plankier in de haven vroeger den raad eenige veranderin gen aan te doen brengen, opdat hun vaartuigen beter en veiliger zullen lig gen. De heer P. Hoogstrafe verzoekt voor zijn dochtertje plaatsing op school I, en niet op school II. B. en W. hadden, daar adressant woonach tig is aan de Havenstraat het kind op school II geplaatst. Na eenige discus sie werd het verzoek voor kennisge ving aangenomen. Eveneens werd voor kennisgeving aangenomen het verzoek om adhaesïe door den raad van Arm/ muiden inzake de schoolgeldkwes Aangeboden werd de gemeenten ning over 1927, de rekening vat Burgerlijk Armbestuur, idem begtx. ting Burgerlijk Armbestuur 1929. Mei hef nazien hiervan werden belast de heeren Bom, van Es en Willemsen. Enkele schoolgeldheffingen werden toegestaan. De Ned. Herv. schoolver- eeniging heeft de schoolgelden altoos geïnd, doch ze verkeert nu in een tive, waarin hij vertelde, hoe hij had gewacht en zijn plannen had beraamd en hoe verslagen de dief was geweest, toen hij hem eindelijk te pakken had. Hij voegde er het portret van den man bij. Hij had er ook een naar Cla vering gezonden, ter identificatie. Het was het gezicht van een knap, maar sluw mensch. Niemand van hen her innerde zich echter hem ooit gezien te hebben. Na nog een poosje ging de herto gin, die zich vermoeid gevoelde, naar haar kamer. Alles wat in betrekking stond met den diefstal agiteerde haar. Ze had het portret meegenomen en legde het op de tafel. Na eenigen tijd kwam Jennie om haar orders te vra gen. Ze vroeg het meisje haar een boek te willen aanreiken dat op de tafel lag. Jennie ging, maar uitte plot seling een kreet van schrik. Ethel zag dat het gezicht van het meisj'e doodsbleek was geworden en dat ze met wijd open oogen stond te staren naar het portret van James Bentley. Wat is er Jennie? vroeg Ethel. Hoe komt dat portret hier? riep het meisje. Dat is van iemand die ik ken. Ken je dezen man? vroeg de her togin, terwijl ze opgewonden op Jen nie toeging. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1