bij Verkoudheden en Rheumatiek Sai»RÊ Let vooral op den naam Sanapirin daar dc:e tabletten wettig bcacbermd xijn tegen namaaic en vervaljchlng Prijs 25. 40 en 75 eb maken en zich te overtuigen, dat prinses Juliana niet op klompen loopt. Boven staande onzin vond men bij het Engel- sehe blad zeker te mooi, om niet te ver melden. Verboden kermispret. Utrecht's raad besloot verscheidene jaren geleden de kermis af te schaffen, zoodat de Utrechtenaren verstoken waren van deze pret. Althans dat dacht men. Maar in Jutphaas, dat aan de gemeente Utrecht grenst, was en is de kermis niet verboden, en zoo ziet men ieder jaar de Utrechte naren naar een kermis te Jutphaas gaan, Het besluit van den gemeenteraad werd hierdoor een bespotting. Nu zou Utrecht ter gelegenheid van de opening der nieuwe markten op 8 October een feestweek krii gen, maar de kermis bleef geweerd, tot zij thans, in afwijking der oorspronkelijke voordracht van B. en W. op een eenigs- zins sluiksche manier weer binnen de poorten wordt gehaald. Zooals te verwach ten was wekte dit besluit tot het houden van een feestweek met overigens zeer onschuldige kermisattracties in den raad een storm van verontwaardiging. Urenlang debatteerde men over het voorstel. Een vrouwelijk lid der s d. a p. diende een motie in waarin zij den wensch uitdrukte, dat de feestweek voortaan op hooger basis Zou komsn te staan, een en ander over eenkomstig den geest van de oorspronke lijke voordracht. De stemmen staakten evenwel, omdat de anti-revolutionnaire wethouder Botterweg en zijn roomsch katholieke collega, wethouder Bekker, steun verleenden door tegen de motie te stemmen. Stenhuis en de S. D, A.P, Bij het secretariaat der S.D.A.P. is de volgende brief van den heer R. Stenhuis ingekomen t Daar ik het secretariaat van afdeeling IV niet weet, verzoek ik n hec te willen mededeeleu, dat ik vanaf heden heb op- ouden lid der S.D.A.P. te zijn', et is wel duidelijk, zegt het „Volk» Stenhuis thans zijn Kamerzetel, dien als candidaat van de S.D.A.P. verworven eft, ter beschikking hoort te stellen, een eisch die. wat gemeenteraadszetels betreft zeker ook met zijn instemming, steeds aan ieder gesteld is die uit onze partij trad De kiezeis hebben hem als lid van de 8.D.A.P. gekozen. Nu hij dat lidmaat ««hap heeft opgezegd, eischt de goede trouw dat hij ook van het Kamerlid maatschap afstand doet. Gestikt. Vrijdagavond is de concierge der Haag ,e schoolvereeniging aan de Nassaulaan kelder vau het schoolgebouw dood en. Het bleek dat de concierge de '66-jarige H. S. Z. gisteravond eenige werkzaamheden aan de centrale verwar ming had te verrichten. Er heeft zich toen kolendamp ontwikkeld, waardoor Z gestikt is Een onderzoek heeft uitgewezen, dat da schoorsteen van de verwarming niet in orde was. Raadsleden opgesloten. Eenige raadsleden van Castricum waren des avonds ten raadhuize en daar in der gelijke gevallen een der leden voor de sluiting van het gebouw zorgt, was geen bode aanwezig. Groot was echter de con sternatie toen men niet meer door de voor deur welke men vooreventueele onnoodig be zoeken tijdens het onderhoud had gesloten, het gebouw kon verlaten. De sleutel welke men dacht dat daar ophoorde, weigerde dienst De raadsleden zijn toen allen door een raam naar buiten weten te komen en het gebouw is weder normaal gesloten Nader is gebleken dat de verkeerde sleutel is gebruikt, n 1. die van de woning van een der raadsleden. Gemengd NieuWs. Een boodschap van de Ti tanic. Aan de kust bij Swansea is een flesch gevonden, bevattende een brief, een das speld waaraan de steen ontbrak en een portret van twee mannen. De brief luidde Dit is het laatste oogenblik van het zin ken van het groote schip de Titanic (de Titanic van de White Star Line liep op 16 April 1912 in den Atlantischen Oc- aan op een ijsberg en zonk zoo snel, dat van de 8150 passagiers slechts 1815 gered konden worden. Bed.) Ik ben hier achtergelaten met mijn zwager John Williams; zijn vrouw en kindje Jean hebben het ten ondergang gedoemde schip met de laatste boot verlatan. Het orchest speelt nog, de officieren loopeis her en derwaarts, ofschoon hun taak hopeloos is men schen worden krankzinnig, terwijl (hier volgen eenige onleesbare woorden) één groep menschenom een geestelijke heenstaan die op het promenadedek een toeval heeft". De rest van het briefje is te veel g scheurd om leesbaar te zijn. De vinder had het portret weggeworpen daar het te veel verbleekt was. De arrestatie van Liebermann De beruchte Liebermann, die zulk eeu belangrijke rol heeft gespeeld gedurende het proces tegen de directeuren van de Veendammer Hypotheekbank is zooal bekend ten slotte te Helsingfors ge arresteerd. Na zijn vlucht uit Amsterdam begaf Liebermann zich naar Brussel, waar hij zich een tijd lang schuil hield. Toen hij daar den grond te heet voor zich vond worden, verhuisde hij naar Riga, zijn ge boorteplaats Te Riga woonde hij op een valschen pas. Op raad van zijn hospes besloot hij naar Helsingfors te vluchten Voor 7UÜ dollar waren de matrozen van een naar Finland vertrekkend schip be reid, Liebermann in het ruim van het schip naar Helsingfors te brengen Maar vlak vóór het vertrek van de boot werd hij door douane-ambtenaren ontdekt en aan wal gezet. Intusschen hebben eenige flesschen- trekkers het geheim van Liebermann ver nomen. Eeu hunner meldde zich aan de woning van Liebermann aan, stelde zich voor als rechercheur, die opdracht had Liebermann te arresteeren. Voor 1000 Hollandsche guldens was de „rechercheur* echter bereid, Liebermann met rust te laten. Den volgenden dag kwam een andere „rechercheur*, die zich met 200.000 Fin- sche Mark tevreden stelde. Liebermann besloot Riga ten spoedigste te verlaten, hetgeen hem ook, dank zij valsche papieren gelukt is. Hij trok naar Helsingfors, waar hij zich voor een doctor in de theologie uitgaf. De flesschentrekkers ontdekten echter zijn nieuw adres en hij kreeg bezoek van den „directeur van de recherche van Helsingfors' en diens sub stituut. De rechercheurs fouilleerden Lie bermann en namen de 650 dollar, die zij in zijn portefeuile hadden gevonden „in beslag». De „directeur van de recherche" stelde Liebermann voor, hem een andere pas voor 2500 dollar te leveren. Lieber man vroeg twee dagen bedenktijd. Den volgenden dag werd hij echter geaires teerd, nu door echte rechercheurs. In de safes van Liebermann is een bedrag van 800 000 dollar gevonden Wat hij met het overige geld gedaan heeft, is onbekend Spiegeltje aan den wand Door alle eeuwen heen heeft de spiegel een groote rol gespeeld als onontbeerlijk toiletartikel voor de vrouw Als wandver siering in paleizen en huizen en overal als kunstuiting, door het bewerken van lijst, voet of handvat, is de spiegel een kunstvoorwerp van groote beteekenis in de verschillende stijlperioden geworden. De spiegel, die zooveel blijdschap, maar ook zooveel smart kan veroorzaken, is steeds de onafscheidelijke vazal van de vrouw geweest. Het verzorgen van haar uiterlijk, het welgevallig bewonderen van eigen schoon of het smartelijk constateeren van naderenden ouderdom, zullen de vrouw steeds weer den invloed van den spiegel op haar leven doen gevoelen Prachtig bewerkte spiegels zijn reeds in de blootgelegde steden als Pompei en Herculanum gevonden. De prachtlievende Romeiusche vrouwen bezaten kostbare spiegels. Haar handspiegels waren echte kunstwerken; de greep, die daE tegelijk als voet dienst deed, was bijvoorbeeld een mannenfiguurtje, de spiegelschijf torsend. Het figuurtje op zichzelf was al een mooi staaltje van beeldhouwkunst. Tot aan de Renaissance droegen de vrouwen handspiegels aan haar gordel en in de middeleeuwen waren er al zakspie gels en spiegels om aan den wand te hangen, in omloop. Nadat in het jaar 1688 het gieten van spiegelglas was uit gevonden, werd de wandspiegel steeds grooter. Spiegels met rijke monumentale lijsten ontstonden, In deze overdadige rh'ke omlijsting werd dan dikwijls nog een spiegel gezet, waarop afbeeldingen voor kwamen, die er aan den achterkant werden opgeschilderd In de middeleeuwen waren Venetië en Murano de brandpunten van de spiegel- fabricatie en deze voorzagen de geheele beschaafde wereld van spiegels. Wie kent niet den Venetiaanscheu spiegel met de opgelegde geblazen bladeren, bloemen en ranken, of de meer bekende met de in het glas witgehouden versiering Steeds wilde men meer en grooter spiegels de spiegelkabinetten en boudoirs kwamen in de mode. En in Frankrijk, onder Lodewijk XVI, heeft de spiegel- adoratie wel haar hoogtepunt bereikt. Het bewerken en uitvoeren werd een aparte kunst, waarbij Italië, Frankrijk en Enge land vooraan stonden in het decoreeren van den spiegel zelf of het vlak, waarin hij zijn plaats vond. Niets van al deze grootheid en schoon heid was er meer te vinden bij onze vorige generatiewel een foeileelijke verzame l;ng van meubelstukken, waar de spiegel de leiding van had. Doodsche, zwarte meubels met leelijke vo.men, kleedjes, étagères, volgeladen met prullen, planten op vergulde tafeltjes met marmeren bladen. Waar het maar eenigszins kon, penant, spiegels, een groote spiegel op den schoor steen, de achterwanden van het buffet, zilverkast en eenige étagères van spiegel glas, terwijl nog een andere kast aan den voorkant zeker voor de helft van spiegel glas was voorzien. En al deze spiegels weerkaatsten nog eens extra al de leelijk heden, die er te zien waren. Maar hoe is het er nu mee gesteld Ja zeker, men vindt nog gioote spiegels, maar zij verdwijnen meer en meer uit het interieur. Volgens de binnenhuis archi tecten zullen de slaapkamers er ook aan moeten gelooven en de groote spiegel kasten plaats moeten maken voor rustige vlakke kasten zonder spiegel Er blijven echter spiegels genoeg over. Men kan zich toch ook van top tot teen in de toilet- afel bekijken. Maar al wordt de spiegel niet meer in zulke kolossale afmetingen gemaakt, aar dige en mooie spiegels zijn er genoeg te krijgen. Men ziet ze in allerlei vormen met de in heldere kleur gelakte randen Of de spiegel uit Sierra Leone met ge kleurd lederen lijst of het ovale spiegeltje met bewerkte koperen omlijsting. Steeds worden nieuwe modellen uitge vonden van dit toiletartikel, dat zal blij ven bestaan zoolang er vrouwen bestaan. Uitstervende dieren. Het is misschien weinig bekend, dai vele dieren, die wij achter de tralies van dierentuinen bewonderen, in het land van herkomst bijna geheel zijn uitgestorven De laatste exemplaren zijn naar Europa gebracht en aan de groote menagerieën verkocht. En wanneer het niet gelukt hun oortplanting in de gevangenschap te ver zekeren, dan is het dierenrijk, na eenige jaren een interessante soort armer. Onder de diersoorten die gedoemd zijn uit te sterven, behoort in de eerste plaats de Amerikaansche bison. Twintig jaar geleden bevolkten nog millioenen van deze dieren de steppen van Noord-.-merika. Door den bouw van de groote spoorwegen van het Oosten naar bet Westen werd den bisons de oorlog verklaard. De arbeiders met den bouw belast, gebruikten de dieren als een goedkoop voedingsmiddel en duizenden werden door hen geslacht Een zeer belangwekkende hertesoort is het bijna volkomen verdwenen David hert, dat eigenaardig het gewei averechts draagt Dezt soort draagt den naam van den Je zuitenpater David, die zulk een bert vooi de eerste maal in het keizerlijke wildpark te Peking ontdekte en het Zoölogisch in stituut te Parijs daarvan een beschrijving gaf. De Bokseropstand in China beteekende ook hst einde van de David herten. De laatste zestig exemplaren van deze zeld zame dieren kwamen naar Europa, waar ze door den hertog van Bethfort werden angekocht. De Amerikaansche zingendt zwaan of trompetzwaan is in Amerika niet meer te vinden. Ook de condor wordi s eeds zeldzamer. Men betaalt thans voor een exemplaar van zulk een dier over de 12U0 gulden. Het uitsterven van de condors heeft een Fransche firma op haar geweten, die vond dat de vleugels van deze vogels goed voor versiering waren te gebruiken. De firma ru-te een expeditie naar Zuid- Amerika uit, die aan 16.000 condors het leven kostte. Een de-gelnk lot onder gmg de albatrossen, de trotsche vozeis van den Stillen Oceaan, die nog een groo ter vlucht hebb-n dan de condors. Van deze dieren wordt verteld, dat zij. wanneei ze in den ochtend van Australië wegvliegen n den middag aan de Kaap de Goede Hoop zijn, terwijl ze 's avonds Kaap Hoorn, het znidelijkste punt van Amerika bereiken. Op het eiland Lesanne in dea Groo'.en Oceaan bevond zich een broedplaats van deze dieren. Een Japanner liet nu een expeditie uitrustenjom handel te kunnen d rij veil met de veeren van deze dieren. Zijn lieden richtten op het eiland een vreeselijk bloedblad aan. Meer dan drie honderduizend albatrossen vielen als slacht offer. De Amerikaansche regeering hoorde van dezen overval en zond een oorlogs schip naar Lesanne. Doch de expediiie had reeds de vlucht genomen en de Ame rikanen vonden slechts de geraamteu van de ongelukkige vogels aan wien, naar ooggetuigen veizrkerden, levend devleu- eels werden afgeslagen. Antilopen, wilde paarden, kangaroes, zij zijn allen tot uit sterven veroordeeld. In Australië heeft men de kangaroes vernietigd, omdat zij de weiden bevolkten, die voor de schapen konden worden gebruikt. Te probeer en. Een aardig meisje uit Holland ging voor vaeantie met een niet aardige wrat naar Schotland. Zij bad die niet weg kunnen krijgen Met geen enkel huis middel, zelf» niet met de veelgeprezen schillen van tuinboonen. Ook niet met de middelen die de apotheek er haar tegen aan de hand deed: bijtend zuur, helsche steenen enz. In Schotland kreeg zij nieuwen raad 's ochtens en 's avonds na bet wasschen inwrijven met een schijfje zuren appel. Toen zij in Holland terugkwam, was het leelijke ding „glad weg». An apple a day keeps the doctor away. Het is le probeeien. Ontdekking van wijnvervalsching. Twee Duitsche scheikundigen hebben een middel ontdekt om langs den natuurlijken weg bereiden wijn te herkennen. Met behulp van een kwartslamp hebben zij wijn die uit rozen gefabriceerd was, en een aantal wijnmerken waarvan de echte herkomst vaststond, onderzocht. De eerste vertoonde een lichtblauwen weer schijn, de andere echte wijnen een licht groene kleur. Om witte wijnen en „vins rosés» te onderzoeken, is het voldoende er wat beenderkool bij te voegen. De diteltant. Op een hoogst origineele manier kon Louis Bouwmeester met di'eftan'.en om springen, J.e Haarnet tooneel" wilden. 'tWas zoo vertelt de Indische Post" op de kermis in Groningen. Eem brave boerenzoon, die op vee rederijke rijen onverwelkbare lauweren geplukt had en bij familie en kennissen voor een genie gold, moest en zou bij Bouwmeester de- buteeron. Louis, die dade'ijk zag wat voor vleesch hij in de kuip had, en wel van die lastpost af wou, zei: „Goed, maar dan moet je eerst proef afleggen, morgen na de repetitie." Het jongmensen, verrukt, was den vol- dag prompt aanwezig. „Welk genire is je fos-t? infOirni)eerde Louis be langstellend. De aanstaandleTT Talma lach- zelfbewust. Hij had geieln bepaald gen re, was van alle markten thuis. „Prach tig", zei Louis tavpadleto. „Dan begjn je maar met ee gnieididht, dan geef je een stuk ernstig proza en je eindigt met wat luim. Ga daar op het toonaai staan. Wacht, toit wij in de zaal zijfcsn. We zeg gen niets, je gaat je gang maar." De brave rederijker, zeker van zijn succes, staarde de donkere zaal in. Uit een loge klonk Bouwmeester's welbe kende stem: Beginnen". Daarna was het overal doodstil, behalve op het tooneel, waar de stevige Groninger met het noo- pathos aan de Nova Zambia van Tollens begon. Met zijn fragjnent ge reed, wachtte hij op eenig teelten van goed- of afkeuring; uit de zaal. Niet het geringste geluid drong tot hem door. Was men onder den indruk? Bouwmeesters wensch indachtig, gjng hij tot 'n stuk dramatisch proza over om, torn ook dat met doodsche stilte ontvangen was, met een komisdhem monoloog te besluiten. Het nijvere jongmensdh was circa drie kwar tier aan het woord geweest. Nog steeds vernam hij niets uit de duisternis daar voor hem. Nu werd het hem toch wel wat bang om het hart. Beraadslaagden de rechters in stilte over zijn toekomst? ,.ls het nu genoeg, mameer?" vroeg hij bescheiden. Geen antwoord. „Wilt u mis schien nog een stuk?" informeerde hij minzaam. De zaal bleef zwijgen als het graf. De declamator, totaal van de wijs, kreeg eindelijk een zwaar vermoeden. ..Is er niemand?" riep hij met trillen de stem. Ook die vraag werd niet beantwoord, om de eenvoudige reden, dai bij gelijk had. Reeds bij de eerste regels van Nova Zembla had Bouwmeester met zijn ge trouwen sluipteanemd de plaat gepoetst en hij dronk genoeglijk zijn bittertje, ter wijl de brave rederijker zich in alle genres stond uit te sloven voor een col lectie zeer geduldige stoelen. Slechts een schoonmaakster, die haar stoffer en blik op den engelen bak vergeten had, woonde die proefaflegging bij en uit haar mond weet de tooneelwereld de bijzonderheden van deze leerzame historie. De kunst zinnige boerenzoon is tot zijn veestapel en gezonde bezigheden teruggekeerd en zal den grooten Bouwmeester wel steeds dankbaar geweest zijn, dat die hem de wereld van sdhmink en voetlicht ontzegde! Kracht door eb en vloed. Naar in het blad „Reclame Universum' wordt medegedeeld, 16 in Canada een plan uitgewerkt, om eb en vloed te exploitee - ren. Reeds geruimen tijd heeft men zich beziggehouden met het vraagstuk, of het uiet mogelijk is, de verplaatsing van de geweldige watermassas door eb en vloed te gebruiken voor energie-opwekking ter besparing van kolen en petroleum. Het grootste verschil tusschen eb en vloed, dat tot nu toe is waargenomen, wordt gevonden in de Fundy-baai tusschen Nieuw-Schotland en Nieuw Brunswijk en bedraagt 21 M. In een bocht van deze baai zal nu een electriscbe centrale worden gesticht, welke zal worden gedreven door het vallende en wassende water en 750.000 P.K. electri scbe energie zal produceeren. Het staat vaat, dat het plan technisch door te voe ren is, hoe groot de moeilijkheden ook zijn, WETENSWAARDIGHEDEN. Het biljart, zooals wij het tegenwoordig kennen, dateert uit het begin der vorig eeuw. Rupsen zijn geweldige veelvraten zij eten per dag twee keer hun eigen gewich aan -bladeren op. Er bestaan op het oogenblik luidspreker die het geluid tot 20 K.M. hoorbaar maken Gedurende de zomermaanden wordt e in de Londensche parken zooveel papie en ander afval weggeworpen, dat het oa geveer 1000 gulden per week kosl, op te ruimen. Blonde menschen met een rose hui worden eer door muggen gestoken da menschen met een donkerder gelaatstint [n de Engelsche taal zijn 20.000 woorde van Fransche afkomst De opaal, een melkbiauw, bijna doo' schijnend edelgesteente, is zoo zacht, da men hem met de vingers stuk kan drukken als hij pas uit den grond is gedolve* De Biliton Maatschappij heeft sinds d exploitatie f500.000.000 aan tin gewonnen Van de 12.000 millioen brieven, di jaarlijks over de geheele wereld gesehrev^ worden, zijn er 8000 millioen in Ëngelsch geschreven, 1200 millioen in Duitsch en slechts 1000 ipillioen in Fransch. Menschen mee een volkomen symm liisch lichaam zijn buitengewoon zeldzaa Volgens metingen bij duizenden recrut zijn de rechterarm en -schouder gewo lijk van grooteren omvang dan de lin lichaamsdeelen. Opvallend is ook het v schil in lengte van armen en beenen. ie honderd waren er niet minder dan met een 2 c.M. langeren rechterarm nauwelijks 10 met beenen van gel engte. De grootste adverteerder in Amerik de General Motors Cy. Zij gaf in 1 f 15 240.000 voor reclame uit. Zij maal verleden jaar meer winsten dan eeui andere Amerikaansche onderneming. O zaak en gevolg. De kleinste republiek van Europa niet San Marino, doch het eilandje Va lara, in de Middellandsche Zee, op 12 k caeter afstand van Sicilië Het is nau ijks 2 kilometer lang en telt 55 inwon Het werd een zelfstanuige „siaaiq 836, toen het aan de familie Barto' werd afgestaan. Tot 1882 stond het ei onder het bestuur van „koDing» Pa tij zijn dood sprakeu de eilandbew zich uit voor den republikeinschen ringsvorm. Londen telt ongeveer één mill scholieren en studenten. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. October: 3 's Heerenhoek, beesfiaal, Ve 3 Nisse, verpachting bouw- en landen, Pilaar. 3 en 17, Stad aan 't Haringvliet stede met boomgaard, bou weilanden, L. v. d. Sluys. 5 Goes, verp. bouw- en weila grasetting, B. en W. van 10 Krabbendijke, koemelkers de Kok. 10 Ellewoutsdijk, weiland en weg, Beth. 25 Wolphaartsdijk, woonhui hoveniering, Pilaar. 31 Goes, verpachting bouw landen, Pilaar. 31 Nisse, verpachting bouw landen, Pilaar. Wemeldinge, bouwland, Heïnkenszand1, hofsteed bouw- en weiland, Verbis VERGADERINGEN VOORSTELLINGEN EN en4 October: 1 en 3, Bioscoop Slot Ostende,' Traviata". 2 Landbouw-Bioscoop, „Ji knock out". 1 Schuttershof, Wetensch. Bela~ Dr. W. G. N. v. d. Sleen, „Al en de Sahara". 5 6, 7 en 8, Bioscoop Slot Ost „De dolle Lola". 5 6, 7 en 9, Landbouw-Bios/i „Raspoetin". 12 Prins van Oranje, Nieuw R Tooneel, „De medailles fe oude vrouw". ce Bioscoop Slot Ostende, ,1'jj overwint". 1 Bioscoop Slot Ostende, Landbouw-Bioscoop, met Charlie Chaplin. December Landbouw-Bioscoop, „Vlam vleugels".

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2