60ESCHE COURANT BIJVOEGSEL Sport Rechtszaken. Bieten rooien ProVincienieuWs Buitenland Koloniën Land en Tuinbouw Binnenland VAN DE VAN MAANDAG 1 OCTOBER 1928. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: N. A. C.-B. V. V. 5-3 P. S. V.Roermond 11 M. V. V.Eindhoven 21 WilhelminaWillem II 0—4 O. N. G. A.-N. O. A. D. 2-4 Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: ieelandia—Vlissingen 2—6 T O. S. K. O.-Middelburg 2-1 B. C.Bredania 01 G. U. D. O. K.Breda 1-2 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed- trijden plaats, met uitslagen als volgt: I. N. O. T. O.-Goes 0-0 iddelburg IIWalcheren 23 lissingen IITerneuzen 1—4 De stand van de Zuid. 3e klasse A iidt tot op heden: Tpes 4 2 2 0 6 9-4 rneuzen 2 2 0 0 4 6 2 „elandia II 2 2 0 0 4 7-4 rioto 3 1 2 0 4 85 ■>lcheren 3 1113 6—6 kst 2 0 2 0 2 4-4 .fikzee 10 10 1 3—3 vjdelburg II 3 0 0 3 0 4—11 issingen II 4 0 0 4 0 7—15 KORFBAL. Uitslagen van de serie-wedstrijden .1 den .Z K. B. voor Zuid-Beveland: felandia I—V. V. C. 30 L. T. O. I-V. D. B. '3—1 V.C.-E.L.T.O. I (regl.) 5-0 Doordat Zeelandia II niet opkwam, '-den alle wedstrijden door dit 12- 0 gespeeld, ongeldig verklaard. ,pe stand van Zuid-Beveland is dus: rslandia I 3 2 1 0 5 51 T. O. I. 3 1113 4—7 iO# C. 3 1 0 2 2 6—5 y, B. 3 1 0 2 2 3—5 I f} Jandia I is winnaar van Zuid- °®.nd en komt Zaterdag 6 Octo- '8®? de finale met Rapide (Axel) -X O. S. (Middelburg). oei AUTO's. Een uitvinding voor auto's. ^komende Londensche auto-show ''tmaal een nieuwigheid te aan- ven geven, die door velen als ïwentelïng op auto-technisch ge- eschouwd wordt, schrijft de „N. WR". De Armstrong Siddeley-fa- een van de groote Engelsche biel-producenten, brengt een Wing, die het autorijden tot een Wer genot zal maken dan het ■eds is en wat wellicht nog •d ker is die nog minder 3' zal doen stellen aan de 11- panning en den „machine den bestuurder of de be- »3kallV'ze „feature" van de Arm- leley Motors vervangt n.l. ;n -Ihakelen der versnellingen "landle door het eenvoudig ®/Vïh van een manet op het sfyr den beginneling dus niet '"'•hopelooze gesukkel met hef n,akunnen-ingeschakeld krijgen ff chakelen met een afschuwe- 'Ars der tandwielen. En voor ynondaine autorijdster niet meer jftoch altijd nog even onelegante „iar naar de toch altijd nog zorg- Ijiige oplettendheid eischende hand- Bij de nieuwe uitvinding zal nog i de ontkoppelingspedaal ingetrapt reten worden, het daarop volgende /erschakelen echter zal rustig ver jopen door een eenvoudige hand- ,recp op het stuurrad. Rechtbank te Middelburg. De navolgende zaken werden behan- 'd: '7. A. B., 26 jaar, zonder beroep Middelburg, gedetineerd, had reeds Ier terecht gestaan ter zake dat op 19 April j.l. haren blinden ienoot Stoffel de Jonge, door cl van rodent (rattenvergif) van -'even heeft beroofd. De eïsch j; toen 20 jaar gevangenisstraf N i ;chtbank had een onderzoek naar ixachtes geestvermogens bevolen, leteen thans geschied is. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. PUROL De officier bracht nog als getuige vóór den Directeur van het Huis van Bewaring en een bewaarster, om in lichtingen te geven over het gedrag van verdachte in het Huis van Bewa ring en persiteerde daarna bij zijn eisch van 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. v. d. Weel, meende dat het geval zeer moeilijk is, maar gezien het rapport van den ook als getuige-deskundige gehoorden genees heer van Maasoord dr. Visser, dat slechts gedeeltelijke toerekenbaarheid uitsprak, was pleiter van meening dat de verdachte en de maatschappij be ter gediend waren met verdachtes op zending naar een krankzinnigenge sticht. Uitspraak over 14 dagen. C. J., 33 jaar, arbeider te Woens- drecht, werd verdacht dat hij op 25 Aug. j.l. te Rilland-Bath een aardap- pelgriep, toebehoorende aan JanRoo- ze, heeft weggenomen. Eisch: f20 of 20 dagen hechtenis. Cigaretten verkoopen door middel van een automaat (in gesloten win keltijd): A. v. K„ 39 jaar, winkelier te Middelburg, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, zon der strafoplegging. Overtreding leerplichtwet: J. P., 40 jaar, arbeider te Wolphaartsdijk, ver nietiging van het vonnis betreffende de straf f10 of 10 dagen hechtenis. Overtreding invaliditeitswet: J. F-, 30 jaar, arbeider te Hoedekenskerke, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter f10 of 10 d. h. Overtreding jachtwet: J. G., 30jaar, arbeider te 's Heerenhoek, bevestiging van het vonnis van den kantonrechter f15 of 15 d. h„ met verbeurdverkla ring van geweer en haas. Een autobusdienst zonder vergun ning: P. C. v. d. S„ 34 jaar, autobus houder te Goes, bevestiging vonnis van den kantonrechter te Goes 2 maal f10 of 2 maal 10 d. h. Stakers voor de rechtbank. De 5 stakers van de fabriek „De Schelde" die in hooger beroep heb ben terecht gestaan wegens hinderlijk volgen van werkwilligen en die door den kantonrechter waren veroordeeld tot hechtenis, werden door de Recht bank veroordeeld tot f20 boete of 10 dagen hechtenis. De minderjarige tot f 20 of 1 maand tuchtschool. Deze was door den kantonrechter veroor deeld tot 1 maand voorwaardelijke tuchtschool. Weer para-typhus. B. en W. van Middelburg hebben, gezien het weder voorkomen van ge vallen van para-typhus en het advies ten deze van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid weder dezelfde waar schuwing uitgevaardigd betreffende het koken van water enz., die ook in Juni werd gepubliceerd, maar eind Augustus werd ingetrokken. De opening van de Thoolsche brug. Voor de plechtige openstelling van de Thoolsche brug op Woensdag 10 October is het volgende programma vastgesteld: 10.30 uur, ontvangst op het gemeen tehuis; 12 uur, plechtige opening der brug; 12.30 uur, koffietafel, aangebo den door de gemeente; 1.30 uur,auto tocht door het eiland Tholen, aange- den door de gemeente. De tram zal de genoodigden van Bergen op Zoom gratis over het veer voeren. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. De commissie van onderzoek be treffende de N.V. Zeeuwsch-Vlaam sche Waterleiding, het vorig jaar op voorstel van den raad van commis sarissen gevormd, toen een zoodanig verzet in de raden der 20 aangesloten gemeenten was ontstaan, dat het voor stel om de vennootschap te ont binden vrijwel op een meerder heid kon rekenen en waarvan tot voorzitter is benoemd de heer J. G. van Niftrik te Dordrecht, heeft na het instellen van uitgebreid onderzoek en bespreking in sectievergaderingen Vrijdag te Terneuzen een algemeene vergadering gehouden en daarin met vrijwel algemeene stemmen het aan den raad van commissarissen uit te brengen rapport vastgesteld. Thans komt het woord dus weer aan den raad van commissarissen en de ge meenten-aandeelhouders. Hengstenkeuringen. De minister van binnenlandsche za ken en landbouw heeft goedgevonden te bepalen: dat de gewone keuringen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1928, welke alleen door de Stamboekcommissiën zullen ge schieden, zullen worden gehouden in Zeeland: (alleen voor type trekpaard) 19 October te Zierikzee en Middel burg; 23 October te Kattendijke; 24 October te Hulst; 25 October te Axel; 26 en 27 October te Oostburg. Burgemeesters-benoeming. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester der gemeente Nieuw- en Joosland G. W. C. D. baron Thoe Schwartzenberg en Hohenlansberg. De staking aan „De Schelde" opgeheven. In de Vrijdagmiddag gehouden ver gaderingen van de verschillende werk- nemers-organ. is door de leden, over eenkomstig het voorstel van de lei ders van de verschillende metaalbe werkersbonden, besloten de Donder dag door den rijksbemiddelaar ge stelde voorwaarden aan te nemen en dus de staking opte heffen. De modernen hebben het voorstel tot aanvaarding van de nieuwe voor waarden na eenige discussie ten slotte bij acclamatie aangenomen. De Christel. Metaalbewerkersbond heeft het voorstel aangenomen met 357 tegen 8 en 2 stemmen blanco. De R. Kath. Bond heeft het voor stel aangenomen met 67 stemmen voor 12 tegen en 2 blanco. In de Federatie van Metaalbewer kers stemden 56 leden voor hef voor stel, 13 tegen en 8 blanco. Na afloop van de vergadering van de modernen trokken de leden, onder het zingen van strijdliederen dooreen deel der stad. De eerste werklieden zijn tegen Dins dag opgeroepen tot hervatting van den arbeid. Dit aantal zal geleidelijk, naar gelang van uitbreiding van de werk gelegenheid, worden vermeerderd. Vies. De heer C. Zwagerman, rijkszuivel- oonsulent voor Zeeland, deelt in hef „Zeeuwsch Landbouwbl." eenige staal tjes van viezigheid mee, door hem op en bij de boerderijen waargenomen bij de boterbereiding. Hij vertelt o.a.: Op een bedrijf waar we de koeien in de weide inspecteerden, vonden we in hef land, in de volle zon, een des morgens gebruikten en niet gereinig- den melkemmer. Er waren nog flink wat melkresten in, die reeds tot be derf overgingen. De slooten stonden droog, nergens in de buurt was wa ter te ontdekken. Aangenomen moet worden, dat deze emmer langen tijd achtereen voor het melken gebruikt wordt, zonder behoorlijke reiniging. Alleen hierdoor is het reeds onmoge lijk op zoo'n bedrijf fijne en duur zame boter te maken. Op bedrijven waar de koeien ver van huis loopen, komt deze handelwijze veel voor. Het tweede geval betrof een bedrijf waar de boter zeer kort na de berei ding erg sterk werd. Ze was niet te genieten. Wat bleek bij nadere in spectie? De ontroomer stond 's middags om 4 uur nog zooals hij 's morgens na het ontroomen verlaten was. Zelfs water was er niet doorgespoeld. De bol zat vol met centrifugeslib (het vuil uit de melk) en met kleverige melkbe- sfanddeelen, die al in ontbinding ver keerden. Hier was een der hoofdoor zaken voor de sterke boter. De ver- sche melk wordt bij het centrifugeeren door een niet gereinigden ontroomer met allerlei schadelijke bacteriën be smet. Die veroorzaken later de slechte smaakjes aan de boter. DRIEWEGEN. Uitslag openbare ver- kooping gehouden door notaris E. C. van Dissel te Goes, op Vrijdag j.l. in de herberg van J. van de Guchte voor de erven van Mej. G. J. van der Bilt van een perceel weiland onder Elle- woutsdijk, groot 5.73.12 H.A., voor f2120,-— per H.A. of den hoop voor f 12.150,14 aan den heer P. de Win ter Dzn. te Nisse. KLOETINGE. Uitslag openbare ver- kooping gehouden alhier in de herberg van K. Meulpolder op Vrijdag j.l. door notaris E. C. van Dissel te Goes, voor de erven van Mej. G. J. van der Bilt: een perceel bouwland onder Kloetinge aan den Wrangeweg, groot 1.58.29 H.A., voor f3620,- per H.A of den hoop voor f5730,10 aan Mej. Wed. Jozias van Llere Bzn. te Kloe tinge; een perceel weiland aldaar, groot 1.49.10 H.A., voor f2450,per H.A. of den hoop voor f3652,95 aan den heer W. F. K. Lenshoek te Kloe tinge q.q.; een perceel weiland onder Kapelle, groot 1.61.25 H.A., voor f2390,— per H.A. of den hoop voor f3853,88 aan den heer J. Wisse te Kapelle. WEMELDINGE. Door den architekt L. W. Dekker te Goes is alhier aan besteed den bouw van 4 woningen (2 blokken). Ingeschreven werd als volgt: Perceel I: Barends te Goes f6328, Perceel II: M. Moerman te Wemel- meldinge f6680,— F. de Bourgraaf te Wemeldinge f6175, Barends te Goes f 5695,Perceelen in massa Adr. Kosten te Wemeldinge f 13.960, Abr. Willemse, idem f 13.950,—; W. v. d. Linde te Kattendijke f13.850, L. P. Korstanje te Wemeldinge f13.224, J. de Jonge te Biezelinge f13.200,F. de Bourgraaf te Wemel dinge f 12.960,— Van Sprang te Goes f 12.250,—Barends te Goes f 12.023,—. OVERZICHT. De weg naar wede. De weg naar den vrede, door alle menscben begeerd, is lang en moeilijk. Telkens als men denkt een e'ndweegs gevorderd te zijn, komt er een lawine of wegverzakking of iets van dien aard, waardoor de voortgang niet slecbis wordt gestuit, maar waardoor zelfs de zoekenden schijnbaar achteruit geraken. 'Schijnbaar" echter slechts, n'.et in werkelijkheid. In werkelijkheid bren gen ook die dingen welke er oorlogs- chtig uitzien ons verder. Zoo ïs er nu dat baast ontmoedigende antwoord van Amerika op de Fransch-Engelsche s'.aat- overeenkomst dat de vredesvrienden zal doen zuchten: ,/tIs alweer zoo!" maar welk antwoord toch nog meer goeds in houdt dan men bij oppervlakkige lezing zou zeggen. Om te beginnen gaat deze ger.ee'e zaak niet, zooals vroeger regel was om uitbrei ding der bewapening,, maar om beperking. Amerika doet wel geen nieuwe voor stellen hiervoor, maar toont zich bereid voor verdere onderhandel'ngenDe Amerika an- sche nota zegt o.a.: De regeering der Ver. Staten blijft bereid om haar beste krachten te geven om een basis voor verdere beperking van wapening te bereiken, die alle zeemo gendheden, daarbij inbegrepen de mogend heden, die niet op de vlootconferentie te Genève vertegenwoordigd waren, zou bevredigen. De Amerikaansche regjeer.ing is bereid een conferentie in overweging te nemen» die rekening zou houden met de speciale behoeften van Frankrijk, Italië of eenige andere zeemogendheid aan een speciale klasse van schepen, die door hen het meest "geschikt geacht wordt voor hun verdediging. Dit zou bereikt kunnen worden door elk der mogendheden toe te slaari om het percentage van tonnage in klassen te vari- eeren tot een zeken- overeen' te komen per centage binnen de totale tonnage. Indien er dan een vermeerdering in één bepaalde klasse van schepen was, zou er een ver mindering in een andere klasse tegenover moetien staan. Het voorstel, dat in dezen zin is inge diend door Engeland en besproken is door de afgevaardigden van Engeland en de Ver. Staten, zou door de Ver. Staten welwillend overwogen worden. Van de andere mogendheden wordt een overeenkomstige opvatting verwacht ten aanzien van de eigen behoef'oen. Dat klinkt dus nogal hoopvol en het is niet hierover dat de pacifisten zich zullen beklagen, maar over een ander stuk der nota, luidende: ,jDe Vereenig de Staten zouden gaarne hun pogingen in de richting van vloot- beperking voortzetten, maar kunnen hun goedkeuring niet aan voorstellen hechten, welke de deur wijd open zouden laten voor den onbeperkten bouw van bepaalde typen van schepen van hooge vechtwaarde en slechts beperkingen opleggen aan de typen, welke bijzonder geschikt zijn voor de Amerikaansche behoefte." Wij willen wel maar dan moeien jullie eerst dit en dat doen. Toch heeft Amerika niet geheel on gelijk in zijn nota. De Engelsch-Fran- scbe vlootovereenkomst houdt in om van eenige oorlogsschepen beperkingen in te voeren. Die beperking betreft uitsluitend de kruisers beneden 10.000 ton, die be wapend zijn met kanoinnen van 68 inch, alsmede onderzeebooten van meer dan 600 ton. Nu zegt Amerika in zijn nota ongeveer het volgende tot Engeland en Frankrijk: Dat beperk'.ngsgebaartje van jullie beteekent niets. 'tZijn onder ons gezegd „smoesjes". Als je werkelijk de vloot wilt beperken moet je de inkrimping Laten gelden voor alle oorlogsschepen en niet voor enkele. Wat jullie nu beoogen is regelrecht tegen over, tegen Amerika ge richt, want de uitgestelde beperking, hin dert jullie niets, doch treft onze marine zwaar, omdat in de types die jullie willen inkrimpen, juist onze kracht ligt. Wat de duikbooten belieft, vindt Ame rika het verkeerd om het aantal onder zeeërs beneden 600 ton onbegrensd toe te staan. Amerika wil de onderzeeboot wel heelemaal verbieden, maar als dat nog niet kan dan moet dit type toch meer wor den ingekrompen. Lang en moeilijk is de weg, want Ame rika heeft een begrooting voor het volgend jaar waarin 700 millioen meer voor be wapening voorkomt I Belangrijke schenking. Een eereburger van Bandoeng, de heer Bosscha, heeft een belangrijke schenking aan het kanker-instituut in de stad ge daan. De schenking bies laat uit een ter rein van 25.000 vierkante meters grond, gelegen achter het J u liana - z iekenhui smet nieuwe laboratoria, en verder de inrich ting van die laboratoria. De voorloopige kosten van deze schenking zijn twee ton. Hierin is begrepen' de bouw van een hoofdgebouw met verdieping, groot 2000 vierkante meters bebouwd oppervlak, en met een frontbreedite van 50 meter. Later worden de zijvleugels opgetrokken, die de scheikundige en serologjische afdeelïn- gen zullen bevatten. De leiding blijft m handen van den directeur, dr. Oudenidal, die in verband met deze schenking zijn buitenlandsch verlof eerder zal doen in gaan en bekorten zal. Een bemoedigend begin. De omzet der Groenten- en Vrucbien- ^eiling „Utrecht en Omstreken" over- .chreed Vrijdag het gpheele omzetbedrag van 1927, dat ongeveer f 1.670.000 be droeg. Vergeleken bij den zelfden datum van het vorige jaar werd voor f400.000 meer omgezet. I Rijk en gemeenten. Bij de Tweede Kamer is thans eon wetsontwerp ingediend tot wijziging van de financieele betrekking tusschen het Rijk en de gemeenten en wijziging van eenige bepalingen der Gemeentewet. Be voornaamste bepalingen daarvan zijn de volgende Ingesteld wordt een gemeentefonds, waaruit jaarlijks aan de gemeenten uit- keeringen zullen worden gedaan volgens een formule, waarin eenerzijd9 de druk der verplichte uitgaven en anderzijds de draagkracht der ingezetenen tot uitdruk king is gebracht. De middelen van het fonds worden erkregen uit de opbrengst van de /Ge meentefondsbelasting*, een nieuwe fing, die blijkens de memorie van toe ting bedoelt te zijn een unificatie in matigden vorm van de gemeentelijke komstenbelasting. De gemeentelijke inkomstenbelasting wordt afgeschaft, evenzeer als de forensen- belasting. Aan de gemeenten wordt afgestaan de hoofdsom der grondbelasting, hetzij op de gebouwde, hetzij op de ongebouwde eigen dommen, naar keuze van elke gemeente. Aan de gemeente wordt de bevoegdheid gegeven een e'gen verteringsbelasting te beffen. Hiertegenover wordt de rijksbe lasting op het personeel afgeschaft. Aan de gemeenten zal vrij staan centen op de gemeentefondsbelastü"" beffen, waarvan het getal niet hoog!, - zijn dan bet getal opcenten, dat in de gemeente geheven wordt op het gebouwd en dat, indien het de 30 overschrijdt, in zekere verhouding zal moeten staan tot het aantal opcenten op de vermogens belasting. De wet van 1897 inzake de uitkee- ringen aan de gemeente wordt ingetrokken. Door een wijziging van de Provinciale Wet wordt aan de provinciën, ter ver vanging van opcenten op de personeele belasting, een iets ruimere bevoegdheid gegeven tot het heffen van andere op centen. Het ontwerp van de staatscommissie 1921 tot regeling van den steun aan noodlijdende gemeenten, wordt behoudens wijziging van één der artikelen, in dit wetsontwerp overgenomen. Het ontwerp zal in werking treden op l Mei 1931; een gedeelte der bepalingen op 1 Januari 1931. Engelsche onzin. Zoo uu en dan verschijnen er, in de buitenlandsche bladen artikelen over ons land en de koninklijke familie. Nog slechts enkele dagen geleden wist een Dnitsch blad te vertellen, dat prinses Juliana zou huwen met een zoon van den Engelschen koning. Nu weer komt een Engelsch blad met het volgende verhaal „Bij haar eigen volk is prinses Juliana bemind. Zij is er geheel één mee. Als studente aan de hoogeschool draagt zij houten klompen, door haar vader, den prins-gemaal, wiens stokpaardje houtsnij werk is, gemaakt. Haar dagindeeling is streng. Des ochtends om zes unr staat zij op, om zeven uur ontbijt zij, voorna melijk met brood en kaas. Ofschoon zij leergierig is heeft de toekomstige koningin van Holland een prettig karakter en glim lacht zij vaak" Tijdens de Olympische spelen waren er ook veel Engelsche dagbladschrijvers in ons land. En zij hebben volop de gele genheid gehad kennis met ons land te

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1