ot>V i ,\e VCVN°V v»V: Raadsfilm. dering is genoodigd, geeft eenige toelich tingen. O.a. zegt spr., dat na de water passing een rioleering|splan opgemaakt zal worden. Dit kan door eigen krachten geschieden. Den heer Vermaire antwoordt spr., dat de ambtenaren zeer hard wer ken. Er kan evenwel geen tijd gevonden worden voor de waterpassing. Daarvoor moet men iemand hebben, die er den ge- heelen dag aan kan blijven. De hulp die gevraagd wordt zal slechts een tijdelijke zijn. De gegevens die men door water passing zal verkrijgen, zullen ook in de toekomst, dus zelfs over 100 jaar nog van waarde zijn. De heer Van Bommel van Vlo t e n gelooft dat de oplossing zoo duur zal zijn dat men toch niet tot het groc|e plan zal komen. Kan men niet een kostenbe rekening geven voordat men aan het wa terpassen trekt. Dan geeft men geen g voor niets uit. De heer Koning vraagt of de afvoer der riolen niet zoo te maken is, dat ze niet in de vesten terecht komt. De heer Rothuizen verklaart een en ander nader. Dat het vestenplan we gens duurte onuitvoerbaar zal zijn, staat niet vast. Spr. acht waterpassing echter zeer nuttig. De heer Potter vindt de uitgave van f500 wat hoog. Laten gemeentewerken het waterpassen maar rustig doen. Dan behoeft geen extra-kracht aangesteld te worden. De voorzitter: Als u een broodje moet bakken dan doet u het toch ook niet bij stukjes en beetjes?" De heer Van Bommel van Vlo ten geeft in overweging te informeeren naar de prijzen der zuiverings-installaties. De heer Eckhardt is voor een rus tige en zuinige oplossing van de vestern- stank. Laat men beginnen het stuk vest bij het ziekenhuis te dempen. Dat kan zoo goed als niets kosten. Vooral als men steeds baggert. Dit wordt te weinig ge daan. Daarom geven de vesten oo"k zoon stank af den laatsten tijd. Er moet meer geroerd worden in het water. De voorzitter: We kunnen Deur- loo, die toch pas in Venetië geweest is, z'n boodschappen per gondel laten doen.' Spr. voelt niets voor het langzame dem pen van het stuk vest bij het Gasthuis. Dit zou bovendien nog f 9000 kosten. Het voorstel van B. en W. wordt aan gehouden. Voorstel tot het nemen van verschil lende besluiten tot uitvoering der gewij zigde Motor- en Rijwielwet. Door in werking treding van de nieuwe motor- en rijwielwet zijn tal van plaatse lijke verkeersvoorschriften overbodig ge worden. B. en W. stellen daarom voor de bestaande verordening door een nieu we te vervangen. Het voorstel wordt aangenomen- Vloeken. Verzoek van den Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods heiligen Naam om invoering van een z.g. vloekver bod. De meerderheid der commissie voor de strafverordening is tegen een verbod, de minderheid er voor. De commissie geeft den raad in over weging om, indien de raad vaststelling van een „vloekveïbod" wenschelijk acht, voor te stellen om een nieuw artikel ge nummerd 16bis in het leven te roepen, lui dende als volgt: „Het is verboden, openlijk Gods naam vloekende te gebruiken". Wethouder Van M e 11 e gaat prin cipieel niet accoord met het invoeren van een vloekverbod. Wal de meerderheid echter een verbod, dan kan hij de redactie goed keuren. De heer Van Bommel van Vlo ten vindt dat het vloekverbod practisch niet uitvoerbaar zal zijn. Hij is er tegen. Wethouder Goedbloed zegt, dat men van geen enkele verordening, kan zegi gen, dat ze in de toekomst practisch zal werken. Spr. wijst op' de vele gemeenten die een verbod invoerden. Daar acht men het dus toch ook practisch uitvoer baar. De heer B u ij s is ook tegen het voor stel. Als iemand wegens vloeken geverba liseerd wordt, dan wordt die vloek eer hij den rechter bereikt bovendien nog eens zes keer herhaald. Eerst door den verbalisecrenden agent, dan door den com missaris, den burgemeester enz. Een vloekverbod zal dus eigenlijk meer vloeken tengevolge hebben, dan thans het geval is. Wethouder Van M e 11 e zegt, dat iemand die het woord „God" gedachten- loos in gesprekken gebruikt, meer kwaad doet dan hij, die in woede vloekt. De eer ste wordt evenwel door het verbod net getroffen. Daarom is hij tegen het verbod. De heer Eckhardt vindt beteugeling van het vloeken noodzakelijk. Met 7 tegen 5 stemmen wordt besloten een vloekverbod in te voeren. Tegen stem men de heeren Van Bommel van Vloten, Van Melle, Koning, Crucq en Buijs. Etaleeren op stoep enenz. Voorstel tot wijziging dei- Verordening betrekkelijk de straten, enz. Door de wijziging zal het o.a. straf- In Rotterdam, de groote werkstad, weet ook de huisvrouw hoe hèhr werk het best gedaan moet worden. Al wordt het waschgoed ook nog zoo gauw vuil, zij krijgt het schoon met Sunlight Zeep. W Hierbij (wee getui genissen van Rot- over Sunlight Zeep ÓA <P9' SZ-15-49 baar worden gesteld op de stoepen te eta leeren. De oude verorden'ng was op dit punt volgens de uitspraak van den kan tonrechter ongeldig. De heer Vermaire zou het meer waardeerd hebben als aan een ieder gelegpnheid werd gegeven op de stoepen te etaleeren. Spr. stelt stelt voor he| adp- leeren toe te staan op Dinsdagen en1 marktdagen. Een etaleer-verbod betee- kent schade. De voorzitter zegt, dat, wanneer de heer Vermaire zijn zin krijgt, de aanleg van de trottoirs geen enkel effect meer oplevert. Men heeft trottoirs aangelegd om het verkeer te bevorderen en nu wi! de vorige spr. de trottoirs gaan versperren De heer Eckhardt ondersteunt den heer Vermaire. Een beetje drukte kan geen kwaad. Hoe drukker het in Goes is op marktdagen hoe beter spr. het vindt. De heer Simons heeft gehoord, dat het etaleer-verbod aan sommigen schade zal brengen. Vooral aan kleine winkeliers, Kan men geen uitzonderingen maken? De heer Van Bommel van Vlo ten is hier tegen. De raad heeft voor zich zelf aanvaard dat de buiten-etalages verdwijnen moeten toen hij het trottoir- voorstel aannam. Waarom nu plots deze wijziging van inzichten? De heer Crucq vindt het etaleerert op stoepen een belemmering van het ver- De heer Simons: De trottoirs zijn te duur gekocht." De heer Vermaire stelt voor van 85 uur op Dinsdagen en marktdagen vergunning tot etaleeren te geven. j Dit voorstel wordt met 75 stemmen verworpen. Voor de heeren Vermaire, Eckhardt, Simons, v. d. Does en' Holle- stelle. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Verzoek van de woningbouwvereeni- ging ,Ons Streven" om de beschikking te mogen hebben over een 'ukje grond in bouwplan II. B. en W. stellen voor aan de won'ng- bouwvereeniging „Ons Streven" een stukje gemeenterongd in Bouwplan II te ver huren tegen f30 per jaar. De vereeniging zal het terrein inrichten tot speelplaats. De heer Crucq zou niet meer dan f25 huur vragen. Dat was ook eerst over eengekomen? De verecniging die de on kosten bestrijdt is niet rijk. Aldus wordt besloten. Het voorstel wordt aangenomen. Rond vraag. Bij de rondvraag wemscht de heer Eckhardt den voorzitter namens den raad geluk met de onderscheiding, hem door de Koningin verleend. Spr. hoopt dat de burgemeester nog vele jaren in het belang der gemeente werkzaam zal mogpn zijn. De heer Van Bommel van Vlo ten verzoekt voortaan de raadsstukken vroeger aan de raadsleden te verzenden. Nogmaals zigeuners. Zaterdagavond tegen 7 uur naderde de troep zigeuners de gemeente Goes, be geleid door een tiental politieagenten. De bedoeling was om den troep dien zelfden avond nog naar Schore te bren gen, maar door het plegpn van lijdelijk verzet was dit onmogelijk. Zij verklaarden het in Goes zoo goed gehad tie hebben, dat zij weer graag terug kwamen en weer standplaats wilden nemen aan den Polderschen weg. Dit nu juist wilde de Goesche politie voorkomen. Getracht werd om de paar den voor de voorste wagen de Middel- burgsche straat in te leiden. Door liet aan zetten der remmen en het opdringen van de mannen en vrouwen gelukte dat even wel niet, en daarom stond de politie ten slotte toe tot Zondagmorgen 10 uur aan de Middelburgsche straat te verblijven. Zondagmorgen zijn de zigeuners verder getrokken. 1 Volksonderwijs. Zaterdag vergaderde de Kring Noord en Zuid-Beveland van Volksonderwijs on der voorzitterschap van den heer Jac. Welleman in het hotel „Centraal" alhier. Alle afdeel,ngen waren vertegenwoor digd behalve Wemeldingp. De afd. Ril land is nog altijd buiten kringverband. Na de vele ingekomen stukken behandeld te hebben, kwamen de voorstellen voor de algem. vergadering te Amsterdam Ier spra ke. Door den penningmeester werd reke ning en verantwoording, gedaan. De ont vangsten waren f67,95, de uitgpven f 25,05, dus eengoed slot van f 42,90. Bij de rondvraag werd nog. uitvoerige bespre king gehouden over het instituut school artsen en het voorbereidend lager onder wijs. Geslaagd. Zaterdag 29 September, werden alhier in de Kon. Erk. Pitmanschoo! de examens gehouden vanwegie de Fed. van Ned. Steno-leeraren, systeem I. Pitman. Voor diploma machineschrijven (10- vinger-systeem) slaagden de heeren W. A. Buteijn, 's Heer Arendskerke, M. J. Ie Clercq Az„ Kruiningen, J. M. S'raub M.Jzn., Kloebnge en D. Verburg, Drie wegen. Voor diploma Stenografie Pitman A. de heer P. Verburg, Driewegen. Voor diploma C, stenografie (plm. 130 w. p. minuut) mejuffrouw P. F. v. d. Peijl te Goes en de heer W. van den Berge, 's H, Hendriksldnderen, allen leer lingen van de Pitmanschool alhier, direc trice Mevr. N. Crucq. Voor aanmelding voor de nieuwe cur sussen verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. De jongste bijeenkomst der vroede va deren zou men met bet mes der onder scheiding in twee partjes kunnen verdee- !en; bet eerste zou dan op rekening van de linkscbe partijen komen, het tweede op naam. van de heeren van rechts. Aan vankelijk deden n.l. in hoofdzaak de roode broeders en de V.B. het woond, later waren het vooral de rechts georien- teerden die met kritiek, plannen en voor stellen voor den dag kwamen. De agjönda gaf daar trouwens alle aanleiding, toe. Na de opening der vergadering wierp de S.D.A.P. zich met vereenigde krachten op den schoolarts, die door B. en W. zoo goed als buiten de deur was gezet. Hoe de heeren Crucq en Buijs ook trok ken aan den weldoener van het kind, het gelukte de heeren niet hem in de zaal te houden. Want behalve B. en W. hielpen alle andere raadsleden den strijd1 ten gun ste van de Goesche gemeente-kas bestrij den. De worsteling gjng met eenige min der fraaie grepen en ook wel met eenigie lach verwekkende stooten gepaard. Voor de eerste zorgde de beer Crucq, die den gemeente-geneesheer ecin beschuldiging in de schoenen schoof, welke deze in 't ge heel niet verdiende, zelfs niet van een iet wat warm geloopen raadslid, dat zich een voorstel door de vingers ziet glijden. Zeer terecht gaf de voorzitter den heer Crucq voor zijn afdwaling een repriman de, die geïncasseerd werd, idüch den be trokkene geen aanleiding werd tot eea excuse. De humoristische nootjes in het deb over het schoolartseninstituut kwamen v den heer Buijs en van den leider der eenkomst. De heer Buijs vond dat de na maar eens moest zien of „we niet c:~ schoolarts kunnen maken", de heer H jeniius vergeleek de belangen van het k' verzorgende dokter met een verkeer agent. Ondanks trucs en humor gelukte het de S.D.A.P. niet de overwinning te behalen. Goes zal zooals weihouder Goedbloed zeer juist opmerkte voor- loopig gpen schoolarts nomen omdat mo menteel de kosten zulks niet wettigen. Ontdekt men later evenwel eon goed- koopere oplossing dan is het schoolartsen- instituut voor de ganzestad niet verloren, want B. en W., noch de meerderheid van den raad ontkennen het nut er van. Bij het voorstel tot verderen aanleg van bouwplan III (waardoor goedkoopere bouwgronden zullen worden verkregen) maakte de heer Van Bommel van Vloten twee alleszins juiste opmerkingen. Voor eerst verweet hij B, en W. een te late verzending van de raadsstukken (hoe dik wijls heeft de heer Van Poelgeest al niet op dit onderwerp gehamerd, doch B. en W. storen er zich niet aan) en vervol gens merkte hij op, dat man nooit een goed overzicht Inrijgt van de finantieele zaken aan onze bouwplannen verbonden; De voorzitter mocht er dan al op wijzen dat de Goesche bedrijven in de vakpers zoo nu en dan als gunstige voorbeelden worden aangehaald, hij ontkende het nut van een overzicht als door den heer Van Bommel van Vloten bedoeld, niet. Waar schijnlijk staat ons dus in de toekomst een lijvig stuk te wachten, waaruit men zal kunnen opmaken of de prijzen, tegen wel ke de gemeente nu den gprend in bouwplan III gaat verkoopen op economische gron den gewettigd zijn. De poging der christelijke drankbe strijders om de café's en herbergen te 10 uur in den avond dicht te timmeren, had geen stukje succes. Het verheugde ons, dat niet één raadslid deze dwaze ijver om de Goesenaars te bedillen au serieux nam en dat allen het geval dood zwegpn. De tongen kwamen eerst wear in actie toen de voorzitter de aandacht vroeg voor het genietbaar maken van onze aller akeligst geurende vesten. Voor de ver schillende op- en aanmerkingen, die ten slotte het voorstel deden aanhouden, ver wijzen we naar het verslag, o.a. omdat er eigenlijk weinig beweerd is dat praclische waarde had. Ons standpunt ten opzichte van de sünk-vesten kent men. We hadden reeds vroeger de gelegenheid op te mér ken, dat ze niet meer passen in dezen tijd en dattl eze stank, tegen welk bedrag ook, moet verdwijnen. Het is al te dwaas om in 1928 een middeleeuwschen toe stand te bestendigen, als deze met geld uit de wereld geholpen kan worden. Gaat de verbetering met een zeer groote uitgave gepaard, welnu, dan moet liet nageslacht zijn steentje ook maar bijdrag- gen. J Gedurende de gedach'.enwisselingover de vesten was de voorzitter weinig hof felijk jegens de heeren Vermaire en Pot ter. Den heer Vermaire nam de burge meester het kwalijk dat hij een oordeel had over openbare werken, den heer Pot ter zette hij in 'het zonnetje over het bak- kersberoep. Het laatste ontlokte aan den heer Eckhardt, onbegrijpelijk genoeg, een gullen lach. Het vloekverbod bracht vrijwel een reprise van de gesprekken tijdens de eer ste behandeling van dit onderwerp. Ver schillende sprekers verklaarden opnieuw waarom ze voor of tegen een verbod tol vloeken waren. De heer Van Melle bleef bij zijn idee, dat we destijds zeiden hoo- gelijk te kunnen waardeeren, ein met de linker fractie stemde hij tegen. Zelfs deze eenzame hulp van rechts kon evenwel het vloekverbod niet weren, zoodat een ieder, die dezer dagen in het openbaar den naam des Heeren vloekende gebruikt kans loopt op den bon le komen. Erg be-

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2