Het Medaillon van Lord Stair N° 117 Maandag I October 1928 iiÖ Jaargang. Onze Suikerbieten-cultuur Stadsnieuws ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Het artikel over dit onderwerp in de Goesche Courant van Vrijdag 28 Septei ber j.l., gaat naar mijn meaning van een onjuiste grondgedachte uit, waardoor een verkeerde indruk omtrent de moeilijkhe den der beetwortelsuikerproductie wordt verkregen. Speciaal het volgende is onjuist: „Want „terwijl de rietsuiker frank ter wereld „markt wordt gebracht tegen een prijs „die zeer aannemelijk is, en welke niets „(met kunst- en vliegmiddelen uitstaande „heeft, verschijnt de bietsuiker er als een „vertroeteld en angstvallig, groot gebracht Jwidht, dat de sterke hand van diverse .pleegmoeders geen oogenblik missen kan' Het is mij niet bekend uit welke bron verd geput om tot deze conclusie te •aken, maar dat deze gevolgtrekking on- uist is, kan gemakkelijk worden pond. 1 Niet alleen de productie van bietsui ker, maai" ook de productie van rietsui ker wordt door beschermende maatrege len bevorderd. Ik zal dat met enkele voorbeelden aantoonen: De rietsuikerproductie van Cuba wordt beschermd zoowel door een invoerrecht bij invoer van suiker in dat tand, als door een preferentieel invoerrecht van Cuba suiker in de Vereemigde Staten van Ame rika. De riet suikerproductie van de Ame- rikaanschc koloniën geniet bescherming doordat de in die streken geproduceerde suiker bij invoer in de Vereenigde Staten geen invoerrecht te betalen heeft. De rietsuikerproductie van de Engel sche koloniën geniet bij invoer in Enge land een zeer groote preferentie. Ik meien met deze enkele voorbeelden aangetoond te hebben, dat het overgroot© deel van de wereld-rietsuiklerproductie eveneens er troetel d" en angstvallig :n stand gehouden wordtDe strijd gaat d n ook niet speciaal tusschen biet en riet, maar tusschen alle suikerproducenten onderl ng. Dat de beetwortelsuikerindustrie „de sterke hand van diverse pleegmoeders geen oogenblik missen kan" is eveneens een stelling, die moeilijk te aanvaarden is, voor hem, diie op de hoogte is met de ont wikkeling van onze Nederland sche sui kerindustrie. Nadat in 1902 de Brussel- sche Conventie tot stand kwam, waar mee een einde gemaakt werd aan de be schermende maatregelen, die alom de sui kerproductie in Europa bevorderde, heeft de Nederiandsche onbeschermde indus trie zich zonder eenig bezwaar gestadig kunnen ontwikkelen en uitbreiden De moeilijkheden, die zich thans voor doen voor onze bietenculituur spruiten dan ook voort uit het feit, dat wij onbe schermd den concurrentiestrijd moeten volhouden tegen de alom beschermde pro ductie in het buitenland. Wanneer er normale economische strijd tusschen biet em riet gestreden zou wor den, dan zou de Nederlandische produ cent zich er bij hebben neer te 40 FEUILLLETON Naar hef Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. „De jonge man was vertrokken op den avond van den diefstal". Deze woorden hadden hem getroffen. Waar om had hij nooit tevoren hooren spre ken over dezen jongen man uit Lon den? Maar hij zei verder niets en luis terde naar het gesprek van de ande ren. Hij hoorde hoe jaloersch Michael Hands was geweest! Een van de aan wezigen meende, dat een meisje wel gek moest zijn om een vent als Nesbitt te stellen boven Michael Hands. De naam Nesbitt was den detective onbekend. Doch dit beteekende niets. De man kon honderd namen hebben! Hij luisterde aandachtig verder. De jonge boer die het eerst had gespro ken over Charles Nesbitt, was weer aan het woord. Hij had verstand van paarden, maar van een boerderij wist hij niets. Ik geloof nooit, dat hij een raap van een wortel kon onderscheiden. Toen hij mij vertelde dat hij een boerderij wou koopen, heb ik heb in zijn ge zicht uitgelachen. indien ih ij in dien strijd kat onderspit zou delven. Maar zoolang 'het niet vast staat, dat de rietsuakerproeljctie kooper geschiedt dan die van beetwortel- suiker (en dat staat met uitzondering van Java nog in bet geheel niet vast), zoolang bovendien de bescherming dei' suikerpro ductie oorzaak is van- abnormale econo mische verhoudingen, zoolang, meenjen de Nederiandsche suikerproducen'en den strijd om het bestaan te moeten volhou den, zij het dan ook met steun van de re geering, toit het tijdstip, dat een- nieuwe conventie weer paal en perk stelt aan den wedloop -der suikes-produoeerande landen om hun industrie met beschermende maat regelen ie bevorderen. Ten slotte de vervanging, van de suiker biet d-oor andere gewassen. Heeft die schrijver van het bedoelde artikel zich wel rekenschap gegeven van de enorme economische beteekenis van de bietencul tuur voor Nederland en voor onze pro vincie in het bijzonder, toen hij dit denk beeld naar voren bracht? De volgende cijfers mogen daaromtrent een inzidh geven De landarbeiders verdienen, volgens een globale schatting,, ongeveer f 11.900.000 aan arbeidsloon in de bietencultuur. Als deze cultuur door granen en peulvruchten zou worden ves-vangen, kan het totale beidsloon, dat daarvoor in de plaats komt, becijferd worden op f6.600.000, een verschil van niet minder dan ongeveer f5.300.000. Het vervoer van suikerbieten, pulp, me* en suiker levert jaarlijks aan. de Ne- landsche middelen van vervoer een bei drag van ongeveer f4.000.000. Aan ar- beidsloonen (zonder salarissen van direc tie en administratief personeel) wordt jaarlijks in de suikerfabrieken uitgegeven ongeveer f5.400.000. Het te niet gaan der bieten cultuur zou bovendien een enorm kapi'a-alsverli-es me de brengen. De stichting|skosten alleen van de coöperatieve suikerfabrieken hebben ongeveer f38.000.000 bedragpn. De groote economische beteekenis der suikerindustrie en der suikerbiclcncultuur rechtvaardigt de stap van de Nederiand sche coöperatieve suikerindustrie om aan de regeering; steun te vragen tot het tijd stip, waarop wederom meer normale om standigheden de suikerproductie zullen beïnvloeden. Die stap is niet het gevolg van innerlijke zwakte: cultuur en industrie staan hier te lande op een hoog peil. Al- i de beschermende maatregelen, z o o- we-I van de rietsuiker- als van de bietsuiker-productie in het buitenland veroorzaken de moeilijkheden, waarin -onze bieten-cultuur thans verkeert. 7. M. van Bommel van Vloten. (Volgaarne hebben we plaats verleend aan dit artikel van den heer Van Bommel van Vloten omdat het de kwestie weer van een andere zijde belicht dan ons artikel van Vrijdag. In de suiker-wereld bestaan over de moeilijkheden twee mee- cingen. De eene, die vooral in het buiten land gehuldigd wordt, is dia idee ti Ik heb ook altijd gedacht dat er iets anders achter stak, zei de her bergier. Maar waarom zou hij dan hier ge komen zijn, als het niet was, zooals hij zei, om een boerderij te koopen? vroeg een andere boer. Het is moeilijk om over de zaken van een ander mensch te oordeelen. Waarvoor hij hier kwam wist hij waar schijnlijk alleen zelf. Toen liep het gesprek over andere dingen, maar de detective had genoeg gehoord. Waarom had men hem dit niet eerder verteld? Hij vroeg zich af of ooit iemand deze Charles Nesbitt en juffrouw Grey samen had gezien. Het was mogelijk dat deze twee sa men den diefstal op hun geweten hadden. Zij heeft hem binnengelaten en de wacht gehouden, terwijl hij de safe openbrak, zei hij bij zichzelf. Zoo moet het zijn! Mr. Barton besloot nog een paar dagen in Clavering te blijven voor mo gelijke verdere informaties en dan naar Londen te gaan. Hij deed zijn uiterste best. Soms scheen het alsof hij een spoor vond, dan weer tastte hij geheel in het duister. Hij schreef den hertog dat de uitgeloofde beloo ning niet groot genoeg was. Het moest vijf honderd pond zijn. Maar hoewel de hertog de premie tot dat bedrag verhoogde, kwam er nog steeds geen licht in de zaak. daan -dat de rietsuiker oorzaak is van. misère, de andere acht de beschermde maatregelen -de sc!huHig|en. Wij hebben Vrijdag aan de hand van de eerste veronderstelling de kwestie ver kend, de schrijver van het bovenstaande artikel bewandelt -de andere weg). GEMEENTERAAD. (Vervolg van Vrijdag). Voorstel tot verbetering van den West- ha vendijk. De totaalkoslen van verbeterng en \er- breeding, met inbegrip van rijwielpaden en riolieering, worden gpraamd op f61.100 Goes behoeft slechts Vk gedeelte van deze kosten te dragen. De heer B u ij s vraagt het werk in eigen beheer uit te voeren. Zoo dijt nieti kan, wil hij in het bestek zien opgenomen, dat Goesche arbeiders te werk gesteld zullen worden, en dat de iooineln bijiooini- tract zullen worden vastgelegd. De voorzitter weet niet of Goe; die voorwaarden zal kunnen stellen, want Goes draagt slechts *4 van de kosten De heer B u ij s vraagt medewerking van B. en W. De heer Crucq ondersteunt zulks. Met overleg kan men veel bereiken, zeg(t spreker. De heer Simons hoopt dat het initi atief tot het uitvoeren van het werk in eigen beheer, niet van B. en W. zal uit gaan. De heer Koning is niet erg voor klinkerbestrating. Hij raadt een proef aan met andere wegdekken. De voorzitter meent, dat de hoofd ingenieur van de Prov. Waterstaat hieraan geen medewerking zal willen verleenen Het voorstel wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Voorstel tot herziening der wijze van verdeeling der gemeente in stemdistricten. Het voorstel is ingediend omdat stern- district III meer kiezers heeft dan het aantal bepaald in art. 31 der Kieswet hetgeen bepaalt, dat een stemdistrict in den regel niet meer dan 1000 kiezers telt, Het voorstel wordt aangenomen. Verzoek van de Zeeuwsche Vereeni- ging voor Dialect-Onderzoek om subsidie uit de gemeentekas. B. en W. stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. 1 Aldus wordt besloten. Aanbieding der gemeen'erekening over 1927. De ontv. bedroegen f311.079.35V2» de uitgaven f269.722,01, het goed slot be draagt f 41.357,54'V2. De kapitaaldienst heeft een nadeelig slot van f 3501.55 V2. Aanbieding der gemeen'.e-hegrootiing voor 1929. Voorstel betreffende verhaal van bij HOOFDSTUK XLV. Ze is zeker niet het gewone type van de vrouwen die wij hier krijgen, zei de directrice van de gevangenis tot den predikant. Ze hadden het over „No. 44u. Als we ooit een „dame" hier gehad hebben, is zij er een. U schijnt een goeden indruk van haar te hebben, zei de predikant. En met reden. Ze is hier in Sep tember van het vorige jaar gekomen, nu is het Juni en we hebben nooit de minste last met haar gehad! Ik heb het gevoel dat als we de gevan genisdeuren voor haar zouden ope nen, het haar niet eens zou kunnen schelen om vrij te zijn. Dat is zeker wonderlijk, lachte de predikant. En toch is het waar, een vrouw kan een vrouw misschien beter be grijpen. Ik geloof dat er een groot mysterie in haar leven is. En ze is zoo vriendelijk tegen de andere ge vangenen, dat die haar letterlijk aan bidden. Het is jammer, zei de predikant, dat de worm zelfs knaagt aan de schoonste vruchtboom. Zij is een goede vrouw, ging de di rectrice voort. Dikwijls als ik in haar cel kom, vind ik haar geknield, haar indruk is dan volkomen als van iemand die veel verdriet maar toch vrede heeft. Ik geloof, zei de predikant vrien delijk, dat u haar door een te roos kleurige bril bekijkt. dragen wegens inkoop van vroegeren dienst tijd. Voorgesteld wordt bedoeld verbaal tot 50 pet. toe te passen op ban, die op het tijdstip van aanneming van dit vo-ors'jei den dienst der gemeente Goes hebben verlaten. 1 v Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot verderen aanleg van Bouw plan III. Voorgesteld wordit dezen winter den aanleg van Bouwplan III verdei* voort te zetten. Deze aanleg zal werkioozen werk verschaffen en bovenden terreinen schep pen voor het bouwen van woningen op goed kooper e gronden (f4 en f5). De to tale kosten worden geraamd op f30.000. De heer Van Bommel van Vlo ten vindt het jammer dat.de stukken voor den raad weer zoo- laat zijn gekomen. Men bad weer geen tijd om de stof be.100r.ijk te verwerken. Spr. had b.v. een ge inich- tingein willen inwinnen. Wat zijn de fi- nantieele uitkomsten van Bouwplan III. Men krijgt zoo zelden een overzicht van den toestand op een gegpven oogenblik. Hoe is deze momenteel? Volgens spr. hangt deze uitbreiding; voornamelijk af van den prijs van den grond. Men geeft zich te weinig rekenschap van den finan- tieelen toestand. De voorzitter zegt, dat mr. Tal- ma dezer dagen een artikel heeft geschre ven in het tijdschrift voor de gemeente- huishouding, waarin wordt becijferd, dia't bet grondbedrijf van Goes er zeer goed voor staat. Den heer Van Bommel van Vlo ten verheugt dit. Maai* toch is het grond bedrijf te weinig commieircieel-finant'ea opgezet. Spr. zou willen dat men aan de Goesche bedrijven een meer zakelijk ka rakter gaf. De heer B u ij s herhaalt zijn eischeni weergegeven bij het voorstel betreffende de wegv er betering. De heer Crucq vindt dat de heer Van Bommel van Vloten een beetje over drijft. Eenigen tijd geleden is alles toch getaxeerd. De voorzitter acht het prettigdaf van tijd tot tijd een stam als die van den heer van Bommel van Vlo ten in deze ver gadering, opgaat. Hij maant tot soberheid. De heer B u ij s vraagt naar eigien be heer, en naar loonsn zooals deze door de vakorganisaties zijn vastgesteld. De voorzitter: We moeten daar mede nog even wachten. De heer Van Bommel van Vlo ten en de heer B u ij s disputeeren nog over de kwestie of dit werk productief of improductief. De heer B u ij s maakt van zijn vraag een voorstel. Wethouder Goed bloed merkt op, dat de beeren den raad tot een uitspraak willen lokken. Spr. is tegen het voors.el- Buijs maar hij zegt daarmee niet dat hij tegen de loonen der vakorgjanisaties is. Alleen wil hij zich nu niet binden. Het voorstel-Buijs wordt verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. En hiermee nam hij afscheid. Het gebeurde niet dikwijls dat de ver standige directrice zoozeer onder den indruk was gekomen van een gevan gene. Toen het haar van deze No. 44 volgens de voorschriften was afge knipt, had men gemerkt, dat het ge verfd was en van nature een prach tig goud-blonde kleur had. Het verbaast me, had de gevangene gezegd, dat het niet allang grijs is geworden! Toen ze een paar maanden in de gevangenis was geweest, was er een uitdrukking van diepe vrede in haar mooie oogen gekomen. Ze zong met de andere gevangenen in de kerk, de pure schoonheid van haar stem trof allen diep. Oogen van verstokte misdadigsters die in geen Jaren geschreid hadden, werden voch tig toen haar zuiver geluid weerklonk in de kale gevangeniskapel. Eens was ze geschrokken door iets wat de directrice haar verteld had. Het gevangenisleven was moeilijk, ze kon het zware voedsel maar met moei te verdragen en vermagerde zichtbaar. Je moet meer eten, had de direc trice gezegd, anders zul je nooit in staat zijn te werken als je weer vrij bent. Vrij? had ze verschrikt herhaald. Vrij? Ja, natuurlijk, je wilt toch niet lie ver altijd hier blijven? Dat zou ik niet zoo vreeselijk vin Verzoek van de commissie van Vak onderwijs van dien Algemeenen Neder- landschen Politiebond om subsidie ten behoeve van haar politievakschool en po- litie-vakcursussen. B. en W. stellen voor afwijzend op het vèrzoek te beschikken. Het verzoek wordt verworpen. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verordening tot regeling der subsidieerimg van de bijzondere bewaarscholen, tot wij ziging der verordening op de openbare bewaarschool, tot wijziging, der instructie voor het personeel van laatstgenoemde school en tot vaststelling van verordenin gen op de heffing en invordering van schoolgeld voor de school. Het voorstel wordt aangenomen. Het sluitingsuur. Verzoek van de plaatselijke drankbe strijder svereenigingen om het sluitingsuur voor herbergen en tapperijen te bepalen op 10 uur namiddags. B. en W. mennen, dat er overwegende bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek. In de eerste plaats toch ach ten zij het bestaande sluitingsuur (12 uur) niet overdreven en in de tweede plaats verwachten zij, dat de uitsluiting van ho tels spoedig tot consequentie^ zal leiden, die de geheele verordening,, gesteld dat deze werd vastgesteld, spoedig tot een doode letter zouden maken'. De heer Eckhardt gaat volkomen met het voorstel van B. en W. mee. Spr. vraagt alleen de zwarte lijst voor dronk aards toe te passen. De voorzitter zegt met den com missaris van politie de kweptie te zuilen overwegen. f Het verzoek wordt z.h.s. verworpen. Verzoek van bewoners van den Heer- nisseweg om uitbreiding, der straatver lichting aldaar. Voorgesteld wordt het aantial lantaarns daar ter plaatse met een te vermeerderen en twee lantaarns ie verplaatsen. Het verzoek wordt toegestaan. De stinkende veste n. Voorstel om beschikbaarstelling van lden ten behoeve van een onderzoek in verband met het rapport van het Staats toezicht op de Volksgezondheid betref fende de vesten. Gevraagd wordt f500 voor het onder zoek beschikbaar te stellen. De heer Van Bommel van Vlo ten gelooft niet dat mien na de uitgave van f500 de oplossing gpvondien zal heb ben. Laten we eens aan den inspecteur van volksgezondheid vragpn, zegt spr., welke kosten nog zullen komen na, de wa terpassing. De heer V e 1* m a i r e vindt een bedrag ad f500 voor waterpassing te hoog. Zijn de 3 menschem van gemeentewerken niet in staat de waterpassing te verrichten. De laats'taangeslelde kracht moest toch een volwaardige zijn. De heer Rothuizen, die ter verga den, al is het leven hard; er is hier tenminste vrede. Vrede, dacht de directrice, ze moet wel een ellendig leven gehad hebben, als ze in de gevangenis vrede vindt. Maar in het hart van No. 44 rees een stil gebed dat zij zou mogen ster ven vóór ze vrij zou zijn. Hoe zou ze ooit nog kunnen leven in de drukke, rumoerige wereld na deze afzondering en stilte? Haar dochter zou ze nooit meer kunnen zien! Neen, hier in de vergetelheid te sterven, dat was haar eenige wensch. Ondertusschen stonden de zaken in Londen niet stil. Mr. Barton was een beruchte dievenbende op het spoor gekomen, waarvan het hoofd beant woordde aan het signalement van Charles Nesbitt. Zijn werkelijke naam was James Bentley. Geduld, volharding en bekwaamheid deden wonderen! De dag kwam, dat de detective het spoor van de bende volgend, dezen James Bentley in zijn schuilplaats achterhaalde. Het was niet gemakkelijk hem gevangen te ne men; het werd een spannende klop jacht, twee politie-agenten werden ge wond en toen de boef eindelijk de boeien aan had, gedroeg hij zich als een wild dier. Al de familie-diamanten werden in zijn schuilplaats teruggevonden. James Bentley was te voorzichtig geweest om iets er van van de hand te doen! (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1