Grinnik-Pilletjes HEEREN-BAAI Buitenland KleinVee-Teelt. Voor de Vrouw7 Medische Rubriek. Is Droomer nog zoo verstrooid?" .O, ja. Gisteren Legde bij zijn kLesrem in bed en ging zelf over de leuning van een stoel hangen. En hij merkte het pas toen hij vanmorgen wakkei' werd." Onderwijzer: „Een anoniem persoon is iemand, die niet bekend wensdht te worden. Wie lachte daar?" Stem uit de klas: „Een anoniem per soon!" De dominee had een partijtje golf gje speeld. Ongelukkigerwijze k: eeg hij daar bij wat zand in zijn oogen. Hij probeerde het eruit ie krijgen, maar het lukte niet. Nog steeds het oog, wrijvend g ng hij' naai' het clubhuis, waar'' hij een glas melk be stelde. Toen hij er even van geproefd had keerde hij zich tot den bedipnde en vroeg scherp: ,,Is dat melk?" „Wel, ziet u, mijnheer." was het grin nihende antwoord, „ik heb er natuurlijk een flinken scheut rum in gedaan, toen u knipoogde." „Steven, lieve,' fluisterde de jonge vrouw van den inbreker, toen hij 's avonds uitging voor zijn dagelijkschem arbeid, „probeer een beetje minder leven te ma maken, als je vannacht thuis komt." „Maar natuurlijk, lieveling," antwoord de de echtgenoot bereidwillig,. „Heb ik je gisteren wakker gemaakt?" „Nee, maar moeder was wakker ge worden. En stel je voor, dat zij naar de gevangenis gaat om aan vader te vertel len, dat ik met een amateur ben ge trouwd!" „Waarom kijk je toch zoo kwaad als je vrouw in de kamer is?" „De dokter heeft haar voorgeschreven, dat ze moet reizen. En als ik nu vroolijk en goedgehumeurd kijk, gaat ze niet." „Bij beleefdheid kun je niets verliezen. „Zoo, en wat denk je dan van een zit plaats in een overvolle tram?" „Ik denk er over het volgende jaar een tournee door Zuid-Afrika te maken," zei de concertzanger. „Kerel, neem mijn raad aan en doe niet," antwoordde zijn beste vr.end. „Een struisvogelei weegt twee of drie pond, zie je." Vader (tot dochter)„Nu je moeder voor den zomer op reis is, moet jij maar zorgen, dat ik 's morgens vroeg genoeg opsta om naar kantoor te gaan." Dochter (modem): „Goed, vader. Ik zal probeeren op tijd thuis te zijn." wijl uit££aarjJ nog geen bietenblad ter beschikking stona; de melkproductie was er dan ook 5 a 10 °/o beneden normaal. Het gebrek aan goed drink water zal ongetwijfeld mede van in vloed zijn geweest. De brug van Tholen. De opening van de Thoolsche brug is thans definitief bepaald op Woens dag 10 October. De opening zal ge schieden door den Minister van Wa terstaat, den heer mr. H. vanderVegte. B. en W. van Bergen op Zoom stel len den raad voor f250,— beschik baar te stellen als bijdrage in de kos ten van het afsteken van een vuur werk bij de officieele opening van de Thoolsche brug. De belangen onzer gemeente, aldus de toelichting, zijn door de totstand koming van bovengenoemde brug ten zeerste gebaat, en daarom ligt het naar onze meening op den weg van Bergen op Zoom om zijn belangstel ling op de een of andere wijze te toonen. Ook eischen van goede nabuurschap vorderen, dat de gemeente Bergen op Zoom zich bij die gelegenheid niet onbetuigd laat. Aanrijding. Toen Woensdagavond ongeveer kwart voor zes een motorrijder zich bij de Abeele op het jaagpad bevond, wilde hij een wielrijder passeeren, die ech ter zelf juist twee wandelende jonge dames inhaalde. Een botsing tusschen motorrijder en wielrijder was het ge volg en beiden kwamen te vallen. De wielrijder had slechts lichte kwet suren, doch de motorrijder was er minder goed afgekomen. Na per tram naar Vlissingen te zijn doorgereisd, moest hij zich voor een ernstige schou derontwrichting onder doktersbehan- ling stellen. De motor en het rijwiel waren beide ernstig beschadigd, even als de kleeren van beide rijders. HEINKENSZAND. Ook hier hebben eenige burgers gelden bijeengebracht voor een vaandel voor den bijz. vrijw. landstorm. Dinsdag droeg burgemees ter Mes het vaandel aan de afdee- ling over. Hij bracht dank aan de schenkers en aan den vervaardiger van bet vaandel, den heer H. Lammers. Op het doek is een figuur aangebracht die, in burger gekleed, met een ge weer gewapend zich op een akker bevindt. Onder de figuur staan de woorden: „Als het moet". Dinsdagavond had alhier de prijsuitreiking plaats van de schietwed strijden, gehouden door de afdeeling Heinkenszand van den bijz. vrijw. landstorm. Ie pr. P. A. Rijk 118 p. 2e pr. C. Janse 117 p.; 3e pr. M. Rottier 117 p.; 4e pr. J. Koopman 117 p.; 5e pr. A. Pieters 117 p.; 6e pr. J. Moelker 115 p.; 7e pr. H. v. d. Dorpel 112 p.; 8e pr. Jac. de Jong 110 p.; 9e pr. M. v. d. Velde 109 p. 10e pr. C. de Jonge 103 p. Woensdagmiddag kwam de raad in openbare zitting bijeen onder voor zitterschap van den burgemeester. De notulen werden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten, dat geen bezwaren hunnerzijds bestaan om het ziekenhuis aan den openbaren dienst te onttrekken. Besloten wordt dit huis thans niet te verkoopen doch te ver huren. Van N.V. Philips Radio is een aanbod ingekomen om tegen halven prijs radio-toestellen aan de scholen te J,everen. Dit is voor kennisgeving aangenomen. Aan het adres der ge meente Arnemuiden wordt adhaesie betuigd voor zoover het adres navor dering over vorige jaren verlangt. Na een uitvoerige bespreking wordt met 4 tegen 3 stemmen besloten om van de inkoopsom van den secretaris-pen ningmeester van het burgerlijk of al gemeen armbestuur de helft te doen betalen door den betrokken ambte naar. Een verzoek van de pas opge richte harmonicaclub om gebruik te mogen maken van de O. L. school als oefenlokaal, wordt voor kennisge ving aangenomen, daar het niet op gezegeld papier gedaan is. Een ver zoek van den heer Minnaard om aan koop van grond va"n de gemeente on dergaat eenzelfde lot, daar bedoelde grond geen gemeente-eigendom is. Door B. en W. wordt een voorstel in gediend om over te gaan tot aankoop van grond in eigendom van Jonkvr. van Citters, ongeveer groot 4000 M2. tegen een koopprijs van f4500,per H.A. Deze grond zal bestemd worden voor den aanleg van een nieuwe al- gemeene begraafplaats. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens wordt met algemeene stemmen Besloten op verzoek van het bestuur der bijz. school om over te gaan tot aan schaffing van een nieuwe kachel. Met 4 tegen 3 stemmen wordt tot lid van het burgerlijk armbestuur benoemd M. de Wilde in de plaats van den heer G. Nijsse Gz. Bij de begrooting vooor 1929 worden verschillende wij zigingen aangebracht. Het presentie geld der raadsleden wordt gehand haafd op f 1,80. De schrijver ter secre tarie wordt thans ambtenaar en zijn wedde wordt op f450,per jaar ge steld. De huur van de woning van het hoofd der O. L. school wordt van f240,— op f350,- per jaar gebracht, waarna de begrooting met algemeene stemmen wordt goedgekeurd- Over de bestemming van het goed slot, ruim f8000,- zal in een volgende verga dering worden besloten. De heer Ste- ketee geeft een wenk om de vermo gensbelasting van 50 opcenten te ont lasten. De heer M. Raas vestigt de aandacht op overschrijding der maxi mum-snelheid. De voorzitter verze kert dat aan het snelle rijden een einde zal komen. De heer Kreune zegt in een volgende vergadering met een voorstel te komen inzake de op haaldienst van vuil. KAPELLE. Op initiatief van de tuinbouwvereeniging „Biezelinge en omgeving" is een groenten- en fruit- cursus opgericht met aanvankelijk 25 leerlingen. De heer W. Glas zal als onderwijzer optreden. KRABBENDIJKE. Dinsdagavond ver gaderde het Nutsdepartement alhier, onder voorzitterschap van den heer A. Tollenaar. Hij riep de aanwezigen een welkom toe bij de intrede van het 16e winterseizoen en wees op de groote beteekenis van een Nutsdepar tement in het dorpsleven. Het bevor dert onderlinge waardeering en gees telijken opbouw. Met leedwezen zag spr. enkele goede krachten naar el ders vertrekken. De voorzifter bracht woorden van dank voor alles wat zij hebben gedaan voor de vereeniging. Het aantal leden bedraagt thans 62. De penningmeester deed rekening en verantwoording. De ontvangsten be droegen f 314,63 en de uitgaven f 307,50, dus is er een goed slot van f7,13. De begrooting werd vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op f276,13. Daarna werden de twee laatste aan- deelen van de projectielantaarn uit geloot. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen Mej. A. Wabeke Cd., de heeren A. P. Kakebeeke en M. Nieuwenhuijse. In de vacature Mej. J. P. Vervloet werd voorloopig geen ander benoemd. Besloten werd een drietal sprekers uit te noodigen, o.a. Prof. Mourik Broekman, vanwege het hoofdbestuur; de heer Tytgat vooreen Vlaamschen avond en Frans Hulle man, voordrachtskunstenaar. De too- neelclub zal probeeren weer een too- neelavond te geven. Besloten werd sub sidie aan te vragen bij het Hoofdbe stuur tot uitbreiding van de biblio theek. Na de gewone rondvraag werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Tot onderwijzeres aan deHerv school alhier, is benoemd Mej. P. Michielsen te Rilland. MIDDELBURG. Er schijnen aan de Belgische badplaatsen nog betrekke lijk veel gasten te vertoeven, want gisteren zijn met de provinciale boot nog 476 passagiers vervoerd. Er wer den 6 automobielen overgezet. YERSEKE. Ook de afdeeling Yer- seke van den bijz. vrijw. landstorm heeft deelgenomen aan den Nationa- len Landstormdag te Den Haag. Vele burgers hebben de mannen in de ge legenheid gesteld deze reis te maken, Bovendien is aan de afdeeling een vaandel geschonken. Het vaandel is vervaardigd door den heer Willemsz te Oosfkapelle. ECHTE FRIESCHE Reeds vanaf 50 cl. per pond 20 cl. per ons - 10 cl. per ons OVERZICHT. De laatste vergadering Geneve's groote dagen zijin voor dit seizoen weer voorbij. De Assemblee (Vol kenbondsvergader'ngbeeft baar laatste zitting gebonden en het moeit gezegdze was al even onbelangrijk als de vele, die er aan voorafgingen. Nadat een pog'ng van den Noor Ham- bro om een post van 30.000 franken voor den nieuwen Duitscben afdee.ingsckef vain het arbeidsbureau te schrappen, mislukt was en de begrooting was aangeno men, maakte de voorzitter Zable in een obere sluitingsrede de balans op van den verrichten arbeid. Deze assemblee, zoo zeide bij, werd gekenmerkt door groolere openhartigheid bij de discussies. Het Journal de Genève" zegt in een hoofd artikel over de assemblee ronduit, dat men jhr. Beelaerts van Blokland er dank baar voor moet zijn, dat hij bij Het begin van de algemeene discussies' moedig het minderhedenvraagstuk, waaraan iedereen allang dacht, doch waarover niemand durfde spreken, in debat beeft gebracht, Zable ziet een waarborg voor den vrede :n nieuwe meibodes van internationale openhartigheid, vrijheid van oordeel, en directe debatten tusschen de staten. Hij vertolkte de voldoening der assemblee over de nieuwe bijdrage tot de inter nationale arbitrage, gpleverd door de ju ridische commissie, in het bijzender door Unden, Rolm en Poli'is, die de voornaam ste auteurs zijn van het algemeen verdrag,, tot vreedzame regeling, van interna! loin a le geschillen, dat thans open staat, voor toe treding van alle staten. Wat de ontwape ning betreft, bepaalde Zable zich tol het uitspreken van de hoop, dat de orga nen van den Volkenbond het volgend jaar waardevolle resultaten aan de Assemblee zullen kunnen voorleggen. Met een eenigs- zins geforceerd optimisme besloot Zable zijn rede. Ook de raad van den Volkenbond heeft zijn slotzitting gehouden. In deze zitting werden een aantal zuiver formeele kwesties, die verband houden niet de be sluiten der Assemblee, afgedaan. Verder stelde de raad de procedure vast vooir de benoeming van acht leden van het cen traal controle-orgaan, dat krachtens de onlangs in iwerking, getreden opium-con ventie toezicht houdt, op den handel in ver doovende middelen. Hiertoe zal een sub commissie van den raad van drie leden, eventiu* l uitgebreid niet een vertegenwoor diger van de Vereenigjde Staten, tijdens de volgende raadslzitting kennis nemen van de Candidatenlijst, waarop alle staten, die tot de conventie zijn toegetreden, twee namen kunnen plaatsen. De sub-commisisü maakt 'daaruit een voordracht van zestien personen op, waaruit de raad eventueel bijgestaan door een vertegenwoordiger der Vereenigde Staten de ach' leien kiest. Bijvoegsels. Er beslaan een groot aantel voeder- mengsels :n den handel cm Ier allerlei na men, voluit en soms zeer geheimzinnig afgekort tot puzzles. Daaronder worden gewis zeer \e!è gioe Je mei-ken aanga rof- ten. Een geluk is maar dat gjoede wijn geen krans behoeft en dat leder onzer .ezers wel weet welke merken bedoeld worden als wij die aanprijzen. Men zie slechts onze annonces door en dan is voor oeim, die nog zoeken, moet, de keus wel te doen. Maar het zou onbillijk zijn hie echtstreeks namen van firma's te noemen an wij hebben wel zóó veel vertrouwen in het doorzicht en de ervaring van de meeste onzer lezers, dat zij dit.taakje best in orde zullen brengen. De granen bdhooren alle frlsch en zui ver, zooveel mogelijk stofvrij, be ztijm. De beste kwaliteit, op het oog wat duur der, zal steeds de voorkeur hebben. On der den neus gehouden, moeten de gra nen steads een aangename^ hooiachtigjén geur van zich gpven. Duf en vochtig rie kend graan houdt bederf kiemen in zich. De eenige stof, die hierop een uitzonde ring maakt, is de ongepelde boekweit, die altijd eigenaardig, duf van lucht is. Maar behalve de granen verlangen onze hoenders in de stadsren ook zacht- voer met brood en andere tafelreslen, be nevens ruime, dagelijksche voorz.eniing van groenvoer, grit, schelpen, kalk, houts kool enz. Bovendien zijn er tegenwoordig nog heel wat stoffen in den hap lel, die voor onze kippen als bijvoegsels van groote waarde kunnen geacht worden. Van hef grootste giewicht zijn bij den opfok van het jonge goed de Levertraan en de g's>t4, die voor onze dieren door het rullig aan te maken zachtvoer kunnen geroerd wor den. Sommigen mengen die levertraan door het graan- of korrelvoer, iets, dat bij ons niet behoeft, w,anit de graankorrels zouden, dan uit een bak gegeten moeten worden, een. methode die onzen kippen niet ten goede zou komen, omdat hun dan. de ge legenheid benomen wordt ijverig te zoe ken naar de korrels, die wij met kwistige hand wijd en zijid op hel zand van diet scharrelruimte strooien. Juist dat zoeken naar de laatste verspreide korrels is zoo'n gezonde beweging voor onze dieren, veel meer dan het is voor losioopende hoen ders. De gist, dis als een frisdh riekend geelbruin poeder in onze handen komt, roeien wij vooraf door het daarna aan te maken voer. Er bestaat ook een plaats vervangende combinatie van Le\ er traan en gist, eveneens in poedervorm met bijmen ging van nog andere voeders boffen. De normale groei en vooral de vlugge, regel-' matige bevederipgt der kuikens worden er mee bereikt. Men moet ons goed verstaan. Wij noe men deze stoffen niet onmisbaar en zijn niet geneigd te beweren, dat er geien zacht voerstoffen bestaan, welke op zich zelf voldoende zijn. Ook beweren wij: net dat eiken dag, ondier normale omstandighe den deze bijvoegsels gegeven worden. De conditie der dieren bepaalt de menigvul digheid en bet kwantum van deze bijvoeg sels. Zijn de dieren in een conditie, .die heelemaal niets te wenschen overlaat, welnu, dan kunnen zij gerust deze extra's ontberen. Maar zoodra er iets minder goed in orde blijkt, dan stelle men het geven ervan niet uit, want in de meeste gevallen komt het juist daarop aan het ware mdment van ingrijpen niet voorbij, te laten gaan. De groote vraag van al of niet melk aan onze kippen te geven, zoowel tijdens hun groei als na de ontwikkeling en ge durende den leg, kan in den tegienwoordi- *en tijd vrij gemakkelijk opgelost wonden. SI iemand toch kan twijfelen aan de voe dingswaarde van melk, speciaal karnemelk voor onze kippen en ander klein-vee, maar een groot bezwaar was het toedienen er van in vloeibaren vorm, het zoo moeilijk beslist rein houden van potten of bakken. Bedorven of onreine melk doet immers groot kwaad en kan heel licht zelfs doo- delijk werken. En dan eiken dag van den melkman die melk voor de kippen te moe ten inslaan, wordt door ons stadsmen- schen zoo vaak uitgesteld of vergieten. Vandaar was het al een zeer groote voor uitgang toen de halfvloeibare karnemelk den handel kwam. Dtit is een prima produkt, dat bij de «pluimvee- en varkens houding in het groot, van veel nut kan zijn maar voor stadsmenschen heeft zoo'n vat met dikke melk allerlei bezwaren voor opbergen en goed houden bij warmte en bij vorst. Van al die moeilijkheden en be zwaren zijn we tegenwoordig ook alweer ontheven, nu de beste karnemelk in poe dervorm (karmelpo) te koop is in het groot en ook in het klein, zelfs bij het kilo. Ook zijn er al fabrikanten, die deze karmelpo door hun voeder meel heenwer- ken, zonder merkbare prijsverhoog.'ng. Als men dit poeder, lidhtgèel van "kleur, door het zachtvoer ro„rt, 'erf he' geheid diaama aanmaakt, niet een mnhnum lauwAvairm svater, komt de heerlijk frissche imeljk- geur, zooals men die in een meilkerij ruikt, ons in den neus 'en het blijkt dat onze kip pen daar ook op gesteld zijn, want hun etlust neemt merkbaar toe De gevolgen blijken na een gebruik van eenige weken van hoog effect, door den aanzet van stevig vleesch, geen vet en door verhoog den leg van merkbaar gjroo ter eie* en. Wij beschouwen dus de hier genoemde bij voeders als van hooge'Wadrde voor de hoenders in de stadsren. Recepten. Krijgt u ktnder.n over? Dan moet er wat lekkers Worden ;!geiriaakt. Hier heeft u een paar éxtraatjes, die 't altijd .erg doen", lm de .jeu^id: Rose en wit; noo'dig: eetf hatv"^ liter melk; 1 ons bloem, 1 ons suiker, I ons boter, wat /anille-essence en cö'chendle. Ve.-meng de bloem met'ben beétje melk tot een papje. Giet de rest van de melk in .een pannetje en voeg hier de s ui keu- erf boter bij. Ver warm de melk en giet haar-, qL ze heet is, op de bloem; doe.dan alles le zamen. weer terug in het pannetje èn breng het zaakje aan de kook; denk,-er,om>-Jat u steeds blijft roeren. Laat het zes m:iiaten zacht jes doorkoken;- giet j er.ydan de vanille- ssence bij. Neem nu zee kleine vormpjes en spoel die om met koud water. Vul drie er van met het geklokte papje cn klear de rust van de. pap met een paar druppels cochenille rose. Giet hiermee de andere vormpjes vol. Laat .de puddings, koud worden, schud ze uit de vormen en schik om den ander een witte en rose op een kristallen schaaL Presenteer er keine drooge koekjes of een soort,.waf eitje bij. Ghocolade custardgelei. Hiervoor is noodig: lijier melk, ezn eetlepel poeder, ..een dessertlepel choco- adepoedcr, een dessertlepel 'bruine sui ker, vanille essence een klein pakje Ame- rikaansche gelei en een kwart liter heet water. Los de Amerikaansche gelei in het heete water op en zet haar dan apart om koud le worden. VermCng de custard'en chocoladepo-eder goed dooreen" en' rroéfr er een papje van met een heel klein beetje melk. Giet de rest van de melk in een pannetje met de suiker en breng dit aan dé kook; voeg er nu de aangemaakte po©- der bij en blijf goed roeren.Het papje behoort flink dik te zijn. Met een paaö' druppels vanille essence geeft u er eén smaakje aan. Spoel een aardigen vorm met koud water om. Neem nu een paar gegla ceerde kersjes, doop 'ze in de gelei en leg ze ondier in den vórm, zoódat ze later den top van de pudding garneeren. Laat die kersjes even afkoelen; bedek de kers jes met een laagje gelei enlaat dat ook toud worden. Roer nu de rest' van de ge lei door de aangemaakte puddingpoeder en blijf doorroeren tot de pap koud is geworden. Giet 'deze in den gereedstaan- den vorm en wacht nu verder' tot alles stijf is. Zet ten slotte' den vorm van onde ren in warm water en draai dan d© pud ding om op een schaal. I Kinderen zijn oók dol op Charlotte russe. Zorg dat u klaar heeft staan: 100 gram Colombijn-biscuit, 2.5 d.L. slag room, 50 gram suiker, 7.5 gjram gelatine, theelepeltje marasquin-essence en een paar geconfijtevruchtjes. Bekleed een puddingvorm (de wand moet recht eji glad zijn) met de biscuits, die u met den ronden kant legen den vorm wand legt, goed aanéén gétsloten. Klop den room stijf, roer er de suiker en essen ce door en daarna dé opgeloste gelatine blijf even roeren tot het mengsel wat! begint te stollen en vul er .dam de ruimte in den vorm mee, na den bóderh ~miet e0n kwastje water te hebben bevochtigd. Laat de pudding verder stijf wonden, schuld haar dan uit op een schaal en garneer den top met geconfijte^vruchtjes. U kunt ook, aLé 'de pudding u wat klein lijkt, of u anders Je veel room kost J de massa, nadat -zij"'uit dén vórm is ge keerd, wat ophoogén met een laag dikke j abrikozen-puree eiri daar nog weer wat ge slagen room op; kloppfsrf, Garneer dien I roomtop ten slotte met een paar biscuits van de zelfde soort als die welke den puddingwamd vormen. Hygiënische poëzie Uit de „Münciieiier meel. W. Schrift Der Reichsausschuss fiir hygiënische Volkslehrung heeft een prijsvraag onder medici uitgeschreven over korte rijmpjes met hygiënische tenienzen. De jury heeft qijjpraak gedaan. De eerste pa-ijs R.M, 100 werd toege kend aan dr. Dom voor zijn vers

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 2