Uit den Westhoek Vrouwenhanden, Sport Stadsnieuws OVERTUIGING EN POLITIEK. Het is altijd grappig om te zien hoe gaarne de mensch op of in voor werpen schrijft, die onder oogen van het groote publiek komen. Kwajon gens krassen als kleine dwazen hun namen op schuttingen en glazen (bleef het maar bij namen!) politiekewellus- telingen werken met witkwasten op muren en straten, vooral in den ver kiezingstijd, weer anderen schrijven weer elders. Zich uiten, speciaal door middel van het geschreven woord in het publiek getuigen, is een primair- menschelijke behoefte. Heeft men op een der Rotterdam- sche stations-emplacements-hellingen niet wel 10 keer de groote krijten strijdkreet: „Redt Bela Khun" verwij derd, en is die kreet niet 10 hardnek kige keeren op de plaats weerge keerd? Schrijven móét en zal de mensch. Op muren, glazen, straten, in cou ranten, de ondergrond doet er niet toe,p.e.n.n.e.n daar gaat het om. Ook het officïeele stuk, dat toch den leek nog altijd een flinke dosis respect afdwingt, ontkomt niet aan de getuig-manie. Er zou zelfs wel een lijvig boekdeel te vullen zijn met de humoristische in- en uitvallen, die via het officieele stuk ter wereld zijn ge bracht. U kijkt ongeloovig, omdat de eer bied voor officieele bescheiden U in de beenen zit en omdat ge meent ambtenaren te kennen, maartoch is het zoo. Niets wat volgens ingewijden zoo verleidelijk is voor schriftelijke ont boezemingen als een officieel papieren velletje. Zelfs een der Goesche vroede vade ren is pas aan de suggestie van het papier ten offer gevallen. Toen we dezer dagen ten stadhuize inzage namen van de toelichtende be scheiden op de voorstellen van B. en W. troffen we tusschen den stapel van ingewikkelde betoogen de mede- deeling dat de gemeente 's Heeren- hoek de kermis heeft afgeschaft. Heusch waar. En naast deze getypte kennisgeving stond de kantteekening: „Bravo". Van Melle. Ook echt waar. Als we niet met zooveel eerbied jegens stadhuispapi,eren vervuld wa ren geweest, dan hadden we wellicht op de kantteekening van wethouder van Melle een kantteekening laten volgen. Nu echter durfden we dat niet. Daarom doen we het hier: „Bravo", van Melle. Wellewelwelle Moet U weer eens belle Ons eens gaan vertelle Van Uw overhelle? Meent mijnheer van Melle Zóó de kermis-helle Uit te kunnen telle? Neen mijnheer van Melle Dat doenvootstelle. U haat Goesche kermis-relle Gaat dat appeltje dus pelle, Niet meer het geweten kwelle Vootstelle Dan kan de kiezer zich straks stelle Pro of contra kleur-van Melle „Bravo" klinkt soms wel erg „belle" Maar 't helpt niemand uit de knelle. bepalen hoeveelheid mosselzaad zal regelen en voor de distributie van die hoeveelheid onder de leden van dien bond, alsmede onder de niet- leden zal zorgdragen. De hoeveelheid welke iedere mosselkweeker zal ont vangen, zal door den Bond worden vastgesteld naar een maatstaf, welke verband houdt met de oppervlakte der mosselperceelen en haar cultuurwaarde Omtrent bezwaren van de mossel kweekers tegen de hun toegewezen hoeveelheid mosselzaad, zal worden beslist door een regeerïngsvertegen- woordiger, die als adviseerend lid in het bestuur van de bond zal zitting krijgen. De staking aan de „Schelde". Maandag j.l. en gisteren vonden te 's Gravenhage onder leiding van den Rijksbemiddelaar Prof. Mr. P. J. M. Aalberse, besprekingen plaats tus schen de partijen betrokken bij de reeds ruim 4 maanden durende sta king aan de „Schelde" te Vlissingen. De Rijksbemiddelaar deelde mede, dat hij, hoewel geen formeel voorstel willende doen, toch na zorgvuldige overweging van hetgeen tijdens het conflict gesproken en geschreven is, tot de overtuiging was gekomen, dat partijen op de volgende basis tot el kaar zouden kunnen komen: 1, Op de 6, respectievelijk 7, Chris telijke feestdagen wordt niet gewerkt, doch blijft het loon behouden. 2. In de Pinksterweek worden 4i/a dag vacantie gegeven met behoud van loon. Alleen in een jaar, waarin de „Schelde" geen dividend uitkeert, zul len de arbeiders geen bezwaar ma ken bij wijze van compensatie van deze 41/2 dag, 11/2 dag in te halen. 3. 1 cent loonsverhooging over de geheele lijn, met dien verstande, dat de gewone periodieke loonsverhooging doorgaat. 4. Bij het omzetten van de 50-urige werkweek in een 48-urige met 1 Ja nuari a.s. zal voor het gederfde loon een compensatie worden gegeven. 5. De arbeiders zullen er geen be zwaar tegen maken over te werken, wanneer overwerkvergunnïngen moch ten worden gegeven van 55 uur voor de eerstvolgende 3 maanden en van 53 uur voor de daarop volgende 3 maanden. 6. Partijen verbinden zich, dat we- derkeerig geen slachtoffers zullen wor den gemaakt. De directie van de „Schelde" en de Metaalbond verklaarden deze denk beelden te aanvaarden. De arbeiders organisaties verklaarden zich bereid ze Vrijdag in dan te houden vergade ringen aan hun leden voor te leggen. Bijz. Vtijw. Landstorm. Gisteren hebben 1650 leden van den bijz. vrijw. landstorm uit Zeeland deelgenomen aan den landstormdag te Den Haag. BIEZELINGE. Te Utrecht slaagde voor het foelatings-examen voor tuin- bouwvak-onderwijzer groenten- en fruitteelt, de heer J. Slabbekoorn Az. alhier. DRIEWEGEN. Woensdagavond ge raakte de vrachtauto van den heer D. uit Heinkenszand alhier bij de school in brand. Met een paar emmers wa ter werden de vlammen geblucht. SCHORE. Met ingang van 1 Octo ber a.s. is benoemd tot leerling-radio telegrafist, met standplaats Amster dam, de heer M. Houtman Az. alhier. Bij het verwerken van materia len voor een in aanbouw zijnd huis, kreeg de timmerman H. een zware balk, zoodanig op zijn arm, dat ge neeskundige hulp moest worden in geroepen. Door het breken van een hij-as kon de Schorebrug niet op de ge wone wijze worden gedraaid. Thans wordt door middel van touwen de brug open en dicht getrokken, waar toe minstens vier of vijf personen noodig zijn. Het verkeer is echter niet gestremd. WAARDE. In de Woensdagnamid dag gehouden raadsvergadering werd de begrooting voor den dienst 1929 vastgesteld, in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f31.943,16, met een post van onvoorziene uitgaven, groot f711,37. Verder werd besloten adhae- sie te betuigen aan het verzoekschrift van den raad der gemeente Arnemui- den aan den minister van onderwijs, inzake de toepassing van artikel 104 der lager onderwijswet 1920. Op voor stel van B. en W. werd afwijzend be schikt op het verzoek van deVereeni- ging Vreemdelingenverkeer te Goes om een jaarlijksche bijdrage. WEMELDINGE. Gisteren is het met steen geladen sleepschip „Ambulant", schipper van Zanten van Waspik, het welk Maandag j.l. werd aangevaren en een groot gat in de zijde bekwam, na gedeeltelijk te zijn gerepareerd, naar zijn bestemming Warmond ge sleept. Dinsdagavond werd aan de af- deeling „Wemeldinge" van den bijz. vrijw. landstorm vanwege de Wemel- dingsche burgers een vaandel aange boden. In een daartoe ten gemeente huize onder voorzitterschap van den heer P, Lindenbergh Azn., belegde vergadering heeft de heer Wabeke, burgemeester dezer gemeente met een gloedvolle rede namens de burgerij het vaandel uitgereikt, hetwelk door den heer Lindenbergh voornoemd, als voorzitter van de plaatselijke com missie dier afdeeling werd aanvaard. Het vaandel is bewerkt door den heer M. Willemsz te Oostkapelle. Vervol gens voerde nog het woord de heer A. de Schipper, plaatselijk leider der af deeling, die zijn erkentelijkheid be tuigt met de door de burgers betoon de medewerking en waardeering voor het werk dat door haar afdeeling, alsmede door de Nationale beweging wordt verricht. Na nog een toepasse lijk woord van den voorzitter waarin in het bijzonder de heer Glerum, secretaris van de commissie van toe zicht en den heer M. Kooman dank werden gebracht voor de belangrijke medewerking ter verkrijging van dit vaandel werd nog een zeer geani meerde navergadering gehouden. De belangstelling van de zijde der bur gers was groot. welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of bescha digd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL VOETBAL. Zondag a.s. gaat Goes I naar Zie- rikzee, om aldaar den strijd aan te binden tegen S.I.N.O.T.O. Het blijkt dat S.I.N.O.T.O. dit jaar een krachtig elftal heeft. Het zal voor aanvoerder Krijger en zijn mannen een zware dobber worden om te winnen. KORFBAL. A.s. Zaterdag wordt aan den Pol- dersche weg alhier, het laatste gedeel te der Z. K. B.-seriewedstrijden voor Zuid-Beveland gespeeld: 3 uur: Zeelandia IZeelandia II. 4 uur: Zeelandia I—V. V. C.; E. L. T. O. I-V. D. B. 5 uur: E. L. T. O. I—V. V. C.; V. D. B.—Zeelandia II. De wedstrijden worden geleid door de heeren van Tiel, Everaars en Wes- terweele. GEMEENTERAAD. (Zitting van lieden). Voorzitter: Die heer G. A. Hajenius. Afwezig: De heer J. van Poelgjeest. Aanwezig 12 leden. Ingekomen stukhen. Mededeelimg wordt gjedaan van de na volgende in giekomen stukken: Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gen een'e omtv an jer Verificatierappor ben omtrent de admi nistratie en rekening over 1927 van de wo ningbouwvereenigjngen„De Mid den - standswoning", „Nieuw Goesv, „Alge meen Belang" „St. Wiliibrordus" ten „Ons Streven". Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1928, tot hat vo&rön van een rechtsgeding inzake onteigening van gron den van den heer K. de Buck. Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1928, tot het voeren van een rechtsgeding inzake onteigening van grciv dien van mevr. de Wed. Ooslerbaan. Goedkeuring van het raadsbesluit v.an 30 Augustus 1928, tot wijziging der ge- meentebegroot'ng, voor 1928. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland dat de kermis te 's Heerenhoek wordt afgeschaft. Dankbetuiging, van den raad van be stuur der N.V. „P.Z.E.M." voor hetgeen door den raad der gemeente Goes is ge daan in het belang van de oplossing, der Mabegkwestiie. Nadere gegevens van de N.V. Centrale Ammoniakfabriek te Weesp, inzake in rekening-courant geplaatste gelden. Verzoek van Burgemeester en Wethou ders van Am .'muiden om adhaesie te be tuigen aan een door den raad dier gp- meente gezonden adres aan den minister van onderwijs, inzake wetswijziging, ten aanzien van de toepassing van artikel 104 der L. O. wet 1920. Door B. en W. is bericht ontvangen, dat in de Kamer het wetsontwerp, be trekking hebbend op het venzoek, aan hangig zal worden gemaakt. Op de verzoeken om afschrijving van belasting wordt afwijzend beschikt. Verzoek van Ged. Staten om zich uit te spreken over de wenschelijkheid van de aanstelling van een aantal school artsen voor de provincie Zeeland. De aanstelling van de schoolartsen zou voor Goes per jaar een uitgave van f 2250 beteekenen. B. en W. achten deze uitgave niet gerechtvaardigd, temeer daar ieder kind slechts enkele keeren gedurende den leerplichtigen leeftijd zal kunnen worden onderzocht. Van de afdeeling Goes van „Volkson derwijs" is een adres ingekomen waarin verzocht wordt het schoolartseninstituct te steunen. t De heer C r u c q zegt, dat in principe niemand tegen de instelling, is. Men zie! alleen tegen de kosten op. Spr. is echter van meening dat versterking der volks kracht een bedrag van f 2250 per jaar bil lijkt. Spr. wijst op andere uitgaven die dikwijls met minder overweging, worden gedaan. Voor de volksgezondheid mag men niet te schriel zijn. Het rapport van den gemeente-geneesheer valt spr. tegen. Deze arts is zeker in zijn beroep verhard of bang voor c'andizie in de toekomst.' Spr. bepleit nog samenwerking, met Mid delburg. f De voorzitter vindt het niet ge past dat de heer Crucq hier dit van den gemeentegeneesheer zegt. De heer Van Bommel van Vlo ten is het met den voorzitter eens. Dr. Snoek heeft in zijn advies eigenbelang buiten rekening gehouden. Spr. is het volkomen met Dr. Snoek eens, dat een schoolarts hier overbodig .is. De heer B u ij s vraagt of Goes niet bereid is in deze met Middelburg samen te werken. 1 De voorzitt(er zegt, dat men de meenimg was toegpdaan dat het gezamen lijk aanstellen van een schoolarts door Goes en Middelburg geen aanbeveling verdiende. Toen Middelburg destijds om samenwerking vroeg,, hadden B. en W. hier zich nog geen meening om'rent het schoolartsen-instituut gevormd. Op een tweede verzoek is geantwoord, dat men later bericht zou zenden omdat men de materie nog niet voldoende had bestu deerd. De heer B u ij s vindt het jammer dat de grootere gemeenten de kleine in deze niet voor gaan. De heer Koning acht een bedrag ad f 10.000,per arts vrij hoog. Als dit bedrag verminderd werd, dan zou den ook de kosten voor de gemeente lager worden. Dit ware te wenschen want het school-artsen-instituut is toch wel nuttig. De voorzitter meent dat de kosten niet veel lager zullen kunnen worden, het bedrag van f 10.000, wordt in het schrijven van Ged. Sta ten genoemd. Wethouder Goedbloed merkt op dat aanneming van het voorstel van B. en W. niet beteekent een afkeuring van het instituut. Misschien kan men later tot een school-arts over gaan. B. en W. hebben hoop dat op den duur een goedkoopere oplossing zal worden gevonden. Momenteel wegen de kosten niet tegen de voordeelen op. Aanneming van het voorstel van B. en W. beteekent dus „voorloopig" geen schoolarts, doch niet „nooit" een schoolarts. De heer B u ij s pleit voor aanhou ding van deze zaak. De voorzitter acht het beter nu het voorstel aan te nemen. B. en W. zullen dan later eens in andere plaat sen informeeren hoe men daar de kwestie heeft opgelost. Voor samen werking met Middelburg gevoelt spr. niets. De heer C r u c q stelt voor het voor stel aan te houden. Het voorstel-Crucq wordt verwor pen met 10 tegen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. De heeren Crucq en Buijs willen worden geacht te heb ben tegengestemd. (Wordt vervolgd). „Prulletje". Men verzoekt ons mede te Jeelen dat het Schutterhof voor de voorstelling van „Prulletje" geheel uitverkocht is. Auto-ongeval- De heer C. J. Tilroe begaf zich gister morgen per auto, waarin mede zijn vrouw en zijn broer zaten, in de richtilng Mid delburg. Ter hoogte van de woning vain den heer Oudkerk reed de auto, door onbekende oorzaken van den steden 'sH, Hendrikskinderendijk af. De inzittenden bekwamen allen uitwen dige verwondingen aan gelaat, armen en beenen, en werdein door dr. v. d. Berg, die spoedig ter plaatse was, verbonden. Ze hadden echter geen ernstig letsel be komen en konden huiswaarts keeren. De auto, die niet verzekerd was, is ge heel vernield. Raad van Arbeid. Bij beschikking van den minister van arbeid zijn voor den tijd van 6 jaar aan gewezen bij den raiad van arbeid alhier als werkgever-leden de heeren J. M. van Bommel van Vloten te Goes; A. Anker te Zierikzee; I. Willem,sen te Yerseke en P. Schede te Biezelinge. Als plaats vervangend lid de heer P. Verbeek te Zie rikzee. Als arbeider-leden de heeren J. A. Flink te Goes; N. Pols te Goes en P. Raas te 's Heerenhoek. Als plaatsver vangende leden de heeren P. Luikenaar te Wolphaartsdijk (Oud-Sabb'nge)J. Cats- hoek te Zierikzee; Th. B. Stokman te Rilland-Bath en C. de Boot te Heinkens zand. N«d. Zondagsschoolvereenig'mg. Hier ter stede is Woensdag de 62e jaarvergadering gehouden van de Neder- landsche Zondagsscboolvereeniging. De vergadering werd na het zingen van P-s. 89 7 (ejn het lezen van 1 Samuel 3 door den voorzitter, ds(. G. P. Marang uit Utrecht met gebed geopend. Namens de beide Goessche Zondags scholen werden de aanwezigen door ds. J. J. Homburg welkom geheeten. De voorzitter hield daarna een rede over het voorgelezen schriftgedeelte. Door den secretaris-penningmeester, de heer H. A. de Boer Azn, werd het jaar verslag uitgebracht, waaruit o.a. blijkt, dat het ledental met 60 is toegenomen. De aantallen begunstigers en aangesloten scholen resp. 84 en 45 worden veel te klein geacht, terwijl een- overschot in kas van f 1500 te veel wordt genoemd. omdat de vereeniging nog zooveel meer zou kunnen pres teen-en. De buitenlandsche secretaresse, jkvr. Repelaer v. Dadel bracht verslag uit o.a. van een internationale conferentie te Los Angelos. De volgende vergadering zal te Leeu warden plaats hebben. Jonkvr, C. Repelaer van Drlel en de heeren dr. J. Lammerts van Bueren, A. W. Harthoorn en dr. M. A. J. de Vrijer werden met algemeens stemmen als be stuurslid herkozen en gekozen in plaats van den heer de Jong Schouwenaar, die bedankt had, dr. G. F. Gezelle Meerburg. Des middags hield de heer H. A. de Boer Azn. een inleiding over ,,Is het Zon- dagsschoolonderwijs noodzakelijkerwijze beperkt tot onderwijs in de Bijbelsche Geschiedenis? Dit aan de hand van de volgende stellingen: 1. Het doel met den Zondagsschoolar- be:d beoogd, is het kind tot Christus te te leiden. t 2. Kennis van den Bijbel, als de Open baring Gods tot zaligheid, is een onmis bare factor bij hel; onderwijs, dat de Zondagsschool geeft. i 3. Voor de. bereiking van het doel mot de Zondagsschool beoogd, staan die school behalve het aankweeken van Bijbelken nis, vele andere middelen ten dienste. 4. Alle onderrichting, die een gesteld heid des harten wekken- kan, waarbij het kind ontvankelijk wordt voor de inwer king van den Heiligen Geest, behoort ijn het Zondagsschoolonderwijs te wordefr opgenomen. 1 5. De huidige tijdsomstandigheden stel len op op alle plaatsen aan de Zondags schol en den eisch haar tradiitioneele ar- be.ds-methoden te herzien-. Op de inleiding volgde een aangename ged achtewi ssejing. De voorzitter sloot t|en slotte mef dankzegging. Na afloop der vergadering ging een deel der aanwezigen met autobussen de omgeving van Goes bekijken een ander deel de stad en de oudheidskamer. Na den gemeenschappelijken maaltijd, evenals de vergadering in het Schuttershof, werd in de Groote Kerk een samenkomst ge houden, waarin het woord voerde dr. Ma- rang, ds. Homburg en ds. P. J. de Jong uit Amsterdam, terwijl een kinderkoor zich deed hoor en. Nenijto-Ioten. Goes heeft bezoek gehad van een rei zende auto, thuisbehoorende te Rotterdam. De auto is zeer practisch ingericht en o.a. van een radio-installatie voorzien. Er wordt met dezen au-to het heele land doorgereisd, teneinde zooveel mo gelijk Nenij to-loten te verkoopen. He? gaat b.ier om een weddenschap om de 500.000 loten aan den man be brengen-. Tot nog toe zijn er reeds 400.000 ver kocht. Bioscopen. De Landbouwbioscoop brengt deze week de film: Jimmy knock out", met Richard Dix in de hoofdrol. In deze rol prent komen tal van spannende momen ten voor en sensationeele bokswedstrij den. In het „Slot Ostende" draait deze week als hoofdnummer de mooie film van de first national Film Mij: „La Tra- viata". Norma Talmadge vervult de hoofdrol in deze bewerking van Verdi's opera. In *n uit Ingekomen: C. J. van Fraassen, zon der beroep, van Davos (Zw.), Oostsingel 104; M. C. Sturm, dienstbode, van Wis sen kerke, Violenstraat 36; A. F. Clarisse, ke'lner, van Middelburg, Nieuw straat 53; T. Nieu weinhu ij sen geb. Cos, zonder be roep, van Utrecht, Oostsingjel 150; K. van de Vreede, dienstbode, van Rotter dam, 's H. Hendrikskinderendijk 45; J. A. la Por te geb. Hohmann, zonder be roep, van Nijmegen, Groote Markt 10; W. Harlh en gezin, orgelmaker, van Kloe tinge, Scheldestraat 20; F. H. Visser en gezin, monteur, van Siiedrecht, de Ruij- terlaan 36; J. Dekker, bakkersknecht, van Yerseke, Lange Vorststraat 22; F. C. Rottier, zonder beroep, van Algiers, Pie- ter Jaspersestraat 1P. M. Huiiszoon, dienstbode, van Wissemkerke, Stations weg 20; C. N. van den Bergje geb. Kra mer, zonder beroep van Kloe tinge, Wil- helminastraat 54. Vertrokken: Wed. A. de Fouw en ge zin, zonder beroep, naar Eindhoven, Ont- ginningjsweg 26; J. Trimpe, pakhuis knecht, naar Kloe tinge A 63; M. J. Doeleman, zonder beroep, maar Wissen- kerke; D. C. W. Meijer, zonder beroep» naar Velp, Hoofdstraat 59; H. van de Schelde, bankwerker, naar Dordrecht, Joh. Spaanstraat 26R; H. van Lange- velde, dienstbode, naar Temeuzen, Dek kerstraat 52; G. C. Teeling, mach. N. S. naar Eindhoven, Melkweg 29; A. M. de Witte, kinderjuffrouw, naar Gilze en Rij en, Julianastraat 393; J. Bliek, bakkers knecht, naar 's Gravenpolder; A. dePuijt en gezin, tuindersknecht, naar Bergen op Zoom, Tuinstraat 319; J. Rothuizen, ca det, naar Breda, Kon. Mil. Academie; P. Zwartepoorte, dienstbode, natar Bus sum,

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2