Stadsnieuws 1927 's Morgens en 's Avonds Binnenland f 4134,27). Thans komt opnieuw ter tafel de gemeente-begrooting voor 1929. Het voorstel-Bierens, waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt, om de opcenten op de vermogensbelasting met ingang van het eerstvolgende belastingjaar (1929- 1930) te verlagen van 75 op 50, wordt verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór stemden de heeren Nieuwen- huijse, Boonman en Bierens, tegen de heeren de Vrieze, Bruijnzeel, Zoete- weij en Karelse. Naar aanleiding hier van deelt de heer Karelse nog mede, dat hij, indien straks blijkt dat het vermenigvuldigingscijfer der plaatse lijke inkomstenbelasting belangrijk moet worden verlaagd, ook zal mede werken aan verlaging van de opcen ten op de vermogensbelasting over 1929—1930. De heer Zoeteweij sluit zich aan bij de zienswijze van den heer Karelse. De heer Bierens begrijpt niet het standpunt van den heer Ka relse, daar het resultaat toch hetzelf de zal zijn, aangezien de begrooting een belangrijke verlaging van de plaat selijke inkomstenbelasting aanwijst. De heer Karelse zegt het raadsbesluit tot verlaging der inkomstenbelasting te willen afwachten. De heer de Vrieze zal straks ook tegen verlaging der op centen stemmen, daar hij anders niet tegen het voorstel van den heer Bie rens zou hebben gestemd. Hierop wordt de gemeente-begrooting voor den dienst 1929 vastgesteld met voor den gewonen dienst een ontvang en uitgaaf van f27.276,95 en voor den kapitaaldienst een ontvang en uitgaaf van memorie. De verordening op de heffing van een hondenbelasting wordt in verband met geopperde bezwaren, zoodanig gewijzigd, dat degenen die de gemeente verlaten df hun hond afschaffen, gedurende de eerste zes maanden van het belastingjaar, slechts de helft van den aanslag zullen moe ten betalen. De omschrijving van de bebpuwde kom der gemeente wordt gewijzigd. Ook ondergaat dezelfde om schrijving in de motor- en rijwielver ordening eenige verandering. Vervol gens brengt de voorzitter ter tafel de verbetering van de Dorpsstraat vanaf den Driehoek tot aan den oprit naar de Schorebrug. Een drietal plan nen, opgemaakt door den gemeente opzichter, worden overgelegd. B. en W. stellen voor om het minst kostbare plan te doen uitvoeren. De straat dan herlegd met de bestaande keien terwijl aan de zijkanten rabatten wor den gelegd van klinkers ter breedte van 75c.M. Zeer zeker zullen er keien uitvallen doch de ontbrekende zul len aan de zijde van den Driehoek worden aangevuld met klinkers. De voorzitter deelt mede dat B. en W. het plan hebben om tegelijkertijd het pleintje op den Driehoek met klinkers te laten bestraten waardoor de kosten nog eenigszins zullen worden ver hoogd. De heer de Vrieze acht deze herstelling niet afdoende en gevoelt veel meer voor een klinkerverhar ding met aan de zijden rabatten van de uitkomende keien. Straks ligt de nieuwe weg en dan zijn het voorna melijk de Schoorsche burgers die van de straat genieten. Spr. zegt dat dit plan wel iets duurder is, doch dit scheelt slechts enkele centen per jaar en per inwoner. Meerdere leden ver klaren dat ook zij meer voelen voor het duurdere plan, doch dat de kos ten hier de hinderpaal zijn. Het voor stel van B. en W. wordt hierop aan genomen met 6 tegen 1 stem (de heer de Vrieze). Bij de rondvraag wijst de heer Nïeuwenhuijse op de beslijkte Dorpsstraat tengevolge van het grond- vervoer. Het is daar beslist gevaarlijk. De voorzitter zegt dat hij maatrege len zal nemen. WEMELDINGE. Maandagmiddag had alhier een aanvaring plaats tus- schen een uitvarende en een binnen komende sleeptrein, met het gevolg, dat het sleepschip „Ambulant" van Waspik, geladen met steen, zulke ern stige averij bekwam, dat het met drie pompbooten boven water moest wor den gehouden. Met twee sleepbooten is het later op het droge getrokken. Persoonlijke ongelukken hadden daar bij niet plaats. WOLPHAARTSDIJK. Te Utrecht slaagde voor het toelatings-examen tuinbouwvak-onderwijzer groenten- en fruitteelt, de heer A. Abrahamse. Ds. A. P. Lanting alhier, heeft het beroep naar Schoonrewoerd aan genomen. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad zal Vrijdag a.s. te 2 uur n.m. iin openbare vergadering bijeen komen. Agenda: Vaststeling der notulen van de verga dering van 30 Augustus 1928. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van belas ting. Verzoek van Ged. Staten om zich uit te spreken over de wenschelijkheid van de aanstelling van een aam tal school artsen voorr de provincie Zee-land. Voorstel tot verbetering van den West- havendijk. 1 Voorstel tot herziening der wijze van verdeeling der gemeente in stemdistricten. Verzoek van de Zeeuwsche Vereeni- ging voor Dialect-Onderzoek om subsidie uit de gemeentekas. Aanbieding der gemeen'©rekening over Aanbieding der gemeente-'begrooting voor 1929. Voorstel betreffende verhaal van bij dragen wegens inkoop van vroegeren dienst tijd. Voorstel tot verderen aanleg van Bouw plan III. Verzoek van de commissie van Vak onderwijs van dien Algemeenen Neder- Iandschen Politiebond om subsidie ten behoeve van haar politievakschool en po- litie-vakcursussen. Voorstel tot vaststelling eeiner nieuwe verordening tot regeling der subsidieering van de bijzondere bewaarscholen, tot wij ziging der verordening op de openbare bewaarschool, tot wijziging dei- instructie voor het personeel van laatstgenoemde school en tot vaststelling van verordenin gen op de heffing, en invordering van schoolgeld voor de school. Verzoek van de plaatselijke drankbe- strijdersvereenigingen om het sluitingsuur voor herbergen en tapperijen te bepalen op 10 uur namiddags. Verzoek van bewoners van den Heer- nisseweg om uitbreiding, der straatver lichting aldaar. Voorstel om beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van een onderzoek in verband met het rapport van het Staats toezicht op de Volksgezondheid betref fende de vesten. Voorstel tot het nemen van verschil lende besluiten tot uitvoering der gewij zigde Motor- en Rijwielwet. Verzoek van den Bond tegen het schen den door het vloeken van Gods heiligen Naam om invoering van een z.g. vloek ver bod. Voorstel tot wijziging der Verordening betrekkelijk de straten, enz. Verzoek van de woningbouwvereeni- ging Ons Streven" om de beschikking te mogen hebben over een stukje grond in bouwplan II. Scholen. Bij de vaststelling der gemeernte-begroo- ting voor het jaar 1928 werd wegens sub sidie aan de bijzondere bewaarscholen uitgetrokken een bedrag, gelijk aan f25 per leerling, onder bepal.mfg, dat deze aangelegenheid zou worden geregeld bij een eerlang vast te stellen- nieuwe veror dening. Tevens werd besloten, aan de openbare bewaarschool het karakter van een school voor on- en minvermogenden te ontnemen en voor die school een schoolgeld in te voeren. B. en W. bieden den raad thans de verordening hierop betrekking! hebbend, aan. Speelplaats. B. en W. stellen voor aan de woning bouwvereniging ,,Ons Streven" een stukje gemeentegrond in Bouwplan II te ver huren tegen f30 per jaar. De vereniging zal het terrein inrichten tot speelplaats. Motor- en Rijwielverordening Door in werking treding van de nieuwe motor- en rijwielwet zijn tal van plaatse lijke verkeersvoorschriften overbodig ge worden. B. en W. stellen daarom voor de bestaande verordening door een nieu we te vervangen. Et aleer en op stoepen. Gelijk bekend heeft de kantonrechter een gedeelte der politie-verordening, be trekking hebbend op het etaleeren op stoe pen, ongeldig verklaard. Teneinde het etaleeren op stoepen tegen te kunnen gaan stellen B. en W. den raad voor o.a. een nieuw artikel in de politieverordening aan te brengen. Dit artikel luidt: 1. Het is verboden aan, op, of boven de openbare straten of wegen: a. hetlzij aan de gevels zelve of wel aan uits teekijzers, getimmerten of toestellen, welke aan de gevels vast/gemaakt zijn, voorwerpen te hangen, te bevestigiem of te hebben b. eenig voorwerp uit te spreiden of uit te stallen of uitgespreid of uitgestald te hebben c. draden, touwen, kabels, doeken of andere dergelijke voorwerpen te spannen of gespannen te hebben. 2. De bepaling van het eerste lid is niet van toepassing ten aanzien van a. een vlaggëstok, een vlag en een wim pel, mits een en ander niet dient tot aan kondiging of reclame en mits het onder ste gjedeelte daarvan tenminste 3 meter van den begamen grond verwijderd is; b. een uithangbord, mits dit vlak tegen den gevel bevestigd is en geen deel daar van meer dan 10 centimeter buiten den ge vel uitsteekt. zijn de meest geschikte momenten om Purol toe te passen; daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Purol aanwezig te zijn. 3. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, onder door hen, voor elk geval, te stellen voorwaarden, van de bepaling van het eerste lid ontheffing te verleenen. 4. Aan elke ontheffing worden tenmin ste de volgende voorwaarden verbonden: a. dat deze slechts tot wederopzeg-1 gens wordt verleend; b. dat het krachtens de onthöffüngf daargestelde op eerste bevel van Burge meester en Wethouders en binnen den bij het hevel gegeven tijd moet zijn opgeruimd Bij gebreke van stipte nakoming van een of meer der door Burgemeester en Wethouders gestelde voorwaarden wordt de vergunning geacht niet te bestaan. Plus een. Als de raad zijn goedkeuring verleent zal het aantal lantaarns aan den Heerwisse weg op verzoek der buurtvereentg,;ng met 1 worden uitgebreid. Vloekver bod. De commissie voor de strafverordenin gen uit de raad heeft destijds de opdracht gekregen advies uit te brengen aangaande het verzoek van het bestuur van den bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam om invoering van een z.g. vloekverbod. Volgens dit advies is de meerderheid der commissie, alhoewel het vloeken ten zeerste afkeurende, van meaning, dat het vaststellen eener veror dening, uit een practisch oo^puint be schouwd, niet de aangewezen weg is om dit kwaad te bestrijden. Die minderheid acht een „vloekverbodi" wenschelijk als middel tot bevordering der openbare orde. De commissie geeft den raad in over weging om, indien de raad vaststelling van een „vloekverbod" wenschelijk acht, voor te stellen om een nieuw artikel ge nummerd löbis in het leven te roepen, lui dende als volgt: ,jHet is verboden, openlijk Gods naam vloekende te gebruiken". Sub si die aanvrage. De onlangs opgerichte Zeeuwsche ver eeniging voor dialect-onderzoek heeft sub sidie gevraagd uit de gemeentekas. B. en W. zijn van oordeel dat de ver- eeniging ongetwijfeld arbeid zal kunnen verrichten, welke van waarde zal zijn voor de werenschap, doch zij achten het gemeentebelang niet op zoodanige wijze daarbij betrokken, dat het geven van sub sidie gemotiveerd moet worden geacht. Bouwplan III. Voorgesteld wordt dezen winter den aanleg van Bouwplan III verder voort te zetten. Deze aanleg zal werkloozen werk verschaffen en bovendien terreinen schep pen voor het bouwen van woningen op goedkoopere gronden (f4 en f5). De to tale kosten worden geraamd op f30.000. Po li tie va k school. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken op de subsidie-aanvrage door de model-poli tie-vakschool, mede omdat uit Goes geen enkel lid van het politieperso neel nog gebruik heeft gemaakt van die school. Het sluitingsuur. De afdeelingen Goes van de Nat. Chr. geheelonthoudersvereenig'ng ea der Geref. vereeniging voor drankbestrijding verzoe ken den raad het sluitingsuur van herber gen en tapperijen te bepalen op 10 uur n.m., met bepaling evenwel dat het voor schrift niet zal gelden voor het hotelwe zen. B. en W. meenen, dat er overwegende bezwaren bestaan tegen inwilliging van het verzoek. In de eerste plaats toch ach ten zij het belande sluitingsuur (12 uur) niet overdreven en in de tweede plaats verwachten zij, dat de uitsluiting van ho tels spoedig tot consequenties zal leiden, die de geheele verordening, gesteld dat deze werd vastgesteld, spoedig tot een doode letter zouden maken-. Schoolartsen. Ged. Staten wen-schen van den raad dat hij zich zal uitspreken over de vraag of de aanstelling van een aantal schoolartsen voor Zeeland wenschelijk wordt geacht en of de raad zich daarvoor finantieel wil interesseeren. Het „Groene Kruis" verlangt aanstel ling van 6 schoolartsen, waarvan de kos ten per jaar f 10.000 per arts zullen be dragen. De regeling zou Goes komen te staan op een bijdrage van pirn, f 2250 per jaar. Daar elke arts 6000 kinderen onder zijn zorgen zal krijgen en ieder ltind dus slechts enkele malen gedurende den leef tijd zal kunnen worden onderzocht, ach ten B. en W. de uitgave niiet gerechtigd, Zij stellen den raad dus voor Ged. St. te doen weten dat Goes niet genegen is aan het plan mede te werken. Verbetering Wes th a vend ij k. De'directeur van gemeentewerken acht verbetering en verbreeding van den West havendijk van de Zaagmolenstraat af tost de grens der gemeente zeer noodzakelijk. Een gedeelte zal met keien bestraat moe ten worden, terwijl voor de rest het best klinkers aangewend zullen kunnen worden. De totaalkosten der verbetering, met inbe grip van rijwielpaden en rioleeriing, wordt geraamd op f61.000. Stemdistricten. In verband met den aanbouw van wo ningen in bouwplan I en bouwplan III, bevat het stemdistrict III meer kiezers dan het aantal, bedoeld in art. 31 der Kieswet, hetgeen bepaalt, dat een stern- district in den regel niet meer dan 1000 kiezers telt. B. en W. slellein den raad daarom; voor de gemeente in nieuwe stemdistricten' te verdeelen. Pensioenen. De minister van financiën heeft mede gedeeld, dat voor de gemeente tot 1 Oc tober a.s. opnieuw de gelegenheid is open gesteld om een besluit te nemen tot ver haal van bijdragen wegens inkoop van vroegeren diensttijd, bedoeld in art. 137 der Pensioenwet 1922, d.i. de diensttijd vóór de in-werking-tred ing dier wet, dus vóór 1 Juli 1922, in dienst der gemeente doorgebracht. Dit verhaal kan gaan tot een maximum van 50 pet. van het door de gemeente verschuldigde bedrag. B. en W. stellen voor, bedoeld ver haal tot 50 pet. alben toe te passen op hen, die op het tijdstip van aanneming van dit voorstel den dienst dezer gemeente hebben verlaten. Stinkende vesten. B. en W. hebben zich tot den hoofd inspecteur van de Volksgezondheid '7 ge wend met verzoek om advies in verband met de stankverspreiding door de vesten. De hoofdinspecteur heeft B. en W. naar aanleiding daarvan een rapport doen toekomen, uitgebracht door den inspecteur A. H. van de Velde. Laatstgenoenidé geeft aan het slot van zijn rapport in overweging,, eein onderzoek in te stellen naar de technische uitvoerbaarheid en de financieele gevolgen, welke aan twee door hem gegeven oplossingen verbonden zijn. Daarvoor is in de eerste plaats noodig een waterpassing van de geheele stad. De directeur van gemeentewerken geeft in overweging, dit werk te combineeren met de werkzaamheden verbonden aan het in kaart brengen van de verschillende onder- grondsche geleidingen in de bebouwde kom der gemeente waarvoor door den raad op de begrooting, voor 1927 een be drag van f 1400 werd uitgetrokken. De directeur meent voor Sjet meerdere werk f 500 noodig te hebben, welk bedrag B. en W. voorstellen bescjhikbaar te stellen. 1 Geslaagd. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het candidaatsexamen in de rechtswetenschap de heer M. R. Krans alhier. 1 Te Amsterdam slaagde heden voor het doctoraal examen in- de geneeskunde de heer J. A. Ross, alhier. Aardrijkskundige film. De leerlingen van vier lagere scholen, van de vakschool voor meisjes, van de am bachtsschool en van de H.B.S., hebben in het „Slot Ostende" de vertooning van een aardrijkskundige film bijgewoond. De Zigeuners. De Zigeunerbevolking, die gedurende eenige dagen veel stadgenooten vermaak geschonken hebben (en enkelen, vooral de winkelier niet zoon klein beetje over last) hebben Goes verlaten. Gisteren zijn ze naar Middelburg vertrokken, waar schijnlijk ten einde munt te slaan uit de al- gemeene kermisvreugde. Nauwelijks wa ren de woonwagens even voor Middelburg tot rust gekomen of het legertje zigeune rinnen trok reeds de stad in om met toch' wel aardige vrijpostigfaeid en opdringe righeid een beroep te doen op de vrijge vigheid. De uitroepen: „Domnez quelque chose", „Goed meneertje voor d.e arme vrouw", werden met onnavolgbare zeker heid gelanceerd. Intusschen zijn we hier van d.t brokje hinderlijke maar typische samenlev.ng, van de klein© maa tsdhappij-op-zich-zelf die volgens ongeschreven wetten leeft en maling heeft aan onze begfrippen en op vattingen, verlost. De politie zal er niet rouwig om zijn. Het wachthuisje. We hebben onlangs gemeld, dat de Ned. Spoorwegen op verzoek van V.V.V. alhier besloten op het perron een tweede wachthuisje te doen bouwen. Met den bouw is reeds een aanvang gemaakt. Als het slechte weer zijn intrede doet zullen de reizigers onderdak kunnen vinden op het perron. 1 De eerste bieten. De tijd van het vervoer van suiker bieten is aangebroken. Heden zijn aan het station alhier de eerste bieten verzon den. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding,: Als rivierventer zich op den kant van den wal bevinden zonder een vergunning te vertoonen: P. C. F. V. te Wemeld'nge flOs. 10 d. I. Met een schietgeweer zich in het veld bevinden: K. V. te Colijnsplaat f 15 s. 15 d., het geweer verbeurd verklaard. Opgeven van een valschen naam: A. H. te Schor© f 15 s. 15 d. Verwekken van nachtrumoer: L. S. te Kapelle f 15 s. 15 d., J. B. ^Rotterdam f5 s. 5 d. Straatschenderij: M. T. V. te Wissen- kerke f 15 s. 15 d., H. O. teKloeting^ C. v. I., D. C. v. d. V., Jl P. H.4 W. J. H. te Heinkenszand ieder een be risping. S trooper ijL. K. te Kruiningen f 10 s. 10 d., P. L. Yerseke f 15 s. 15 d., K. d. W., W. J. H. te Yerseke ieder een maand tuchtschool voorwaardelijk. Zonder vergunning vee laten loopen over eens anders grond: D. v. d. W. te Colijnsplaat f5 s. 5 d. Zonder vergunning loopen over grond die bepoot is: P. M., J. d. J„ C. v. d. P. te Oudeland© terug aan ouders. Leerplichtig kind laten werken: J. S. te Yerseke vrijgesproken, C. v. S. te< 's Heer Arendskerks f 10 s. 10 d. Fiets legen e:n woring onbehee d laten staan: A. d. J. te Kloeting© vrijgesproken. Te 's Gravenpolder harder rijden dan 20 K.M. per uur met een auto: C. S. te Nieuwerkerk f 10 s. 10 d. Te Kapelle op den openbaren weg vloeken: L. S. te Kapelle f 10 s. 10 d. Te Goes loopen ov©r het plantsoen: J. A. v. B. te Middelburg f 10 s. 10 d. Te Goes zich aan een rijtuig vastklem men: S. A. E. P. te Utrecht f5 s. 5 d. Vee leiden over een rijwielpad: H. A. te Goes f 10 s. 10 d., M. v. d. V., J. V. te 's Heer Arendskerke f5 s. 5 d. Met een vaartuig een vischinrichting beschadigen: D. S. te Yerseke f 10 s. lOd Bij een visscherij vischtuig bij zich heb ben: G. T. te Ellewoutsdiijk berisping. Visschen zonder consent: J. D. K. te Kortgene f5 s. 5 d. Als voren en zonder vergunn'ng,: G. d. W. te Wolphaartsdijk, J. V. te 's Heer Arendskerke 2Xf5s. 2X5 ld. Visschen zonder vergunning,: P. M. te Yerseke f 5 s. 5 d., net verbeurd. Alsvoren en zonder akte: J. v. L. te Ovezande berisping. Venten op rivier zonder vergunning,: J. P. Ie Wemeldinge 2 X f 5 s. 2 X 5 01 Met auto rijden 's avonds zonder ach terlicht: W. d. K. te Goes f3 s. 3 d. Met auto rijden zonder nummer en let ter: H. J. V. te Kloelinge f 5 s. 5 d. Met auto rijden over een daarvoor ver boden weg: C. H. B. tie Poortvliet f2 s. 2d. 11 Met auto geen signaal geven als de vei ligheid van het verkeer zulks vordert: A. C. J. F. te Rijswijk f 10 s. 10 d. Met motorrijtuig rijden zondeer spie gel: J. v. d. M. te Rijswijk, P. L. te Heemstede, A. J. T. te Rotterdam f 1 s. 1 d. Met rijwiel de veiligheid van het ver keer in gevaar brengen: J. E. te Kloetinge M. d. J. te Kapelle f 5 s. 5 d., M. M. te Kloefeigc f 5 s. 1 w. tuchlsch. 's Avonds fietsen zonder licht: J. V. te Oosterbeek, L. S. te Kapelle f5 s. 5 d. Geen reglement aan boord hebben van zijn vaartuig: J. v. V. te Papendrecht, L. v. G. te Gent, J. v. R.t e Antwerpen 2 X f 2 s. 2 X 2 d. Dronkenschap: D. J. N. te Yerseke f 10 s4 weken tuchtsch. Door P. C. F. V. te Wemeldinge is booger beroep aangeteekend legen het von nis van dit kantongerecht waarbij bij is veroordeeld wegens het net bij zich heb ben van een vergunning als rivierventeK zich langs den wal bevinden. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 3 kalveren, 74 biggen. De vluchten naar Indië. Kapitein Koppen is te Batavia aange- gekomen. Na een kort verblijf aldaar is hij doorgevlogen naar Bandoeng, waar bij eenige uren later landde. Donderdag 13 September is Koppen vertrokken. Hij heeft den tocht dus in dertien dagen volbracht. Bij de Indische luchtvaartmaatschappij is bericht ontvangen, dat de H.-N.A.TJB. bestuurder de heer Moll, gistermorgen 7.30 uur plaatselijke tijd uit Bender Ab bas is vertrokken en te 11.50 uur plaatse lijke tijd te Karatsji is aangekomen. Zijn eigen kind overreden. Een 6-jarige jongen, die op Kort Ra penburg te Leiden op de treeplank van een vrachtauto, bestuurd door den motor schipper Groenewegen, was gesprongen, viel er af, waardoor het knaapje een der achterwielen over het hoofd kreeg en op slag gedood werd.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2