N0 lift Woensdag 26 September 1928 lift Jaargang* Koppen in Indië. LINTVELT's BAZAR Buitenland ^.FpoVincienieuvVs Rechtszaken. Sport Koloniën Bieten rooien PUROL ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2, buiten Goes f 2, Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COIRAIYT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Postcheque- en Girorekening No. 55571 f-i-r11 in on vr_ oia Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20. elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Zooals men onder „Binnenland" in dit nummer lezen kan is Kapitein Koppen gisteren veilig in Batavia aan gekomen. Voor de tweede maal bin nen het jaar heeft deze kranige luchtvaarder den afstand tusschenons land en den Oost, die langs den ge- bruikelijken weg door de lucht circa 15.000 K.M. bedraagt, afgelegd, voor den vierden keer is door middel van een Nederlandsch vliegtuig, bestuurd door een Nederlandschen piloot de verbinding tusschen moederland, en koloniën nauwer aangehaald. In 1924 was het van der Hoop, die naar Indié vloog, in 1927 Geysendorfferin het zelfde jaar volgde de militaire vlie ger die nu opnieuw den afstand van bijna 15.000 K.M. glansrijk heeft over wonnen. Vermoedelijk zal wel niemand in den lande geweldig van de aankomst van Koppen staan te kijken. Vreemde en groote dingen gewennen gauw, niet waar. Deze vlucht is zooals gezegd de vierde, en buitengewone omstan digheden niet in aanmerking genomen zullen dit jaar nog 4 vliegtuigen de reis NederlandIndië met succes vol brengen. Het vliegen naar de Oost zegt ons momenteel niet meer wat het ons in 1924 zei; toen het bericht van de aankomst van van der Hoop en de Zijnen bekend werd, ging er een hui vering van ontzag en bewondering door ons volk, het bericht van Kop- pen's geslaagde vlucht stemt ons al leen nog maar tot tevredenheid; om dat we niet anders hadden verwacht. De mensch van de 20ste eeuw leeft snel en heel gauw verzoent hij zich met daden, die voor eenige jaren nog onuitvoerbaar leken. We hebben de techniek in enkele decennia zulke geweldige sprongen zien maken, we hebben zooveel dingen, die voorheen in onze oogen waanzin waren tot knus en gemakkelijk levens-comfort zien worden, dat we ons niet meer zoo heel licht tot verwondering laten op schroeven. We lezen dat Koppen in Indië is aqngekpmen en we (Jen voor avond staan van een vaste luchtver- binding met de koloniën en we zeg gen: „Natuurlijk, hoe zou het eigen lijk ook anders kunnen". De man, die 40 jaar geleden ge schreven- zou hebben„We maken het nog mee, dat iemand in 9 dagen van hier naar Indië reist", zou vermoe delijk een goede kans gemaakt heb ben voor een inrichting van zwak zinnigen. Veertig jaar geleden toch was men er nog niet aan gewoon, dat de andere dag reeds bracht wat op den dag daarvoor als een vurige wensch werd gekoesterd. Het levens tempo in die dagen en dat van nu kan men vergelijken met de snelheid van de auto pas in wording en met die van den renwagen, welke thans de wegen bevolkt. De 1928-er heeft geleerd dat het on voorzichtig is de uitdrukking: „Dat is onmogelijk" te bezigen. Als men hem spreekt over de toekomst, als men hem vertelt over televisie, over het verdwijnen van iederen afstand, over tal van andere zaken, die nu sche schrijvers leven, dan zegt hij: nog slechts in het brein van fantasti- „Alles is mogelijk". En zoo is het ook. Het vernuft van den mensch is onbegrensd. Als we over honderd jaar nog eens een kijkje op de wereld konden nemen, zouden we wellicht niets terugvinden van het geen onze levensjaren omringde, want het rythme van het leven wordt snel ler en sneller. De prestatie van Koppen is een van de voorbeelden, die ons zulks leeren. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. OVERZICHT. Amerika's antwoord. De Amerikaansche staatssecretaris Kellogg en minister Wibur hebben in overleg met den maritiemen deskun dige te Washington het ontwerp-ant- woord op het Fransch-Engelsche vlootcompromis opgesteld. Naar ver luidt is dit antwoord in veel krach tiger termen vervat dan oorspronke lijk werd verwacht. De Amerikaan sche regeering zou in de nota eens en vooral uitdrukking geven aan de Amerikaansche isolatiepolitiek en ronduit verklaren, dat de Ver. Staten niet geneigd zijn, zich in buitenland- sche verwikkelingen van welken aard ook, te begeven. Aanleiding hiertoe zijn de voorwaarden van het Britsch- Fransche vlootverdrag, waarin zoo luidt de nota alle Amerikaansche wenschen met betrekking tot de ont wapening in den wind zijn geslagen. Voorts zou de Amerikaansche regee ring zeggen, dat de Ver. Staten door hun geografische ligging alleen moeten staan, zich niet kunnen laten binden door maritieme overeenkomsten tus schen Engeland en Frankrijk en niet kunnen toelaten, dat eenige Europee- sche natie over de tonnage-kwestie beslist. De nota zou verder te kennen geven, dat de overeenkomst voorna melijk de bedoeling heeft, Frankrijk en Engeland onaantastbaar te maken en de verdediging van de Ver. Staten te verzwakken. De Hearst pers bevestigt de boven staande détails betreffende den waar- schijnlijken inhoud van de nota van Amerika aan de Fransche en Engel- sche regeeringen. Deze pers stelt vast, dat het antwoord het laatste woord van Amerika vormt. Onder de gegeven omstandigheden wenscht volgens deze pers Ame rika niet deel te nemen aan de vol gende ontwapeningsconferentie te Ge- riève. Het heeft voor de Ver. Staten in het geheel geen zin gedelegeerden te zenden naar de een of andere con ferentie op dit gebied, wanneer En geland, Frankrijk, Italië en Japan een front vormen tegen Amerika. lepralijders te kalmeeren (waaronder enkele vrouwen gewapend met lansen en messen), vielen 29 leden van de kolonie den controleur en de militai ren aan. Er moest van de wapens ge bruik gemaakt worden. Zes mannen en vier vrouwen werden gedood. Twee vrouwen en twee mannen wer den gewond. Aan de zijde van de militairen zijn geen verliezen. De rust is hersteld. De assistent-resident van de Gajoe- en Alaslanden stelt persoonlijk een onderzoek in. Politierechter te Middelburg. De schop. L. Th. L., 39 jaar, koopman te Scho re, werd verdacht dat hij op 14 Aug. j.l. te Schore Willem Zuidweg ge welddadig heeft geschopt. Eisch: f 15 boete of 15 dagen hechtenis. Uit spraak: f 15 b. of 15 d. hechtenis. Mishandeling. C. A. C., 30 jaar, marinier te Rot terdam en H. V., 42 jaar, koopman te Wissenkerke, werden verdacht dat zij op 14 Aug. j.l. te Kortgene A. J. van Hee hebben geslagen en geschopt. Eisch: ieder f52 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak ieder f10 hoefe of 10 dagen hechtenis. Nog een. P. Z., 18 jaar, zonder beroep te Heinkenszand, werd verdacht dat hij op 16 Aug. 1928 te Heinkenszand Sander Saaman gewelddadig heeft ge slagen. Eisch: f5 boete of 5 dagen hechtenis. Uitspraak: f5 boete of 5 dagen hechtenis. LUCHTVAART. Een parachutesprong van 6 K.M. De Belgische eenbeenige kapitein vlieger en militaire attaché Coppens heeft in de omgeving van Parijs een demonstratie gegeven met een para chute, waarbij hij op een hoogte van meer dan 6000 meter uit een vliegtuig sprong. Het was de eerste keer, dat in Europa een sprong van een derge lijke hoogte werd ondernomen. Oproerige Leprozen. Aneta meldt: De fungeerend contro leur Blankedjeran vernam, dat de Leprozenkolonie Agoesan in de on- derafdeeling Gajoelos, zich ten doode ijdde. Onder militaire dekking ging hij met de familie der lepralijders er heen. Ondanks alle pogingen om de Brandstichting. Dezer dagen brak des nachts brand uit in een woning te Clinge bewoond door de wed. F. De woning brandde tot den grond toe af. Bij het onder zoek naar de oorzaak van dezen brand deed de politie evenwel de zonder linge ontdekking, dat een zeer groot gedeelte van den inboedel in een aangrenzend schuurtje stond opgebor gen en ontdekten hij verder onder zoek, dat andere voorwerpen waar onder eenige beeldjes met stolp onder een hoop aarde en onder een bessen- struik in den tuin stonden verbor gen. Een en ander gaf aanleiding te denken, dat hier misdrijf in het spel was. De bewoonster werd aangehou den en ter beschikking van de ju stitie gesteld. Schennis der eerbaarheid. Dezer dagen ging het gerucht, dat op den weg tusschen Middelburg— Arnemuiden een(ige) mannelijke per' soon(en) liep(en), welke bij het na deren van personen van andere kunne zich verlaagden tot schennis der eer baarheid. Ook Zaterdag geschiedde zulks. De vrouwelijke persoon die dit zag, keerde op haar schreden terug en deed aangifte bij de politie, welke direct een onderzoek instelde en de(n) vermoedelijke(n) dader(s) op het spoor is. De staking aan „De Schelde". De conferentie inzake het conflict bij de Kon. Maatsch. „De Schelde' zal Donderdagmiddag 2 uur te 's Gra venhage worden voortgezet. In „Het Volk" kwam een bericht voor dat hef in hef vaste voornemen van de directie van „De Schelde" zou liggen om binnenkort de kanto ren te sluiten en de ambtenaren voor onbepaalden tijd naar huis te zenden. De gehuwden en kostwinners zouden dan 70 uitbetaald krijgen en de ongehuwden 50 °/o. Dit bericht is onjuist. Gelukkig Schouwen. Vrijdag en Zaterdag is de hoogspan ningskabel tusschen St. Philipsland en Schouwen-Duiveland, waardoor de stroom voor het laatste eiland zal gaan, door het Zijpe gelegd. Indien zich geen stagnatie meer voordoet, dan zal begin December a.s. het electrische licht in Duiveland zijn entrée maken in vele woningen. KAPELLE. In het koor der Ned. Herv. Kerk alhier is Maandag het vaandel uitgereikt aan de afdeeling Kapelle-Biezelinge van den bijz. vrijw. landstorm. Burgemeester Bierens, voor zitter der afdeeling, heette de vele aanwezigen hartelijk welkom. Hij dankte het dames-comité dat de be- noodigde gelden had verzameld voor zijn mooie werk en de burgerij voor de offervaardigheid. Hierna droeg mevr Bierens met enkele toepasselijke woor den het vaandel aan den commandant, den heer H. v. d. Boomgaard over. De commandant dankte allen die voor dit mooie vaandel hebben bijgedragen. Het fanfare-corps „Ons Genoegen" deed het „Wilhelmus" en andere va- derlandsche liederen hooren, die door de aanwezigen uit volle borst werden medegezongen. Nadat burgemeester Bierens een woord van opwekking had gesproken en aansluiting bij den landstorm had gepropageerd, wees de heer v. d. Have er op dat de kleuren van het vaan del de kleuren van de aloude geu zenvlag zijn. De geuzen, aldus spr., streden onder die vlag met ongeken- den moed. Als het noodig is doet gij dan evenzoo voor het wettige gezag. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel met Doos 30 en 60 ct. De gemeenteraad vergaderde Maandag. Afwezig was de heer van Wingen. Mededeeling wordt gedaan van de ontvangst van: het verslag van den keuringsdienst van waren; het in orde bevinden van de kas van het Burgerlijk Armbestuur; een schrijven van notaris Oele die de gemeente met ingang van 1 Jan. a.s. de huur op zegt van een perceel; een verzoek dér Herv. Chr. school te Biezelinge om een bijdrage ad f875,— voor school- meubelen en om verbetering van wa terafvoer der nevenwoning. Aan het rekwest der gemeente Ar nemuiden zal geen adhaesie worden betuigd. De begrooting van het B. A. werd aangeboden in ontvangst ad f 19.041,61, in uitgaven ad f 14.708,32. Het goed slot zal waarschijnlijk f 4333,29 bedragen. In de commissie tot nazien der rekeningen werden be noemd de heeren v. d. Have, v. d. Graaff en Fraanje. De heer v. d. Graaff, bracht namens de commissie van onderzoek der ge- meentebegrooting 1929 rapport uif. Presentiegelden. De meerderheid van de commissie is de meening toege daan, dat het presentiegeld voor de leden van den raad zeer aan den la gen kant is. Een bedrag van f2,50 per zitting zou naar haar meening billijk zijn. Mitsdien adviseert de meerderheid het tegenwoordig be drag te verdubbelen en alzoo te bren gen op f210,—, uitgaaf presentiegeld in totaal voor alle leden. Post reiskosten enz. De commissie geeft in overweging dezen post met f25,te verhoogen en te brengen op f100,in verhand met de hangende verlichtings-kwestie. Wellicht zullen meerdere dienstreizen moeten onder nomen worden. Post jaarwedde gemeenteveldwach ter. Het komt de commissie voor dat de jaarwedde van de gemeenteveld wachter te laag is. Teneinde hierin eenigszins tegemoet te komen, stelt zij voor één periodieke verhooging vroeger toe te kennen en de jaarwed de van den veldwachter met ingang van 1 Januari 1929 te brengen op f1350,—. Gratificatie politie. De commissie acht het gewenscht om wederom f40 uit te trekken voor gratificatie aan het politiepersoneel. Zij acht hef ge wenscht om aan den rijksveldwachter f20,uit te keeren uit waardeering van zijn politiediensten in de gemeen te, terwijl het overige ware te verdee- len onder de onbezoldigde rijksveld wachters wegens buitengewone politie diensten door hen ten behoeve van de gemeente verricht. Gemeentebelangen enz. De commis sie adviseert deze post met f 70, te verhoogen en dit bedrag te bestem men voor bijdragen in de kosten van het houden van lezingen en het ver- toonen van filmen op land- en tuin bouwkundig gebied in de gemeente. Post verpleging krankzinnigen enz. Het heeft de aandacht van de com missie getroffen, dat de post verpleeg- kosten van arme krankzinnigen een zeer bezwarende post voor de gemeen te wordt. Zij geeft daarom in over weging te trachten of in deze het B. A. niet tegemoet kan komen. Dit college put toch haar middelen uit haar eigendommen, terwijl het ge meentebestuur dit hoofdzakelijk uit belastingen moet putten. Verder zou den eenige leden der commissie gaar ne zien dat de opcenten op de ver- mogingsbelasting werden verhoogd, waardoor dan een verlaging van het aantal opcenten op de rijksinkomsten belasting kon plaats hebben. Een lid is echter de meening toege daan dat daaraan nogal bezwaren ver bonden zijn, vooral met het oog op de klein-vermogenden. De commissie noodigt B. en W. uit een onderzoek in te stellen, of de tegenwoordige heffing der belastingen de meest bil- lijkste is. Tenslotte adviseert de commissie op de door haar voorgestelde verhooging van posten in totaal f290,te be strijden uit volgno. 181 en deze laat ste post alzoo te verlagen met f 290, (de post onvoorziene). Voor het overige kan de commissie zich geheel met de door B. en W. aangeboden begrooting vereenigen. B. en W. gehoord de wenschen der commissie, kunnen zich hiermee wel vereenigen, behalve met de post gra tificatie politie. De voorzitter becrï- tiseerde de meening der commissie waarop de heeren v. d. Graaff, Fraan je en v. d. Have reageerden. De heer Slabbekoorn wilde voor buitengewone diensten belooning. Na een drukke bespreking werd de com missie in het gelijk gesteld. De begrooting werd voorloopig vast gesteld op f 62.413^95 inkomsten en uitgaven. Kapitaaldienst f 630,— in komsten, uitgaven nihil. Volgens de aangenomen begrooting 1929 kan de belasting der gemeente Kapelle met f 1000,— verlaagd worden. De raad voteerde f 3000,— voor her stel van een bestrating in de Oost en Weststraat, en besloot aan Ged. Staten vrijstelling te vragen voor het onderwijs in lichamelijke oefeningen op de openbare lagere school. Behandeld werd vervolgens het ver zoek van V.V.V. om subsidie. B. en W. stelden voor, hoewel zij het nut van V.V.V. inzien, op hef verzoek af wijzend te beschikken. De heeren v. d. Have en v. d. Graaff bepleitten een subsidieering van flO,—V.V.V. maakt onze streek bekend, zeiden de sprekers. De gemeente profiteert er wel degelijk van. Met 4 tegen 2 stem men werd besloten geen subsidie te verleenen. De raad droeg vervolgens B. en W. op om te zien naar een lokaliteit waar de dezer dagen opgerichte huishoud- cursus zal kunnen worden gegeven. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Graaff naar de vorderingen van B. en W. met de tuinbouwschool. De voorzitter antwoordt, dat hier over spoedig mededeelingen zijn te wachten. De heer Fraanje vroeg of de straat verlichting in orde komt. De voor zitter antwoordde bevestigend. De heer v. d. Have informeerde naar de vorderingen van de begraaf plaats voor Kapelle. De zoorzitter zei in geheime zit ting mededeelingen hierover te wil len verstrekken. Weth. Zuid'weg vestigt de aandacht op de put in Eversdijk, waar veel wa ter uitgehaald wordt. Er dienen daar ftwee jukken te worden geplaatst met de noodige planken. Toezegging volgde. KRUININGEN. De heer H. van Wijck, assistent aan de school met den Bijbel alhier, is met ingang van 1 Januari 1929 benoemd tot onderwij zer aan de H. Colijn-school te Sche- veningen. KORTGENE. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente is besloten om de Zondagavond-godsdienstoefe ningen, vanwege de geringe belangstel ling, af te schaffen en, zooals voor heen, de middagbeurten weer in te stellen. SCHORE. Tengevolge van het slip pen kwam een vrachtauto in botsing met een luxe wagen voor het café van den heer A. Luijk. De vracht auto reed met een flinke vaart door de heining van het naastliggende erf en bleef daar in den grond steken. Bij onderzoek bleek, dat de vooras geheel verwrongen was en de reis niet kon worden voortgezet. De raad kwam Maandag in open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Tegen afschaffing der kermis te 's Heerenhoek bestaan geen be zwaren. Aan Mevr. A. C. BeunTheu- nisse wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-verlos kundige met ingang van 1 Jan. 1929. Aan het bekende adres der gemeente Arnemuiden aan den minister van on derwijs wordt met algemeene stemmen adhaesie betuigd. Aan de afd. Schore van de Vereeniging voor Ziekenhuis- verpleging wordt een jaarlijksche bij drage toegezegd van flO,— tot we- deropzeggens ter bestrijding van de noodzakelijk te maken kosten van ad ministratie enz. Daardoor kan de we- kelijksche premie gesteld worden op f0,04 per persoon. Medegedeeld wordt dat de boeken en kas van den ge meente-ontvanger op heden zijn op genomen en in orde bevonden (in kas

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1