Aanbesteding:. Binnenland Gemengd Nieuws Laatste Berichten. Dinsdagmiddag werd de Zitting der Staten Generaal door de Koningin wederom geopend. De Ministers van Staat op weg naar de Ridderzaal. Eisch: bevestiging van de 6 vonnissen van den kantonrechter, zonder strafop legging wegens na het plegen van deze feiten reeds opgelegde straffen. De zilverbons verdwijnen. Blijkens de begrooting van het Staats- muntbedrijf ligt het in het voornemen voor Nederland o.m. te doen aanma ken f 20 millioen aan rijksdaalders. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat tot dezen aanmaak is be sloten, omdat de directie van de Ned. Bank het om tal van redenen zeer gewenscht acht, dat de zilverbons spoedig definitief zullen verdwijnen. Indien de aanmaak in 1929 ten volle gereed komt, zal in 1930 wellicht nog f10 milloen aan rijksdaalders wor den vervaardigd. Postbestelling op r.k. feestdagen. Het Tweede Kamerlid, de heer Vlie gen, heeft aan den minister van Wa terstaat gevraagd Is de minister bekend met de om standigheid, dat in een groot deel des lands op r.k. feestdagen slechts één postbestelling plaats heeft, die vaak heel vroeg in den ochtend be gint, met het gevolg, dat velen, be halve hun overige post, zelfs hun gewone dagelijksche courant moeten missen? Welk overwegend bezwaar is er te gen, dat althans in de plaatsen, waar postkantoren en hulppostkantoren zijn gevestigd, en waar toch een deel van den dag één of meer ambtenaren aanwezig moeten zijn voor de ont vangst van de binnenkomende post, enz. althans gelegenheid geopend wordt om zijn post af te halen? Zoo niet gedurende den geheelen dag, dan toch gedurende bepaalde uren? Op een auto- geschoten. Vrijdagavond omstreeks half zes pas seerde op den Rijksweg onder Weert uit de richting Eindhoven de marktaulo van den koopman Engelen uit E ndhoven. Nabij den overweg, op de grens van Bra bant en Limburg, werden plotseling drie schoten op de auto gelost, waarvan er twee door de voorruit drongen en een ket ste. De schoten bleken door personen, die zich aan den weg achter een boom hadden opgesteld, te zijn gelost. De auto stopte en de vijf inzittenden stapten u.f Enkele oogcnblikken bleven de aanvallers staan, maar namen daarop de vlucht. Hun identiteit kon niet worden vast- De marechaussee heeft de zaak in on derzoek. De burgemeestersbenoe ming te Rotterdam. De minister van bmnenlandsche zaken heeft aan B. en W. van Rotterdam een schrijven gezonden in antwoord op de beide bekende moties inzake de burge meestersbenoeming door den gemeen'te- aad aangenomen. Aangaande de eerste motie merkt de minister op, dat Grond wet noch Gemeentewet overleg met het gemeentebestuur vorderen en dat dergelijk overleg, zoover hem bekend, ook niet pleegt te worden gehouden. Wat de twee de motie betreft, zegt de minister, dat in de groote meerderheid der gemeenten rekening wordt gehouden met de politie ke gesteldheid, doch dat juist voor dezen gewichtigen post de politiek moet achter staan bij de geschiktheid. De minister concludeert, dat de af keuring een poging van den gemeenteraad is om zich een bevoegdheid aan te matigen in strijd met ons grondwettig en wettelijk bestel. De tele f oon verbin g me't Indië. De nog steeds voortdurende telefoni sche proef-gesprekken lussichen Neder land en Nederlandsch-Indië zijn weer met een nieuw succes bekroond. Werd totnu- toe alleen in Nederland op een gewoon abonnétaestel, en ook uit andere plaatsen dan 's Hage en Amsterdam gesprokenDon derdag spraken in Indië verschillende per sonen voor het eerst op het telefoontoestel in hun woning, echter alleen nog: te Ban doeng. i En zoo praatten Nederlanders te Vlis singen, Noordwijk en Waddinxveen van huis tot huis met familieleden of kennisisen te Bandoeng. In Indië werkt men thans hard om ook de andere plaatsen op Java in. het ver keer te betrekkenmen hoopt hierin binnen enkele maanden te zijn Onze onbewaakte overwegen. Vrijdagavond omstreeks elf uur is op den spoorwegovergang NijmegenKleef onder Brakkenstein de autobus van den heer Groos door den trein gegrepen. Toen de autobus op de rails reed, werd de boom juist neergelaten, wijl de trein in aantocht was. De chauffeur wierp het stuur om en reed toen in Ide richtjiigt Nijmegen langs de rails De autobus werd toen niet in de flank gegrepen, maar ter zijde gepakt en tien meter meegesleurd. De voorkant werd zeer ernstig beschadigd De chauffeur met een inzittende kwamen met'den schrik vrij. Proces-verbaal is op gemaakt. De vluchten naar Indië. De bijzondere correspondent aan boord van het eerste postvliegtuig de H.-N. A. F. A. seint dd. 23 Sept. uit Medan aan Aneta-Vaz Dias: Wij zijn na een goede reis hier aange komen. De landing geschiedde vlot. Gedu rende de vlucht hadden wij mooi weer. Op het terrein was veel belangstelling. De stand van Sengkhla (Sengpra) werd in 2V2 uur afgelegd. Morgen vertrekken wij naar Palem- bang. Het te Bagdad aangekomen tweede Nederlandsche postvliegtuig is gisteren weder vertrokken en hoopt heden Karachi te bereiken. 1 I Ziekte op de .Prinses Juliana". Zaterdagmorgen is het stoomschip „Pril ses Juliana", komende uit Indië in de Amslerdamsche haven aangekomen. De passagiers mochten het schip niet ver laten, in verband met een ziektegeval aan boord. De „Prinses Juliana" werd in quaran taine geegd. Hst ziektegeval betreft een passagier, die in Southampton reeds van boord is gegaan. Te half drie konden de passagiers aan wal gaan. 1 1 1 Onder een auto. Zaterdagavond heeft e-.n chauffeur op den Haarlemmerdijk te Amsterdam met zijn auto, ter hoogte van de Dommerstraat een zeer domme en onfortuinlijke manoeu vre gemaakt waarvan twee vrouwen, een gehuwde en een 21-jarig meisje, het slacht offer werden. De bestuurder reed de Dommerstraat in, doch bemerkte, dat hij zich vergisv had en verderop moest zijn. Half staande op de treeplank liet hij den wagen achter uit rijden en pas op het allerlaatste oo-gen- blik zag hij twee vrouwen op den weg. De man raakte toen totaal de kluts kwijt, gaf meer gps en reed met snelle vaart tegen de pui van ean huis aan de overzijde van den Haarlemmerdijk op. De vrouwen geraakten bekneld, een ruit van het huis brak en de muur werd. door den schok ontzet. 1 De vrouwan werden naar het Binnen gasthuis vervoerd. De politie heeft tegen den bestuurder proces-verbaal opgemaakt en de auto werd in beslag gpnomen. De gehuwde vrouw, wier toestand aan vankelijk reeds ernstig was, is Zondag middag in het gasthuis overleden. Gerafineerde flesschen- t r e k k e r ij. Eenige dagen geleden is een dame van den Walenburgerweg te Rotterdam in het luis van Bewaring aldaar opgesloten, omdat zij zich aan verduistering van gou den sieraden had schuldig gemaakt ten i.adeele van een juwelier uit het Koorden van de stad. De dame had namelijk bij dezen juwelier sieraden op zicht gevraagd en nauwelijks had ze de zending onder baar t ei uiting, of zij zette alles op de bank van leening. Toen de winkelier dit bemerkte, deed hij aangifte van verduis tering De dame beloofde dén rechter commissaris plechtig, dat alles zou worden betaald en de rechtt-r-commissaris stelde haar in vrijheid. Haar eerste werk was nu, om bij een juwelier in de binnenstad vier gouden horloges op zicht te vragen en die zoo gauw mogelijk op een bank van leening te brengen. Met dit geld betaalde zij den juwelier, die de sieraden op zicht had gestuurd. Het duurde echter niet lang, ot de juwelier van de horloges begon te manen. Toen hij zijn geld niet vlug ge noeg kreeg, mengde hij de politie in de zaak. De dame werd ontboden en op het politiebureau beloofde zij, den ]U»eiier binnen zeer korten tijd te zullen betalen Op dit politiebureau was men nog niet op de hoogte van de antecedenten van de dame, zoodat men haar liet gaan. En het eerste wat zij nu deed. was twee fietsen op zicht te vragen bij een fietsenhandelaar in het Noorden van de stad, de fietsen op de bank van leening te brengen en met het geld den juwelier te betalen. In middels heeft de fietsenhandelaar een aan klacht wegens verduistering tegen de me vrouw van den Walenburgerweg ingediend en nu zit zij weer in bewaring op het politiebureau aan den Bergsingel. Doordat deze juweliers en deze fietsen handelaar zoo vlug hun aanklachten hebben ingediend, is er eindelijk proces-verbaal tegen deze dame opgemaakt kunnen worden In den regel kleedde zij haar praktijken zoo in, dat een strafzaak onmogelijk werd en er slechts eeu civiele procedure overbleef. Zij vroeg dan een aantal dingen bij winkeliers op zicht en ze zette die voorwerpen onmiddellijk op de bank van leening. Na eenigtn tijd ging zij dan naar den winkelier toe om hem te vertellen dat zij met haar man de dingen bekeken had en ze alles zoo mooi vonden, dat ze de heele zending wilden koopen. Om dat echter ineens te betalen, viel hun wat zwaar, maar ze was bereid, om bijv. met f 10 per maand af te betalen. De winkeliers vonden dat goed en de dame betaalde onmiddellijk den eersten termijn, met hel geid van de bank van leening. Van den winkelier kreeg zij dan een kwitantie over het gestorte bedrag en van verduistering was nu geen sprake meer. Een ondankbare minnaar. In Praag heeft zich onlang^ een tragi- comische geschiedenis af gepeeld, waar in de knappe dochter van een eerzaam handwerksman de hoofdrol vervulde. Het meisje was verliefd geworden op een on tegenzeggelijk kinappe, maar Lichtzinnige kappersbediende Alfred Krzilak geheelen, doch haar ouders konden den omgang van hun dochter met den Praagschen Figaro niet goedkeuren en het kwam tot een fa milietwist. „Als ik niet met Alfred trou wen mag, spring het raam uit!" dreigde de schoone Marie. „Spring maar!" hoonde de vader, die op de ervaring vertrouwde, dat z ulke van te voren aangekondigde ge welddaden zelden uitgevoerd) wonden. Maar de door de liefde bezetene sprong werkelijk uit het raam. Zij stortte zich luid gillend uit de derde verdieping,, bleef echter ter halve hoogte aan een vooruit springende muur hangpn en zweefde zoo tusschen hemel en aarde tot de brandweer kwam en haar uit haar netelige positiel verloste. Heelhuids werd Marie weer aan haar ouders afgeleverd, maar haar bruide gom was zij toch kwijt, want toen deze van de heldendaad van zijn verloofde hoorde, werd het hem bang om het hart; wie zoo energiek is, verklaarde hij, zou dat ook in het huwelijk zijn en hij wensch te zich een meegaande vrouw. Arme Marie! Familie-tragedie. In de Weensche voorstad heeft zich dezer dagen een gruwelijk drama afge- ipeeld. De Regierungsrat dr. Artmann en zij* vrouw werden in hun woning vermoord gevonden, terwijl de 16-jarige zoon licht aan de hand gewond was. Aanvankelijk dacht men aan moord en zelfmoord, doch de feiten, die bij het onderzoek aan het licht zijn gekomen doen vermoeden, dat de zoon zijn beide ouders heeft vermoord. Aan den vooravond van den dag, waar op de moord is geschied, toen Regierausf- rat Artmann zich te bed had' begeven, liet hij zijn zoon bij zich komen eq deed hij hem verwijten wegens zijn gebrek aan vlijt in de school. De verklaring van den jongen Artmann dat hij uit noodweer heeft gehandeld?» toen hij het doodelijke schot op zijn vader loste, is ongeloofwaardig, daar laatstge noemde op dat oogenblik reeds een schot in het rechter handgewricht had en dus niet in staat was zijn zoon aan te vallen. Bij het onderzoek van de divan, waar op mevr. Artmann dood werd gevonden, is geconstateerd, dat het, gezien de rich ting van het schot, totaal onmogelijk is, dat zij zelfmoord heeft gepleegd. De beweegreden tot den vermoedelijlm oudermoord zou met name liggen in de omstandigheid, dat de zoon in het bezit van een vermogen wilde komen. Zijn va der was n.l. voor 70.000 shilling verze kerd, en de jonge Artmann droeg h'ea*- van, naar hij zelf hesft erkend, kenns Het einde der staking te Vlissingen? Men meldt ons uit Vlissingen: Alles wijst er op dat de conferentie die in Den Haag wordt gehouden in zake het conflict bij de „Schelde", een einde aan de staking zal maken. Het plan is Donderdag het werk te hervatten. De vlucht naar Indië. Het eerste postvliegtuig arriveerde he den te Palembang. Kind verbrand. Men meldt ons uit Roermond: Zaterdagavond 6 uur is de groote schuur van de ontginning Theodooc-hoeve te Putbroek-F door onbekende oorzaak afgebrand. Het 4-jarig, zoontje van den eigenaar, den heer Reuten, dat zich in de schuur bevond, kwam om bet leven. De geheele oogst en alle landbouwmachines gingen verloren. Contracten beëindigd. Men meldt ons uit Amsterdam: Naar we vernemen zijn de contracten welke in het grafische bedrijf tusschen de boekdrukkers-federatie en de bonden van papiergroo(handelaren en handelaren in grafische artikelen van kracht waren door de federatie opgezegd. Daar onder handelingen over een nieuwe overeenkomst zijn mislukt, loop-n de contracten op 1 Oct. a.s. definitief af. Ramp in een theater. MADRID, 24 Sept. In het revue-the ater Teatroi Novedades is gisteren even voor het einde van de middagvoorstelling brand ontstaan door kortsluiting. Het vuur verbreidde zich ongekend snel over het ge heel© gebouw. Onder de toeschouwers brak een paniek uit. Met het houten thea ter brandde een blok huizen af. Behalve de brandweer namen alle beschikbare po- litie-agenten en een afdeeling infanterie aan het reddingswerk deel. In de reddings- stations bevonden zich bij bet afzenden van dit bericht 200 gewonden, van wie 80 zeer ernstig. Het aanlal dooden is nog niet bekend, doch men rekent op eenige honderden. Allen die op de bovenrangen zaten, zijn om het leven gekomen. Primo de Rivera en de burgemees Ier van Madrid waren te middernacht op het terrein van den brand aanwezig. 63 lijken zijn reeds geborgen. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 24 Sept. 1928. Snijboonen f23, Perfectboonen f13 a f20, Rentegevers f22, Groene boo- nen f10, Kleine uien f2, alles per 100 Kg., Bloemkool f6 a f14, Roode kool f5, Kropsla fl,80, Meloenen f 33, Komkommers f3, Augurken f0,22 a f 0,23, alles per 100 stuks, Patrijzen f0,35 a f58 per stuk. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-aang.: Albert Jan van Heel 35 j. en Elisabeth Cornelia Neeltje van Dissel 21 jaar. Huw.-afk.: Iman den Boer 27 j. te Goes, onlangs te Vlissingen en Jozina Cornelia van den Berge 28 j. te Wol- phaartsdijk. Zenuwachtig, Overspannen en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten zullen Uw zenuwen kalmeeren en ster ken en Uw slapeloosheid verdrijven,. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. LICHT OP. Maandag 24 September 7.23 uur Dinsdag 25 September 7.20 uur WEERBERICHT. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. September: 24 Bioscoop Slot Ostende, „De laat ste wals". 25 Landbouw-Bioscoop, Zonsopgang. 28 29 en 30 Sept. en 1 Oct., Bios coop Slot Ostende, „La Traviata". 29 Schuttershof, De Ver. Schouwspe lers van Amsterdam, „Prulletje", blijspel in 3 bedrijven van J. A. H. Abeleven. October: 12 Prins van Oranje, Nieuw Rotterd. Tooneel, „De medailles van een oude vrouw". Bioscoop Slot Ostende, „Het kruis overwint". Bioscoop Slot Ostende, „Despion". December: Landbouw-Bioscoop, „Vlammende vleugels". Hoogste barometereland 769.5 te Reijk iavik. Laagste barometerstand 751.6 tie Dantzig. De verwachting tol den avond van 25 dezer luidt: matige tot: krachtige later afnemende Z.W. lot N.W. wind, betrok ken of zwaar bewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk nog; regenbuien, weinig verandering, in temperatuur. AANBESTEDINGEN. October: 1 Goes, afbreken en bouwen woon huis, Rothuizen. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 24 Sept. 1928. Vlasaanvoer Blauw f a f 1000 Groningen f 1,20 a f 1,30, Wit f 0,— a f 0,—, 6000 Geel f 1,25 a f 1,40, Dauwroot f 0,a f0,— Handel traag. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 8,25 a f 3,70Bonten f 8,25 a f 3,70 Eigenheimers f 2,80 a f 8,20. Granen buitenlandsche, prijshoudend. Meel f 17,26 a fHaver Canada f 11,40 a 1Mais Laplata f203. Binnenlandsche Tarwe f 11,— a f 12,— ff egge lerst Chevalier 11,75 a 12,25 Haver 10,75 a n 11,— ürwten 18,— a 21,50 chokkers 20,a 24, Bruineboonen Maanzaad \arwijzaad Koolzaad 21,a 23,- Lijnzaad (voer) 15,a 16, Lijnzaad (zaai) 17,50 a 18, Boekweit 12,35 a VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 897, eerste kwaliteit f 0,74 a f 0,76 tweede f 0,69 a f 0,72, derde f 0,64 a f 0,67 zouters f 0,a fO,export f 0,71 a f 0,74. Handel redelijk. v 41,— a 42,— 84,a 86, a 34,a 85, WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amstecdamschjs tijd. (Oude tijd). Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 24 Sept 10.19 11.00 3.23 4.10 25 11.48 5.01 5.42 26 0.20 0.56 6 16 6 42 27 1.28 1.45 7.10 7.28 28 2.10 2.29 7 51 8.11 29 2 54 8 09 8 28 847 80 3.34 3 49 9.04 9 20 ADVERTENTIËN. All die iets te vorderen heb- /AllCl 1 ben van, verschuldigd zijn aan of titels en papieren onder zich hebben, behoorende tot de nalaten schap van den heer ADRIAAN HIR- DES, gewoond hebbende te Krabben- dijke en aldaar overleden 19 Juni 1928 worden verzocht daarvan opgave, be taling of afgifte te doen ten kantore van Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, vóór of op 2Q September iqïS. OP MAANDAG 1 OCTOBER A.S., des avonds 7 uur, zal door den heer M. ROOZE, in zijn café op de Groote Kade Blauwe Steen te Goes, aanbesteed worden: „Het afbreken van perceel 14 Groote Kade en ter plaatse bouwen van een nieuw Woonhuis". Het bestaande perceel kan eiken middag tusschen 1 en 2 uur bezich tigd worden. Bestek en teekeningen a f2,50 per stel verkrijgbaar bij den heer ROOZE voornoemd. De Architekt B. N. A., F. G. C. ROTHUIZEN.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 3