I DE 1928 Qók. If, 1753 Uit den Westhoek Sport. Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Stadsnieuws Rechtszaken. TE VEEL BOEKEN. Op de jaarvergadering van den Ned, uitgeversbond, die Donderdag in Den Haag is gehouden, heeft de voorzitter een ander overcompleet besproken, n.l. de overproductie van boeken. Wie wel eens de lijsten volgt van de nieuwe uitgaven zal die klacht be grijpen. Voor ons is het een raadsel hoe de uitgevers en boekhandelaars hun bedrijf gaande houden. Men leest veel in Nederland, maar wie koopt er boeken? Daarvoor zijn leesbibliothe kon, de leeszalen, de leesgezelschap pen en de kennissen van wie men de boeken leent en niet teruggeeft. Dezelfde menschen die zonder aar zelen eenige guldens uitgeven aan ge bak of versnaperingen of verteringen of sigaren, of tooneel, of bioscoop of een uitstapje, zullen tot een kleinere uitgave voor een boek niet gemakke lijk of nooit besluiten. Toch zijn de boeken onze beste vrienden: altijd zijn zij de gevers, wij de ontvangers. Wie eenmaal geleerd heeft rustig van ze te genieten, welk een nooit drogende bron van genot Hgt'er voor hem open. Ook de ge wone romans, die vele nuchtere men' schen nog als tijdverspilling beschou wén. Natuurlijk kunnen ze dat zijn, wie zich nog in zijn vak bekwamen moet, mag niet veel tijd afnemen voor het lezen van romans. Maar toch: groote schrijvers zijn altijd groote ken ners van het leven en van de men' schen geweest, allerlei dat onze oogen onopgemerkt voorbij trekt, hebben zij gezien. Zij kennen de droefheid en de vreugd, den ernst en de dwaasheid, het uiterlijk der verhoudingen en het innerlijk der aandoeningen beter, scherper, dieper dan wij, gewone men schen. Omdat zij de menschen zoo goed kennen, weten zij ook hoeveel kwaad er wel steekt, onder wat goed schijnt, hoeveel goed onder wat enkel boosheid lijkt. In elk groot kunste naar leeft een eerlijk rechter, en zijn ziel is vol mededoogen. Daarom is het goed voor ons allen om de men schen en het leven te leeren zien door hun oogen. Ook de minder ernstige, de ont spanningslectuur die ons bezig houdt met een vermakelijk geval, een ver nuftig bedachte verwarring, een span nend avontuur en die dat goed weef te doen, is een heerlijke uitkomst, als we moe of moedeloos zijn, of als we behoefte gevoelen aan veranderingen verpoozing. We spreken dan nog niet van wer ken met zedelijke waarde, van we tenschappelijke boeken, van histori sche herinneringen, van beschavings geschiedenis, populaire kennis enz. die ons hart of geest verrijken. is niet geëerbiedigd, hoewel ook bij den te kennen gegeven wensch aan Ged. Staten, dat het advies ter kennis van Prov. Staten zou worden gebracht, gevraagd werd, dit vertrouwelijk te doen. Ik erken, dat in deze materie het bewaren van het vertrouwelijk karakter moeilijk zou zijn geweest, doch men had dan toch in elk geval aan den Raad van Advies kunnen vra gen, of hij zich met openbaarmaking zou kunnen vereenigen. Men deed dit niet en gaf in het openbaar een ver keerde voorstelling van zaken, waar tegen de Raad van Advies zich niet kon verdedigen. De billijkheid eischt daarom dat van hetgeen ik nu ter verdediging heb aangevoerd een com muniqué aan de pers wordt verstrekt", Na deze opmerkingen van den voor zitter werd door de aanwezigen ge vraagd of het gewenscht kon zijn, dat de Raad van Advies collectief ontslag neemt. Op voorstel van andere leden, werd besloten den Raad van Bestuur te vragen of hij van plan is de vaca tures in den Raad van Advies aan te vuilen of dezen in te krimpen. Over eenkomstig een voorstel van den voor zitter werd besloten om niet te voor zien in de vacatures van voorzitter, plaatsvervangend voorzitter, secreta ris en plaatsvervangend secretaris, ontstaan door het bedanken der func tionarissen als lid. Wel werd een tijdelijke voorzitter gekozen en wel de heer S. Hage te Bruïnisse, die na eenige aarzeling zich bereid verklaarde. Ten slotte bracht de heer Boude- wijnse een woord van dank aan de leden. Zijn herinneringen aan den Raad van Advies als instelling zijn niet van de aangenaamste, maar wel behoudt spr. zeer aangename herin neringen aan den omgang met de leden. „Er is conflict, er zijn teleurstel lingen geweest, maar niets zal mij lie ver zijn, aldus spr. dan dat dit feitelijk slechts misverstanden zijn ge weest, want dit zal beteekenen, dat alsnog de Raad van Advies met vrucht werkzaam zal kunnen zijn". geen oer trouwen, dat wij gedurende meer dan anderhalve eeuw en in steeds toenemende mate tabak vervaar digen en daarmede voorzien, een steeds grooter wordend aantal rookers door een product te leveren dat door zijn kwaliteit Ooldoet aan de hoogste eischen was het mogelijk, onze positie 175 jaren lang te handhaven en gestadig te versterken. s SVëV-0„r,<cv y zullen de geur en smaak van onze tabakken ten Volle bevredigen. „Jfi p€aah aan gewone, iahak Echte FriescheHEEREN-BAAl Vanaf50ctf>.y2P<l. 20ctp.ens. I0ctp.'l2ome Oouwe Egberts Tabaks/abrieken Joure'Utrecht Amsterdam-Jen Haag. - Opgericht 1753. De heer Hage bracht ten slotte een hartelijk woord van dank aan den heer Boudewijnse voor diens zakelijke en aangename leiding tijdens zijn voor zitterschap, waarmede de vergadering haar instemming betuigde. Hoog bezoek. Dinsdag 2 October zal de Commis saris der Koningin de gemeenten Nis- se, Schore, Wemeldinge en Wol- phaartsdijk bezoeken. De staking bij „De Schelde". De rijksbemiddelaar, mr. Aalberse, heeft de partijen, betrokken bij de staking bij de maatschappij „De Schelde", opgeroepen tot een nieu we bespreking op heden in Den Haag. De reeds geruimen tijd gevoerde onderhandelingen hebben dus er toe geleid, dat de partijen weer rond de conferentietafel bijeen zullen komen. Wij hebben alle reden om aan te nemen, aldus de „VI: Crt.", dat het thans den rijksbemiddelaar zal geluk ken dit geweldige conflict, dat op den dag van samenkomst der partijen precies 4 maanden zal hebben ge duurd, tot een voor beide partijen be vredigende oplossing te brengen. HOEDEKENSKERKE. Te Utrecht slaagde de heer P. Schouwenaar, fruit- kweekersknecht alhier, voor de op leidingscursus voor tuinbouwvakon- derwijzer, zoowel voor groenten- als fruitteelt. 's HEER ABTSKERKE. De raad vergaderde Zaterdag. Aan den land bouwer H. werd de verplichting op gelegd de gemeente een nieuwe plank te geven, daar hij een plank der ge meente wederrechtelijk heeft gebruikt. Adhaesie werd betuigd aan het be kende rekwest van Arnemuiden over art. 104 der L. O.-wet. Bij de behan deling der gemeentebegrooting infor meerde de heer van Weele naar de opcenten van vermogens- en grondbe lasting. Wethouder van 't Westeinde merkte op dat deze niet noodig wa ren. Wethouder Braam zei: De heer van 't Westeinde heeft aan 3 raads leden beloofd om de opcenten op vermogensbelasting te zullen heffen, daardoor heeft hij de meerderheid verkregen en is wethouder geworden. Nu hij terugkrabbelt is 't billijk dat hij zijn wethouderszetel ter beschik king stelt. Zijn raadszetel heeft hij van zijn r.k. kiezers, daar gaat 't niet om, doch ons vertrouwen in hem is weg. Wat de begrooting zelve aan gaat, deze is kunstmatig laag gehou den. Voor de brandweer is niet ge noeg uitgetrokken, terwijl toch het materiaal niet deugt. Ook de post onderhoud wegen vindt spr. te laag. Verschillende leden spreken door elkaar, de voorzifter hamert. Bij stemming wordt uitgemaakt dat er geen opcenten geheven zullen wor den. Nadat nog besloten is om op kos ten der gemeente een Diaconieput te delven sluit (Je voorzitter de verga dering. KLOETINGE. Op het drietal voor de Ned. Herv. Kerk te Hilversum komt Ds. J. A. Raams alhier voor. Geslaagd te 's Gravenhage voor het notarieel examen le ged. de heer A. J. Herdink te Kloetinge. KAPELLE. Onder levendige belang stelling is door den Rijkstuinbouw- consulent Ir. A. W. v. d. Plassche, al hier de verpakkingscursus geopend. Het deed spr. genoegen dit te mogen doen, al meer en meer wordt ingezien dat we moeten komen met goed ge sorteerd en extra verpakt fruit aan de markten. We moeten concurreerend optreden tegenover het buitenland, wil Nederland niet in den hoek geduwd worden. Het verpakken en sorteeren moet geleerd worden onder bekwame leiding en spr. is verzekerd dat de onderwijzer de heer W. Glas al het mogelijke zal beproeven. De cursus vangt met 12 leerlingen aan. KRABBENDIJKE. Aan de Techni sche Hoogeschool te Delft slaagde voor het prop. examen voor electro- technisch ingenieur de heer M. M. Welleman alhier. MIDDELBURG. Nadat reeds ver schillende andere afdeelingen van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, Verband Zeeland, in het bezit waren gesteld van een vaandel, is Zaterdag avond in het Militair Tehuis te Mid delburg het vaandel uitgereikt aan de afdeeling Middelburg van den B. V. L. RILLAND-BATH. Aan de Univer siteit te Amsterdam slaagde voor can- didaat-arts de heer A. W. Griep uit deze gemeente. VLISSINGEN. Gisteravond heeft een man in beschonken toestand thuis al les kort en klein geslagen en zich zelf met een mes in de borst ver wond. Hij is op het politiebureau verbonden. WOLPHAARTSDIJK. Voor uitzen ding naar Ned.-Indië is bestemd de heer G. J. Broekhoven te Wolphaarts- dijk, onderwijzer 2e kl. bij het open baar Eur. lager onderwijs. Zaterdag is hier door dé afdee ling van den bijz. vrijwilligen land storm een schietwedstrijd gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door den burgemeester. Des avonds werden in de zaal van den heer J. Poleij de verschillende prijzen uitgerekt. Alvo rens hiertoe over te gaan, opende de heer M. Kloosterman, lid der plaat selijke commissie de vergadering en hij stelde de aanwezigen voor, den burgemeester te benoemen tof lid der plaatselijke commissie in de vacature J. J. Preuniger en tot voorzitter van de plaatselijke commissie, welk voor stel met luid applaus werd begroet. De heer Kloosterman droeg, nadat de burgemeester zich die benoeming had laten welgevallen, de leiding aan hem over, waarna de prijsuitreiking plaats vond. le prijs J. Zeegers 52 p.; 2e pr. H. Kraak 51 p.; 3e pr. H. van Iwaarden 50 p.; 4e pr. J. Eggebeen 5e pr. A. van Keulen; 6e pr. A. Hoe- beke; 7e pr. J. Bliek; 8e pr. P. den Herder; 9e pr. I. Koets; 10e pr. A. Kalmein; lie pr. P. van Hekke; 12e pr. A. Koert; 13e pr. D. Boone; 14e pr. J. Koster; 15e pr. M. van de Kreeke Jz.16e pr. J. v. d. Linde; 17e pr. P. Bliek; 18e pr. P. de Regt; 19e pr. D. Zweedijk; 20e pr. burge meester Verhagen; 21e pr. M. Ver- stelle; 22e pr. Th. van Gemert; 23e pr. J. Snoodijk; 24e pr. N. School meester; 25e pr. C. Remijnse; 26e pr. Nieuwenhuize; 27e pr. J. Boone; 28e pr. D. Vleugel. Voor eiken deelnemer was een prijs beschikbaar. Na de prijsuitreiking droeg de voorzitter het vaandel over dat is geschonken door de ingezetenen en vervaardigd door den schildersgezel Jacob Verhage. In de regelingscommissie voor wed strijden werden benoemd de heeren J. Snoodijk, voorzitter; C. Remijnse, secretaris; D. Vleugel Pz.; H. van Iwaarden en J. Zeegers, tevens leider. Besloten werd ook dezen winter weer een gezelligen avond te organïseeren. - Van de afdeeling Wolphaarts- dijk zullen 13 leden de betooging te 's Gravenhage bijwonen. VOETBAL. Zuidelijke le klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt B. V. V.-P. S. V. 0-1 Willem II—M. V. V. 5-0 RoermondWilhelmina 13 N. A. C.-L. O. N. G. A. 5-3 Eindhoven;N. O. A. D. 2—1 Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Middelburg—R. B. C. 1—3 Vlissingen—Bredania 21 G.U.D.O.K. -Dongen 0-6 Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt Goes—Middelburg II 40 WalcherenHulst 22 Zeelandia II—Vlissingen II 32 ZierikzeeS. I. N. O. T. O. 33 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Goes 3 2 1 0 5 94 Zeelandia II 2 2 0 0 4 7-4 Sinoto 2 1 1 0 3 8-5 Terneuzen 1 1 0 0 2 2—1 Hulst 2 0 2 0 2 4-4 Zierikzee 10 10 1 33 Walcheren 2 0 111 3—4 Middelburg II 2 0 0 2 0 2-8 Vlissingen II 3 0 0 3 0 611 Goes Middelburg 11 4—0. Gistermiddag had alhier aan den Poldersche weg op het terrein van „Goes" de eerste thuis-wedstrijd voor de Zuidelijke 3e klasse A plaats tus- schen Goes I en Middelburg II. Di rect na den aftrap zag men al dat het niet meer het Middelburg II is van verleden jaar, dat „Goes" met 40 op eigen terrein klopte. De wed strijd is pas 2 minuten oud of de linksbuiten zet mooi voor, de rechts binnen vangt den bal op, schiet en „Goes" leidt met 1—0. Door toedoen van den rechtsbinnen geeft hij de middenvoor een kans en met een kop bal geeft hij den keeper het nakijken. Nauwelijks is de bal weer flitgespeeld of voor de derde maal is de M'burg- keeper gepasseerd, en dat alles in zeven minuten tijd. Het blijkt wel hoe „Goes" zich met enthousiasme in den strijd werpt, doch voor de rust wordt er niet meer gedoelpunt, zoodat de rust met 30 voor „Goes" ingaat. Na de rust is het spel zeer matig en „Goes" dat zich reeds in veilige ha- van acht, speelt zeer kalm. Middel burg doet steeds pogingen om de eer te redden, maar het gelukt niet. Dan werkt „Goes" Zich opeens weer los en de linksbinnen is het die de stand op 4—0 weet te brengen. KORFBAL. Zaterdag had voor de serie-wedstrij den van den Z. K. B. de laatste ont moeting op Walcheren plaats en wel tusschen D.O.S. (Middelburg) en V.I. O.S. ('t Zand). Uitslag 8—2 in 't voor deel van D.O.S. U kunt het bekomen bij Apoth. en Drogisten in doozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 cf. Hierdoor wist D.O.S. zich in de finale te plaatsen. A.s. Zaterdag wordt op het terrein aan den Poldersche weg hef laatste gedeelte voor Zuid-Beveland gespeeld, terwijl Zaterdag 6 October dan ein delijk de finale plaats heeft. Vechtpartijtje. Zaterdagmorgen kreeg op den Wests jn- göi £5. met De B. twist over de vereffe ning van een oude schuld. Van Woorden kwam het weldra tot daden en het regende spoedig slagen, die bloed deden vloeien. Toen de zoon van B. ook op het ge vechtsterrein verscheen, trok De B. zijn mes^ waarop de beide B.'s afdeinsden. De politie noteerde een en ander. De zigeuners- De bewoners van de woonwagens, die het kamp aan den Polderschen weg be trokken hebben, blijven zich in de belang stelling van de Goesdhe inwoners ver heugen. De woonwagen-vrouwen, die nog geregeld in de stad hun w.nkelbedel en strooptochten organiseeren, we'en de aan dacht van oud en jong op zich te vestigen. Frappante staaltjes hoort men de nering- drijvenden vertellen over de brutaliteit en de weergalooze handigheid der zi.geu- nerinnen. Ook valsclh geld schijnt bij de aankoopen een rol le spelen. In hoeverre dit juist is, is ons niet bekend. Een voorbeeld van de handigheid der vrijbuiters is het navolgende, dat zich iin een der omliggende dorpen afspeelde. Een vrouw kwam bij een slager en bestel de 7 pond vleesch. Op de vraag of ze geld bij zich had, toonde ze een briefje van 40 gulden. De slager maakt het vleesch gereed en deponeerde het opt verzoek van de koopster in een emmer,, d.e met den bodem in haar schort rustte. Tom het op betalen aan kwam sloot ze den emmer met een deksel af, zei: „Ik zal even aan de vrouwen die wat verder op in de straat staan kleiner geld vragen en je daarmee betalen." „BestTi ant woordde de slager, „als je het vleesch dan maar hier laat." De vrouw zette den emmer op de toon bank en verdween. Toen ze na e.nigen tijd niet teruggekeerd was rook de slager lont. Hij keek in den emmer maarr geen stukje vleesch was er in aanwezig, evenmin als een bodem. De vrouw had via den bodemloozen emmer het vleesch in haar schort gedepo neerd....... Deze handige truc, slechts een van de vele, die door de zigeuners worden be oefend, mogen de Goesche wlnkelers ter harte nemen. Ook is het geraden de vrouwen, die op een gegeven moment geen geen Hollandsch verstaan, bij het wisse len van geld verre van de toonbank te houden en haar te beletten i n de laden het begeerde kleingeld aan te wijzen. Voor het woonwagen-kamp bestond gas teren een zeer levendige belangstelling. In de middaguren werd van de gewone wandelwegen door den Goesenaar nage- noeg geen gebruik gemaakt. Bijna alle Zondagsche wandelaars begaven zich naar den Polder schen weg, teneinde de bron van zooveel geruchten en van heel wat sensatie van nabij te zien. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 21 September 1928 werden de volgende zaken behandeld J. E. N., 19 jaar, zonder beroep, te Heer Arendskerke was door den kan tonrechter te Goes wegens overtredingen van de Motor- en Rijwielwet te Goes op 17 Mei j.l. veroordeeld tot 2 geldboeten van f25 of 25 dagen hechtenis. De ver oordeelde was in hooger beroep gekomen. Eisch: Bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse vroeg vrijspraak of ontslag rechtsvervol ging. M. C. IJ., manufacturier te 's Heer Arendskerke, was door den kantonrech ter te Goes veroordeeld tot eene geld boete van f 15 of 15 dagen hechtenis we gens het rijden over een spoorweg-over weg terwijl de trein in aantocht is, tegen welk vonnis hij in hooger beroep was ge komen. Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes, en ontslag van rechtsvervolging,. P. A. S., 47 jaar, koopman te Krab- biendijke was door den kantonrechter te Zierikzee veroordeeld wegens het ver- koopen van geneesmiddelen te Nieuwer- kerk (Sch.), zesmaal gepleegd tot 6 X f50 of 6 X 8 dagen hechtenis. Verdachte was in hooger beroep ge komen.

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2