GOESGHE COURANT Voor de VrouW Medische Rubriek Onze Leestafel. BIJVOEGSEL. Een stout plan. De droogmaking, van de Zuiderzee [trekt in buitenlandsc'he, technische kringen zeer de aandacht. Verschillende bladen hebben reeds uitvoerige beschrijvingen gege.cn over de wijze, waarop Nederland er een pro vine je bij zal winnen, zonder met den volkenbond in conflict te komen. Speciaal tijdens de Olympische Spelen, toen vele buitenlandsche journalisten in ons land vertoefden, verschenen er artikelen over. Intusschen blijkt dit mooie Nederland sche werk den Duitschen ingenieur Sorgjel uit Dresden tot een stout plan geïnspi'- jeercf te hebben. Sorgel is namelijk, alflu: de Maasbode, van de gedachre uitgegiaan, dat, wat niet de Zuiderzee mogelijk was, ook bij een grooter waterbassin te pro beeren valt, en zoo heeft hij een plan uit gewerkt, om de Middelland sche izee droog te leggen. Dit zal volgens hem zelfs gemakkelijker gaan dan bij de Nederland' sche binnenzee. Deze wordt afgesloten door een twee kilometer langen dijk tus- schen Noord-Holland en Witeriingen, door dit eiland en vervolgens door een dijk, die dertig kilometer lang lis en naar Fries land loopt. De Middeilandsche Zee nu kan bij Gibraltar tusschen Spanje en Noord-Afrika, door een dijk van 15 kilo meter lengte worden afgesloten. Verder in de Dardanelles door een dijk van on geveer een kilometer, terwijl ten sloljbe het Suez-kanaal van ondergeschikt belang is. Aldus zou de groote zee volkomen geïsoleerd worden en zonder watertoe voer blijven. De enkele rivieren, die er in. uitmonden, zijn van geen beteeken is, de Nijl b.v. put zich jaarlijks met de over stroomingen in Egypte uit. Overigens - denkt Sorgel er niet aan de Middeiland sche zee absoluut droog 'te leggen. Zijn be doeling is, indien mogelijk, het niveau van de zee duizend meter te verlagen. Dan komen verschillende ondiepe gedeelten vanzelf boven water. Spanje wordt op die manier met Afrika vereenigid, de Ba learen vormen een schiereiland, dat zich ter lengte van vier honderd Kilometer uit strekt, Frankrijk wint een aanzienlijk© oppervlakte, Corsica en Sardinië vormen eveneens een schiereiland, welks endpun'; slechts tachtig kilometer van de Afrikaan- sche kust verwijderd is. Verder verdwij nen de Adriatisdhe zee en de Egeïsche zee. De eilanden Kreta en S.cilië gaan tot het vasteland behooren. Ook de kus ten van Tunis en Tripoli komen, gelijk die van Italië, naar voren. Speciaal bet bij Ncord-Afrika te winnen land zou daarbij zeer waarschijnlijk een groote massa materiaal voor de oude gesdh edenis op leveren. Op den bodem van de zee ligt daar alles, wat sinds de vermaarde Pu nische oorlogen tot zinken werd gebracht. En dan, is er wellicht het oude, beroem de Atlantis ie vinden, welks hoofdstad men ergens in Tunis meent te hebben ge vonden. Behalve dus een geographische^ heeft het plan ook een groote archeolo gische en geschiedkundige waarde. Maar de bezwaren voor de uitvoering er van zijn velerlei en op den huidigem dag wellicht onoverkomelijk. Het grootste bezwaar zit in de omstandigheid, dat de straat van Gibraltar n-gen nond-erd meter diep is. Maar Sorgel denkt dit bezwaar met de hulpmiddelen der modlerne tech niek uit den weg te helpen en rekent in ieder geval op de onbegrensde mogelijk heden van de toekomst. Ondertusschen blijft nog de vraag, over, waar het water van de Zwarte Zee, die door rivieren als de Donau wordt gevoed, blijven moet. - Sorgel wil het in de Kaspische Zee loozen, omdat deze 29 meter lager ligt. En indien noodig, zou er in Rusland nog wel een tot zee geschikt stuk steppe te vinden zijn. Overigens gjaat het plan uit van de gedachte, dat ee|n vredelievend Europa de penibele kwesties van gebiedsuitbrei ding, van door voergebied enz. zonder moeilijkheden zal oplossen. Sorgel schijnt te meenen, dat in den grooien strijd te gen het ontwakende Azië en het sterke Amerika de Europee sche volkeren elkan der zullen moeten vinden. Maar op hel; oogenblik ziet het er met naar uit. Het is b.v. Italië, dat het meeste grondgebied zou winnen. Maar ins lede dat men in dit land, waar het bevolkingsvraagstuk zoo nijpt, met het plan wegloopt, gaat men er heftig tegjen te kesr. De „Corriere della Sera" noemt het een boosaardigen aan slag op Italië's zelfstandigheid. Het gaat hier om de Duit sche hegemonie over de De Zeeuwsche huisvrouw wijdt al haar aandacht aan haar gezin. Geen ander dan zij weet hoe de gezinswasch behandeld moet worden. Daar door heeft zij Sunlight Zeep leeren gebruiken. zesën en aldus over Europa, zegt het blad Want wanneer de Middeilandsche Zee niet meer bestaat, zijn havens als Genua, Napels, Venetië en Triëst verdwenen en aldus zullen Hamburg en Bremen de ha vens worden, waarlangs een groot deel van Europa zal moeten uitvoeren.... Aan gezien het vcorloopig wel niet tot uitvoe ring komt, zal het plan' van Sorgel niet al te nadeelig werken op den wereldvrede. Maar als bewijs van den indruk, dien het grootsche werk van het droogleg ^en der Zuiderzee in het buitenland maakt, was het aardig, er melding, van te maken. Uit de praktijk. Gasoventjes zijn heerlijk, maar er is een lastig ding: je kunt ze zoo moeilijk regelen zonder het deurtje open te maken en daardoor mislukt menig gebak. Waiii als een cake juist gaat rijzen en er komt een koude luchtstroom naar binnen, dan is het mis met uw baksel. Wae^ u wat u doen moet? Leg eajn spiegeltje onder uw oven op het tafeltje. Dan kunt u precies controleeren hoe groot of klein de gas vlammen zijn, en u kunt de pitjes regelen zonder de ovendeur open te doen. Vermeng foelie, no'.emuskaat, kruidna gel en kaneel (van ieder één ons) en maak er een goed gelijke poeder van. Naai deze in mouselinen zakjes en sluit die tusschen uw kleeren weg. De zakjes verspreiden een aangenamen geur en verjagen de mot ten. Een bekend middel om de onaangename lucht weg te nemen van het water, waarin kool, bloemkool of een andere groente ge kookt werd, is er een korst brood in mee te koken. Doch dat brood wordt dan een papje, dat zich met de groente vermengt. Om dit te voorkomen moet u het' brood in zoon gazen zakje binden, waarin erw-* ten verpakt zijn bij verkoop. U kunt die zakjes dicht knoopen; gebruik er g|een touwtje voor, want dat zou' de groente een viezen smaak geven. Op deze wijze blijft het brood bijeen en de nare lucht verdwijnt toch. Die zakjes kunnen ver scheidene malen' dienst doen. Is er iets, dat den menschen onaange namer uren bezorgt dan examens en lik doorns? Tegen het eerste bestaat helaas geen middeltje; tegen het laatste wel; week een stukje' wittebrood in een eier dopje vol azijn en bindt dit vóór u gaat slapen op uw eksteroog. Als u dit een week lang volhoudt en ieder en avond doet, dan wordt de likdoorn geleidelijk met wortel ien al uitgetrokken. Is de ekster oog erg hardnekkig, dan moet de kuur misschien iets langer volgehouden wor den, maar hardnekkig of niet: geen en kele likdoorn is tegen de azijn-brood-be- handeling bestand. Het is natuurlijk nog beter als het papje er ook overdag op inwerkt, doch dat is nogal lastig, behal ve wanneer u een oude slof of een pan toffel dragen kuurt. Aluminium pannen zijn alleen netjes, wanneer ze goed schoon gehouden wor den. Dat is trouwens met alle pannen het geval. Begint uw aluminium keukengerei van binnen te verkleuren, dan moet u het met kokend water vullen1, waarin wat bo rax is opgelost. Laat het zoo een paar uur staan en giet het water er af. Wan neer u na wrijft met eetn zacht lapje, dan verdwijnen de vlekken subiet. Zijn er vlekken van aanbranden in de pan, dan moet u er even eem rauwe ui in koken; u zult zien, hoe hierdoor het aanbaksel loslaat en' op het water komt drijven als een1 schuimHsoort. Uw pan is dan geheel schoon en helder geworden. Heeft u 'last van ketelsteen? Naai dan eens een lapje ongebleekt kannen in drieën of vieren gevouwen op elkaar en leg dit in uw ketel. De zich vormende ketelsteen trekt direct in het linnen en zal zich dus niet in den ketel vastzetten. Wanneer het linnen vol „steen" zit, kuint u het gemak kelijk uitwasschen en nog eens gebruiken. Als u leen 20 c.M. lang stuk linnen heeft, is het voldoende om drie ketels te „ont- steenien". Periodieke hoofdpijnen. Periodiek optredende hoofdpijnen, dia vooral bij het vrouwelijk, maar ook nu en dan bij het mannelijk geslacht voorkomen, zijn meestal van nervcuzen aard. Zij han gen samen met stoornissen der spijsverte ring, vooral met hardlijvigheid, een veel verbreid euvel der wouwen; voorts met te overvloedige voeding met vleesch en eie ren. Om van deze kwaal af te komen, acht de dokter in huis het innemen van as pirine of pyramidon, dat wel voor een oogenblik helpt en dus weieens aangewe zen kan zijn, niet voldoende. Integendeel, wordt de leefwijze niet veranderd en de oorzaak dus niet weggenomen, dan zijn deze palliatieve middelen op den duur schadelijk en helpen tenslotte ook niet meer. Dat heeft menige migtrainelijderes en -lijder tot eigen schade ondervonden. Wie werkelijk genezen wil worden, moet in de eerste plaats een bepaald diëei volgen, dat hoofdzakelijk uit plantaardig voedsel en melk moet bestaan, waaraan nu en dan wat vleesdh of ei toegevoegd kan worden. Koffie en thee moeten ook liefst worden vermeden, daarentegen is het raadzaam, eiken morgen op de nuchte re maag een gjlas warm water te drinken, waaraan het sap van een halvee verschen citroen (geen citroenzuur) is toegevoegd. Verder zijn geregelde warme voetbaden en wisselvoetbaden van veel nut. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Jurgens' Bona. De Ant. Jurgens' Margar'nefabriekert hebben een nieuw merk margarine in deft handel gebracht en wel Jurgens' Bona. Dit nieuwe merk, dat voor slechts 29 ct. per half pond wordt verkocht, zal zeea4 spoedig een buitengewone populariteit be reiken. Er zal een gegarandeerd prima kwaliteit worden geleverd en Bona wordt vervaardigd uit het laatste en het beste op het gebied van margarinefabricage. De verpakking is uiterst smakelijk en zin delijk. I Wat is eigenlijk margarine Door de Vereenigde Margarine Fabrie ken (Blue Band Maatschappij) is een nieuw merk margarine in den handel ge bracht onder den naam Marva (margarine voor allen) gekarnd in de Blue Band fa brieken. In verband hiermede is een brochure uitgegeven, waarin uiteengezet wordt wat eigenlijk margarine is. Marva wordt bereid uit de volgende zuivere bestanddeelen: le. zuivere \etten, zooals b.v. rundvee tin planten vet en 2e. uit plantaardige olieën, b.v. cocosolie, se samolie en grondnotenolie. Deze verschillende olieën en vetten worden in vloeibaren toestand gemengd en daarbij rekening gehouden met het jaar getijde, de heerschende warmte enz. Dit mengsel, waaraan wat eigeel is toege voegd, wordt met een groote hoeveelheid zuivere melk gekarnd. Aan de bereiding en verpakking wordt de grootste zorg besteed en aan alle hygi ënische eischen wordt voldaan. Een proefpakje van een half pond kost slechts een kwartje. j Opleiding voor kommies. Sedert eenigen tijd bestaat te Weesp, met een bijkantoor te Vlissingen, een Insti tuut voor schriftelijk en mondeling onder wijs, dat ten doel heeft volledige oplei ding voor het examen van kommies bij 's Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Dit instituut, waarvan de heer J. van Kooy, hoofd eener school en leeraar M. O. te Weesp, directeur is, mag reeds bo gen op zeer gunstige resultaten. Wat den cursus, die het motto voert: Weet meer, wordt meer, verdient meer, bovenal aantrekkelijk maakt, is, dat me«\ elk oogenblik met de studie kan beginnen, het Instituut zorgt dat men op fijd klaar komt. 1 Zjj, die slechts gewoon lager onderwijs ontvingen, kunnen meedinigen; voor de betrekking is echter eefr speciale vakkun dige voorbereiding noodijg en die geeft de cursus. f Elders in dit blad vindt men nadere gegevens omtrent den cursus. „Onder de Arabieren", door Paul W. Harrison. (H. P. Leopold Den Haag). Aan de bioscoop, die volgens som migen al heel wat op het geweteq heeft, dankt de menschheid een abso luut verkeerde voorstelling van den Sjeich. Voor den bioscoopganger was wijlen Valentino het proto-type van den leider uit het Arabische land, de knappe Valentino die duizenden vrou welijke hartjes door zijn fantastisch smetteloos Oostersch gewaad sneller deed kloppen. Na lezing van het boek werk van Paul Harrison, een Ameri- kaansch dokter-zendeling, die jaren lang onder de Bedoewinen leefde is het ons duidelijk geworden dat de film-Sjeich evenveel met een echte gemeen heeft als een mannequin van Hirsch met een struische boeren-deern in Zeeuwsch costuum. De film heeft de kijkgrage gemeente voor wat de Sjeich betreft, leelijk bij den neus ge nomen. Het is trouwens niet het eenige on juiste in onze voorstellingen over Ara* bië dat door den dokter-zendeling te niet wordt gedaan. Deze kenner van het land en menschen doet ons in zijn eenvoudige waarnemingen tot de conclusie komen dat Arabië en de Arabieren geheel anders zijn dan men zich die over het algemeen voorstelt. Hij brengt het „verhaal" tot zijn juiste proporties terug, beschrijft de men schen en de streken die ze bevolken, vertelt van hun nooden en vreugden, van hun goede en slechte eigenschap pen, van de Arabische cultuur en den Arabischen bodem. Een prettig boek, gespeend van gro ve effecten, en naar ons lijkt een al leszins betrouwbare inleider tot het land dat zoo hevig op de fantasie werkt. „Van Paria tot Prins van Pruisen", door Harry Domela. (Hollandia-drukkerij Baarn), Harry Domela is nog niet zoo erg lang beroemd. Hij werd het nu onge veer een jaar geleden, toen men er achter kwam dat hij een aantal Duit- schers had weten te bewegen hem voor den oudsten zoon van Kroonprins Wil helm aan te zien en hem als zooda nig te behandelen. De feiten van deze geruchtmakende oplichterij kent men uit de couranten. Terwijl Domela in de gevangenis ver toefde teneinde de gevolgen der per- soons-verwisseling te ondergaan, schreef hij zijn boek: „Van Paria tot VAN DE VAN VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1928 ZIJ, die zich nu abonneeren, ont vangen de Goesche Courant tot l Oc tober a.s. kosteloos. Abonnementen worden ten allen tijde aangenomen aan onze bureaux en door onze agentschappen.

Goessche Courant | 1928 | | pagina bijlage 1