Uit den Westhoek Buitenland Stadsnieuws ProVincienieuWs KLOKKE 10SLUITEN HEEREN. Misschien is het een beetje onver standig om hier de trom te roeren voor het adres waarin de chr. jonge- iings-vereeniging en de afdeeling Goes der geheel-onthouders den ge meenteraad verzoeken de café's in de toekomst slechts tot 10 uur toe gankelijk voor het publiek te doen zijn. Misschien; of liever: zoo goed als zeker, want men denke slechts aan de trom, die de Potemkin-film duizenden en duizenden bezoekers meer afwierp dan deze rolprent als cinematografisch product verdiende. Ei dochwe kunnen het niet laten. Er zijn nu eenmaal van die be lachelijkheden onder de zon, waar over Tiet zuur is het stilzwijgen te be waren. Dus, daar gaat ie dan maar De christelijke jongelingen c.s. stel len een poging in het werk om een ge deelte der samenleving naar hun pop pen te doen dansen, m.a.w. om de in woners van Goes die het om de een of andere reden prettig vinden na 10 uur in een café te zitten zulks te ver hinderen. Wat willen de jongelingen toch? We begrijpen ze niet volledig. Waar om juist moeten de café's om 10 uur gesloten worden en niet om 9 of 7 of 5 uur. Leveren de café's tusschen 10 en 12 de meeste gevaren voor de gemeenschap op, worden er in die uren meer biertjes verzet, meer kof fie geslurpt, meer uitsmijters versla gen dan op de andere tijd van den dag? Zoo ja, hoe weten de jongelin gen zulks? Zoo neen, waarom trach ten ze dan halve maatregelen te ne men door inplaats van algeheele of zeer vroege sluiting den tijd van 10 uur in hun adres op te geven. Willen ze alvast een vinger in de hoop later de geheele hand te krijgen? O, o, o, jongelingen zit 'm daar het kneepje niet? Hebben jullie wellicht onder elkaar gesmoezeld: „Als we den raad maar eerst kunnen bewegen de publieke in richtingen om 10 uur te laten sluiten, dan komt het verbodszegel op den duur van zelf wel? Foei wat een stout politiek planne tje hebben jullie dan uitgebroed. Een plannetje met een weinig eerlijk lucht je. Een dat absoluut geen eerbied kan afdwingen. Hebben jullie wel eens over de ge volgen van het adres gedacht, indien het zooals het daar ligt door den raad werd aangenomen? „Natuurlijk", zegt U. „Ja, ja, maar niet alleen binnen jul lie cirkeltje, bedoelen we. Hebben de heeren nooit iets gelezen van den nasleep, die de drooglegging in Amerika heeft? Nooit gehoord dat men daar te lande het drankmisbruik door wetten heeft bevorderd inplaats van verminderd? Beseffen de heertjes niet dat slui ting te 10 uur in Goes een nieuwe sport in het leven zou roepen, een sociëteit van menschen die er nu een maal niet van houden te leven vol gens inzichten van derden. Zijn de jongelingen er wel heel ze ker van door het door hen veronder stelde kwaad door vroege sluiting zal afnemen? We hebben in dit stukje veel vraag teekens gezaaid, want we weten weinig af van de motieven die de adressan ten er toe bewogen, onzen raad las tig te vallen. Misschien is een van de betrokkenen bereid onze vraagteekens op te merken. wel of hieromtrent sedert 1923 gewij zigde inzichten zijn verkregen, zal na der kunnen worden beoordeeld. Wanneer het eerste het geval mocht zijn kan aanstonds worden begonnen; daarvoor wordt reeds thans een eerste termijn, groot f 50.000,op den dienst 1929 aangevraagd. Voor de voortzetting van de herstel ling van de Stationsloskaden te Ter- neuzen is nog f 15.000,— noodigdaar mede wordt dan de herstelling van deze loskaden voltooid. Van de uitbreiding van de loska den te Terneuzen zijn de kosten ge raamd op f200.000,voor 1929 wordt aangevraagd f 100.000,—. Ter herstelling van de Oostsluis te Hansweert kan: voor 1928 over f180.000,worden beschikt. Voor 1929 wordt thans f175.000,uitge trokken. De bouw van de keersluis te Vlis singen zal met bijkomende werken, zooals de omkading van de binnenha vens, de verhooging der binnenkeer- 3n schutsluis, de verruiming van het z.g. verbindingskanaal tusschen het Marinedok en het kanaal door Wal cheren en den bouw van woningen enz. een uitgave vorderen van rond f2.500.000,—. Aangezien voor 1928 een bedrag van f 1.500.000,is uitgetrokken en er raar gestreefd wordt de werken in iet eerste halfjaar van 1930 voltooid ip te leveren, is hef noodig van het uitbrekende bedrag een post van 700.000,te brengen ten laste van het dienstjaar 1929; de rest kan dan op den dienst 1930 worden gebracht. Goedkoope retourbiljetten Provinciale booten. Men schrijft ons De Verkeerscommissie der Zeeuw- che Handelsreizigersvereeniging heeft net genoegen kennis genomen van het feit, dat de Kamer van Koophandel cn Fabrieken te Middelburg met steun van die te Terneuzen een verzoek zal indienen bij Ged. Staten van Zeeland om de goedkoope retourbiljetfen op de provinciale booten een geheel jaar door verkrijgbaar te stellen. In eene vergadering van de Com missie van Toezicht op den Provin cialen Stoombootdienst werd op 18 November 1926 door deze commissie uit de Z. H. V. dit punt reeds bespro ken. Echter mocht zij op 1 Decem ber d.a.v. bericht ontvangen, dat daar overwegende bezwaren bestonden met het oog op de bijdragen van het Rijk in het tekort en kon de genoemde commissie van toezicht om daartoe te geraken hare medewerking niet ver- leenen. Op 19 Maart 1928 werd eveneens op de Verkeers-conferentie in de Abdij door een lid der Verkeerscommissie dit punt onder de aandacht gebracht, doch mocht zij op 15 Juni j.l. verne men, dat naar ernstig gevreesd werd, nog grooter tekorten op de exploi tatie van die diensten het gevolg zou den zijn, zoodat Ged. Staten geen uitzicht op vervulling van den wensch konden geven. Daar echter de Z. H. V. naar de doorloopende invoering van deze bil jetten zoo zeer verlangt, ziet zij met belangstelling de resultaten tegemoet en hoopt zij de beide Kamers van Koophandel met haar streven succes mogen hebben. DRIEWEGEN. Door notaris Oele werden gisteren verkocht 2 schuren met erf en boomgaard ter grootte van 5 H.A. 65 c.A., van de erven Dr. H. R. Folmer alhier. Kooper werd de heer P. J. v. d. Slikke, landbouwer te Ovezande, voor f1900,per ge- met, is voor den hoop f24.231,33, zijn de alle perceelen. HEINKENSZAND. Dinsdagavond werd alhier een vergadering gehouden ten doel hebbende een mondharmo nicaclub op te richten. Den heer S. van den Boomgaard zette het doel uiteen waarna 9 personen uit de aan wezigen zich als lid opgaven. De heer van den Boomgaard nam de leiding op zich. Het bestuur dat gekozen werd bestaat uit de heeren A. Nijsse Wz., W. Mallekoote Wz. en C. Nijsse Johz. De slagersknecht IJzerman al hier stak bij ongeluk met een mes in zijn hand. Aanvankelijk deed dit weinig pijn doch 's avonds vertoonde zich een roode streep op den arm. 'Ingerust geworden, begaf hij zich naar den dokter, die bloedvergiftiging con stateerde. Gelukkig was hij er vlug bij geweesfj, waardoor erger kon worden voorkomen. KLOETINGE. De gemeenteraad ver gaderde gisteravond. Aanwezig alle leden. Besloten wordt adhaesie te be tuigen aan het bekende adres van het gemeentebestuur van Arnemuiden om wijziging van art. 104 der L. O.- wet 1920. In het Vogelzangspad zal het gasbuizennet uitgebreid worden, over de uitbreiding van het net in de Groe zal later worden beslist. De raad verwerpt met 6 tegen 1 stem (die van den heer De Rijk) het ver zoek van V.V.V. om subsidie. Even eens wordt verworpen een verzoek om subsidie door de Pomologische vereeniging. Wel wordt aan deze in stelling een schoollokaal in bruikleen afgestaan voor het geven van eentuin- bouwcursus. De vergoeding daarvan zal f 5,per winter-half jaar moeten bedragen. Bij behandeling van de ge- meentebegrooting 1929 houdt de heer De Rijk (S.D.A.P.) een algemeene be schouwing, waarin hij o.a. zegt, de be langen der arbeidersklasse te zullen voorstaan. De uitgetrokken post van reis- en verblijfkosten van het gemeentebe stuur en de ambtenaren ter secretarie vindt de heer Zweedijk nogal hoog. De voorzittér zegt dat voor elke cate gorie f 25,— is uitgetrokken, dus in totaal f50,—. Hij zegt dat het van belang is dat deze post op dit be drag wordt vastgesteld opdat even tueel te houden vergaderingen en an dere reiskosten hieruit kunnen wor den bestreden en niet telkens wijzi ging der begrooting noodig is. De heer Straub zal gaarne vernemen of het lid-zijn van de vereeniging van Nederl. gemeenten ook voordeelen voor deze gemeente oplevert. De voor zitter somt enkele voordeelen op, waarop de heer Straub zich met den post contributie kan vereenigen. De heer Zweedijk had gaarne dat presentiegeld voor de leden van stem- bureaux werd uitgetrokken. Met 6 te gen 1 stem (de heer Eversdijk) wordt besloten f25,uit te trekken en het bedrag te bepalen op f5,per lid en per zitting. Bij den post schilderen der ambte naarswoning vraagt de heer Hoog- straate of zulks niet wat vroeg ge beurt; hij acht het in belang van het huis dat nog een jaar wordt gewacht; ook zal dat van financieel belang zijn. Deze post blijft gehandhaafd met 4 tegen 3 stemmen (de heeren Hoog- straate, Straub en Zweedijk). Bij den post belooning van den ge meentewerkman zegt de heer Buiten huis, dat het de bedoeling van B. en W. is om dezen in vasten dienst te nemen. Hij acht een belooning van f 17,per week, waarvan dan pen sioen nog afgaat en netto f 15,50 over blijft, te weinig, en stelt voor dit be drag te bepalen op f936,per jaar, alzoo netto fl7,-r per week. De heer Hoogstrate wil nog iets ver der en stelt voor f 965,—, doch dit voorstel wordt met 2 tegen 5 stem men (voor de heeren Hoogstraate en De Rijk) verworpen. Het voorstel van den heer Buiten huis wordt hierna met algemeene stem men aangenomen. De heer De Rijk zou ook gaarne zien dat de werktijd en verlof van dien werkman werd geregeld. Hierop wordt geantwoord, dat zulks bij in structie kan worden bepaald. Bij belooning kweekelingen aan de openbare lagere school vraagt de heer Buitenhuis of de belooning daarvan wettelijk geregeld is. Hij meent dat hier een onwettige toestand bestaat; immers die kweekelingen geven hier les zonder onder toezicht te staan van een onderwijzer; hij zelf acht dit van geen belang daar het be voegde krachten zijn en de school er bij gebaat is, doch vraagt of men hier niet met vast kan loopen. De voorzitter zegt, dat hij dit niet ge looft. De heer Buitenhuis stelt voor eiken kweekelïng f100,meer te geven en hun jaarwedde te bepalen op f600, Hierover staken de stemmen (voor de heeren Hoogstraate, Buitenhuis en De Rijk, tegen de heeren Eversdijk, van Liere en Zweedijk), de heer Straub houdt zich buiten stemming. Over de bijdragen van het Burger lijk Armbestuur zegt de heer De Rijk, dat zij de op te brengen belasting ongeveer met f2000,verblinderen. En wie profiteerden hiervan? De be lastingbetalers zegt spr., en dus de be ter gesitueerden, hoewel deze f2000, bestemd zijn voor de armen. Heeft het Burgerlijk Armbestuur te veel geld dan kan het dit nog wel aan andere dingen geven. Hij stelt voor de bijdra gen te schrappen. De heer Straub merkt op, dat het Burgerlijk Armbestuur o.a. f1500, geeft in de kosten van verpleging van armlastigen, hiertegen is toch zeker niets te zeggen. Immers wanneer deze menschen normaal waren, zouden ze floor het Burgerlijk Armbestuur moe ten worden onderhouden. Zou het voorstel van den heer De Rijk worden aangenomen, dan zouden deze men schen alleen voor rekening van de gemeente komen. Ook de bijdragen in het lager onderwijs acht spr. op zijn plaats. Het voorstel van den heer De Rijk wordt hierna verworpen met 1 tegen 6 stemmen. Bij het hoofdstuk belastingen stelt de heer De Rijk voor om het aantal opcenten op de rijksinkomstenbelas- tïng van 85 te verhoogen tot 100. De nevenbelasting, die niet progres sief is, waarin dus de meest gegoede en de minst gegoede evenveel beta len, die dus onbillijk is, kan terug gebracht worden tot een opbrengst van f 4000,—, wat dus al een heele stap vooruit is. Spr. stelt genoemde verhooging voor, hetgeen met 1 tegen 6 stemmen wordt verworpen. Hierna wordt de begrooting in zijn geheel vastgesteld en wel op f 54.100,71, met een post onvoorziene uitgaven van f 1056,63, wat den gewonen dienst be treft en op f600,kapitaaldienst. De post opcenten grondbelasting bedraagt f 1872,37; de post opcenten rijksinkomstenbelasting f,14.520,de post opcenten vermogensbelasting f 4000,de post opcenten belasting naar het inkomen f7200, KRABBENDIJKE. Te Utrecht slaag de de heer C. Traas Mzn., fruitkwee- ker alhier, voor de opleidingscursus voor tuïnbouwvakonderwijzer, zoowel voor groenten- als fruitteelt. MIDDELBURG. De burgemeester heeft besloten voor den laatsten ker misdag geen verlenging van het slui tingsuur van koffiehuizen en derge lijke toe te staan. Dit blijft dus be paald op half één des nachts, met dezelfde soepele toepassing als tot dusverre. Het 6-jarig zoontje van G., wo nende aan de Hoogstraat alhier, ge raakte aan den Kousteenschen Dijk in de Kade. Reeds was de kleine een paar maal onder geweest, toen de 23- jarige W. Schuilwerve, wonende aan het Hofplein per rijwiel aankwam. De jongeman bedacht zich geen oogen- blik, sprong van zijn fiets en daarop, niettegenstaande hij slechts een matig zwemmer is, te water. Hij mocht het geluk smaken de drenkeling te grij pen en hem met hulp van toegescho ten personen aan wal £e brengen. De jongen heeft zijn leven aan 'het moe dig optreden van S. te danken. SCHORE. De melkprijs werd alhier verhoogd van 12 cent op 14 cent per Liter. Eenige weken geleden werd hier ingesteld een consultatie-bureau voor zuigelingen-verzorging. Door het ge meentebestuur is hiervoor een lokali teit afgestaan, terwijl een en ander onder leiding staat van den gemeente geneesheer en de gemeente-vroed vrouw. Hoewel aanvankelijk weinig moeders verschenen is hierin thans reeds verbetering gekomen, zoodat meerderen van de adviezen profitee- ren. Het bureau is iederen Woensdag middag geopend van 2 tot 3 uur. Door notaris van Dijke te Krui- ningen is verkocht een woonhuis met erf, gelegen aan de Dorpsstraat. Koo per werd de J. Quïst voor f1060, YERSEKE. Op de internationale bakkers-tentoonstelling te Brussel (meer dan 1000 izenders) heeft de heer H. van Leerdam alhier, voor zijn 2 inzendingen waterbrood en melk- brood de 2 hoogste onderscheidingen verkregen. Op de tentoonstelling voor brood en beschuit, uitgeschreven door den heer I. B. L. Manneke te Yerseke, werden de navolgende prijzen toege kend van brood: le. L. Goeman te Goes; 2e. De Vis ser te Arnemuiden; 3e. De Vreugde te Wolphaartsdijk; 4e. C. van der Jagt te Yerseke. Beschuit: le. C. Wolf te Vlissingen; 2e. Vroegop te Kruiningen; 3e. M. C. de Visser te Arnemuiden; 4e. Kop penaal te Haringvliet. De kampioensprijs verwierf de heer De Visser te Arnemuiden. De beker der stoomovens verkreeg de heer C. P. Filius te Yerseke. OVERZICHT. De .Frankfurter Zeitung bevat een on derhoud van den Geneefschen correspon dent van dat blad met den Franischen minister van buitenlandsdie zaken, Bri- and, kort voordat deze naar Parijs terug keerde. Briand beklaagde zich in de eer ste plaats over de houding van de Duit- sche piers, die 'hem op heftige wijze on der handen heeft genomen. Briand ver klaarde, dat nven de dingen zien moet zooals ze zijn. Dat heeft de Duitsche pers echter niet gedaan en daardoor is zijn arbeid ten zeerste bemoeilijkt. De correspondent gaf vervolgens uitdrukking aan zijn bezorgdheid, dat de denle zone met eerder ontruimd zou worden, eer de kwestie van de herstelschulden en van de intergeallieerde schulden geregeld zullen zijn. Maar deze kwesties kunnen bij de bestaande groote tegenstellingen tusschen verschillende Europeesche Tan den onderling en met de Ve.eenigde Sta len nog jaren sleepende blijven. Eveneens schijnt aan een ontruiming van de tweede zone niet te worden gedacht, zoolang de door Frankrijk gewenschte commissie voor de vergelijking niet is Ingesteld. Ook bij de oplossing van deze kwestie moet men met het oog op de bestaande groote mee- mngsverschillen rekening houden met groo te vertragingen in de oplossing daarvan. Betreffende de regeling van de herstel schulden deelde Briand het volgende me de: Men moet goed inzien, waarom het h;er gaat. Wij betalen onze schulden aan de Vereenigde Staten en zullen ze verder betalen onafhankelijk van de oploss ng die wij inzake de herstelschuldea verkrijgen. Het Fransche volk zou echter gaarne we ten, wat het van Duitschland verder nog te verwachten heeft. De kwestie van de herstelschulden is een kwestie, die op zichzelf staat. Amerika heeft er niets mee te maken, daar wij onze schulden aan Amerika in elk geval zuliein betalen. Bij goeden wil aan heide zijden kan de kwes tie in korten tijd geregeld worden, mis- scnien in twee maanden. Zoodra zij gere geld is, kan onmiddellijk de totale ont ruiming beginnen. Keuringsdienst van Waren. Verschenen is het verslag over 1927 van den Keuringsdienst van Waren in het gebied Goes. Aan het overzicht vain de verrichte werk zaamheden wordt het navolgende ont leend De inspecties geschiedden op dezelfde wijze als in vorige jaren. Speciale aan dacht werd geschonken aan de lokalen voor de bereiding van consumptie-ijs en 1 imonadegazeuse, benevens aan de meel- molens. In een paar fabrieken werden in de lokaliteit waar de bereiding van de li- monade-gazeuse plaats vond, privaten aangetroffen, die niet rechtstreeks in ver binding stonden met de buitenlucht.. In verband met het in werking treden van de bepaling vervat in art. 1, eerste lid on der b van het Algemeen bes/luit (Wa renwet) werden deze privaten zoo ver anderd, dat verdere verontreiniging, van de lucht in |d|e werkruimte uitgesloten was. Over het algemeen was de toestand in de meelmolens goed. Bij verschillende molenaars moest evenwel aanmerking gemaakt worden wat het opslaan hunner producten betreft. In eea paar molens moest een grondige reiniging plaats heb ben, wat bij een volgende inspectie ge beurd bleek te zijn. De controle van de woningen, waarin huisindustrie plaats heeft an den vorm van het verpakken van bonbons, gaf over het algemeen alle reden tot tevre- vredemheid. In Breskens werken de fabri kanten van dit artikel in alle opzichten mede en passen ze steeds strenger se lectie toe bij het uitgeven van dit artikel Ier verpakking. De controle op het pellen van gar* nalen is moeilijker, omdat de aanvoer zoo uiterst onregelmatig is en de tijden, waarop het pellen geschiedt, zeer uiteen loopen. Over het algemeen behoefde wei nig aanmerking gemaakt te worden. Bij na steeds bleek een waschgelegenheid aanwezig te zijn en werden de voorschrif ten getrouw opgevolgd. Een vermindering van het aantal aan de consumptie onttrokken partijen wordt toegeschreven aan de meerdere zorg die winkeliers besteden aan het bewaren hunner waren, terwijl ook met het in- koopem meer rekening wordt gehouden met de kans van bederf. Tengevolge van de onderzoekingen in het laboratorium werden 71 partijen in beslag genomen, of aan de fabrikant terug gezonden. Het aantal processen-verbaal dat' bij den ambtenaar van het O. M. tot het uit lokken van een strafvervolging werd in gezonden, bedroeg 187. Aan de uitvoerige beschouwingen om trent de bevindingen, ontkenen we de volgende opmerkingen: Het aantal toevoegingen van water bij melk neemt geleidelijk af. Het meeren- deel der wegens aflevering van valsche melk veroordeelde personen bestaan over bet algemeen uit veehouders. Opvallend is het toenemen van het aantal koeien die lijdende z,ijn aan uier- gebreken. Eigenaardig is, dat in vele ge vallen het optreden van uiergebreken kort na het kalven plaats heeft en dat het voor komen van melkziekte daaraan, dikwijls is voorafgegaan. t Waar bij melkziekte dikwijls inpompen van lucht in de uiers plaats heeft, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat onzin delijkheid van het gebruikte instrumen tarium aanleiding kan geven tot infectie van één of meer kwartieren. Zeeland op de begrooting. Op de begrooting van Waterstaat worden de volgende posten vermeld, die betrekking hebben op onze pro vincie. Naar het zich laat aanzien, kunnen de eigenlijke werken voor de verbe tering van de haven van Vlissingen in het begin van 1930 voltooid worden. Voor 1929 worden derhalve de nog benoodigde gelden aangevraagd, wel- op f763.500,worden geraamd. In dit bedrag zijn niet begrepen de kosten voor de exploitatie-inrichtingen van de haven (havenloods, kranen enz.), omdat nog niet is beslist, of, en zoo ja, in welke verhouding deze werken ten laste van het rijk of van den toekomstigen haven-exploitant zullen moeten komen. Nadere overweging, mede in ver band met den van vele zijden geuiten wensch heeft er toe geleid den aanleg van de vluchthaven Stoofpolder Zijpe voor 1929 weer op 't werkplan te bren gen. Of daarbij op de oorspronkelijke plannen kan worden doorgewerkt dan

Goessche Courant | 1928 | | pagina 2