BESTEVABf N°- 115. Vrijdag 521 September 1928 Hi Jaargang, De Zeeuwsche Tuinbouw. Het Medaillon van Lord Stair UNS ON CASTLE LIJN AgentenKuyper, Van Dam Smeer, Rotterdam. Sflêusieus JöiggefearSabak Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Sport NAAR ZUID AFRIKA die 't slechts na j'apenlangse stadie soms gelukken kan zyn hoopdeps doop z'n kunst tot veppukkin<? te bpen^en Komt zelf in extase f* reeds by de eerste joyp Koloniën ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2.— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Postcheque- en Girorekening No. 55571 COURANT en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels f 1,20, elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. Grootere plaats op het land en in de harten; transportmiddelen in Zeeuwsch-V laanderen; hoe geraakt onze tuinbouw uit de kinderschoenen; moderne tech niek die de natuur te hulp komt en die de onafhan kelijkheid van den tuinbouwer bevordert. De tuinbouw eischt meer en meer Zeeuwschen grond en meer en meer de belangstelling der Zeeuwen voor zich op. Uitbreiding van de middelen eener vrij nieuwe bestaansmogelijk heid houdt trouwens meestal verband met vergrooting der publieke inte resse. Aan de belangstelling in den Zeeuwschen tuinbouw is vooral ge durende de laatste weken eenige kee- ren op krachtige wijze uiting gegeven: in Schoondijke was het de tentoon stelling die de uitbreiding van den tuinbouw in het middelpunt der be langstelling bracht, in Terneuzen ge schiedde zulks gedurende de jongste bijeenkomst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, welk instituut vooral aandacht schonk aan den eisch, dat verbetering der transport-midde len gelijken tred heeft te houden met de ontwikkeling van den tuinbouw. Het vervoer der tuinbouwproducten aan den overkant laat nog veel te wenschen over; de wegen waarover het moet plaats vinden voldoen zelfs niet aan minimale verwachtingen, en voorts sukkelen onze overburen met het wa ter, dat ondanks een provincialen stoombootdienst de Zeeuwsch-Vlamin- gen weerhoudt dermate zich naar het Noorden te oriënteeren als en zulks geldt niet slechts voor den tuinbouw gewenscht zou zijn. Getracht zal nu worden de provinciale overheid te bewegen maatregelen te treffen die het transport der tuinbouwproducten ten goede zullen komen, en die mede de tuinbouw in het Zeeuwsch-Vlaam- sche moeten helpen de kinderschoe nen te ontgroeien. Mede! Want verbetering van het transport alleen kan in Zeeuwsch- Vlaanderen natuurlijk den jongsten vorm van grond-exploitatie niet uit de jeugd-schoenen halen en den tuin bouw brengen op de hoogte, die hij in andere streken van ons land en el ders in het buitenland na moeizame jaren van proefnemingen, van teleur stelling en hoop, bereikte. Daarvoor is meer noodig, o.a. geld, kundigheid, initiatief en een open oog voor de beteekenis der moderne tech niek. En niet alleen in Zeeuwsch-Vlaan- deren is dat noodig, doch ook in onze onmiddellijke omgeving, in Zuid-Beveland, waar de tuinbouw, hoe wel steeds meer terrein en belangstel ling winnende, nog niet geacht kan worden, te worden beoefend op een wijze welke de hoogst denkbare resul taten afwerpt. Men begrijpe ons wel: we willen hiermede niet uitdrukken dat onze tuinbouwers hun vak niet verstaan of dat de Zeeuwsche tuin bouw een opvallend achterlijk karak ter draagt (onze tuinbouwproducten leeren anders), we willen slechts con- stateeren dat de Zeeuwsche tuinbou wer vergeleken bij z'n collega's in de bekende tuinbouw-centra niet in tensief genoeg werkt en dat er nog een aantal middelen zijn, welke de finan- tieele uitkomsten van een Zeeuwsch tuinbouwbedrijf hooger kunnen op voeren. Als we dit schrijven, denken we in de eerste plaats aan het middel dat den teler zoo goed als onafhankelijk van de wispelturige natuur doet wor den: het warenhuis. Het aantal wa renhuizen in Zuïd-Beveland neemt wel iswaar toe, doch de vermeerdering geschiedt langzaam en het aantal broeikassen is te gering dat het op de uitkomsten van de geheele streek van grooten invloed zou kunnen zijn. Wil de Zeeuwsche tuinbouw spoedig uit de kinderschoenen geraken, dan zal hij veel meer en sneller dan thans baat moeten zoeken bij de inrichtin gen die hem losser van de natuur ma ken. Op Walcheren is dit door de W alchersche fruitteelt-maatschappij, die haar„groote terreinen onder Nieuw en St. Joosland heeft, reeds ingezien. Deze instelling heeft haar bedrijf ge heel modern ingericht en een brok land van 12 H.A. bestemd als stand plaats voor warenhuizen. We raden onze tuinbouwers^vooral de kapitaal krachtigen (maar ook de niet-kapitaal- krachtigen die wellicht gezamenlijk kunnen bereiken wat de richard al leen kan) aan dit op het Westland afgestemde bedrijf in oogenschouw te nemen, en zich door den directeur behalve over de technische, ook over de economische verwachtingen te doen inlichten. Het warenhuis maakt den teler min of meer onafhankelijk van de natuur, een andere inrichting, het koelhuis be werkt eenzelfde gunstige positie je gens de markt. Wie niet over een koel huis beschikt, moet zijn producten ter markt brengen zoodra ze rijp zijn, en dan krijgt hij er dikwijls prij zen voor, die door diverse omstandig heden niet in overeenstemming zijn met de gemiddelde bedrijfskosten. Niet veilen zou evenwel meer verlies be- teekenen dan veilen tegen de markt waarde van dien dag. De koelhuis eigenaar echter verkeert t.o. van de markt in een veel gunstiger positie; staan hem de veilingprïjzen niet aan, dan legt hij zijn producten in het ge koelde pakhuis op, hij weet dat ze er niet bederven en rustig wacht hij 36 FEUILLETON Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. HOOFDSTUK XL. Het gouden licht viel op de antieke donkere meubelen in de kamer, op het kostbare geweven behangsel, op de bevende vrouw en op het gezicht van den detective dat een ijzeren masker leek. Geen van beiden sprak, niets verbrak de diepe stilte, totdat de hertog met den butler de kamer binnentrad. Mylord, begon mr. Barton, ik ont dek dat deze koffer, die aan juffrouw Grey behoort, een dubbelen bodem heeft. Ik wacht nu uw orders. Moet de koffer verder onderzocht worden of niet? Een siddering ging door de arme vrouw; haar geheele houding sprak tegen haar. Hierdoor kreeg de hertog, die an ders wellicht geweigerd had, argwaan en hij gaf toestemming den dubbelen bodem te onderzoeken. Ik smeek u, bespaar me dit, sta melde juffrouw Grey. Ik zweer u Ze kon niet verder spreken. De hertog weifelde. Barnes, zei hij tot den butler, wil je de hertogin vra gen hier te komen? We zullen haar laten beslissen. Laat haar niet komen, smeekte de vrouw vertwijfeld. Doch Barnes had het bevel reeds opgevolgd. De hertogin keek ontsteld naar de zwijgende gezichten en naar het door doodsangst vertrokken ge laat van juffrouw Grey. Ze ging naar haar toe, met een kreet van wanhoop greep de ongelukkige vrouw haar handen. Wat is er gebeurd? vroeg Ethel verward. Ik wacht uw toestemming om dezen koffer te openen. Bedaar, zei Ethel zacht tot de wan hopige vrouw, u behoeft toch niet bang te zijn. Laat den koffer open maken, ik ben er volkomen zeker van dat de diamanten daar niet zullen zijn. Juffrouw Grey boog haar hoofd. Ik smeek u; laat niemand dien koffer verder aanraken, kreunde ze. Toen zei de detective: Ik ben ervan overtuigd dat hier iets niet in orde is, en als mij niet wordt toegestaan mijn werk naar behooren te volbrengen, moet ik het verdere onderzoek opgeven. Hij sprak bijna boos en keek don ker naar de hooghartige uitdrukking den dag af, waarop de marktprijzen de hoogte bereiken, welke hem ge schikt lijkt. Voor zoover ons bekend is het koel huis voor den Zeeuwschen tuinbouw nog. een geheel onbekend terrein. In verband met elders verkregen resul taten hopen we in het belang onzer tuinbouwers, dat ze ook aan deze zijde van hun vak de noodige aan dacht zullen besteden. De koeltech niek is de laatste jaren met sprongen vooruitgegaan ook in ons land en een Hollandsche onderneming heeft onlangs een koude verwekken de installatie geconstrueerd, die groote mogelijkheden, niet het «minst voor den tuinbouw, opent. Als het warenhuis en het koelhuis in Zeeland ingeburgerd zullen zijn, dan zal de Zeeuwsche tuinbouw up to date genoemd mogen worden en zijn producten zoowel als zijn fïnan- tieele uitkomsten zullen glansrijk de vergelijking met die in de beste fruit en groenten-centra ter wereld kunnen doorstaan. Maar voordat het zoover is, moeten de Zeeuwsche tuinbouwers beter dan nu gaan inzien, dat zelfs de wording van een natuur-product door de mo derne uityindingen van onze tech nische koppen sterk beïnvloed kan worden. VOETBAL. Zuidelijke Ie klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld B. V. V.--P. S. V. Willem II—M. V. V. RoermondW ilhelmina. Eindhoven N. O. A. D. N. A. C. L. O. N. G. A. Zuidelijke 2e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Middelburg - R. B. C. VlissingenBredania. Alliance Breda. G. U. D. O. K. Dongen. Zuidelijke 3e klasse N. V. B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Goes Middelburg II. Zeelandia IIVlissingen II. W alcheren—Hulst. ZierikzeeS. I. N. O. T. O. Goes 1 Middelburg 11. Zondagmiddag zal alhier op het ter rein van „Goes" aan den Poldersche weg de eerste ontmoeting plaats heb ben voor de Zuidelijke 3e klasse A en wel tusschen Goes I en Mid delburg II. LUCHTVAART. Het vliegtuig der toekomst De vlieger De la Cierva die een nieuw soort vliegtuig heeft gecon strueerd, is daarmede van Engeland naar Frankrijk gevlogen. Dit is de eerste vlucht van een helicopter over het Kanaal. Eigenlijk heet het toestel anders; de uitvinder noemt zijn ma chine een auto-girotoestel, wat ook juister is, aangezien het de eigenschap pen van een helicopter, of toestel, dat verticaal dalen kan, verbindt met die van den ornithopter (vliegtuig) met vleugels, die klapperen als die van een vogel. Het glijdt niet langzaam de lucht in, doch stijgt na een korten aanloop snel omhoog en kan vrijwel rechtstandig neerkomen. Men krijgt daarbij even het gevoel van te vallen. Het toestel, dat in vliegertaai de wind molen genaamd wordt, heeft veel weg van een gewoon vliegtuig, waarvan de vleugels tot een paar korte vlakken ingekrompen zijn en op welks dak men de wieken van een molen ge plaatst heeft, doch in horizontalen, in stede van verticalen stand. De sprekendste kenmerken van het toe stel zijn: dat het na een korten aanloop op kan stijgen; dat het in de lucht zelf zijn even wicht bewaart, zoodat de vlieger al zijn aandacht kan bepalen tot zijn motor en den af te leggen weg; dat het langzaam en vrijwel verti caal neerkomt en een uitloop van slechts enkele meters behoeft; dat het door deze eigenschappen veel veiliger is dan de tot dusver gebruikte vliegtuigen. Senor Juan de la Cierva is de zoon van den Spaanschen oud-minister president en is zelf lid geweest van het Spaansche parlement. Hij begreep, dat het noodig was tot langzamer en per op het gezicht van de hertogin. Ik ben er zeker van, zei Ethel kalm, dat mijn juweelen niet in de zen koffer zijn. En ik, was het antwoord, ik ben bijna even zeker dat zij er wel in zijn. Het eenige dat we kunnen doen is den bodem openbreken, zei de her tog haastig. Maar ik ben overtuigd dat de hertogin gelijk heeft. Een paar slagen, het gekraak van vallend hout, een kreet van den her tog en de triomfantelijke uitroep van den detective: Wat heb ik u gezegd! Gevat in kostbare diamanten flon kerde het portret van Lord Stair hen tegen. Een oogenblik stonden allen als aan den grond genageld. Toen nam mr. Barton het juweel op. Behoort dit portret aan u? vroeg hij, zich tot Ethel wendend. Diepe stilte. Het spijt me te moeten zeggen dat het van mij is, was het antwoord. Dan hebben we geen verdere bewij zen noodig. Misschien mag ik nu zeg gen, dat ik deze vrouw vanaf het be gin heb verdacht! Waarom? vroeg de hertog langzaam. Omdat ik zag wat menschen van mijn vak onmiddellijk opmerken, n.l. dat zij zich vermond heeft. Is dat waar? riep de hertog. Vraag u haarzelf. Ik tart haar me tegen te spreken. Het was een oogenblik doodstil in de kamer. Toen wendde de hertog zich tot zijn vrouw. Ethel, laat die vrouw alleen, zei hij streng. Ik had je gewaarschuwd voor zichtig te zijn. Maar de hertogin riep snikkend: Laat mij bij haar blijven, Tulke, om haar te helpen. Ik wil niet dat je je verder met haar inlaat. Ik ben niet hard, maar er moet recht geschieden. De vraag is, waar de andere dia manten zijn, zei mr. Barton. Ik vermoed dat ze zijn weggebracht. We moeten trachten ze te vinden. De hertog keek aandachtig naar het portret in de omlijsting van de dia manten. Het zijn prachtige steenen, maar ik herinner me niet, Ethel, dat je ze ooit gedragen hebt. Neen, antwoordde zij ontroerd. Ik was altijd bang ze te zullen verliezen. Het was een geschenk van mijn vader en ik kreeg het pas korten tijd gele den, gewikkeld in een papier, waarop moeder zelf iets had geschreven, het zjjn de eenige woorden die ik van haar bezit. Waar is het papier? Ik mis nog liever de diamanten dan dat! Plotseling was juffrouw Grey opge staan. Luister, riep ze. Ik ben schuldig. korter landingen te komen. Gestadig heeft hij aan dit plan gewerkt en daar toe ongeveer veertig types gebouwd, die telkens weer een verbetering wa ren van het vorige. Hij is voornemens de denkbeelden, die aan zijn auto giro ten grondslag liggen nog verder te ontwikkelen. Te Hamble staat reeds een auto-giro gereed met een mecha- nischen starter voor den windmolen en ook een licht auto-girotoestel voor twee personen. Hij hoopt spoe dig sporttoestellen van dit type in den handel te brengen, die in prijs met de bestaande lichte vliegtuigen kun nen concurreeren. Tegenover de voor deden van zijn toestel staan, volgens den luchtvaart-deskundige van de „Daily Telegraph", geen nadeelen. Men kan er in de lucht precies mee doen, wat men van een gewoon een- of tweevlak verwacht en meer nog, want het kan veel kortere draaien maken, zonder uit zijn horizontalen stand te komen. Stakers in verzet. Stakers van de Biliton Maatschap pij, die mijnen exploiteert op het eiland Biliton zijn in verzet gekomen, toen de politie zich in, het conflict wilde mengen. Een staker is gedood, zeven gewond. Acht politiemannen zijn licht gewond. Het bestuur is den toe stand geheel meester. De hoofdaan- leggers van de staking zijn opgeslo ten, waarna het werk werd hervat. Doe met me wat u wilt! Ik wist dat ik gelijk had, zei de detective zelf voldaan. Ik zou het nooit hebben geloofd, antwoordde de hertog. Waar zijn de andere juweelen? vroeg de detective. Ze keek op met zachte oogen, ze scheen niet te begrijpen wat hij be doelde. De andere diamanten en paarlen en robijnen? Waar zijn ze gebleven? Nog altijd geen antwoord. Misschien wilt u het haar vragen, mylord. Zou u willen antwoorden juffrouw Grey? vroeg de hertog. Wat heeft u gedaan met de rest van de juweelen? Ik kan daar geen antwoord op ge ven! U zult nu toch wel zoo eerlijk wil len zijn, me te zeggen waar mijn eigendom gebleven is? Vraag jij het haar, Ethel. Ik geloof niet dat ze het weet, was het antwoord van de hertogin. Haar echtgenoot wendde zich boos af. Spreek, zei hij nogmaals tof juf frouw Grey. U moet het zeggen. Maar haar eenig antwoord was; Ik ben schuldig, doe met me wat u wilt. Ze wil het niet zeggen, zei de detec tive, maar als ik in uw plaats was, zou ik haar wel weten te dwingen. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1928 | | pagina 1